PL231785B1 - Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym - Google Patents

Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym

Info

Publication number
PL231785B1
PL231785B1 PL419565A PL41956516A PL231785B1 PL 231785 B1 PL231785 B1 PL 231785B1 PL 419565 A PL419565 A PL 419565A PL 41956516 A PL41956516 A PL 41956516A PL 231785 B1 PL231785 B1 PL 231785B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
working
robot according
ring
ejector
housing
Prior art date
Application number
PL419565A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419565A1 (pl
Inventor
Wojciech Feruś
Dariusz Lehmann
Original Assignee
Bsh Hausgeraete Gmbh
Zelmer Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bsh Hausgeraete Gmbh, Zelmer Spolka Akcyjna filed Critical Bsh Hausgeraete Gmbh
Priority to PL419565A priority Critical patent/PL231785B1/pl
Priority to PL17792082T priority patent/PL3541254T3/pl
Priority to EP17792082.4A priority patent/EP3541254B1/en
Priority to PCT/EP2017/078010 priority patent/WO2018091272A1/en
Publication of PL419565A1 publication Critical patent/PL419565A1/pl
Publication of PL231785B1 publication Critical patent/PL231785B1/pl

Links

Landscapes

  • Food-Manufacturing Devices (AREA)

Abstract

Ręczny robot kuchenny przystosowany do napędu pierwszej końcówki roboczej (11) oraz drugiej końcówki roboczej (12) za pomocą znajdujących się w obudowie (1) obrotowych tulei (31, 32), wyposażonych w elementy mocujące (24, 25) oraz wieniec zębaty przenoszący napęd z wałka silnika, zaopatrzony jest w wypychacz (26), który ma pierwszą część (27) oraz drugą część (28) powierzchni roboczej, znajdujące się na różnych wysokościach w odniesieniu do płaszczyzny mocowania (21).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym zaopatrzony w odłączalne, za pomocą wypychacza, końcówki robocze.
Znany jest z amerykańskiego opisu patentowego US2515755A ręczny robot kuchenny napędzający mieszaki za pomocą zamocowanej w obudowie tulei z osiowym otworem przelotowym, przystosowanym do mocowania mieszaka oraz wyposażonej w wieniec zębaty przenoszący moment obrotowy z wałka silnika na mieszaki. W pozycji roboczej mieszaki zamocowane są rozłącznie w otworze tulei. W tym położeniu, na koniec znajdującego się w tulei mieszaka może działać, za pomocą wypychacza, osiowa siła skierowana w kierunku części roboczej mieszaka, pozwalająca na odblokowanie go z pozycji roboczej i usunięcie mieszaka z tulei.
Znany jest również z opisu patentowego US3619754 ręczny robot kuchenny wyposażony w obudowę, parę obrotowych uchwytów przeznaczonych do rozłącznego mocowania mieszaków, a także zaopatrzony jest w dwa umieszczone naprzeciw siebie zespoły do rozłącznego mocowania noża, które za pośrednictwem układu przeniesienia napędu napędzane są przez umieszczony w obudowie silnik. W pozycji roboczej mieszaki są zamocowane rozłącznie w otworze uchwytu. Na drugim końcu otworu umieszczono wypychacz, który może naciskać na koniec mieszaków, w rezultacie czego mieszaki są wypychane z uchwytów.
Z opisanego powyżej stanu techniki znane są ręczne roboty kuchenne wyposażone w element wypychający, wypychacz, który wywiera na końce elementów roboczych, np. mieszaków, osiową siłę skierowaną w kierunku elementu roboczego w celu rozłączenia mieszaków od robota. Niedogodnością przedstawionych rozwiązań jest to, że nie posiadają zabezpieczenia przed przypadkową zamianą miejscami końcówek roboczych.
Celem niniejszego wynalazku jest dalszy rozwój tej dziedziny techniki, w szczególności rozwiązań eliminujących możliwość zamiany miejscami końcówek roboczych w ręcznym robocie kuchennym.
Cel wynalazku został osiągnięty przez cechy techniczne opisane w części znamiennej zastrzeżenia 1. W zastrzeżeniach zależnych przedstawiono dodatkowe cechy techniczne oraz korzystne warianty wynalazku.
Przedstawiony powyżej opis ogólny, jak i przedstawiony w dalszej części opis szczegółowy, mają jedynie charakter przykładowy i są rozumiane jako dodatkowe objaśnienia dotyczące objętego zastrzeżeniami wynalazku. Inne zalety i cechy wynalazku wynikają z poniższych opisów, rysunków i zastrzeżeń.
Ręczny robot kuchenny wg niniejszego wynalazku przystosowany jest do napędu co najmniej jednej końcówki roboczej. Napęd końcówek roboczych odbywa się za pomocą znajdujących się w obudowie robota obrotowych tulei. Tuleje obrotowe są wyposażone w elementy mocujące, utrzymujące końcówki robocze w trwałym położeniu oraz wieniec zębaty przenoszący napęd z wałka silnika (nie pokazano na rysunku). Elementy mocujące końcówki robocze w tulejach obrotowych wyznaczają płaszczyznę mocowania prostopadłą do osi tulei obrotowych. Robot wyposażony jest także w wypychacz o samoczynnym ruchu powrotnym, który za pomocą pierwszej części oraz drugiej części powierzchni roboczej, służy do rozłączania końcówek roboczych, przy czym wysokości pierwszej części roboczej oraz drugiej części roboczej ponad płaszczyznę mocowania są różne. Wypychacz jest wyposażony w wystający z obudowy przycisk, który umożliwia użytkownikowi robota kuchennego wygodne operowanie wypychaczem dla rozłączenia końcówek roboczych od tulei obrotowych np. w celu ich umycia lub przechowywania. Tuleje obrotowe posiadają również elementy sprzęgające trzpienie końcówek roboczych w celu przeniesienia napędu. Zgodnie z wynalazkiem pierwsza część powierzchni roboczej i druga część powierzchni roboczej zlokalizowane są w dolnej części wypychacza, tj. po jego przeciwnej stronie w stosunku do przycisku, powyżej i w pobliżu w stosunku do odpowiednich końców końcówek roboczych.
