PL229724B1 - Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta - Google Patents

Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta

Info

Publication number
PL229724B1
PL229724B1 PL416386A PL41638616A PL229724B1 PL 229724 B1 PL229724 B1 PL 229724B1 PL 416386 A PL416386 A PL 416386A PL 41638616 A PL41638616 A PL 41638616A PL 229724 B1 PL229724 B1 PL 229724B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
arms
fixing
arm
holes
Prior art date
Application number
PL416386A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416386A1 (pl
Inventor
Marcin KOZAKIEWICZ
Marcin Kozakiewicz
Magdalena Kozakiewicz
Original Assignee
Univ Medyczny W Lodzi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Medyczny W Lodzi filed Critical Univ Medyczny W Lodzi
Priority to PL416386A priority Critical patent/PL229724B1/pl
Priority to PL17158974T priority patent/PL3213706T3/pl
Priority to EP17158974.0A priority patent/EP3213706B1/en
Publication of PL416386A1 publication Critical patent/PL416386A1/pl
Publication of PL229724B1 publication Critical patent/PL229724B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B17/00Surgical instruments, devices or methods, e.g. tourniquets
    • A61B17/56Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor
    • A61B17/58Surgical instruments or methods for treatment of bones or joints; Devices specially adapted therefor for osteosynthesis, e.g. bone plates, screws, setting implements or the like
    • A61B17/68Internal fixation devices, including fasteners and spinal fixators, even if a part thereof projects from the skin
    • A61B17/80Cortical plates, i.e. bone plates; Instruments for holding or positioning cortical plates, or for compressing bones attached to cortical plates
    • A61B17/8061Cortical plates, i.e. bone plates; Instruments for holding or positioning cortical plates, or for compressing bones attached to cortical plates specially adapted for particular bones
    • A61B17/8071Cortical plates, i.e. bone plates; Instruments for holding or positioning cortical plates, or for compressing bones attached to cortical plates specially adapted for particular bones for the jaw

