PL232004B1 - Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian - Google Patents

Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian

Info

Publication number
PL232004B1
PL232004B1 PL416227A PL41622716A PL232004B1 PL 232004 B1 PL232004 B1 PL 232004B1 PL 416227 A PL416227 A PL 416227A PL 41622716 A PL41622716 A PL 41622716A PL 232004 B1 PL232004 B1 PL 232004B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
window
frame
profile
balcony
door
Prior art date
Application number
PL416227A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416227A1 (pl
Inventor
Michał Marian Kamiński
Radosław Kamiński
Original Assignee
Kaminski Michal Marian
Kaminski Radoslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kaminski Michal Marian, Kaminski Radoslaw filed Critical Kaminski Michal Marian
Priority to PL416227A priority Critical patent/PL232004B1/pl
Priority to PCT/IB2016/001496 priority patent/WO2017068408A1/en
Publication of PL416227A1 publication Critical patent/PL416227A1/pl
Publication of PL232004B1 publication Critical patent/PL232004B1/pl

Links

Landscapes

  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

Rozwiązanie dotyczy profilu do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, w szczególności w budynkach pasywnych, składającego się z profilu głównego (1) oraz kołnierza uszczelniającego (2), korzystnie prostopadłego do osi głównego profilu (1), który to profil główny (1) ma obszary przeznaczone do rozmieszczenia przelotowych otworów montażowych (4, 7) i gwintowanych otworów (6) dla śrub dystansowych. Profil ten dodatkowo może mieć listwę zawiasową (3) na przedłużeniu czołowej powierzchni głównego profilu (1), wysuniętą poza kołnierz uszczelniający (2). Profil ten jest prostoliniowy lub ma kształt części okręgu lub elipsy i wykonany jest z materiału o dużej wytrzymałości, korzystnie z aluminium, tworzywa sztucznego lub z materiału kompozytowego. Rozwiązanie dotyczy także ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, wykonanej z profilu, korzystnie w kształcie kątownika lub teownika, korzystnie z wyżej opisanego profilu, którą tworzą połączone ze sobą odcinki tego profilu i która ma kształt i wymiary dopasowane do kształtu i wymiarów zarówno otworu okiennego, jak i ramy właściwej okna lub drzwi balkonowych. Rama zapewnia powstanie podczas montażu okna na placu budowy szczeliny montażowej w płaszczyźnie równoległej do osi muru. Przedmiotem rozwiązania jest także okno lub drzwi balkonowe, którego rama właściwa jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji z wyżej określoną ramą nośną do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, i które jest ewentualnie uzbrojone w zawiasy lub inne okucia, zamocowane do listwy zawiasowej (3) bądź kołnierza uszczelniającego (2) ramy nośnej. Sposób montażu okna lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, polega na tym, że stosuje się okno lub drzwi balkonowe, którego rama właściwa jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji, z wyżej określoną ramą nośną i jest ewentualnie uzbrojone - w razie potrzeby, w zawiasy lub inne okucia, zamocowane do ramy nośnej, do profilu głównego (1) ramy nośnej mocuje się uszczelnienie, korzystnie impregnowaną taśmę rozprężną, wprowadza się to okno lub drzwi w otwór okienny lub balkonowy w ścianie, kierując w stronę wnętrza kołnierz uszczelniający (2) ramy nośnej, następnie pozycjonuje się ramę nośną za pomocą śrub dystansowych i ewentualnie klinów montażowych, całość mocuje do ściany za pomocą łączników mechanicznych wypełnia się przestrzeń między ościeżem i kołnierzem uszczelniającym (2) uszczelnieniem, korzystnie pianką poliuretanową, a następnie od zewnątrz nakłada się warstwę docieplenia, zaś we wnętrzu wykańcza się otwór okienny z zamontowanym oknem nakładając warstwy wykończeniowe ościeża.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu, okno połączone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian.