Korzystnie wypychacz może posiadać co najmniej jeden wydłużony wzdłuż swojej osi podłużnej występ, którego powierzchnia czołowa definiuje pierwszą i/lub drugą część powierzchni roboczej. W tym przypadku oś podłużna wypychacza nie musi być w jednej płaszczyźnie z podłużnymi osiami trzpieni końcówek roboczych.
Innym korzystnym rozwiązaniem jest ukształtowanie powierzchni roboczej wypychacza w postaci płaszczyzny nachylonej ukośnie do jego podłużnej osi, co ułatwia produkcję i składowanie takich elementów. W korzystnym przykładzie wykonania długości trzpieni końcówek roboczych w części od elementu zatrzaskowego do ich końców są różne, co daje możliwość ich rozróżniania.
PL 231 785 B1
Korzystnie, w przypadku gdy końcówki robocze są trwale zamocowane w tulejach obrotowych przez elementy mocujące, odległości pomiędzy końcami, odpowiednio pierwszej końcówki roboczej oraz drugiej końcówki roboczej a powierzchnią roboczą są w przybliżeniu równe. Takie rozwiązanie daj e możliwość jednoczesnego wysunięcia, odblokowania obydwu końcówek roboczych.
Korzystnie otwory, w które zaopatrzona jest obudowa, umożliwiające umieszczenie końcówek roboczych w tulejach obrotowych, mają różną średnicę, a co najmniej jedna z końcówek roboczych zaopatrzona jest w pierścień umieszczony na trzpieniu w takiej odległości od końca, aby w przypadku, gdy końcówki robocze są trwale zamocowane w tulejach obrotowych, pierścień znajdował w jednej płaszczyźnie z odpowiednim otworem obudowy. A także korzystne jest, gdy jeden z otworów ma mniejszą, a drugi z otworów większą średnicę od średnicy pierścienia. Dzięki temu pierścień może zagłębić się wyłącznie w jeden z otworów obudowy.
Pierścień może być wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego.
W innym wariancie pierścień jest zintegrowany z kółkiem zębatym, które napędza dodatkowe wyposażenie współpracujące z robotem, np. gdy robot zamocowany jest na stojaku to poprzez zasprzęglenie zębatki umieszczonej na końcówce roboczej z wieńcem miski obrotowej następuje przekazanie napędu i ruch obrotowy miski.
Niniejszy wynalazek dotyczy ręcznego robota kuchennego z napędem elektrycznym, wyposażonego w odłączalne za pomocą wypychacza, końcówki robocze. Różne wysokości części powierzchni roboczych wypychacza oraz różna długość trzpieni końcówek roboczych zapobiegają przed przypadkową ich zamianą miejscami przez użytkownika. W przypadku umieszczenia w tulei obrotowej niewłaściwej końcówki roboczej, nie zastanie ona trwale zamocowana, z uwagi na to, że trzpień końcówki roboczej będzie blokowany przez powierzchnię roboczą wypychacza, co sprawi, że element zatrzaskowy umieszczony na trzpieniu końcówki roboczej nie osiągnie elementu mocującego tulei obrotowej i końcówka robocza nie zostanie zablokowana. Zamiana miejscami końcówek roboczych, a w szczególności końcówek przeznaczonych do wyrabiania ciasta, często wykonanych z pręta metalowego wygiętego w kształcie sprężyny śrubowej, może prowadzić do zabierania ciasta na część śrubową końcówki roboczej i jego transport w kierunku obudowy robota, a dalej jego wciskanie w szczeliny obudowy i w konsekwencji uszkodzenie napędu.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia gotowy do pracy robot kuchenny w przekroju poprzecznym, z prawidłowo założonymi końcówkami roboczymi, które znajdują się w pozycji zablokowanej, tj. są zabezpieczone przed wypadnięciem z tulei obrotowej, a pierścień znajduje się w otworze obudowy, fig. 2 przedstawia wypychacz robota kuchennego oraz prawidłowe końcówki robocze umieszczone w tulejach obrotowych (nie widoczne na rysunku), fig. 3, przedstawia robot kuchenny w widoku od dołu, z zamontowanymi prawidłowymi końcówkami roboczymi, fig. 4 przedstawia robot kuchenny w przekroju poprzecznym z widocznym wypychaczem, przy czym końcówki robocze zostały nieprawidłowo zamienione miejscami.
Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym przedstawiony na fig. 1—fig. 3 zaopatrzony w obudowę 1, we wnętrzu której umieszczono napęd złożony z silnika elektrycznego (niewidoczny na rysunku) oraz przekładni, w skład której wchodzą dwie tuleje obrotowe 31,32, wyposażone w elementy mocujące 24, 25, tworzące płaszczyznę mocowania 21 oraz w wieńce zębate umożliwiające przeniesienie napędu z wałka silnika (niewidoczne na rysunku) na końcówki robocze 11, 12. Obudowa 1 posiada również zamocowany wewnątrz wypychacz 26, usytuowany pionowo w stosunku do swojej osi podłużnej, który na jednym z końców zaopatrzony jest w przycisk, a po przeciwnej stronie posiada powierzchnię roboczą 35, składającą się z pierwszej 27 i drugiej 28 części, które znajdują się na różnej wysokości w odniesieniu do płaszczyzny mocowania 21. Wypychacz 26 posiada wydłużony występ 34, wzdłuż jego osi podłużnej, którego powierzchnia czołowa stanowi drugą część 28, powierzchni roboczej 35. Wysokość h1 jest w przybliżeniu dwa razy większa od wysokości h2. Końcówki robocze 11, 12, wykonane są z metalowego pręta wygiętego na końcu w kształt litery „U”, następnie przechodzący w kształt walcowej sprężyny śrubowej, przy czym kierunek skręcenia sprężyny dla końcówek roboczych 11 i 12 jest przeciwny. Na drugim końcu końcówki robocze 11, 12 posiadają trzpienie 15, 16, każdy wyposażony w dwa elementy zatrzaskowe 36. Trzpień 15 jest dłuższy od trzpienia 16, w części od elementów zatrzaskowych 36, do końców 29, 30. Końcówki robocze 11, 12 zostały umieszczone we właściwych tulejach obrotowych, odpowiednio 31, 32 i są trwale zamocowane za pomocą elementów zatrzaskowych 36 przytrzymywanych przez elementy mocujące 24, 25. Długość trzpienia 15 w części od elementów zatrzaskowych 36, do końca 29 jest mniejsza od wysokości h1, a większa od h2. Natomiast długość trzpienia 16 w części od elementów zatrzaskowych 36, do końca 30 jest mniejsza od
PL 231 785 B1 wysokości h2. Odległości pomiędzy powierzchnią roboczą 35 a końcem 29 oraz końcem 30 są w przybliżeniu równe. Sprzyja to jednoczesnemu odblokowywaniu kocówek roboczych 11 i 12. Po naciśnięciu przycisku wypychacza 26, następuje jego przesunięcie w kierunku końcówek roboczych 11, 12, dalszy nacisk na ich końce odpowiednio 29, 30 za pomocą pierwszej części 27 i drugiej części 28 powierzchni roboczej 35, powoduje ich odblokowanie i wysunięcie z tulei obrotowych 31,32. Sprężyna 40 umożliwia samoczynny powrót wypychacza 26 do pozycji wyjściowej. Końcówka robocza 12 zaopatr zona jest w pierścień 13, zintegrowany z zębatką służącą do napędu dodatkowego wyposażenia. Obudowa 1 posiada dwa otwory 23, 22 do zamontowania końcówek roboczych 11, 12, a średnica otworu 23 jest mniejsza od średnicy otworu 22. Natomiast średnica pierścienia 13 jest mniejsza od średnicy otworu 22, a większa od średnicy otworu 23. Pierścień 13 znajduje się wewnątrz otworu 22.
Fig. 4 przedstawia ręczny robot kuchenny, którego końcówki robocze 11, 12 zostały nieprawidłowo zamienione miejscami, tj. drugą końcówkę roboczą 12 umieszczono w tulei obrotowej 31, natomiast pierwszą końcówkę roboczą 11 umieszczono w tulei obrotowej 32. W takim przypadku pierścień 13, drugiej końcówki roboczej 12 opiera się na obudowie, gdyż jego średnica jest większa od średnicy otworu 23, co powoduje, że elementy zatrzaskowe 36 nie osiągają elementu mocującego 24, w efekcie czego nie następuje trwałe zamocowanie drugiej końcówki roboczej 12 w tulei obrotowej 31. Jak również koniec 30, trzpienia 15, pierwszej końcówki roboczej 11, opiera się o drugą część 28, powierzchni roboczej 35, gdyż wysokość h2 jest mniejsza od długości trzpienia 15 od elementów zatrzaskowych 36 do końca 29, co powoduje, że elementy zatrzaskowe 36 pierwszej końcówki roboczej 11 nie osiągają elementu mocującego 25. W efekcie czego nie dochodzi do trwałego zamocowania pierwszej końcówki roboczej 11 w tulei obrotowej 32.
Przedmiotowy wynalazek dotyczy ręcznego robota kuchennego z napędem elektrycznym, wyposażonego w odłączalne, za pomocą wypychacza, końcówki robocze. Wynalazek rozwiązuje problem zabezpieczenia robota przed pracą z zamienionymi miejscami kocówkami roboczymi. Różne wysokości części powierzchni roboczych wypychacza oraz różna długość trzpieni końcówek roboczych zapobiegają przed przypadkową ich zamianą miejscami przez użytkownika. W przypadku umieszczenia w tulei obrotowej niewłaściwej końcówki roboczej, nie zastanie ona trwale zamocowana, z uwagi na to, że trzpień końcówki roboczej będzie blokowany przez powierzchnię roboczą wypychacza, co sprawi, że element zatrzaskowy umieszczony na trzpieniu końcówki roboczej nie osiągnie elementu mocującego tulei obrotowej i końcówka robocza nie zostanie zablokowana.
Wykaz oznaczeń rysunku:
I - obudowa
II - pierwsza końcówka robocza
- druga końcówka robocza
- pierścień
15, 16 - trzpienie
- płaszczyzna mocowania
22, 23 - otwory w obudowie
24, 25 - elementy mocujące
- wypychacz
- pierwsza cześć powierzchni roboczej
- druga cześć powierzchni roboczej
29, 30 - końce końcówek roboczych
31,32 - tuleje obrotowe
- podłużny występ
- powierzchnia robocza
- element zatrzaskowy h1 - wysokość pierwszej części roboczej h2 - wysokość drugiej części roboczej

