PL230995B1 - Hybrydowe składane narzędzie ścierne - Google Patents

Hybrydowe składane narzędzie ścierne

Info

Publication number
PL230995B1
PL230995B1 PL418914A PL41891416A PL230995B1 PL 230995 B1 PL230995 B1 PL 230995B1 PL 418914 A PL418914 A PL 418914A PL 41891416 A PL41891416 A PL 41891416A PL 230995 B1 PL230995 B1 PL 230995B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
abrasive
hybrid
segments
grinding
tool
Prior art date
Application number
PL418914A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418914A1 (pl
Inventor
Jarosław Plichta
Krzysztof Nadolny
Original Assignee
Politechnika Koszalinska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Koszalinska filed Critical Politechnika Koszalinska
Priority to PL418914A priority Critical patent/PL230995B1/pl
Publication of PL418914A1 publication Critical patent/PL418914A1/pl
Publication of PL230995B1 publication Critical patent/PL230995B1/pl

Links

Landscapes

  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest hybrydowe składane narzędzie ścierne. Narzędzie takie może być szczególnie przydatne do jednoczesnej obróbki zgrubnej i wykończeniowej, szlifowania materiałów trudnoobrabialnych oraz materiałów właściwościach (np. stali, tworzyw sztucznych, ceramiki), a także jedno- lub wielozabiegowej obróbki kształtowej.
W zaawansowanych procesach szlifowania często zachodzi konieczność przeprowadzenia obróbki wielozabiegowej, np. szlifowania wstępnego i wykończeniowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku obróbki wysokowydajnej oraz obróbki materiałów trudnoobrabialnych. W tym celu niezbędna jest nie tylko zmiana parametrów obróbki, ale niekiedy także zmiana charakterystyki narzędzia ściernego. W szlifowaniu materiałów trudnoobrabialnych stosowane są różnego rodzaju m odyfikacje czynnej powierzchni ściernicy, np. w postaci lokalnych mikronieciągłości, makronieciągłości oraz dużej porowatości. Aby zapewnić ww. możliwości trzeba stosować kolejne ściernice o odpowiednio dobranych właściwościach, co wydłuża czasy przygotowawcze, związane z ich wymianą i ostrzeniem.
Wobec powyższego podejmuje się próby realizacji obróbki kompleksowej, najczęściej na specjalnie projektowanych szlifierkach, wyposażonych w magazyny narzędziowe i zmieniacze ściernic. Rozwiązania takie są bardzo kosztowne i wymagają stosowania specjalnych systemów narzędziowych oraz systemów zarządzania nimi.
Hybrydowe składane narzędzie ścierne według wynalazku zbudowane jest z hybrydowych segmentów ściernych rozmieszczonych na obwodzie swojego korpusu. Hybrydowe segmenty ścierne, składają się ze zbioru segmentów elementarnych o określonej charakterystyce technicznej. Poszczególne segmenty elementarne mogą się różnić np. wielkością i rodzajem ziaren ściernych, rodzajem i położeniem makro- i mikronieciągłości, koncentracją ziaren ściernych, stopniem otwartości struktury oraz rodzajem spoiwa. Hybrydowe segmenty ścierne mają możliwość obrotu względem korpusu narzędzia składanego przez co umożliwiają zmianę charakterystyki ściernicy.
Szlifowanie odbywa się za pomocą elementów ściernych leżących na największym promieniu działania. Wybór określonej charakterystyki, odbywa się poprzez obrócenie segmentów hybrydowych w określone położenie, tak by na obwodzie wszystkie elementy ścierne miały te same właściwości. Po wykonaniu określonego zabiegu obróbkowego, np. po obróbce zgrubnej, dokonuje się obrotu segmentów hybrydowych, wybierając charakterystykę ściernicy odpowiednią dla np. szlifowania wykończeniowego, czy w następnej kolejności odpowiednią np. do wygładzania.
Wynalazek umożliwia elastyczne przystosowanie narzędzia ściernego do określonych zadań obróbkowych, np. obróbki zgrubnej, obróbki wykończeniowej, obróbki materiałów trudnoobrabialnych albo obróbki kształtowej. Korzystna budowa wynalazku, integrująca wiele segmentów ściernych o różnej charakterystyce w jednym narzędziu, pozwala na skrócenie czasów przygotowawczych procesu szlifowania, związanych wymianą i ostrzeniem ściernic. Zaletą wynalazku, oprócz jego dużej elastyczności i uniwersalności, jest również to, że posiada on duże przestrzenie wolne występujące pomiędzy poszczególnymi segmentami, które tworzą lokalne nieciągłości. Umożliwia to efektywne chłodzenie strefy szlifowania i łatwe odprowadzenie z niej wiórów i produktów zużycia ściernicy. Pozwala to korzystnie ograniczyć lub wyeliminować powstawanie defektów szlifierskich, takich jak np. przypalenia szlifierskie czy mikropęknięcia powierzchni przedmiotów obrobionych. Składana konstrukcja narzędzia hybrydowego pozwala na indywidualne przemieszczanie każdego z segmentów hybrydowych, np. na stanowiska pomiarowe. Jeden uniwersalny korpus ściernicy może być użyty dla wielu różnorodnych odmian i zastosowań ściernic składanych. Wynalazek umożliwia również badanie właściwości skrawnych ściernic złożonych z różnych odmian ziaren ściernych oraz różnej ich budowie krystalograficznej, a także badanie wpływu parametrów i warunków obciągania na te właściwości, oraz badanie wpływu makronieciągłości i mikronieciągłości ściernic na proces szlifowania. Wynalazek może być zastosowany do operacji szlifowania wałków i powierzchni płaskich.
