PL229739B1 - Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego - Google Patents

Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego

Info

Publication number
PL229739B1
PL229739B1 PL402640A PL40264013A PL229739B1 PL 229739 B1 PL229739 B1 PL 229739B1 PL 402640 A PL402640 A PL 402640A PL 40264013 A PL40264013 A PL 40264013A PL 229739 B1 PL229739 B1 PL 229739B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
side flaps
web
absorbent
absorbent body
absorbent article
Prior art date
Application number
PL402640A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402640A1 (pl
Inventor
Stanisław Kwiatkowski
Tomasz Przybylski
Joanna Rychlik
Original Assignee
Torunskie Zakl Materialow Opatrunkowych Spolka Akcyjna
Torunskie Zaklady Materialów Opatrunkowych Spólka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Torunskie Zakl Materialow Opatrunkowych Spolka Akcyjna, Torunskie Zaklady Materialów Opatrunkowych Spólka Akcyjna filed Critical Torunskie Zakl Materialow Opatrunkowych Spolka Akcyjna
Priority to PL402640A priority Critical patent/PL229739B1/pl
Publication of PL402640A1 publication Critical patent/PL402640A1/pl
Publication of PL229739B1 publication Critical patent/PL229739B1/pl

Links

Landscapes

  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobu chłonnego, który to wyrób zaopatrzony jest w boczne klapy, które przymocowane są do prostokątnego korpusu chłonnego i stanowią pas materiału oddzielny od którejkolwiek warstwy korpusu chłonnego i boczne klapy (10a, 10b) złączone są z warstwą wierzchnią (4) i spodnią (5) korpusu i chłonnego w obszarze nieobejmującym wkładu chłonnego (3).Sposób wytwarzania charakteryzuje się tym, że: tnie się wstęgę materiału (13) na boczne klapy (10a, 10b) wzdłuż wklęsło wypukłej linii cięcia (15). Następnie odseparowuje się od siebie dwie symetryczne wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) i przemieszcza krzyżowo (20) względem siebie w taki sposób, aby powstał symetryczny zarys, łączy się wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) ze wstęgą materiału na warstwę spodnią (5) lub ze wstęgą materiału na warstwę wierzchnią (4) korpusu chłonnego (2).Z kolei dołącza się pozostałe elementy korpusu chłonnego (2) i tnie poprzecznie przemieszczany zespół wzajemnie połączonych wstęg materiałów na boczne klapy (17, 18) i korpusy chłonne tworząc oddzielne wyroby chłonne (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobu chłonnego, zwłaszcza przeznaczonego do odbierania i magazynowania wydzielin fizjologicznych u osób niepanujących nad wydalaniem, taki jak pieluchomajtka, pieluszka dla dzieci czy podobny wyrób chłonny jednorazowego użytku. W skład wyrobu wchodzi prostokątny korpus chłonny, który składa się z przepuszczalnej dla cieczy warstwy wierzchniej, nieprzepuszczalnej dla cieczy warstwy spodniej oraz umieszczonego pomiędzy nimi wkładu chłonnego, a ponadto ten wyrób jest zaopatrzony w boczne klapy, które przymocowane są do wzdłużnych, bocznych krawędzi korpusu chłonnego.
Znany jest sposób produkcji wyrobów chłonnych, który posiada boczne klapy, które swoimi krawędziami łączą się z korpusem chłonnym w części przedniej i/lub tylnej. Sposób wytwarzania tego wyrobu polega na tym, że w pierwszej kolejności tworzy się wkład chłonny, który zamyka się pomiędzy przepuszczalną dla cieczy warstwą wierzchnią i nieprzepuszczalną na cieczy warstwą spodnią tworząc wstęgę korpusu chłonnego. Następnie do przeciwległych wzdłużnych boków korpusu chłonnego doklejane są wstęgi materiału arkuszowego, z których za pomocą obrotowego noża kształtowego wycinane są specjalne kontury tworząc część krokową wyrobu chłonnego. Wycięta część materiału zostaje usunięta podczas procesu wytwarzania. Wadami tego rozwiązania są przede wszystkim straty materiałowe, a także koszty produkcji, związane z dodatkowymi etapami dotyczącymi usuwania odpadów ze stanowiska obcinania podczas procesu produkcji.
