PL233724B1 - Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne - Google Patents

Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne Download PDF

Info

Publication number
PL233724B1
PL233724B1 PL423290A PL42329017A PL233724B1 PL 233724 B1 PL233724 B1 PL 233724B1 PL 423290 A PL423290 A PL 423290A PL 42329017 A PL42329017 A PL 42329017A PL 233724 B1 PL233724 B1 PL 233724B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
premises
heat
average
temperature
total
Prior art date
Application number
PL423290A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423290A1 (pl
Inventor
Pawel Michnikowski
Original Assignee
Pawel Michnikowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pawel Michnikowski filed Critical Pawel Michnikowski
Priority to PL423290A priority Critical patent/PL233724B1/pl
Publication of PL423290A1 publication Critical patent/PL423290A1/pl
Publication of PL233724B1 publication Critical patent/PL233724B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne w budynkach wielorodzinnych. Wynalazek wykorzystuje wskazania podzielników kosztów ogrzewania z funkcją rejestracji średniej temperatury pomieszczenia albo wskazania temperatur innych urządzeń rejestrujących temperatury wewnętrzne lokali (rejestratory temperatury wewnętrznej lub czujniki).
Znane są sposoby wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie lokali polegające na pomiarze całkowitej ilości ciepła dostarczonego do budynku lub grupy budynków za pomocą ciepłomierza umieszczonego w węźle ciepłowniczym. Budynek lub grupa budynków może być także ogrzewana z lokalnego źródła ciepła w postaci kotła gazowego, olejowego lub innego źródła tworzącego tzw. odnawialne źródło ciepła. Wtedy ciepłomierz umieszczony jest na wyjściu z lokalnego źródła ciepła i ilość ciepła rejestrowana jest w jednostkach fizycznych, np. GJ lub kWh. Następnie całkowita ilość ciepła zarejestrowana przez centralny ciepłomierza dzielona jest na 2 części: jedna przeznaczona jest na cele grzewcze i druga na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podział na obie części przeprowadzany jest metodą pomiarową za pomocą dodatkowego ciepłomierza albo za pomocą metod analitycznych. Część przeznaczona na cele grzewcze jest dzielona na poszczególne lokale według wskazań zalegalizowanych urządzeń zwanych ciepłomierzami lokalowymi, pełniących funkcję lokalowych podzielników kosztów ogrzewania. W przypadku braku technicznych możliwości montażu indywidualnych ciepłomierzy, do podziału ilości ciepła do ogrzania na poszczególne lokale wykorzystywane są wskazania podzielników kosztów ogrzewania przymocowanych do wszystkich grzejników w budynku lub grupie budynków tworzących węzeł grupowy.
Znane są także sposoby wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie lokalu wykorzystujące pomiar temperatury wewnętrznej lokalu w okresie pomiarowym. Pomiar temperatur realizowany jest przez elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania z dodatkową funkcją rejestracji temperatury wewnętrznej pomieszczenia lub rejestratory temperatur. Następnie różnica średniej temperatury wewnętrznej lokalu oraz średniej zewnętrznej temperatury okresu pomiarowego (sezonu grzewczego), pomnożona przez analitycznie wyznaczony wskaźnik przewodności cieplnej lokalu wyrażony w jednostce W/K i długość okresu pomiarowego, pozwala na określenie jego zużycia ciepła.
Jednak przy podziale całkowitej ilości ciepła dostarczonego do ogrzania budynku za pomocą ciepłomierzy lokalowych lub podzielników występują istotne błędy. Głównym źródłem błędów występujących przy podziale całkowitej ilości ciepła na poszczególne lokale jest brak równoważności pomiędzy ilością ciepła wymaganą na ogrzanie poszczególnych lokali, a ilością ciepła wyznaczoną na podstawie ciepłomierzy lokalowych lub podzielników kosztów ogrzewania. W przypadku wykorzystania do podziału kosztów ogrzewania ciepłomierzy lokalowych źródłem tego błędu jest fakt, że część ciepła płynąca przez ciepłomierz przeznaczona jest także na ogrzanie lokali sąsiednich, gdy mają niższą temperaturę wewnętrzną. Możliwy jest też przypadek odwrotny, gdy do ogrzania lokalu do zadanej temperatury wewnętrznej wykorzystywane jest ciepło od lokali sąsiednich, a tylko w pozostałej części dostarczane z sieci i rejestrowane przez ciepłomierz lokalowy.
