PL232139B1 - Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości - Google Patents
Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkościInfo
- Publication number
- PL232139B1 PL232139B1 PL405679A PL40567913A PL232139B1 PL 232139 B1 PL232139 B1 PL 232139B1 PL 405679 A PL405679 A PL 405679A PL 40567913 A PL40567913 A PL 40567913A PL 232139 B1 PL232139 B1 PL 232139B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mixing
- agitator
- blades
- stirrer
- hub
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości. Mieszadło może mieć zastosowanie w różnego typu reaktorach chemicznych w których wytwarzana hydrodynamika znacząco wpływa na wydajność i jakość produktu.
Znane z patentu USA 2008/0130406 mieszadło pracujące w ruchu obrotowym przeznaczone do mieszania mediów o dużej lepkości posiada wygięte łopatki przymocowane do piasty lub do wału o charakterystycznym kształcie przypominającym literę S. Łopatki wygięte w ten sposób mają zapewnić lepszą cyrkulację osiową poprzez zagarnianie cieczy górną stroną łopatki, a wyrzucanie z większą prędkością u dołu łopatki.
Znane z patentu DE 202006015558 mieszadło wyposażone jest w co najmniej dwa dyfuzory przymocowane pod odpowiednim kątem do wału mieszadła. Dyfuzory podczas obrotów mają na celu zasysanie cieczy górną częścią, a wyrzucanie częścią skierowaną do dna mieszalnika - ma to na celu zwiększenie cyrkulacji promieniowo osiowej poprzez wytworzenie strugi cieczy o dużej prędkości skierowanej w dół mieszadła.
Znane z patentu WO 2011/036113 mieszadło obrotowe wyposażone jest w co najmniej dwie łopatki charakterystycznie zawinięte na piaście do tyłu względem obrotów mieszadła. Łopatki są zaostrzone na krawędziach, co ma za zadanie wywołać duże naprężenia ścinające, a także zwiększyć zawirowania w kierunku promieniowym.
Znane z patentu SU990283 mieszadło obrotowo posuwisto-zwrotne wyposażone jest w przynajmniej dwa układy, przy czym na jeden układ składa się mieszadło obrotowe i dysk zawieszony pod mieszadłem. Układy pracują w taki sposób, że jeśli pierwszy zostaje uniesiony w górę, to drugi kierowany jest w dół. Mieszadło obrotowe ma na celu wytwarzanie cyrkulacji promieniowej w mieszalniku, natomiast zadaniem dysku, zawieszonego pod nim, jest zwiększanie cyrkulacji osiowej.
Znane z patentu PL 201107 mieszadło wibracyjne dyskowe zawiera tłoczysko, na którym zamocowany jest co najmniej jeden dysk zaopatrzony w kanały przepływowe, w postaci przelotowych otworów w dysku, charakteryzuje się tym, że wewnątrz kanałów przepływowych umieszczone są na osiach równoległych do płaszczyzny dysku zamontowano obrotowe elementy wirujące.
Znane z patentu PL 175516 mieszadło wibracyjne, wyposażone jest w dysk z kanałami przepływowymi w postaci przelotowych otworów. Kanały przepływowe wyposażone są w dwie ścianki wystające ponad otwory dysku, zaś wewnątrz kanałów umieszczone są płaskie wahliwe przesłony o poziomej osi obrotu, umiejscowionej poprzecznie względem ścianek. Amplitudę wahania się przesłon ograniczają ograniczniki umieszczone na ściankach bocznych kanału przelotowego.
Znane z patentu USA nr 3330535 mieszadło wibracyjne, składa się z jednakowych okrągłych dysków, rozmieszczonych jeden nad drugim na pionowym toczysku. Każdy z dysków posiada pionowe, przelotowe kanały o przekroju okrągłym, rozmieszczono obwodowo w kilku rzędach. Wykorzystywanie kilku dysków wpływa na poprawę intensywności mieszania, lecz ogranicza cyrkulację medium w aparacie. Komplikuje również budowę mieszadła, co wiąże się ze zwiększeniem zużycia energii elektrycznej.
Znane z opisu patentowego GB nr 2100613 mieszadło, posiada na dysku pionowe otwory cylindryczne, które są umiejscowione po obwodzie, zamknięte od dołu zaworami klapkowymi przymocowanymi do dolnej powierzchni dysku. W momencie poruszania się mieszadła ku górze zaworki są otwarte i płyn z górnej części mieszalnika swobodnie przepływa do dolnej części, natomiast przy ruchu w kierunku przeciwnym to znaczy ku dołowi, zaworki zamykają otwory, co powoduje wypychanie płynu z dołu aparatu ku górze.
Znane z opisu patentowego SU nr 565702 mieszadło wibracyjne wyposażone jest w płaski dysk, w którym wykonane są owalne otwory rozmieszczone obwodowo, w pobliżu zewnętrznej krawędzi dysku. W otworach są osadzone stożkowe tulejki umiejscowione skośnie względem górnej i dolnej powierzchni poziomej dysku. Wewnętrzne powierzchnie tulejek są nagwintowane.
