PL230848B1 - Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji - Google Patents

Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji

Info

Publication number
PL230848B1
PL230848B1 PL418582A PL41858216A PL230848B1 PL 230848 B1 PL230848 B1 PL 230848B1 PL 418582 A PL418582 A PL 418582A PL 41858216 A PL41858216 A PL 41858216A PL 230848 B1 PL230848 B1 PL 230848B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
multifilter
tubular
spring
tubular filter
filter
Prior art date
Application number
PL418582A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418582A1 (pl
Inventor
Bogusław Madera
Seweryn Madera
Kamila Madera-Mirosław
Magdalena Mądro
Original Assignee
Masterprofi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Masterprofi Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masterprofi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Masterprofi Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Masterprofi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL418582A priority Critical patent/PL230848B1/pl
Publication of PL418582A1 publication Critical patent/PL418582A1/pl
Publication of PL230848B1 publication Critical patent/PL230848B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do realizacji tego sposobu oczyszczania, w szczególności zawierający multifiltr stosowany w instalacjach oczyszczania powietrza. Przedmioty wynalazku znajdują swoje zastosowanie w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak odkurzacze domowe oraz przemysłowych urządzeniach oczyszczania powietrza, takich jak odkurzacze przemysłowe do czyszczenia hal przemysłowych z zanieczyszczeń pyłowych, szczególnie do oddzielania zanieczyszczeń suchych.
Znany jest, na przykład z publikacji niemieckiego wzoru przemysłowego nr DE 29580269 U1 odkurzacz, zwłaszcza przemysłowy, z filtrem workowym, który jest wyposażony w multifiltr zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym każdy z filtrów rurkowych zawiera płócienny worek rurkowy z umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężyną i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej. Worek rurkowy jest zamocowany sztywno i szczelnie na części rurkowej kołnierza uszczelniającego, poniżej płyty montażowej. Ten multifiltr jest osadzony szczelnie dla strumienia powietrza roboczego w korpusie odkurzacza kubełkowego, przy czym multifiltr jest umieszczony filtrami rurkami do dołu nad zbiornikiem dolnym na zanieczyszczenia, połączonym z gniazdem wlotowym do podłączenia węża ssącego do odkurzacza, a zarazem poniżej komory podciśnieniowej, połączonej z wlotem agregatu ssącego, umieszczonego w głowicy napędowej, w górnej części odkurzacza. Taki znany multifiltr ulega szybko zatkaniu zbieranym kurzem i dla efektywnego oczyszczenia, dla odzyskania zdolności filtrującej, wymaga zastosowania specjalnego zewnętrznego, uruchamianego przez użytkownika odkurzacza, urządzenia strzepującego kurz z zewnętrznej powierzchni filtrów rurkowych.
Znany jest z publikacji zgłoszeniowej wynalazku nr P.403642 multifiltr, zwłaszcza do odkurzaczy, zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym filtr rurkowy zawiera worek rurkowy, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężynę i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej. W cytowanej publikacji dzięki zastosowaniu metalowych sprężyn walcowych, w przypadku osadzania się zanieczyszczeń na zewnętrznej powierzchni worków rurkowych, powstające podczas pracy odkurzacza zmienne podciśnienie powoduje ruch sprężyn umieszczonych wewnątrz worków rurkowych, tj. ich ściskanie i rozprężanie, co powoduje w rezultacie samooczyszczenie worków rurkowych poprzez odklejenie osadzonej na ich powierzchni zewnętrznej warstwy zanieczyszczeń. W przypadku filtracji drobnych pyłów wymuszony jednowymiarowy ruch sprężyny powodujący jej kompresję oraz rozprężenie może okazać się niewystarczający do spowodowania odklejenia osadzonej warstwy zanieczyszczeń, co w rezultacie może nie zapewniać efektywnego samooczyszczania filtrów workowych.
Problemem technicznym pozostającym do rozwiązania jest zaproponowanie takiego sposobu oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz takiego układu oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych, dedykowanych zwłaszcza dla odkurzaczy i urządzeń oczyszczania powietrza do zastosowań domowych i przemysłowych, który będzie zapewniał efektywniejsze samooczyszczanie elementów filtracyjnych, w szczególności worków rurkowych, a przy tym będzie stanowił rozwiązanie uniwersalne oraz korzystne ekonomicznie. Nieoczekiwanie wspomniane problemy rozwiązał prezentowany wynalazek.