W przypadku wykorzystania do podziału ciepła do ogrzania na poszczególne lokale podzielników montowanych na grzejnikach źródłem błędu podziału, czyli braku równoważności opisanej powyżej są dwa zjawiska:
• przepływy ciepła pomiędzy lokalami (podobnie jak w przypadku ciepłomierzy), • nie rejestrowane przez podzielniki kosztów ogrzewania ciepło płynące przez niezaizolowaną instalację wewnętrzną.
Znane są sposoby wyznaczania ilości energii przez przegrody wewnętrzne Ep. Opierają się one na matematycznym wyznaczeniu iloczynu:
Ep — ϋρΑρθρΤ gdzie: Up - współczynnik przenikania ciepła przegrody [W/(m2K)],
Ap - powierzchnia przegrody [m2], θρ - różnica temperatur po obu stronach przegrody [K], τ - czas okresu pomiarowego [h].
Powyższa zależność ma wartość teoretyczną. Nie uwzględnia ona całkowitej ilości ciepła zużytego przez budynek, a także nie uwzględnia strat ciepła z lokali do przestrzeni zewnętrznej (przenikania ciepła z lokali do przestrzeni zewnętrznej). Często wyniki otrzymane z tej zależności są niewiarygodne, np. wtedy, gdy ilość ciepła, która hipotetycznie powinna przepływać z pierwszego lokalu do drugiego,
PL 233 724 Β1 przekracza ilość ciepła dostarczonego do tego pierwszego lokalu ze źródeł zewnętrznych i zysków ciepła ze źródeł wewnętrznych i od nasłonecznienia.
Głównym źródłem błędów przy podziale ciepła na ogrzanie lokali jest tzw. międzylokalowa wymiana ciepła. Występuje ona zawsze, gdy jakość izolacyjna przegród wewnętrznych oddzielających lokale od siebie jest niska. Przepisy wielu państw, tym także w Polsce, nie ograniczają maksymalnej wartości współczynnika przenikalności cieplnej przegród wewnętrznych tak jak to ma miejsce w przypadku przegród zewnętrznych mających wpływ na straty ciepła przez przenikanie do przestrzeni zewnętrznej. Ujemny wpływ przenikania ciepła przez przegrody wewnętrzne występuje niezależnie od przyjętej metody wyznaczania zużycia energii do ogrzewania lokali.
Celem sposobu według wynalazku jest opracowanie sposobu wyznaczenia ilości ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne w budynkach wielorodzinnych w powiązaniu z całkowitym zużyciem ciepła na ogrzanie lokali w budynkach wielorodzinnych uwzględniając jakość przegród wewnętrznych i zewnętrznych oraz zyski ciepła lokali. Sposób według wynalazku to rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie błędów w wyznaczaniu zużytego ciepła na ogrzanie lokali.
Ilość energii przenikającej przez przegrody wewnętrzne zależy od współczynnika przenikania przegród, jej powierzchni, różnicy temperatur po obu stronach przegrody oraz czasu trwania zjawiska.
Do wyznaczenia energii wymienianej pomiędzy poszczególnymi lokalami konieczne są następujące dane wyjściowe:
• współczynniki strat na wentylację lokali Hve.e, • współczynniki strat przez przenikanie lokali do przestrzeni zewnętrznej Htre, • współczynniki strat przez przenikanie lokali do przestrzeni wewnętrznej: dla pierwszego etapu Η, (do korytarzy, piwnicy i lokali sąsiednich), dla drugiego etapu W- (tylko do korytarzy i piwnic i pomieszczeń innych, bez lokali sąsiednich), • zużycie ciepła w okresie rozliczeniowym przez lokale E, • wskazania temperatury wewnętrznej dla lokali w okresie rozliczeniowym t,, • średnia temperatura zewnętrzna w okresie rozliczeniowym te.
Sposób wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie wyznacza się energię Ea niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej f,a. Wyznaczona energia Ea uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym (sezon grzewczy) oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic o temperaturze wewnętrznej fe,/ i lokali sąsiednich o temperaturach t,.
W drugim etapie wyznacza się energię niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej f, a. Wyznaczona energia uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym (sezon grzewczy) oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic i pozostałych pomieszczeń o temperaturze wewnętrznej fia, bez uwzględnienia lokali sąsiednich.
