PL231705B1 - Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC - Google Patents

Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC

Info

Publication number
PL231705B1
PL231705B1 PL417057A PL41705716A PL231705B1 PL 231705 B1 PL231705 B1 PL 231705B1 PL 417057 A PL417057 A PL 417057A PL 41705716 A PL41705716 A PL 41705716A PL 231705 B1 PL231705 B1 PL 231705B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sic
composite
temperature
silicon carbide
hours
Prior art date
Application number
PL417057A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417057A1 (pl
Inventor
Cezary Czosnek
Jerzy F. Janik
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL417057A priority Critical patent/PL231705B1/pl
Publication of PL417057A1 publication Critical patent/PL417057A1/pl
Publication of PL231705B1 publication Critical patent/PL231705B1/pl

Links

Landscapes

  • Ceramic Products (AREA)
  • Porous Artificial Stone Or Porous Ceramic Products (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/SiC}/SiC, który może być stosowany jako nośnik katalizatorów wykorzystywanych w wielu procesach, przebiegających w podwyższonych temperaturach, w których wymagane są: zapewnienie przez nośnik dobrego przewodnictwa cieplnego oraz jego odporność na podwyższone temperatury.
Z polskiego opisu patentowego PL 201 148 B1 znany jest sposób wytwarzania na drodze samorozwijającej się syntezy proszku węglika krzemu SiC, jednorodnego pod względem właściwości fizycznych, o zaokludowanych drobinach wolnego węgla wewnątrz cząstek węglika krzemu i rozpuszczonym w nich borem. Sposób polega na tym, że do mieszaniny surowców wprowadza się wszystkie niezbędne składniki: krzem, węgiel i bor, przy czym stosunek molowy Si/C zawiera się w przedziale 0,90-0,99, a ilość boru wynosi 0,3-0,5% masy krzemu i węgla. Mieszaninę homogenizuje się i ogrzewa do temperatury zainicjowania samorozwijającej się syntezy w atmosferze nie zawierającej tlenu, a powstały materiał rozdrabnia się. Sposób ten pozwala na otrzymanie proszku, zawierającego niezbędne do kompaktowania na drodze spiekania aktywatory.
W polskim opisie patentowym PL 215 617 B1 ujawniono sposób otrzymywania katalitycznej kształtki na bazie SiC o porowatym korpusie o strukturze plastra miodu z umieszczonym na niej katalizatorem do zastosowań w oczyszczaniu spalin samochodowych. Kształtka otrzymywana jest na bazie mieszaniny sproszkowanego SiC i sproszkowanego krzemu, do których dodaje się metylocelulozę jako spoiwo organiczne - oraz środek powierzchniowo czynny i wodę. Po wypaleniu kształtka poddawana jest obróbce cieplnej, a następnie nanoszony jest katalizator.
Z patentu amerykańskiego US 5283019 A znany jest sposób otrzymywania porowatego węglika krzemu, otrzymywanego na drodze formowania mieszaniny zawierającej węglik krzemu i organopolisiloksan. Następnie uformowane kształtki spieka się w atmosferze inertnej.
Ponadto z amerykańskiego opisu patentowego US 7524450 B2 znany jest sposób otrzymywania kształtek o strukturze plastra miodu na bazie proszku węglika krzemu i proszku krzemu z dodatkiem skrobi jako czynnika porotwórczego oraz z dodatkiem metylocelulozy jako lepiszcza.
Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/SiC}/SiC, według wynalazku, polega na tym, że kompozyt C/SiC, zawierający nanoproszkowy węglik krzemu SiC i wolny węgiel C, poddaje się mieszaniu z polimerem krzemoorganicznym o średniej masie cząsteczkowej rzędu od 800 do 10 000, w obecności rozpuszczalnika organicznego, przy czym zawartość węgla w kompozycie C/SiC wynosi do 50% wagowych, a ilość polimeru krzemoorganicznego w mieszaninie z kompozytem C/SiC wynosi 5-80% wagowych. Po homogenizacji z mieszaniny częściowo odparowuje się rozpuszczalnik organiczny, a z uzyskanej masy formuje się drogą prasowania kształtki o pożądanych kształtach. Następnie wytworzone kształtki poddaje się suszeniu, po czym poddaje się je kondycjonowaniu w atmosferze powietrza lub tlenu w temperaturze od 50°C do 300°C, w czasie od 10 minut do 10 godzin. Z kolei kształtki z usieciowanym polimerem krzemoorganicznym