Pierwszym przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych, w którym zapylone i zanieczyszczone cząstkami stałymi powietrze wprowadza się do urządzenia oczyszczającego wyposażonego we wlot powietrza, komorę ciśnieniową, źródło ciśnienia, zbiornik na zanieczyszczenia oraz umieszczony pomiędzy komorą ciśnieniową i zbiornikiem na zanieczyszczenia multifiltr, zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym filtr rurkowy zawiera worek rurkowy, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężynę i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej, przepuszcza się zapylone i zanieczyszczone cząstkami stałymi powietrze przez multifiltr wytwarzając podciśnienie w komorze ciśnieniowej, charakteryzujący się tym, że sprężyna filtra rurkowego multifiltra posiada co najmniej dwie elastyczne nitki, a każda z nich zawiera leżące kolejno, rozmieszczone równomiernie na obwodzie sprężyny, półki poziome, a każda półka pozioma jest zakończona co najmniej z jednego swego boku półką śrubową, przy czym w tej samej nitce półka pozioma z jednego swego boku jest połączona, poprzez poprzedzającą półkę śrubową, z poprzednią położoną niżej półką poziomą tej samej nitki, zaś z drugiego swego boku, poprzez następującą półkę śrubową, z następną położoną wyżej półką poziomą tej samej nitki, w taki sposób, że podczas wytwarzania zmiennego podciśnienia w komorze
PL 230 848 Β1 ciśnieniowej sprężyny ściskają i rozprężają się zmieniając swoje wymiary geometryczne w co najmniej w dwóch wymiarach i trakcie zmiany ciśnienia cząstki stałe są osadzane na worku rurkowym, a powietrze pozbawione cząstek stałych jest przetłaczane przez szereg filtrów rurkowych do zbiornika i ewakuowane z układu przez wylot, a cząstki stałe są zbierane w zbiorniku na odpady po rozprężeniu szeregu filtrów rurkowych.
W korzystnej realizacji wynalazku ilość nitek w sprężynie filtra rurkowego multifiltra wynosi dwie, a każda z nich zawiera równoległe, leżące kolejno po przeciwnych stronach obwodu sprężyny, półki poziome, a półki poziome jednej nitki są położone naprzeciwległe na tym samym poziomie z półkami poziomymi drugiej nitki.
W kolejnej korzystnej realizacji wynalazku nitki sprężyny filtra rurkowego multifiltra są połączone od dołu elastycznym pałąkiem, a od góry kołnierzem uszczelniającym.
W następnej korzystnej realizacji wynalazku sprężyna filtra rurkowego multifiltra jest jednoczęściowa z kołnierzem uszczelniającym.
Korzystnie sprężyna filtra rurkowego multifiltra wraz ze swym pałąkiem i kołnierzem uszczelniającym (6) jest w postaci jednoczęściowej wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego.
Równie korzystnie stosunek całkowitej wysokości filtra rurkowego do zewnętrznej średnicy przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego wynosi co najmniej 5.
Jeszcze korzystniej worek rurkowy filtra rurkowego multifiltra jest zaciśnięty i uszczelniony pomiędzy powierzchniami walcowymi części rurkowej kołnierza uszczelniającego filtra rurkowego i otworu przelotowego płyty montażowej.
W korzystnej realizacji wynalazku worek rurkowy filtra rurkowego multifiltra jest zaciśnięty i uszczelniony także pomiędzy dolną powierzchnią kołnierzową kołnierza uszczelniającego filtra rurkowego i górną powierzchnią płyty montażowej multifiltra.
W kolejnej korzystnej realizacji wynalazku kołnierz uszczelniający filtra rurkowego multifiltra posiada uformowaną tulejkę uszczelniającą, która posiada obwodowe karby uszczelniające.
W następnej korzystnej realizacji wynalazku płyta montażowa multifiltra jest z tworzywa sztucznego i ma kształt okrągły.
Korzystnie płyta montażowa multifiltra jest metalowa i ma kołnierz zewnętrzny w kształcie walcowym albo zbliżonym do stożka ściętego o małym odchyleniu ścianki stożkowej od pionu.
Równie korzystnie płyta montażowa multifiltra jest z tworzywa sztucznego i ma kształt prostokątny.