Budynki pasywne, cechujące się minimalnymi stratami ciepła są obecnie w centrum uwagi społeczeństw i władz większości uprzemysłowionych krajów świata. Pod kątem ograniczenia strat ciepła przeprowadza się modernizację starych zasobów budowlanych, w tym mieszkalnych i biurowych, zaś w nowych budynkach coraz powszechniej stosuje się montaż okien i drzwi balkonowych w warstwie docieplenia.
Jednakże, niedokładności w uszczelnieniu na placach budowy szczelin montażowych, straty ciepła obserwowane wokół okien i drzwi balkonowych, montowanych z wykorzystaniem dotychczasowych środków są nadal znaczne, choć zmniejszone w wyniku montażu okien i drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian.
Celem wynalazku jest zapewnienie rozwiązania, które pozwoli wyeliminować lub zmniejszyć wady montażu okien i drzwi balkonowych oraz zredukować koszt materiałów i prac związanych z montażem w strefie docieplenia.
Te i inne cele zostały osiągnięte dzięki opracowaniu rozwiązania według obecnego wynalazku.
Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, w szczególności w budynkach pasywnych, według wynalazku cechuje się tym, że ma profil główny i prostopadły do osi głównego profilu kołnierz uszczelniający, przy czym oba te elementy składowe posiadają strefy przeznaczone do rozmieszczenia w nich przelotowych otworów montażowych i gwintowanych otworów dla śrub dystansowych.
Profil według wynalazku może mieć dodatkowo listwę zawiasową na przedłużeniu czołowej powierzchni głównego profilu, wysuniętą poza kołnierz uszczelniający i do niego prostopadłą.
Korzystnie w profilu według wynalazku, główny profil oraz kołnierz uszczelniający mają wewnętrzne kanały biegnące równolegle do ich powierzchni.
Profil według wynalazku jest prostoliniowy lub ma kształt części okręgu i wykonany jest z materiału o dużej wytrzymałości, korzystnie z aluminium lub z tworzywa sztucznego.
Rama nośna do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, według wynalazku wykonana jest z połączonych ze sobą odcinków profilu w kształcie kątownika lub teownika, korzystnie profilu o wyżej wskazanych cechach oraz ma kształt i wymiary dopasowane do kształtu i wymiarów zarówno otworu okiennego, jak i ramy właściwej okna lub drzwi balkonowych.
Rama według wynalazku zapewnia powstanie podczas montażu okna na placu budowy szczeliny montażowej w płaszczyźnie równoległej do osi muru.
Rama według wynalazku ma na powierzchni czołowej profilu głównego oraz listwy zawiasowej, ponad kołnierzem uszczelniającym obszar, do którego mocowana jest rama właściwa okna lub drzwi balkonowych, a stabilność i trwałość tego połączenia może być wzmocniona mechanicznie.
Korzystnie, mechaniczne środki wzmocnienia połączenia ramy nośnej według wynalazku z ramą właściwą okna lub drzwi balkonowych stanowią: kotwa i/lub kątownik, mocowane do płaszczyzny czołowej profilu głównego za pomocą śrub, a także łączniki mechaniczne, korzystnie śruby łączące profil główny z ramą właściwą okna lub drzwi balkonowych.
Wynalazkiem objęte jest także okno lub drzwi balkonowe, cechujące się tym, że jego rama właściwa jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji, z ramą nośną do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, opisaną wyżej i jest ewentualnie uzbrojone - w razie potrzeby w zawiasy lub inne okucia, zamocowane do listwy zawiasowej bądź do kołnierza uszczelniającego ramy nośnej.
Okno lub drzwi balkonowe według wynalazku jest przymocowane do ramy nośnej w obszarze przyległym do wewnętrznego obwodu tej ramy, a mocowanie to jest wzmocnione mechanicznie za pomocą kotew i/lub kątowników zamocowanych do powierzchni czołowej profilu głównego oraz ewentualnie za pomocą łączników mechanicznych, korzystnie śrub mocujących łączących właściwą ramę okienną z profilem głównym.
