PL231301B1 - Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających - Google Patents

Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających

Info

Publication number
PL231301B1
PL231301B1 PL419263A PL41926316A PL231301B1 PL 231301 B1 PL231301 B1 PL 231301B1 PL 419263 A PL419263 A PL 419263A PL 41926316 A PL41926316 A PL 41926316A PL 231301 B1 PL231301 B1 PL 231301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
wheels
wing
attached
segment
Prior art date
Application number
PL419263A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419263A1 (pl
Inventor
Andrzej Kubiak
Wiesław Golka
Stanisław Ptaszyński
Original Assignee
Instytut Tech Przyrodniczy W Falentach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instytut Tech Przyrodniczy W Falentach filed Critical Instytut Tech Przyrodniczy W Falentach
Priority to PL419263A priority Critical patent/PL231301B1/pl
Publication of PL419263A1 publication Critical patent/PL419263A1/pl
Publication of PL231301B1 publication Critical patent/PL231301B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Machines (AREA)
  • Sowing (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających, umożliwiająca transport maszyn o szerokości powyżej 3 metrów po drogach publicznych, niezależnie czy są to maszyny zawieszane, czy pół zawieszane lub zaczepiane do ciągnika.
Znane dotychczas urządzenia umożliwiające transport maszyn rolniczych o szerokościach powyżej 3 metrów, wyposażone były w dodatkowe podwozia, pozwalające na ciągnięcie maszyny prostopadle do kierunku roboczego. Transportowanie dokonywano także na lawetach. Stosowano także metodę demontowania niektórych segmentów maszyn, a następnie ponownie montowano. Kolejną formą umożliwiającą transport po drogach szerokich maszyn, było wyposażanie tych maszyn w boczne segmenty składane mechanicznie lub ręcznie, z ustawieniem pionowym, z osią zamykania zgodną z kierunkiem jazdy lub z osią zamykania prostopadłą do kierunku jazdy i składanych do tyłu lub inaczej.
Ze zgłoszenia polskiego wynalazku za nr P-414 594, znany jest dźwigniowy mechanizm składania szerokich maszyn roboczych. Mechanizm ten posiada środkową ramę, do której dolega rama prawego skrzydła, a po przeciwnej stronie rama lewego skrzydła. Do środkowej ramy są przymocowane pionowe słupy z poprzeczkami, które mają na końcach otwory. W tych otworach są umiejscowione sworznie mocowania dźwigni. Każda dźwignia ma poprzecznie rozmieszczoną tuleję, na której są umieszczone zewnętrzne ramiona. Pomiędzy tymi ramionami są dwa wewnętrzne ramiona. Końce zewnętrznych ramion, są zaopatrzone w otwory do montowania sworzni łączących łączniki z trójkątnymi wspornikami, połączonymi z ramami bocznymi. Siłowniki po przeciwnej stronie główki mają otwory do osadzenia ich w kieszeniach w środkowej ramie. Wynalazek rozwiązuje zagadnienie konstrukcji ramy składanej do transportu urządzeń uprawowych i wysiewających o szerokości roboczej, przekraczającej 3 metry.
Istotę wynalazku stanowi konstrukcja ramy składanej urządzeń uprawowych i wysiewających. Rama, zgodnie z wynalazkiem jest utworzona z środkowego segmentu oraz z połączonych z nim zawiasowo bocznych skrzydeł, prawego skrzydła i lewego skrzydła. Prawe skrzydło i lewe skrzydło są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach środkowego segmentu i zaopatrzone od frontu w przednie podporowe koła, połączone z przednim segmentem podwieszania narzędzi spulchniających, łączącym się z tylnym segmentem podwieszania narzędzi spulchniających, przy czym pomiędzy przednim segmentem podwieszania narzędzi spulchniających, a tylnym segmentem podwieszania narzędzi spulchniających jest umiejscowione tylne, boczne wydźwigowe koło. Z tylnym segmentem ramy podwieszania narzędzi spulchniających jest połączony segment podwieszania narzędzi rozdrabniająco-dogniatających. Są to różnego rodzaju wały rolnicze. W tylnej części segment ramy ma przyłączeniowe punkty zawieszania zespołu redlic siewnika, korzystnie pneumatycznego. Od strony łączenia skrzydeł, prawego skrzydła i lewego skrzydła ze środkowym segmentem, skrzydła są wyposażone w zawiasowe zespoły do wahliwego połączenia z tym segmentem. Po bokach zawiasowe zespoły mają trójkątn e wsporniki z przyłączeniowymi otworami do mocowania elementów składających i rozkładających skrzydła. Wsporniki są usytuowane prostopadle do osi składanej ramy.
Łączący się z bocznymi skrzydłami, prawym skrzydłem i z lewym skrzydłem, środkowy segment ramy składanej urządzeń uprawowych i wysiewających, według rozwiązania posiada od frontu zaczep. Zaczep, ten jest przymocowany do sterowanego dyszla, który w przekroju poprzecznym ma postać trójkątnej ramy.
Sterowany dyszel jest zamocowany wahliwie w przednich zewnętrznych widełkowych wspornikach, przymocowanych do ramy środkowego segmentu. Rama środkowego segmentu jest utworzona z dwóch podłużnych belek. Dyszel za pomocą łączników jest sterowany poziomym, hydraulicznym siłownikiem przednim i za pomocą centralnego podłużnego cięgła, współpracuje z wahaczami tylnych jezdnych kół środkowego segmentu.
