PL230339B1 - Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia - Google Patents

Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia

Info

Publication number
PL230339B1
PL230339B1 PL414431A PL41443115A PL230339B1 PL 230339 B1 PL230339 B1 PL 230339B1 PL 414431 A PL414431 A PL 414431A PL 41443115 A PL41443115 A PL 41443115A PL 230339 B1 PL230339 B1 PL 230339B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal
measuring
amplifier
output
input
Prior art date
Application number
PL414431A
Other languages
English (en)
Other versions
PL414431A1 (pl
Inventor
Przemysław MUSZ
Przemysław Musz
Mariusz KUSZTAL
Mariusz Kusztal
Tomasz GOŁĘBIOWSKI
Tomasz Gołębiowski
Original Assignee
Golebiowski Tomasz
Mariusz Kusztal
Musz Przemyslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Golebiowski Tomasz, Mariusz Kusztal, Musz Przemyslaw filed Critical Golebiowski Tomasz
Priority to PL414431A priority Critical patent/PL230339B1/pl
Publication of PL414431A1 publication Critical patent/PL414431A1/pl
Publication of PL230339B1 publication Critical patent/PL230339B1/pl

Links

Landscapes

  • Measuring Pulse, Heart Rate, Blood Pressure Or Blood Flow (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia przeznaczone do oceny stanu zdrowia pacjenta.
Metoda monitorowania stanu organizmu i urządzenie do jej stosowania znane są z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.334571. Metoda polega na tym, że organizm jest badany w centrum monitoringu, w którym realizowany jest algorytm zabiegów i wyników, a następnie przekazywany do centrum przetwarzania danych, które ustala zabieg następny po analizie zabiegu poprzedniego, a następnie do analizatora wyników. Urządzenie tworzy centrum monitoringu składające się z analizatora krwi, urządzeń wytwarzających fale ultrafioletowe i ultradźwiękowe, elektronicznego urządzenia przepływu prądu, spektrometru oraz urządzenia wibracyjnego.
Sposób pomiaru ciśnienia i/lub tętna krwi i urządzenie do pomiaru ciśnienia i/lub tętna krwi znane są z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.404442. Przy pomiarze tętna oddziałuje się falą elektromagnetyczną w postaci sygnału wymuszenia o częstotliwości w zakresie od 50 do 150 GHz na skórę pacjenta, odbiera się sygnał powracający o przebiegu zależnym od tętnienia naczyń krwionośnych, a następnie po znalezieniu maksimów lub minimów intensywności sygnału powracającego i czasu między nimi ze znanych zależności wyznacza się wartości tętna krwi. Urządzenie zawiera antenę nadawczo-odbiorczą połączoną elektrycznie z generatorem fali radiowej o częstotliwości (50-150) GHz i detektorem fali powracającej, który połączony jest z analizatorem sygnału, przy czym wyjście analizatora połączone jest ze wskaźnikiem pomiaru.
Sposób monitorowania stanu psychofizycznego człowieka poprzez analizę pozyskanych bezinwazyjnie parametrów biomedycznych znanyjest z polskiego zgłoszenia patentowego nr P.406416. Sposób realizowany za pomocą zespołu czujników zamontowanych w urządzeniu peryferyjnym komputera, w szczególności myszce komputerowej, mających bezpośredni kontakt z ciałem człowieka poprzez dotyk charakteryzuje się tym, że w bloku pomiarowym w trybie ciągłym mierzy się za pomocą, co najmniej jednego czujnika parametry biomedyczne takie jak przepływ objętości krwi w naczyniach włosowatych. Uzyskane wyniki przesyła się do bloku diagnostycznego, w którym to dokonuje się analizy wyniku pomiaru sygnału biomedycznego takiej jak analiza zmienności rytmu pracy serca oraz porównania analizy wyniku pomiaru biomedycznego z bloku pomiarowego z zadanymi wartościami wzorcowymi.
Sposób oznaczania parametrów hemodynamicznych i urządzenie do oznaczania parametrów hemodynamicznych znane są z patentu europejskiego nr EP 1628570. Sposób polega na następującym postępowaniu: odbieranie sygnałów ciśnienia krwi pacjenta za pomocą odbiornika wartości mierzonych, do którego jest doprowadzane mierzone ciśnienie wewnątrznaczyniowe, po czym wybranie i oznaczenie sygnału ciśnienia pacjenta jako sygnału ciśnienia odniesienia z sygnału ciśnienia pacjenta przesłanego z odbiornika wartości mierzonych, następnie podział sygnałów ciśnienia pacjenta i sygnału ciśnienia odniesienia na segmenty oraz sprawdzenie tych segmentów na obecność artefaktów tym sposobem w zakresie czasu, z zastosowaniem pierwszej pochodnej sygnału ciśnienia w funkcji czasu, przy czym obarczone artefaktami segmenty zostają odrzucone, następnie oznaczenie początku i końca uderzenia serca za pomocą sygnału ciśnienia odniesienia oraz użycie nie odrzuconych segmentów sygnałów ciśnienia pacjenta do obliczenia parametrów hemodynamicznych. Urządzenie wyposażone jest w przetwornik ciśnienia, wytwarzający sygnały elektryczne zależne od sygnałów ciśnienia pacjenta, w przetwornik analogowo-cyfrowy, przekształcający te sygnały, w odbiornik wartości mierzonych, do którego przesyła się zmierzone w ciele pacjenta ciśnienie wewnątrznaczyniowe, mający postać zespołu analizy sygnałów i przetwarzania danych, który odbiera sygnały ciśnienia pacjenta, z przesłanych z odbiornika wartości mierzonych sygnałów ciśnienia pacjenta wybiera i oznacza sygnał ciśnienia pacjenta jako sygnał ciśnienia odniesienia, sygnały ciśnienia pacjenta i sygnał ciśnienia odniesienia dzieli na segmenty, sprawdza te segmenty na obecność artefaktów przy użyciu sposobu w zakresie czasu z zastosowaniem pierwszej pochodnej sygnałów ciśnienia w funkcji czasu, a obarczone błędami segmenty odrzuca, oznacza początek i koniec uderzenia serca przy użyciu sygnału ciśnienia odniesienia, używa nie odrzucone segmenty sygnałów ciśnienia pacjenta do obliczenia parametrów hemodynamicznych, jak również w jednostkę wyjściową.
