PL230484B1 - Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej - Google Patents

Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej

Info

Publication number
PL230484B1
PL230484B1 PL416355A PL41635516A PL230484B1 PL 230484 B1 PL230484 B1 PL 230484B1 PL 416355 A PL416355 A PL 416355A PL 41635516 A PL41635516 A PL 41635516A PL 230484 B1 PL230484 B1 PL 230484B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
peptide
amino acid
acid
amino acids
stationary phases
Prior art date
Application number
PL416355A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416355A1 (pl
Inventor
Szymon Bocian
Magdalena Skoczylas
Bogusław BUSZEWSKI
Boguslaw Buszewski
Original Assignee
Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu
Uniwersytet Mikolaja Kopernika W Toruniu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu, Uniwersytet Mikolaja Kopernika W Toruniu filed Critical Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu
Priority to PL416355A priority Critical patent/PL230484B1/pl
Publication of PL416355A1 publication Critical patent/PL416355A1/pl
Publication of PL230484B1 publication Critical patent/PL230484B1/pl

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwłaszcza w chromatografii cieczowej. Peptydowe fazy stacjonarne mają zastosowanie w technikach separacyjnych i technikach pokrewnych.
Peptydy stanowią jedną z najważniejszych grup związków będących składnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego organizmu. Kluczowe znaczenie poszczególnych peptydów wynika z ich właściwości, które zależą od jednostek budulcowych - aminokwasów, ich liczby oraz kolejność w jakiej są połączone i to przede wszystkim decyduje o aktywności biologicznej cząsteczki danego polipeptydu. W związku z tym związanie na powierzchni nośnika (najczęściej żelu krzemionkowego) odpowiednich sekwencji aminokwasów pozwala uzyskać wysoce selektywne fazy stacjonarne o zróżnicowanych właściwościach fizykochemicznych dla bardzo dokładnej analizy chromatograficznej.
Znane są fazy stacjonarne zawierające na powierzchni nośnika chromatograficznego immobilizowane peptydy, przy czym ich wytwarzanie zachodzi w wyniku reakcji uprzednio zsyntetyzowanego peptydu z nośnikiem chromatograficznym, zazwyczaj żelem krzemionkowym modyfikowanym ligandami γ-aminopropylowymi.
Celem wynalazku jest opracowanie metody syntezy selektywnych, odtwarzalnych i stabilnych wypełnień kolumn do chromatografii cieczowej stosowanych zarówno w odwróconym układzie faz, jak i chromatografii oddziaływań hydrofilowych do rozdzielania związków biologicznie aktywnych.
Istota sposobu wytwarzaniu peptydowych faz stacjonarnych o ogólnym wzorze 1 na powierzchni nośnika chromatograficznego - żelu krzemionkowego modyfikowanego grupami aminopropylowymi według wynalazku polega na syntezie peptydu przez sekwencyjne przyłączanie aminokwasów poprzez reakcję chemiczną z N-blokowanym aminokwasem w środowisku polarnych rozpuszczalników aprotycznych, w obecności aktywatora grupy karboksylowej, w temperaturze od 20°C do 60°C przez okres od 4 godzin do 24 godzin, usunięciu nadmiaru substratów na filtrze ze spieku ceramicznego lub szklanego poprzez przemywanie kolejno toluenem i metanolem, a następnie poddaniu tak otrzymanego produktu zawierającego monowarstwę aminokwasu reakcji ze związkiem chemicznym odblokowującym grupę aminową przyłączonego aminokwasu rozpuszczonym w polarnym rozpuszczalniku aprotycznym o stężeniu od 10% do 30% objętościowych i mieszanie powstałej zawiesiny przez okres od 5 minut do 30 minut, po czym osunięciu nadmiaru substratów poprzez filtrację i przemywanie na filtrze ze spieku ceramicznego lub szklanego kolejno toluenem i metanolem, a następnie ponownie wielokrotne poddanie derywatyzacji wybranymi aminokwasami kolejno, w ten sam sposób jak wyżej opisany z wytworzeniem peptydu o zaplanowanej, dowolnej liczbie aminokwasów.
Korzystnie, gdy jako ugrupowanie blokujące w N-blokowanym aminokwasie stosuje się grupę 9-fluorenylometoksykarbonylową (Fmoc) albo t-butyloksykarbonylową (Boc), albo benzyloksykarbonylową (Z), albo tritylową (Trt), albo tertbutylową (OtBu), albo tosylową (Tos), albo ftalilową (Pht), albo formylową (For).
Korzystnie, gdy jako polarnych rozpuszczalników aprotycznych używa się chlorku metylenu lub dimetyloformamidu , albo dioksanu.