Wynalazek dotyczy również sposobu montażu okna lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, polegającego na tym, że stosuje się okno lub drzwi balkonowe, którego rama właściwa jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji, z ramą nośną określoną powyżej i jest ewentualnie
PL 232 004 B1 uzbrojone - w razie potrzeby, w zawiasy lub inne okucia, zamocowane do ramy nośnej, do profilu głównego ramy nośnej mocuje się uszczelnienie, korzystnie impregnowaną taśmę rozprężną, wprowadza się to okno lub drzwi w otwór okienny lub balkonowy w ścianie, kierując w stronę wnętrza kołnierz uszczelniający ramy nośnej, następnie pozycjonuje się ramę nośną i okno za pomocą śrub dystansowych, mocuje do ściany za pomocą łączników mechanicznych, wypełnia się przestrzeń - między ościeżem i kołnierzem uszczelniającym oraz pomiędzy profilem głównym a murem - uszczelnieniem, korzystnie pianką poliuretanową, następnie od zewnątrz nakłada się warstwę docieplenia, zaś we wnętrzu wykańcza się otwór okienny z zamontowanym oknem nakładając warstwy wykończeniowe ościeża.
Rozwiązanie według obecnego wynalazku gwarantuje znaczne ograniczenie kosztów montażu okien i drzwi balkonowych w strefie docieplenia, na skutek wyeliminowania konieczności instalacji konsol lub innych konstrukcji dotychczas stosowanych przy montażu okien w strefie docieplenia.
Zastosowanie w profilu według wynalazku kołnierza uszczelniającego powoduje zwiększenie sztywności ramy nośnej, a dodatkowo ułatwia montaż z uwagi na możliwość oparcia ramy nośnej z zamocowanym w niej oknem w otworze okiennym, bez konieczności wykorzystywania dodatkowej konsoli, a także zapewnia lepsze uszczelnienie połączenia ramy nośnej z tynkiem.
Obecny wynalazek jest poniżej opisany szczegółowo, z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1. przedstawia schematycznie profil według wynalazku do konstruowania ramy nośnej do montażu okien i drzwi balkonowych w przekroju poprzecznym, przy czym jako część a) oznaczono profil z listwą zawiasową, zaś jako część b) - profil bez listwy zawiasowej,
Fig. 2. przedstawia profil uwidoczniony na rysunku fig. 1 w rzucie perspektywicznym, przy czym jako część a) oznaczono profil z listwą zawiasową, zaś jako część b) - profil bez listwy zawiasowej,
Fig. 3. przedstawia docięte odcinki profilu uwidocznionego na rysunku fig. 1, gotowe do skręcenia w celu wytworzenia ramy nośnej do montażu okien i drzwi balkonowych według wynalazku,
Fig. 4. przedstawia ramę nośną skręconą z odcinków profilu przedstawionego na rysunku fig. 1, przygotowaną do wklejenia ramy okna,
Fig. 5. ilustruje sposób łączenia ramy nośnej do montażu okien i drzwi balkonowych według wynalazku z ramą okna przed zamontowaniem,
Fig. 6. przedstawia ramę nośną z odcinków profilu przedstawionego na rysunku fig. 1, z wklejoną ramą właściwą okna,
Fig. 7. przedstawia w przekroju poprzecznym ramę nośną z oknem, po zamocowaniu w otworze okiennym,
Fig. 8. przedstawia przekrój poprzeczny przez ościeże z oknem zamontowanym przy użyciu ramy nośnej według wynalazku, po dociepleniu i otynkowaniu ściany wewnątrz i od zewnątrz,
Fig. 9. przedstawia w przekroju poprzecznym okno typu fix, zamontowane z wykorzystaniem ramy nośnej z odmiany profilu według wynalazku, po dociepleniu i otynkowaniu ściany wewnątrz i od zewnątrz.