Znane rozwiązania urządzeń do pomiaru biosygnałów (np. elektrokardiografy) mają wbudowane filtry górnoprzepustowe o częstotliwościach odcięcia typowo rzędu 0.05 Hz do 0.5 Hz, które mogą być ręcznie przełączane przez użytkownika. Wybór niskiej częstotliwości odcięcia pozwala na dokładne rejestrowanie składowych nisko częstotliwościowych badanego sygnału, jednak jest to związane z niedogodnością w postaci długiego czasu powrotu (bezwładnością) w przypadku wystąpienia silnych artefaktów
PL 230 339 Β1 ruchowych lub dryfu izolinii. Wybór wyższej częstotliwości odcięcia pozwala na uzyskanie mniejszej bezwładności usuwania izolinii, jednak wiąże się to z silniejszym tłumieniem dolnej części widma sygnału użytecznego.
Istota sposobu według wynalazku, polega na tym, że co najmniej jedną głowicą pomiarową podłączoną do układu analogowego toru pomiarowego, mierzy się co najmniej jeden zmienny w czasie sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, po czym wyznacza się charakterystyki odpowiadające zmianom objętości krwi w co najmniej jednym wybranym do badań obszarze ciała pacjenta, a następnie ze zmierzonej charakterystyki zmian objętości krwi w czasie wyznacza się czas narastania sygnału, okres cyklu sygnału, ponadto sprawdza się obecność załamka dykrotycznego, po czym dzieli się wartość czasu narastania sygnału przez wartość okresu cyklu sygnału, przy czym dla ilorazu korzystnie mniejszego lub równego 0,25 oraz przy obecności załamka dykrotycznego sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, uznaje się za prawidłowy, natomiast dla ilorazu mniejszego lub równego 0,25 oraz braku załamka dykrotycznego stwierdza się, że w naczyniach pacjenta jest obecne stwardnienie, zaś dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego stwierdza się zwężenie lub okluzję naczyń.
Korzystnie, dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego oraz przy krągłości grzbietu fali tętna stwierdza się okluzję naczyń pacjenta.
Korzystnie, dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego oraz przy braku krągłości grzbietu fali tętna stwierdza się zwężenie światła naczyń pacjenta.
Korzystnie, zmianę objętości krwi mierzy się czujnikiem ciśnienia połączonym z mankietem pomiarowym.
Korzystnie, krągłość grzbietu dla znormalizowanego zapisu sygnału, określa współczynnik krągłości K, który wyznacza się jako iloraz czasu trwania impulsu sygnału At zmierzonego na wysokości odpowiadającej 0,75 wartości międzyszczytowej sygnału przez 0,25 wartości międzyszczytowej sygnału A, przy czym współczynnik krągłości K większy lub równy 1 oznacza krągłość grzbietu, zaś współczynnik krągłości K mniejszy od 1 oznacza brak krągłości.
Korzystnie, zmianę objętości krwi mierzy się fotopletyzmograficznym czujnikiem optycznym transmisyjnym lub refleksyjnym.
Korzystnie, poprzez pomiar impedancji tkanek mierzy się zmianę objętości krwi.
Korzystnie, zmianę objętości krwi i/lub przepływ krwi mierzy się ultradźwiękowym przepływomierzem dopplerowskim.
Korzystnie, zmianę objętości krwi mierzy się głowicą aplanacyjną.
Korzystnie, zmianę objętości krwi mierzy się przystawką pletyzmograficzną.
Istota urządzenia według wynalazku, polega na tym, że ma jednostkę główną wyposażoną w procesor podłączony do zasilacza, przy czym do procesora podłączony jest co najmniej jeden układ toru analogowego, który na wyjściu ma przetwornik analogowo-cyfrowy, zaś na wejściu jest wyposażony w slot rozszerzeń, ponadto do zasilacza podłączona jest co najmniej jedna głowica pomiarowa. Każdy układ toru analogowego slotem rozszerzeń połączony jest ze złączem głowicy pomiarowej natomiast procesor połączony jest z komputerem.
Korzystnie, układ toru analogowego na wejściu ma wzmacniacz wejściowy, którego wejście odwracające połączone jest z głowicą pomiarową, natomiast wyjście wzmacniacza wejściowego połączone jest z wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu, którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy z filtrem antyaliasingowym z procesorem podłączonym do ekranu, ponadto procesor połączony jest interfejsem komunikacyjnym ze wzmacniaczem o regulowanym wzmocnieniu i jednocześnie co najmniej jednym przewodem sygnału przestrajania integratora z integratorem o przestrajanej charakterystyce, którego wyjście połączone jest z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego, a którego wejście jest włączone pomiędzy wyjście wzmacniacza wejściowego i wejście odwracające wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu.
Korzystnie, układ toru analogowego na wejściu ma wzmacniacz wejściowy, którego wejście odwracające połączone jest z głowicą pomiarową, natomiast wyjście wzmacniacza wejściowego połączone jest z wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu, którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy z filtrem antyaliasingowym, z procesorem podłączonym do ekranu, ponadto procesor połączony jest interfejsem komunikacyjnym ze wzmacniaczem regulowanym wzmocnieniu oraz z kluczem analogowym i jednocześnie bezpośrednio oraz poprzez drugi przetwornik cyfrowo-analogowy, a klucz analogowy z wejściem nieodwracającym wzmacniacza
PL 230 339 Β1 wejściowego, przy czym klucz analogowy połączony jest z wyjściem integratora o przestrajanej charakterystyce, którego przewód sygnału przestrajania integratora jest połączony z wyjściem komparatora okienkowego, którego wejście sygnałowe połączone jest poprzez filtr dolnoprzepustowy z wyjściem wzmacniacza o przestrajanym wzmocnieniu natomiast wejścia odniesienia są połączone z układem wytwarzania napięć odniesienia. Ponadto wyjście komparatora okienkowego jest połączone z procesorem.
Korzystnie, procesor połączony jest poprzez pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy z wejściami odniesienia głowicy pomiarowej, wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu i integratora o przestrajanej charakterystyce.