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest, dedykowana do strony pacjenta, płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy na każdym poziomie.
Często występującą konsekwencją urazów jest złamanie wyrostka kłykciowego żuchwy, co skutkuje utrudnieniem przyjmowania pokarmów, mowy i zniekształceniem. Nie jest możliwe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego i pojawiają się zaburzenia zgryzowe. Aby przywrócić sprawność stawu odłamy kostne powinny być jak najszybciej nastawione i zespolone, a ponadto zespolenie takie powinno mieć odpowiednią wytrzymałość, gdyż w czasie gryzienia działają w tym rejonie żuchwy duże siły, skierowane w różnych kierunkach.
Znane są płytki dedykowane zespalaniu złamań wyrostków kłykciowych w kształcie delty, trójkąta, rombu, litery A, Y oraz litery lambda. Część z nich jest uniwersalna (płytka delta, trójkątna, w kształcie rombu, litery Y, XCP), a część jest dedykowana dla konkretnej strony ciała pacjenta (płytka lambda i płytka A). Niektóre z płytek mają niewielkie wymiary (płytki trójkątne, w kształcie rombu i większość płytek w kształcie delty), co umożliwia ich stosowanie z użyciem endoskopu. Inne płytki są względnie duże (płytka lambda, płytka A, Y, niektóre płytki w kształcie delty) i przeznaczone do stosowania na drodze klasycznej operacji przezskórnej. Zaletą wszystkich tych dedykowanych płytek jest uwzględnianie w konstrukcji linii kompresji i rozciągania w kości wyrostka kłykciowego żuchwy, jakie pojawiają się w czasie aktu żucia. Zapewnia to stabilną osteosyntezę złamań i chroni przed złamaniem płytki w czasie okresu gojenia. Kolejnym ważnym zabiegiem konstrukcyjnym zwiększającym wytrzymałość na złamanie jest pogrubianie mostków występujących w płytce lambda, płytce trójkątnej, płytce A i XCP. Z punktu widzenia klinicznego ważne jest, aby górna część płytki była wąska, tak aby istniała możliwość jej przykręcania do wąskiej kości szyjki żuchwy. Dobrze prezentuje to płytka lambda. Zaobserwowano, że stabilność zespolenia złamania zależy od liczby śrub mocujących, zwłaszcza w górnym odłamie. Większość dedykowanych płytek ma tylko możliwość założenia dwóch śrub w tym górnym odłamie. Stabilność jest znacznie wyższa, gdy zastosuje się trzy śruby, co zastosowano na przykład w płytce A i XCP.
Przykładowa płytka A została szczegółowo omówiona w publikacji polskiego zgłoszenia patentowego P.400191. Przedstawiona tam płytka posiada dwa ramiona, połączone ze sobą u góry i rozchylone u dołu i tam połączone poprzeczką, przy czym u góry w miejscu łączenia ramion znajdują się otwory na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym, a u dołu na każdym z ramion są otwory na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy.
Płytka XCP to płytka kształcie litery A zawierającej dwa ramiona połączone ze sobą u góry i rozchylone u dołu i tam połączone poprzeczką, przy czym w miejscu łączenia ramion znajdują się trzy otwory rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta równoramiennego na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym, a przy dolnych końcach ramion znajdują się po dwa otwory na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, Płytka ta jest symetryczna względem osi symetrii, a popr zeczka jest poprzeczką krzyżową w kształcie litery X o osi symetrii pokrywającej się z osią symetrii płytki, przy czym cztery ramiona poprzeczki skierowane są w kierunku poszczególnych otworów na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy.
Wadą płytki A jest to, że posiada ona dolne końce, które wymagają założenia aż 6 śrub, przy czym końce te są dość długie i niestabilizowane poprzecznie. Wadą uniwersalnej płytki XCP jest natomiast niepełne pokrywanie się z liniami kompresji i rozciągania w kości wyrostka kłykciowego żuchwy w przypadku niskich złamań podkłykciowych. Powoduje to, że w przypadku stosowania płytki XCP przy niskich złamaniach podkłykciowych płytka powinna być większa. Warto też rozważyć dodatkowe miejsca mocowania.
Przykłady poszczególnych typów omówionych powyżej płytek przedstawiono na fig. 1A-1E, gdzie fig. 1A przedstawia przykład płytki delta, fig. 1B przedstawia przykład płytki w kształcie trójkąta, fig. 1C przedstawia przykład płytki w kształcie rombu, fig. 1D przedstawia przykład płytki A, a fig. 1E przedstawia przykład płytki lambda, fig. 1F przedstawia płytkę XCP. Fig. 2 przedstawiają płytkę XCP na gałęzi żuchwy zespalającą złamania wyrostka kłykciowego na różnych wysokościach złamania.
Celowym byłoby opracowanie nowej konstrukcji płytki, która cechowałaby się wysoką wytrzymałością i mogła być łatwo używana do zespalania niskich złamań podkłykciowych.
Przedmiotem wynalazku jest dedykowana do strony pacjenta płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy, w kształcie litery A zawierającej dwa ramiona połączone ze sobą u góry i rozchylone u dołu i tam połączone poprzeczką, przy czym w miejscu łączenia ramion znajdują się trzy