Znane, opisane powyżej mieszadła mają te niedogodności, że stwarzają obszary o zadawalającym stopniu burzliwości w ograniczonej objętości aparatu mieszającego. Wszystkie wymienione powyżej mieszadła obrotowe powodują w miarę dobre wymieszanie płynu w kierunku promieniowym kosztem uzyskania zadawalającego mieszania w kierunku osiowym. Uzyskanie zadawalającego stopnia homogenizacji mieszanego płynu w aparatach smukłych wymaga zastosowania większej ilości mieszadeł na wale, co wiąże się ze zwiększeniem wydatku energetycznego. Opisane mieszadła wykonujące ruch posuwisto-zwrotny wykazują dobre wymieszanie płynu w kierunku osiowym jedynie w obszarze bezpośredniej penetracji dysku. Zwiększenie tego obszaru wiąże się z zastosowaniem większej amplitudy lub
PL 232 139 B1 większej częstotliwości pracy dysku mieszającego. Wytworzenie korzystnych warunków hydrodynamicznych w przypadku standardowych mieszadeł obrotowych oraz mieszadeł wykonujących ruchy posuwisto-zwrotne wymaga znacznie większego zapotrzebowania mocy w porównaniu z proponowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym.
Celem wynalazku jest opracowanie mieszadła, które umożliwi bardzo dobre wymieszanie płynu w kierunku promieniowym oraz osiowym przy zapotrzebowaniu mocy znacznie mniejszym w porównaniu z dotychczas stosowanymi konstrukcjami mieszadeł.
Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości zawierające piastę, łopatki, charakteryzuje się tym, że ma łopatki mieszające składające się z kierownicy oraz usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów. Kierownica ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy walca, zaś dyfuzor ma kształt dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska. Dyfuzor ma w każdym walcu, w centralnej jego części, przelotowy otwór, który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek. Łopatka mieszająca jest pochylona pod kątem 45° względem osi piasty. Koniec kierownicy może być wydłużony, tak, że wystaje poza koniec dyfuzora. Koniec kierownicy może być wówczas wygięty po łuku ku górze i/lub ku dołowi. Korzystnie liczba łopatek mieszających jest parzysta i są one rozmieszczone symetrycznie na obwodzie piasty. Łopatki mogą stanowić monolit lub też składać się z trzech, przymocowanych do siebie trwale, części: kierownicy i dyfuzorów.
Mieszadło według wynalazku pracuje w ruchu obrotowym w układach jednofazowych lub wielofazowych, powodując uzyskanie zadawalającego stopnia stężeniowego lub temperaturowego ujednorodnienia mieszanego medium, dzięki specyficznej konstrukcji mieszadła i wyprofilowaniu łopatki. Podczas ruchu obrotowego mieszadła płyn przeciska się przez otwory dyfuzorów tworząc strumienie o kierunku promieniowym. Dodatkowe strumienie osiowe płynu powstają dzięki kierownicom łopatki mieszającej. Ruch obrotowy mieszadła daje zadawalający stopień wymieszania medium znajdującego się w mieszalniku, również poza obszarem bezpośredniej penetracji mieszadła. Dzięki zastosowaniu tego typu mieszadła, przy niskich obrotach mieszadła uzyskuje się odpowiedni stopień burzliwości mieszanego medium. Intensyfikuje procesy transportu masy i energii oraz zapewnia odpowiedni stopień konwersji i selektywność reakcji chemicznej. Specyficzna konstrukcja mieszadła pozwala na mieszanie mediów o rożnej lepkości oraz płynów niejednorodnych. Zaproponowane rozwiązanie konstrukcyjne mieszadła poprzez system kierownic oraz dyfuzorów zapewnia większą burzliwość mieszanego medium przy niższych nakładach energetycznych oraz uzyskanie cyrkulacji płynu w kierunku osiowym powodując zanik martwych stref w mieszanym wsadzie. W przepływającym przez dyfuzor płynie wytwarzają się lokalne wiry, intensyfikując mieszanie oraz poprawiają proces wymiany masy i ciepła w mieszanym medium.
Wytworzenie odpowiedniego stopnia burzliwości mieszanego płynu, przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznych prowadzonego procesu, wiąże się z uzyskaniem optymalnych warunków pracy, przy redukcji kosztów produkcji końcowego produktu.
Mieszadło według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania oraz na rysunkach, na którym fig. 1 przedstawia mieszadło z sześcioma łopatkami w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia łopatkę mieszającą w widoku z góry, fig. 3 - łopatkę mieszającą w przekroju poprzecznym, fig. 4 - łopatkę mieszającą w przekroju podłużnym przechodzącym przez dyfuzor, fig. 5 - łopatkę mieszającą w przekroju podłużnym przechodzącym przez kierownicę, fig. 6 - mieszadło z sześcioma łopatkami o wydłużonych i wygiętych ku dołowi kierownicach, fig. 7 - mieszadło z czterema łopatkami o wydłużonych kierownicach wygiętych ku dołowi w widoku perspektywicznym, fig. 8 - mieszadło z sześcioma łopatkami o wydłużonych kierownicach wygiętych na przemian ku górze i ku dołowi w widoku perspektywicznym.
