PL229491B1 - Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek - Google Patents

Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek

Info

Publication number
PL229491B1
PL229491B1 PL412076A PL41207615A PL229491B1 PL 229491 B1 PL229491 B1 PL 229491B1 PL 412076 A PL412076 A PL 412076A PL 41207615 A PL41207615 A PL 41207615A PL 229491 B1 PL229491 B1 PL 229491B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
bottom wall
container according
separated
cans
Prior art date
Application number
PL412076A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412076A1 (pl
Inventor
Andrzej Trynka
Andrzej FUS
Andrzej Fus
Original Assignee
M M Druk Serwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by M M Druk Serwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical M M Druk Serwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL412076A priority Critical patent/PL229491B1/pl
Publication of PL412076A1 publication Critical patent/PL412076A1/pl
Publication of PL229491B1 publication Critical patent/PL229491B1/pl

Links

Landscapes

  • Packages (AREA)
  • Cartons (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, w postaci wykroju z płata, ma ściankę dolną podstawy oddzieloną liniami zagięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami zagięcia od części górnej, korzystnie zaopatrzonej w kształtowy uchwyt, a złożony do postaci roboczej ma przelotowy kanał K o przekroju bliskim prostokątnemu. Część górna i/lub ścianka dolna ma liniami gięcia wydzielone co najmniej dwa skrzydełka (10), skrzydełko stabilizujące i/lub skrzydełko blokujące, które mają krawędzie oporowe dla wewnętrznych obrzeży puszek.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, ułatwiający ich eksponowanie i przenoszenie.
Z opisu patentowego PL166047 znany jest pojemnik kartonowy, wykonany z pojedynczego wykroju, który służy do zapakowania większej ilości puszek. Ma on ściankę górną, ścianki boczne zginająco złączone wzdłuż ich górnych krawędzi z przeciwległymi w stosunku do siebie krawędziami bocznymi ścianki górnej, dwa płaty otaczające zginająco złączone z dolnymi krawędziami ścianek bocznych, połączone ze sobą na zakładkę celem utworzenia wspólnego dna pojemnika, płaty mocujące zginająco złączone z każdą krawędzią końcową każdej ścianki bocznej, zagięte do styku z wewnętrzną powierzchnią przynależnej ścianki bocznej, płaty maskujące zginająco złączone z każdą krawędzią końcową każdego płata otaczającego i umieszczone wewnętrznymi krawędziami na zakładkę na obu końcach pojemnika, oraz usztywnienia zginająco złączone wzdłuż jednej krawędzi z przyległą krawędzią płata mocującego i zginająco złączone wzdłuż drugiej krawędzi z przyległym końcem przynależnego płata maskującego.
Opis patentowy US 4735315 ujawnia pojemnik dla puszek, którego końce są zamknięte klapami mocowanymi ze sobą w znany sposób tak, że zapobiega się wypadaniu puszek przez końce pudła. Pudło według tego opisu ma również do góry i na zewnątrz odgięty ukośny pasek, umieszczony wzdłuż boku nachylonej do wewnątrz i do dołu kołowej konstrukcji łączącej, tworzącej dolne końce części zapakowanych puszek. Eliminuje to narożną przestrzeń na dnie pudła a w związku z tym tendencję do odginania się do góry końcowych ścian pudła, gdy są one układane w stosy jedno na drugie.
Opis patentowy US4735314 oraz opis patentowy DE2734120 ujawniają pojemniki do pakowania puszek wykonane z pojedynczego arkusza, zawierające ścianę górną połączoną ze ścianami bocznymi poprzez zgięcie wzdłuż odpowiednich linii gięcia oraz ścianę dolną utworzoną poprzez połączenie, w znany sposób, dwóch końców płyt zakładkowych. Dodatkowe przegrody utworzone poprzez odpowiednie zgięcie arkusza pudła zabezpieczają puszki przed wypadaniem.
Europejski opis patentowy EP 0298780 ujawnia pojemnik, który jest pojedynczym arkuszem opasującym jedynie górne i dolne powierzchnie puszek. Dla zabezpieczenia ich przed wypadaniem użyto tu dodatkowej taśmy opasującej, umieszczonej wokół powierzchni bocznych puszek.
Z obrotu handlowego znane są pojemniki kartonowe, których górna część z przegiętym wypustem wzdłuż krawędzi posiada szparę przy tej krawędzi, w której to szparze umieszczane jest nacięte na bocznej ściance pojemnika skrzydełko z przegiętą wypustką, która blokuje podniesienie górnej części stanowiącej klapę pojemnika.
