PL233401B1 - System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom - Google Patents

System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom

Info

Publication number
PL233401B1
PL233401B1 PL423250A PL42325017A PL233401B1 PL 233401 B1 PL233401 B1 PL 233401B1 PL 423250 A PL423250 A PL 423250A PL 42325017 A PL42325017 A PL 42325017A PL 233401 B1 PL233401 B1 PL 233401B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pneumatic
ditch
segment
vehicles
pneumatic segment
Prior art date
Application number
PL423250A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423250A1 (pl
Inventor
Karol Jakub Ulc
Original Assignee
Karol Jakub Ulc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karol Jakub Ulc filed Critical Karol Jakub Ulc
Priority to PL423250A priority Critical patent/PL233401B1/pl
Publication of PL423250A1 publication Critical patent/PL423250A1/pl
Publication of PL233401B1 publication Critical patent/PL233401B1/pl

Links

Landscapes

  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest system zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny, zwłaszcza do tworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, mające na celu niedopuszczenie do przemieszczania się ciężkim pojazdom poza wyznaczoną linię. System zapory przeciwko ciężkim pojazdom (2), zwłaszcza pancernym, zawierający rów przebiegający zasadniczo poprzecznie do kierunku ruchu ciężkiego pojazdu (2) i posiadający ścianę przednią (4), ścianę tylną (5) i dno (6), przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna (6), charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej jeden segment pneumatyczny z gazem pod ciśnieniem P, umieszczony wewnątrz rowu (3) ulegający zniszczeniu pod obciążeniem ciężkim pojazdem (2). Sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom (2), zwłaszcza pancernym, w którym poprzecznie do drogi przemieszczania się ciężkich pojazdów (2) wykopuje się rów, mający ścianę przednią (4), ścianę tylną (5) i dno, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna (6) charakteryzuje się tym, że wewnątrz rowu (3) umieszcza się segment pneumatyczny, który wypełnia się gazem pod ciśnieniem P. Segment pneumatyczny, zwłaszcza do tworzenia rowu (3) przeciwko ciężkim pojazdom (2), zwłaszcza pancernym, charakteryzuje się tym, że segment pneumatyczny zawiera ściankę przednią (71), ściankę tylną (72), ścianki boczne, denko (74) oraz ściankę górną (75).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym takim jak czołg, haubica czy transporter opancerzony, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym takim jak czołg, haubica czy transporter opancerzony oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom, mające na celu niedopuszczenie do przemieszczania się ciężkich pojazdów poza wyznaczoną linię.
Od momentu pojawienia się na polu walki ciężkich pojazdów, zwłaszcza wojskowych ale nie tylko, stało się koniecznością opracowanie środków pozwalających na niedopuszczenie do przedostania się takich pojazdów na broniony obszar.
Do podstawowych tego typu środków przeciwdziałających możliwości poruszania się ciężkich pojazdów należy budowa głębokich rowów mających na celu zatrzymanie takich pojazdów. Wykopane rowy przeciwczołgowe są jednak łatwe do zauważenia zarówno przez osoby kierujące takimi pojazdami jak również przez służby wywiadowcze czy zwiad prowadzony w trakcie działań. Jednocześnie wykopane rowy przeciwczołgowe utrudniają poruszanie się własnym pojazdom tego kto je wykopał.
Inne przeszkody mające powstrzymać przejazd ciężkich pojazdów to zapory stawiane na trasie możliwego przejazdu ciężkich pojazdów takie jak budowle przestrzenne niezwiązane z gruntem, czy też barykady budowane zwłaszcza w miastach z będących pod ręką dużych i ciężkich przedmiotów.
Z niemieckiego opisu patentowego DE 3621916 znany jest sposób wytwarzania rowu przeciwpancernego mającego mniejszy kąt nachylenia od strony wroga niż po stronie przyjaznej. W tym przypadku najpierw są wytwarzane, w pewnej odległości od siebie w ziemi, dwie szczeliny o różnej głębokości, których długość jest równa wymaganej długości rowu przeciwpancernego, a następnie w szczelinach są umieszczane ciągłe ładunki wybuchowe, przez całą długość. Ładunki wybuchowe są następnie zdetonowane w taki sposób, że ładunek wybuchowy w szczelinie o większej głębokości wybucha nieco później niż ładunek wybuchowy w szczelinie mającej płytszą głębokość.