PL 229 724 B1 otwory rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta równoramiennego na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym, a przy dolnych końcach ramion znajdują się po dwa otwory na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, charakteryzująca się tym, że płytka posiada wygięte na zewnątrz względem siebie ramiona pierwsze i drugie, przy czym wymienione ramiona mają kształt łuku, promień łuku ramienia pierwszego jest większy niż promień łuku ramienia drugiego, poprzeczka jest poprzeczką krzyżową w kształcie litery X, zaś cztery ramiona poprzeczki skierowane są w kierunku poszczególnych otworów na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy.
Korzystnie otwory na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym rozmieszczone są w wierzchołkach trójkąta równoramiennego, którego wierzchołek naprzeciwko podstawy trójkąta skierowany jest w kierunku górnej części ramienia pierwszego.
Korzystnie górna część ramienia pierwszego i górna część ramienia drugiego pomiędzy otworami na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym a otworami na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, oraz dolna część ramienia pierwszego i dolna część ramienia drugiego pomiędzy dwoma otworami na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, mają kształt łukowatych mostków, wygiętych wzdłuż linii kompresji i rozciągania kości.
Korzystnie szerokość górnych części ramion pierwszego i drugiego jest większa od szerokości dolnych części ramion pierwszego i drugiego.
Korzystnie, otwory są gwintowane.
Płytkę według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 3 przedstawia płytkę w widoku czołowym dedykowaną do prawej strony pacjenta, fig. 4 przedstawia płytkę w widoku czołowym dedykowaną do lewej strony pacjenta, fig. 5 przedstawia płytkę na gałęzi żuchwy zespalającą niskie złamania podkłykciowe.
Płytka 1 według wynalazku, przedstawiona w przykładzie wykonania na fig. 3, ma kształt niesymetrycznej litery A, której ramiona pierwsze 2 i drugie 3 połączone są poprzeczką 4. W miejscu łączenia ramion pierwszego 2 i drugiego 3 znajdują się trzy otwory 51,52, 53 przeznaczone na śruby do mocowania płytki 1 w wyrostku kłykciowym. Otwory 51, 52, 53 rozmieszczone są w wierzchołkach trójkąta równoramiennego, którego wierzchołek z otworem 53 naprzeciwko podstawy skierowany jest w kierunku górnej części 21 ramienia pierwszego 2. W dolnych częściach ramion pierwszego 2 i drugiego 3 płytki 1 znajdują się pary otworów odpowiednio 61,62 i 71, 72 na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, przy czym jeden z otworów 61, 71 każdej pary jest umieszczony na wysokości poprzeczki 4, a drugi z otworów 62, 72 każdej pary jest umieszczony poniżej poprzeczki 4 (tj. na końcach ramion 2, 3).
Poprzeczka 4 jest poprzeczką w kształcie litery X, której cztery ramiona skierowane są w kierunku poszczególnych otworów 61,62 i 71,72 w dolnych częściach ramion pierwszego 2 i drugiego 3.
Górne części 21,31 ramion pierwszego 2 i drugiego 3 pomiędzy otworami 51 a 61 oraz 52 a 71, jak również dolne części 22, 32 ramion 2, 3 pomiędzy otworami 61 a 62 i 71 a 72 mają kształt łukowatych mostków, wygiętych równolegle do znanych linii kompresji i rozciągania kości w wyrostku kłykciowym gałęzi żuchwy w czasie aktu żucia.
Jak pokazano na fig. 3, oba ramiona pierwsze i drugie mają kształt łuku i są wygięte na zewnątrz względem siebie, przy czym promień łuku R2 ramienia pierwszego 2 jest większy niż promień łuku R3 ramienia drugiego 3. W najbardziej korzystnym przykładzie wykonania płytki według wynalazku promień łuku R2 ramienia pierwszego jest czterokrotnie większy od promienia R3 łuku ramienia drugiego. Szerokość s1 (mierzona w najwęższym miejscu) górnych części 21, 31 ramion pierwszego 2 i drugiego 3 może być większa, przykładowo o 50%, od szerokości s2 (mierzonej w najwęższym miejscu) dolnych części 22, 32 ramion 2, 3.
Płytka może mieć niewielkie rozmiary, przykładowo wysokość ok. 23 mm i szerokość ok. 21 mm, a grubość od 1 mm do 1,3 mm. Szerokość s1 może wynosić 3 mm, a szerokość s2 może wynosić mm. Otwory 51, 52, 53, 61, 62, 71, 72 mogą być przystosowane do mocowania śrubami o średnicy od 1,8 mm do 2,0 mm i mogą być gwintowane. Długość promienia łuku R2 ramienia pierwszego w takim korzystnym przykładzie wykonania wynosi 80 mm, zaś długość promienia łuku R3 ramienia drugiego wynosi 20 mm.
Jak przedstawiono na fig. 5, płytka może być mocowana na gałęzi żuchwy (gdzie ciągłą linią zaznaczono złamanie) na różnych wysokościach, ale najlepiej będzie pasować do zaopatrywania złamań niskich podkłykciowych. Płytka jest dedykowana do strony pacjenta tj. jeden wariant płytki (fig. 3) może być mocowany po prawej, a drugi, odbicie lustrzane wariantu pierwszego (fig. 4), może być mocowany po lewej stronie pacjenta. Dzięki zastosowaniu trzech otworów na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym zapewnia się wysoką stabilność zespolonych odłamów kostnych. Budowa płytki
PL 229 724 B1 zdeterminowana jest przebiegiem linii kompresji i rozciągania w obrębie wyrostka kłykciowego żuchwy, co również przyczynia się do stabilności mocowania. Zastosowanie krzyżowej poprzeczki 4 zwiększa sztywność płytki i utrudnia jej skręcanie w jej dolnej części. Można dzięki temu zmniejszyć szerokość dolnych części ramion względem ich górnych części oraz zmniejszyć liczbę otworów na śruby w dolnej części płytki, co zmniejsza wymiary i masę płytki. Płytka według wynalazku zapewnia pożądane cechy mechaniczne wyrażające się niską wartością naprężenia zredukowanego, znacznie niższą niż granica plastyczności medycznego stopu tytanu.

