PL234065B1 - Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne - Google Patents

Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne Download PDF

Info

Publication number
PL234065B1
PL234065B1 PL424390A PL42439018A PL234065B1 PL 234065 B1 PL234065 B1 PL 234065B1 PL 424390 A PL424390 A PL 424390A PL 42439018 A PL42439018 A PL 42439018A PL 234065 B1 PL234065 B1 PL 234065B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnets
rotor
outer casing
length
permanent magnets
Prior art date
Application number
PL424390A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424390A1 (pl
Inventor
Dariusz Prostański
Janusz Sedlaczek
Original Assignee
Inst Techniki Gorniczej Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Techniki Gorniczej Komag filed Critical Inst Techniki Gorniczej Komag
Priority to PL424390A priority Critical patent/PL234065B1/pl
Publication of PL424390A1 publication Critical patent/PL424390A1/pl
Publication of PL234065B1 publication Critical patent/PL234065B1/pl

Links

Landscapes

  • Dynamo-Electric Clutches, Dynamo-Electric Brakes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne, złożone z obrotowych, osadzonych współśrodkowo i wyposażonych w stałe magnesy dwóch zespołów: zewnętrznej obudowy oraz wirnika, stanowiących dwie współpracujące ze sobą części sprzęgła.
Znane są przeciążeniowe sprzęgła magnetyczne typu MINEX, posiadające osadzane na oddzielnych osiach wirniki zewnętrzny i wewnętrzny, wyposażone w magnesy trwałe umieszczone biegunami na przemian po wewnętrznej stronie wirnika zewnętrznego oraz umieszczone na obwodzie zewnętrznej powierzchni wirnika wewnętrznego. Sprzęgła te wykorzystują pole magnetyczne magnesów stałych do przeniesienia momentu obrotowego bez kontaktu mechanicznego jego wirników.
Znane jest z opisu patentowego PL197238 sprzęgło ze stałymi magnesami i regulowanymi szczelinami powietrznymi. Klatka sprzęgła, która posiada dwa regulowane elementy przewodzące, jest zamontowana na jednym wale, a tarcza wirnika jest zamontowana na drugim współosiowym wale zajmując miejsce między elementami przewodzącymi. Stałe magnesy osadzone w przelotowych otworach płaskiej tarczy wirnika posiadają bieguny rozdzielone szczelinami powietrznymi od osadzonych w klatce elementów przewodzących. Szczeliny powietrzne są regulowane poprzez ruch płaskich elementów przewodzących do siebie lub od siebie wzdłuż elementów ruchomych klatki, dzięki zastosowaniu elementów regulacyjnych łączących elementy przewodzące. Alternatywą tego rozwiązania jest zamontowanie elementów przewodzących na wirniku oraz zamontowanie w sposób umożliwiający regulację magnesów na klatce.
Inne podobne rozwiązanie regulowanego sprzęgła magnetycznego przedstawiono w opisie patentowym US5739627, gdzie zastosowano innej konstrukcji mechanizm do regulacji momentu sprzęgła, która również odbywa się poprzez zmianę wielkości szczeliny powietrznej między płaskimi powierzchniami tarczy i obejmującej ją osłony, stanowiących współpracujące ze sobą części sprzęgła.
Wszystkie znane rozwiązania sprzęgieł magnetycznych nie mają możliwości lub nie pozwalają na regulację momentu przeciążeniowego w przypadku ich budowy bazującej na współśrodkowym usytuowaniu współpracujących ze sobą elementów sprzęgła.
Niedogodności tej nie posiada rozwiązanie według wynalazku.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na wyposażeniu sprzęgła magnetycznego złożonego z dwóch współpracujących ze sobą obrotowych części osadzonych współśrodkowo i posiadających stałe magnesy w mechanizm pozwalający na osiowy przesuw jednej części sprzęgła względem drugiej. Korzystnie gdy mechanizm ten ma konstrukcję zapewniającą blokadę wybranego położenia przesuwanego półsprzęgła.
Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne, które posiada obracającą się zewnętrzną obudowę i wewnętrzny obrotowy wirnik, wyposażone w magnesy umieszczone w nich wzdłużnie obwodowo biegunami na przemian, ma przesuwny mechanizm do osiowego przesuwu wewnętrznego wirnika względem zewnętrznej obudowy, sprzężony z wewnętrznym wirnikiem, który powoduje zmianę długości L powietrznej szczeliny, utworzonej między trwałymi magnesami osadzonymi na zewnętrznej powierzchni wirnika i trwałymi magnesami osadzonymi na wewnętrznej części zewnętrznej obudowy.
Istotne jest gdy długość L powietrznej szczeliny utworzonej między trwałymi magnesami wewnętrznego wirnika i zewnętrznej obudowy jest zmienna.
Korzystne jest gdy magnesy zewnętrznej obudowy i magnesy wirnika są takiej samej długości.
Istotne jest by magnesy wewnętrznego wirnika i zewnętrznej obudowy stanowiły magnesy neodymowe.
W innym rozwiązaniu regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne wyposażone jest w przesuwny mechanizm do osiowego przesuwu zewnętrznej obudowy względem wewnętrznego wirnika, sprzężony z zewnętrzną obudową, który powoduje zmianę długości L powietrznej szczeliny, utworzonej między trwałymi magnesami osadzonymi na zewnętrznej powierzchni wirnika i trwałymi magnesami osadzonymi na wewnętrznej części zewnętrznej obudowy.
