PL232459B1 - Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem - Google Patents

Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem

Info

Publication number
PL232459B1
PL232459B1 PL421316A PL42131617A PL232459B1 PL 232459 B1 PL232459 B1 PL 232459B1 PL 421316 A PL421316 A PL 421316A PL 42131617 A PL42131617 A PL 42131617A PL 232459 B1 PL232459 B1 PL 232459B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
partition
mold
powder
fuels
Prior art date
Application number
PL421316A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421316A1 (pl
Inventor
Mirosław Majewski
Original Assignee
Jfc Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jfc Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Jfc Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL421316A priority Critical patent/PL232459B1/pl
Publication of PL421316A1 publication Critical patent/PL421316A1/pl
Publication of PL232459B1 publication Critical patent/PL232459B1/pl

Links

Landscapes

  • Cooling, Air Intake And Gas Exhaust, And Fuel Tank Arrangements In Propulsion Units (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem.
Wymagania stawiane zbiornikom do transportu paliw dotyczą takiego zaprojektowania zbiornika, żeby miał budowę umożliwiającą bezpieczny transport paliwa dowolnym pojazdem dostawczym, przejawiający się w tym, żeby podczas transportu paliwo było zabezpieczone przed nadmiernym falowaniem cieczy.
Znane są zbiorniki do transportu paliw, które składają się z części zasadniczej, w której jest przetrzymywane i transportowane paliwo, oraz części górnej, w której umieszczony jest wlew paliwa oraz akcesoria do wlewu paliwa. Górna część zbiornika przykryta jest pokrywą. Zbiorniki te są produkowane metodą formowania rotacyjnego, tzw. „rotomouldingu”. Metoda ta polega na wsypaniu określonej ilości tworzywa w postaci proszku lub mikrogranulatu do pustej formy oddającej kształt zbiornika i wprawieniu tej formy w ruch obrotowy w dwóch prostopadłych do siebie osiach. Równocześnie forma z tworzywem jest ogrzewana do czasu, aż tworzywo przylgnie litą warstwą do ścianek formy, oddając jej kształt. Następnie obracająca się forma jest chłodzona do czasu zestalenia i gotowy zbiornik może być wyjęty z formy. Proces ten można podzielić na cztery następujące po sobie fazy:
1) załadunek formy - forma jest otwarta i wsypuje się do niej odważoną ilość polimeru w postaci proszku. Proszek ten można wcześniej skomponować pod względem kolorystycznym, lub można domieszać na sucho pigment barwiący;
2) ogrzewanie - formę zamyka się zazwyczaj za pomocą szybko odpinanych zacisków. Po tym następuje uruchomienie rotacji dwuosiowej na dwóch osiach prostopadłych w środowisku ogrzanym. Proszek obraca się wewnątrz i w tym czasie jest podgrzewany za sprawą konwekcji, przewodnictwa, i w niektórych przypadkach, promieniowania. W fazie końcowej proszek ulega stopieniu i równomierną masą pokrywa wewnętrzne ścianki formy, pod warunkiem poprawnej szybkości rotacji;
3) chłodzenie - gdy stopiona masa odpowiednio zagęści się, forma zostaje schłodzona za pomocą powietrza lub wody albo kombinacji tych dwóch czynników, do momentu, gdy polimer osiągnie odpowiednią sztywność, aby uzyskać żądany kształt zbiornika;
4) rozładunek - gdy polimer zostanie schłodzony na tyle, aby zachować nadany mu kształt zbiornika, i aby można było z nim dalej postępować, forma zostaje otwarta i wyjmuje się z niej gotowy zbiornik.
Ze względu na dotychczasową znaną konstrukcję zbiorników oraz ograniczenia związane z techniką rotomouldingu, możliwe było wytwarzanie tą metodą jedynie zbiorników pustych w środku. Nie istniała natomiast możliwość wstawiania dodatkowych wewnętrznych przegród, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo podczas transportu paliw, poprzez podzielenie znajdującego się w zbiorniku paliwa na mniejsze objętości, co powoduje jego większą stabilność i przemieszczanie się z mniejszą siłą podczas transportu. Stąd też istotnego znaczenia nabiera sposób opracowania bezpiecznego, szybkiego i skutecznego sposobu montowania przegród wewnątrz zbiorników do transportu i dystrybucji paliw, produkowanych metodą rotomouldingu.
W znanych rozwiązaniach, przegrody dzielące obszar zbiornika na dwie części, formowane są przy pomocy insertów. Inserty te są wstawiane do formy i oblewane tworzywem i w ten sposób powstaje przegroda w części zbiornika. Wadą tych rozwiązań jest utrata pojemności zbiornika oraz problemy technologiczne - inserty są długie i przez to forma w tych miejscach może być niedogrzana, co powoduje, że w tych miejscach powstaje bardzo cienka ścianka. Ponadto, ze względu na duże ograniczenia techniczne związane z opisanym powyżej sposobem montowania przegród, nie we wszystkich zbiornikach montaż przegrody jest możliwy. Między innymi, w znanych ze stanu techniki zbiornikach małych (do 1000 litrów) nie ma możliwości wspawania takiej przegrody, ponieważ jest tylko jeden mały otwór wlewowy. W dużych zbiornikach istnieje możliwość wmontowania przegrody, ale wymaga to dużo pracy - pracownik musi wejść do zbiornika i wspawać taką płytę.
Celem rozwiązania według wynalazku jest opracowanie sposobu montowania przegród w zbiorniku, który będzie umożliwiał montowanie przegród w zbiornikach o małej pojemności (poniżej 1000 litrów). Ponadto, celem rozwiązania według wynalazku jest zapewnienie idealnego, równomiernego scalenia przegrody ze ścianką zbiornika, co zapewni stabilizację i trwałość całej konstrukcji. Dodatkowe cele stawiane rozwiązaniu według wynalazku dotyczą dostosowanie kształtu i rozmiarów zbiornika