Korzystnie, wzmacniacz wejściowy ma wejście odwracające połączone poprzez pierwszy rezystor z wejściem odwracającym pierwszego wzmacniacza operacyjnego, którego wejście nieodwracające połączone jest z wyjściem integratora, a wejście odwracające pierwszego wzmacniacza operacyjnego połączone jest drugim rezystorem z wyjściem pierwszego wzmacniacza operacyjnego, które jednocześnie połączone jest poprzez trzeci rezystor, czwarty rezystor z wejściem odwracającym drugiego wzmacniacza operacyjnego, a wejście odwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego połączone jest poprzez kondensator z wyjściem drugiego wzmacniacza operacyjnego, zaś wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego połączone jest z zaciskiem napięcia odniesienia, ponadto pomiędzy trzeci rezystor czwarty rezystor oraz wyjście pierwszego wzmacniacza operacyjnego włączony jest klucz analogowy integratora, do którego podłączony jest przewód sygnału przestrajania integratora.
Korzystnie, zasilaczem jest bateria lub akumulator.
Korzystnie, co najmniej jedna głowica pomiarowa jest głowicą aplanacyjną, i/lub ciśnieniomierzem, najkorzystniej cyfrowym, i/lub układem pomiaru impedancji, i/lub układem pomiaru biosygnałów, najkorzystniej elektrokardiografem, i/lub stetoskopem elektronicznym, i/lub układem pomiaru saturacji krwi tętniczej, i/lub ultradźwiękowym układem pomiaru przepływu krwi w naczyniach, i/lub przystawką pletyzmograficzną do pomiaru zmian objętości kończyny, i/lub spirometrem.
Korzystnie, głowica aplanacyjna ma co najmniej jeden balon pomiarowy umieszczony na elemencie mocującym, przy czym każdy balon pomiarowy połączony jest przewodem pneumatycznym z czujnikiem ciśnienia, natomiast czujniki ciśnienia podłączone są poprzez układ kondycjonowania sygnału ze złączem głowicy, do którego podłączone są również układ cyfrowy i układ pompowania balonu, ponadto każdy balon pomiarowy połączony jest przewodem pneumatycznym z układem pompowania balonu. Elementem mocującym może być opaska zapinana lub plaster samoprzylepny.
Korzystnie, co najmniej jedna głowica pomiarowa zawiera układ cyfrowy połączony łączem cyfrowym ze złączem głowicy.
Korzystnym jest, gdy jednostka główna wyposażona jest w moduł komunikacji radiowej, z którego sygnał przesyłany jest do modułu komunikacji radiowej komputera.
Korzystnie, procesor połączony jest z układem sygnalizacji wyposażonym w głośnik i/lub układ sygnalizacji optycznej z diodą\ami LED.
Urządzenie według wynalazku, daje możliwość jednoczesnego pomiaru sygnałów zmiennych w czasie i analizy zależności czasowych pomiędzy sygnałami. Układy elektroniczne zastosowane w torach pomiarowych są sterowane za pomocą procesora, według algorytmu, którego celem jest optymalizacja nastaw torów pomiarowych w zależności od charakterystyk tych sygnałów, przez co możliwe jest uzyskanie dużego zakresu dynamiki pomiarów. Dzięki zastosowaniu układu do automatycznego przestrajania integratora, możliwe jest wierne odtwarzanie szerokiego widma sygnału, przy czym usuwanie dużych zaburzeń izolinii odbywa się szybko, poprzez zmniejszenie stałej czasowej integratora po wykryciu przesterowania toru sygnałowego. Po powrocie wartości średniej sygnału do ustalonego zakresu, integrator ponownie jest przestrajany na dużą stałą czasową, w celu kontynuowania pomiaru właściwego sygnału. Zastosowanie przetwornika cyfrowo-analogowego ustalającego poziom odniesienia układu analogowego tom pomiarowego w urządzeniu według wynalazku umożliwia dostosowanie zakresu roboczego napięć w układzie do charakterystyki sygnału mierzonego. Przykładowo, sygnał EKG jest sygnałem bipolarnym, więc wartość odniesienia można ustawić na środek zakresu napięć roboczych, przez co możliwe jest wzmacnianie zarówno dodatnich, jak i ujemnych załamków sygnału. Natomiast sygnał fotopletyzmograficzny lub sygnał ciśnienia z mankietu kończynowego z natury są sygnałami unipolarnymi; w celu pomiaru takich sygnałów możliwe jest przesunięcie poziomu odniesienia, przez co uzyskuje się asymetryczny zakres napięć pracy, co prowadzi do lepszego wykorzystania zakresu napięć roboczych układu. Klucz analogowy połączony z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i integratorem o przestrajanej charakterystyce umożliwia wybór sposobu odcinania składowej stałej
PL 230 339 Β1 w stopniu wejściowym toru pomiarowego. Jeżeli do wejścia nieodwracającego wzmacniacza wejściowego jest podłączony integrator o przestrajanej charakterystyce, układ analogowy dzięki działaniu pętli sprzężenia zwrotnego, adaptacyjnie usuwa składową stałą z sygnału mierzonego. Jeżeli do tego wejścia podłączony jest przetwornik cyfrowo-analogowy, możliwe jest ustalenie poziomu odcięcia i wzmocnienie jedynie pozostałej składowej stałej, będącej różnicą sygnału mierzonego oraz napięcia wyjściowego przetwornika-cyfrowo-analogowego, wraz z całą składową zmienną. Głowica aplanacyjna umożliwia rejestrację przebiegu tętna w naczyniach, w szczególności tętnicy szyjnej lub piszczelowej, poprzez umieszczenie nad nią niewielkiego balonu wypełnionego powietrzem i unieruchomienie go względem badanego obszaru ciała. Zastosowanie opaski lub plastra samoprzylepnego pozwala na przymocowanie głowicy do ciała pacjenta, co umożliwia prowadzenie badania bez konieczności ręcznego pozycjonowania i utrzymywania głowicy przez lekarza podczas rejestracji sygnału. Rozwiązanie to jest znacznie łatwiejsze w stosowaniu, niż typowe głowice aplanacyjne z czujnikiem nacisku, ponieważ nie wymaga dokładnego ustawiania końcówki pomiarowej, ponadto możliwe jest dokonywanie pomiaru przez jedną osobę, gdyż głowica nie musi być ręcznie trzymana przy ciele pacjenta. Ponadto, przy zastosowaniu opaski elastycznej, głowica aplanacyjna pozwala na uniezależnienie sygnału mierzonego od wpływu tkanek otaczających badane miejsce.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest w przykładach wykonania i uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy urządzenia do pomiaru parametrów układu krążenia, fig. 2 - schemat blokowy układu toru analogowego z przestrajanym integratorem, fig. 3 - schemat blokowy układu toru analogowego z przestrajanym integratorem i przetwornikiem do zmiany poziomu odniesienia, fig. 4 - schemat blokowy układu toru analogowego z kluczem analogowym, fig. 5 - schemat ideowy wzmacniacza wstępnego z integratorem o przestrajanej charakterystyce, fig. 6 - schemat blokowy głowicy aplanacyjnej, a fig. 7 - wykres sygnału ciśnienia z załamkiem dykrotycznym i oznaczeniami odcinków czasowych.