Amerykańskie opisy patentowe US4785991, US4394903 i europejski EP150136 ujawniają pojemniki, wykonane z jednego arkusza, mające ścianę górną połączoną ze ścianami bocznymi poprzez zgięcie wzdłuż linii gięcia oraz ścianę dolną utworzoną poprzez połączenie w znany sposób dwóch końców płyt zakładkowych. Zawierają one dodatkowo skrzydła zaczepowe, które są połączone ze ścianami bocznymi poprzez zgięcie pod kątem 90° wzdłuż linii gięcia, przy czym pojemnik przedstawiony w amerykańskim opisie US4394903 ma dodatkowe otwory w powierzchni górnej, przez które wystają szyjki butelek i które są dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadaniem.
Z opisu patentowego US5427242 znany jest pojemnik na puszki rozmieszczone przynajmniej w dwóch warstwach. Między warstwami puszek znajduje się płat dzielący wyposażony w okrągłe nieodkształcalne gniazda, w które wchodzą dolne części puszek górnej warstwy, i w dwie zaginane klapy kotwiące, oraz w odrywaną taśmę służącą do podzielenia tego płata na dwie części.
Z opisu wzoru użytkowego PL67171 znany jest pojemnik do eksponowania, przechowywania oraz transportu, wykonany z jednego arkusza usztywnionego materiału, zaopatrzony w wycięcie oraz uchwyty. Stanowi go prostopadłościan, w którym prostokątna przednia ściana posiada rozdzielone skośnym pasem dwa naprzemianległe wycięcia w kształcie trójkątów, każde z zamocowanym trwale od strony wewnętrznej materiałem przezroczystym, a prostokątna tylna ściana jest jednolita, natomiast do stanowiącej linię gięcia górnej krawędzi ściany przedniej oraz ściany tylnej przylegają poziomo prostokątne zakładki górne, każda w górnej części zaopatrzona w uchwyt, zaś do stanowiącej linię gięcia dolnej krawędzi ściany przedniej i ściany tylnej przylegają poziomo dwie prostokątne zakładki denne, natomiast część krawędzi trzeciej dennej zakładki przylega pionowo do krótszej krawędzi jednej z zakładek dennych oraz do krótszej krawędzi, stanowiącej linię gięcia, jednej z bocznych ścianek, natomiast do krótszych krawędzi, stanowiących linię gięcia, ściany przedniej i tylnej przylegają pionowo prostokątne mniejsze ściany boczne, przy czym do górnych krótszych krawędzi, stanowiących linię gięcia,
PL 229 491 Β1 dwóch mniejszych ścian bocznych przylegają pionowo, krótszymi krawędziami, dwie prostokątne górne zakładki, każda zaopatrzona w podłużny otwór, gdzie jedna zakładka zaopatrzona jest w wypust o wielkości odpowiadającej otworowi znajdującemu się przy dolnej krótszej krawędzi drugiej zakładki, a do dolnej krótszej krawędzi jednej ze ścian bocznych, stanowiącej linię gięcia, przylega dolna zakładka usytuowana pomiędzy dwoma dolnymi zakładkami, stanowiąca ukośnie usytuowaną wewnętrzną półkę, która zaopatrzona jest w wycięcie, przy czym wszystkie zakładki górne stanowią górną, a zakładki denne dolną ścianę pojemnika.
Z opisu patentowego PL166979 znany jest pojemnik wykonany z jednego arkusza dla zestawu puszek. Zaczepiające skrzydło jest zgięte do położenia, w którym jest ułożone na wewnętrznej powierzchni związanej z nim ściany bocznej, zaś do każdego końca każdego z tych zaczepiających skrzydeł jest dołączone wzdłuż linii gięcia żebro usztywniające, usytuowane przylegle do naroża górnej ściany i złożonej ściany dolnej, przy czym żebro usztywniające zawiera co najmniej jedną płytę usztywniającą połączoną wzdłuż linii gięcia, stanowiących odchylone przedłużenia krawędzi ściany górnej i krawędzi ściany dolnej, zaś płyta usztywniająca jest usytuowana odpowiednio ukośnie do naroży ściany górnej, styka się z sąsiednimi puszkami i stanowi zabezpieczenie przed ich wypadaniem.