W celu uniknięcia tych problemów w opisie patentowym EP-B1-0 773 363, przedstawiony jest sposób produkcji wyrobu chłonnego, który posiada prostokątny korpus chłonny zawierający przepuszczalną dla cieczy warstwę wierzchnią, nieprzepuszczalną dla cieczy warstwę spodnią i umieszczony pomiędzy nimi wkład chłonny. Następnie dołącza się do całej wzdłużnej krawędzi korpusu chłonnego, zawierającej wkład chłonny, prostokątne boczne klapy. Taki sposób produkcji wyrobu chłonnego, uniemożliwia ułożenie bocznych klap pomiędzy warstwami wierzchnią i spodnią, co jest pożądane z punktu widzenia komfortu użytkownika, przeciwdziałanie obtarciom skóry. Wyrób chłonny dopiero na użytkowniku posiada zakrzywione kształty swoich wzdłużnych krawędzi bocznych. Powodować to może komplikacje przy zakładaniu wyrobu chłonnego na użytkowniku, konieczność właściwego naciągnięcia wyrobu tak, aby dopasował się do kształtów noszącej wyrób osoby. Z takim rozwiązaniem łączą się także skomplikowane etapy nanoszenia elastycznych elementów na boczne klapy, co wiąże się z wysokimi kosztami surowcowymi i procesowymi.
W opisie patentowym EP-B1-0 403 832 ujawniono sposób produkcji wyrobu chłonnego mającego korpus chłonny zawierający warstwę wierzchnią, spodnią i umieszczony pomiędzy nimi wkład chłonny. Warstwa wierzchnia i warstwa spodnia są wzajemnie połączone na bokach na zewnątrz wkładu chłonnego. Wyrób chłonny posiada boczne klapy, które stworzone są z połączenia materiałów na wierzchnią i spodnią warstwę korpusu chłonnego. Przecinanie wstęgi laminatu na boczne klapy odbywa się wzdłuż wklęsło wypukłego cięcia, a następnie te odseparowane części zostają przesunięte w stosunku do siebie, i nałożone zostają na zewnętrzną powierzchnię warstwy wierzchniej. Taki sposób produkcji wyrobu chłonnego, uniemożliwia ułożenie bocznych klap pomiędzy warstwami wierzchnią i spodnią, lub na zewnętrznej powierzchni warstwy spodniej, co jest pożądane z punktu widzenia komfortu użytkownika, przeciwdziała obtarciom skóry. Tworzenie bocznych klap z połączenia materiałów na warstwę wierzchnią i spodnią, powoduje to, że wyrób staje się słabo oddychalny, co może powodować obtarcia, odleżyny i tym podobne problemy dla użytkownika. Dodatkowo jest to dość kosztowny sposób produkcji ze względu na surowce wykorzystane na boczne klapy.
Znane są również sposoby produkcji wyrobów chłonnych z bocznymi klapami, gdzie klapy boczne zawierają część warstwy wierzchniej lub warstwy spodniej. Wadą takiego rozwiązania jest przede wszystkim ograniczenie materiałowe, tj. brak możliwości doboru materiałów na boczne klapy innych niż na korpus chłonny. Nie jest przez to możliwe zwiększenie elastyczności danego wyrobu, czy też zwiększenie jego oddychalności, co ma wpływ na komfort podczas użytkowania wyrobu, między innymi przeciwdziałanie podrażnieniom skóry użytkownika.
Sposób według niniejszego wynalazku pozwala otrzymać wyrób chłonny, który dzięki swojej budowie nie będzie powodował podrażnień, co wpłynie na lepszy komfort użytkowania wyrobu. Jednocześnie będzie estetyczny i na tyle trwały, że nie będzie możliwe zrywanie, nadrywanie się któregokolwiek elementu wyrobu chłonnego, dzięki umieszczeniu klap bocznych pomiędzy warstwy wierzchnią i spodnią korpusu chłonnego wyrobu.
PL 229 739 B1
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego w skład, którego wchodzi prostokątny korpus chłonny składający się z przepuszczalnej dla cieczy warstwy wierzchniej, nieprzepuszczalnej dla cieczy warstwy spodniej oraz umieszczonego pomiędzy nimi wkładu chłonnego, w taki sposób, że warstwy wierzchnia i spodnia łączą się ze sobą na zewnątrz wkładu chłonnego, który to wyrób chłonny zaopatrzony jest w boczne klapy, które przymocowane do korpusu chłonnego i boczne pasy i stanowią pas materiału oddzielny od którejkolwiek warstwy korpusu chłonnego, charakteryzuje się tym, że wstęgę materiału na boczne klapy tnie się wzdłuż wklęsło wypukłej linii cięcia przypominającej sinusoidę, która jest symetryczna do wzdłużnej osi środkowej wstęgi materiału, a następnie odseparowuje się od siebie dwie symetryczne wstęgi materiału na boczne klapy, w których krawędź wzdłużna jest linią prostą, a druga krawędź wzdłużna jest linią wklęsło wypukłą, przypominającą sinusoidę, po czym przemieszcza się krzyżowo te dwie wstęgi materiału na boczne klapy, pozycjonuje się te dwie wstęgi materiału względem siebie w taki sposób aby powstał symetryczny zarys i umieszcza się te dwie wstęgi materiału na boczne klapy, ich krawędziami wzdłużnymi w pobliżu zewnętrznych wzdłużnych krawędzi wstęgi materiału na warstwę spodnią lub wstęgi materiału na warstwę wierzchnią korpusu chłonnego wyrobu. Następnie łączy się wstęgi materiału na boczne klapy ze wstęgą materiału na warstwę spodnią lub ze wstęgą materiału na warstwę wierzchnią korpusu chłonnego i tak powstałą wstęgę materiałów łączy się z pozostałymi elementami na korpus chłonny, po czym tnie się poprzecznie przemieszczany zespół wzajemnie połączonych wstęg materiałów na boczne klapy i korpusy chłonne tworząc oddzielne wyroby chłonne.
