PL233600B1 - Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym - Google Patents

Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym Download PDF

Info

Publication number
PL233600B1
PL233600B1 PL423040A PL42304017A PL233600B1 PL 233600 B1 PL233600 B1 PL 233600B1 PL 423040 A PL423040 A PL 423040A PL 42304017 A PL42304017 A PL 42304017A PL 233600 B1 PL233600 B1 PL 233600B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drive unit
housing
robot
orthotic
pin
Prior art date
Application number
PL423040A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423040A1 (pl
Inventor
Mateusz Janowski
-Choromanska Danuta Jasinska-
Marcin Zaczyk
Dymitr Osinski
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL423040A priority Critical patent/PL233600B1/pl
Publication of PL423040A1 publication Critical patent/PL423040A1/pl
Publication of PL233600B1 publication Critical patent/PL233600B1/pl

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)
  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Manipulator (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest moduł skrętu kończyny dolnej w robocie ortotycznym, mający zastosowanie w urządzeniach rehabilitacyjnych, egzoszkieletach rehabilitacyjnych mobilnych i stacjonarnych, do zapewnienia wspomaganej zmiany kierunku ruchu pacjenta.
Znane dotychczas rozwiązania zmiany kierunku ruchu w robotach ortotycznych oparte są na manualnym obrocie przy użyciu balkonika, lub kul ortopedycznych. W rozwiązaniach pasywnych moduły części udowej protezy kończyny dolnej stosowane są w celu tłumienia sił skrętnych przenoszonych na pacjenta, podczas chodzenia. Tego typu rozwiązanie przedstawione jest w patencie EP1275355. W rozwiązaniu tym wykorzystuje się elementy sprężyste o odpowiednio dobranej charakterystyce, umieszczone pomiędzy ułożyskowanymi współosiowo częściami modułu, proksymalną i dystalną. Względny zakres kątowy skrętu obu części jest ustalony za pomocą kołków zamocowanych promieniowo w tulei zewnętrznej części dystalnej, których końce poruszają się w gniazdach wykonanych w części proksymalnej. Innym przykładem urządzenia pasywnego jest teleskopowa część udowa protezy opisana w patencie GB2305363. Urządzenia te kompensują brak obrotu stawu biodrowego, pozwalając na obrót członu dystalnego wymuszony przez kontakt protezy z podłożem.
W dziedzinie egzoszkieletów przemysłowych wykorzystywany jest obrót w biodrze wokół stałej osi, przegub kulisty oraz rozkrok kończyn dolnych i obrót wokół osi kręgosłupa. W tego typu rozwiązaniach nie występuje wspomaganie skrętu kończyn dolnych. Zastosowanie wspomagania w postaci napędu elektrycznego może powodować zwiększenie wymiarów sylwetki robota. Manualny obrót w celu zmiany kierunku ruchu jest uciążliwy ze względu na przenoszenie ciężaru ciała wraz z robotem ortotycznym za pomocą ramion, ponadto ruch ten powoduje niszczenie stóp urządzenia.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie tych wad, a przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego sposobu zmiany kierunku ruchu robota ortotycznego oraz naturalnej dynamiki ruchu.
Moduł skrętu kończyny dolnej w robocie ortotycznym, złożony z obudowy zakończonej zakończeniem kształtowym po stronie dystalnej, tulei wewnętrznej ułożyskowanej współosiowo w obudowie wraz z elementem wyjściowym zakończonym zaciskiem montażowym po stronie proksymalnej, ogranicznika obrotu w postaci kołka zamocowanego promieniowo w obudowie, i elektrycznej jednostki napędowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że elektryczna jednostka napędowa jest zamocowana w tulei wewnętrznej, a element wyjściowy stanowi tuleja końcowa z prowadnikiem i rowkowym gniazdem oporowym na kołek ogranicznika obrotu, przy czym gniazdo oporowe jest zaopatrzone w czujnik krańcowego położenia kołka.
Korzystnym jest, jeżeli czujnik wchodzi w skład systemu określającego zakres pracy kątowej jednostki napędowej, przy czym przewody zasilające jednostki napędowej i czujnika są umieszczone w prowadniku.
Korzystnym jest, jeżeli zakres ruchu kołka ogranicznika obrotu w gnieździe oporowym wynosi około 30°.
Korzystnym jest, jeżeli tuleja wewnętrzna wraz z tuleją końcową jest ułożyskowana w obudowie za pomocą łożysk wzdłużnych igiełkowych, dolnego i górnego, oraz łożyska igiełkowego poprzecznego o działaniu promieniowym.