Na ramie środkowego segmentu, z przodu i z tyłu są poprzecznie przymocowane dwa, pracujące równolegle mechanizmy składania skrzydeł. W tylnej części, poza tylnym mechanizmem składania znajduje się segment podwieszania wałów rolniczych z tylnymi punktami przyłączeniowymi zespołu siewnika. W środkowej części ramy, pomiędzy mechanizmami składania jest zamontowany sterowany zespół wahaczy bliźniaczych jezdnych kół. Pod spodem belek ramy środkowego segmentu są umocowane poprzeczki do mocowania narzędzi uprawowych. W części przedniej przednia poprzeczka, w części tylnej tylna poprzeczka.
Przednie podporowe koła są umocowane na przednim wahaczu i sterowane mechanicznie ręcznym regulatorem śrubowym. Tylne boczne wydźwigowe koła są zamocowane na tylnym wahaczu, połączonym za pomocą sworznia ze słupkiem tylnej ramy skrzydeł, prawego skrzydła i lewego skrzydła.
PL 231 301 B1
Wydźwigowe koła są sterowane hydraulicznie siłownikiem, wspartym na słupku i na wahaczu. Ruch wydźwigowy tylnego bocznego wydźwigowego koła ograniczony jest skokiem siłownika sterującego tym kołem. Ruch przeciwny ruchowi wydźwigowemu ograniczony jest przez regulator boczny głębokości roboczej.
Regulator boczny głębokości roboczej krzywkowym obrotowym mechanizmem, umieszczonym na ramie skrzydła, prawego skrzydła i lewego skrzydła, działającym na koniec wahacza koła. Regulator ten jest sterowany mechanicznie rzymską nakrętką, znajdującą się pod zewnętrzną krawędzią skrzydła ramy.
Zaczep maszyny jest połączony centralnie ze sterowanym dyszlem. Sterowany dyszel, usytuowany od frontu środkowego segmentu, posiada trójkątną, główną ramę. Rama ta łączy zaczepową belkę z podwoziem środkowego segmentu. Rama dyszla jest połączona wahliwie z widełkowymi wspornikami podwozia środkowego segmentu. Pośrodku rama sterowanego dyszla jest przymocowana do dolnej skrzynki dwuczęściowego skrzynkowego łącznika, za pomocą mocującego sworznia. Długość dwuczęściowego skrzynkowego łącznika jest nastawna poprzez wykorzystanie siły tarcia pomiędzy bocznymi ściankami skrzynek. Ścianki dwuskrzynkowego łącznika są ściśnięte za pomocą śrub, zamontowanych w fasolkowych otworach, w ściankach dwuskrzynkowego łącznika. W poprzecznym otworze górnej skrzynki dwuskrzynkowego łącznika jest osadzony sworzeń łączący ten dwuskrzynkowy łącznik z główką tłoczyska przedniego, poziomego siłownika oraz ze środkowym otworem lewego i prawego prowadzącego łącznika.
Korpus przedniego siłownika jest zamocowany za pomocą sworzni na wspornikach, przymocowanych do podwozia. Lewy prowadzący łącznik i prawy prowadzący łącznik, dolnymi otworami są osadzone na sworzniach, umieszczonych w drugich widełkowych wspornikach, przymocowanych do ramy podwozia. Sworznie w górnych otworach prowadzących łączników łączą je z cięgłem wzdłużnym wydźwigu. Cięgło to po przeciwnej stronie węzła łączeniowego jest połączone z ramieniem środkowej dźwigni zespołu wahaczy jezdnych bliźniaczych kół. W ramionach zespołu wahaczy, po bokach są wykonane otwory, w których są zamontowane sworznie łączące zespół wahaczy ze słupami ramy podwozia. Zespół wahaczy jest sterowany symetrycznie siłownikami, zainstalowanymi w widełkach wahaczy. Główki tłoczysk siłowników są osadzone we wspornikach, przymocowanych do górnej części słupów ramy podwozia. Ramiona wahaczy mają kwadratowe otwory, w których są zamontowane trwale osie jezdnych kół środkowego segmentu. Z każdym wahaczem są połączone dwa koła, tworzące koła bliźniacze. Jezdne koła środkowego segmentu są zaopatrzone w mechaniczne szczękowe hamulce i połączone ze sobą w wspólny system sterowania, sterowany siłownikiem pneumatycznym. Ramię środkowej dźwigni przy maksymalnie opuszczonym podwoziu współpracuje ze zderzakiem ogranicznika, ograniczającym głębokość roboczą kół tylnych środkowego segmentu. Ogranicznik jest wykonany z kształtownika o zarysie prostokątnym i zaopatrzony w śrubę z walcowym czopem. Na powierzchni czopu ma obwodowy rowek pod sprężynująco-zabezpieczający pierścień oraz promieniowy otwór do podłączenia pokrętła. W skład budowy ogranicznika wchodzi też nakrętka w kształcie prostopadłościanu, dwa oporowe pierścienie, mocowane na walcowym czopie oraz ograniczająca śruba. Obudowa ogranicznika jest utworzona z kwadratowej rury, do której trwale jest przymocowane jarzmo nakrętki, a po przeciwnej stronie ślizgowe płytki, zaś na końcu jest przytwierdzony zderzak. Ponadto ogranicznik jest utworzony z osłonowej rury z przymocowanymi do niej od czoła kątownikami, odchylonymi na zewnątrz. Z boku osłonowa rura ma otwór z gwintem, w którym jest umieszczona śruba. Zadaniem tej śruby jest ograniczanie wysuwu ogranicznika. Nakrętka ogranicznika jest wsuwana w jarzmo, a śruba przez otwór jarzma jest wkręcana w nakrętkę. Na czop śruby nakłada się oporowy pierścień i całość wsuwa się w osłonową rurę. Czop śruby jest przetykany przez otwór tylnego wspornika ramy podwozia, mocując osłonową rurę czterema śrubami jak zespół otworów obwodowych.