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ręczny robot kuchenny przystosowany do napędu pierwszej końcówki roboczej (11) oraz drugiej końcówki roboczej (12) za pomocą znajdujących się w obudowie (1) obrotowych tulei (31, 32) wyposażonych w elementy mocujące (24, 25), które wyznaczają płaszczyznę
    PL 231 785 B1 mocowania (21), zaopatrzony w wypychacz (26), który za pomocą pierwszej części (27) oraz drugiej części (28) powierzchni roboczej (35) może wywierać siłę osiową na końce (29, 30), odpowiednio pierwszej końcówki roboczej (11) oraz drugiej końcówki roboczej (12), w celu ich uwolnienia z elementów mocujących (24, 25), znamienny tym, że wysokość (h1) pierwszej części roboczej (27) oraz wysokość (h2) drugiej części roboczej (28) w odniesieniu do płaszczyzny mocowania (21) są różne.
  2. 2. Robot wg zastrz. 1, znamienny tym, że wypychacz (26) posiada co najmniej jeden wydłużony wzdłuż swojej osi podłużnej występ (34), którego czoło definiuje pierwszą część (27) lub drugą część (28) powierzchni roboczej (35).
  3. 3. Robot wg zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że powierzchnia robocza (35) wypychacza (26) jest płaszczyzną, która jest nachylona ukośnie do jego podłużnej osi.
  4. 4. Robot wg jednego z wcześniejszych zastrz., znamienny tym, że długości trzpieni (15, 16) w części od elementu zatrzaskowego (36) do końców (29, 30) końcówek roboczych (11, 12) są różne.
  5. 5. Robot wg jednego z wcześniejszych zastrz., znamienny tym, że w przypadku gdy końcówki robocze (11, 12) są trwale zamocowane w tulejach obrotowych (31, 32) przez elementy mocujące (24, 25), odległości pomiędzy końcami (29, 30), odpowiednio pierwszej końcówki roboczej (11) oraz drugiej końcówki roboczej (12) a powierzchnią roboczą (35) są w przybliżeniu równe.
  6. 6. Robot wg jednego z wcześniejszych zastrz., znamienny tym, że umieszczone współosiowo względem obrotowych tulei (31, 32) otwory (23, 22), w które zaopatrzona jest obudowa (1), umożliwiające umieszczenie końcówek roboczych (11, 12) w tulejach obrotowych (31, 32), mają różną średnicę.
  7. 7. Robot wg jednego z wcześniejszych zastrz., znamienny tym, że co najmniej jedna z końcówek roboczych (11, 12) zaopatrzona jest w pierścień (13).
  8. 8. Robot wg zastrz. 7, znamienny tym, że pierścień (13) znajduje się na trzpieniu (16) w takiej odległości od końca (29, 30), aby w przypadku, gdy końcówki robocze (11, 12) są trwale zamocowane w tulejach obrotowych (31, 32), pierścień (13) był w jednej płaszczyźnie z odpowiednim otworem (23) bądź (22).
  9. 9. Robot wg zastrz. 7 lub 8, znamienny tym, że średnica pierścienia (13) jest większa od mniejszej średnicy jednego z otworów (23, 22) i mniejsza od większej średnicy drugiego otworu (23, 22).
  10. 10. Robot wg zastrz. 7 do 9, znamienny tym, że pierścień (13) wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego.
  11. 11. Robot wg zastrz. 7 do 10, znamienny tym, że pierścień (13) jest zintegrowany z kółkiem zębatym napędzającym inne dodatkowe wyposażenie współpracujące z robotem.
PL419565A 2016-11-21 2016-11-21 Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym PL231785B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419565A PL231785B1 (pl) 2016-11-21 2016-11-21 Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym
PL17792082T PL3541254T3 (pl) 2016-11-21 2017-11-02 Ręczny mikser elektryczny
EP17792082.4A EP3541254B1 (en) 2016-11-21 2017-11-02 Hand-held electric mixer
PCT/EP2017/078010 WO2018091272A1 (en) 2016-11-21 2017-11-02 Hand-held electric mixer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419565A PL231785B1 (pl) 2016-11-21 2016-11-21 Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419565A1 PL419565A1 (pl) 2018-06-04
PL231785B1 true PL231785B1 (pl) 2019-04-30