Drugim przedmiotem wynalazku jest układ do oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych, zawierający wlot powietrza, komorę ciśnieniową, źródło ciśnienia, zbiornik na zanieczyszczenia oraz umieszczony pomiędzy komorą ciśnieniową i zbiornikiem na zanieczyszczenia multifiltr, zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym filtr rurkowy zawiera worek rurkowy, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężynę i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej, charakteryzujący się tym, że sprężyna filtra rurkowego multifiltra posiada co najmniej dwie elastyczne nitki, a każda z nich zawiera leżące kolejno, rozmieszczone równomiernie na obwodzie sprężyny, półki poziome, a każda półka pozioma jest zakończona co najmniej z jednego swego boku półką śrubową, przy czym w tej samej nitce półka pozioma z jednego swego boku jest połączona, poprzez poprzedzającą półkę śrubową, z poprzednią położoną niżej półką poziomą tej samej nitki, zaś z drugiego swego boku, poprzez następującą półkę śrubową, z następną położoną wyżej półką poziomą tej samej nitki.
W korzystnej realizacji wynalazku ilość nitek w sprężynie filtra rurkowego multifiltra wynosi dwie, a każda z nich zawiera równoległe, leżące kolejno po przeciwnych stronach obwodu sprężyny, półki poziome, a półki poziome jednej nitki są położone naprzeciwległe na tym samym poziomie z półkami poziomymi drugiej nitki.
W kolejnej korzystnej realizacji wynalazku nitki sprężyny filtra rurkowego multifiltra są połączone od dołu elastycznym pałąkiem, a od góry kołnierzem uszczelniającym.
W następnej korzystnej realizacji wynalazku sprężyna filtra rurkowego multifiltra jest jednoczęściowa z kołnierzem uszczelniającym.
Korzystnie sprężyna filtra rurkowego multifiltra wraz ze swym pałąkiem i kołnierzem uszczelniającym jest w postaci jednoczęściowej wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego.
Równie korzystnie stosunek całkowitej wysokości filtra rurkowego do zewnętrznej średnicy przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego wynosi co najmniej 5.
PL 230 848 Β1
Jeszcze korzystniej worek rurkowy filtra rurkowego multifiltra jest zaciśnięty i uszczelniony pomiędzy powierzchniami walcowymi części rurkowej kołnierza uszczelniającego filtra rurkowego i otworu przelotowego płyty montażowej.
W korzystnej realizacji wynalazku worek rurkowy filtra rurkowego multifiltra jest zaciśnięty i uszczelniony także pomiędzy dolną powierzchnią kołnierzową kołnierza uszczelniającego filtra rurkowego i górną powierzchnią płyty montażowej multifiltra.
W kolejnej korzystnej realizacji wynalazku kołnierz uszczelniający filtra rurkowego multifiltra posiada uformowaną tulejkę uszczelniającą, która posiada obwodowe karby uszczelniające.
W następnej korzystnej realizacji wynalazku płyta montażowa multifiltra jest z tworzywa sztucznego i ma kształt okrągły.
Korzystnie płyta montażowa multifiltra jest metalowa i ma kołnierz zewnętrzny w kształcie walcowym albo zbliżonym do stożka ściętego o małym odchyleniu ścianki stożkowej od pionu.
Równie korzystnie płyta montażowa multifiltra jest z tworzywa sztucznego i ma kształt prostokątny.
Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz realizujący go układ według niniejszego wynalazku zapewniają efektywne wydzielenie pyłów i cząstek stałych z powietrza dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji multifiltra wyposażonego w filtry rurkowe z umieszczoną wewnątrz sprężyną. Sprężyna filtra rurkowego multifiltra według wynalazku, dzięki swemu ukształtowaniu, posiada taką właściwość, że w momencie wytworzenia podciśnienia powietrza w odkurzaczu, średnica sprężyny umieszczonej wewnątrz worka rurkowego w filtrze rurkowym jest w dużym stopniu powiększona w wyniku spęczenia sprężyny pod wpływem sił ściskających, zaś w momencie spadku podciśnienia sprężyna powraca do swych normalnych rozmiarów, powodując odkształcenia ścianek materiału filtracyjnego filtra rurkowego i wymuszając tym samym samooczyszczanie tego materiału filtracyjnego. Zanieczyszczenia gromadzące się na ściankach filtrów rurkowych w postaci „skorupki” pod działaniem sprężyny są strzepywane z powierzchni materiału filtracyjnego i odpadają do zbiornika dolnego w odkurzaczu. Zapewnienie zamiany wymiarów geometrycznych sprężyny w dwóch wymiarach zwiększa znacząco efektywność procesu samooczyszczania przy zachowaniu wysokich właściwości filtracyjnych.
Ponadto sprężyna filtra rurkowego multifiltra według wynalazku dzięki swemu ukształtowaniu jest zaformowana w formie wtryskowej i wytwarzana w postaci wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego, co powoduje, że rozwiązanie to staje się korzystne ekonomicznie, w szczególności przy produkcji masowej.