Z europejskiego opisu zgłoszeniowego EP0267343A znany jest wynalazek dotyczący urządzenia zdolnego do niezawodnego zatrzymania pojazdu próbującego przekroczyć barierę. Jeśli przycisk awaryjny zostanie uruchomiony lub zostanie zniszczona bariera, zatrzask wycofuje się i panel wpadając do dołu, przechylając się wokół jego osi. Jednocześnie wysięgniki podnoszą się nad jezdnią w kierunku do tyłu. Jeśli pojazd przejeżdża nad nimi, jego przód wpada do dołu, a w każdym razie zostaje zatrzymany. Wynalazek stosuje się jako system ochronny, który może być użyty nawet wobec pojazdów samobójczych obciążonych materiałami wybuchowymi i napędzanych z pełną prędkością, szczególnie w celu przeprowadzenia ataków.
Z rosyjskiego opisu patentowego RU2212622 znane jest rozwiązanie mające zastosowanie do układania przeszkód w kierunkach dojazdowych czołgów w warunkach obszarów wiecznej zmarzliny i w trakcie operacji obronnych. Sztucznie wykonywany rów w warunkach wiecznej zmarzliny tworzy listwę lodową zapobiegającą normalnemu przepływowi wody podziemnej. W rezultacie woda spoczywająca na poprzeczce płynie do góry, rozsadza warstwę powierzchniową gruntu i tworzy zaporę na mrozie. W celu równomiernego rozprowadzenia bariery lodowej na całej szerokości kierunkowego podejścia do zbiornika wykonuje się ruchome przeciwstawne przeszkody.
Z rosyjskiego opisu patentowego RU 2582511 znane jest rozwiązanie odnoszące się do sprzętu obronnego, który może być używany do zwężenia rowów przeciwczołgowych. Proponowane wyposażenie składa się z wykopu na daną głębokość, drewnianego pudełka, ładunku materiałów wybuchowych, osłony, lontu, elektrycznej sieć wybuchowej, stacji wywrotowej, kabla przymocowanego do wydłużonego ładunku w celu wyładowania ładunku w przypadku konieczność, wyrzucając przy tym duże kawałki gleby.
Z rosyjskiego opisu patentowego RU 2592160 znane jest rozwiązanie odnoszące się do sprzętu obronnego dotyczy sprzętu wojskowego i może być używane w obronie przed sprzętem pancernym lądowym. Urządzenie do formowania rowów przeciwpancernych zawiera podnośnik, umieszczony na dole wykopu z wtyczką, drewniane pudełko z wydłużonym ładunkiem z kablami, kable naprężające, detonujący przewód, ładunek trotylu z bezpiecznikiem kopalnym, kołki z drewna, metalowy kołek, lina z zapięcie. W efekcie wynalazek umożliwia automatyczne utworzenie rowu przeciwpancernego zabezpieczające przed sprzętem opancerzonym wroga.
Znane rozwiązania mają swoje wady, do których należą przede wszystkim brak zakamuflowania rowu przeciw pojazdom pancernym, niemożność korzystania z zabezpieczonego rozwiązaniem przejścia, czy też także często trudność w realizacji.
PL 233 401 B1
Celem wynalazku jest opracowanie rozwiązania pozbawionego wad urządzeń znanych ze stanu techniki a także dostarczenia nowego gatunkowo rozwiązania.
Według wynalazku, system zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, takim jak czołg, haubica czy transporter opancerzony, zawiera rów przebiegający zasadniczo poprzecznie do kierunku ruchu ciężkiego pojazdu i posiadający ścianę przednią, ścianę tylną i dno, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna. System charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej jeden segment pneumatyczny z gazem pod ciśnieniem P, umieszczony wewnątrz rowu ulegający zniszczeniu pod obciążeniem ciężkim pojazdem.
Korzystnie jest, kiedy segment pneumatyczny zawiera ściankę przednią, ściankę tylną, ścianki boczne, denko oraz ściankę górną, przy czym w stanie przygotowanym do działania systemu ścianka przednia segmentu pneumatycznego przylega do ściany przedniej rowu, ścianka tylna segmentu pneumatycznego przylega do ściany tylnej rowu a denko segmentu pneumatycznego przylega do dna rowu.