Wynalazek przedstawiono w przykładach wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia schemat hybrydowego składanego narzędzia ściernego w dwóch rzutach i widoku perspektywicznym. Hybrydowe składane narzędzie ścierne zbudowane jest z hybrydowych segmentów ściernych 2 rozmieszczonych na obwodzie korpusu 1 narzędzia. Hybrydowe segmenty ścierne 2, składają się ze zbioru dwóch lub czterech elementarnych segmentów ściernych 3. Hybrydowe segmenty ścierne 2 mają możliwość obrotu względem korpusu 1 narzędzia składanego z użyciem systemu mocowania hybrydowych segmentów ściernych w korpusie 5. Szlifowanie odbywa się za pomocą czynnej powierzchni ściernicy 4 elementarnych segmentów ściernych 3 leżących na największym promieniu działania.
PL 230 995 B1
Fig. 2 pokazuje schemat hybrydowego składanego narzędzia ściernego do obróbki zgrubnej i wykończeniowej otworów w szlifowaniu prostoliniowo-zwrotnym, Na schemacie przedstawiono narzędzie łączące w sobie możliwość szlifowania zgrubnego i wykończeniowego za pomocą zbioru segmentów hybrydowych, składających się z dwóch elementów ściernych o różnej ziarnistości i stopniu otwartości struktury. Do szlifowania zgrubnego zastosowano tu elementarne segmenty ścierne z ziaren mikrokrystalicznego korundu spiekanego o numerze 46 6, natomiast do szlifowania wykończeniowego zastosowano elementarne segmenty ścierne z ziaren mikrokrystalicznego korundu spiekanego o numerze 120 7. W tym rozwiązaniu, w pierwszej kolejności jest realizowana obróbka za pomocą elementu ściernego o większej ziarnistości i otwartości struktury, a następnie, po obrocie segmentu ściernego o 180°, realizowane jest wygładzanie i wyiskrzanie powierzchni obrabianej z użyciem drobnoziarnistego elementu ściernego. Dla obu przypadków mogą być stosowane różne parametry obróbki i odmienne cykle obróbkowe.
Na schemacie fig. 3 hybrydowego składanego narzędzia ściernego do obróbki materiałów trudnoobrabialnych w kinematyce szlifowania prostoliniowo-zwrotnego, uwzględniono integrację czterech elementów ściernych. W tym przypadku zastosowano różnego rodzaju modyfikacje elementów ściernych, obejmujące wprowadzenie elementarnego segmentu ściernego z makronieciągłościami 9 i elementarnego segmentu ściernego z mikronieciągłości 8 na ich powierzchniach czynnych, wprowadzenie sztucznie podwyższonej porowatości przez zastosowanie elementarnego segmentu ściernego z ziarnami korundu pęcherzykowego 11 oraz wprowadzanie elementarnego segmentu ściernego z ziarnami agregatowymi 10. W tym przypadku, w zależności od właściwości materiałów trudnoobrabialnych, może być wybrana jedna z wielu możliwych modyfikacji elementów ściernych, zapewniająca największą efektywność obróbki. Parametry i warunki obróbki mogą być dobierane w sposób optymalny.
Schemat fig. 4 przedstawia schemat hybrydowego składanego narzędzia ściernego do obróbki różnych materiałów w kinematyce szlifowania prostoliniowo-zwrotnego, zastosowano elementy ścierne o różnej charakterystyce pod względem ziaren ściernych, np. elementarnego segmentu ściernego z ziarnami elektrokorund 13 elementarnego segmentu ściernego z ziarnami regularnego azotku boru 15, elementarnego segmentu ściernego z ziarnami diamentowymi 12 i elementarnego segmentu ściernego z ziarnami węglika krzemu 14. Tego typu segmenty hybrydowe mogą być stosowane opcjonalnie do obróbki różnego rodzaju materiałów, takich jak: stal hartowana, żeliwo, ceramika, tworzywa sztuczne. Dla każdego z zabiegów obróbkowych, mogą być stosowane odmienne parametry i warunki obróbki oraz zabiegi obciągania.
Fig. 5 pokazuje schemat hybrydowego składanego narzędzia ściernego do obróbki kształtowej w kinematyce szlifowania z dosuwem wgłębnym (przedstawiono tu również zarysy promieniowe poszczególnych segmentów elementarnych), możliwe jest szlifowanie kształtowe o zmiennych profilach, odpowiednio uformowanych na poszczególnych segmentach elementarnych. W rozwiązaniu takim można również realizować obróbkę zgrubną, kształtową i wykończeniową, odpowiednio dobierając charakterystyki techniczne segmentów elementarnych oraz ich zarysy osiowe.