poddaje się wygrzewaniu w atmosferze gazu inertnego w zakresie temperatur od 500 do 1700°C z szybkością ogrzewania od 0,5 do 30°C/min, po czym poddaje się je wygrzewaniu w wybranej temperaturze końcowej przez okres od 0,5 do 10 godzin. Uzyskany produkt chłodzi się wraz z piecem do temperatury otoczenia albo przemieszcza się do kolejnych stref o coraz niższych temperaturach, otrzymując mezoporowaty hierarchiczny kompozyt typu SiC/{C/SiC}, w którym cząstki wyjściowego kompozytu C/SiC otoczone są warstewką wtórnego węglika krzemu SiC oraz nadmiarowego węgla, który nie jest pokryty warstewką SiC. W celu usunięcia nadmiarowego węgla produkt poddaje się kontrolowanemu utlenianiu w atmosferze gazu utleniającego w temperaturze od 400 do 1000°C w czasie od 30 minut do 10 godzin albo kontrolowanemu nakrzemowaniu przy użyciu SiO w atmosferze gazu obojętnego lub w próżni w temperaturze od 1000 do 1600°C przez okres od 30 minut do 10 godzin otrzymując mezoporowaty hierarchiczny kompozyt typu SiC/{C/SiC}/SiC, w którym cząstki wyjściowego kompozytu SiC/{C/SiC} otoczone są warstewką wtórnego SiC.
Korzystnie jako polimer krzemoorganiczny stosuje się polimer karbosilanowy.
Korzystnie jako rozpuszczalnik organicznego stosuje się toluen.
Kompozyt typu SiC/{C/SiC}/SiC ma cząstki wyjściowego kompozytu SiC/{C/SiC}, które otoczone są warstewką wtórnego SiC, powstałego w wyniku nakrzemowania wolnego węgla zawartego w kompozycie monotlenkiem krzemu SiO.
P r z y k ł a d
Otrzymano proszek kompozytowy C/SiC dwustopniową metodą aerozolową ujawnioną w artykule C. Czosnek, J.F. Janik, Journal of Nanoscience and Nanotechnology, vol. 8, rok 2008, str. 907-913.
PL 231 705 B1
W metodzie tej stosowano, zawierający w swej strukturze tlen, prekursor krzemoorganiczny w postaci czystego heksametylodisiloksanu. W pierwszym etapie syntezy wytworzoną w ultradźwiękowym generatorze mgłę prekursora przetransportowano w strumieniu argonu do ogrzanego do temperatury 1200°C ceramicznego reaktora rurowego, w którym przeprowadzono termiczny rozkład prekursora, uzyskując surowy proszek. W drugim etapie proszek ten poddawano pirolizie w temperaturze 1650°C w atmosferze argonu, przez okres 1 godziny, co spowodowało dokończenie przemian termochemicznych i wytworzenie proszku kompozytowego C/SiC, zawierającego 12,5% wagowych wolnego węgla C i 87,5% węglika krzemu SiC. Do 5 gramów tego proszku dodano 0,88 grama, czyli 15% wagowych polikarbometylosilanu o średniej masie cząsteczkowej około 2000 i całość wymieszano w obecności 20 ml toluenu. Uzyskaną ciemno-szarą masę poddano podsuszaniu w urządzeniu wyposażonym w układ do odzyskiwania toluenu. Z prawie wysuszonej masy uformowano kształtki na drodze prasowania, które wysuszono w temperaturze 150°C, a następnie kondycjonowano w atmosferze powietrza w temperaturze 220°C przez okres 30 minut. W kolejnym etapie kształtki ogrzewano z szybkością 5°C/min do temperatury 1300°C, a następnie wygrzewano je w tej temperaturze przez 3 godziny w atmosferze argonu, po czym chłodzono wraz z piecem, otrzymując mezoporowaty hierarchiczny kompozyt typu SiC/{C/SiC}, w którym cząstki wyjściowego kompozytu C/SiC otoczone są warstewką wtórnego węglika krzemu SiC oraz nadmiarowego węgla, który nie jest pokryty warstewką SiC. Otrzymane kształtki umieszczono w jednej części ceramicznego tygla o kształcie łódeczki, a w drugiej jego części umieszczono sproszkowaną mieszaninę krzemu metalicznego i krzemionki, wymieszane w stosunku wagowym Si do SiO2 jak 1 : 2,2. Do nakrzemowania kształtek o masie 3 gramów zastosowano nadmiar mieszaniny Si + SiO2 w ilości 8 gramów. Substraty umieszczono w sposób uniemożliwiający wzajemny kontakt, a tygiel przykryto pokrywką z otworami i umieszczono w komorze pieca, z którego po odpompowaniu powietrza wprowadzono argon i ogrzano do temperatury 1450°C, w której utrzymywano kształtkę przez 3 godziny. Następnie schłodzono ją wraz z piecem do temperatury otoczenia uzyskując kompozyt o hierarchicznej budowie typu SiC/{C/SiC}/SiC.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (3)