Korzystnie jest też, kiedy szerokość segmentu pneumatycznego, mierzona wzdłuż rowu, jest większa od maksymalnego rozstawu kół ciężkiego pojazdu.
Korzystnie jest również, kiedy system zawiera większą ilość segmentów pneumatycznych umieszczonych jeden obok drugiego, przy czym ich ilość jest zależna od szerokości przestrzeni zabezpieczanej systemem.
Korzystnie jest także, kiedy segmenty pneumatyczne w rowie przylegają do siebie ściankami bocznymi.
Korzystnie jest przy tym, kiedy, ścianka górna segmentu pneumatycznego znajduje się poniżej górnej krawędzi ściany przedniej i ściany tylnej rowu.
Jest korzystnie, kiedy ścianka górna segmentu pneumatycznego jest zamaskowana pokryciem.
Jest też korzystnie, kiedy pokrycie stanowi warstwa ziemi i darniny.
Jest również korzystnie, kiedy segment pneumatyczny wykonany jest z materiału elastycznego, przy czym segment pneumatyczny zaopatrzony jest w zawór do napełniania i opróżniania gazem.
Jest także korzystnie, kiedy segment pneumatyczny wykonany jest z gumy lub materiału o podobnych właściwościach.
Jest przy tym korzystnie, kiedy ścianka górna segmentu pneumatycznego jest wzmocniona elementem sztywnym.
Korzystnie ściana przednia rowu pochylona jest względem dna pod większym kątem niż ściana tylna.
Według wynalazku, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, takim jak czołg, haubica czy transporter opancerzony, w którym poprzecznie do drogi przemieszczania się ciężkich pojazdów wykopuje się rów, mający ścianę przednią, ścianę tylną i dno, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna. Sposób charakteryzuje się tym, że wewnątrz rowu umieszcza się segment pneumatyczny, który wypełnia się gazem pod ciśnieniem P.
Korzystnie jest, kiedy segment pneumatyczny zawierający ściankę przednią, ściankę tylną, ścianki boczne, denko oraz ściankę górną osadzony w rowie wypełnia się gazem pod ciśnieniem P tak, że ścianka przednia segmentu pneumatycznego przylega do ściany przedniej rowu, ścianka tylna segmentu pneumatycznego przylega do ściany tylnej rowu a denko segmentu pneumatycznego przylega do dna rowu.
Korzystnie jest też, kiedy w rowie umieszcza się większą ilość segmentów pneumatycznych, przy czym ich ilość jest zależna od szerokości przestrzeni zabezpieczanej systemem.
Korzystnie również jest, kiedy ściankę górną segmentu pneumatycznego umieszcza się poniżej górnej krawędzi ściany przedniej i ściany tylnej rowu.
Korzystnie także jest, kiedy ściankę górną segmentu pneumatycznego maskuje się pokryciem.
Korzystnie przy tym jest, kiedy ściankę przednią rowu wykonuje się z większym pochyleniem względem dna niż ścianę tylną.
Według wynalazku, segment pneumatyczny, zwłaszcza do tworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, charakteryzuje się tym segment pneumatyczny zawiera ściankę przednią, ściankę tylną, ścianki boczne, denko oraz ściankę górną.
Korzystnie jest, kiedy w stanie wypełnionym gazem ścianka przednia segmentu pneumatycznego i ścianka tylna segmentu pneumatycznego pochylone są górą na zewnątrz segmentu pneumatycznego.
Korzystnie jest, kiedy segment pneumatyczny wykonany jest z materiału elastycznego, przy czym segment pneumatyczny zaopatrzony jest w zawór do napełniania i opróżniania gazem.
Korzystnie jest też, kiedy segment pneumatyczny wykonany jest z gumy lub materiału o podobnych właściwościach.
PL 233 401 B1
Korzystnie jest również, kiedy ścianka górna segmentu pneumatycznego jest wzmocniona elementem sztywnym.