Family

ID=62223445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419565A PL231785B1 (pl) 2016-11-21 2016-11-21 Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231785B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL419565A1 (pl) 2018-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10661428B2 (en) Power tool with interchangeable tool heads
RU2678558C1 (ru) Блокирующее устройство инструмента-миксера для кухонного прибора
RU2013151172A (ru) Пылеудаляющее устройство и содержащий его приводной инструмент
JP5985753B2 (ja) 皮膚トリートメント装置のブラシ用具
KR200394529Y1 (ko) 발열부의 탈부착이 용이한 헤어스타일링 아이론
US3727313A (en) Dental prophylaxis right angle hand piece
US7997835B2 (en) Multiple chuck hand tool
EP3638444B1 (en) Modular handheld electric tool system
US9050662B2 (en) Portable adjustable multiple end drill device
ES2347199T3 (es) Dispositivo de cocina para uso domestico.
US10081067B2 (en) Square hole saw
CN114770417B (zh) 用于驱动紧固件的工具
EP3323328B1 (en) Hand-held electric mixer
TWI581918B (zh) 遠程扳手手柄及配件
US4310310A (en) Locking assembly for dental handpiece
KR20110031436A (ko) 주방 기구
PL231785B1 (pl) Ręczny robot kuchenny z napędem elektrycznym
JP6285514B2 (ja) 高速回転レンチの軸心固定装置及びこれを適用した高速回転レンチ
US2726689A (en) Motor attachment device for power tools
CN202292699U (zh) 手持式电动工具手柄旋转互锁装置
KR20120127314A (ko) 치과용 핸드피스
US3293680A (en) Tool for cleaning heat exchanging surfaces and the like
US1783654A (en) Dental instrument
EP3541254B1 (en) Hand-held electric mixer
US1104987A (en) Detachable-blade-connecting device for tools.