Wstęga materiału na boczne klapy może być również połączona ze stroną zewnętrzną wstęgi materiału na warstwę spodnią korpusu chłonnego lub ze stroną zewnętrzną wstęgi materiału na warstwę wierzchnią korpusu chłonnego lub ze stroną zewnętrzną wstęgi materiałów na korpus chłonny.
Cięcie wstęgi materiału na boczne klapy może być w postaci jakiejkolwiek linii wklęsło wypukłej, symetrycznej do wzdłużnej osi środkowej wstęgi materiału na boczne klapy.
Powstały w ten sposób wyrób chłonny jest symetryczny względem wzdłużnej osi środkowej wyrobu.
Korzystnie jest, gdy powstały wyrób chłonny jest symetryczny także względem poprzecznej osi środkowej wyrobu.
Korzystnie jest, gdy umieszcza się gumki krokowe w obszarze łączenia wstęg materiału na boczne klapy z wstęgą materiałów na korpus chłonny wyrobu i wstęgą materiału na wierzchnią warstwę korpusu chłonnego.
Wstęga materiału na boczne klapy może być: materiałem elastycznym, materiałem odkształcalny, laminatem, materiałem przepuszczającym parę wodną, materiałem przepuszczającym ciecz, materiałem nieprzepuszczającym pary wodnej, a przepuszczającym ciecz, materiałem nieprzepuszczającym pary wodnej i nieprzepuszczającej cieczy.
Niniejszy wynalazek pozwala otrzymać w pełni funkcjonalny wyrób chłonny taki jak: pieluchomajtki, pieluszka dla dzieci czy podobny wyrób chłonny jednorazowego użytku, który to wyrób otrzymuje się w bezodpadowym procesie produkcyjnym.
Taki sposób produkcji pozwala wytwarzać wyroby chłonne w pełnym wachlarzu rozmiarów, w szczególności dla osób powyżej rozmiaru XL, bez ponoszenia dodatkowych, często kosztownych zmian procesowych na maszynie.
Kolejną zaletą tego sposobu produkcji jest swobodny dobór materiałów na boczne klapy, całkowicie niezależnie od materiału na warstwę wierzchnią czy spodnią. Dzięki temu można zwiększyć elastyczność wyrobu, czy też jego oddychalność, co przełoży się na lepszy komfort podczas użytkowania wyrobu oraz przeciwdziałanie podrażnieniom skóry użytkownika.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie wyrób chłonny od strony użytkownika wykonany według wynalazku, fig. 2 do 5 przedstawiają etapy wytwarzania bocznych klap według wynalazku, gdzie fig. 2 przedstawia cięcie materiału na boczne klapy, fig. 3 przedstawia odseparowanie wzdłuż linii cięcia dwóch wstęg materiału na boczne klapy, fig. 4 przedstawia przemieszczenie krzyżowe dwóch wstęg materiału na boczne klapy, fig. 5 przedstawia natomiast pozycjonowanie względem siebie dwóch wstęg materiału na boczne klapy tak, aby powstał symetryczny zarys, fig. 6a do fig. 6c przedstawia schematycznie kolejne etapy wytwarzania wyrobu, fig. 7a do fig. 7c przedstawia alternatywny sposób wytwarzania wyrobu na tych etapach wstęgę materiałów na korpus chłonny, fig. 8 przestawia końcowy etap wytwarzania wyrobu chłonnego na maszynie, przecinanie poprzeczne przemieszczanych zespołów wzajem4
PL 229 739 B1 nie połączonych wstęg materiałów na boczne klapy i korpus chłonny, fig. 9 przedstawia sposób produkcji wyrobu chłonnego według alternatywnego zastrzeżenia.