Korzystnie, gdy jako aktywatora grupy karboksylowej stosuje się N,N'-dicykloheksylokarbodiimid albo chloromrówczan s-butylu, albo N-etoksykarbonylo-2-etoksy-1,2-dihydrochinolinę, albo heksafluorofosforantris(dimetyloamino)-1-benzotriazyloksyfosfoniowy, albo heksafluorofosforan tris (pirolidyno)-1-benzotriazoliloksyfosfoniowy, albo tetrafluoroboran[2-(1-benzotriazolo)]-1,1,3,3-tetrametylouroniowy, albo heksafluorofosforan bromo-tris(pirolidyno)fosfoniowy, albo aktywne estry p nitrofenylowe, albo pentafiuorofenylowe, albo kwas azotowy (III) w ramach metody azydkowej.
Korzystnie, gdy jako czynnik odblokowujący grupę aminową stosuje się roztwór piperydyny w dimetyloformamidzie albo kwas trifluorooctowy w dichlorometanie, albo N,N-diizopropyloetyloaminy albo kwas chlorowodorowy w dioksanie, albo kwas metanosulfonowy w dioksanie, albo trimetylosililofenol w dichlorometanie, albo proces fotolizy.
Korzystnie, gdy filtracje i przemywanie prowadzi się na spieku szklanym o porowatości G-4 według Schotta.
Związanie na powierzchni krzemionki odpowiednich sekwencji aminokwasów, pozwala uzyskać fazy stacjonarne o różnej hydrofobowości i polarności w zależności od potrzeb aplikacyjnych.
W wyniku syntezy otrzymuje się użyteczne wypełnienia w odwróconym układzie faz chromatografii cieczowej, jak również chromatografii oddziaływań hydrofilowych. Dodatkowo specyficzne właści
PL 230 484 B1 wości zsyntetyzowanych faz peptydowych klasyfikują je jako chiralne fazy stacjonarne, zdolne do rozdzielania enancjomerów. Interesującą własnością omawianej grupy adsorbentów jest zmiana właściwości w zależności od zastosowanego pH fazy ruchomej. Zatem kombinacja odpowiednich aminokwasów (oparta głównie na rodzaju ich łańcuchów bocznych) pozwala otrzymać dwubiegunowe fazy stacjonarne, jako alternatywne materiały do analizy zjonizowanych analitów. Projektowanie sekwencji chemicznie związanych aminokwasów pozwala również kreować mechanizmy retencji oparte na specyficznych oddziaływaniach immobilizowanych molekuł z cząsteczkami analitów.
Peptydowe fazy stacjonarne odznaczają się wysoką selektywnością w analizie związków biologicznie aktywnych takich jak nukleozydy, zasady azotowe, flawonoidy, węglowodany oraz alkaloidy purynowe. Peptydowe wypełnienia znajdują również zastosowane do rozdzielania zarówno aminokwasów i peptydów, jak i ich izomerów oraz pochodnych.
Zastosowanie metod instrumentalnych (analiza elementarna pierwiastków, termiczna analiza grawimetryczna, spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego dla ciała stałego oraz spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera) pozwoliło zdefiniować strukturę związanych ligandów oraz potwierdzić obecność pożądanych grup funkcyjnych na powierzchni zsyntetyzowanych faz stacjonarnych.
Sposób według wynalazku, nie ograniczając jego zakresu ochrony, został przedstawiony w niżej podanych przykładach jego wykonania.
P r z y k ł a d 1. W reaktorze uniemożliwiającym kontakt reagentów z otoczeniem umieszcza się 5,6 g żelu krzemionkowego modyfikowanego ligandami γ-aminopropylowymi, suszy się pod próżnią 10-3 MPa w temperaturze 120°C w ciągu 6 godzin za pomocą łaźni olejowej.
Kolejno do reaktora zawierającego wysuszony modyfikowany żel krzemionkowy dodaje się zawiesinę zawierającą glicynę z nieaktywną grupą aminową (blokowaną za pomocą grupy 9-fluorenylometoksykarbonylowej), N,N'-dicykloheksylokarbodiimid (aktywator grupy karboksylowej) w dimetyloformamidzie i dichlorometanie. Reakcję prowadzi się w temperaturze 40°C w czasie 24 godzin.
Produkt reakcji oddziela się od mieszaniny poreakcyjnej na spieku szklanym Schotta o porowatości G-4, przemywa się kolejno toluenem i metanolem.
Następnym krokiem syntezy jest odbezpieczenie grupy aminowej przyłączonego aminokwasu. Usunięcie grupy blokującej przeprowadza się 20% roztworem piperydyny w dimetyloformamidzie, wprowadzając wymienione odczynniki do kolby zawierającej uprzednio przemyty adsorbent. Otrzymaną zawiesinę miesza się 15 minut, ponownie zawartość oczyszcza się od nadmiaru reagentów poprzez przemycie toluenem i metanolem, a następnie suszy w próżni w temperaturze 60°C.