W dalszej kolejności nakłada się na czop śruby drugi pierścień oporowy i zabezpiecza się sprężystym pierścieniem w obwodowym rowku. Mechanizm składania skrzydeł, łącznikami jest połączony z otworami trójkątnych wsporników, umocowanymi do skrzydeł.
Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających, dzięki opisanej konstrukcji, gwarantuje komfort i bezpieczeństwo pracy. Poprzez odpowiedni dobór wymiarów mechanizmu dyszlowego, długości cięgła synchronizującego i geometrii ramienia sprzęgającego tylne wahacze jezdnych kół, zapewnia możliwość poziomego podnoszenia i opuszczania elementów roboczych. Pozwala na bezstopniową regulację głębokości roboczej dla środkowej części maszyny za pomocą jednej regulacyjnej śruby, z dostępem od tyłu ramy. Rama wyróżnia się bezstopniową regulacją głębokości roboczej skrzydeł dzięki roboczym nakrętkom rzymskim, umieszczonym pod bocznymi, zewnętrznymi belkami. Rozwiązanie, według wynalazku daje możliwość dobudowania wału uprawowego z bezstopniową regulacją siły
PL 231 301 B1 docisku i bezstopniową regulacją maksymalnej głębokości roboczej. A ponadto nadbudowania siewnika pneumatycznego ze zbiornikiem ziarna, umieszczonym na części środkowej, nie kolidującym ze złożonymi skrzydłami. W rozwiązaniu wykorzystuje się jako siłownik przedni poziomy taki sam siłownik jak sterujący tylnymi kołami jezdnymi.
Przedmiot wynalazku został zobrazowany w przykładzie wykonania na załączonym rysunku, na którym fig. 1 - ilustruje ramę w stanie rozłożonym w widoku z boku, fig. 2 - ramę w stanie rozłożonym w widoku z góry, fig. 3 - przedstawia poszczególne segmenty w stanie rozłączenia w widoku z góry, fig. 4 - pokazuje segmenty uwidocznione na rysunku, fig. 5 - uwidacznia ramę w przekroju podłużnym A-A, fig. 6 - prezentuje mechanizm składania w przekroju poprzecznym, fig. 7 - pokazuje wahacz tylnych kół jezdnych segmentu środkowego w przekroju B-B, fig. 8 - zespół wahaczy kół tylnych w widoku aksonometrycznym, fig. 9 - regulator głębokości roboczej koła bocznego tylnego w widoku z boku, fig. 10 - ogranicznik głębokości roboczej kół jezdnych środkowego segmentu w przekroju podłużnym, fig. 11 - ogranicznik uwidoczniony na rysunku, fig. 10 w przekroju podłużnym, fig. 12 - szczegół mocowania rury osłonowej ogranicznika i jego śruby, fig. 13 - szczegół pokazujący od tyłu mocowanie wspornika, fig. 14 - szczegóły konstrukcyjne ogranicznika w widoku aksonometrycznym, w stanie rozstrzelonym, fig. 15 - pokazuje ramę w stanie złożonym do transportu, pokazana w widoku z boku, fig. 16 ilustruje ramę złożoną, w pozycji do transportu w widoku od frontu, fig. 17 - ramę w stanie rozłożonym, w pozycji opuszczonej do maksymalnej głębokości w widoku z boku, fig. 18 - przedstawia agregat spulchniająco-wysiewający zamontowany na ramie w widoku z boku, fig. 19 - ramę z zamontowanym agregatem spulchniająco-wysiewającym w widoku z góry.
Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających, zgodnie z wynalazkiem jest utworzona z środkowego segmentu 1 oraz z połączonych z nim zawiasowo bocznych skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3. Prawe skrzydło 2 i lewe skrzydło 3 są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach środkowego segmentu 1 i zaopatrzone na przodzie w przednie podporowe koła 4. Ponadto skrzydła, prawe skrzydło 2 i lewe skrzydło 3 tworzy przedni segmentu podwieszania urządzeń spulchniających 5, połączony z tylnym segmentem podwieszania urządzeń spulchniających 6. Pomiędzy przednim segmentem podwieszania urządzeń spulchniających 5, a tylnym segmentem podwieszania urządzeń spulchniających 6 jest umiejscowione tylne boczne, wydźwigowe koło 7. Tylną część bocznych skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3 stanowi tylny segment podwieszania urządzeń rozdrabniającodogniatających 8 z zawiesiami przyłączeniowymi zespołu redlic siewnika 9 pneumatycznego. Narzędzia rozdrabniająco-dogniatające stanowią różnego rodzaju wały rolnicze. Od strony mocowania skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3 z środkowym segmentem 1, skrzydła te są zaopatrzone w zawiasowe zespoły 10 do wahliwego połączenia z środkowym segmentem 1. Po bokach zawiasowe zespoły 10 mają trójkątne wsporniki 11. Ścianki trójkątnych wsporników 11 są rozmieszczone prostopadle do osi ramy, według rozwiązania.