Sposób produkcji wyrobu chłonnego zgodny z niniejszym wynalazkiem zostanie opisany w odniesieniu do sposobu produkcji wyrobu chłonnego w postaci pieluchomajtki z zapięciami, które to zapięcia pozwalają umieścić ten wyrób wokół bioder użytkownika.
Zrozumiałe jest, że taki sposób produkcji wyrobu chłonnego może być także zastosowany do wytwarzania jednorazowych majtek chłonnych, pieluchomajtek z pasami, podpasek higienicznych, czy wkładek dla osób niekontrolujących wydalania. Wyrób chłonny według wynalazku nie jest ograniczony do jakiegokolwiek rozmiaru czy skierowany dla konkretnego użytkownika, ale może być przeznaczony zarówno dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych.
Na fig. 1 został przedstawiony jednorazowy wyrób chłonny w postaci pieluchomajtki 1, wytworzonej według niniejszego sposobu produkcji. Pieluchomajtka 1 posiada część tylną A i przednią B. Wyrób chłonny 1 zawiera korpus chłonny 2, który składa się z wkładu chłonnego 3, umieszczonego pomiędzy wierzchnią 4 i spodnią 5 warstwą korpusu chłonnego 2. Korpus chłonny 2 jest prostokątny to znaczy, że jego wzdłużne krawędzie 6a i 6b są równoległe względem siebie i jego poprzeczne krawędzie 7a i 7b są także równoległe względem siebie. Wkład chłonny 3 umieszczony jest w centralnej części korpusu chłonnego 2. Krawędzie wkładu chłonnego 3 nie pokrywają się z krawędziami korpusu chłonnego 6a, 6b, 7a, 7b. Wkład chłonny 3 zawiera materiał chłonny w postaci celulozowej masy włóknistej, do którego może być dodany materiał superabsorbcyjny. Wkład chłonny 3, może być różnorakiego kształtu: klepsydry, litery T, litery I lub tym podobnego. Wielkość tego wkładu chłonnego 3 może być większa lub mniejsza niż to zostało przedstawione na fig. 1. Wierzchnia warstwa 4 korpusu chłonnego 2 wykonana jest z przepuszczalnego dla cieczy materiału włóknistego i podczas użytkowania wyrobu skierowana jest do użytkownika, styka się z nim. Spodnia warstwa 5 korpusu chłonnego 2 wykonana jest z nieprzepuszczalnego dla cieczy materiału takiego, jak np. folia izolacyjna, laminat folii paroprzepuszczalnej (lub izolacyjnej) i włókniny, itp. Wierzchnia warstwa 4 i spodnia warstwa 5 korpusu chłonnego 2 łączą się ze sobą tworząc laminat na zewnątrz wkładu chłonnego 3 (umieszczonego pomiędzy nimi), co najmniej wzdłuż krawędzi 6a, 6b, 7a, 7b. Oznacza to, że w obszarze, w którym nie występuje wkład chłonny 3, korpus chłonny 2 jest wykonany z warstwy wierzchniej 4 i spodniej 5, które są złączone ze sobą.
Pieluchomajtka 1 posiada wzdłużną oś środkową 8, która przebiega wzdłużnie przez środek pieluchomajtki 1, a także poprzeczną oś środkową 9, która przebiega poprzecznie przez środek pieluchomajtki 1. Na fig. 1 przedstawiony jest wyrób chłonny 1, który jest symetryczny względem poprzecznej osi środkowej 9 i względem wzdłużnej osi środkowej 8. Alternatywnie, pieluchomajtka 1 może być wykonana w taki sposób, że jest symetryczna względem wzdłużnej osi środkowej 8, natomiast nie jest symetryczna względem poprzecznej osi środkowej 9, co jest przedstawione na fig. 9.
Zrozumiałe jest, pomimo, iż nie jest to ukazane w przykładzie wykonania, że pieluchomajtk i 1, w obszarze korpusu chłonnego 2 zawiera dodatkowe elementy znane ze stanu techniki, takie jak: gumki krokowe, falbanki zapobiegające przeciekaniu, materiał włóknisty, służący do rozprowadzania cieczy w obrębie wkładu chłonnego, ściągacze taliowe, taśmy frontowe i tym podobne elementy, wykorzystywane przy produkcji wyrobów chłonnych jednorazowego użytku.
