PL232340B1 - Narzędzie do nagniatania otworów w blachach - Google Patents

Narzędzie do nagniatania otworów w blachach

Info

Publication number
PL232340B1
PL232340B1 PL422214A PL42221417A PL232340B1 PL 232340 B1 PL232340 B1 PL 232340B1 PL 422214 A PL422214 A PL 422214A PL 42221417 A PL42221417 A PL 42221417A PL 232340 B1 PL232340 B1 PL 232340B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
burnishing
sleeve
tool
elements
holes
Prior art date
Application number
PL422214A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422214A1 (pl
Inventor
Bartosz Kruczek
Katarzyna Korzyńska
Original Assignee
Univ Rzeszowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Rzeszowski filed Critical Univ Rzeszowski
Priority to PL422214A priority Critical patent/PL232340B1/pl
Publication of PL422214A1 publication Critical patent/PL422214A1/pl
Publication of PL232340B1 publication Critical patent/PL232340B1/pl

Links

Landscapes

  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest narzędzie do umacniania powierzchni otworów z jednostronnym dostępem w elementach o małej sztywności przez nagniatanie toczne lub ślizgowe. Może mieć ono zastosowanie do umacniania przeciwzmęczeniowego okolic otworów łączeniowych w blachach poszyciowych samolotów, a także w innych urządzeniach, w których połączenia nitowe i śrubowe są narażone na cykliczne naprężenia. Narzędzie do nagniatania otworów w blachach, charakteryzuje się tym, że stanowi go tuleja (1) z umieszczonym w jej przestrzeni wewnętrznej (2) trzpieniem (3) z końcówką (4) w kształcie stożka (5) na powierzchni której umieszczone są elementy dogniatające (6) usytuowane równocześnie w wycięciach w ścianie tulei (1), przy czym trzpień (3) połączony jest z tuleją (1) poprzez element sprzęgający (8), którego końcówki są usytuowane we wzdłużnych wycięciach (10) tulei (1). Od strony uchwytu (11) na tulei (1) umieszczona jest obudowa (12) połączona z nią poprzez osiowo-promieniowe łożysko (13) oraz łożysko oporowe (14), pomiędzy którymi znajduje się sprężyna (16). Poza tym obudowa (12) jest wyposażona w dźwignię przesuwu (17) trzpienia (3) względem elementów dogniatających (6). Narzędzie również charakteryzuje się tym, że elementy nagniatające (6) stanowią stożkowe rolki o kącie zbieżności równym kątowi zbieżności stożka trzpienia (3). Również narzędzie zgodne z wynalazkiem jako elementy nagniatające (6) może posiadać nagniataki ślizgowe.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie do umacniania powierzchni otworów z jednostronnym dostępem w elementach o małej sztywności przez nagniatanie toczne lub ślizgowe. Może mieć ono zastosowanie do umacniania przeciwzmęczeniowego okolic otworów łączeniowych w blachach poszyciowych samolotów, a także w innych urządzeniach, w których połączenia nitowe i śrubowe są narażone na cykliczne naprężenia.
Jeden z istotnych problemów konstrukcyjnych, z punktu widzenia trwałości, w przemyśle lotniczym czy też kolejnictwie, stanowią elementy łączone za pomocą nitów lub śrub. Połączenia śrubowe są nadal powszechnie stosowane do łączenia szyn kolejowych a niektóre samoloty Boeing mają do 1,5 min połączeń nitowanych. Krytyczne miejsca to obszary wokół otworów mieszczących nity lub śruby mocujące, będące naturalnymi koncentratorami naprężeń. W okresie eksploatacji samolotu, takie połączenia są narażone na działanie cyklicznych naprężeń rozciągających, a otwory pod nity działają jako czynniki wywołujące spiętrzenie naprężeń i często są miejscem inicjacji pęknięć zmęczeniowych. Takie zapoczątkowane pęknięcie zmęczeniowe może rozprzestrzeniać się aż do krytycznej wielkości, a to skutkuje zniszczeniem zmęczeniowym danego elementu. Analiza zaistniałych awarii i uszkodzeń tych połączeń wykazuje, że jedną z najważniejszych ich przyczyn jest właśnie zmęczenie materiału wokół wymienianych otworów będące skutkiem obciążenia cyklicznego konstrukcji. Stanowi to szczególne niebezpieczeństwo w konstrukcjach lotniczych, gdyż jest bezpośrednio skorelowane często z narażeniem życia wielu ludzi.
Powszechnie wiadomo, że obecność ściskających naprężeń własnych wokół otworów mieszczących elementy mocujące jest zasadniczym warunkiem zwiększenia trwałości i bezpieczeństwa połączeń konstrukcji metalowych. Naprężenia ściskające zasklepiają istniejące pęknięcia pierwotne i utrudniają rozwój nowych. Dlatego też, w nowoczesnych wyrobach, dąży się do uzyskania takiego stanu naprężeń ściskających w drodze zastosowania specjalnych metod obróbki w końcowym etapie wykonywania tych otworów.
Znanym sposobem wprowadzania wstępnych naprężeń ściskających w rejonie otworu jest proces umacniania na zimno - nagniatanie. Konwencjonalne metody nagniatania to rolkowanie, kulkowanie lub walcowanie na zimno. Ich głównym efektem jest wygładzenie powierzchni a głębokość zalegania naprężeń ściskających jest niewielka. Nie jest możliwe ich zastosowanie do umacniania otworów w cienkich blachach o grubościach od 1 do 5 mm.