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia wspomaganie skrętu kończyny dolnej wokół osi uda w bezpiecznym zakresie kątowym, co umożliwia konstrukcyjną zmianę kierunku ruchu robota ortotycznego. Moduł ma zwartą konstrukcję, nie zwiększającą wymiarów obrysu sylwetki robota ortotycznego. Moduł umieszczony jest na obydwu kończynach dolnych robota i zapewnia skręt obydwu kończyn podczas zmiany kierunku ruchu, co pozwala na uzyskanie dużego zakresu kątowego ruchu. Zakres kątowy modułu skrętu kończyny wynosi około 30° i jest jednoznacznie ustalony przez kołki ogranicznika obrotu poruszające się w gniazdach wykonanych w tulei końcowej. Podc zas manewru zmiany kierunku ruchu występuje jedynie tarcie stóp robota o podłoże, wynikające z masy układu użytkownik-robot ortotyczny. Ponadto możliwość odwodzenia kończyn dolnych robota ortotycznego ułatwia nałożenie robota ortotycznego na pacjenta.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w półprzekroju wzdłużnym A-A, fig. 2 -urządzenie z fig. 1 w przekroju poprzecznym B-B, a fig. 3 przedstawia widok izometryczny urządzenia.
Jak przedstawiono na fig. 1-3, moduł skrętu kończyny dolnej w robocie ortotycznym składa się z obudowy 03 zakończonej zakończeniem kształtowym 04 po stronie dystalnej, tulei wewnętrznej 02 ułożyskowanej współosiowo w obudowie 03 wraz z elementem wyjściowym zakończonym zaciskiem
PL 233 600 B1 montażowym po stronie proksymalnej, ogranicznika obrotu w postaci kołka 08 zamocowanego promieniowo w obudowie 03, i elektrycznej jednostki napędowej 01. Elektryczna jednostka napędowa 01 jest zamocowana w tulei wewnętrznej 02. Element wyjściowy stanowi tuleja końcowa 11 z prowadnikiem 12 i rowkowym gniazdem oporowym 09 na koł ek 08 ogranicznika obrotu. Gniazdo oporowe 09 jest zaopatrzone w czujnik 10 krańcowego położenia kołka 08. Analog iczne gniazdo 09 z kołkiem 08 i czujnikiem 10 osadzonym w obudowie 03 jest wykonane po przeciwnej stronie tulei końcowej 11. Zakres ruchu kołka 08 ogranicznika obrotu w gnieździe oporowym 09 wynosi około 30°. Czujnik 10 wchodzi w skład systemu określającego zakres pracy kątowej jednostki napędowej 01. Przewody zasilające jednostki napędowej 01 i czujnika 10 są umieszczone w prowadniku 12. Tuleja wewnętrzna 02 wraz z tuleją końcową 11 jest ułożyskowana w obudowie 03 za pomocą łożysk wzdłużnych igiełkowych 05, 06, dolnego i górnego, oraz łożyska igiełkowego poprzecznego 07 o działaniu promieniowym.
Skrajne położenie kołka 08 w gnieździe 09 uniemożliwia dalsze wykonanie ruchu przez jednostkę napędową 01, a informacja o położeniu krańcowym jednostki napędowej 01 jest przekazywana za sprawą zamontowanych czujników położenia 10. Szczelność modułu uzyskano za pomocą zestawu uszczelek 13 o przekroju kołowym, tworzącym układ uszczelnienia bezstykowego w układzie labiryntowym wielostopniowym tulei końcowej 11 względem obudowy 03. Prowadnik 12 przewodów zasilających w tulei końcowej 11 umożliwia doszczelnienie wnętrza modułu skrętu kończyny dolnej.
Konstrukcja modułu skrętu umożliwia przeniesienie złożonego obciążenia wynikającego z charakteru pracy robota ortotycznego za pomocą układu łożyskowania opartego na dwóch igiełkowych łożyskach wzdłużnych 05, 06 i umieszczonego centralnie igiełkowego łożyska poprzecznego 07. Obudowa 03 stanowi jednocześnie łącznik łączący moduł skrętu kończyny dolnej z modułem stawu kolanowego i modułem stawu biodrowego robota ortotycznego.