W miarę potrzeb produkowane są różne długości sprężyn, przy czym szczególnie dobre własności posiada ona, jeśli stosunek całkowitej wysokości filtra rurkowego do zewnętrznej średnicy przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego wynosi co najmniej 5, co pozwala uzyskać duże efektywne powiększenie średnicy sprężyny, a mianowicie w granicach od 3% do 10%.
Pojedyncze filtry rurkowe montowane są w dużej ilości na płycie montażowej w celu zwiększenia efektywnej powierzchni filtracyjnej, przy czym filtry rurkowe posiadają różne rodzaje materiału filtracyjnego i są montowane na płytach montażowych o różnych kształtach, a w zależności od zastosowania multifiltry instalowane są w różnych rodzajach urządzeń, na przykład w filtrach przemysłowych, instalacjach kondycjonujących powietrze, odkurzaczach domowych i przemysłowych itp.
Przykładowe realizacje wynalazku zaprezentowano na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment multifiltra w przekroju pionowym przez filtr rurkowy, fig. 2 przedstawia sprężynę filtra rurkowego, o powiększonej średnicy jej przekroju poprzecznego uzyskanej w wyniku spęczania pod działaniem siły ściskającej od podciśnienia w odkurzaczu, w ujęciu schematycznym fig. od 3 do 7 przedstawiają sprężynę multifiltra, odpowiednio w widokach: z boku, z boku po obrocie o kąt 90° i z góry oraz w dwóch widokach perspektywiczrych z dołu i boku, fig. 8 przedstawia multifiltr z okrągłą płytą montażową, w widoku perspektywicznym z przodu i góry, fig. 9 przedstawia prostokątną płytę montażową, w widoku perspektywicznym z przodu, boku i góry, fig. 10 przedstawia okrągłą płytę montażową, w widoku perspektywicznym z przodu i góry, fig. 11 przedstawia metalową płytę montażową z kołnierzem zewnętrznym, w widoku perspektywicznym z przodu i góry, fig. 12 przedstawia w widoku perspektywicznym rozstrzelonym z przodu i góry jedno z możliwych zastosowań przedmiotu wynalazku w postaci domowego odkurzacza kubełkowego z multifiltrem, fig. 13 przedstawia w widoku perspektywicznym drugie z możliwych zastosowań przedmiotu wynalazku w postaci odkurzacza przemysłowego do czyszczenia hal przemysłowych, natomiast fig. 14 przedstawia schematyczny widok przekrojowy realizacji z fig. 13.
PL 230 848 Β1
Przykład 1
Układ oczyszczania powietrza z pyłów i zanieczyszczeń stałych w jednym z przykładów realizacji niniejszego wynalazku wraz z poszczególnymi istotnymi komponentami składowymi zostały schematycznie przedstawione na figurach od 1 do 12. Zasadniczym komponentem wspomnianego wyżej układu oczyszczania powietrza z pyłów i zanieczyszczeń stałych jest multifiltr 1. Multifiltr 1 według niniejszego wynalazku, w jednym z możliwych przykładów realizacji, zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu pojedynczych filtrów rurkowych 2 osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza roboczego w płycie montażowej 3 albo 3’ albo 3”. Filtr rurkowy 2 zawiera worek rurkowy 4, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego 4 sprężynę 5 i kołnierz uszczelniający 6, osadzony sztywno w płycie montażowej 3 albo 3’ albo 3”. Worek rurkowy 4 filtra rurkowego 2 multifiltra 1 jest uszyty z warstwy włókniny filtracyjnej sprasowanej do grubości nie większej od 2 mm oraz połączonej od strony zewnętrznej z nośną warstwą osłonową o gramaturze poniżej 30% gramatury warstwy włókniny i trwale połączoną na zasadniczo całej swej wewnętrznej powierzchni z tą warstwą włókniny filtracyjnej.