Łączący się z bocznymi skrzydłami, prawym skrzydłem 2 i z lewym skrzydłem 3 środkowy segment 1 ramy składanej urządzeń uprawowych i wysiewających, posiada od przodu frontowy zaczep 12, przymocowany do sterowanego dyszla 13. Sterowany dyszel 13 jest połączony wahliwie z przednią częścią ramy 14 środkowego segmentu 1. Rama 14 środkowego segmentu 1 jest utworzona z podłużnych belek. Do ramy 14 środkowego segmentu 1 są przymocowane pracujące równolegle, rozmieszczone w pewnej odległości od siebie mechanizmy składania. Przedni mechanizm składania 15 i tylny mechanizm składania 16. Przedni mechanizm składania 15 znajduje się tuż za mocowaniem sterowanego dyszla 13, natomiast tylny mechanizm składania 16 jest umiejscowiony z tyłu ramy 14. Tylna część 17 ramy 14 środkowego segmentu 1 jest wyposażona w tylne przyłączeniowe punkty 18 do podwieszania zespołu siewnika. W środkowej części ramy dyszla 14, pomiędzy mechanizmami składania, przednim 15 i tylnym 16, znajduje się sterowany zespół wahaczy 19 z przymocowanymi do niego bliźniaczymi jezdnymi kołami 20. Do ramy sterowanego dyszla 13 za pomocą łączników jest przymocowane podłużne cięgło 21, synchronizujące ruchy sterowanego dyszla 13 i zespołu wahaczy 19. Pod spodem belek ramy dyszla 14 są umocowane poprzeczki do mocowania narzędzi uprawowych, w przedniej części przednie poprzeczki 22, a w tylnej części tylne poprzeczki 23.
Przednie podporowe koła 4 są umocowane na przednim wahaczu 24 i sterowane mechanicznie ręcznym regulatorem śrubowym 25. Tylne boczne wydźwigowe koła 7 są zamocowane na tylnym wahaczu 26 połączonym za pomocą sworznia 27 ze słupkiem 28 tylnej ramy skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3. Tylne boczne wydźwigowe koła 7 są sterowane sterującym siłownikiem 29, wspartym na słupku na wahaczu 28 i na tylnym wahaczu 26.
PL 231 301 B1
Wydźwigowy ruch tylnych wydźwigowych kół 7 jest ograniczony skokiem sterującego siłownika 29. Ruch przeciwny ruchowi wydźwigowemu ograniczony jest regulatorem bocznym głębokości roboczej 30.
Regulator boczny głębokości roboczej 30 stanowi krzywkowy obrotowy mechanizm 31, umieszczony na ramie skrzydła, prawego skrzydła 2 lub lewego skrzydła 3, działający na koniec wahacza 26. Regulator boczny głębokości roboczej 30 jest sterowany mechanicznie rzymską nakrętką 32, która znajduje się pod zewnętrzną krawędzią skrzydeł, prawego skrzydła 2 lub lewego skrzydła 3.
Frontowy zaczep 12 jest połączony centralnie ze sterowanym dyszlem 13. Sterowany dyszel 13, rozmieszczony od frontu środkowego segmentu 1, posiada trójkątną w przekroju poprzecznym, główną ramę 33. Trójkątna, główna rama 33 łączy zaczepową belką z podwoziem środkowego segmentu 1 za pomocą sworznia 34. Sworzeń 34 jest umieszczony w widełkowych otworach wsporników 35, połączonych z przednimi końcami podłużnych belek ramy środkowego segmentu 1.
Pośrodku, rama sterowanego dyszla 13 jest przymocowana za pomocą mocującego sworznia 36 do dolnej skrzynki 37 dwuczęściowego skrzynkowego łącznika 38. Długość dwuczęściowego skrzynkowego łącznika 38 jest nastawna poprzez wykorzystanie siły tarcia pomiędzy bocznymi ściankami skrzynek. Ścianki dwuskrzynkowego łącznika 38 są ściśnięte przez ściskające śruby 39 zamontowane w fasolkowych otworach 40 znajdujących się w ściankach dwuskrzynkowego łącznika 38.
W poprzecznym otworze górnej skrzynki dwuskrzynkowego łącznika 38 jest osadzony sworzeń 41, który łączy dwuskrzynkowy łącznik 38 z główką tłoczyska przedniego siłownika 42 oraz z środkowym otworem lewego i prawego prowadzącego łącznika 43. Korpus przedniego siłownika 42 jest zamocowany za pomocą sworzni 44 na wspornikach przymocowanych do podwozia. Lewy prowadzący łącznik i prawy prowadzący łącznik 43, dolnymi otworami są osadzone na sworzniach 45, umieszczonych w drugich widełkowych wspornikach 46, przymocowanych do ramy podwozia. Górne otwory prowadzących łączników 43, sworzniem 47 łączą się z podłużnym cięgłem 21, połączonym krańcowym sworzniem 48 z ramieniem 49 środkowej dźwigni 50 zespołu wahaczy 19.