Do realizacji tego zabiegu znane jest zespolone narzędzie będące przedmiotem polskiego zgłoszenia patentowego nr P.409182 do wykonywania otworów i ich nagniatania. Posiada ono uchwyt i integralnie z nim sprzężone nawiertak, wiertło oraz rozwiertak, lub wiertło i rozwiertak albo tylko wiertło. Charakteryzuje się tym, że na uchwycie ponad elementami przeznaczonymi do wykonywania otworów suwliwie usytuowany jest nagniatak, który stanowi tuleja rozprężna z kołnierzem i otworem stożkowym, posiadająca na obwodzie osiowe rozcięcia, natomiast na kołnierzu posiada co najmniej dwa kły, przy czym jej średnica zewnętrzna w stanie nierozprężonym jest mniejsza do 0,1 mm od średnicy narzędzia bezpośrednio za nią usytuowanego, licząc od góry uchwytu. Z kolei powyżej nagniataka na uchwycie usytuowany jest stożek rozprężający sprzężony z nim na stałe, wymiarowo dostosowany do otworu nagniataka, posiadający kołnierz z rowkami na kły wymienionego nagniataka. Narzędzie to, przy jego stosowaniu do wykonywania i dogniatania otworów w jednym zabiegu w bardzo cienkich elementach z tylko jednostronnym dostępem, powoduje ich deformację.
Podobnie w opisie ochronnym wzoru użytkowego nr PL 68863 Y1 przedstawione jest również narzędzie do nagniatania otworów posiadające trzpień do mocowania w uchwycie obrabiarki, na którym na stałe osadzony jest stożek rozprężający oraz suwliwie nagniatak w postaci tulei rozprężnej z kołnierzem i otworem stożkowym posiadającej na obwodzie osiowe rozcięcia a na kołnierzu co najmniej dwa kły, przy czym stożek rozprężający wymiarowo jest dostosowany do stożkowego otworu nagniataka, a jego dolne czoło połączone jest na stałe z łożyskiem oporowym.
Również z opisu patentowego USA nr 7770276 znane jest narzędzie do jednoczesnego rozwiercania i nagniatania otworów. Część nagniatająca to, podobnie jak skrawająca, również rozwiertak, ale o ostrzach skierowanych przeciwnie, które ślizgając się po uprzednio rozwiercanej powierzchni powodują jej umocnienie.
Wszystkie z podanych metod wprowadzają naprężenia ściskające w strefę przypowierzchniową otworów w cienkich blachach, jednak mają one poważne wady: występowanie sił osiowych podczas obróbki, niesymetryczny gradient wprowadzanych naprężeń i pojawiające się odkształcenia cienkich,
PL 232 340 B1 mało sztywnych blach o grubości od 1 do 5 mm. Oprócz wspomnianych wad, narzędzie będące przedmiotem amerykańskiego opisu patentowego charakteryzuje się tym, że przy jego stosowaniu uzyskuje się znikomy efekt umacniania, przy czym brak jest możliwości jego regulacji.
Okazało się, że poprzez zmienioną konstrukcję narzędzia do nagniatania otworów w blachach można te wady wyeliminować.
Narzędzie do nagniatania otworów w blachach, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że stanowi go tuleja z umieszczonym w jej przestrzeni wewnętrznej trzpieniem z końcówką w kształcie stożka na powierzchni której umieszczone są elementy dogniatające usytuowane równocześnie w wycięciach w ścianie tulei, przy czym trzpień połączony jest z tuleją poprzez element sprzęgający, którego końcówki są usytuowane we wzdłużnych wycięciach tulei. Od strony uchwytu na tulei umieszczona jest obudowa połączona z nią poprzez osiowo-promieniowe łożysko oraz łożysko oporowe, pomiędzy którymi znajduje się sprężyna. Poza tym obudowa wyposażona jest w dźwignię przesuwu trzpienia względem elementów dogniatających.
Narzędzie zgodne z wynalazkiem również charakteryzuje się tym, że elementy nagniatające stanowią stożkowe rolki o kącie zbieżności równym kątowi zbieżności stożka trzpienia.
Również narzędzie zgodne z wynalazkiem jako elementy nagniatające może posiadać nagniataki ślizgowe.
Zaletą narzędzia zgodnego z wynalazkiem jest całkowita eliminacja sił 90 osiowych podczas nagniatania otworu. Dzięki temu wstępne naprężenia ściskające w rejonie otworu są rozłożone równomiernie, nie tak jak w przypadkach wcześniej opisywanych, gdzie największe naprężenia generują się w strefie wejścia narzędzia w otwór. Takie rozwiązanie poprawia właściwości zmęczeniowe, rejon otworów jest bardziej odporny na skutki naprężeń cyklicznych o zróżnicowanych wartościach, jak również umożliwia obróbkę otworów do których nie ma dwustronnego dostępu. Istnieje możliwość wykorzystania narzędzia poprzez jego mocowanie w uchwycie wiertarki w sposób umożliwiający swobodne nim operowanie zwłaszcza w przypadku użycia przy dużych elementach. Opcja kontroli wartości nagniatania za pomocą dźwigni, nie jest stosowana w żadnym, z wcześniej opisywanych urządzeń. Daje to możliwość dopasowania wartości rozprężenia do potrzeb technologicznych.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym na fig. 1 przedstawiono narzędzie zgodne z wynalazkiem w przekroju osiowym, natomiast na fig. 2 i fig. 3 pokazano alternatywne stosowanie elementów nagniatających, a na fig. 4 zobrazowano sprężenie trzpienia z tuleją umożliwiające jego przesuw względem tej tulei.