Faza stacjonarna zawierająca pierwszą warstwę aminokwasów może zostać powtórnie poddana reakcji z kolejnym N-blokowanym aminokwasem w sposób analogiczny do wyżej opisanego. Umożliwia to otrzymanie peptydu o dowolnej długości.
P r z y k ł a d 2. W reaktorze uniemożliwiającym kontakt reagentów z otoczeniem umieszcza się 5,6 g żelu krzemionkowego modyfikowanego ligandami y-aminopropylowymi, suszy się pod próżnią 10-3 MPa w temperaturze 120°C w ciągu 6 godzin za pomocą łaźni olejowej.
Kolejno do reaktora zawierającego wysuszony modyfikowany żel krzemionkowy dodaje się zawiesinę zawierającą alaninę z nieaktywną grupą aminową (blokowaną za pomocą grupy 9-fluorenylometoksykarbonylowej), N,N-dicykloheksylokarbodiimid (aktywator grupy karboksylowej) w dimetyloformamidzie i dichlorometanie. Reakcje prowadzi się w temperaturze 40°C w czasie 24 godzin.
Produkt reakcji oddziela się od mieszaniny poreakcyjnej na spieku szklanym Schotta o porowatości G-4, przemywa się kolejno toluenem i metanolem.
Następnym krokiem syntezy jest odbezpieczenie grupy aminowej przyłączonego aminokwasu. Usunięcie grupy blokującej przeprowadza się 20% roztworem piperydyny w dimetyloformamidzie, wprowadzając wymienione odczynniki do kolby zawierającej uprzednio przemyty adsorbent. Otrzymaną zawiesinę miesza się 15 minut, ponownie zawartość oczyszcza się od nadmiaru reagentów poprzez przemycie toluenem i metanolem, a następnie suszy w próżni w temperaturze 60°C.
Faza stacjonarna zawierająca pierwszą warstwę aminokwasów może zostać powtórnie poddana reakcji z kolejnym N-blokowanym aminokwasem w sposób analogiczny do wyżej opisanego. Umożliwia to otrzymanie peptydu o dowolnej długości.
Peptydowych faz stacjonarnych według wynalazku mogą służyć do oznaczania wybranych związków biologicznie aktywnych takich jak: nukleozydy, zasady azotowe, węglowodany, flawonoidy oraz alkaloidy purynowe pozwalając na przeprowadzenie wysoce selektywnych rozdzieleń. Jako eluent można stosować typowe fazy ruchome stosowane w danym układzie chromatograficznym.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwłaszcza w chromatografii cieczowej o ogólnym wzorze 1 na powierzchni nośnika chromatograficznego - żelu krzemionkowego modyfikowanego grupami aminopropylowymi, znamienny tym, że utworzenie łańcucha peptydowego na powierzchni nośnika chromatograficznego następuje poprzez syntezę peptydu polegającą na sekwencyjnym przyłączaniu aminokwasów poprzez reakcję chemiczną z N-blokowanym aminokwasem w środowisku polarnych rozpuszczalników aprotycznych, w obecności aktywatora grupy karboksylowej, w temperaturze od 20°C do 60°C przez okres od 4 godzin do 24 godzin, usunięciu nadmiaru substratów na filtrze ze spieku ceramicznego lub szklanego poprzez przemywanie kolejno toluenem i metanolem, a następnie poddaniu tak otrzymanego produktu zawierającego monowarstwę aminokwasu reakcji ze związkiem chemicznym odblokowującym grupę aminową przyłączonego aminokwasu rozpuszczonym w polarnym rozpuszczalniku aprotycznym o stężeniu od 10% do 30% objętościowych i mieszanie powstałej zawiesiny przez okres od 5 minut do 30 minut, po czym osunięciu nadmiaru substratów poprzez filtrację i przemywanie na filtrze ze spieku ceramicznego lub szklanego kolejno toluenem i metanolem, a następnie ponownie wielokrotne poddanie derywatyzacji wybranymi aminokwasami kolejno, w ten sam sposób jak wyżej opisany z wytworzeniem peptydu o zaplanowanej, dowolnej liczbie aminokwasów.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ugrupowanie blokujące w N-blokowanym aminokwasie stosuje się grupę 9-fluorenylometoksykarbonylową (Fmoc) albo t-butyloksykarbonylową (Boc), albo benzyloksykarbonylową (Z), albo tritylową (Trt), albo tertbutylową (OtBu), albo tosylową (Tos), albo ftalilową (Pht), albo formylową (For).