W ramionach zespołu wahaczy 19, po bokach są wykonane montażowe otwory 51. W montażowych otworach 51 są umieszczone sworznie łączące zespół wahaczy 19 ze słupami 52 ramy podwozia.
Zespół wahaczy 19 jest sterowany symetrycznie siłownikami 53, zainstalowanymi w widełkach 54 wahaczy. Główki tłoczysk siłowników 53 są osadzone we wspornikach 55, przymocowanych do górnej części słupów ramy podwozia. Ramiona wahaczy 19 mają kwadratowe otwory 56, w których są osadzone trwale osie jezdnych kół 57 i 58 środkowego segmentu 1. Z każdym ramieniem wahacza 19 są połączone dwa koła, tworzące bliźniacze jezdne koła 20. Bliźniacze jezdne koła 20 środkowego segmentu 1 składają się z wewnętrznego koła 57 i zewnętrznego koła 58. Są one wyposażone w mechaniczne hamulce szczękowe i połączone ze sobą w wspólny system sterowania 59, sterowany siłownikiem pneumatycznym 60. Ramię dźwigni przy maksymalnie opuszczonym podwoziu współpracuje ze zderzakiem ogranicznika 61, ograniczającym głębokość roboczą kół tylnych środkowego segmentu 1. Ogranicznik jest wyposażony w osłonową rurę 62 o zarysie prostokątnym, w wewnętrzną rurę ogranicznika 63 o zarysie kwadratu i jest zaopatrzony w śrubę 64 z walcowym czopem. Na powierzchni czopu jest wykonany obwodowy rowek 65 pod sprężynująco-zabezpieczający pierścień 66. Na powierzchni czopu znajduje się promieniowy otwór do podłączenia pokrętła. W skład budowy rurowego ogranicznika wchodzą rury ogranicznika 63 oraz nakrętka 67 w kształcie prostopadłościanu, dwa oporowe pierścienie 68, mocowane na walcowym czopie oraz osłonowa rura 62. Rurę ogranicznika 63 stanowi kwadratowa rura 69, do której przymocowane jest jarzmo nakrętki 70, a po przeciwnej stronie ślizgowe płytki 71. Na końcu jest umiejscowiony zderzak 72.
Ponadto ogranicznik jest zaopatrzony w osłonową rurę 62 z przymocowanymi do niej od czoła odchylonymi na zewnątrz kątownikami 73. Z boku osłonowa rura 62 ma gwintowany otwór 74, w którym jest umieszczona śruba 75. Zadaniem śruby 75 jest ograniczenie wysuwu ogranicznika.
Nakrętka ogranicznika 67 jest wsuwana w jarzmo. Śrubę 64 przez otwór jarzma wkręca się w nakrętkę. Na czop śruby nakłada się oporowy pierścień 68, po czym wsuwa się w osłonową rurę 62. Czop śruby umieszcza się w otworze tylnego wspornika 76 ramy podwozia i mocuje się osłonową rurę 62 śrubami w obwodowych otworach 77 wspornika 76.
W dalszej kolejności na czop śruby nakłada się drugi oporowy pierścień 68 i zabezpiecza się sprężystym pierścieniem 66 w obwodowym rowku 65. Mechanizm składania, przedni mechanizm 15 i tylny mechanizm 16 łącznikami 78 są połączone z otworami trójkątnych wsporników 11 skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3.
Ramę składaną urządzeń uprawowych i wysiewających, według wynalazku za pomocą frontowego zaczepu 12 montuje się do ciągnika rolniczego lub do dolnych cięgien TUZ-u ciągnika. Podczas
PL 231 301 B1 użytkowania ramy podnośnik hydrauliczny jest odłączony od zasilania. Do współpracy z ramą, według wynalazku używa się ciągnika z instalacją hydrauliki siłowej z dwusekcyjnym rozdzielaczem, wyposażonym w blokowanie pozycji roboczej. Instalacja wydźwigu (podnoszenia) jest podłączona do jednej sekcji rozdzielacza ciągnika. Ciecz robocza przez sieć przewodów doprowadzających jest dostarczana do przedniego siłownika 42 poziomego wydźwigu, do dwóch siłowników 29 sterujących tylne boczne wydźwigowe koła 7 oraz do dwóch siłowników 53 sterujących kół jezdnych tylnych.
Wzrastające ciśnienie cieczy roboczej w instalacji hydraulicznej wydźwigu powoduje wysuwanie się tłoczyska siłownika przedniego poziomego 42 i tłoczysk dwóch siłowników kół jezdnych, siłowników kół jezdnych tylnych 53 i siłowników 29 kół tylnych podporowych bocznych. Główki tłoczysk siłowników kół jezdnych są nieruchome. Korpusy siłowników powodują obracanie do dołu sterowanego zespołu wahaczy 19 względem otworu 51 w ramieniu wahaczy. Wysuwające się tłoczysko siłownika poziomego przedniego 42 o nieruchomym korpusie powoduje ruch obrotowy prowadzących łączników 43. Prowadzące łączniki prowadzące 43 obracają się do przodu względem sworznia 45 co powoduje działanie dwuczęściowym skrzynkowym łącznikiem 38 na środkowe ramię sterowanego dyszla 13 i jego obrót do dołu względem sworzni 34 ramy. Obrót sterowanego dyszla 13 do dołu powoduje, że przód ramy względem punku zaczepienia do ciągnika unosi się do góry ponieważ na każdy siłownik działa różne obciążenie. Przy równoległym zasilaniu ich cieczą roboczą nie byłoby możliwe jednoczesne działanie wszystkich siłowników odpowiednio równo. Ich jednoczesne działanie jest możliwe dzięki synchronizującemu, podłużnemu cięgłu 21. Synchronizujące cięgło 21 gwarantuje odpowiedni, wzajemny obrót prowadzących łączników 43 i obrót zespołu wahaczy 19.