Pieluchomajtka 1 posiada klapy boczne 10a, 10b, które rozchodzą się na zewnątrz korpusu chłonnego 2. Klapy boczne 10a, 10b umieszczone są pomiędzy warstwą wierzchnią 4 i spodnią 5 korpusu chłonnego 2 i złączone są z nimi przy pomocy łączenia: klejowego, mechanicznego, czy też ultradźwiękowego lub ich odpowiedniego połączenia. Obszar połączenia 11a, 11b odpowiedniej klapy bocznej 10a, 10b z korpusem chłonnym 2 pieluchomajtki 1 umieszczony jest poza obszarem wkładu chłonnego 3. Klapy boczne 10a, 10b mogą być także umieszczone na zewnętrznej części warstwy wierzchniej 4. W takim przypadku łączą się tylko z warstwą wierzchnią 4 korpusu chłonnego 2 i stykają się z użytkownikiem podczas noszenia wyrobu. Klapy boczne 10a, 10b mogą być także umieszczone na zewnętrznej stronie warstwy spodniej 5 korpusu chłonnego 2. W takim przypadku łączą się tylko z warstwą spodnią 5 korpusu chłonnego 2.
Na fig. 1 klapy boczne 10a, 10b posiadają w części tylnej A pieluchomajtki 1 zapięcia 12a, 12b, które umożliwiają zapięcie tego wyrobu wokół bioder użytkownika. Zapięcia 12a, 12b mogą być zarówno klejowe i jak i mechaniczne, w zależności od materiałów, z których jest wytworzona pieluchomajtka 1. Zrozumiałe jest, że przykład wykonania na fig. 1 jest tylko poglądowy i wyrób chłonny w miejsce zapięć 12a, 12b może zawierać pasy, zgrzewy itp., które pozwolą połączyć ze sobą część przednią B i tylną A pieluchomajtki 1.
PL 229 739 B1
Sposób wytwarzania, pieluchomajtki 1 przedstawiony jest na fig. 2 do fig. 8. Alternatywny sposób wytwarzania pieluchomajtki 1 został przedstawiony na fig. 9.
Na fig. 2 do fig. 5 przedstawiony jest sposób wykonania bocznych klap 10a, 10b wyrobu chłonnego 1. Na fig. 2 przedstawiona jest wstęga materiału 13 na boczne klapy 10a, 10b, która poprowadzona jest w kierunku maszynowym KM i następnie przecinana wzdłuż wklęsło wypukłej linii cięcia 15. Wstęga materiału 13 posiada dwie krawędzie wzdłużne 16a, 16b, które są równoległe do siebie i biegną wzdłuż kierunku maszynowego. Linia cięcia 15 jest symetryczna do wzdłużnej osi środkowej 14 wstęgi materiału 13. Linia cięcia 15 dzieli wstęgę materiału 13 na dwie symetryczne wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18.
Wstęga materiału 13 na boczne klapy 10a, 10b jest materiałem, który może posiadać następujące właściwości jak: elastyczność, nieelastyczność, odkształcalność, przepuszczalność pary wodnej, przepuszczalność cieczy, nieprzepuszczalność pary wodnej i nieprzepuszczalność cieczy, nieprzepuszczalność pary wodnej, natomiast przepuszczalność cieczy. Wstęga materiału 13 na boczne klapy 10a, 10b może być zarówno jednorodnym lub niejednorodnym materiałem jednowarstwowym lub połączeniem kilku materiałów tworząc laminat.
Fig. 3 przedstawia kolejny etap wytwarzania bocznych klap 10a, 10b wyrobu chłonnego 1, który polega na odseparowaniu od siebie wstęg materiału na boczne klapy 17, 18 wzdłuż linii cięcia 15 tak, że powstają odpowiednie krawędzie wzdłużne 19a, 19b o wklęsło wypukłym zarysie. Krawędzie wzdłużne 19a, 19b leżą od strony wewnętrznej wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. Krawędzie wzdłużne 16a, 16b pozostają bez zmian i leżą od strony zewnętrznej tych wstęg materiału 17, 18. Cały czas te dwie wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 przemieszczają się w kierunku maszynowym KM.
Na fig. 4 przedstawiony jest kolejny etap wytwarzania bocznych klap 10a, 10b wyrobu chłonnego 1, który polega na przemieszczeniu krzyżowym 20 wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W ten sposób krawędzie 16a, 16b, leżą teraz od wewnątrz, a krawędzie 19a, 19b leżą od strony zewnętrznej. Na tym etapie wytwarzania pieluchomajtki 1 następuje dołączenie zapięć 12a, 12b w odpowiednich miejscach wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W wyniku dołączenia zapięć 12a, 12b następuje lekkie spłaszczenie wypukłych miejsc wstęg materiału na boczne klapy 17, 18.