PL 232 459 B1 w celu zwiększenia pojemności zbiornika mimo umieszczonej przegrody, a ponadto zapewnienia dodatkowego wzmocnienia zbiornika.
Według wynalazku sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw, którego cykl produkcyjny składa się z następujących po sobie etapów: załadunku formy, ogrzewania z jednoczesnym rotowaniem formy, chłodzenia oraz rozładunku, charakteryzuje się tym, że do dolnej części formy zbiornika w fazie załadunku, jednocześnie z proszkiem wkładana jest wcześniej przygotowana (wycięta w odpowiednim kształcie) przegroda z tego samego rodzaju tworzywa co proszek, w ten sposób, że krawędzie przegrody umieszczone są w wyprofilowanych żebrach formy, a następnie podczas fazy ogrzewania z jednoczesnym rotowaniem formy, krawędzie przegrody nadtapiają się i łączą z roztopionym proszkiem przylegającym do formy, powodując w ten sposób trwałe połączenie przegrody z wewnętrznymi ściankami wyprofilowanych żeber powstałego zbiornika.
Korzystnie, sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że przegroda oraz proszek do produkcji zbiornika jest z polietylenu dużej lub średniej gęstości.
Zbiornik z przegrodą, do transportu i dystrybucji paliw wytworzony sposobem według wynalazku, składający się z dolnej szerszej części oraz górnej węższej części, która zamknięta jest pokrywą, charakteryzuje się tym, że w dolnej szerszej części zawiera wyprofilowane żebra, w których przegroda zespolona jest ze zbiornikiem, a dodatkowo od góry przegroda zablokowana jest przez górną węższą część zbiornika.
Przedmiot wynalazku w nieograniczającym przykładzie wykonania przedstawiony został na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zbiornik z zewnątrz w widoku aksonometrycznym, fig. 2 przedstawia wnętrze zbiornika bez przegrody w widoku aksonometrycznym, fig. 3 przedstawia wnętrze zbiornika z zamontowaną przegrodą w widoku aksonometrycznym.
W rozwiązaniu według wynalazku niepokazana na rysunku forma zbiornika składa się z dwóch części: dolnej szerszej i górnej węższej. Do dolnej części formy zbiornika w fazie załadunku, jednocześnie z proszkiem wkładana jest wcześniej przygotowana (wycięta w odpowiednim kształcie) przegroda 1 z tego samego rodzaju tworzywa co proszek, w ten sposób, że krawędzie przegrody 1 umieszczone są w wyprofilowanych żebrach niepokazanej na rysunku formy. Następnie, podczas fazy ogrzewania z jednoczesnym rotowaniem niepokazanej na rysunku formy, krawędzie przegrody 1 nadtapiają się i łączą z roztopionym proszkiem, przylegającym do niepokazanej na rysunku formy, powodując w ten sposób trwałe połączenie przegrody 1 z wewnętrznymi ściankami wyprofilowanych żeber 2 powstałego zbiornika 3. Po zakończonym cyklu topnienia, a następnie schłodzenia, następuje wyjęcie z niepokazanej na rysunku formy gotowego zbiornika 3 wraz z przegrodą 1 wtopioną w wewnętrzne ścianki wyprofilowanych żeber 2.
Przegroda 1 oraz proszek do produkcji zbiornika 3 jest z polietylenu dużej lub średniej gęstości.
Zbiornik 3 wytworzony sposobem według wynalazku składa się z dolnej szerszej części 4 oraz górnej węższej części 5 zamkniętej pokrywą 6. W dolnej szerszej części 4 zbiornik 3 zawiera wyprofilowane żebra 2, w których zespolona jest przegroda 1. Dodatkowo od góry przegroda 1 zablokowana jest przez górną węższą część 5 zbiornika 2.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest umożliwienie stabilnego umiejscowienia przegrody i zapobiegnięcie przesunięciu jej w zbiorniku. Ponadto usytuowana w ten sposób przegroda zapobiega falowaniu cieczy w zbiorniku podczas transportu oraz zwiększa wytrzymałość zbiornika na odkształcenia spowodowane naporem transportowanego paliwa, a przez połączenie dwóch ścianek zbiornika, zwiększa jego wytrzymałość.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw, którego cykl produkcyjny składa się z następujących po sobie etapów: załadunku formy, ogrzewania z jednoczesnym rotowaniem niepokazanej na rysunku formy, chłodzenia oraz rozładunku, znamienny tym, że do dolnej części formy zbiornika w fazie załadunku, wkładana jest jednocześnie z proszkiem wcześniej przygotowana (wycięta w odpowiednim kształcie) przegroda (1) z tego samego rodzaju tworzywa co proszek, w ten sposób, że krawędzie przegrody (1) umieszczone są w wyprofilowanych żebrach formy zbiornika, a następnie podczas fazy ogrzewania z jednoczesnym rotowaniem przegroda (1) trwale łączy się z wewnętrznymi ściankami wyprofilowanych żeber (2) powstałego zbiornika (3).
PL 232 459 Β1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przegroda (1) oraz proszek do produkcji zbiornika (3) jest z polietylenu dużej lub średniej gęstości.
3. Zbiornik z przegrodą, do transportu i dystrybucji paliw, składający się z dolnej szerszej części oraz górnej węższej części zamkniętej pokrywą, znamienny tym, że w dolnej szerszej części (4) zawiera wyprofilowane żebra (2), w których przegroda (1) zespolona jest ze zbiornikiem (3), a dodatkowo od góry przegroda (1) zablokowana jest przez górną węższą część (5) zbiornika (3).
PL421316A 2017-04-14 2017-04-14 Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem PL232459B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421316A PL232459B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421316A PL232459B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421316A1 PL421316A1 (pl) 2018-10-22
PL232459B1 true PL232459B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=63854952

