PL232599B1 - Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki - Google Patents

Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki

Info

Publication number
PL232599B1
PL232599B1 PL425592A PL42559218A PL232599B1 PL 232599 B1 PL232599 B1 PL 232599B1 PL 425592 A PL425592 A PL 425592A PL 42559218 A PL42559218 A PL 42559218A PL 232599 B1 PL232599 B1 PL 232599B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cylinder
sleeve
grooves
attached
pin
Prior art date
Application number
PL425592A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425592A1 (pl
Inventor
Mirosław Ferdynus
Janusz Sikora
Jose António Covas
Peter Chlorovsky
Original Assignee
Lubelska Polt
Sez Krompachy A S
Univ Do Minho
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt, Sez Krompachy A S, Univ Do Minho filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL425592A priority Critical patent/PL232599B1/pl
Publication of PL425592A1 publication Critical patent/PL425592A1/pl
Priority to PT115417A priority patent/PT115417A/pt
Priority to SK49-2019A priority patent/SK289156B6/sk
Publication of PL232599B1 publication Critical patent/PL232599B1/pl

Links

Landscapes

  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)

Abstract

Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki, posiadającej tuleję i trzpień charakteryzuje się tym, że cylinder (1) składa się z tulei głównej (1a), z którą od strony wylotowej połączona jest pierwsza tuleja pomocnicza (1b), oraz od strony zasypowej połączona jest z druga tuleja pomocnicza (1c). W wewnętrznej powierzchni tulei głównej (1a) znajdują się rowki wzdłużne rozmieszczone promieniowo, zaś w każdym rowku od strony wylotowej znajdują się pierwsze trzpienie (2a) pierwszego zestawu trzpieniowego (2). Pierwsze trzpienie (2a) są połączone od strony wylotowej pierścieniem (2b), zaś do pierścienia (2b) zamocowane są końce pierwszych siłowników (3), których drugie końce zamocowane są do tulei głównej (1a). W każdym rowku od strony zasypowej znajdują się drugie trzpienie (4a) drugiego zestawu trzpieniowego (4). Drugie trzpienie (4a) są połączone od strony zasypowej wycinkiem pierścienia (4b). Do wycinka pierścienia (4b) zamocowane są końce drugich siłowników (5), których drugie końce zamocowane są do tulei głównej (1a).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki pozwalający na regulację długości, wysokości i szerokości rowków w cylindrze.
Wytłaczarki ślimakowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie materiałów polimerowych, żywności i związków farmaceutycznych. Urządzenia te składają się z wydrążonego cylindra, którego ścianka zewnętrzna otoczona jest urządzeniami grzewczymi, w którym ślimak typu Archimedes obraca się ze stałą i regulowaną szybkością. Blisko jednego końca cylindra znajduje się otwór zasypowy do podawania wytłaczanego materiału. Do drugiego końca dołączona jest głowica wytłaczarska, która determinuje kształt produktu końcowego. Urządzenia grzewcze umożliwiają zdefiniowanie profilu temperaturowego wzdłuż cylindra. Obrót ślimaka i temperatura cylindra wymuszają podawanie materiału początkowo w postaci granulek, jego stapianie wzdłuż długości cylindra i przepływ przez głowicę.
Częstym problemem podczas procesu wytłaczania w wytłaczarkach ślimakowych jest występowanie wahań przepływu spowodowanych niestabilnością transportowania granulatu. Przesuwanie się materiału wzdłuż ślimaka wynika z siły wytwarzanej przez tarcie pomiędzy cząstkami stałymi a wewnętrzną powierzchnią cylindra. Ogólnie polimery, takie jak polipropylen lub polietylen, mają mały współczynnik tarcia w kontakcie ze stalą. Jeśli wewnętrzna powierzchnia cylindra jest gładka, wytworzona siła tarcia może być niewystarczająca do zapewnienia regularnego transportowania materiału, przez co wytłaczanie staje się nieefektywne i niestabilne.
Najczęstszym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć lub zminimalizować problemy z podawaniem materiału wynikające z małego współczynnika tarcia na wewnętrznej powierzchni cylindra jest wykonanie rowków w początkowej części (zwanej strefą zasilania) cylindra wytłaczarki. Głębokość rowków jest największa przy otworze zasypowym i zmniejsza się stopniowo w kierunku osiowym aż do zera. Rowki zwiększają średnią chropowatość wewnętrznej powierzchni cylindra, co powoduje powstawanie większych sił tarcia i większej wydajności przy tej samej prędkości obrotowej ślimaka.