Kolejny etap wytwarzania bocznych klap 10a, 10b wyrobu chłonnego 1 przedstawiony jest na fig. 5. W tym miejscu na maszynie następuje przemieszczenie wzdłużne 21 względem siebie wstęg materiału 17, 18, w taki sposób, że powstaje symetryczny zarys stworzony przez te dwie wstęgi materiału 17, 18, który jest symetryczny względem osi środkowej 22 taśmy produkcyjnej. Takie przemieszczenie w stosunku do siebie dwóch wstęg materiału na boczne klapy 17, 18 może polegać na jednoczesnym przyspieszeniu przesuwania jednej wstęgi materiału i spowolnieniu przesuwania drugiej wstęgi materiału w kierunku maszynowym KM. Alternatywnie, może nastąpić tylko spowolnienie lub przyspieszenie jednej ze wstęg materiału na boczne klapy tak, aby zostały one umieszczone względem siebie tworząc symetryczny zarys, względem osi środkowej 22 taśmy produkcyjnej.
Na fig. 6a został przedstawiony etap produkcji wstęgi materiałów 23 na korpus chłonny 2. W kierunku maszynowym KM zostaje poprowadzona wstęga materiału 24 na spodnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2. Wstęga materiału 24 posiada wzdłużne krawędzie 25a, 25b. Następnie na wstędze materiału 24 zostają umieszczone w odpowiednich odstępach wkłady chłonne 3. W kolejnym etapie produkcji, przedstawionym na fig. 6b, zostają umieszczone wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 w pobliżu wstęgi materiałów 23 na korpus chłonny 2. Na fig. 6c wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 zostają złączone z wewnętrzną stroną 26 wstęgi materiału na warstwę spodnią 24, w obszarze 11a, 11 b, w taki sposób, że poprzeczna oś środkowa 9, przebiegająca poprzecznie przez środek wyrobu, przebiega także przez środek części wklęsłej 27 wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W kolejnym etapie dołączona zostaje wstęga materiału 28 na wierzchnią warstwę 4 korpusu chłonnego 2. Alternatywnie, wstęgi materiału na boczne klapy zostają złączone z zewnętrzną stroną 29 wstęgi materiału na warstwę spodnią 24, w obszarze 11a, 11 b, w taki sposób, że poprzeczna oś środkowa 9, przebiegająca poprzecznie przez środek wyrobu 1, przebiega także przez środek części wklęsłej 27 wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W kolejnym etapie dołączona zostaje wstęga materiału 28 na wierzchnią warstwę 4 korpusu chłonnego 2.
Na fig. 7a został przedstawiony etap produkcji wstęgi materiału 24 na spodnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2. W kierunku maszynowym KM zostaje poprowadzona wstęga materiału 24 na spodnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2. W kolejnym etapie produkcji, przedstawionym na fig. 7b, zostają umieszczone wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 w pobliżu wstęgi materiału 24 na spodnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2. Na fig. 7c wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 zostają złączone
PL 229 739 B1 z wewnętrzną stroną 26 wstęgi materiału na warstwę spodnią 24, w obszarze 11a, 11b, w taki sposób, że poprzeczna oś środkowa 9, przebiegająca poprzecznie przez środek wyrobu, przebiega także przez środek części wklęsłej 27 wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W kolejnym etapie na wstędze materiału 24 zostają umieszczone w odpowiednich odstępach wkłady chłonne 3 i następnie dołączona zostaje wstęga materiału 28 na wierzchnią warstwę 4 korpusu chłonnego 2. Alternatywnie, wstęgi materiału na boczne klapy zostają złączone z zewnętrzna stroną 32 wstęgi materiału na warstwę spodnią 24, w obszarze 11a, 11 b, w taki sposób, że poprzeczna oś środkowa 9, przebiegająca poprzecznie przez środek wyrobu, przebiega także przez środek części wklęsłej 27 wstęg materiału na boczne klapy 17, 18. W kolejnym etapie na wstędze materiału 24 zostają umieszczone w odpowiednich odstępach wkłady chłonne 3 i następnie dołączona zostaje wstęga materiału 28 na wierzchnią warstwę 4 korpusu chłonnego 2.
Alternatywnie, wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 mogą się łączyć w pierwszej kolejności ze wstęga materiału 28 na warstwę wierzchnią 4 korpusu chłonnego 2, a w kolejnym etapie ten zespół 30 łączy się ze wstęga materiałów 23 na korpus chłonny 2. Połączenie wstęg materiału na boczne klapy 17, 18 z wstęgą materiału 28 na warstwę wierzchnią 4 korpusu chłonnego 2 może być od strony zewnętrznej lub wewnętrznej tej wstęgi materiału 28 na warstwę wierzchnią 4 korpusu chłonnego 2.
