PL229803B1 - Suszarnia tunelowa - Google Patents

Suszarnia tunelowa

Info

Publication number
PL229803B1
PL229803B1 PL409309A PL40930914A PL229803B1 PL 229803 B1 PL229803 B1 PL 229803B1 PL 409309 A PL409309 A PL 409309A PL 40930914 A PL40930914 A PL 40930914A PL 229803 B1 PL229803 B1 PL 229803B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tunnel
fan
suction
line
dryer
Prior art date
Application number
PL409309A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409309A1 (pl
Inventor
Marek Kuna-Broniowski
Original Assignee
Univ Przyrodniczy W Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Przyrodniczy W Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy W Lublinie filed Critical Univ Przyrodniczy W Lublinie
Priority to PL409309A priority Critical patent/PL229803B1/pl
Publication of PL409309A1 publication Critical patent/PL409309A1/pl
Publication of PL229803B1 publication Critical patent/PL229803B1/pl

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Abstract

Suszarnia tunelowa zawiera tunel (1) z umieszczonym wewnątrz przenośnikiem transportującym (4), wentylator główny (2), wentylator przerzutowy (3), układy, pomiaru i automatyki, zawierające czujniki temperatury i ciśnienia oraz mechanizmy z siłownikami, posiada dodatkowo co najmniej jeden wentylator przepływu skrośnego (5), wyposażony w co najmniej jeden przewód ssący (6) i co najmniej jeden przewód tłoczący (7), przy czym otwór wlotowy przewodu ssącego (6) umieszczony jest przy górnej ścianie tunelu (1), a otwór wylotowy przewodu tłoczącego (7) umieszczony jest przy bocznej ścianie tunelu (1), w jego dolnej części, aż do połowy wysokości tunelu (1). Przewód ssący (6) i przewody tłoczące (7) posiadają zawory sterowane z układu automatyki. Przewody te są izolowane cieplnie.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest suszarnia tunelowa.
Znane ze stosowania suszarnie tunelowe posiadają umieszczony w tunelu przenośnik z ażurową taśmą transportującą, na której umieszczone są wyroby podlegające suszeniu. Pod przenośnikiem na całej długości znajduje się dyfuzor gorącego powietrza z dyszami skierowanymi do góry. Gorące powietrze doprowadzane jest do dyfuzora z pieca nadmuchowego umieszczonego poza tunelem. Suszarnie wyposażone są w automatykę zestawioną z czujników temperatury, wilgotności powietrza i regulatora przesuwu przenośnika transportującego. Suszarnie wyposażone są także w procesor współpracujący z komputerem, który na podstawie wskazań z czujników wskazuje aktualne parametry procesu suszenia oraz w możliwym stopniu koryguje parametry tego procesu.
Tego typu suszarnie tunelowe wykazują pewną niedogodność polegającą na tym, że w unormowanym stanie pracy, w kanale wytwarza się nie tylko wzdłużny, założony - według tak zwanej krzywej suszenia - przebieg zmian temperatur i wilgotności wyrobów, ale również szkodliwe i niepożądane, poprzeczne i pionowe rozkłady tych wielkości, wzdłuż osi pionowej „y” i poprzecznej „z”, przekroju tunelu. Wynika to stąd, że ogrzane powietrze unosi się do góry i ma tendencje przepływu górnymi warstwami a to powoduje, że wyroby podlegające suszeniu umieszczone na drodze przepływu najgorętszych warstw powietrza będą intensywniej suszone. Występowanie takiego stanu, znacznie ogranicza wydajność suszami, z uwagi na konieczność dostosowania szybkości przesuwu suszonych wyrobów do najmniej korzystnych warunków panujących w przekroju tunelu suszarni. Powoduje to także wzrost zużycia jednostkowego energii oraz wpływa na pogorszenie jakości suszenia, jako że jest trudne do kontrolowania w trakcie procesu i przez to wymaga stosowania dużego zapasu przy ustaleniu prędkości suszenia.
Z opisu patentowego PL 124 633 znane jest urządzenie do suszenia materiałów tartych z trudnoschnących gatunków drzew i o wysokiej wilgotności początkowej, zawierające wydzielone strefy oraz układ termo- i aerodynamiczny składający się z zespołu grzejników i środków do regulacji temperatury, względnej wilgotności i poruszania czynnika suszącego. W urządzeniu tym, pomiędzy wydzielonymi strefami, z których jedna jest strefą podsuszania a druga strefą dosuszania, jest ruchoma pionowa przegroda. Wielkość obu stref jest zróżnicowana a stosunek pojemności strefy podsuszania do pojemności strefy dosuszania wynosi 3:1. Obie strefy mają odrębne układy termo- i aerodynamiczne i grzejniki strefy podsuszania sprzężone są z grzejnikami strefy dosuszania tak, że zasilane są w całości lub w części odlotowym medium grzejnym grzejników strefy dosuszania.