Unoszący się poziomo środkowy segment 1, działając dźwigniowymi mechanizmami składania, przednim 15 i tylnym 16 na skrzydła powoduje równoległe i poziome unoszenie skrzydeł, prawego 2 i lewego 3. Unoszenie środkowego segmentu 1 wraz z połączonymi z nim poprzez dźwigniowe mechanizmy składania, przednim 15 i tylnym 16 skrzydłami, prawym skrzydłem 2 i lewym skrzydłem 3, wspomagane jest sterującymi siłownikami 29 wydźwigu tylnych, bocznych kół, działającymi korpusami na tylne wahacze 26.
Gdy tłoczyska pięciu siłowników, siłowników sterujących 29 tylne boczne wydźwigowe koła, siłownika przedniego 42 i sterujących siłowników 53 wysuną się maksymalnie, przyjmując swoje krańcowe położenia, rama jest gotowa do ruchu transportowego po polu, do wykonywania prac dojazdowych, do wykonywania nawrotów i innych. Czynności te są wykonywane przy skrzydłach rozłożonych.
Praca urządzeń rolniczych rozpoczyna się gdy ciecz robocza spływa z siłowników, narzędzia te opadając na glebę, zaczynają się w nią wgłębiać. Jest to początkowy moment pracy ramy, według wynalazku. Wówczas jest prowadzony ruch ciągnący. Ostrza narzędzi zagłębiają się w glebę. Poruszające się po powierzchni gleby, przednie podporowe koła 4 i tylne podporowe koła osiągają swoje krańcowe położenie dla wybranego wariantu pracy w zależności od wykorzystywanego urządzenia. Krańcowe położenie jezdne koła osiągają w momencie kiedy tylna powierzchnia środkowej dźwigni 50 zespołu wahaczy 19 oprze się o powierzchnię zderzaka 72 ogranicznika głębokości roboczej 61.
Położenie krańcowe skrzydeł, prawego skrzydła 2 i lewego skrzydła 3 ustalane jest przez oparcie końcowych części tylnych wahaczy 26 kół podporowych tylnych bocznych o krzywki regulatorów położenia kół bocznych tylnych 31. Położenie krańcowych skrzydeł, prawego 2 i lewego 3 jest wspomagane również przednimi kołami 4 bocznymi podporowymi, których położenie ustalają regulowane mechanizmy śrubowe 25. Po wykonaniu pracy i wygłębieniu narzędzi roboczych z gleby, zewnętrznymi rozdzielaczami hydrauliki, podłączonymi do drugiej sekcji rozdzielacza ciągnika, skrzydła zamykane są kolejno, prawe skrzydło 2 i lewe skrzydło 3, co wpływa na ich bezpieczeństwo. Zamykanie umożliwiają mechanizmy składania, przedni 15 i tylny 16, działające równocześnie. Siłowniki tych mechanizmów są podłączone do wyjść rozdzielaczy zewnętrznych. Mechanizmy składania z łącznikami 78 są połączone z trójkątnymi wspornikami 11 skrzydeł, prawego 2 i lewego 3, powodując ich zamykanie i otwieranie. Po zabezpieczeniu skrzydeł i po wsunięciu ręcznym lub hydraulicznym tylnych podporowych kół 7 tak aby nie były wysunięte poza gabaryty maszyny, agregat jest gotowy do transportu po drogach publicznych.
Siłowniki skrzydeł i podwozia dobiera się tak aby podczas trwania ruchu podnoszenia skrzydła nie pozostawały w pozycji opuszczonej.