Różnica obu energii pozwala na wyznaczenie ilości energii wymienianej przez dowolny lokal a z lokalami sąsiednimi. Jeżeli otrzymamy znak (+) oznacza, że lokal zasila energią lokale sąsiednie, znak (-) oznacza, że pobiera energię z lokali sąsiednich.
Sposób według wynalazku charakteryzujący się tym, że energia Ea konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego </>a dowolnego lokalu a ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ = Σι α=ιΦα wszystkich lokali budynku według zależności:
E
Εα ~ Φα~Γ
Φ
Całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku (wszystkich lokali). Średnie obciążenie cieplne </>a dowolnego lokalu a jest iloczynem współczynnika całkowitych strat Ha oraz przyrostu temperatur ua dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
Φα ~ Ηα&α
Współczynnik całkowitych strat Ha dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego (wentylacja, przenikanie) współczynnika strat Hea dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej, współczynnika strat przez przenikanie /7/a do przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnice
PL 233 724 Β1 i pozostałe pomieszczenia) oraz całkowitego współczynnika strat przez przenikanie >a>s do lokali sąsiednich, będącego sumą składowych współczynników strat przez przenikanie Ηι,Η2,···,Η3 według zależności:
Ha =He,a+Hita + y HiiiiaiS ^—>5 = 1 gdzie: indeks s oznacza lokal sąsiedni, indeks g oznacza maksymalną ilość lokali sąsiednich.
Przyrost temperatur 6a jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną a dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu fe,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
@α ^ί,α ^e^r,a
Średnia ważona temperatura otoczenia lokalu te,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia te,te,i, ti,a,s dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat He,a Hi,a, Hi,i,a,s, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat Ha lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
_ ^e^e,a + + Σ$=ι tejr.a ~ u “a gdzie: te,i średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnica i pozostałych pomieszczeń), ti,a,s średnia temperatura sąsiednich lokali.
Sposób według wynalazku charakteryzujący się tym, że energia konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a (bez uwzględnienia lokali sąsiednich) jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego φα dowolnego lokalu a i ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ’ = Σι α=ιΦα wszystkich lokali budynku według zależności:
Całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku (wszystkich lokali). Średnie obciążenie cieplne φ'α dowolnego lokalu a jest iloczynem współczynnika całkowitych strat oraz przyrostu temperatur θ’α dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
φα = Ηαθα
Współczynnik całkowitych strat H'a dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego (wentylacja, przenikanie) współczynnika strat He,a dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej, współczynnika strat przez przenikanie /7,a do przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnice i pozostałe pomieszczenia) i wyznacza się z zależności:
Η'α = He,a + Hi,a e,a
Przyrost temperatur θ'α jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną f,a dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu te,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
Θ a ~ ti,a te,ir,a
Średnia ważona temperatura otoczenia lokalu t'e,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia te, te,i dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat /7e.a,/7,;a, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat H'a lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
_ teHe.a + ίβ,ι^ί,α ^e,śr,a in
Ha gdzie: tej średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnica i pozostałe pomieszczenia).
PL 233 724 Β1
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
• brak błędów w wyznaczaniu zużytego ciepła na ogrzanie lokali.
• uwzględnienie w sposobie wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne całkowitego zużycia ciepła przez budynek, a także jakości przegród wewnętrznych i zewnętrznych oraz zyski ciepła lokali.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono na rysunku, na którym na fig. 1 pokazano schemat ideowy sposobu wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne dla przypadku wyznaczania energii Ea, na fig. 2 pokazano schemat ideowy sposobu wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne dla przypadku wyznaczania energii E^, na fig. 3 - przekrój pionowy budynku z numeracją lokalu i średnią temperaturą wewnętrzną dla okresu rozliczeniowego oraz układem lokali sąsiednich.