Wynalazek pokazano w przykładzie realizacji na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje w przekroju poprzecznym segment pneumatyczny napełniony gazem i umieszczony w rowie wykopu, fig. 2 ukazuje w przekroju poprzecznym segment pneumatyczny o mniejszej wysokości niż wysokość rów wykopu, napełniony gazem i umieszczony w wykopie, fig. 3 ukazuje pojazd pancerny (czołg), który wpadł do rowu przeciwczołgowego według wynalazku, fig. 4 ukazuje w widoku perspektywicznym segment pneumatyczny napełniony gazem, fig. 5 ukazuje w widoku segment pneumatyczny w trakcie napełniania gazem perspektywicznym a fig. 6 ukazuje w widoku perspektywicznym z góry zespół segmentów pneumatycznych umieszczonych w rowie wykopu jeden obok drugiego.
Jak pokazano na fig. 1, fig. 2 fig. 3 i fig. 5 system zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2, zwłaszcza pancernym, takim jak czołg, haubica czy transporter opancerzony, zawiera rów 3 (wskazany na fig. 3 i fig. 6), w postaci wykopu przebiegający zasadniczo poprzecznie do kierunku ruchu ciężkiego pojazdu.
Jak pokazano na fig. 2 i fig. 3 rów 3 w postaci wykopu posiada ścianę przednią 4, ścianę tylną 5 i dno 6, przy czym ściana przednia 4 i ściana tylna 5 przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna 6, przy czym w tym przykładzie realizacji wynalazku, ściana przednia 4 rowu 3 pochylona jest względem dna 6 pod większym kątem niż ściana tylna 5. Oczywiste jest, że kąty pochylenia ściany przedniej 4 i ściany tylnej 5 mogą być takie same lub dobrane dowolnie w zależności od przeznaczenia systemu 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2.
System 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 zawiera co najmniej jeden segment pneumatyczny 7 z gazem pod ciśnieniem P, umieszczony wewnątrz rowu 3 ulegający zniszczeniu pod obciążeniem ciężkim pojazdem 2. Ciśnienie gazu, w tym przykładzie realizacji wynalazku powietrza atmosferycznego, jest tak dobrane, że pod wpływem ciężaru ciężkiego pojazdu 2, takiego jak czołg, haubica czy transporter opancerzony, jeden segment pneumatyczny 7 ulega degradacji co powoduje, że ciężki pojazd 2 zapada się do rowu 3 przeciwczołgowego i zostaje unieszkodliwiony.
Jak pokazano na fig. 1, fig. 4 i fig. 5, segment pneumatyczny 7 zawiera ściankę przednią 71, ściankę tylną 72, ścianki boczne 73, denko 74 oraz ściankę górną 75. W stanie przygotowanym do działania systemu 1, to znaczy w stanie kiedy segmenty pneumatyczne zostały umieszczone w rowie 3, ścianka przednia 71 segmentu pneumatycznego 7 przylega do ściany przedniej 4 rowu 3, ścianka tylna 72 segmentu pneumatycznego 7 przylega do ściany tylnej 5 rowu 3 a denko 74 segmentu pneumatycznego 7 przylega do dna 6 rowu 3. Segment pneumatyczny 7 w tym przykładzie realizacji wynalazku, wykonany jest gumy i zaopatrzony w zawór do napełniania i opróżniania w postaci zaworu samochodowego. Oczywiście w innych przykładach realizacji wynalazku, segment pneumatyczny 7 może być wykonany z materiału o podobnych właściwościach do gumy i zaopatrzony w innego rodzaju znany ze stanu techniki zawór do napełniania i opróżniania.
Szerokość segmentu pneumatycznego 7 rozpatrywana jako wymiar wzdłuż wykopu rowu 3 jest tak dobrana, aby była większa niż rozstaw kół lub gąsienic ciężkiego pojazdu 2. Ma to na celu zapewnienie sytuacji, kiedy ciężki pojazd 2 w najgorszym przypadku jednocześnie będzie znajdował się na maksymalnie dwóch segmentach pneumatycznych 7.
Szerokość segmentu pneumatycznego 7 może być oczywiście dowolna i można sobie wyobrazić sytuację, kiedy system 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 będzie zawierał tylko jeden segment pneumatyczny 7. Taka sytuacja będzie możliwa na przykład w mieście gdzie szerokość przestrzeni do zabezpieczenia przed obcymi ciężkimi pojazdami będzie niewielka, na przykład pomiędzy domami po dwóch stronach ulicy.