W sytuacji, montowania na ramie elementów wysiewających siewnika pneumatycznego, sterowanych siłownikami hydraulicznymi, podłączonymi równolegle do obwodu hydrauliki unoszenia i opuszczania, obciążenia siłowników dobiera się odpowiednio, tak aby przy podnoszeniu najpierw uniosły się aparaty wysiewające.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających, utworzona z środkowego segmentu oraz z połączonych z nim zawiasowo bocznych skrzydeł, prawego skrzydła i lewego skrzydła, rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach środkowego segmentu, znamienna tym, że na przodzie prawe skrzydło (2) i lewe skrzydło (3) są zaopatrzone w podporowe koła (4), połączone z przednim segmentem podwieszania urządzeń spulchniających (5), łączącym się z tylnym segmentem podwieszania urządzeń spulchniających (6), przy czym pomiędzy przednim segmentem podwieszania urządzeń spulchniających (5), a tylnym segmentem podwieszania urządzeń spulchniających (6) jest zamocowane tylne boczne, wydźwigowe koło (7), natomiast tylną część bocznych skrzydeł, prawego skrzydła (2) i lewego skrzydła (3) stanowi tylny segment podwieszania urządzeń rozdrabniająco-dogniatających (8), natomiast od strony mocowania skrzydeł, prawego skrzydła (2) i lewego skrzydła (3) z środkowym segmentem (1), skrzydła te są zaopatrzone w zawiasowe zespoły (10), natomiast łączący się z bocznymi skrzydłami, prawym skrzydłem (2) i z lewym skrzydłem (3) środkowy segment (1) posiada z przodu frontowy zaczep (12) przymocowany do sterowanego dyszla (13), ponadto, w środkowej części ramy (14) środkowego segmentu (1), pomiędzy mechanizmami składania, przednim mechanizmem (15) i tylnym mechanizmem (16) jest zainstalowany sterowany zespół wahaczy (19) z bliźniaczymi jezdnymi kołami (20), ponadto rama (14) jest połączona z podłużnym cięgłem (19), synchronizującym ruchy sterowanego dyszla (13), a pod spodem belek ramy są umocowane poprzeczki, przy czym przednie podporowe koła (4) są umocowane na przednim wahaczu (24) i sterowane mechanicznie ręcznym regulatorem śrubowym (25), zaś tylne boczne wydźwigowe koła (7) są zainstalowane na tylnym wahaczu (26), zaś podłużne cięgło (21) po przeciwnej stronie łączeniowego węzła jest połączone z ramieniem (49) środkowej dźwigni (50) zespołu wahaczy (19), sterowanych symetrycznie siłownikami (53) zainstalowanymi w widełkach (54) wahaczy, przy czym główki tłoczysk siłowników (53) są osadzone we wspornikach (55), przymocowanych do górnej części słupów ramy podwozia, a nadto bliźniacze jezdne koła (20) są zaopatrzone w mechaniczne szczękowe hamulce, połączone ze sobą w wspólny system sterowania (59), sterowany siłownikiem (60), korzystnie pneumatycznym.
  2. 2. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że tylny segment podwieszania urządzeń rozdrabniająco-dogniatających (8) jest zaopatrzony w przyłączeniowe zawiesia zespołu redlic siewnika (9), korzystnie pneumatycznego, przy czym narzędzia rozdrabniająco-dogniatające stanowią różnego rodzaju wały rolnicze.
  3. 3. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że po bokach zawiasowe zespoły (10) mają trójkątne wsporniki (11), których ścianki są rozmieszczone prostopadle do osi ramy.
  4. 4. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że sterowany dyszel (13) jest połączony wahliwie z przednią częścią ramy (14) środkowego segmentu (1), przy czym rama ta jest utworzona z podłużnych belek z przymocowanymi do nich, pracującymi równolegle, rozmieszczonymi w pewnej odległości od siebie mechanizmami składania, przednim mechanizmem składania (15) i tylnym mechanizmem składania (16), przy czym przedni mechanizm składania (15) znajduje się tuż za mocowaniem sterowanego dyszla (13), natomiast tylny mechanizm składania (16) jest umiejscowiony z tyłu ramy (14).
  5. 5. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że tylna część (17) ramy (14) jest zaopatrzona w przyłączeniowe punkty (18) do podwieszania zespołu siewnika.
  6. 6. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że tylne boczne wydźwigowe koła (7) są zamocowane są tylnym wahaczu (26) połączonym za pomocą sworznia (27) ze słupkiem (28) tylnej ramy skrzydeł, prawego skrzydła (2) i lewego skrzydła (3) i sterowane siłownikiem (29), wspartym na słupku na wahaczu (28) i na wahaczu (26).
  7. 7. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że wydźwigowy ruch tylnych wydźwigowych kół (7) jest ograniczony skokiem sterującego siłownika (29), natomiast ruch przeciwny ruchowi wydźwigowemu jest ograniczony regulatorem bocznym głębokości roboczej (30), przy czym regulator boczny głębokości (30) stanowi obrotowy krzywkowy mechanizm (31), umieszczony na ramie skrzydła, prawego skrzydła (2) i lewego skrzydła (3), działając na koniec wahacza (26) i jest sterowany mechanicznie rzymską nakrętką (32), znajdującą się pod zewnętrzną krawędzią skrzydeł, prawego skrzydła (2) lub lewego skrzydła (3).
    PL 231 301 B1
  8. 8. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że frontowy zaczep (12) jest połączony centralnie ze sterowanym dyszlem (13) posiadającym trójkątną w przekroju, główną ramę (33), połączoną zaczepową belką z ciągnikiem rolniczym, a tylną częścią za pomocą sworznia (34) z podwoziem środkowego segmentu (1).
  9. 9. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że sterowany dyszel (13) sworzniem (36) jest połączony z dolnym otworem dolnej skrzynki (37) dwuczęściowego skrzynkowego łącznika (38).
  10. 10. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że długość dwuczęściowego skrzynkowego łącznika (38) jest nastawna poprzez wykorzystanie siły tarcia pomiędzy bocznymi ściankami skrzynek.
  11. 11. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianki dwuskrzynkowego łącznika (38) są ściśnięte przez ściskające śruby (39), zamontowane w fasolkowych otworach (40) w ściankach dwuskrzynkowego łącznika (38), a w poprzecznym otworze górnej skrzynki dwuskrzynkowego łącznika (38) jest osadzony sworzeń (41), łączący dwuskrzynkowy łącznik (38) z główką tłoczyska przedniego siłownika (42) oraz ze środkowym otworem lewego i prawego prowadzącego łącznika (43).