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako polarnych rozpuszczalników aprotycznych używa się chlorku metylenu lub dimetyloformamidu, albo dioksanu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aktywatora grupy karboksylowej stosuje się N,N'-dicykloheksylokarbodiimid albo chloromrówczan s-butylu, albo N-etoksykarbonylo-2-etoksy-1,2-dihydrochinolinę, albo heksafluorofosforantris(dimetyloamino)-1-benzotriazyloksyfosfoniowy, albo heksafluorofosforan tris (pirolidyno)-1-benzotriazoliloksyfosfoniowy, albo tetrafluoroboran[2-(1-benzotriazolo)]-1,1,3,3-tetrametylouroniowy, albo heksafluorofosforan bromotris(pirolidyno)fosfoniowy, albo aktywne estry p nitrofenylowe, albo pentafluorofenylowe, albo kwas azotowy (III) w ramach metody azydkowej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako czynnik odblokowujący grupę aminową stosuje się roztwór piperydyny w dimetyloformamidzie albo kwas trifluorooctowy w dichlorometanie, albo N,N-diizopropyloetyloaminy albo kwas chlorowodorowy w dioksanie, albo kwas metanosulfonowy w dioksanie, albo trimetylosililofenol w dichlorometanie, albo proces fotolizy.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że filtracje i przemywanie prowadzi się na spieku szklanym o porowatości G-4 według Schotta.
PL416355A 2016-03-01 2016-03-01 Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej PL230484B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416355A PL230484B1 (pl) 2016-03-01 2016-03-01 Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416355A PL230484B1 (pl) 2016-03-01 2016-03-01 Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416355A1 PL416355A1 (pl) 2017-09-11
PL230484B1 true PL230484B1 (pl) 2018-11-30

Family

ID=59771909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416355A PL230484B1 (pl) 2016-03-01 2016-03-01 Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230484B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416355A1 (pl) 2017-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Padró et al. State-of-the-art and recent developments of immobilized polysaccharide-based chiral stationary phases for enantioseparations by high-performance liquid chromatography (2013–2017)
Lee et al. Fabrication of chemical microarrays by efficient immobilization of hydrazide-linked substances on epoxide-coated glass surfaces
JP4869247B2 (ja) 混合様式アニオン交換型分離材料
ES2476917T3 (es) Nuevos selectores quirales y fases estacionarias para la separación de mezclas de enanti�meros
JP2002510554A (ja) 触媒の発見および最適化のための並行コンビナトリアル方法およびその使用
Franco et al. Novel cinchona alkaloid carbamate C9-dimers as chiral anion-exchange type selectors for high-performance liquid chromatography
Breitenbucher et al. Scope and limitations of solid-supported liquid− liquid extraction for the high-throughput purification of compound libraries
Skoczylas et al. Dipeptide-bonded stationary phases for hydrophilic interaction liquid chromatography
US7126006B2 (en) Glycoluril core molecules for combinatorial libraries
Benito et al. Bicyclic Organo‐Peptides as Selective Carbohydrate Receptors: Design, Solid‐phase Synthesis, and on‐bead Binding Capability
Torres-García et al. Triazene as a powerful tool for solid-phase derivatization of phenylalanine containing peptides: Zygosporamide analogues as a proof of concept
PL230484B1 (pl) Sposob wytwarzania peptydowych faz stacjonarnych dla kolumn chromatograficznych, zwlaszcza w chromatografii cieczowej
CN104607163B (zh) 一种微手性调节纤维素色谱固定相、制备方法及其应用
US7320755B2 (en) Method of preparing ligands for hydrophobic interaction chromatography
Wu et al. Enantiorecognition ability of peptoids with α-chiral, aromatic side chains
JP2002521319A (ja) ポリヒドロキサメートおよびそのアナログのライブラリー
EP4134158B1 (en) Ligand linker substrate
US7018537B2 (en) Chiral stationary phases based on derivatives of 4-amino-3,5-dinitrobenzoic acid
CA2388747A1 (en) Purification device and purification method
EP2239565A1 (en) Optical-isomer separating agent for chromatography and process for producing the same
Huang et al. Efficient resolution of racemic 1, 1′-bi-2-naphthol with chiral selectors identified from a small library
CA2491125A1 (en) Purification methods
Sugiyama et al. Fluorous Mixture Synthesis of Tripeptides and Pentapeptides Using a Fluorous-Fmoc Protection Strategy
US7384754B2 (en) Enrichment and tagging of glycosylated proteins
KR101278118B1 (ko) 다불소알킬기를 가진 트리아졸릴쿠마린 유도체, 그 제조방법 및 그의 용도