Łączenie wstęg materiału na boczne klapy 17, 18 ze wstęgą materiałów 24 na spodnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2 i wstęgą materiału 28 na wierzchnią warstwę 5 korpusu chłonnego 2 może być w postaci klejowej, mechanicznej lub ultradźwiękowej lub ich połączeniem.
Na fig. 8 przedstawiony został etap wytwarzania wyrobu chłonnego, który polega na odcinaniu w miejscu 31 pojedynczych wyrobów chłonnych 1 od zespołu 32 wzajemnie połączonych wstęg materiału na boczne klapy 17, 18, wstęgi materiału 23 na korpus chłonny 2 i wstęgi materiału 28 warstwy wierzchniej 4 korpusu chłonnego 2.
Rysunki poglądowe nie przedstawiają etapów produkcji, w których umieszcza się na wyrobie chłonnym odpowiednie elementy składowe jak: gumki krokowe, falbanki zapobiegające przeciekaniu, materiał włóknisty, służący do rozprowadzania cieczy w obrębie wkładu chłonnego, ściągacze taliowe, taśmy frontowe i tym podobne elementy, wykorzystywane przy produkcji wyrobów chłonnych jednorazowego użytku. Znane są ze stanu techniki te elementy wyrobu chłonnego i ich szczegółowe omówienie na poszczególnych etapach procesu produkcji nie jest konieczne z punktu widzenia niniejszego wynalazku.
Alternatywny sposób wykonania został przedstawiony na fig. 9, która przedstawia odcinanie wyrobu chłonnego od zespołu 32 wzajemnie połączonych wstęg materiału na boczne klapy 17, 18, wstęgi materiałów na korpus chłonny 23 i wstęgi materiałów na wierzchnią warstwę korpusu chłonnego 28. W tym przykładzie wykonania wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 zostają umieszczone w pobliżu wstęgi materiałów na korpus chłonny 23, w taki sposób, że środek części wklęsłych 27 wstęgi materiału na boczne klapy 17, 18 jest w odchyleniu od poprzecznej osi środkowej 9, przebiegającej poprzecznie przez środek wyrobu. Zrozumiałe jest, że odchylenie może nastąpić w prawo lub w lewo w zależności, jaki chcemy uzyskać wyrób chłonny. Wyrób chłonny 33 powstały w wyniku niniejszego sposobu produkcji jest symetryczny względem wzdłużnej osi środkowej 8, natomiast nie jest symetryczny względem poprzecznej osi środowej 9.
Wynalazek nie jest ograniczony do opisanych powyżej przykładów, ale można go modyfikować w zakresie określonym w zastrzeżeniach.

Claims (1)

1. Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego w skład, którego wchodzi prostokątny korpus chłonny składający się z przepuszczalnej dla cieczy warstwy wierzchniej, nieprzepuszczalnej dla cieczy warstwy spodniej oraz umieszczonego pomiędzy nimi wkładu chłonnego, w taki sposób, że warstwy wierzchnia i spodnia łączą się ze sobą na zewnątrz wkładu chłonnego, który to wyrób ponadto zaopatrzony jest w boczne klapy, które przymocowane są do korpusu chłonnego i stanowią pas materiału oddzielny od którejkolwiek warstwy korpusu chłonnego, znamienny tym, że boczne klapy (10a, 10b) łączy się z warstwą wierzchnią (4) i spodnią (5) korpusu chłonnego w obszarze nieobejmującym wkładu chłonnego (3), a który to sposób polega na tym, że wstęgę materiału (13) na boczne klapy (10a, 10b) tnie się wzdłuż wklęsło wypukłej linii cięcia (15) przypominającej sinusoidę, która jest symetryczna do wzdłużnej osi
PL 229 739 B1 środkowej (14) wstęgi materiału (13), a następnie odseparowuje się od siebie dwie symetryczne wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b), w których krawędź wzdłużna (16a, 16b) jest linią prostą, a druga krawędź wzdłużna (19a, 19b) jest linią wklęsło wypukłą, przypominającą sinusoidę, po czym przemieszcza się krzyżowo (20) te dwie wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b), pozycjonuje się te dwie wstęgi materiału (17, 18) względem siebie w taki sposób aby powstał symetryczny zarys i umieszcza się te dwie wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) ich krawędziami wzdłużnymi (16a, 16b) w pobliżu zewnętrznych wzdłużnych krawędzi (25a, 25b) wstęgi materiału (24) na warstwę spodnią (5) lub wstęgi materiału (28) na warstwę wierzchnią (4) korpusu chłonnego (2) wyrobu, a następnie łączy się wstęgi materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) ze wstęgą materiału (24) na warstwę spodnią (5) lub ze wstęgą materiału (28) na warstwę wierzchnią (4) korpusu chłonnego (2), po czym łączy się tak powstałe wstęgi materiałów (30) z pozostałymi elementami na korpus chłonny (2) i tnie się poprzecznie (31) przemieszczany zespół (32) wzajemnie połączonych wstęg materiałów na boczne klapy (17, 18) i korpusy chłonne (23) tworząc oddzielne wyroby chłonne (1).