Na schemacie fig. 6 hybrydowego składanego narzędzia ściernego do badań właściwości skrawnych elementarnych segmentów ściernych lub ściernic z zastosowaniem ziaren różnych gatunków, przedstawiono hybrydowe składane narzędzie ścierne do badań właściwości skrawnych elementarnych segmentów ściernych, lub ściernic składanych z zastosowaniem ziaren różnych gatunków. Narzędzie takie służy do szlifowania stopów niklu, kobaltu czy tytanu. Każdy z czterech segmentów elementarnych, wchodzących w skład segmentu ściernego jest tu zbudowany z różnego rodzaju ziaren regularnego azotku boru, tj. elementarnego segmentu ściernego z ziarnami mikrokrystalicznego regularnego azotku borku 16, elementarnego segmentu ściernego z ziarnami polikrystalicznego regularnego azotku boru 17, elementarnego segmentu ściernego z ziarnami monokrystalicznego regularnego azotku boru 18, oraz elementarnego segmentu ściernego z ziarnami powlekanego regularnego azotu boru 19. Na podstawie takich badań można w sposób optymalny dobrać odpowiedni gatunek ziaren ściernych do szlifowania określonego typu materiału. W dalszej kolejności badania te można przeprowadzić w odniesieniu do określonego rodzaju spoiwa np. ceramicznego (np. amorficzne, polikrystaliczne) lub stopnia otwartości struktury narzędzia ściernego.
Fig. 7 pokazuje schemat hybrydowego składanego narzędzia ściernego do badań stanu topografii czynnej powierzchni ściernicy (CPS) ukształtowanej w zabiegu obciągania. Badania takie mogą posłużyć do określenia optymalnego stanu CPS do danej operacji szlifowania, który jest kształtowany w zabiegu obciągania.
PL 230 995 B1
Schemat fig. 8 ilustruje hybrydowego składanego narzędzia ściernego do badań wpływu szerokości s segmentów elementarnych na przebieg i wyniki obróbki. Celem takich badań jest określenie wpływu szerokości s elementarnych segmentów ściernych na efektywność obróbki oraz uzyskane efekty obróbkowe, np. chropowatość powierzchni obrobionej, stan naprężeń w warstwie wierzchniej oraz wydajność ubytkową obróbki.
W przykładzie fig. 9 przedstawiono hybrydowe składane narzędzie ścierne do badań procesu zużycia ściernicy po kolejnych czasach szlifowania t, zastosowano jednakowe elementarne segmenty ścierne w każdym z segmentów hybrydowych. Dla każdego z 4 segmentów elementarnych, może być określony inny czas t pracy w określonych warunkach technologicznych - od momentu obciągania, aż do zakończenia okresu trwałości. Na podstawie takich badań można określić charakter i intensywność zużywania się ściernicy w mikro- i makroskali, tj. zarówno w odniesieniu do ziaren ściernych, jak i zarysu tworzącej czynnej powierzchni ściernicy, dla określonego materiału obróbkowego. W takich badaniach niezwykle pomocna jest składana konstrukcja narzędzia hybrydowego, gdyż każdy z segmentów hybrydowych może być indywidualnie przemieszczany na stanowiska pomiarowe, np. profilometr, konturograf, okrągłościomierz, analizator obrazu lub mikroskop skaningowy. To pozwala na wszechstronne badania stanu czynnej powierzchni ściernicy z zastosowaniem zaawansowanych urządzeń pomiarowych.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Hybrydowe składane narzędzie ścierne, znamienne tym, że zbudowane jest z hybrydowych segmentów ściernych (2) rozmieszczonych na obwodzie swojego korpusu (1).
  2. 2. Hybrydowe składane narzędzie ścierne według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że hybrydowe segmenty ścierne (2), składają się ze zbioru elementarnych segmentów ściernych (3) o określonej charakterystyce technicznej.
  3. 3. Hybrydowe składane narzędzie ścierne według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że poszczególne elementarne segmenty ścierne (3) mogą się różnić między sobą charakterystyką techniczną (np. wielkością i rodzajem ziaren ściernych, rodzajem i położeniem makronieciągłości i mikronieciągłości, koncentracją ziaren ściernych, stopniem otwartości struktury oraz rodzajem spoiwa).
  4. 4. Hybrydowe składane narzędzie ścierne według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że hybrydowe segmenty ścierne (2) mają możliwość obrotu względem korpusu (1) narzędzia składanego.
  5. 5. Hybrydowe składane narzędzie ścierne według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że zmienia swoją charakterystykę poprzez obrót hybrydowych segmentów ściernych (2).
PL418914A 2016-09-29 2016-09-29 Hybrydowe składane narzędzie ścierne PL230995B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418914A PL230995B1 (pl) 2016-09-29 2016-09-29 Hybrydowe składane narzędzie ścierne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418914A PL230995B1 (pl) 2016-09-29 2016-09-29 Hybrydowe składane narzędzie ścierne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418914A1 PL418914A1 (pl) 2018-04-09
PL230995B1 true PL230995B1 (pl) 2019-01-31