W opisie PL177718 przedstawiony jest pojemnik do puszek, w którym każda z klap kotwiących płata dzielącego jest przymocowana za pomocą kleju do wewnętrznej powierzchni przynajmniej jednej, górnej względnie dolnej, klapy zamykającej, połączonej linią gięcia odpowiednio z górnym płatem lub z dolnym płatem pojemnika. Ponadto pojemnik według wynalazku jest wyposażony z każdej strony w dwie boczne klapy, połączone liniami gięcia z bocznymi płatami pojemnika, przy czym mierzona wzdłuż linii pionowej suma długości górnej oraz dolnej klapy jest większa od mierzonej w tym kierunku długości poszczególnych bocznych klap. Płaska część płata dzielącego jest zaopatrzona w zagłębienia, odpowiadające położeniu den puszek w zestawie pakowanym, ograniczone okrągłymi obrzeżami, przy czym wewnętrzna średnica zagłębienia jest równa średnicy dna puszki, zaś zewnętrzna średnica jest równa wewnętrznej średnicy kołnierza puszki. Dolna powierzchnia zagłębienia jest obniżona w stosunku do dolnej powierzchni płaskiej części płata dzielącego o odległość równą odległości między górnym obrzeżem kołnierza puszki i obniżoną powierzchnią jej pokrywki. Płat dzielący jest zaopatrzony w odrywany element, przechodzący przez całą szerokość jego płaskiej części. Element ten może stanowić linię złożoną z dwóch skośnych nacięć, dochodzących do krawędzi płaskiej części, oraz z wielu łukowych nacięć, albo też być odrywanym paskiem, ograniczonym dwoma równoległymi liniami odrywania naciętymi w tej części płaskiej. Boczne płaty pojemnika według wynalazku są oddalone od siebie na odległość równą iloczynowi rzędów puszek przez średnicę puszki, przy czym przynajmniej jeden z tych bocznych płatów jest zaopatrzony w wyciąganą klapę ograniczoną liniami odrywania, które przebiegają od linii zagięcia i łączą się ze sobą w miejscu nacięcia ograniczającego klapkę, połączoną łukową linią zagięcia z wyciąganą klapą. Minimalna wysokość tej wyciąganej klapy równa jest iloczynowi (N-1)h, gdzie N jest liczbą warstw puszek w pojemniku, a h - wysokością pojedynczej puszki. Klapy kotwiące płata dzielącego są zaopatrzone w wąskie powierzchnie klejące. Górne, względnie dolne klapy zamykające są zaopatrzone w wąskie powierzchnie klejące. Boczne wąskie klapy są zaopatrzone w wąskie powierzchnie klejące.
Z francuskiego opisu patentowego FR6927932 znany jest pojemnik transportowy złożony z dwóch płatów bocznych i połączonych z nimi liniami gięcia - płatów górnego i dolnego. Pojemnik ten, wykonany z kartonu, tworzy konstrukcję obejmującą zapakowane artykuły i jest zaopatrzony w uchwyt wycięty częściowo z płata górnego i częściowo z płatów bocznych, do których jest przymocowany swymi końcami.
Z opisu patentowego PL179606 znany jest pojemnik transportowy do puszek, w którym odginane elementy części końcowych uchwytu stanowią klapki wzmacniające utworzone przez wycięcie z płata bocznego i połączone z tą częścią końcową uchwytu podłużną linią gięcia, przy czym klapki te są odgięte na zewnątrz wokół tej linii gięcia, prostopadłej do poprzecznej linii gięcia, łączącej płat boczny z płatem górnym. Część środkowa uchwytu jest obustronnie ograniczona dwoma kształtowymi przecięciami poprzecznymi płata górnego, rozciągającymi się między poprzecznymi liniami gięcia łączącymi ten płat górny z płatami bocznymi, natomiast części końcowe uchwytu są ograniczone przecięciami płatów bocznych prostopadłymi do wspomnianej poprzecznej linii gięcia. Odginane klapki wzmacniające części końcowych uchwytu są ograniczone na swych końcach liniami odrywania, łączącymi przecięcia płatów bocznych z podłużnymi liniami gięcia. Łukowe przecięcia w płatach bocznych, ograniczające części końcowe uchwytu, są na swych rozszerzonych końcach bardziej oddalone od poprzecznej linii gięcia, łączących odpowiedni płat boczny z płatem górnym, niż dolne końce przecięć, ograniczających
PL 229 491 Β1 odginane klapki wzmacniające, przy czym podłużne linie gięcia części końcowych uchwytu rozciągają się od poprzecznej linii gięcia, łączącej płat boczny z płatem górnym, do początku przecięcia łukowego, natomiast linie odrywania rozciągają się od końców przecięć, ograniczających odginane klapki wzmacniające, do końców przecięć łukowych. Płat górny opakowania jest zaopatrzony w układ otworów podtrzymujących swym obrzeżem zakrywki butelek, przy czym część obwodu tych otworów łączy się z przecięciami płata górnego, ograniczającymi odginane klapki wzmacniające.