W większości zastosowań systemu 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 ta szerokość będzie jednak większa i w takiej sytuacji wewnątrz wykopu rowu 3 będą umieszczone segmenty pneumatyczne 7 w większej ilości umieszczone w rowie 3 jeden obok drugiego. Według przykładu realizacji wynalazku, który pokazano na fig. 6 w rowie 3 umieszcza się segmenty pneumatyczne 7 jeden obok drugiego tak, że przylegają do siebie ściankami bocznymi 73 ale oczywiste jest, że w takim przypadku można zachować pomiędzy segmentami pneumatycznymi 7 pewną odległość.
Według przykładu realizacji wynalazku pokazanego na fig. 2 w systemie 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 ścianka górna 75 segmentu pneumatycznego 7 umieszczonego wewnątrz wykopanego rowu 3 znajduje się poniżej poziomu gruntu, w którym wykopany jest rów 3. W celu zamaskowania
PL 233 401 B1 rowu 3 w systemie 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 ścianka górna 75 segmentu pneumatycznego 7 umieszczonego wewnątrz wykopanego rowu 3 jest zamaskowana pokryciem 8 w postaci warstwy ziemi i darniny.
Ze względu na dobór parametrów segmentów pneumatycznych 7 a więc ich wymiarów geometrycznych, materiału i ciśnienia wewnątrz nich system 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2 umożliwia poruszanie się po zabezpieczonym systemem 1 terenie pojazdom lekkim, takim jak na przykład własne pojazdy zwiadowcze i lekkie pojazdy dowodzenia bez obawy wpadnięcia do rowu 3, co jest dodatkową zaletą systemu 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2. Przejazd obcych pojazdów zwiadowczych przez zaporę według wynalazku może zdezorientować przeciwnika.
Segmenty pneumatyczne 7 systemu 1, według wynalazku, mogą być używane wielokrotnie w różnych miejscach a ich transportowanie umożliwia fakt, że są przystosowane do łatwego składania i rozkładania. W celu ułatwienia operacji składania i magazynowania segmentów pneumatycznych 7 w jednym z przykładów realizacji wynalazku, ścianka górna 75 segmentu pneumatycznego 7 jest wzmocniona elementem sztywnym 9, co pozwala na uzyskanie płaskich elementów po opróżnieniu segmentów pneumatycznych 7 z gazu i ułatwia ich składowanie oraz transport.
Realizacji sposobu utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom 2, zwłaszcza pancernym, w którym poprzecznie do drogi przemieszczania się ciężkich pojazdów 2 przebiega następująco: wykopuje się rów 3, mający ścianę przednią 4, ścianę tylną 5 i dno 6, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna 6 a następnie wewnątrz rowu 3 umieszcza się segment pneumatyczny 7, który wypełnia się gazem pod ciśnieniem P.
Ściankę przednią 4 rowu 3 wykonuje się z większym pochyleniem względem dna 6 niż ścianę tylną 5, przy czym jest oczywiste, że w innych przykładach realizacji ścianka przednia 4 rowu 3 i ścianka tylna 5 rowu 3 mogą być pochylone odwrotnie a nawet być do siebie równoległe, również pionowe.
Po wypełnieniu gazem ścianka przednia 71 segmentu pneumatycznego 7 przylega do ściany przedniej 4 rowu 3, ścianka tylna 72 segmentu pneumatycznego 7 przylega do ściany tylnej 5 rowu 3 a denko 74 segmentu pneumatycznego 7 przylega do dna 6 rowu 3.
Przy większej szerokości przeprawy, która ma być zabezpieczona przed dostępem ciężkich pojazdów w rowie 3 umieszcza się większą ilość segmentów pneumatycznych 7, przy czym ich ilość jest zależna od szerokości przestrzeni 1 zabezpieczanej.
Ściankę górną 75 segmentu pneumatycznego 7 maskuje się pokryciem 8 wykonanym z ziemi i darniny.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System 1 zapory przeciwko ciężkim pojazdom 2, zwłaszcza pancernym, zawierający rów 3 przebiegający zasadniczo poprzecznie do kierunku ruchu ciężkiego pojazdu 2 i posiadający ścianę przednią 4, ścianę tylną 5 i dno 6, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna 6, znamienny tym, że zawiera co najmniej jeden segment pneumatyczny (7) z gazem pod ciśnieniem P, umieszczony wewnątrz rowu (3) ulegający zniszczeniu pod obciążeniem ciężkim pojazdem (2).