Przykład 1
Sposób pomiaru parametrów układu krążenia polega na tym, że jedną głowicą pomiarową 1b stanowiącą czujnik ciśnienia z mankietem pomiarowym, podłączoną do układu analogowego toru pomiarowego 1a, mierzy się zmienny w czasie sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, po czym wyznacza się charakterystyki odpowiadające zmianom objętości krwi w wybranym do badań obszarze ciała pacjenta. Następnie ze zmierzonej charakterystyki zmian objętości krwi w czasie t wyznacza się czas narastania sygnału tn, okres cyklu sygnału T, ponadto sprawdza się obecność załamka dykrotycznego D, po czym dzieli się wartość czasu narastania sygnału tn przez wartość okresu cyklu sygnału T. Dla ilorazu mniejszego lub równego 0,25 oraz przy obecności załamka dykrotycznego D sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, uznaje się za prawidłowy, natomiast dla ilorazu mniejszego lub równego 0,25 oraz braku załamka dykrotycznego D stwierdza się, że w naczyniach jest obecne stwardnienie naczyń pacjenta, zaś dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego D stwierdza się zwężenie lub okluzję naczyń. Okluzję naczyń pacjenta stwierdza się dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego D oraz przy krągłości grzbietu fali tętna, zaś zwężenie światła naczyń pacjenta stwierdza się dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego D oraz przy braku krągłości grzbietu fali tętna.
Przykład 2
Sposób pomiaru parametrów układu krążenia przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że czterema głowicami pomiarowymi 1 b, 2b, 3b, 4b, z których każda podłączona jest do układu analogowego toru pomiarowego 1a, 2a, 3a, 4a, mierzy się trzy zmienne w czasie sygnały odpowiadające zmianom objętości krwi oraz jeden sygnał akustyczny odpowiadający pracy serca. Zmianę objętości krwi, mierzy się jednocześnie dwoma czujnikami ciśnienia połączonymi z mankietami pomiarowymi oraz jednym fotopletyzmograficznym czujnikiem transmisyjnym, a sygnały akustyczne mierzy się mikrofonem połączonym ze wzmacniaczem oraz stetoskopem. Pozytywne wyniki analizy pobranych parametrów biomedycznych nie przekraczających wartości wzorcowych wysyła się do bloku magazynującego informacje, natomiast wyniki analizy pomiarów biomedycznych większe lub mniejsze od odpowiadającej im wartości wzorcowej, a zatem wyniki negatywne, wysyła się do bloku magazynującego i wysyła się do bloku komunikacyjnego, w którym inicjuje się sygnał, powodujący załączenie aplikacji do powiadomienia lekarza specjalisty.
Przykład 3
Sposób pomiaru parametrów układu krążenia przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że trzema głowicami pomiarowymi 1 b, 2b, 3b, z których każda podłączona jest do układu analogowego
PL 230 339 Β1 toru pomiarowego 1a, 2a, 3a mierzy się trzy zmienne w czasie sygnały odpowiadające zmianom objętości krwi oraz jeden sygnał akustyczny odpowiadający pracy serca. Zmianę objętości krwi, mierzy się jednocześnie dwoma czujnikami ciśnienia połączonymi z mankietami pomiarowymi oraz jedną głowicą aplanacyjną, a sygnały akustyczne mierzy się mikrofonem połączonym ze wzmacniaczem oraz stetoskopem.
Dla każdego pomiaru zadaje się wartości maksymalną oraz minimalną i zapisuje w pamięci trwałej jednostki głównej 7, jeżeli bezwzględna różnica pomiędzy bieżącą wartością średnią sygnału a zadaną wartością maksymalną lub minimalną jest mniejsza niż przyjęta dopuszczalna odchyłka, to procesor 6 poprzez przewód sygnału przestrajania integratora 13 zmniejsza stałą czasową integratora o przestrajanej charakterystyce 12 oraz informuje użytkownika poprzez zaświecenie diod LED lub wyświetlenie komunikatu na ekranie LCD, o wystąpieniu przesterowania wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10. Wówczas następuje dynamiczne przestrojenie wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10 oraz integratora o przestrajanej charakterystyce 12.
Przykład 4
Urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia ma jednostkę główną 7 wyposażoną w procesor 6 podłączony do zasilacza 5, przy czym do procesora 6 podłączone są cztery układy toru analogowego 1a, 2a, 3a, 4a, które na wyjściu mają przetwornik analogowo-cyfrowy, zaś na wejściu są wyposażone w slot rozszerzeń, ponadto do zasilacza 5 podłączone są głowice pomiarowe 1 b, 2b, 3b, 4b, a do procesora 6 podłączony jest komputer 8. Głowice pomiarowe 1 b, 2b, 3b, 4b stanowią głowica aplanacyjna, ciśnieniomierz cyfrowy, stetoskop elektroniczny oraz czujnik fotopletyzmograficzny. Każdy układ toru analogowego 1a, 2a, 3a, 4a slotem rozszerzeń, połączony jest ze złączem głowicy pomiarowej 1 b, 2b, 3b, 4b oraz poprzez procesor 6 z komputerem 8. Każdy układ toru analogowego 1a, 2a, 3a, 4a na wejściu ma wzmacniacz wejściowy 9, którego wejście odwracające połączone jest odpowiednio z głowicą pomiarową 1 b, 2b, 3b, 4b. Wyjście wzmacniacza wejściowego 9 połączone jest wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10, którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy 11 z filtrem antyaliasingowym z procesorem 6 podłączonym do ekranu 14. Ponadto procesor 6 połączony jest interfejsem komunikacyjnym 16 ze wzmacniaczem o regulowanym wzmocnieniu 10 i jednocześnie przewodem sygnału przestrajania integratora 13 z integratorem o przestrajanej charakterystyce 12, którego wyjście połączone jest z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego 9, a którego wejście jest włączone pomiędzy wyjście wzmacniacza wejściowego 9 i wejście odwracające wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10. W urządzeniu tym głowica aplanacyjna ma balon pomiarowy 22 umieszczony na elemencie mocującym 23 w postaci opaski zapinanej. Balon pomiarowy 22 połączony jest przewodem pneumatycznym 24 z czujnikiem ciśnienia 25, który mierzy ciśnienie w balonie pomiarowym 22. Zmiany ciśnienia w balonie pomiarowym 22 odpowiadają zmianom objętości tętnicy, w pobliżu której jest on umieszczony. Czujnik ciśnienia 25 podłączony jest poprzez układ kondycjonowania sygnału 26 ze złączem głowicy 28, do którego podłączone są również układ cyfrowy 27 i układ pompowania balonu 29. Balon pomiarowy 22 połączony jest przewodem pneumatycznym 24 z układem pompowania balonu 29. W urządzeniu tym zasilaczem 5 jest bateria.