Jak to przedstawiono na fig. 1 narzędzie do nagniatania otworów w blachach stanowi tuleja 1 z umieszczonym w jej przestrzeni wewnętrznej 2 trzpieniem 3 z końcówką 4 w kształcie stożka 5 na powierzchni której umieszczone są elementy nagniatające 6 usytuowane równocześnie w wycięciach 7 w ścianie tulei 1. Wymieniony trzpień 3 połączony jest z tuleją 3 poprzez element sprzęgający, który stanowi kołek 8, przy czym jego końcówki 9 są usytuowane we wzdłużnych wycięciach 10 tulei 1. Od strony uchwytu 11 na tulei 1 umieszczona jest obudowa 12 połączona z nią poprzez osiowopromieniowe łożysko 13 oraz łożysko oporowe 14 wsparte na płytce 15 połączonej z tuleją 1. Pomiędzy wymienionymi: płytką 15 i łożyskiem 13 znajduje się sprężyna 16. Obudowa 12 jest połączona z dźwignią 17. Jak to pokazano na fig. 2 i fig. 3 elementy dogniatające mogą stanowić stożkowe rolki 18, lub klinowe nagniataki ślizgowe 19, korzystnie z zewnętrzną powierzchnią pokrytą powłoką syntetycznego diamentu.
W celu realizacji procesu nagniatania w początkowej fazie obróbki narzędzie, bez kontaktu elementów nagniatających 6 z powierzchnią obrabianą, jest wprowadzane do otworu na odpowiednią głębokość. Następnie, za pomocą dźwigni 17 trzpień 3, poprzez osiowo-promieniowe łożysko 13 oraz kołek 8, jest podnoszony. To sprawia, że stożek 4 na trzpieniu 3 powoduje wysunięcie elementów nagniatających 6, i nagniatają one powierzchnię otworu. Dalsze przesuwanie dźwigni 17, powoduje zwiększanie nacisku stożka 4 na elementy nagniatające 6 i zwiększanie ich rozstawienia a tym samym średnicy nagniatanego otworu i coraz większe jego umocnienie. Po osiągnięciu zamierzonej średnicy lub zamierzonego umocnienia, co jest sygnalizowane poprzez przemieszczenie do pozycji granicznej, obróbka jest kończona przez zwolnienie dźwigni 17. Powoduje to powrót całego układu do stanu początkowego, poprzez sprężynę 16.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzie do nagniatania otworów w blachach, znamienne tym, że stanowi go tuleja (1) z umieszczonym w jej przestrzeni wewnętrznej (2) trzpieniem (3) z końcówką (4) w kształcie stożka (5) na powierzchni której umieszczone są elementy dogniatające (6) usytuowane równocześnie w wycięciach (7) w ścianie tulei (1), przy czym trzpień (3) połączony jest z tuleją (1 poprzez element sprzęgający (8), którego końcówki (9) są usytuowane we wzdłużnych wycięciach (10) tulei (1), z kolei od strony uchwytu (11) na tulei (1 umieszczona jest obudowa (12) połączona z nią poprzez osiowo-promieniowe łożysko (16) oraz łożysko oporowe (14) pomiędzy którymi znajduje się sprężyna (16), poza tym obudowa (12) jest wyposażona w dźwignię przesuwu (17) trzpienia (3) względem elementów dogniatających (6).
  2. 2. Narzędzie do nagniatania otworów w blachach zgodne z zastrz. 1, znamienne tym, że elementy nagniatające (6) stanowią stożkowe rolki (18) o kącie zbieżności równym kątowi zbieżności stożka trzpienia (3).
  3. 3. Narzędzie do nagniatania otworów w blachach zgodne z zastrz. 1, znamienne tym, że elementy nagniatające (6) stanowią nagniataki ślizgowe (19).
PL422214A 2017-07-14 2017-07-14 Narzędzie do nagniatania otworów w blachach PL232340B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422214A PL232340B1 (pl) 2017-07-14 2017-07-14 Narzędzie do nagniatania otworów w blachach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422214A PL232340B1 (pl) 2017-07-14 2017-07-14 Narzędzie do nagniatania otworów w blachach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422214A1 PL422214A1 (pl) 2019-01-28
PL232340B1 true PL232340B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=65033965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422214A PL232340B1 (pl) 2017-07-14 2017-07-14 Narzędzie do nagniatania otworów w blachach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232340B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2518170C3 (de) * 1975-04-24 1979-01-11 Wilhelm Hegenscheidt, Gmbh, 5140 Erkelenz Kombiniertes Fertigbohr- und Glattwalzwerkzeug
PL57832Y1 (en) * 1995-11-07 2000-04-28 Politechnika Gdanska Burnishing tool for cylindrical surfaces especially for those being not easily accessible
US7047786B2 (en) * 1998-03-17 2006-05-23 Stresswave, Inc. Method and apparatus for improving the fatigue life of components and structures
KR100316003B1 (ko) * 2000-07-13 2001-12-20 편영식 초음파를 이용한 마이크로 버니싱 장치
PL227391B1 (pl) * 2014-08-14 2017-11-30 Univ Rzeszowski Zespolone narzedzie do wykonywania otworów i ich nagniatania