Claims (5)

1. Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy, dedykowana do strony pacjenta w kształcie litery A zawierającej dwa ramiona połączone ze sobą u góry i rozchylone u dołu i tam połączone poprzeczką, przy czym w miejscu łączenia ramion znajdują się trzy otwory rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta równoramiennego na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym, a przy dolnych końcach ramion znajdują się po dwa otwory na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, znamienna tym, że płytka (1), posiada wygięte na zewnątrz względem siebie ramiona pierwsze (2) i drugie (3), przy czym wymienione ramiona mają kształt łuku, promień łuku (R2) ramienia pierwszego (2) jest większy niż promień łuku (R3) ramienia drugiego (3), poprzeczka (4) jest poprzeczką krzyżową w kształcie litery X, przy czym cztery ramiona poprzeczki (4) skierowane są w kierunku poszczególnych otworów (61, 62; 71,72) na śruby do mocowania płytki (1) w gałęzi żuchwy.
2. Płytka według zastrz. 1, znamienna tym, że otwory (51, 52, 53) na śruby do mocowania płytki (1) w wyrostku kłykciowym rozmieszczone są w wierzchołkach trójkąta równoramiennego, którego wierzchołek naprzeciwko podstawy trójkąta skierowany jest w kierunku górnej części (21) ramienia pierwszego (2).
3. Płytka według zastrz. 1, znamienna tym, że górna część (21) ramienia pierwszego (2) i górna część (22) ramienia drugiego (3) pomiędzy otworami odpowiednio (51,52) na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym a otworami na śruby, odpowiednio (61,71) do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, oraz dolna część (22) ramienia pierwszego (2) i dolna część (32) ramienia drugiego (3) pomiędzy dwoma otworami na śruby, odpowiednio (61,62; 71,72) do mocowania płytki w gałęzi żuchwy, mają kształt łukowatych mostków, wygiętych wzdłuż linii kompresji i rozciągania kości.
4. Płytka według zastrz. 3, znamienna tym, że szerokość (s1) górnych części (21,31) ramion odpowiednio pierwszego (2) i drugiego (3) jest większa od szerokości (s2) dolnych części (22, 32) ramion odpowiednio pierwszego (2) i drugiego (3).
5. Płytka według zastrz. 1, znamienna tym, że otwory (51,52, 53, 61,62, 71,72) są gwintowane.
PL416386A 2016-03-03 2016-03-03 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta PL229724B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416386A PL229724B1 (pl) 2016-03-03 2016-03-03 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta
PL17158974T PL3213706T3 (pl) 2016-03-03 2017-03-02 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta
EP17158974.0A EP3213706B1 (en) 2016-03-03 2017-03-02 Plate for fixing mandibular condylar fracture dedicated to patient's side