Jednakże, rowki te powodują powstawanie dużego ciśnienia oraz szybsze zużycie ślimaka i cylindra, dlatego konieczne jest zastosowanie materiałów konstrukcyjnych o większej wytrzymałości i trwałości. Rowki wymagają również większego momentu rozruchowego do obracania i utrzymania wysokich obrotów ślimaka niż w przypadku odpowiadającego mu cylindra gładkiego, wymagającego silnika o większej mocy rozruchowej niż mocy wymaganej podczas działania w trybie ustalonym. Ponadto granulki materiału mogą być zatrzymywane w rowkach, co utrudnia i wydłuża czas zamiany materiału w trakcie przechodzenia między różnymi rodzajami produkcji, ponieważ cząstki pochodzące z poprzedniego procesu produkcyjnego mogą być mieszane z cząstkami wytłaczanego nowego materiału.
W celu minimalizacji zużycia energii i szybszego przechodzenia do produkcji z różnych materiałów, wskazana byłaby regulacja głębokości rowków.
W dokumencie patentowym US4678339A opisana jest wytłaczarka ślimakowa z cylindrem drążonym, w którym obraca się ślimak, posiadająca w strefie zasilania kilka rowków wzdłużnych. W cylindrze wyfrezowane są równoległe osiowo rowki, w których znajdują się płaskie płyty. Każda płyta jest połączona z mechanizmem, który umożliwia przesuwanie płyty w kierunku promieniowym cylindra, zmieniając w ten sposób głębokość rowków.
Opis patentowy PL174623B1 przedstawia wytłaczarkę do tworzyw polimerowych wyposażoną w układ uplastyczniający z cylindrem z rowkami. W szczelinach strefy zasilania do cylindra przymocowany jest zestaw promieniście rozmieszczonych płyt wzdłużnych. Jeden koniec płyty zamocowany jest do przegubu mogąc wykonywać ruch obrotowy, natomiast drugi koniec połączony jest ze śrubą. Wkręcanie lub wykręcanie śruby powoduje zmianę pochylenia płyty a tym samym zmianę głębokości i kąta pochylenia rowków w cylindrze.
Dokumenty patentowe JPH0939049 i JPH0976313 prezentują mechanizm regulacji maksymalnej głębokości rowków w cylindrze. Mechanizm składa się z listwy umieszczonej w rowku cylindra oraz dwóch śrub, które mocują listwę do ścianki wewnętrznej cylindra. Śruby służą do regulacji położenia i głębokości rowka.
W opisie patentowym US5909958A przedstawiono wytłaczarkę ślimakową umożliwiającą precyzyjną regulację głębokości rowków. W cylindrze znajduje się kilka rowków podłużnych, w każdym z nich zamontowana jest listwa. Położenie każdej listwy, określającej rowki, regulowane jest za pomocą siłownika pneumatycznego.
Dokument patentowy PL188004B1 przedstawia cylinder, który w rejonie rowków ma średnicę wewnętrzną większą niż średnica na pozostałej długości. Tuleja o średnicy zewnętrznej odpowiadającej
PL 232 599 B1 średnicy wewnętrznej cylindra i średnicy wewnętrznej odpowiadającej średnicy wewnętrznej pozostałego cylindra jest wprowadzana osiowo w obszar rowków. W tulei tej znajduje się kilka promieniście ułożonych rowków osiowych, w których wprowadza się kliny ślizgowe, a te mogą być aktywowane przez mechanizm wymuszający wzdłużny ruch klinów.
Dokument patentowy nr PL199018B1 przedstawia wytłaczarkę do tworzyw polimerowych z rowkami w strefie zasypu. W cylindrze znajduje się tuleja skrętna z rowkami wzdłużnymi. Jeden koniec tulei, od strony głowicy wytłaczarskiej, mocuje się do cylindra, podczas gdy drugi koniec połączony jest z mechanizmem, który może wymusić obrót tulei w kierunku obrotów ślimaka lub w przeciwn ym kierunku. Materiał tulei jest odporny na zużycie tribologiczne. Tuleja składa się z dwóch rodzajów segmentów wzdłużnych połączonych na przemian ze sobą i stykających się bocznie. Jeden rodzaj segmentów, na całej grubości ścianki tulei, ma powierzchnię zewnętrzną równoległą do powierzchni wewnętrznej, podczas gdy drugi segment, na części grubości ścianki tulei, ma powierzchnię zewnętrzną nierównoległą do powierzchni wewnętrznej, tworząc w ten sposób klin. Naprzemiennie połączone segmenty tworzą wzdłużne rowki o zmiennej głębokości. Obrót tulei umożliwia przekształcenie rowków wzdłużnych w regulowane rowki prawo- lub lewoskrętne.