Przykład 5
Urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia wykonane jak w przykładzie czwartym z tą różnicą, że układ toru analogowego 1a, 2a, 3a, 4a na wejściu ma wzmacniacz wejściowy 9, którego wejście odwracające połączone jest z głowicą pomiarową 1 b, 2b, 3b, 4b, natomiast wyjście wzmacniacza wejściowego 9 połączone jest z wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10, którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy 11 z filtrem antyaliasingowym, z procesorem 6 podłączonym do ekranu 14. Procesor 6 połączony jest interfejsem komunikacyjnym 16 ze wzmacniaczem o regulowanym wzmocnieniu 10 oraz z kluczem analogowym 18 bezpośrednio oraz poprzez drugi przetwornik cyfrowo-analogowy 17. Ponadto klucz analogowy 18 jest połączony z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego 9 oraz z wyjściem drugiego przetwornika cyfrowo-analogowego 17 i z wyjściem integratora o przestrajanej charakterystyce 12, którego przewód sygnału przestrajania 13 jest połączony z wyjściem komparatora okienkowego 19, którego wejście sygnałowe połączone jest poprzez filtr dolnoprzepustowy 21 z wyjściem wzmacniacza o przestrajanym wzmocnieniu 10 natomiast wejścia odniesienia są połączone z układem wytwarzania napięć odniesienia 20. Ponadto procesor 6 połączony jest poprzez pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy 15 z wejściami odniesienia głowicy pomiarowej 1 b, 2b, 3b, 4b, wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10 i integratora o przestrajanej charakterystyce 12. Ponadto wyjście komparatora okienkowego 19 jest połączone z procesorem 6. W urządzeniu tym zasilaczem 6 jest akumulator, zaś głowice pomiarowe 1 b,
PL 230 339 Β1
2b, 3b, 4b stanowią układ pomiaru saturacji krwi, spirometr, ultradźwiękowy układ pomiaru przepływu krwi w naczyniach oraz układ pomiaru impedancji, przy czym głowice pomiarowe 1 b, 2b, 3b, 4b zawierają układ cyfrowy połączony łączem szeregowym ze złączem głowicy. Ponadto jednostka główna 7 wyposażona jest w moduł komunikacji radiowej, z którego sygnał przesyłany jest do modułu komunikacji radiowej komputera, a procesor 6 połączony jest z układem sygnalizacji wyposażonym w głośnik i układ sygnalizacji optycznej z diody\ami LED.
Zastosowana pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego z integratorem o przestrajanej charakterystyce usuwa składową stałą napięcia wyjściowego wzmacniacza wejściowego 9, przez co wartość średnia jest utrzymywana na stałym poziomie równym wartości napięcia odniesienia układu. Sygnał jest następnie wzmacniany przez wzmacniacz programowalny 10, którego wyjście jest połączone z wejściem przetwornika analogowo-cyfrowego 11, z którego sygnał cyfrowy jest przetwarzany przez procesor 6 i wyświetlany na ekranie 14. W przypadku, gdy wartość średnia rejestrowanego sygnału pomiarowego zmieni się, a klucz 18 jest ustawiony w pozycji łączącej wejście nieodwracające wzmacniacza wejściowego 9 z wyjściem integratora 12, integrator 12 dostosowuje poziom napięcia na wejściu nieodwracającym wzmacniacza wejściowego 9 tak, aby wartość średnia sygnału na wyjściu wzmacniacza wejściowego 9 powróciła do poziomu równego napięciu odniesienia układu. Jeżeli zmiana wartości średniej sygnału następuje szybko i sygnał przekracza zakres wyznaczony przez układ wytwarzania napięć odniesienia 20, komparator 19 przestawia charakterystykę integratora 12, zmniejszając jego stałą czasową, co doprowadza do szybszego powrotu sygnału do poziomu odniesienia, umożliwiając dalszą rejestrację. Jeżeli wartość średnia sygnału mieści się w zakresie wyznaczonym przez układ 20, komparator ustawia ponownie dużą stałą czasową, co umożliwia dokładniejszą rejestrację najniższych częstotliwości składowych sygnału. Pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy 15, pozwala na ustawienie optymalnego poziomu odniesienia w przypadku współpracy układu z różnymi głowicami pomiarowymi. Poziom jest przesuwany tak, aby umożliwić zwiększenie wzmocnienia składowej zmiennej sygnału po odjęciu aktualnej wartościom składowej stałej. Integrator o przestrajanej charakterystyce 12 jest przestrajany automatycznie przez wyjście komparatora okienkowego 19. Z układu wytwarzania napięć odniesienia 20 w postaci dzielnika napięcia, podawane są na komparator 19, dwa poziomy napięcia, jeżeli układ pracuje w zakresie napięć 0-5 V, mogą to być napięcia 0,2 V i 4,8 V. Jeżeli napięcie z wyjścia wzmacniacza 10 mieści się w zakresie pomiędzy 0,2 a 4,8 V, to integrator ma dużą stałą czasową. Jeżeli przefiltrowane w filtrze dolnoprzepustowym 21 napięcie wykracza poza ten zakres, komparator okienkowy 19 przestraja integrator o przestrajanej charakterystyce 12 na krótką stałą czasową, aby umożliwić powrót do poziomu odniesienia. Potem znów wraca do dużej stałej czasowej. Jest też możliwość przesunięcia poziomu wzmacniacza wejściowego 9 o stałą wartość, niezależnie od wyjścia integratora o przestrajanej charakterystyce 12, służy do tego drugi przetwornik cyfrowo-analogowy 17.