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że łączy się wstęgę materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) ze stroną zewnętrzną (29) wstęgi materiału (24) na warstwę spodnią (5) korpusu chłonnego (2) lub ze stroną zewnętrzną wstęgi materiału (28) na warstwę wierzchnią (4) korpusu chłonnego (2) lub ze stroną zewnętrzną (29) wstęgi materiałów (23) na korpus chłonny (2).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że cięcie (15) wstęgi materiału (13) na boczne klapy (10a, 10b) jest w postaci jakiejkolwiek linii wklęsło wypukłej, symetrycznej do wzdłużnej osi środkowej (14) wstęgi materiału (13) na boczne klapy (10a, 10b).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wyrób chłonny (33) jest symetryczny względem wzdłużnej osi środkowej (8) wyrobu (1).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że wyrób chłonny (1) jest symetryczny względem wzdłużnej osi środkowej (8) wyrobu (1) i poprzecznej osi środkowej (9) wyrobu (1).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że umieszcza się gumki krokowe w obszarze łączenia (11a, 11b) wstęg materiału (17,18) na boczne klapy (10a, 10b) z wstęgą materiałów (23) na korpus chłonny wyrobu (2) i wstęgą materiału (28) na wierzchnią warstwę (4) korpusu chłonnego (2).
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest materiałem elastycznym.
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest z materiału odkształcaInego.
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest laminatem.
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest z materiału przepuszczającego parę wodną. Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest z materiału przepuszczającego ciecz.
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest z materiału nieprzepuszczającego pary wodnej, a przepuszczającego ciecz.
Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęga materiału (17, 18) na boczne klapy (10a, 10b) jest z materiału nieprzepuszczającego pary wodnej i nieprzepuszczającego cieczy.
PL402640A 2013-02-04 2013-02-04 Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego PL229739B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402640A PL229739B1 (pl) 2013-02-04 2013-02-04 Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402640A PL229739B1 (pl) 2013-02-04 2013-02-04 Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402640A1 PL402640A1 (pl) 2014-08-18
PL229739B1 true PL229739B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=51302401

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402640A PL229739B1 (pl) 2013-02-04 2013-02-04 Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229739B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402640A1 (pl) 2014-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11432970B2 (en) Method of manufacturing an absorbent article having fully encircling bodyside and garment-side waistband
EP3544560B1 (en) Absorbent article with folded edges to enclose elastic elements and method for manufacturing an absorbent article with folded edges
JP4953730B2 (ja) 吸収性物品
WO2013161700A1 (ja) 使い捨て着用物品およびその製造方法
CN103260574A (zh) 用于吸收制品的腿部和前襟弹性复合物及其制造方法
RU2692881C1 (ru) Одноразовое впитывающее изделие типа трусов с манжетой для ноги
JP2009207698A (ja) 吸収性物品及び吸収性本体保持カバー
EP3544561B1 (en) Array of absorbent products comprising three or more different sizes
MX2011005710A (es) Metodo para hacer una caracteristica de alivio de cintura.
BR112019008631B1 (pt) Conjunto de artigos absorventes descartáveis do tipo de roupa íntima específicos por gênero e método para a fabricação de um conjunto de artigos absorventes descartáveis do tipo de roupa íntima específicos por gênero
JP2013198693A (ja) テープ型おむつ及びテープ型おむつの製造方法
KR102109716B1 (ko) 연장된 다리 탄성체를 갖는 흡수 용품
US9265669B2 (en) Absorbent article having fully encircling bodyside and garment-side waistband
US20060059598A1 (en) Method of forming leg cuffs for wearable articles and articles made thereby
US20060266467A1 (en) Method of forming an absorbent core
PL229739B1 (pl) Sposób wytwarzania wyrobu chłonnego
EP2629725B1 (en) Method of selectively elasticating a moving web and an article comprising the elasticated web
JP2016104433A (ja) テープ型おむつ及びテープ型おむつの製造方法
JP5453827B2 (ja) ウエストベルトの製造方法及び使い捨ておむつの製造方法
WO2011081578A1 (en) Method for producing an elasticated disposable absorbent article and an elasticated absorbent article