Celem wynalazku jest zastosowanie w suszarni takiego dodatkowego wyposażenia, które zapewni jednakową temperaturę wszystkich strug przepływającego powietrza na całej wysokości i szerokości tunelu suszarni.
Cel ten spełnia suszarnia tunelowa zawierająca tunel z umieszczonym wewnątrz przenośnikiem transportującym, wentylator główny, wentylator przerzutowy, układy: pomiaru i automatyki zawierające czujniki temperatury i ciśnienia oraz mechanizmy z siłownikami, charakteryzująca się tym, że posiada co najmniej jeden wentylator przepływu skrośnego wyposażony w przewód ssący i przewód tłoczący, przy czym otwór wlotowy przewodu ssącego umieszczony jest przy górnej ścianie tunelu a otwór wylotowy każdego przewodu tłoczącego umieszczony jest przy bocznej ścianie tunelu, w jego dolnej części, aż do połowy wysokości tunelu. Zastosowany wentylator skrośny może zawierać więcej niż jeden przewód ssący i więcej niż jeden przewód tłoczący i wtedy otwory wlotowe przewodów ssących rozmieszczone są równomiernie na szerokości kanału przy jego górnej ścianie a otwory wylotowe przewodów tłoczących rozmieszczone są z obu stron tunelu przy bocznych ścianach, w jego dolnej części, aż do połowy jego wysokości. Przewód ssący i przewody tłoczące posiadają zawory sterowane z układu automatyki. Zastosowanie zaworów umożliwia prawidłowe rozprowadzanie ogrzanego powietrza z górnej warstwy w kanale do jego dolnych warstw.
Przewody tłoczące są izolowane cieplnie, co zabezpiecza przed wychłodzeniem tłoczonego powietrza przed jego wypływem z otworów wylotowych.
Zastosowany wentylator skrośny zasysa ciepłe powietrze, które w czasie przepływu w tunelu uwarstwia się w górnej strudze i przemieszcza go izolowanymi cieplnie przewodami tłoczącymi do dolnych strug w tunelu. Dzięki temu różnice temperatur przepływającego powietrza w całym przekroju tunelu zostają zmniejszone aż do całkowitego zrównania, co gwarantuje prawidłowe suszenie materiału złożonego na wszystkich półkach przenośnika oraz równomierne w czasie wysuszenie tego materiału.
PL 229 803 B1
Pozwala to na wyznaczenie optymalnych parametrów szybkości przesuwu przenośnika, przez co pośrednio uzyskuje się znaczne oszczędności energii.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia suszarnię schematycznie w przekroju wzdłużnym a Fig. 2 przedstawia schematycznie, oznaczony na Fig. 1 szczegół „A” - ustawienie wentylatora przepływu skrośnego w tunelu.
P r z y k ł a d wykonania
Suszarnia zawiera tunel 1 z umieszczonym wewnątrz przenośnikiem transportującym 4 z półkami, na których umieszcza się materiał suszony. Z jednej strony tunelu 1 umieszczony jest wentylator główny 2 tłoczący ogrzane powietrze na cały przekrój tunelu 1. Kierunek nadmuchu powietrza do tunelu 1 jest przeciwny do kierunku ruchu przenośnika transportującego 4. Suszarnia posiada także wentylator przerzutowy 3, który wtłacza do tunelu część ilości powietrza odzyskanego po przejściu przez tunel. Powietrze to, przed powtórnym wtłoczeniem w tunel 1 suszarni, podlega zmniejszeniu zawartości wilgoci, zmieszaniu z powietrzem z otoczenia wtłaczanym wentylatorem 13 zimnego powietrza i podgrzanym palnikiem głównym 12. Na dalszej drodze, powietrze to może być dogrzewane palnikiem dogrzewającym 14. W tunelu 1 suszarni zainstalowane są czujniki temperatury i ciśnienia stanowiące elementy układu pomiarowego, z których sygnały przesyłane są do współpracującego układu automatyki zawierającego mechanizmy z siłownikami realizującymi założony proces suszenia. Wszystkie założone parametry procesu suszenia i ich realizacja wspomagane są komputerowo. Suszarnia posiada wentylator przepływu skrośnego 5 wyposażony w dwa przewody ssące 6 i sześć przewodów tłoczących 7. Zarówno przewody ssące 6 jak i tłoczące 7 wyposażone są w zawory 8 zamykające. Przewody ssące 7 umieszczone są w górnej ścianie tunelu 1 symetrycznie według jego osi symetrii i poprzecznej do tej osi, w odległości od siebie równej 0,45 szerokości tunelu 1. Otwory wlotowe przewodów ssących 6 są zlicowane z wewnętrzną powierzchnią górnej ściany kanału 1. Przewody tłoczące 7 umieszczone są w bocznych ścianach 11 tunelu 1 a otwory wylotowe z tych przewodów tłoczących 7 umieszczone są w odległości od dolnej ściany 10 odpowiednio: 0,15; 0,30 i 0,5 wysokości tunelu 1. Przewody: ssące 6 i tłoczące 7 są izolowane cieplnie nałożonymi nań rurami polietylenowymi. Na zakończeniu tunelu 1 jest wylot 17, przy czym tunel 1 wyposażony jest także w zaniknięcie 15, przy którym jest śluza załadowczo-wyładowcza 16.