Family

ID=61809929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418914A PL230995B1 (pl) 2016-09-29 2016-09-29 Hybrydowe składane narzędzie ścierne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230995B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418914A1 (pl) 2018-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100553409B1 (ko) 공작물의 연삭방법 및 장치
Nadolny Wear phenomena of grinding wheels with sol–gel alumina abrasive grains and glass–ceramic vitrified bond during internal cylindrical traverse grinding of 100Cr6 steel
JP2007524521A (ja) 工作物加工用工作機械
JP2019093544A (ja) 研磨物品及び使用方法
Stähli The technique of lapping
US6045436A (en) Process for the material-abrading machining of the edge of a semiconductor wafer
Li et al. An investigation on the dressing contact behavior between vitrified bonded CBN abrasive wheel and diamond grit dresser
Warhanek et al. Cutting characteristics of electroplated diamond tools with laser-generated positive clearance
CN102107376B (zh) 一种实现磨削加工效率和质量最优化的工艺链方法
PL230995B1 (pl) Hybrydowe składane narzędzie ścierne
CN109794816A (zh) 曲轴、凸轮轴的轴颈精加工方法和轴颈
Barylski et al. Finishing of ceramics in a single-disk lapping machine configuration
Pfaff et al. Laser touch dressing of electroplated CBN grinding tools
JP2006247835A (ja) 超砥粒加工工具およびその使用方法
Nadolny The method of assessment of the grinding wheel cutting ability in the plunge grinding
US4713914A (en) Internal grinding method
Hood et al. Evaluation of superabrasive grinding points for the machining of hardened steel
Zhang et al. Effect analysis of grinding wheel under different dressing parameters on surface grinding quality
Khoshaim et al. ELID grinding with lapping kinematics
Herman et al. New ceramic abrasive tools for rough and finishing grinding in one pass
Deja 776. Correlation between shape errors in flat grinding
Baksa et al. INFLUENCE OF CUTTING CONDITIONS ON THE SURFACE QUALITY AND GRINDING WHEEL WEAR DURING CYLINDRICAL GRINDING OF INCONEL 718.
Jin et al. Investigation on the grinding force, power and heat flux distributions along the tooth profile in form grinding of gears
EP2200781B1 (en) Abrasives products with edges
AU2012101362A4 (en) Arrangement for roll form wheel dresser for dressing a grinding wheel