Sprężyna 5 filtra rurkowego 2 multifiltra 1 posiada dwie elastyczne nitki, a każda z nich zawiera równolegle, rozmieszczone równomiernie na obwodzie sprężyny 5, to jest leżące po przeciwnych stronach obwodu sprężyny 5, półki poziome 7, zaś półki poziome 7 jednej nitki są położone naprzeciwległe na tym samym poziomie z półkami poziomymi 7 drugiej nitki. Każda półka pozioma 7, jest zakończona co najmniej na jednym swym boku półką śrubową 8, a za wyjątkiem pary najniższych i pary najwyższych, jest zakończona półką śrubową 8 na obu swych bokach. W tej samej nitce półka pozioma 7 z jednego swego boku jest połączona, poprzez poprzedzającą półkę śrubową 8, z poprzednią położoną niżej półką poziomą 7 tej samej nitki, zaś z drugiego swego boku, poprzez następującą półkę śrubową 8, z następną położoną wyżej półką poziomą 7 tej samej nitki. Nitki sprężyny 5 są połączone od dołu elastycznym pałąkiem 9, a od góry kołnierzem uszczelniającym 6. Obie nitki sprężyny 5 są ułożone wzdłuż linii śrubowych, w opisywanych przykładach patrząc od dołu od strony pałąka 9 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale w innym wykonaniu nitki mogą być ułożone w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Sprężyna 5 filtra rurkowego 2 jest jednoczęściowa z pałąkiem 9 i kołnierzem uszczelniającym 6, przy czym sprężyna 5 wraz ze swym pałąkiem 9 i kołnierzem uszczelniającym 6 jest w postaci jednoczęściowej wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego.
Filtr rurkowy 2 multifiltra 1 posiada zewnętrzną średnicę D przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego 4 dopasowaną do średnicy walca sprężyny 5, to znaczy nieco większą od średnicy tej sprężyny 5. Całkowita wysokość H filtra rurkowego 2 multifiltra 1 jest liczona od dna worka rurkowego 4 do górnej powierzchni kołnierza uszczelniającego 6. Stosunek całkowitej wysokości H filtra rurkowego 2 do zewnętrznej średnicy D przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego 4 wynosi co najmniej 5, dzięki czemu są zapewnione odpowiednio duży skok i siła sprężyny 5 dla efektywnego strzepywania kurzu.
Worek rurkowy 4 filtra rurkowego 2 multifiltra 1 jest zaciśnięty i uszczelniony pomiędzy powierzchniami walcowymi części rurkowej kołnierza uszczelniającego 6 filtra rurkowego 2 i otworu przelotowego płyty montażowej 3 albo 3’ albo 3”, a ponadto worek rurkowy 4 jest zaciśnięty i uszczelniony także pomiędzy dolną powierzchnią kołnierzową kołnierza uszczelniającego 6 filtra rurkowego 2 i górną powierzchnią płyty montażowej 3 albo 3’ albo 3” multifiltra 1.
Kołnierz uszczelniający 6 filtra rurkowego 2 multifiltra 1 posiada uformowaną tulejkę uszczelniającą 10, która posiada obwodowe karby uszczelniające 11.
W różnych przykładach realizacji w zależności od budowy układu oczyszczania powietrza z pyłów i zanieczyszczeń stałych, w tym przykładzie odkurzacza 12, płyta montażowa 3 multifiltra 1 jest z tworzywa sztucznego i ma kształt okrągły albo płyta montażowa 3’jest metalowa i ma kołnierz zewnętrzny w kształcie walcowym albo też płyta montażowa 3” jest z tworzywa sztucznego i ma kształt prostokątny.
Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i zanieczyszczeń stałych według jednego przykładu realizacji niniejszego wynalazku przebiega następująco. Multifiltr 1 jest osadzony szczelnie dla strumienia powietrza roboczego swą płytą montażową 3 albo 3’ albo 3” w korpusie odkurzacza 12 kubełkowego, przy czym multifiltr 1 jest umieszczony filtrami rurkami 2 do dołu nad zbiornikiem dolnym 13 na zanieczyszczenia, połączonym z gniazdem wlotowym 14 do podłączenia węża ssącego do odkurzacza 12, a zarazem poniżej komory podciśnieniowej, połączonej z wlotem agregatu ssącego, umieszczonego w głowicy napędowej 15, w górnej części odkurzacza 12. Głowica napędowa jest połączona ze zbiornikiem dolnym 13 przy użyciu zawiasów montażowych 16. Filtry rurkowe 2 multifiltra 1 znajdują się
PL 230 848 Β1 w odkurzaczu 12 wewnątrz zbiornika dolnego 13 na zanieczyszczenia. W trakcie pracy układu oczyszczania, tj. po uruchomieniu źródła ciśnienia (agregatu ssącego) i wytworzeniu podciśnienia w komorze ciśnieniowej następuje zassanie zabrudzonego powietrza do układu oczyszczania przez gniazdo wlotowe 14. Cząstki zbieranych zanieczyszczeń osadzają się na zewnętrznej powierzchni worków rurkowych 4 multifiltra 1. W trakcie pracy układu oczyszczania zmienne podciśnienie w odkurzaczu powoduje ruch, tj. ściskanie i rozprężanie sprężyn 5 umieszczonych wewnątrz worków rurkowych 4, co powoduje samooczyszczanie się worków rurkowych 4 multifiltra 1, a mianowicie przyklejona warstwa zanieczyszczeń odpada od materiału filtracyjnego przywracając jego zdolność filtracji. Multifiltr 1 według wynalazku nie ulega zasadniczo zatkaniu zbieranym kurzem i dla efektywnego oczyszczenia oraz stałej zdolności filtrującej nie wymaga zastosowania zewnętrznych urządzeń strzepujących kurz z zewnętrznej powierzchni filtrów rurkowych 2.