Istota sposobu wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne polega na wyznaczeniu energii przenikania Ep i przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie wyznacza się energię Ea niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej fia. Wyznaczona energia Ea uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym (sezon grzewczy) oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic o temperaturze wewnętrznej te,i i lokali sąsiednich o temperaturach W drugim etapie wyznacza się energię niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej fia. Wyznaczona energia E^ uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym (sezon grzewczy) oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic i pozostałych pomieszczeń o temperaturze wewnętrznej te,i bez uwzględnienia lokali sąsiednich o temperaturach
Różnica obu energii pozwala na wyznaczenie ilości energii wymienianej przez dowolny lokal a z lokalami sąsiednimi. Jeżeli otrzymamy znak (+) oznacza, że lokal zasila energią lokale sąsiednie, znak (-) oznacza, że pobiera energię z lokali sąsiednich. Różnica wyznaczana jest z zależności:
Ep — Ea — Ea
Według korzystnej cechy energia Ea konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego </>a dowolnego lokalu a i ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ = Σι α=ιΦα wszystkich lokali budynku według zależności:
F
Εα = Φα~Γ Φ
Całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku (wszystkich lokali). Średnie obciążenie cieplne </>a dowolnego lokalu a jest iloczynem współczynnika całkowitych strat Ha oraz przyrostu temperatur ua dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
Φα = Ηαθα
Współczynnik całkowitych strat Ha dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego (wentylacja, przenikanie) współczynnika strat Hea dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej, współczynnika strat przez przenikanie Hia do przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnice i pozostałe pomieszczenia) oraz całkowitego współczynnika strat przez przenikanie >a>s do lokali sąsiednich, będącego sumą składowych współczynników strat przez przenikanie Ηι,Ης, ...,Hg według zależności:
s=i gdzie: indeks s oznacza lokal sąsiedni, indeks g oznacza maksymalną ilość lokali sąsiednich.
Przyrost temperatur ua jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną fia dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu fe,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
= ti,a ^e^r.a
PL 233 724 Β1
Średnia ważona temperatura otoczenia lokalu te,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia te, tej, ti,a,s dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat He,a, Hi,a, Hi,i,a,s, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat Ha lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
* __ teHe.a + ^β,ϊ^ί,α + Σ$=ι ce^r,a „ a
gdzie: te,i średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnica i pozostałe pomieszczenia), t,a,s średnia temperatura sąsiednich lokali.
Według korzystnej cechy energia E'a konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a (bez uwzględnienia lokali sąsiednich) jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego φ' dowolnego lokalu a i ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ' = Σά=ι Φα wszystkich lokali budynku według zależności:
Całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku (wszystkich lokali). Średnie obciążenie cieplne φά dowolnego lokalu a jest iloczynem współczynnika całkowitych strat H'a oraz przyrostu temperatur θά dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
Φα = »αθ'α
Współczynnik całkowitych strat H'a dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego (wentylacja, przenikanie) współczynnika strat He,a dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej, współczynnika strat przez przenikanie /7,a do przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnice i pozostałe pomieszczenia) i wyznacza się z zależności:
Przyrost temperatur θά jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną t,,a dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu te,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
& a = ti,a ~ ^e,Sr,a
Średnia ważona temperatura otoczenia lokalu fe,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia te, te,i dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat /7e,a,F/,;a, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat H'a lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
,i _ tgHe a + te,śr,a ~ gdzie: te,i średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej (korytarze, piwnica i pozostałe pomieszczenia).
Przykład:
Budynek mieszkalny 20 lokalowy zużył w okresie rozliczeniowym 78310 kWh ciepła na ogrzewanie, co zostało zarejestrowane przez ciepłomierz zamontowany na wymienniku c.o. Lokale mieszkalne zużyły w tym czasie 95,5% ciepła dostarczonego do budynku, czyli E = 74818,73 kWh. Średnia temperatura zewnętrzna w tym okresie wyniosła te = 4,8°C. Temperatura wewnętrzna korytarzy i piwnicy wynosiła te,i = 8°C. Przekrój pionowy budynku z numeracją lokali, średnią temperaturą wewnętrzną dla okresu rozliczeniowego oraz układem lokali sąsiednich przedstawiony został na fig. 3, na którym przykładowo zaznaczono lokale 6,9,11,14 jako sąsiednie do lokalu 10. Zestawienie danych do obliczeń i wyników przedstawiono w tabeli 1 i 2.