Przykład 6
Urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia wykonane jak w przykładzie czwartym albo piątym z tą różnicą, że wzmacniacz wejściowy 9, ma wejście odwracające WE połączone poprzez pierwszy rezystor R1 z wejściem odwracającym pierwszego wzmacniacza operacyjnego U1, którego wejście nieodwracające połączone jest z wyjściem integratora WY. Wejście odwracające pierwszego wzmacniacza operacyjnego U1 połączone jest drugim rezystorem R2 z wyjściem pierwszego wzmacniacza operacyjnego U1, które jednocześnie połączone jest poprzez trzeci rezystor R3, czwarty rezystor R4 z wejściem odwracającym drugiego wzmacniacza operacyjnego U2. Wejście odwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego U2 połączone jest poprzez kondensator C1 z wyjściem drugiego wzmacniacza operacyjnego U2, zaś wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego U2 połączone jest z zaciskiem napięcia odniesienia VR. Ponadto pomiędzy trzeci rezystor R3 i czwarty rezystor R4 oraz wyjście pierwszego wzmacniacza operacyjnego U1 włączony jest klucz analogowy integratora KL, do którego podłączony jest przewód sygnału przestrajania integratora 13. Natomiast głowice pomiarowe 1 b, 2b, 3b, 4b stanowią ciśnieniomierz cyfrowy, spirometr, ultradźwiękowy układ pomiaru przepływu krwi w naczyniach oraz przystawka pletyzmograficzna do pomiaru zmian objętości kończyny.
Po podłączeniu głowicy pomiarowej 1 b, 2b, 3b, 4b, procesor 6 rozpoznaje jej typ i na tej podstawie lub na podstawie polecenia użytkownika, ustawia początkowe wartości stałej czasowej integratora o przestrajanej charakterystyce 12, poziomu odniesienia i wzmocnienia wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10. Czujnik głowicy pomiarowej 1 b, 2b, 3b, 4b, przetwarza sygnał mierzony na sygnał elektryczny, który bezpośrednio lub przez układ kondycjonujący głowicy przesyłany jest do wzmacniacza wejściowego 9. Sygnał ze wzmacniacza wejściowego 9 jest podawany na integrator o regulowanym wzmocnieniu 10, który w pętli sprzężenia zwrotnego usuwa z sygnału składową stałą, a składowa
PL 230 339 Β1 zmienna jest wzmacniana przez wzmacniacze regulowanym wzmocnieniu 10. Sygnał wzmocniony jest próbkowany przez przetwornik analogowo-cyfrowy z filtrem antyaliasingowym 11, a w postaci cyfrowej jest zapisywany przez procesor 6 do bufora w pamięci. Po zapełnieniu bufora ustaloną liczbą próbek wyznacza się wartość średnią sygnału z ostatnich 128 próbek, która jest na bieżąco porównywana z przyjętymi arbitralnie wartością maksymalną oraz wartością minimalną. Jeżeli bezwzględna różnica pomiędzy bieżącą wartością średnią sygnału a wartością porównywaną jest mniejsza niż przyjęta dopuszczalna odchyłka, to procesor 6 poprzez przewód sygnału przestrajania integratora 13 zmniejsza stałą czasową integratora o przestrajanej charakterystyce 12 oraz informuje użytkownika poprzez zaświecenie diod LED lub wyświetlenie komunikatu na ekranie LCD, o wystąpieniu przesterowania wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10.
Jeżeli wartość średnia nie jest zbliżona do minimalnej lub maksymalnej, ale wartość ostatniej próbki jest zbliżona do min lub max, procesor 6 zmniejsza wzmocnienie wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu 10 o jeden poziom, a następnie dokonuje sprawdzenia dla kolejnych próbek. Procesor 6 kontynuuje odczytywanie średniej ostatnich 64 próbek do momentu, w którym różnica pomiędzy nią, a wartością odniesienia stanie się mniejsza, niż przyjęty arbitralnie margines. Po tym procesor 6 przestraja integrator o przestrajanej charakterystyce 12 z powrotem do wartości stałej czasowej sprzed zmiany, po czym procesor 6 kontynuuje normalny tryb pomiaru. Wylicza wartość międzyszczytową składowej zmiennej z ostatnich 512 próbek. Jeżeli wartość ta pomnożona przez kolejne możliwe do ustawienia wartości wzmocnienia mieści się w zakresie pracy przetwornika analogowo-cyfrowego z filtrem antyaliasingowym 11, to procesor przestraja wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu 10 na większe wzmocnienie.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
1a - pierwszy układ analogowy toru pomiarowego,
2a - drugi układ analogowy toru pomiarowego,
3a - trzeci układ analogowy toru pomiarowego,
4a - czwarty układ analogowy toru pomiarowego, b - pierwsza głowica pomiarowa,
2b - druga głowica pomiarowa,
3b - trzecia głowica pomiarowa,
4b - czwarta głowica pomiarowa,
- zasilacz,
- procesor,
- jednostka główna,
- komputer,
- wzmacniacz wejściowy,
- wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu,
- przetwornik analogowo-cyfrowy z filtrem antyaliasingowym,
- integrator o przestrajanej charakterystyce,
- przewód sygnału przestrajania integratora,
- ekran,
- pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy,
- interfejs,
- drugi przetwornik cyfrowo-analogowy,
- klucz analogowy,
- komparator okienkowy,
- układ wytwarzania napięć odniesienia,
- filtr dolnoprzepustowy,
- balon pomiarowy,
- element mocujący,
- przewód pneumatyczny,
- czujnik ciśnienia,
- układ kondycjonowania sygnału,
- układ cyfrowy,
- złącze głowicy,
- układ pompowania balonu,
WE - wejście odwracające wzmacniacza wejściowego,
PL 230 339 Β1
WY - wyjście wzmacniacza wejściowego,
R1 - pierwszy rezystor,
R2 - drugi rezystor,
R3 - trzeci rezystor,
R4 - czwarty rezystor,
C1 - kondensator,
U1 - pierwszy wzmacniacz operacyjny,
U2 - drugi wzmacniacz operacyjny,
VR - zacisk napięcia odniesienia, KL - klucz analogowy integratora.