Multifiltr 1 według wynalazku znajduje zastosowanie jako filtr samooczyszczający się, zwłaszcza do odkurzaczy 12 domowych, w tym hotelowych oraz do odkurzaczy 12 przemysłowych.
Przykład 2
Drugi przykład realizacji niniejszego wynalazku obejmuje sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych przy wykorzystaniu układu oczyszczania w postaci odkurzacza przemysłowego do czyszczenia hal przemysłowych z zanieczyszczeń pyłowych, zawierającego filtr workowy w postaci multifiltra 1 według niniejszego wynalazku. Ten przykład realizacji przedstawiono schematycznie na figurach 13 i 14. Konstrukcja takiego odkurzacza przemysłowego jest zasadniczo zbieżna z konstrukcją domowego odkurzacza kubełkowego przedstawionego na figurze 12 i opisanego w pierwszym przykładzie realizacji. W ogólności odkurzacz przemysłowy według drugiej realizacji niniejszego wynalazku zawiera wlot powietrza brudnego 17, który kieruje zapylone powietrze do zbiornika 20. We wnętrzu zbiornika rozmieszczona jest płyta multifiltra 21 wyposażona w multifiltr 1. Konstrukcja multifiltra 1 w odkurzaczu przemysłowym jest zasadniczo zbieżna z konstrukcją multifiltra 1 przedstawioną w pierwszym przykładzie realizacji i zawiera szereg filtrów rurkowych 23 z umieszczoną wewnątrz sprężyną 22 z tworzywa sztucznego o konstrukcji ujawnionej w poprzednim przykładzie realizacji. Zbiornik 20 na swoim spodzie zaopatrzony jest w klapę zbiornika 24, która kieruje oddzielone pyły i zabrudzenia stałe do zbiornika na odpady 25. Na przeciwległej stronie zbiornik 20 zamknięty jest przez klapę zbiornika 19, z której rozchodzi się wylot powietrza czystego 18. Sposób oczyszczania powietrza opiera się o ten sam schemat, który został opisany dla przykładu realizacji dla domowego odkurzacza workowego. Zastosowanie multifiltra 1 według ujawnionej w niniejszym opisie konstrukcji zapewnia samooczyszczenie układu filtracyjnego i tym samym zwiększa trwałość całego układu oczyszczania powietrza.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych, w którym zapylone i zanieczyszczone cząstkami stałymi powietrze wprowadza się do urządzenia oczyszczającego wyposażonego we wlot powietrza, komorę ciśnieniową, źródło ciśnienia, zbiornik na zanieczyszczenia oraz umieszczony pomiędzy komorą ciśnieniową i zbiornikiem na zanieczyszczenia multifiltr, zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym filtr rurkowy zawiera worek rurkowy, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężynę i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej, przepuszcza się zapylone i zanieczyszczone cząstkami stałymi powietrze przez multifiltr wytwarzając podciśnienie w komorze ciśnieniowej, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) posiada co najmniej dwie elastyczne nitki, a każda z nich zawiera leżące kolejno, rozmieszczone równomiernie na obwodzie sprężyny (5), półki poziome (7), a każda półka pozioma (7) jest zakończona co najmniej z jednego swego boku półką śrubową (8), przy czym w tej samej nitce półka pozioma (7) z jednego swego boku jest połączona, poprzez poprzedzającą półkę śrubową (8), z poprzednią położoną niżej półką poziomą (7) tej samej nitki, zaś z drugiego swego boku, poprzez następującą półkę śrubową (8), z następną położoną wyżej półką poziomą (7) tej samej nitki, w taki sposób, że podczas wytwarzania zmiennego podciśnienia w komorze ciśnieniowej sprężyny (5) ściskają i rozprężają się zmieniając swoje wymiary geometryczne w co najmniej w dwóch wymiarach i trakcie zmiany ciśnienia cząstki stałe są osadzane na worku rurkowym (4), a powietrze
    PL 230 848 Β1 pozbawione cząstek stałych jest przetłaczane przez szereg filtrów rurkowych (23) do zbiornika (19) i ewakuowane z układu przez wylot (18), a cząstki stałe sa zbierane w zbiorniku na odpady (25) po rozprężeniu szeregu filtrów rurkowych (23).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ilość nitek w sprężynie (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) wynosi dwie, a każda z nich zawiera równoległe, leżące kolejno po przeciwnych stronach obwodu sprężyny (5), półki poziome (7), a półki poziome (7) jednej nitki są położone naprzeciwległe na tym samym poziomie z półkami poziomymi (7) drugiej nitki,
  3. 3. Sposób według zastrz, 1 albo 2, znamienny tym, że nitki sprężyny (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) są połączone od dołu elastycznym pałąkiem (9), a od góry kołnierzem uszczelniającym (6).