Also Published As

Publication number Publication date
PL422214A1 (pl) 2019-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5141373A (en) Flush breaking interference fit blind fastener
US20130239399A1 (en) Expandable fastener assembly with deformed collar
US6389865B1 (en) Method and apparatus for producing beneficial stresses around apertures by use of focused stress waves
US6171038B1 (en) Tapered shank rivet
US6711928B1 (en) Method and apparatus for producing beneficial stresses around apertures, and improved fatigue life products made by the method
US7047786B2 (en) Method and apparatus for improving the fatigue life of components and structures
US6230537B1 (en) Method and apparatus for producing beneficial stresses around apertures by use of focused stress waves, and improved fatigue life products made by the method
US20180355902A1 (en) Deformable sleeve nut and a method of manufacturing
Ozelton et al. Fatigue life improvement by cold working fastener holes in 7050 aluminum
PL232340B1 (pl) Narzędzie do nagniatania otworów w blachach
Phillips Fatigue improvement by sleeve cold working
Bermudo et al. Parametric analysis of the Ultimate Tensile Strength in dry machining of UNS A97075 Alloy
US6615636B2 (en) Method and apparatus for improving the fatigue life of components and structures using the stresswave process
PL227391B1 (pl) Zespolone narzedzie do wykonywania otworów i ich nagniatania
PL68863Y1 (pl) Narzędzie do nagniatania otworów
CN106514259A (zh) 一种锥度螺栓孔向结构件引孔的方法
Lipski et al. Evaluation of the river hole sizing degree effect on the fatigue life
Rahme et al. Drilling of thick composite structures state of the art
Mahmoudi et al. Experimental and analytical comparison in orbital riveting machine and radial riveting unit in an orbital machine
Cosgun Experimental Study on the Pull-Out Capacity of Blind Rivet Nuts (BRNs) Mounted on Cold-Formed Square Hollow Section Members with Different Wall Thickness
EP0084641A1 (en) Blind fastener assembly
Edwards et al. Effect of residual stress on fatigue life of cold expanded fastener holes
Hayes Coated rivet dies: A dramatic improvement in rivet interference profile
WO2002024372A1 (en) Method and apparatus for improving the fatigue life of components and structures
Panaskar A novel concept of combined c processing of fastener hol