P r z y k ł a d 1
Mieszadło, jak pokazano na fig. 1, ma piastę, do której przymocowanych jest sześć łopatek mieszających 2 rozmieszczonych co 60° na obwodzie piasty 1. Łopatki mieszające 2 pochylone są pod katem 45° względem płaszczyzny prostopadłej do piasty 1 mieszadła. Łopatki mieszające 2 składają się z kierownicy 3 i usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów 4. Kierownica 3 ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy wa lca. Każdy dyfuzor 4 ma kształt dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska. Dyfuzor (4) ma w każdym walcu w centralnej jego części przelotowy otwór 5, który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek.
PL 232 139 B1
P r z y k ł a d 2
Mieszadło jak w przykładzie pierwszym, z tym , że ma piastę 1 do której przymocowane są cztery łopatki mieszające 2 rozmieszczone co 90°. Kierownica 3 mieszadła jest wydłużona oraz wygięta ku dołowi.
P r z y k ł a d 3
Mieszadło jak w przykładzie 1, z tym, że kierownica 3 mieszadła jest wydłużona oraz wygięta ku górze.
P r z y k ł a d 4
Mieszadło jak w przykładzie 1, z tym, że ma łopatki mieszające 2 z wydłużonymi kierownicami 3 zwróconymi są na przemian ku górze lub ku dołowi.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Mieszadło, zwłaszcza do mieszania ciekłych substancji o różnej gęstości i lepkości zawierające piastę, łopatki, znamienne tym, że ma łopatki mieszające (2) składające się z kierownicy (3) oraz usytuowanych symetrycznie po jej przeciwległych stronach dyfuzorów (4), przy czym kierownica ma kształt prostopadłościanu, który w górnej części ma wybranie w kształcie połowy walca, zaś dyfuzor (4) ma kształt dwóch połączonych walców, których górna podstawa jest częściowo wklęsła, zaś dolna płaska, przy czym dyfuzor (4) ma w każdym walcu w centralnej jego części przelotowy otwór (5), który ma kształt walca przechodzącego w dolnej części w ścięty stożek.
- 2. Mieszadło według zastrz. 1, znamienne tym, że łopatka mieszająca (2) pochylona jest o 45° względem piasty (1).
- 3. Mieszadło według zastrz. 1, znamienne tym, że koniec kierownicy (3) jest wydłużony i wygięty po łuku ku górze i/lub ku dołowi.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL405679A PL232139B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL405679A PL232139B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL405679A1 PL405679A1 (pl) | 2015-04-27 |
PL232139B1 true PL232139B1 (pl) | 2019-05-31 |
Family
ID=52987775
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL405679A PL232139B1 (pl) | 2013-10-18 | 2013-10-18 | Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL232139B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL234662B1 (pl) * | 2018-01-03 | 2020-03-31 | Maksymilian Mazur | Mieszadło pionowe z dyszowymi wirującymi modułami mieszającymi |
-
2013
- 2013-10-18 PL PL405679A patent/PL232139B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL405679A1 (pl) | 2015-04-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US9138699B2 (en) | Fractal impeller for stirring | |
CN108246143A (zh) | 一种穿流搅拌桨 | |
CN102202775A (zh) | 利用挡板的搅拌容器及包括该搅拌容器的提高了搅拌能力的搅拌机 | |
CN107159041A (zh) | 一种非接触式磁力传动搅拌装置 | |
CN101811004A (zh) | 高效自吸式搅拌器 | |
CN106693745B (zh) | 一种多叶片组合式搅拌器 | |
KR102092386B1 (ko) | 상·하 이중 교반익 방식의 분산 유화 장치 | |
CN104870082B (zh) | 具有在容器内部形成的凹槽的搅拌器 | |
PL232139B1 (pl) | Mieszadło, zwłaszcza do mieszania mediów o różnej gęstości i lepkości | |
CN113332937A (zh) | 一种分形叶片搅拌器 | |
CN214810246U (zh) | 一种混合料搅拌设备 | |
CN201244458Y (zh) | 变桨径式搅拌器 | |
JP5597315B1 (ja) | 攪拌装置 | |
CN206121667U (zh) | 一种上下错位混流型搅拌桨 | |
CN113181803B (zh) | 一种混合料搅拌设备 | |
US5149195A (en) | Agitator | |
CN212091748U (zh) | 蒸发混合式搅拌器 | |
CN207628319U (zh) | 一种高效的不锈钢搅拌装置 | |
JP6251547B2 (ja) | 撹拌装置 | |
PL232140B1 (pl) | Mieszalnik, zwłaszcza do mieszania cieczy o różnej gęstości i lepkości | |
RU2492920C2 (ru) | Мешалка | |
PL229812B1 (pl) | Mieszadło | |
CN213610980U (zh) | 用于油橄榄保健食品加工的固液物料混合搅装置 | |
CN212492450U (zh) | 栅门剪切式搅拌器 | |
EP2153885A1 (en) | A foaming device for foaming a liquid substance |