Claims (32)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób pomiaru parametrów układu krążenia, znamienny tym, że co najmniej jedną głowicą pomiarową (1b, 2b, 3b, 4b) podłączoną do układu analogowego toru pomiarowego (1a, 2a, 3a, 4a), mierzy się co najmniej jeden zmienny w czasie sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, po czym wyznacza się charakterystyki odpowiadające zmianom objętości krwi w co najmniej jednym wybranym do badań obszarze ciała pacjenta, a następnie ze zmierzonej charakterystyki zmian objętości krwi w czasie (t) wyznacza się czas narastania sygnału (tn) i okres cyklu sygnału (T), ponadto sprawdza się obecność załamka dykrotycznego (D), po czym dzieli się wartość czasu narastania sygnału (tn) przez wartość okresu cyklu sygnału (T), przy czym dla ilorazu korzystnie mniejszego lub równego 0,25 oraz przy obecności załamka dykrotycznego (D) sygnał odpowiadający zmianom objętości krwi, uznaje się za prawidłowy, natomiast dla ilorazu mniejszego lub równego 0,25 oraz braku załamka dykrotycznego (D) stwierdza się, że w naczyniach jest obecne stwardnienie naczyń pacjenta, zaś dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego (D) stwierdza się zwężenie lub okluzję naczyń.
  2. 2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że krągłość grzbietu dla znormalizowanego zapisu sygnału, określa współczynnik krągłości K, który wyznacza się jako iloraz czasu trwania impulsu sygnału At zmierzonego na wysokości odpowiadającej 0,75 wartości międzyszczytowej sygnału przez 0,25 wartości międzyszczytowej sygnału A, przy czym współczynnik krągłości K większy lub równy 1 oznacza krągłość grzbietu, zaś współczynnik krągłości K mniejszy od 1 oznacza brak krągłości.
  3. 3. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego (D) oraz przy krągłości grzbietu fali tętna stwierdza się okluzję naczyń pacjenta.
  4. 4. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że dla ilorazu większego niż 0,25 i braku obecności załamka dykrotycznego (D) oraz przy braku krągłości grzbietu fali tętna stwierdza się zwężenie światła naczyń pacjenta.
  5. 5. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę objętości krwi mierzy się czujnikiem ciśnienia połączonym z mankietem pomiarowym.
  6. 6. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę objętości krwi mierzy się fotopletyzmograficznym czujnikiem transmisyjnym lub refleksyjnym.
  7. 7. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że poprzez pomiar impedancji tkanek mierzy się zmianę objętości krwi.
  8. 8. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę objętości krwi i/lub przepływ krwi mierzy się ultradźwiękowym pomiaru przepływomierzem dopplerowskim.
  9. 9. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę objętości krwi mierzy się głowicą aplanacyjną.
  10. 10. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że zmianę objętości krwi mierzy się przystawką pletyzmograficzną.
  11. 11. Urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia, znamienne tym, że ma jednostkę główną (7) wyposażoną w procesor (6) podłączony do zasilacza (5), przy czym do procesora (6) podłączony jest co najmniej jeden układ toru analogowego (1a, 2a, 3a, 4a), który na wyjściu ma przetwornik analogowo-cyfrowy (11), zaś na wejściu wyposażony w slot rozszerzeń, ponadto do zasilacza (6) podłączone są komputer (8) oraz co najmniej jedna głowica
    PL 230 339 Β1 pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b), przy czym każdy układ toru analogowego (1a, 2a, 3a, 4a) slotem rozszerzeń połączony jest ze złączem głowicy pomiarowej (1b, 2b, 3b, 4b) oraz poprzez procesor (6) z komputerem (8).
  12. 12. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że układ toru analogowego (1a, 2a, 3a, 4a) na wejściu ma wzmacniacz wejściowy (9), którego wejście odwracające połączone jest z głowicą pomiarową (1b, 2b, 3b, 4b), natomiast wyjście wzmacniacza wejściowego (9) połączone jest z wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (10), którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy (11) z filtrem antyaliasingowym z procesorem (6) podłączonym do ekranu (14), ponadto procesor (6) połączony jest interfejsem komunikacyjnym (16) ze wzmacniaczem o regulowanym wzmocnieniu (10) i jednocześnie co najmniej jednym przewodem sygnału przestrajania integratora (13) z integratorem o przestrajanej charakterystyce (12), którego wyjście połączone jest z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego (9), a którego wejście jest włączone pomiędzy wyjście wzmacniacza wejściowego (9) i wejście odwracające wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (10).
  13. 13. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że układ tom analogowego (1a, 2a, 3a, 4a) na wejściu ma wzmacniacz wejściowy (9), którego wejście odwracające połączone jest z głowicą pomiarową (1b, 2b, 3b, 4b), natomiast wyjście wzmacniacza wejściowego (9) połączone jest z wejściem odwracającym wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (10), którego wyjście połączone jest poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy (11) z filtrem antyaliasingowym, z procesorem (6) podłączonym do ekranu (14), ponadto procesor (6) połączony jest interfejsem komunikacyjnym (16) ze wzmacniaczem o regulowanym wzmocnieniu (10) oraz z kluczem analogowym (18), jednocześnie bezpośrednio oraz poprzez przetwornik cyfrowo-analogowy (17), a klucz analogowy (18) z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego (9), przy czym klucz analogowy (18) połączony jest z wejściem nieodwracającym wzmacniacza wejściowego (9) oraz z wyjściem integratora o przestrajanej charakterystyce (12), którego przewód sygnału przestrajania integratora (13) połączony jest z wyjściem komparatora okienkowego (19), zaś wejście sygnałowe komparatora okienkowego (19) połączone jest poprzez filtr dolnoprzepustowy (21) z wyjściem wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (10), natomiast wejścia odniesienia są połączone z układem wytwarzania napięć odniesienia (20), ponadto wyjście komparatora okienkowego (19) jest połączone z procesorem (6).
  14. 14. Urządzenie, według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że procesor (6) połączony jest poprzez pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy (15) z wejściami odniesienia głowicy pomiarowej (1b, 2b, 3b, 4b), wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (10) i integratora o przestrajanej charakterystyce (12).