Z opisu patentowego nr PL212185B1 znana jest wytłaczarka jednoślimakowa do uplastyczniania tworzyw posiadająca strefę z rowkami w wewnętrznej tulei cylindra. Podłużne rowki na wewnętrznej powierzchni tulei są rozmieszczone promieniowo i składają się z zestawu stykających się podłużnych klinów i listew, których powierzchnie nachylone są względem osi cylindra. Ten zestaw klinów i listew tworzy element, zawarty w wewnętrznej tulei cylindra i połączony gwintowo do pierścienia. Obrót pierścienia powoduje przesunięcie osiowe klinów, co z kolei powoduje ruch promieniowy listew, a co za tym idzie zmianę głębokości rowków.
W dokumencie PL219984B1 przedstawiono wytłaczarkę do polimerów, charakteryzującą się tym, że w strefie zasilania, cylinder składa się z zestawu elementów cylindrycznych o małej długości, montowanych osiowo, które mogą się przesuwać względem siebie kątowo. Przekrój poprzeczny każdego elementu zawiera wewnętrzny kontur cylindra i rowków, których głębokość zmniejsza się w każdym elemencie w kierunku wytłaczania. Obrót tych elementów jest napędzany przez koła zębate, do których są one połączone. Zwiększające się kąty skręcania poszczególnych elementów powodują powstawanie rowków prawoskrętnych lub lewoskrętnych o różnej głębokości.
Powyższe rozwiązania umożliwiają zmianę głębokości rowków, kąta ich nachylenia w kierunku osiowym cylindra lub kierunku skręcania rowków. Nie pozwalają one jednak na regulację długości, wysokości i szerokości rowków cylindra. Zmiana długości, wysokości i szerokości umożliwia nie tylko regulację ciśnienia materiału generowanego podczas pracy wytłaczarki, ale również szybkie przełączanie pomiędzy konfiguracjami cylindrów z rowkami i bez nich. Celem niniejszego wynalazku jest urzeczywistnienie tych możliwości.
Niektóre z wytłaczarek dostępnych na rynku składają się z cylindra z rowkami wewnętrznymi, które służą do zwiększenia natężenia przepływu wytłaczarek i uniknięcia wahań przepływu spowodowanych niestabilnością transportowania granulatu materiału. Rowki te umożliwiają wytłaczanie materiałów o małym współczynniku tarcia.
Istotą mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki, posiadającej tuleję i trzpień, według wynalazku jest to, że cylinder składa się z tulei głównej, z którą od strony wylotowej połączona jest z pierwszą tuleją pomocniczą, oraz od strony zasypowej połączona jest z drugą tuleją pomocniczą. W wewnętrznej powierzchni tulei głównej znajdują się rowki wzdłużne rozmieszczone promieniowo, zaś w każdym rowku od strony wylotowej znajdują się pierwsze trzpienie pierwszego zestawu trzpieniowego. Pierwsze trzpienie są połączone od strony wylotowej pierścieniem, zaś do pierścienia zamocowane są końce pierwszych siłowników, których drugie końce zamocowane są do tulei głównej. W każdym rowku od strony zasypowej znajdują się drugie trzpienie drugiego zestawu trzpieniowego, przy czym drugie trzpienie połączone są od strony zasypowej wycinkiem pierścienia. Do wycinka pierścienia zamocowane są końce drugich siłowników, których drugie końce zamocowane są do tulei głównej. Korzystnie drugi trzpień jest podzielony na dwie części pomiędzy którymi znajduje się pierwszy trzpień. Alternatywnie pierwszy trzpień kontaktuje się górną powierzchnią z tuleją główną, zaś drugi trzpień kontaktuje się górną powierzchnią z pierwszym trzpieniem.
Korzystnym skutkiem zastosowania wynalazku jest regulacja długości, wysokości i szerokości rowków w cylindrze wytłaczarki, co wpływa na poziom ciśnienia wytłaczanego materiału. Dodatkowo eliminacja działania rowków w początkowej fazie wytłaczania powoduje zmniejszenie oporu tworzywa,