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421316A PL232459B1 (pl) 2017-04-14 2017-04-14 Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232459B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421316A1 (pl) 2018-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK1991413T3 (en) ARTICLES OF COMPOSITE CONSTRUCTION AND PROCEDURES FOR PRODUCING IT
US20040096608A1 (en) Multi-layer rotational plastic molding
CA2645714A1 (en) Ice holding device
US4167382A (en) Apparatus for roto-molding
US3961010A (en) Method of manufacturing heat exchangers
US7785506B2 (en) Method for rotational moulding of a workpiece comprising a thermoplastic foam layer
US6516736B1 (en) Pontoon watercraft and method for making same
PL232459B1 (pl) Sposób montażu przegrody w zbiorniku do transportu i dystrybucji paliw oraz zbiornik z przegrodą wytworzony tym sposobem
US11472074B2 (en) Method for producing a container
US3634578A (en) Method for molding a hollow article
US3364292A (en) Method of positioning and molding a preform integral with plastic material by rotational casting
US6282763B1 (en) Burial container and methods of making
WO2006012074A2 (en) Molded container, and method and apparatus therefor
DK2656991T3 (da) Forrådsbeholder til støbeharpiks og fremgangsmåde og indretning til støbning af støbeharpiks
US6409493B1 (en) Double-cast slush molding method and apparatus
US10252449B1 (en) Rotational molding with pre-formed shapes
GB2369596A (en) Process for manufacturing multi-walled vessels
US20060257518A1 (en) Drop box with thermal isolation
KR20230143171A (ko) 운송 동안 이산화탄소 배출을 감소시키기에 적합한 비휘발성 역청질 재료의 고체 구조물용 수령소
JP2005219784A (ja) 冷凍麺包装用容器
US20090039548A1 (en) Rotational molding to form multilayer article
EP1030767B1 (en) Flat or semi-flat element including a frame
JP3022621B2 (ja) 発泡合成樹脂製組立箱
ES2937859T3 (es) Método de fabricación de un depósito para medio de servicio
WO2023279217A1 (es) Caja plástica compuesta de material virgen y reciclado; método de fabricación