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że segment pneumatyczny (7) zawiera ściankę przednią (71), ściankę tylną (72), ścianki boczne (73), denko (74) oraz ściankę górną (75), przy czym w stanie przygotowanym do działania systemu (1) ścianka przednia (71) segmentu pneumatycznego (7) przylega do ściany przedniej (4) rowu (3), ścianka tylna (72) segmentu pneumatycznego (7) przylega do ściany tylnej (5) rowu (3) a denko (74) segmentu pneumatycznego (7) przylega do dna (6) rowu (3).
  3. 3. System według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość segmentu pneumatycznego (7), mierzona wzdłuż rowu (3), jest większa od maksymalnego rozstawu kół ciężkiego pojazdu (2).
  4. 4. System według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera większą ilość segmentów pneumatycznych (7) umieszczonych jeden obok drugiego, przy czym ich ilość jest zależna od szerokości przestrzeni zabezpieczanej systemem (1).
  5. 5. System według zastrz. 4, znamienny tym, że segmenty pneumatyczne (7) w rowie (3) przylegają do siebie ściankami bocznymi (73).
  6. 6. System według zastrz. 1, znamienny tym, że ścianka górna (75) segmentu pneumatycznego (7) znajduje się poniżej górnej krawędzi ściany przedniej (4) i ściany tylnej (5) rowu (3).
    PL 233 401 B1
  7. 7. System według zastrz. 6, znamienny tym, że ścianka górna (75) segmentu pneumatycznego (7) jest zamaskowana pokryciem (8).
  8. 8. System według zastrz. 7, znamienny tym, że pokrycie (8) stanowi warstwa ziemi i darniny.
  9. 9. System według zastrz. 1, znamienny tym, że segment pneumatyczny (7) wykonany jest z materiału elastycznego, przy czym segment pneumatyczny (7) zaopatrzony jest w zawór do napełniania i opróżniania gazem.
  10. 10. System według zastrz. 9, znamienny tym, że segment pneumatyczny (7) wykonany jest z gumy lub materiału o podobnych właściwościach.
  11. 11. System według zastrz. 2, znamienny tym, że ścianka górna (75) segmentu pneumatycznego (7) jest wzmocniona elementem sztywnym (9).
  12. 12. System według zastrz. 1, znamienny tym, że ściana przednia (4) rowu (3) pochylona jest względem dna (6) pod większym kątem niż ściana tylna (5).
  13. 13. Sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom 2, zwłaszcza pancernym, w którym poprzecznie do drogi przemieszczania się ciężkich pojazdów 2 wykopuje się rów 3, mający ścianę przednią 4, ścianę tylną 5 i dno, przy czym ściany przebiegają pod kątem do zasadniczo poziomego dna 6, znamienny tym, że wewnątrz rowu (3) umieszcza się segment pneumatyczny (7), który wypełnia się gazem pod ciśnieniem P.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że segment pneumatyczny (7) zawierający ściankę przednią (71), ściankę tylną (72), ścianki boczne (73), denko (74) oraz ściankę górną (75) osadzony w rowie 3 wypełnia się gazem pod ciśnieniem P tak, że ścianka przednia (71) segmentu pneumatycznego (7) przylega do ściany przedniej (4) rowu (3), ścianka tylna (72) segmentu pneumatycznego (7) przylega do ściany tylnej (5) rowu (3) a denko (74) segmentu pneumatycznego (7) przylega do dna (6) rowu (3).
  15. 15. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że w rowie (3) umieszcza się większą ilość segmentów pneumatycznych (7), przy czym ich ilość jest zależna od szerokości przestrzeni zabezpieczanej systemem (1).
  16. 16. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że ściankę górną (75) segmentu pneumatycznego (7) umieszcza się poniżej górnej krawędzi ściany przedniej (4) i ściany tylnej (5) rowu (3).
  17. 17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że ściankę górną (75) segmentu pneumatycznego (7) maskuje się pokryciem (8).
  18. 18. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że ściankę przednią (4) rowu (3) wykonuje się z większym pochyleniem względem dna (6) niż ścianę tylną (5).