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416386A PL229724B1 (pl) 2016-03-03 2016-03-03 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416386A1 PL416386A1 (pl) 2017-09-11
PL229724B1 true PL229724B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=58644778

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416386A PL229724B1 (pl) 2016-03-03 2016-03-03 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta
PL17158974T PL3213706T3 (pl) 2016-03-03 2017-03-02 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17158974T PL3213706T3 (pl) 2016-03-03 2017-03-02 Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3213706B1 (pl)
PL (2) PL229724B1 (pl)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004045433A1 (de) * 2002-11-14 2004-06-03 Rainer Ebid Osteosyntheseplattenset - 5 varianten eines grundtyps

Also Published As

Publication number Publication date
EP3213706B1 (en) 2019-01-30
PL3213706T3 (pl) 2019-08-30
EP3213706A1 (en) 2017-09-06
PL416386A1 (pl) 2017-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11653913B2 (en) Orthopedic implant, method, and kit
EP1707138B1 (en) Plate for lengthening the lateral column of the foot
US9949773B2 (en) Orthopedic bone plate and locking tab apparatus and method of use
US20110184413A1 (en) Ankle Fusion Plate
US20090222047A1 (en) Implant for correcting skeletal mechanics
US8251937B2 (en) External fixator assembly
US20120095465A1 (en) Implant for correcting skeletal mechanics
BRPI1002012A2 (pt) sistema de gaiola para fusço intervertebral anterior da coluna lombar
JPH01209061A (ja) 骨プレート
RU2482818C1 (ru) Универсальный протез тела позвонка для лечения переломовывихов и стабилизации шейного отдела позвоночника и способ репозиции вывиха позвонка с использованием этого устройства
KR20150034256A (ko) 임시 및/또는 영구 고정 적용을 위한 외부 모듈식 고정 장치용 연장 핀 및 외부 모듈식 고정 장치
US20120191211A1 (en) Foot and ankle implant and associated method
STEEN et al. Lengthening Osteotomy in the Metaphysis and Diaphysis: An Experimental Study in the Ovine Tibia.
Rudman et al. Photoelastic analysis of miniplate osteosynthesis for mandibular angle fractures
PL229724B1 (pl) Płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy dedykowana do strony pacjenta
RU2000125015A (ru) Пластина для реконструкции поврежденных костных структур скулоглазничноверхнечелюстного комплекса и способ реконструкции поврежденных костных структур скулоглазничноверхнечелюстного комплекса с ее использованием
PL227706B1 (pl) Uniwersalna płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy
DE102009030622A1 (de) Repositionsgerät für die Behandlung distaler Radiusfrakturen
RU2676399C1 (ru) Имплантат для остеосинтеза фрагментов при переломе мыщелкового отростка нижней челюсти
ES2881657T3 (es) Implante para mantener una diástasis ósea tras osteotomía y estructura de relleno de déficit óseo con capacidad de soporte mecánico
RU2739857C1 (ru) Способ динамической фиксации опила малоберцовой кости у взрослых и детей
RU2361536C1 (ru) Пластина для коррекции воронкообразной деформации грудной клетки
RU2790966C1 (ru) Имплантат для остеосинтеза фрагментов подбородка во время проведения гениопластики
ES2770728T3 (es) Placa ósea ortopédica y aparato de lengüeta de bloqueo
AU2018263999A1 (en) A fixation device for mandibular fracture repair and methods of fixation thereof