Moduł skrętu kończyn dolnej według wynalazku stanowi aktywny moduł kinematyczny między węzłem biodra a węzłem kończyny dolnej robota ortotycznego, przenosząc obciążenia przez łożyskowaną obudowę 03 względem tulei wewnętrznej 02 z jednostką napędową 01, zapewniającą wspomaganie skrętu. Zakres kątowy skrętu wynosi około 30° i jest jednoznacznie ustalony przez kołki 08 umieszczone w obudowie 03 współpracujące z tuleją końcową 11 przez umieszczenie końcówek kołków 08 w gniazdach 09. Może być wykorzystany w robocie ortotycznym sterowanym przez komputer. Praca modułu skrętu kończyny dolnej polega na wykonaniu ruchu obrotowego obudowy 03 stanowiącej część napędzaną modułu. Podstawę do osadzenia w module stawu biodrowego robota ortotycznego stanowi tuleja końcowa 11 połączona z jednostką napędową 01 poprzez tuleję wewnętrzną 02. W zaproponowanym rozwiązaniu jednostkę napędową 01 zintegrowano z elektronicznym systemem określającym położenie pracy jednostki napędowej 01 poprzez sprzężenie zwrotne z czujnikiem 10.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Moduł skrętu kończyny dolnej w robocie ortotycznym, złożony z obudowy zakończonej zakończeniem kształtowym po stronie dystalnej, tulei wewnętrznej ułożyskowanej współosiowo w obudowie wraz z elementem wyjściowym zakończonym zaciskiem montażowym po stronie proksymalnej, ogranicznika obrotu w postaci kołka zamocowanego promieniowo w obudowie, i elektrycznej jednostki napędowej, znamienny tym, że elektryczna jednostka napędowa (01) jest zamocowana w tulei wewnętrznej (02), a element wyjściowy stanowi tuleja końcowa (11) z prowadnikiem (12) i rowkowym gniazdem oporowym (09) na kołek (08) ogranicznika obrotu, przy czym gniazdo oporowe (09) jest zaopatrzone w czujnik (10) krańcowego położenia kołka (08).
  2. 2. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że czujnik (10) wchodzi w skład systemu określającego zakres pracy kątowej jednostki napędowej (01), przy czym przewody zasilające jednostki napędowej (01) i czujnika (10) są umieszczone w prowadniku (12).
  3. 3. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że zakres ruchu kołka (08) ogranicznika obrotu w gnieździe oporowym (09) jest ograniczony mechanicznie.
  4. 4. Moduł według zastrz. 1, znamienny tym, że tuleja wewnętrzna (02) wraz z tuleją końcową (11) jest ułożyskowana w obudowie (03) za pomocą łożysk wzdłużnych igiełkowych (05, 06), dolnego i górnego, oraz łożyska igiełkowego poprzecznego (07) o działaniu promieniowym.
PL423040A 2017-10-03 2017-10-03 Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym PL233600B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423040A PL233600B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423040A PL233600B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423040A1 PL423040A1 (pl) 2019-04-08
PL233600B1 true PL233600B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=65992060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423040A PL233600B1 (pl) 2017-10-03 2017-10-03 Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233600B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100810004B1 (ko) * 2007-02-28 2008-03-07 한양대학교 산학협력단 인체하지 착용형 근력지원로봇
US8801641B2 (en) * 2008-07-23 2014-08-12 Ekso Bionics, Inc. Exoskeleton and method for controlling a swing leg of the exoskeleton
CN204121372U (zh) * 2014-03-28 2015-01-28 青岛科技大学 一种穿戴式下肢外骨骼助行减压机器人装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL423040A1 (pl) 2019-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11819428B2 (en) Semi-active robotic joint
Vitiello et al. NEUROExos: A powered elbow exoskeleton for physical rehabilitation
US9498401B2 (en) Robotic system for simulating a wearable device and method of use
KR101953324B1 (ko) 외골격 구조물용 어깨 모듈
KR102533007B1 (ko) 힘-균형 보조기, 기계적 장치 및 착용형 보조 장치
US11590013B1 (en) Brace system
Shamaei et al. On the mechanics of the ankle in the stance phase of the gait
JP6719680B2 (ja) 歩行中または走っているときの荷重の保持を容易にするエクソスケルトン構造体のための連結装置
CN108138833A (zh) 万向联轴器以及机器人的关节结构
US20220401284A1 (en) System for guiding motions of a target joint
CN114144150A (zh) 可用于外骨骼的尤其是重力负载的负载补偿装置
PL233600B1 (pl) Modul skretu konczyny dolnej w robocie ortotycznym
Cestari et al. Preliminary assessment of a compliant gait exoskeleton
Misuraca et al. Lower limb human muscle enhancer
KR102352338B1 (ko) 연결 모듈 및 이를 포함하는 운동 보조 장치
KR102633470B1 (ko) 착용형 보조장치
KR102238595B1 (ko) 지지 프레임 및 이를 포함하는 운동 보조 장치
KR102399605B1 (ko) 동력 전달 어셈블리 및 이를 포함하는 운동 보조 장치
Haque et al. A unified knee and ankle design for robotic lower-limb prostheses
Picolli et al. Design of a bioinspired cable driven actuator with clutched elastic elements for the ankle
Geonea et al. Design Solutions for Human Legs Motion Assistance Exoskeletons
KR20130045875A (ko) 근력 지원용 착용형 로봇
US20230079411A1 (en) Exoskeleton Fitness Device for Exercising the Human Body
EP3833307B1 (en) Module of flexion-extension for an artificial articulation
KR20180120435A (ko) 보행보조용 무릎 지지장치