Claims (3)

1. Suszarnia tunelowa zawierająca tunel z umieszczonym wewnątrz przenośnikiem transportującym, wentylator główny, wentylator przerzutowy, układy: pomiaru i automatyki zawierające czujniki temperatury i ciśnienia oraz mechanizmy z siłownikami, znamienna tym, że posiada co najmniej jeden wentylator przepływu skrośnego (5) wyposażony w, co najmniej jeden, przewód ssący (6) i, co najmniej jeden, przewód tłoczący (7), przy czym otwór wlotowy przewodu ssącego (6) umieszczony jest przy górnej ścianie (9) tunelu (1) a otwór wylotowy przewodu tłoczącego (7) umieszczony jest przy bocznej ścianie (11) tunelu (1), w jego dolnej części, aż do połowy wysokości tunelu (1).
2. Suszarnia według zastrzeżenia 1, znamienna tym, że przewód ssący (6) i przewody tłoczące (7) posiadają zawory (8) sterowane z układu automatyki.
3. Suszarnia według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienna tym, że przewód ssący (6) i przewody tłoczące (7) są izolowane cieplnie.
PL409309A 2014-08-28 2014-08-28 Suszarnia tunelowa PL229803B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409309A PL229803B1 (pl) 2014-08-28 2014-08-28 Suszarnia tunelowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409309A PL229803B1 (pl) 2014-08-28 2014-08-28 Suszarnia tunelowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409309A1 PL409309A1 (pl) 2016-02-29
PL229803B1 true PL229803B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=55361202

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409309A PL229803B1 (pl) 2014-08-28 2014-08-28 Suszarnia tunelowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229803B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409309A1 (pl) 2016-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102753924B (zh) 墙板干燥方法及装置
US9915474B2 (en) Grain dryers configured so that different numbers of ducts in a grain column are selectable for cooling
US9322594B2 (en) Drier
BR102012020567B1 (pt) grelha de arrefecimento e segmento de grelha para forno de clínquer de cimento
CN109690217A (zh) 谷物干燥机以及该谷物干燥机的使用方法
PL229803B1 (pl) Suszarnia tunelowa
AU2016263357B2 (en) Modular air drier
CN104213380A (zh) 被褥烘干装置中的循环风道
US2736108A (en) Drying arrangement such as a tunnel
US2758388A (en) Drying device
RU171995U1 (ru) Зерносушилка
JP2007205652A (ja) 被乾燥物の乾燥方法および流動乾燥機
EP3347659A1 (en) High speed dryer for bricks and method for their production
CN207407641U (zh) 物料均风系统
CN105066631A (zh) 一种双向通入热风的高效烘茧机
US11589593B2 (en) Oven with improved drag
US3187441A (en) Elongated drum drier with drying gas distributing ducts
US20220177367A1 (en) Method for drying slab-shaped materials and drying device
JP2015227750A (ja) 空調システム
US1268337A (en) Heating means for baking-ovens.
US20100083529A1 (en) Dryer/Cooler Process and System
US1319605A (en) morton
CN108139155A (zh) 用于控制物体温度的设备以及用于对控制物体温度的设备进行控制的方法
RU179318U1 (ru) Устройство для сушки и вяления продуктов
CN105302194B (zh) 烘房恒温控制装置