PL 232 599 B1 co pozwala na zastosowanie silnika napędowego ślimaka o mniejszej mocy. Kolejną zaletą zastosowania wynalazku jest możliwość usuwania zalegającego w rowkach materiału.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki w rozstrzeleniu, fig. 2 - widok z boku mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki w położeniu początkowym, fig. 2a przekrój wzdłuż linii A-A mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki w położeniu początkowym, fig. 2b - przekrój wzdłuż linii B-B mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki w położeniu początkowym, fig. 3 - widok z boku mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym pierwszym zestawem trzpieniowym, fig. 3a - przekrój wzdłuż linii C-C mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym pierwszym zestawem trzpieniowym, fig. 4 - widok z boku mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym drugim zestawem trzpieniowym, fig. 4a - przekrój wzdłuż linii D-D mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym drugim zestawem trzpieniowym, fig. 5 - widok z boku mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym pierwszym i drugim zestawem trzpieniowym, fig. 5a - przekrój wzdłuż linii E-E mechanizmu regulacyjnego aktywnego cylindra wytłaczarki z wsuniętym pierwszym i drugim zestawem trzpieniowym.
Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki w przykładzie wykonania składa się z cylindra 1 z tuleją główną 1 a, z którą od strony wylotowej połączona jest pierwsza tuleja pomocnicza 1 b, oraz od strony zasypowej połączona jest druga tuleja pomocnicza 1 c. Wewnątrz cylindra 1, tulei głównej 1 a, pierwszej tulei pomocniczej 1b i drugiej tulei pomocniczej 1c znajduje się ślimak 7. W wewnętrznej powierzchni tulei głównej 1a znajduje się pięć rowków wzdłużnych rozmieszczonych promieniowo. W centrum każdego rowka od strony wylotowej znajdują się pierwsze trzpienie 2a, pierwszego zestawu trzpieniowego 2. Pierwszy trzpień 2a styka się górną powierzchnią z górną powierzchnią rowka. Pierwsze trzpienie 2a są połączone od strony wylotowej pierścieniem 2b, do którego zamocowane są końce pierwszych siłowników 3. Drugie końce pierwszych siłowników 3 zamocowane są do tulei głównej 1a. Dodatkowo w każdym rowku od strony zasypowej znajdują się drugie trzpienie 4a drugiego zestawu trzpieniowego 4. Drugi trzpień 4a podzielony jest na dwie części, które swoimi zewnętrznymi i górnymi powierzchniami stykają się z powierzchnią rowka. Drugie trzpienie 4a połączone są od strony zas ypowej wycinkiem pierścienia 4b, do którego zamocowane są końce drugich siłowników 5. Drugie końce drugich siłowników 5 zamocowane są do tulei głównej 1a.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki, posiadający tuleję i trzpień, znamienny tym, że cylinder (1) składa się z tulei głównej (1a), z którą od strony wylotowej połączona jest pierwsza tuleja pomocnicza (1b), oraz od strony zasypowej połączona jest druga tuleja pomocnicza (1c), natomiast w wewnętrznej powierzchni tulei głównej (1a) znajdują się rowki wzdłużne rozmieszczone promieniowo, zaś w każdym rowku od strony wylotowej znajdują się pierwsze trzpienie (2a) pierwszego zestawu trzpieniowego (2), przy czym pierwsze trzpienie (2a) połączone są od strony wylotowej pierścieniem (2b), zaś do pierścienia (2b) zamocowane są końce pierwszych siłowników (3), których drugie końce za mocowane są do tulei głównej (1a), natomiast w każdym rowku od strony zasypowej znajdują się drugie trzpienie (4a) drugiego zestawu trzpieniowego (4), przy czym drugie trzpienie (4a) połączone są od strony zasypowej wycinkiem pierścienia (4b), zaś do wycinka pierścienia (4b) zamocowane są końce drugich siłowników (5), których drugie końce zamocowane są do tulei głównej (1 a).
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi trzpień (4a) jest podzielony na dwie części, pomiędzy którymi znajduje się pierwszy trzpień (2a).
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy trzpień (2a) kontaktuje się górną powierzchnią z tuleją główną, zaś drugi trzpień (4a) kontaktuje się górną powierzchnią z pierwszym trzpieniem (2a).
PL425592A 2018-05-16 2018-05-16 Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki PL232599B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425592A PL232599B1 (pl) 2018-05-16 2018-05-16 Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki
PT115417A PT115417A (pt) 2018-05-16 2019-03-27 Mecanismo de ajuste do cilindro ativo da extrusora.
SK49-2019A SK289156B6 (sk) 2018-05-16 2019-05-13 Nastavovací mechanizmus aktívneho valca vytláčacieho stroja