W opisie patentowym US 5031770 przedstawiony jest pojemnik na puszki, który wyposażony jest na swym dnie w pionowe występy oddzielające od siebie dwa rzędy puszek. Każdy występ jest ukształtowany z wewnętrznego płata dna pudła przez wypchnięcie do góry części materiału, korzystnie w kształcie półkola, i składa się z pionowej ścianki środkowej, oraz z dwóch bocznych skrzydeł, równoległych do rzędów puszek.
W opisie patentowym US5246113 przedstawiony jest pojemnik na puszki, który jest wyposażony w płat dzielący. Płat dzielący jest wyposażony w kołowe odkształcalne części, znajdujące się między każdą parą puszek dolnej i górnej warstwy, i zaopatrzone w pierścieniowe linie gięcia o różnych średnicach, w znajdujące się w środku kołowe wycięcie, oraz w promieniowe szczeliny, rozciągające się między kołowym wycięciem a obrzeżem tej odkształcalnej części.
W opisie patentowym PL 180405 ujawniona jest konstrukcja pojemnika transportowego dla puszek, w którym ograniczniki podpierające pojemniki znajdują się po przeciwnych stronach środkowego rzędu pojemników, zaś uchwyt płaszcza, przechodzący przez poprzeczną płaszczyznę symetrii opakowania, jest utworzony przez nacięcia płata górnego oraz płatów bocznych tego płaszcza. Każdy ogranicznik podpierający opakowania składa się z klapki górnej, wypchniętej z płata bocznego podstawki, oraz z klapki bocznej, wypchniętej z płata dolnego i połączonej z klapką górną linią zagięcia lub też każdy ogranicznik podpierający składa się z klapki górnej, wypchniętej z płata bocznego płaszcza, oraz klapki bocznej, wypchniętej z płata dolnego podstawki. Dolne części uchwytu, utworzone w płatach bocznych płaszcza, wciśnięte w położeniu podniesionym do wnętrza opakowania, znajdują się nad ogranicznikami. Opakowanie jest wyposażone w dwie umieszczone jedna nad drugą podstawki, których wzajemna odległość jest równa wysokości pojemników, przy czym przynajmniej dolna podstawka jest połączona z płatami bocznymi płaszcza.
Z opisu wzoru użytkowego JPH0627529 znany jest pojemnik kartonowy do pakowania produktów takich jak zestaw puszek, którego ścianka dolna podstawy i ścianki boczne, połączone przeginaną klapką na dłuższej krawędzi części górnej, mają wydzielone liniami gięcia na krótszych bokach skrzydełka, które to skrzydełka po złożeniu do postaci roboczej przysłaniają prześwit pomiędzy mniejszymi ściankami bocznymi i blokują dostęp do produktów we wnętrzu pojemnika. Część górna posiada otwory do zamocowania dołączanego uchwytu przenośnego.
Z opisu patentowego PL192444 znany jest pojemnik transportowy puszek zaopatrzony w usytuowane względem siebie pod kątem i połączone ze sobą wzdłuż linii gięcia płat boczny i sąsiedni płat dolny, względnie górny, stanowiące część otwartej na końcach struktury tubusowej, w której umieszczone są te puszki, oraz w zespół przytrzymujący puszki umieszczone w opakowaniu, usytuowany między płatem bocznym i płatem sąsiednim, przy czym ten zespół przytrzymujący jest zaopatrzony w otwór, w którym mieści się część umieszczonej w opakowaniu puszki, oraz w wyciętą z wykroju klapkę przymocowaną wzdłuż swej linii gięcia do krawędzi tego otworu, stykającą się z umieszczoną w opakowaniu puszką. Zagięcie klapki dokoła jej linii gięcia odsłania języczek sięgający do wnętrza otworu, stykający się ze zwężoną częścią puszki umieszczonej w tym opakowaniu transportowym, i ustalający jej położenie w nim.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji pojemnika z elementami utrzymującymi co najmniej niektóre puszki, udostępnione na całej ich wysokości, w stabilnej pozycji transportowej.