W tym rozwiązaniu istotne jest też gdy długość L powietrznej szczeliny utworzonej między trwałymi magnesami wewnętrznego wirnika i zewnętrznej obudowy jest zmienna.
W tym rozwiązaniu korzystne jest również gdy magnesy zewnętrznej obudowy i magnesy wirnika są takiej samej długości.
Ponadto istotne jest też by magnesy wewnętrznego wirnika i zewnętrznej obudowy stanowiły magnesy neodymowe.
PL 234 065 B1
Rozwiązanie według wynalazku pokazano na rysunku w przykładowym wykonania, na którym fig. 1 przedstawia w sposób uproszczony sprzęgło magnetyczne z przesuwnym wirnikiem względem obudowy zewnętrznej, a fig. 2 pokazuje to sprzęgło w przekroju poprzecznym, zaś fig. 3 przedstawia w uproszczeniu rozwiązanie sprzęgła, z mechanizmem osiowego przesuwu zewnętrznej obudowy, względem wewnętrznego wirnika sprzęgła.
Jak pokazano na rysunku na fig. 1 sprzęgło według wynalazku składa się z wewnętrznego wirnika 1, zewnętrznej obudowy 2 i przesuwnego mechanizmu 6. Wewnętrzny wirnik 1, będący częścią czynną sprzęgła, osadzony jest przesuwnie na wale 2, dzięki wpustowemu lub wielowypustowemu połączeniu między nimi. Zewnętrzna obudowa 3 stanowiąca część bierną sprzęgła osadzona jest nieruchomo na wale 4 i obwodowo obejmuje wirnik 1. Wirnik 1 posiada na obwodzie swojej powierzchni zewnętrznej trwałe magnesy 5 umieszczone biegunami na przemian, także obudowa 3 po swojej stronie wewnętrznej ma rozmieszczone na obwodzie biegunami na przemian trwałe magnesy 5.
Magnesy 5 osadzone na zewnętrznej powierzchni wirnika 1, korzystnie posiadają długość równą lub w przybliżeniu równą długości wirnika 1, zaś magnesy 5 obracającej się obudowy 3 osadzone są na jej stronie wewnętrznej i korzystnie znajdują się tylko na części jej długości.
Między magnesami 5 wewnętrznego wirnika 1 i zewnętrznej obudowy 3 utworzona jest obwodowa powietrzna szczelina 11, której długość L jest ustalana za pomocą przesuwnego mechanizmu 6.
Wewnętrzny wirnik 1 sprzężony jest z przesuwnym mechanizmem 6, wykonanym w formie siłownika 7 dwustronnego działania, którego wysuwne tłoczysko 8 posiada zaczep 9 osadzony w rowku 10 wykonanym w piaście wewnętrznego wirnika 1.
Przesuwny mechanizm 6 może dla przesuwu wewnętrznego wirnika 1 wykorzystywać siłownik hydrauliczny lub pneumatyczny jak pokazano na rysunku, bądź też wykorzystywać do przesuwu napęd mechaniczny (zespół przekładni) albo elektryczny.
Sprzęgło według wynalazku może być wyposażone, w nie pokazaną na rysunku, znaną ukształtowaną w formie pierścienia (tulei), osłonę separacyjną osadzoną w powietrznych szczelinach 11 w wirującym polu magnetycznym wytwarzanym między magnesami 5 obudowy 3 i wirnika 1.
Działanie sprzęgła polega na tym, że po ustaleniu za pomocą przesuwnego mechanizmu 6 położenia wewnętrznego wirnika 1 względem zewnętrznej obudowy 3 (ustaleniu długości powietrznej szczeliny L) i podaniu napędu na wał 2, a tym samym na wewnętrzny wirnik 1, następuje synchroniczny obrót zewnętrznej obudowy 3 osadzonej na wale 4, dzięki magnesom 5 powodującym powstanie wirującego pola magnetycznego.
W ten sposób następuje przeniesienie momentu obrotowego z wirnika 1 na obudowę 3, w zakresie wielkości momentu ustalonym osiowym położeniem wirnika 1 względem obudowy 3. Z chwilą, gdy zostanie przekroczony dopuszczalny, ustalony moment obrotowy, sprzęgło przestaje przenosić ten moment zapewniając zabezpieczenie przeciążeniowe.
Na rysunku na fig. 3 pokazano inne rozwiązanie według wynalazku - z mechanizmem 6 do osiowego przesuwu zewnętrznej obudowy 3, względem wewnętrznego wirnika 1 sprzęgła.
Jak pokazano na rysunku w tym przypadku wewnętrzny wirnik 1 będący częścią czynną sprzęgła osadzony jest na przelotowym wale 2 nieprzesuwnie. Zewnętrzna zamknięta obudowa 3 stanowiąca część bierną sprzęgła osadzona jest przesuwnie i obwodowo obejmuje wirnik 1. Wirnik 1 posiada na obwodzie swojej powierzchni zewnętrznej trwałe magnesy 5 umieszczone biegunami na przemian, zaś obudowa 3 ma tylko na części swojej strony wewnętrznej rozmieszczone na obwodzie, biegunami na przemian, trwałe magnesy 5.
Zewnętrzna obudowa 3 sprzężona jest z przesuwnym mechanizmem 6, wykonanym w formie siłownika 7 dwustronnego działania, którego wysuwne tłoczysko 8 posiada na końcu zaczep 9, w formie obrotowego krążka, osadzonego w rowku 10 wykonanym w piaście zewnętrznej obudowy 3.
Magnesy 5 osadzone na zewnętrznej powierzchni wirnika 1, korzystnie posiadają długość równą lub w przybliżeniu równą długości wirnika 1, zaś magnesy 5 obracającej się obudowy 3 osadzone są na jej stronie wewnętrznej i korzystnie znajdują się tylko na części jej długości.
Działanie rozwiązania ukazanego na fig. 3 jest identyczne jak rozwiązania przedstawionego na fig. 1.
Korzystnie jest, gdy magnesy 5, zarówno wewnętrznego wirnika 1 jak i zewnętrznej obudowy 3 sprzęgła, są jednakowej długości i gdy są to magnesy neodymowe.
Zastosowanie sprzęgła z mechanizmem, który w zależności od rodzaju sprzęgła, zapewnia przesuw osiowy jego wirnika lub zewnętrznej obudowy, pozwala uzyskać zmienność momentu przeciążenia sprzęgła zależnie od osiowego położenia jego wirnika względem zewnętrznej obudowy.
PL 234 065 B1