  19. 19. Segment pneumatyczny, zwłaszcza do tworzenia rowu 3 przeciwko ciężkim pojazdom 2, zwłaszcza pancernym, znamienny tym, że segment pneumatyczny (7) zawiera ściankę, przednią (71), ściankę tylną (72), ścianki boczne (73), denko (74) oraz ściankę górną (75).
  20. 20. Segment pneumatyczny, według zastrz. 19, znamienny tym, że w stanie wypełnionym gazem ścianka przednia (71) segmentu pneumatycznego (7) i ścianka tylna (72) segmentu pneumatycznego (7) pochylone są górą na zewnątrz segmentu pneumatycznego (7).
  21. 21. Segment pneumatyczny, według zastrz. 19, znamienny tym, że wykonany jest z materiału elastycznego, przy czym segment pneumatyczny (7) zaopatrzony jest w zawór do napełniania i opróżniania gazem.
  22. 22. Segment pneumatyczny, według zastrz. 19, znamienny tym, że wykonany jest z gumy lub materiału o podobnych właściwościach.
  23. 23. Segment pneumatyczny, według zastrz. 19, znamienny tym, że ścianka górna (75) segmentu pneumatycznego (7) jest wzmocniona elementem sztywnym (9).
PL423250A 2017-10-24 2017-10-24 System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom PL233401B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423250A PL233401B1 (pl) 2017-10-24 2017-10-24 System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423250A PL233401B1 (pl) 2017-10-24 2017-10-24 System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423250A1 PL423250A1 (pl) 2019-05-06
PL233401B1 true PL233401B1 (pl) 2019-10-31

Family

ID=66341872

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423250A PL233401B1 (pl) 2017-10-24 2017-10-24 System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233401B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT384670B (de) * 1984-10-12 1987-12-28 Voest Alpine Krems Panzersperre
FR2586127B1 (fr) * 1985-08-06 1987-11-13 Harhoura Georges Dispositif de protection contre des vehicules pieges ou a intrusion intempestive
DE3621916A1 (de) * 1986-06-30 1988-01-07 Ros Sprengtechnik Gmbh Verfahren zur herstellung eines panzer-sperrgrabens

Also Published As

Publication number Publication date
PL423250A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2271237T3 (es) Estructuras para proteccion contra explosion.
US7765744B2 (en) Construction block
US20100150656A1 (en) Protective flood barrier system
US20060099033A1 (en) Fluid fillable multi-compartment bladder for flow and flood control
US20170198489A1 (en) Containers shelter
US20100101164A1 (en) Structural element for a protective wall
KR100504231B1 (ko) 건축용 비탈면 보호시설
Rottman German field fortifications 1939–45
PL186997B1 (pl) Wyrób z materiału oponowego i sposób wytwarzania wyrobu z materiału oponowego oraz zastosowanie wyrobu z materiału oponowego
US20050284080A1 (en) Bastions for force protection and military applications
PL233401B1 (pl) System zapory przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym, sposób utworzenia rowu przeciwko ciężkim pojazdom, zwłaszcza pancernym oraz segment pneumatyczny zwłaszcza do budowy zapory przeciwko ciężkim pojazdom
Rottman Japanese Pacific Island Defenses 1941–45
GB2379946A (en) Blast protection structure
US3753353A (en) Automatic water gate installation
RU2751135C1 (ru) Противоосколочное и противокумулятивное габионное устройство
ES2593849B1 (es) Sistema de protección en obras de las arenas transportadas por el viento y procedimiento de instalación
RU2243319C2 (ru) Модуль берегового защитного сооружения
RU2812868C1 (ru) Габион
RU2229553C1 (ru) Модуль берегового защитного сооружения
JP6315952B2 (ja) 浸水防止装置
Pillsbury TECHNICAL ENGINEERING DETAILS OF THE HINDENBURG LINE IN THE SECTOR OF ATTACK OF THE II ARMY CORPS
RU2660949C1 (ru) Устройство для защиты пространств, являющихся объектами природных и техногенных образований, и способ его возведения
RU2668118C1 (ru) Габион
Rubel THE BARRIER TYPE OF TANK DEFENSES
Urtāns KOKNESE FRONT FORTIFICATIONS. TOO BIG TO BE SEEN