Szczegółowy opis wynalazku
Podstawową przyczyną niedokładności uszczelnienia szczeliny montażowej wokół okna lub drzwi balkonowych są trudne warunki klimatyczne, techniczne i dotyczące pracowników, panujące na placach budów.
Rozwiązanie według wynalazku oparte na wykorzystaniu ramy nośnej o obecnie zaproponowanej konstrukcji ma następujące korzyści:
- zapewnia usytuowanie szczeliny montażowej okna w pozycji równoległej do osi ściany;
- gwarantuje znaczne usztywnienie konstrukcji okna, co niesie ze sobą możliwość rezygnacji z metalowych lub innych wewnętrznych wzmocnień ramy okna, co z kolei daje możliwość znacznego zwiększenia jego termoizolacyjności, zwłaszcza przy wypełnieniu powstałej w ten sposób przestrzeni materiałem termoizolacyjnym;
- umożliwia rezygnację ze wzmocnień właściwej ramy okna, co zmniejsza koszty wytworzenia okna;
- ułatwia oraz skraca montaż okna, zmniejszając koszty robocizn y;
- istotnie zmniejsza ryzyko wadliwego doszczelnienia szczeliny montażowej przez zmianę sposobu umieszczania okna w konstrukcji muru: przy większości obecnych systemów montażu
PL 232 004 B1 w strefie docieplenia okna są wsuwane wraz z doszczelnieniem w zainstalowaną konstrukcję do montażu w strefie docieplenia. Przy zastosowaniu ramy nośnej według wynalazku do montażu okien w strefie docieplenia, rama wraz z materiałem uszczelniającym (przykładowo z taśmą rozprężną) jest dosuwana do muru, co powoduje brak możliwości złego ułożenia materiału uszczelniającego;
- powoduje znaczne ograniczenie kosztów montażu w strefie docieplenia przez brak konieczności instalacji konsol lub innych konstrukcji dotychczas stosowanych przy takim montażu okien.
Jednocześnie, opracowany obecnie profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, zapewnia możliwość dostosowania ramy nośnej do różnych istniejących już systemów okien PCV, drewnianych, kompozytowych lub innych, po ewentualnej ich niewielkiej modyfikacji.
Oprócz swej podstawowej funkcji nośnej, rama nośna według wynalazku może od strony wnętrza stanowić część aluminiowej okrywy ochronno-dekoracyjnej okien i drzwi balkonowych i być - w częściach widocznych, w wybranym kolorze.
Zastosowanie kołnierza uszczelniającego powoduje większe usztywnienie ramy, ułatwienie montażu przez możliwość oparcia okna w otworze okiennym, lepsze uszczelnienie połączenia ramy z tynkiem.
W przypadku okien typu FIX (witryna) obecne rozwiązanie zapewnia możliwość schowania okna za ościeżem, w jego wymiarach po wykończeniu, tak że właściwa rama okienna wystaje poza ościeże jedynie na odległość zbliżoną do szerokości listwy szklącej.
Łączniki mechaniczne do scalania ramy nośnej powinny być umieszczone również w kołnierzu uszczelniającym. W przypadku profili ramy nośnej wykonanych z tworzyw sztucznych, dopuszczalny jest montaż termiczny lub chemiczny.
Na rysunku fig. 1-2 profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, ma postać listwy zbudowanej z płaskiego profilu głównego 1 oraz z kołnierza uszczelniającego 2, stanowiącego drugie ramię profilu, prostopadłe do osi profilu głównego 1, przy czym profil główny 1 posiada strefy przeznaczone do rozmieszczenia w nich przelotowych otworów montażowych 4, 7 oraz gwintowanych otworów 6 dla śrub dystansowych 21.
Profil według wynalazku (fig. 1a, fig. 2a) może mieć dodatkowo listwę zawiasową 3 na przedłużeniu czołowej powierzchni głównego profilu 1, wysuniętą poza kołnierz uszczelniający 2 i do niego prostopadłą.