  15. 15. Urządzenie, według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że wzmacniacz wejściowy (9), ma wejście odwracające (WE) połączone poprzez pierwszy rezystor (R1) z wejściem odwracającym pierwszego wzmacniacza operacyjnego (U1), którego wejście nieodwracające połączone jest z wyjściem integratora (12), a wejście odwracające pierwszego wzmacniacza operacyjnego (U 1) połączone jest drugim rezystorem (R2) z wyjściem pierwszego wzmacniacza operacyjnego (U 1), które jednocześnie połączone jest poprzez trzeci rezystor (R3), czwarty rezystor (R4) z wejściem odwracającym drugiego wzmacniacza operacyjnego (U2), a wejście odwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego (U2) połączone jest poprzez kondensator (C1) z wyjściem drugiego wzmacniacza operacyjnego (U2), zaś wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza operacyjnego (U2) połączone jest z zaciskiem napięcia odniesienia (VR), ponadto pomiędzy trzeci rezystor (R3) i czwarty rezystor (R4) oraz wyjście pierwszego wzmacniacza operacyjnego (U1) włączony jest klucz analogowy integratora (KL), do którego podłączony jest przewód sygnału przestrajania integratora (13).
  16. 16. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że zasilaczem (6) jest bateria.
  17. 17. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że zasilaczem (6) jest akumulator.
  18. 18. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1b, 2b, 3b, 4b) jest głowicą aplanacyjną.
  19. 19. Urządzenie, według zastrz. 19, znamienne tym, że głowica aplanacyjna ma co najmniej jeden balon pomiarowy (22) umieszczony na elemencie mocującym (23), przy czym każdy balon pomiarowy (22) połączony jest przewodem pneumatycznym (24) z czujnikiem ciśnienia (25), zaś czujnik ciśnienia (25) podłączony jest poprzez układ kondycjonowania sygnału (26) ze
    PL 230 339 Β1 złączem głowicy (28), do którego podłączone są również układ cyfrowy (27) i układ pompowania balonu (29), ponadto balon pomiarowy (22) połączony jest przewodem pneumatycznym (24) z układem pompowania balonu (29).
  20. 20. Urządzenie, według zastrz. 20, znamienne tym, że elementem mocującym (23) jest opaska zapinana.
  21. 21. Urządzenie, według zastrz. 20, znamienne tym, że elementem mocującym (23) jest plaster samoprzylepny.
  22. 22. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest ciśnieniomierzem, korzystnie cyfrowym.
  23. 23. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest układem pomiaru impedancji.
  24. 24. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest układem pomiaru biosygnałów, korzystnie elektrokardiografem.
  25. 25. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest układem pomiaru saturacji krwi tętniczej.
  26. 26. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest ultradźwiękowym układem pomiaru przepływu krwi w naczyniach.
  27. 27. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest przystawką pletyzmograficzną do pomiaru zmian objętości kończyny.
  28. 28. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest spirometrem.
  29. 29. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) jest stetoskopem elektronicznym.
  30. 30. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że co najmniej jedna głowica pomiarowa (1 b, 2b, 3b, 4b) zawiera układ cyfrowy połączony interfejsem ze złączem głowicy.
  31. 31. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że jednostka główna (7) wyposażona jest w moduł komunikacji radiowej, z którego sygnał przesyłany jest do modułu komunikacji radiowej komputera.
  32. 32. Urządzenie, według zastrz. 11, znamienne tym, że procesor (6) połączony jest z układem sygnalizacji wyposażonym w głośnik i/lub układ sygnalizacji optycznej z diody\ami LED.
PL414431A 2015-10-19 2015-10-19 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia PL230339B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414431A PL230339B1 (pl) 2015-10-19 2015-10-19 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414431A PL230339B1 (pl) 2015-10-19 2015-10-19 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL414431A1 PL414431A1 (pl) 2017-04-24
PL230339B1 true PL230339B1 (pl) 2018-10-31

Family

ID=58672064

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL414431A PL230339B1 (pl) 2015-10-19 2015-10-19 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230339B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL414431A1 (pl) 2017-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6321090B2 (ja) 哺乳動物の心血管の量を判定する方法およびシステム
US6443905B1 (en) Method and arrangement for blood pressure measurement
JP6351504B2 (ja) 2本の肢の間を測定することで心臓血管の情報を取得するための装置
CA2492027C (en) Body surface probe, apparatus and method for non-invasively detecting medical conditions
US6120459A (en) Method and device for arterial blood pressure measurement
KR100467056B1 (ko) 자동혈압측정장치 및 방법
WO2019206818A1 (en) Methods to estimate the blood pressure and the arterial stiffness based on photoplethysmographic (ppg) signals
US6761695B2 (en) Method and apparatus for non-invasive measurement of changes in intracranial pressure
KR100697211B1 (ko) 무구속 맥파도달시간 측정을 이용한 혈압측정시스템 및방법
US6893400B2 (en) Angiopathy diagnosing apparatus
CN112890790B (zh) 一种穿戴式无创血压动态跟踪监测方法
JP5722898B2 (ja) 動脈血圧を非侵襲的に測定する装置
JP7235120B2 (ja) 血圧計
KR20240130151A (ko) 광혈류 측정 기반 혈압 모니터링 디바이스
KR101007818B1 (ko) 비접촉식 심장 박동 측정 센서 및 이를 이용한 신호 처리 방법
PL230339B1 (pl) Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów układu krążenia
Avbelj Morphological changes of pressure pulses in oscillometric non-invasive blood pressure measurements
CN211094256U (zh) 一种便携式在线连续监测血压的智能柔性超声装置及系统
CN216124435U (zh) 一种用于无创血压动态跟踪监测的穿戴式装置
Al-Masri et al. Designing a biosignal extraction device for measuring a blood pressure
Panula et al. An Automated Device for Recording Peripheral Arterial Waveform
Tan et al. Online Micro–Controller Non–Invasive Blood Pressure Monitoring System (E–BPM)
Mohamed et al. A new device to measure the changes in blood volume during pulseatile cycle non-invasively
GB2404439A (en) Method of measuring a person's aortic blood pressure
HU225862B1 (en) Apparatus for measurement of dinamic characteristics of blood and method for preparing determination of said characteristics