1. Sposób otrzymywania porowatego kompozytu na bazie węglika krzemu, obejmującego formowanie z mieszaniny surowców zawierających węglik krzemu kształtki o pożądanym kształcie, które poddaje się obróbce cieplnej, znamienny tym, że miesza się kompozyt C/SiC, zawierający nanoproszkowy węglik krzemu SiC i wolny węgiel C z polimerem krzemoorganicznym o średniej masie cząsteczkowej rzędu od 800 do 10 000, w obecności rozpuszczalnika organicznego, przy czym zawartość węgla w kompozycie C/SiC wynosi do 50% wagowych, a ilość polimeru krzemoorganicznego w mieszaninie z kompozytem C/SiC wynosi 5-80% wagowych, a po homogenizacji z mieszaniny częściowo odparowuje się rozpuszczalnik organiczny i z tak przygotowanej masy formuje się kształtki, które poddaje się suszeniu i kondycjonowaniu w atmosferze powietrza lub tlenu w temperaturze od 50°C do 300°C, w czasie od 10 minut do 10 godzin, po czym kształtki z usieciowanym polimerem krzemoorganicznym poddaje się wygrzewaniu w atmosferze gazu inertnego w zakresie temperatur od 500 do 1700°C z szybkością ogrzewania od 0,5 do 30°C/min, a następnie poddaje się je wygrzewaniu w wybranej temperaturze końcowej przez okres od 0,5 do 10 godzin, a uzyskany produkt chłodzi się wraz z piecem do temperatury otoczenia albo przemieszcza się do kolejnych stref o coraz niższych temperaturach, otrzymując mezoporowaty hierarchiczny kompozyt typu SiC/{C/SiC}, w którym cząstki wyjściowego kompozytu C/SiC otoczone są warstewką wtórnego węglika krzemu SiC oraz nadmiarowego węgla, który nie jest pokryty warstewką SiC, który następnie poddaje się kontrolowanemu utlenianiu w atmosferze gazu utleniającego w temperaturze od 400 do 1000°C w czasie od 30 minut do 10 godzin albo kontrolowanemu nakrzemowaniu przy użyciu SiO w atmosferze gazu obojętnego lub w próżni w temperaturze od 1000 do 1600°C przez okres od 30 minut do 10 godzin, otrzymując mezoporowaty hierarchiczny kompozyt typu SiC/{C/SiC}/SiC, w którym cząstki kompozytu SiC/{C/SiC} otoczone są warstewką SiC.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako polimer krzemoorganiczny stosuje się polimer karbosilanowy.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik organiczny stosuje się toluen.
PL417057A 2016-04-29 2016-04-29 Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC PL231705B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417057A PL231705B1 (pl) 2016-04-29 2016-04-29 Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417057A PL231705B1 (pl) 2016-04-29 2016-04-29 Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417057A1 PL417057A1 (pl) 2016-12-19
PL231705B1 true PL231705B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=57542512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417057A PL231705B1 (pl) 2016-04-29 2016-04-29 Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231705B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417057A1 (pl) 2016-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chae et al. Porosity control of porous silicon carbide ceramics
Eom et al. Microstructure and properties of porous silicon carbide ceramics fabricated by carbothermal reduction and subsequent sintering process
Liu et al. High temperature structure evolution of macroporous SiOC ceramics prepared by a sol–gel method
JPS5844630B2 (ja) シリコ−ンカ−バイドシヨウケツセイケイタイノ セイゾウホウホウ
Santhosh et al. Processing and thermal characterization of polymer derived SiCN (O) and SiOC reticulated foams
Li et al. Porous SiC/SiCN composite ceramics fabricated by foaming and reaction sintering
Hassan et al. Preparation and characterisation of SiOC ceramics made from a preceramic polymer and rice bran
Farhan et al. Physical, thermal and ablative performance of CVI densified urethane-mimetic SiC preforms containing in situ grown Si3N4 whiskers
Sreeja et al. Silicon oxycarbide (SiOC) foam from methylphenylpoly (silsesquioxane)(PS) by direct foaming technique
Torrey et al. Phase and microstructural evolution in polymer-derived composite systems and coatings
Zhu et al. Reaction bonding of open cell SiC-Al2O3 composites
JPS5983978A (ja) ケイ素からなる新規材料及び該材料の製造方法
PL231705B1 (pl) Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/ SiC}/SiC
JPS586712B2 (ja) 耐熱性高強度接合体の製造方法
BV et al. Effect of filler addition on porosity and strength of polysiloxane-derived porous silicon carbide ceramics
PL231704B1 (pl) Sposób otrzymywania porowatego kompozytu typu SiC/{C/SiC}
Konegger et al. Mullite-based cellular ceramics obtained by a combination of direct foaming and reaction bonding
JPS5813491B2 (ja) 炭化ケイ素物品の製造方法
JP3142886B2 (ja) SiC 系セラミックス前駆体の製造法
Ban’kovskaya et al. Effect of the thermal treatment mode on the composition and structure of ZrB 2-SiC system composites
Ghanem et al. Oxidation behavior of silicon carbide based biomorphic ceramics prepared by chemical vapor infiltration and reaction technique
Manocha et al. Formation of silicon carbide whiskers from organic precursors via sol-gel method
Ghosh et al. Replication of jute stem for porous cellular ceramics/composites in the SiO2–SiC–C System
Guo et al. Sustainable synthesis of silicon carbide from sludge waste generated in organosilane industry
Altun et al. Synthesis and characterization of polymer-derived nanocrystal SiOC powders via high temperature XRD method