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest jednoczęściowa z kołnierzem uszczelniającym (6).
  5. 5. Sposób według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) wraz ze swym pałąkiem (9) i kołnierzem uszczelniającym (6) jest w postaci jednoczęściowej wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego.
  6. 6. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że stosunek całkowitej wysokości (H) filtra rurkowego (2) do zewnętrznej średnicy (D) przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego (4) wynosi co najmniej 5.
  7. 7. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że worek rurkowy (4) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest zaciśnięty i uszczelniony pomiędzy powierzchniami walcowymi części rurkowej kołnierza uszczelniającego (6) filtra rurkowego (2) i otworu przelotowego płyty montażowej (3 albo 3’ albo 3”).
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że worek rurkowy (4) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest zaciśnięty i uszczelniony także pomiędzy dolną powierzchnią kołnierzową kołnierza uszczelniającego (6) filtra rurkowego (2) i górną powierzchnią płyty montażowej (3 albo 3’ albo 3”) multifiltra (1).
  9. 9. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że kołnierz uszczelniający (6) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) posiada uformowaną tulejkę uszczelniającą (10), która posiada obwodowe karby uszczelniające (11).
  10. 10. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 9, znamienny tym, że płyta montażowa (3) multifiltra (1) jest z tworzywa sztucznego i ma kształt okrągły.
  11. 11. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 10, znamienny tym, że płyta montażowa (3’) multifiltra (1) jest metalowa i ma kołnierz zewnętrzny w kształcie walcowym albo zbliżonym do stożka ściętego o małym odchyleniu ścianki stożkowej od pionu.
  12. 12. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 11, znamienny tym, że płyta montażowa (3”) multifiltra (1) jest z tworzywa sztucznego i ma kształt prostokątny.
  13. 13. Układ do oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych, zawierający wlot powietrza, komorę ciśnieniową, źródło ciśnienia, zbiornik na zanieczyszczenia oraz umieszczony pomiędzy komorą ciśnieniową i zbiornikiem na zanieczyszczenia multifiltr, zawierający wiele pojedynczych filtrów rurkowych osadzonych trwale i szczelnie dla strumienia powietrza w płycie montażowej, przy czym filtr rurkowy zawiera worek rurkowy, umieszczoną wewnątrz worka rurkowego sprężynę i kołnierz uszczelniający osadzony sztywno w płycie montażowej, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) posiada co najmniej dwie elastyczne nitki, a każda z nich zawiera leżące kolejno, rozmieszczone równomiernie na obwodzie sprężyny (5), półki poziome (7), a każda półka pozioma (7) jest zakończona co najmniej z jednego swego boku półką śrubową (8), przy czym w tej samej nitce półka pozioma (7) z jednego swego boku jest połączona, poprzez poprzedzającą półkę śrubową (8), z poprzednią położoną niżej półką poziomą (7) tej samej nitki, zaś z drugiego swego boku, poprzez następującą półkę śrubową (8), z następną położoną wyżej półką poziomą (7) tej samej nitki.
  14. 14. Układ według zastrz. 13, znamienny tym, że ilość nitek w sprężynie (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) wynosi dwie, a każda z nich zawiera równoległe, leżące kolejno po przeciwnych stronach obwodu sprężyny (5), półki poziome (7), a półki poziome (7) jednej nitki są położone naprzeciwległe na tym samym poziomie z półkami poziomymi (7) drugiej nitki.
  15. 15. Układ według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że nitki sprężyny (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) są połączone od dołu elastycznym pałąkiem (9), a od góry kołnierzem uszczelniającym (6).