PL 233 724 Β1
Tabela 1
Zestawienie danych i wyniki dla wyznaczania energii Ea
Lp wŁa W2 Ha θα Φα Fa
1 79 61 26 52 218 18,43 10,64 7,79 1697 3777
2 75 62 26 53 52 268 18,72 13,17 5,55 1489 3313
3 79 68 53 26 63 289 20,74 12,74 8,00 2308 5137
4 85 69 26 63 243 19,19 11,74 7,45 1809 4028
5 79 31 52 26 52 240 18,60 13,39 5,21 1251 2785
6 75 32 52 26 53 52 290 21,09 14,26 6,84 1981 4409
7 79 31 63 53 26 63 314 20,07 15,62 4,45 1399 3115
8 85 31 63 26 63 268 21,49 13,43 8,06 2164 4816
9 79 31 52 26 52 240 20,80 12,30 8,50 2042 4545
10 75 32 52 26 53 52 290 19,16 15,11 4,05 1174 2614
11 79 31 63 53 26 63 314 20,66 14,98 5,67 1783 3969
12 85 31 63 26 63 268 19,31 14,40 4,91 1319 2936
13 79 31 52 26 r 52 240 16,55 13,16 3,39 814 1811
14 75 32 52 26 53 52 290 19,85 14,06 5,79 1679 3737
15 79 31 63 53 26 63 314 20,70 15,43 5,27 1657 3689
16 85 31 63 26 63 268 20,87 13,99 6,88 1847 4112
17 95 31 52 26 204 18,00 9,96 8.03 1639 3648
18 89 32 52 26 53 252 18,01 13,10 4,91 1237 2754
19 96 31 63 53 26 268 21,09 13,11 7,98 2143 4769
20 105 31 63 26 225 21,30 11,62 9,68 2180 4853
Tabela 2
Zestawienie danych i wyniki dla wyznaczania energii oraz energii przenikania EP
Lp Wu ^Sr.» θά Φά Εά E ca Efi £(i
1 79 61 140 18,43 6.19 12,24 1713 3813 3777 -36
2 75 62 137 18,72 6,25 12.46 1712 3810 3313 497
3 79 68 147 20,74 6,29 14,45 2119 4716 5137 421
4 85 69 154 19,19 6,23 12.97 1994 4440 4028 -412
5 79 31 110 18,60 5,70 12,90 1422 3165 2785 -379
6 75 32 107 21,09 5,75 15,34 1638 3647 4409 763
7 79 31 109 20,07 5,70 14,37 1570 3494 3115 -380
8 85 31 116 21,49 5,66 15,83 1844 4105 4816 711
9 79 31 110 20,80 5,70 15,10 1664 3704 4545 841
10 75 32 107 19,16 5,75 13,41 1432 3188 2614 -574
11 79 31 109 20,66 5,70 14,96 1634 3638 3969 331
12 85 31 116 19,31 5,66 13,65 1590 3539 2936 -603
13 79 31 110 16,55 5,70 10,85 1196 2662 1811 -850
14 75 32 107 19,85 5,75 14,10 1506 3352 3737 384
15 79 31 109 20,70 5.70 15,00 1639 3648 3689 41
16 85 31 116 20.87 5,66 1S.21 1772 3944 4112 168
17 95 31 126 18,00 5,59 12,41 1564 3482 3648 166
18 89 32 121 18,01 5,64 12,37 1496 3329 2754 -576
19 96 31 126 21,09 5,58 15,51 1960 4363 4769 406
20 105 31 136 21.30 5,53 15,77 2148 4781 4853 73
Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne zależny od całkowitego zużycia ciepła na ogrzanie budynku oraz współczynnika przenikania przegród, jej powierzchni, różnicy temperatur po obu stronach przegrody oraz czasu trwania zjawiska, znamienny tym, że wyznaczenie energii przenikania Ep przebiega dwuetapowo, przy czym w pierwszym etapie wyznacza się energię Ea niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej f/a, która uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic i pozostałych pomieszczeń o temperaturze wewnętrznej fe,/ i lokali sąsiednich o temperaturach A, natomiast

Claims (3)

1. Sposób wyznaczania ciepła przenikającego przez ściany wewnętrzne zależny od całkowitego zużycia ciepła na ogrzanie budynku oraz współczynnika przenikania przegród, jej powierzchni, różnicy temperatur po obu stronach przegrody oraz czasu trwania zjawiska, znamienny tym, że wyznaczenie energii przenikania Ep przebiega dwuetapowo, przy czym w pierwszym etapie wyznacza się energię Ea niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej f/a, która uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic i pozostałych pomieszczeń o temperaturze wewnętrznej fe,/ i lokali sąsiednich o temperaturach A, natomiast
PL 233 724 Β1 w drugim etapie wyznacza się energię Ea niezbędną do ogrzania dowolnego lokalu a do danej temperatury wewnętrznej f/a, która uwzględnia straty ciepła wentylacyjne i przenikania do przestrzeni zewnętrznej o średniej temperaturze te w okresie rozliczeniowym oraz straty przenikania do wszystkich pomieszczeń sąsiadujących z danym lokalem, czyli korytarzy, piwnic i pozostałych bez uwzględnienia lokali sąsiednich, następnie wyznacza się ilość energii wymienionej przez dowolny lokal a z lokalami sąsiednimi jako różnicę obu energii z zależności:
F = F — Ff '-‘p ca αα przy czym otrzymany znak „+” oznacza, że lokal zasila energią lokale sąsiednie, znak oznacza, że pobiera energię z lokali sąsiednich.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że energia Ea konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego φ3 dowolnego lokalu a i ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ = Σι α=ιΦα wszystkich lokali budynku według zależności:
E Εα ~ Φα~7
Φ przy czym całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku, średnie obciążenie cieplne φ3 dowolnego lokalu a jest iloczynem całkowitego współczynnika strat Ha oraz przyrostu temperatur ua dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
Φα = Ηαθα gdzie całkowity współczynnik strat Ha dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego współczynnika strat Hea dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej: wentylacja i przenikanie, współczynnika strat przez przenikanie Hia do przestrzeni wewnętrznej: korytarze, piwnice i pozostałe pomieszczenia oraz całkowitego współczynnika strat przez przenikanie Hij,a,s do lokali sąsiednich, będącego sumą składowych współczynników strat przez przenikanie Ηι,Η2,···,Η3 i jest wyznaczany według zależności:
Ha ~ He,a + Hi a + \
4—ι.ς=ι gdzie: indeks s oznacza lokal sąsiedni, indeks g oznacza maksymalną ilość lokali sąsiednich, przy czym przyrost temperatur ua jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną fia dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu fe,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
t-ί,α te,śr,a natomiast średnia ważona temperatura otoczenia lokalu te,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia te,te,i,ti,a,s dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat /7e,a,/7,,a,/7,;,as, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat Ha lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
. _ teHg,a F ^e,iHita F le^r,a ~ u “a gdzie: tej średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej: korytarze, piwnica i pozostałe pomieszczenia, tj_a,s średnia temperatura sąsiednich lokali,
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że energia E'a konieczna do ogrzania dowolnego lokalu a, bez uwzględnienia lokali sąsiednich, jest iloczynem średniego obciążenia cieplnego φ' dowolnego lokalu a i ilorazu całkowitego zużycia ciepła E lokali w budynku i sumy średnich obciążeń cieplnych φ' = Σι α=ιΦα wszystkich lokali budynku według zależności:
PL 233 724 Β1 Εα = Φαψ przy czym całkowite zużycie ciepła E lokali budynku jest zarejestrowanym zużyciem ciepła na ogrzanie budynku, średnie obciążenie cieplne φ' dowolnego lokalu a jest iloczynem całkowitego współczynnika strat H'a oraz przyrostu temperatur θ'α dowolnego lokalu a i wyznacza się z zależności:
Φ’α = gdzie całkowity współczynnik strat H'a dowolnego lokalu a jest sumą następujących współczynników: całkowitego współczynnika strat Hea dowolnego lokalu a do przestrzeni zewnętrznej: wentylacja i przenikanie, współczynnika strat przez przenikanie H,a do przestrzeni wewnętrznej: korytarze, piwnice oraz pozostałe pomieszczenia i wyznacza się z zależności:
= Ηβι(1 + Hla przy czym przyrost temperatur θ'α jest różnicą pomiędzy średnią temperaturą wewnętrzną dowolnego lokalu a i średnią ważoną temperaturą otoczenia lokalu fe,śr,a i wyznacza się z następującej zależności:
@ a = ^i,a ~ ^e,ir,a natomiast średnia ważona temperatura otoczenia lokalu f'e,śr,a jest ilorazem: w liczniku sumy iloczynów średnich temperatur otoczenia fe/e,/dowolnego lokalu a i odpowiadającym im współczynników strat /-/e.a.H.a, a w mianowniku całkowitego współczynnika strat H'a lokalu do przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, zgodnie z niżej podaną zależnością:
./ __ ^e^e.a + ^e,ir,a ui
Ha gdzie: fe,/ średnia temperatura przestrzeni wewnętrznej: korytarze, piwnica i pozostałe pomieszczenia.