Profil główny 1 oraz kołnierz uszczelniający 2 mają wewnętrzne kanały 5 biegnące równolegle do ich powierzchni.
Szerokość profilu głównego 1 w przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku fig. 1-2 jest większa niż wysokość kołnierza uszczelniającego. Szerokość profilu głównego 1 musi zapewniać dobre i wytrzymałe zamocowanie ramy nośnej wykonanej z tego profilu do muru otaczającego otwór okienny lub balkonowy przy uwzględnieniu szerokości szczeliny montażowej pomiędzy kołnierzem uszczelniającym i ościeżem.
W przykładzie wykonania przedstawionym na załączonym rysunku fig. 1-2, profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian jest prostoliniowy. Może mieć jednak kształt części elipsy lub okręgu (nieuwidoczniony).
Profil według wynalazku wykonany jest z materiału o dużej wytrzymałości, korzystnie z aluminium, tworzywa sztucznego lub z materiału kompozytowego.
Rama nośna według wynalazku jest korzystnie wykonana z odcinków profilu według wynalazku, należy jednak wskazać, że w celu skonstruowania obecnej ramy nośnej można wykorzystać profile o innych parametrach, pod warunkiem, że zachowują one odpowiednią sztywność i gwarantują trwałe zespolenie z ramą właściwą okna.
Odcinki profilu do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, odpowiednio przycięte łączone są w narożach za pomocą łączników mechanicznych 8, których ilość jest dostosowana do szerokości profilu głównego 1. Połączenie dociętych profili łącznikami mechanicznymi 8, skręcanymi mechanicznie, chemicznie lub termicznie pozwala na scalenie ramy. Połączenie profili powinno być doszczelnione odpowiednim uszczelnieniem.
Otwory 7 do montażu ramy nośnej w murze oraz gwintowane otwory 6 przeznaczone dla śrub dystansowych nawiercane są w profilu stosowanym do jej wykonania przed lub po odpowiednim docięciu odcinków profilu. Odległość poszczególnych par otworów montażowych 7, 6 zazwyczaj wynosi około
PL 232 004 B1 cm, lecz w zależności od warunków montażu otwory te mogą być rozmieszczone gęściej lub rzadziej na obwodzie ramy nośnej według wynalazku.
Tak złożona rama nośna jest gotowa na wklejenie właściwej ramy okna 12. Zakreskowane pole jest miejscem wklejenia właściwej ramy okna 12.
W ramie nośnej przygotowanej do połączenia z właściwą ramą okienną lub w profilu wyjściowym używanym do jej skonstruowania przewidziano możliwość wykonania otworów przelotowych 4, w sąsiedztwie kołnierza uszczelniającego 2, który to otwór 4 może być wykorzystany do mechanicznego wzmocnienia połączenia ramy nośnej z właściwą ramą 12 okna lub drzwi balkonowych, za pomocą śrub, wkrętów lub innych łączników mechanicznych.
Rama nośna według wynalazku może być stosowana z ramami okiennymi wszelkich rodzajów, o różnej szerokości, wykonanych z różnych materiałów. Właściwa rama okienna jest wklejana w obszar 9 ramy nośnej wokół wewnętrznego obwodu tej ramy, przy wykorzystaniu odpowiedniego kleju i ewentualnie może zostać wzmocnione połączeniem mechanicznym, zwłaszcza w przypadku ciężkich okien drewnianych, z wykorzystaniem otworów 4, w które wprowadzić można przykładowo wkręt 14.