  12. 12. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus przedniego siłownika (42) jest zamocowany za pomocą sworzni (44) na wspornikach przymocowanych do podwozia, a lewy prowadzący łącznik i prawy prowadzący łącznik (43), dolnymi otworami są osadzone na sworzniach (45) w drugich widełkowych wspornikach (46), przymocowanych do ramy podwozia, natomiast sworzniem (47), umieszczonym w górnych otworach łączników prowadzących, są połączone z synchronizującym, podłużnym cięgłem (21).
  13. 13. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że w ramionach zespołu wahaczy (19), po bokach są wykonane montażowe otwory (51), w których są umieszczone sworznie łączące zespół wahaczy (19) ze słupami (52) ramy podwozia.
  14. 14. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że główki tłoczysk siłowników (53) są osadzone we wspornikach (55) przymocowanych do górnej części słupów ramy podwozia.
  15. 15. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że ramiona wahaczy (19) mają kwadratowe otwory (56), w których są osadzone trwale osie jezdnych kół, wewnętrznych (57) i zewnętrznych (58), tworzących bliźniacze jezdne koła (20), po jednej parze, na każde ramię wahaczy (19).
  16. 16. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię (49) dźwigni (50) przy maksymalnie opuszczonym podwoziu współpracuje ze zderzakiem (72) ogranicznika (61) ograniczając głębokość roboczą kół tylnych środkowego segmentu (1).
  17. 17. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że rurowy ogranicznik (61) jest utworzony z osłonowej rury (62) o przekroju prostokątnym, z wewnętrznej rury ogranicznika (63) o zarysie kwadratu i zaopatrzony w śrubę (64) z walcowym czopem, na powierzchni którego jest wykonany, obwodowy rowek (65) pod sprężynująco-zabezpieczający pierścień (66), ponadto na powierzchni czopu znajduje się promieniowy otwór do podłączenia pokrętła, także elementy budowy ogranicznika (61) stanowi prostopadłościenna nakrętka (67), dwa oporowe pierścienie (68) mocowane na walcowym czopie.
  18. 18. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że rura (63) ogranicznika (61) składa się z rury (69) o przekroju kwadratu, do której jest przymocowane jarzmo nakrętki (70), a po przeciwnej stronie są przymocowane ślizgowe płytki (71), natomiast na końcu jest umiejscowiony zderzak (72).
  19. 19. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że ogranicznik (61) jest zaopatrzony w osłonową rurę (65) z przymocowanymi do niej od czoła odchylonymi na zewnątrz kątownikami (73), ponadto z boku osłonowa rura (62) ma gwintowany otwór (74), w którym jest umieszczona śruba (75) z nakrętką.
  20. 20. Rama, według zastrz. 1, znamienna tym, że po spodem belek ramy (14) są umocowane poprzeczki do mocowania narzędzi uprawowych, w przedniej części przednie poprzeczki (22), a w tylnej części tylne poprzeczki (23).
PL419263A 2016-10-26 2016-10-26 Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających PL231301B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419263A PL231301B1 (pl) 2016-10-26 2016-10-26 Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419263A PL231301B1 (pl) 2016-10-26 2016-10-26 Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419263A1 PL419263A1 (pl) 2018-05-07
PL231301B1 true PL231301B1 (pl) 2019-02-28

Family

ID=62062409

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419263A PL231301B1 (pl) 2016-10-26 2016-10-26 Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231301B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL419263A1 (pl) 2018-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9795071B2 (en) Rear folding toolbar implement
US10327375B1 (en) Side folding toolbar for chemical applicator
US7562719B1 (en) Tool bar with forward folding wings
US9763376B2 (en) Forward rotating transport axle
DE102014104417B3 (de) Bodenbearbeitungsgerät mit Striegel- oder Einebnungsvorrichtung
CS207481B2 (en) Suspending agricultural tools
US8770309B2 (en) Wide swath folding tool bar assembly
US4576238A (en) Folding outrigger attachment for farm implements
US3491836A (en) Wide-span implements having articulated frames
US4881603A (en) Tow frame
EP3461312B1 (de) Anhängesystem für ein gezogenes landwirtschaftliches gerät
CA3049055A1 (en) Frame assembly and actuator arrangement for agricultural implements
US11582894B2 (en) Frame and leveling assembly for agricultural implement
DE2135710C3 (de) Gerätetragrahmen fur eine Boden bearbeitungsmaschine, insbesondere für eine Scheibenegge
PL231301B1 (pl) Rama składana urządzeń uprawowych i wysiewających
US20190021212A1 (en) Stacking planter toolbar without four-bar linkage
US4811795A (en) Seed drill
CA2960542C (en) Land roller
US4031965A (en) Tillage tool wing folding kit
US2926929A (en) Draft bar and carrier for harrows and the like
RU2329630C1 (ru) Рама почвообрабатывающего орудия
AU2021202859A1 (en) Retractable wheel system
DE19747428A1 (de) Bodenbearbeitungskombination, bestehend aus zwei Hauptgeräte-Sektionen, die miteinander koppelbar, als auch getrennt von einander nutzbar sind
PL240521B1 (pl) Rama rozsuwana urządzeń uprawowych
PL71349Y1 (pl) Zespół hydraulicznego wydźwigu końcowego narzędzia rolniczego zwłaszcza siewnika