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne posiadające obracającą się zewnętrzną obudowę i wewnętrzny obrotowy wirnik wyposażone w magnesy umieszczone w nich wzdłużnie obwodowo biegunami na przemian, znamienne tym, że ma przesuwny mechanizm (6) do osiowego przesuwu wewnętrznego wirnika (1) względem zewnętrznej obudowy (3), sprzężony z wewnętrznym wirnikiem (1), który powoduje zmianę długości L powietrznej szczeliny (11), utworzonej między trwałymi magnesami (5) osadzonymi na zewnętrznej powierzchni wirnika (1) i trwałymi magnesami (5) osadzonymi na wewnętrznej części zewnętrznej obudowy (3).
  2. 2. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 1, znamienne tym, że długość L powietrznej szczeliny utworzonej między trwałymi magnesami (5) wewnętrznego wirnika (1) i zewnętrznej obudowy (3) jest zmienna.
  3. 3. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 1, znamienne tym, że magnesy (5) obudowy (3) i magnesy (5) wirnika (1) korzystnie są takiej samej długości.
  4. 4. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 1, znamienne tym, że magnesy (5) stanowią magnesy neodymowe.
  5. 5. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne posiadające obracającą się zewnętrzną obudowę i wewnętrzny obrotowy wirnik osadzone współśrodkowo, wyposażone w magnesy umieszczone w nich wzdłużnie obwodowo biegunami na przemian, znamienne tym, że ma przesuwny mechanizm (6) do osiowego przesuwu zewnętrznej obudowy (3) względem wewnętrznego wirnika (1), sprzężony z zewnętrzną obudową (3), który powoduje zmianę długości L powietrznej szczeliny (11), utworzonej między trwałymi magnesami (5) osadzonymi na zewnętrznej powierzchni wirnika (1) i trwałymi magnesami (5) osadzonymi na wewnętrznej części zewnętrznej obudowy (3).
  6. 6. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 5, znamienne tym, że długość L powietrznej szczeliny utworzonej między trwałymi magnesami (5) wewnętrznego wirnika (1) i zewnętrznej obudowy (3) jest zmienna.
  7. 7. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 5, znamienne tym, że magnesy (5) obudowy (3) i magnesy (5) wirnika (1) korzystnie są takiej samej długości.
  8. 8. Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne według zastrz. 5, znamienne tym, że magnesy (5) stanowią magnesy neodymowe.
    PL 234 065 Β1
    Rysunki
    PL 234 065 Β1
PL424390A 2018-01-26 2018-01-26 Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne PL234065B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424390A PL234065B1 (pl) 2018-01-26 2018-01-26 Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424390A PL234065B1 (pl) 2018-01-26 2018-01-26 Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424390A1 PL424390A1 (pl) 2019-07-29
PL234065B1 true PL234065B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=67384349