Połączenie ramy nośnej z okienną ramą właściwą 12 jest dodatkowo stabilizowane za pomocą kotew 10 lub kątowników 15 mocowanych do ramy nośnej przykładowo za pomocą wkrętów samowiercących 11. Kotwy 10 są wyposażone w zaczep wchodzący w żłobienia montażowe okiennej ramy 12. Ukształtowanie zaczepu dostosowane jest do rodzaju żłobień montażowych okiennej ramy 12. Łączniki mechaniczne w postaci kotew 10 dociskających okienną ramę 12, 12' do ramy nośnej stosowane są do mocowania właściwej okiennej ramy 12, 12' ze wszystkich stron, a wzmocnione kątowniki 15 wykorzystywane są korzystnie do mocowania i stabilizacji dolnej belki okiennej ramy 12. W przypadku ciężkich okien kątowniki mogą być stosowane również ze wszystkich stron ramy okiennej 12. Zamiast kątowników i kotew mogą być stosowane odpowiednio ukształtowane listwy mocujące.
Fig. 6 przedstawia ramę nośną z wklejoną i zabezpieczoną okienną ramą 12.
Po zamocowaniu okiennej ramy 12 w ramie nośnej, okno należy uzbroić w ewentualne zawiasy lub inne okucia, które mocowane są korzystnie do listwy zawiasowej 3 lub kołnierza uszczelniającego 2 i w tej postaci jest gotowe do transportu na miejsce montażu.
Na miejscu montażu, do ramy nośnej należy przykleić uszczelnienie 18 w postaci przykładowo impregnowanej taśmy rozprężnej, tak aby po zamontowaniu doszczelnienie 18 znalazło się pomiędzy ramą nośną oraz murem.
W zewnętrznej (ościeżnicowej), górnej części kołnierza uszczelniającego 2 powinny zostać nawiercone otwory bądź umieszczone inne zaczepy do zahaczenia ściągów montażowych, przyciągających okno na czas montażu do wewnątrz.
Następnie (fig. 7) okno z ramą nośną należy wypoziomować oraz spionować za pomocą śrub dystansowych 21 lub klinów montażowych. Następnie zamocować ramę przy pomocy łączników mechanicznych 20 mocowanych w murze (takich jak przykładowo kołki szybkiego montażu). Po zamocowaniu mechanicznym okna, w przestrzenie pomiędzy ościeżem a kołnierzem uszczelniającym 2 oraz murem a ramą nośną wprowadzana jest piana poliuretanowa 19.
Po zamocowaniu, okno jest gotowe do tynkowania od wewnątrz oraz docieplenia od zewnątrz. Nie ma konieczności stosowania pracochłonnego wyklejania taśmami paro- i wiatro-izolacyjnymi.
Tynk wewnętrzny 23 ościeża prowadzimy po kołnierzu uszczelniającym 2, aby uzyskać równą powierzchnię ościeża. Przekrój przez ościeże zamontowanego okna po dociepleniu warstwą 22 od zewnątrz i pokryciu tynkiem 23 od wewnątrz, uwidoczniono na rysunku fig. 8 - dla okien z ruchomymi skrzydłami 16 z szybami zespolonymi 17 oraz na rysunku fig. 8 dla okien typu FIX, stanowiących nieruchomą ramę 12' z szybą zespoloną 17. Pozostałe oznaczniki mają wyżej podane znaczenie.
Rama nośna według wynalazku może zostać zaadaptowana do istniejących systemów okien, w szczególności do okien z tworzyw sztucznych, okien drewnianych, aluminiowych oraz hybrydowych.
Dostosowanie danego systemu okien może wymagać przystosowania systemów mocowań części ruchomych okien (zawiasów, prowadnic, etc.). W najgorszym układzie zawiasy i inne elementy utrzymujące ciężar ruchomych części okna powinny być zmodyfikowane tak, aby były mogły być mocowane do ramy nośnej, a ściślej do kołnierza uszczelniającego 2 lub listwy zawiasowej 3.
Wynalazek został szczegółowo opisany w odniesieniu do ramy mocującej okiennej, lecz jej wykorzystanie do montażu w warstwie docieplenia drzwi balkonowych wymaga co najwyżej prostego dostosowania lub modyfikacji nie stanowiących problemu dla znawców tej dziedziny.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, w szczególności w budynkach pasywnych, znamienny tym, że ma profil główny (1) i kołnierz uszczelniający (2), korzystnie prostopadły do osi głównego profilu (1), przy czym oba te elementy składowe posiadają strefy przeznaczone do rozmieszczenia w nich przelotowych otworów montażowych (4, 7) i gwintowanych otworów (6) dla śrub dystansowych.