PL423290A 2017-10-27 2017-10-27 Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne PL233724B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423290A PL233724B1 (pl) 2017-10-27 2017-10-27 Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423290A PL233724B1 (pl) 2017-10-27 2017-10-27 Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423290A1 PL423290A1 (pl) 2019-05-06
PL233724B1 true PL233724B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=66341846

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423290A PL233724B1 (pl) 2017-10-27 2017-10-27 Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233724B1 (pl)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004057288A1 (en) * 2002-12-19 2004-07-08 Brunata International A/S A method and a plant for the distribution of costs of heating rooms
DE10306465A1 (de) * 2003-02-14 2004-09-02 Siemens Building Technologies Ag Verfahren zur Bestimmung des Zählfortschrittes in einem elektronischen Heizkostenverteiler, so dass die Möglichkeit des gemischten Einbaus von Heizkostenverteilern unterschiedlicher Bauart in einer Abrechnungseinheit (Mischverbau) besteht
PL207921B1 (pl) * 2003-03-25 2011-02-28 Paweł Michnikowski Sposób i układ do wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie pomieszczenia
GB0708793D0 (en) * 2007-05-08 2007-06-13 Parker Philip J Tool for calculating heating or cooling requirements of a habitable room
PL393681A1 (pl) * 2011-01-19 2012-07-30 Politechnika Białostocka Urządzenie do pomiaru temperatury mieszkań budynku wielorodzinnego pozwalające rozliczać koszty ogrzewania
PL217973B1 (pl) * 2011-04-19 2014-09-30 Paweł Michnikowski Sposób i układ do wyznaczania zapotrzebowania energii cieplnej do ogrzewania poszczególnych lokali w budynku
CN105371358A (zh) * 2015-12-10 2016-03-02 高继升 水利平衡热计量系统及计量方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL423290A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Siggelsten Reallocation of heating costs due to heat transfer between adjacent apartments
Ovchinnikov et al. Utilization potential of low temperature hydronic space heating systems: A comparative review
Gibbons et al. A review of HVAC solution-sets and energy performace of nearly zero-energy multi-story apartment buildings in Nordic climates by statistical analysis of environmental performance certificates and literature review
Juodis et al. Inherent variability of heat consumption in residential buildings
Siggelsten Heat cost allocation in energy efficient multi-apartment buildings
Aprianti et al. A comparison of ground and air source heat pump performance for domestic applications: A case study in Perth, Australia
Grasmanis et al. Heat consumption assessment of the domestic hot water systems in the apartment buildings
PL233724B1 (pl) Sposob wyznaczania ciepla przenikajacego przez sciany wewnetrzne
Touchie et al. Using suite energy-use and interior condition data to improve energy modeling of a 1960s MURB
Rose et al. Distribution of heating costs in multi-story apartment buildings
PL217973B1 (pl) Sposób i układ do wyznaczania zapotrzebowania energii cieplnej do ogrzewania poszczególnych lokali w budynku
Beizaee Measuring and modelling the energy demand reduction potential of using zonal space heating control in a UK home
Dimitriou et al. Developing suitable thermal models for domestic buildings with Smart Home equipment
Collinge et al. Hybrid dynamic-empirical building energy modeling approach for an existing campus building
Jimmefors et al. Energy performance and indoor climate investigations in the passive house residential area Vallda Heberg
Wemhoener et al. Heat pump application in nearly zero energy buildings
Tumanova et al. The Extensive Analysis of Circumstances Between Heat Consumption of Multi-apartment Buildings and Information Campaigns
Naicker Performance analysis of a large-scale ground source heat pump system
Hamburg et al. Method to divide heating energy in energy efficient building without direct measuring
Manouchehri Predicting steady-state performance of falling-film drain water heat recovery systems from rating data
Čiuprinskas et al. Correction of a designed building's heat balance according to its real heat consumption
RU2389986C1 (ru) Способ определения расхода тепла локальными потребителями (варианты)
Kayo et al. Heat Recovery from Waste-water in Buildings-A System-Oriented Longitudinal Study
KR102010710B1 (ko) 집단주거시설의 히트펌프 공동 사용에 대한 세대 요금 부과방법
PL235265B1 (pl) Sposób wyznaczania zużycia ciepła na ogrzanie lokali w budynkach wielorodzinnych