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424390A PL234065B1 (pl) 2018-01-26 2018-01-26 Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234065B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL162888B1 (pl) * 1990-04-04 1994-01-31 B P I Dostaw Urzadzen Hutniczy Sprzeglo przeciazeniowe PL
US5477093A (en) * 1993-05-21 1995-12-19 Magna Force, Inc. Permanent magnet coupling and transmission
US5834872A (en) * 1993-05-21 1998-11-10 Magna Force, Inc. Adjustable magnetic coupler
US5739627A (en) * 1993-05-21 1998-04-14 Magna Force, Inc. Adjustable permanent magnet coupler
US6072258A (en) * 1999-08-04 2000-06-06 Magna Force, Inc. Permanent magnet coupler with adjustable air gaps

Also Published As

Publication number Publication date
PL424390A1 (pl) 2019-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5215387B2 (ja) 磁気カップリング装置
CZ2002407A3 (cs) Seřiditelná magnetická spojka s nastavitelnými vzduchovými mezerami
US20160036311A1 (en) Magnetic clutch systems and methods
PL221529B1 (pl) Piasta tylnego koła, zwłaszcza do roweru
JP2017519481A5 (pl)
CA2908450A1 (en) Electromagnetic actuator for a bi-directional clutch
CN103154551B (zh) 用于双离合器的分离单元
BR102015018563A2 (pt) componentes de eixo propulsor e componente embreado
PL234065B1 (pl) Regulowane przeciążeniowe sprzęgło magnetyczne
JP2007501365A5 (pl)
CA2689970A1 (en) Magnetic amplifier
CN105990950B (zh) 具有开关磁阻电动机的直接驱动致动器
EP2888497B1 (en) Mechanical combustion-engine-driven fluid pump
WO2015121021A3 (en) An actuator for a dog clutch and a method for its control
US9651097B2 (en) Friction clutch assembly
US10218253B2 (en) Magnetic coupling assembly
CN107171531A (zh) 一种同步永磁联轴器
US20060016657A1 (en) Clutch having a variable viscosity fluid
CN111371283B (zh) 一种磁体移动型筒式可调速磁力耦合器
RU2708416C1 (ru) Механизм для преобразования неравномерного движения двух и более рабочих органов устройства в равномерное вращение выходного вала этого устройства с функцией предохранения и его работа (варианты)
US20210381559A1 (en) Dog clutch actuator
RU2483419C1 (ru) Магнитный редуктор
JP5859216B2 (ja) 磁気カップリング装置
RU2596508C1 (ru) Эксцентриковое соединение кашигина
RU225424U1 (ru) Компенсирующая муфта