  2. 2. Profil według zastrz. 1, znamienny tym, że dodatkowo ma listwę zawiasową (3) na przedłużeniu czołowej powierzchni głównego profilu (1), wysuniętą poza kołnierz uszczelniający (2).
  3. 3. Profil według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że główny profil (1) oraz kołnierz uszczelniający (2) mają wewnętrzne kanały (5) biegnące równolegle do ich powierzchni.
  4. 4. Profil według zastrz. 1, znamienny tym, że jest prostoliniowy lub ma kształt części okręgu lub elipsy.
  5. 5. Profil według zastrz. 1, znamienny tym, że wykonany jest z materiału o dużej wytrzymałości, korzystnie z aluminium lub z tworzywa sztucznego.
  6. 6. Rama nośna do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, znamienna tym, że wykonana jest z połączonych ze sobą odcinków profilu, korzystnie w kształcie kątownika lub teownika, korzystnie profilu określonego w zastrz. 1 do 5 oraz ma kształt i wymiary dopasowane do kształtu i wymiarów zarówno otworu okiennego, jak i ramy właściwej okna lub drzwi balkonowych.
  7. 7. Rama według zastrz. 6, znamienna tym, że zapewnia powstanie podczas montażu okna na placu budowy szczeliny montażowej w płaszczyźnie równoległej do osi muru.
  8. 8. Rama według zastrz. 6, znamienna tym, że na powierzchni czołowej profilu głównego (1) oraz listwy zawiasowej (2), ponad kołnierzem uszczelniającym (2) znajduje się obszar (9), do którego mocowana jest rama właściwa okna lub drzwi balkonowych, a stabilność i trwałość tego połączenia jest wzmocniona mechanicznie.
  9. 9. Rama według zastrz. 8, znamienna tym, że mechaniczne środki wzmocnienia połączenia tej ramy nośnej z ramą właściwą okna lub drzwi balkonowych stanowią: kotwa (10) i kątownik (15), bądź ewentualnie odpowiednio ukształtowane listwy montażowe mocowane do płaszczyzny czołowej profilu głównego (1) za pomocą łączników mechanicznych, korzystnie śrub (11), a także łączniki mechaniczne korzystnie śruby (14) łączące profil główny (1) z ramą właściwą okna lub drzwi balkonowych.
  10. 10. Okno lub drzwi balkonowe, znamienne tym, że jego rama właściwa (12, 12') jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji, z ramą nośną do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, określoną w zastrz. 6 do 9 i jest ewentualnie uzbrojone w razie potrzeby, w zawiasy lub inne okucia, zamocowane do listwy zawiasowej (3), bądź kołnierza uszczelniającego (2) ramy nośnej.
  11. 11. Okno lub drzwi balkonowe według zastrz. 10, znamienne tym, że jest przymocowane do ramy nośnej w obszarze (9) przyległym do wewnętrznego obwodu tej ramy, a mocowanie to jest wzmocnione mechanicznie za pomocą kotew (10) i/lub kątowników (15), bądź ewentualnie odpowiednio ukształtowanych listew montażowych zamocowanych do powierzchni czołowej profilu głównego (1) oraz ewentualnie za pomocą łączników mechanicznych, korzystnie śrub mocujących (14) łączących ramę właściwą (12) z profilem głównym (1) w obszarze (9).