    PL 230 848 Β1
  16. 16. Układ według zastrz. 15, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest jednoczęściowa z kołnierzem uszczelniającym (6).
  17. 17. Układ według zastrz. 15 albo 16, znamienny tym, że sprężyna (5) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) wraz ze swym pałąkiem (9) i kołnierzem uszczelniającym (6) jest w postaci jednoczęściowej wypraski wtryskowej z tworzywa sztucznego.
  18. 18. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 17, znamienny tym, że stosunek całkowitej wysokości (H) filtra rurkowego (2) do zewnętrznej średnicy (D) przekroju poprzecznego części walcowej worka rurkowego (4) wynosi co najmniej 5.
  19. 19. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 18, znamienny tym, że worek rurkowy (4) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest zaciśnięty i uszczelniony pomiędzy powierzchniami walcowymi części rurkowej kołnierza uszczelniającego (6) filtra rurkowego (2) i otworu przelotowego płyty montażowej (3 albo 3’ albo 3”).
  20. 20. Układ według zastrz. 19, znamienny tym, że worek rurkowy (4) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) jest zaciśnięty i uszczelniony także pomiędzy dolną powierzchnią kołnierzową kołnierza uszczelniającego (6) filtra rurkowego (2) i górną powierzchnią płyty montażowej (3 albo 3’ albo 3”) multifiltra (1).
  21. 21. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 20, znamienny tym, że kołnierz uszczelniający (6) filtra rurkowego (2) multifiltra (1) posiada uformowaną tulejkę uszczelniającą (10), która posiada obwodowe karby uszczelniające (11).
  22. 22. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 21, znamienny tym, że płyta montażowa (3) multifiltra (1) jest z tworzywa sztucznego i ma kształt okrągły.
  23. 23. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 22, znamienny tym, że płyta montażowa (3’) multifiltra (1) jest metalowa i ma kołnierz zewnętrzny w kształcie walcowym albo zbliżonym do stożka ściętego o małym odchyleniu ścianki stożkowej od pionu.
  24. 24. Układ według któregokolwiek z zastrz. od 13 do 23, znamienny tym, że płyta montażowa (3”) multifiltra (1) jest z tworzywa sztucznego i ma kształt prostokątny.
PL418582A 2016-09-07 2016-09-07 Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji PL230848B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418582A PL230848B1 (pl) 2016-09-07 2016-09-07 Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418582A PL230848B1 (pl) 2016-09-07 2016-09-07 Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418582A1 PL418582A1 (pl) 2018-03-12
PL230848B1 true PL230848B1 (pl) 2018-12-31

Family

ID=61534616

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418582A PL230848B1 (pl) 2016-09-07 2016-09-07 Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230848B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418582A1 (pl) 2018-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101962186B1 (ko) 초미세먼지 제거용 공조시스템의 여과포 세척장치 및 여과포 세척방법
CN101849805B (zh) 分离设备
US4838907A (en) High efficiency industrial vacuum cleaner
GB2385808A (en) Grill assembly for a cyclone-type vacuum cleaner
US20140144319A1 (en) Orbit filter magnets for cyclonic cleaners
CN1502293A (zh) 真空吸尘器的集尘过滤器以及具有此装置的真空吸尘器
US5096472A (en) High efficiency industrial vacuum cleaner and improved filter element
US20030188636A1 (en) Process and device for eliminating the particles contained in a stream of fluid
KR20090070450A (ko) 사이클론 조립체
CN1502294A (zh) 真空吸尘器用集尘过滤器及带有该过滤器的真空吸尘器
EP2550081A1 (en) Filter assembly
US5015274A (en) High efficiency industrial vacuum cleaner and filter element
PL230848B1 (pl) Sposób oczyszczania powietrza z pyłów i cząstek stałych oraz układ do jego realizacji
CN110200547B (zh) 一种具有金属网过滤结构的除尘结构
JP6234265B2 (ja) フィルタユニット及び集塵機
CN100335850C (zh) 空气净化器
KR20160015566A (ko) 공기청정기
KR20180002695U (ko) 공장용 공기정화장치
US20200384400A1 (en) Top inlet vacuum pulse cleaning dust collector
US20190255471A1 (en) Three dimensional filter media for extended life filter
RU2315665C1 (ru) Пылеулавливающий аппарат
RU80125U1 (ru) Фильтр для очистки газа
CN109603330A (zh) 自清洁袋式除尘器
JP7222740B2 (ja) 集塵装置のフィルタの交換方法、及びフィルタ
CN220345317U (zh) 脉冲脱尘式布袋除尘器