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425592A PL232599B1 (pl) 2018-05-16 2018-05-16 Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425592A1 PL425592A1 (pl) 2018-11-19
PL232599B1 true PL232599B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=64213778

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425592A PL232599B1 (pl) 2018-05-16 2018-05-16 Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki

Country Status (3)

Country Link
PL (1) PL232599B1 (pl)
PT (1) PT115417A (pl)
SK (1) SK289156B6 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425592A1 (pl) 2018-11-19
PT115417A (pt) 2019-11-18
SK289156B6 (sk) 2024-01-24
SK492019A3 (sk) 2020-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2810159A (en) Extrusion press
US3431599A (en) Extrusion method and apparatus
US9463581B2 (en) Kneading degree adjusting mechanism, extruder, continuous mixer, kneading degree adjusting method, and kneading method
US5145352A (en) Pin transfer extruder
US5000900A (en) Twin screw extruder
JP3824536B2 (ja) 押出機スクリュー
US4462692A (en) Screw extruders
US4678339A (en) Screw extruder
US5909958A (en) Screw extruder with independently adjustable groove depth
AU721500B2 (en) A method and an apparatus for manufacturing an extruded plastic product, and a plastic product
KR900008896B1 (ko) 스크류 압출기
US6599004B2 (en) Extruder screw with improved energy efficient melting
US3788614A (en) Mixing section for extruder feed screw
US3475787A (en) Extruder
US5178458A (en) Extruder screw mixing head
PL232597B1 (pl) Mechanizm regulacyjny cylindra wytłaczarki ślimakowej
AU2002257190A1 (en) Extruder screw with improved energy efficient melting
PL232599B1 (pl) Mechanizm regulacyjny aktywnego cylindra wytłaczarki
US20070104022A1 (en) Extruder screw with mixing section
PL232600B1 (pl) Mechanizm regulacyjny cylindra uplastyczniającego wytłaczarki
PL232598B1 (pl) Mechanizm regulacyjny cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej
US3517095A (en) Extrusion process
PL71193Y1 (pl) Urządzenie uplastyczniające wytłaczarki
PL71194Y1 (pl) Urządzenie uplastyczniające wytłaczarki jednoślimakowej
CN106536154B (zh) 包括带有螺纹的筒的挤出机