  12. 12. Sposób montażu okna lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, znamienny tym, że stosuje się okno lub drzwi balkonowe, którego rama właściwa (12, 12') jest trwale zespolona, korzystnie na etapie produkcji, z ramą nośną określoną w zastrz. 6 do 8 i jest ewentualnie uzbrojone - w razie potrzeby, w zawiasy lub inne okucia zamocowane do ramy nośnej, do profilu głównego (1) ramy nośnej mocuje się uszczelnienie, korzystnie impregnowaną taśmę rozprężną, wprowadza się to okno lub drzwi w otwór okienny lub balkonowy w ścianie, kierując w stronę wnętrza kołnierz uszczelniający (2) ramy nośnej, następnie pozycjonuje się ramę i okno za pomocą śrub dystansowych (21) i/lub klinów, mocuje do ściany za pomocą łączników mechanicznych (20), wypełnia się przestrzeń między ościeżem i kołnierzem uszczelniającym (2) oraz między profilem głównym i murem - uszczelnieniem, korzystnie pianką poliuretanową, a następnie od zewnątrz nakłada się warstwę docieplenia (22), zaś we wnętrzu wykańcza się otwór okienny z zamontowanym oknem nakładając warstwy wykończeniowe ościeża.
PL416227A 2015-10-19 2016-02-22 Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian PL232004B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416227A PL232004B1 (pl) 2016-02-22 2016-02-22 Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian
PCT/IB2016/001496 WO2017068408A1 (en) 2015-10-19 2016-10-20 Frame construction profile for closure of an opening in a construction wall, frames made of such profiles, windows or doors having such frames and a method of fastening such windows or doors, in insulating section of the walls

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416227A PL232004B1 (pl) 2016-02-22 2016-02-22 Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416227A1 PL416227A1 (pl) 2017-08-28
PL232004B1 true PL232004B1 (pl) 2019-04-30

Family

ID=59684528

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416227A PL232004B1 (pl) 2015-10-19 2016-02-22 Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232004B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416227A1 (pl) 2017-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9512665B2 (en) Universal fenestration cap system and method
US20230295917A1 (en) Dynamic, fire-resistance-rated thermally insulating and sealing system for use with curtain wall structures
US8689509B2 (en) Expressed joint facade system
US10590659B2 (en) Pre-finished insulated panel system for cladding a building
PL225701B1 (pl) System mocowania, uszczelnienia i izolacji termicznej okien, fasad i drzwi korzystnie w strefie ocieplenia oraz sposób mocowania, uszczelnienia i izolacji termicznej okien, fasad i drzwi korzystnie w strefie ocieplenia
US11306485B2 (en) Modular building construction system and method
EP2217784B1 (en) Apparatus and method for installing windows in timber frame construction
GB2228033A (en) Method of, and strip means for, installing a window or door frame in a building
EP3280863B1 (en) Construction frame defining an architectural opening during construction works; kit in parts comprising such construction frame and use of such construction frame
WO2017068408A1 (en) Frame construction profile for closure of an opening in a construction wall, frames made of such profiles, windows or doors having such frames and a method of fastening such windows or doors, in insulating section of the walls
PL232004B1 (pl) Profil do konstruowania ramy nośnej do montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian, rama nośna wykonana z takiego profilu oraz okno zespolone z taką ramą nośną oraz sposób montażu okien lub drzwi balkonowych w warstwie docieplenia ścian
US10400501B1 (en) Window assembly and pre-fabricated wall panel
EP3150790B1 (en) Method of joinery fitting and the set of joinery fitting elements
GB2466854A (en) Lintel with improved thermal efficiency
CA3202191A1 (en) Wall assembly
RU67134U1 (ru) Устройство для крепления фасадных плит
ES2942151T3 (es) Revestimiento de carpintería y procedimiento de implementación de un tal revestimiento
WO1999032750A1 (en) Window or door frame
CA2506449C (en) J-channel backer material
PL236131B1 (pl) Zestaw montażowy ościeży okien, drzwi lub fasad, oraz sposób montażu okien, drzwi lub fasad
Simmons Metal Doors, Frames, and Store Fronts
WO2013046173A2 (en) House, other buildings and structures, their way of fabrication and component which is based on a structural panel