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju w postaci płata, posiadający ściankę dolną podstawy oddzieloną liniami gięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami gięcia od części górnej zaopatrzonej w kształtowy uchwyt i znane zamknięcie, przy czym krótsze boki ścianek posiadają skrzydełka oddzielone liniami gięcia, charakteryzuje się tym, że ma kształt przelotowego kanału o przekroju prostokątnym, którego ścianka dolna i część górna zawierają co najmniej dwa skrzydełka oddzielone liniami gięcia.
Korzystnie, skrzydełka mają krawędzie oporowe o kształcie półokręgu.
Korzystnie, ścianka dolna zawiera co najmniej jedno nacięte skrzydełko stabilizujące, które ma krawędź oporową o kształcie półokręgu.
Korzystnie, w ściance bocznej znajduje się otwór pobraniowy.
PL 229 491 Β1
Korzystnie, w ściance bocznej znajduje się otwór kontrolny.
Korzystnie, na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane są wzmocnienia.
Korzystnie, otwór pobraniowy jest zasłonięty folią termokurczliwą połączoną z wewnętrzną powierzchnią ścianki bocznej kanału, przy czym współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej w kierunku wzdłużnym otworu pobraniowego jest większy niż w kierunku poprzecznym.
Korzystnie, otwór pobraniowy jest częściowo przysłonięty folią termokurczliwą w części sąsiadującej ze ścianką dolną, przy czym współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej w kierunku wzdłużnym otworu pobraniowego jest większy niż w kierunku poprzecznym.
Korzystnie, część górna i/lub ścianka dolna połączona jest, poprzez zawierającą przewężenie podstawę, z co najmniej jednym skrzydełkiem blokującym wyposażonym w krawędź oporową o kształcie pół okręgu, przy czym krawędzie skrzydełka blokującego i podstawy są tożsame z odpowiadającą im krawędzią otworu pobraniowego.
Korzystnie, wymiar skrzydełka, skrzydełka stabilizującego lub skrzydełka blokującego odpowiada wewnętrznej średnicy obrzeża puszki.
Korzystnie, na szerokości wykroju znajdują się strefy przegięcia równoległe do linii gięcia.
Korzystnie, ścianka boczna, granicząca ze ścianką dolną, zawiera część naciętą, która jest styczna do powierzchni tejże ścianki dolnej wewnątrz kanału.
Korzystnie, ścianki dolne połączone są łącznikiem zawierającym co najmniej jedną naciętą klapkę, która jest styczna do powierzchni ścianki dolnej wewnątrz kanału.
Korzystnie, pojemnik ma podkładkę z otworami podkładowymi połączoną z częścią górną, przy czym otwory podkładowe są poosiowe z otworami zaczepowymi w części górnej.
Korzystnym efektem rozwiązania według wynalazku jest uzyskanie pojemnika z dostępem do puszek o dowolnym kształcie bez rozrywania kartonu, również z możliwością dostępu do puszek w kilku rzędach.
Wynalazek został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje wykrój kartonowy jednoszeregowy z otworem kontrolnym w jednej ściance bocznej, fig. 2 - widok złożonego z wykroju pojemnika ze skrzydełkami umożliwiającymi umieszczenie puszki, fig. 3 - widok pojemnika z fig. 2 po włożeniu puszki, fig. 4 - widok wykroju jednoszeregowego dla puszek o średnicy w środku wysokości większej niż średnica obrzeży denka puszek z dwoma otworami kontrolnymi, fig. 5 - widok wielopaku jednoszeregowego z puszkami o średnicy w środku wysokości większej niż średnica obrzeży denka puszek od strony ścianki z otworem kontrolnym, fig. 6 - widok od strony ścianki bocznej z otworem pobraniowym, fig. 7 - widok wykroju z otworem kontrolnym w jednej ściance bocznej i otworem pobraniowym w drugiej ściance bocznej, przy czym w ściance dolnej jest skrzydełko stabilizujące, fig. 8 ukazuje wykrój pojemnika ze wzdłużnymi wzmocnieniami, fig. 9 ukazuje wykrój pojemnika z dwoma skrzydełkami blokującymi w części dolnej, fig. 10 i fig. 11 ukazują pojemniki z otworami pobraniowymi na ściankach trójpaku, fig. 12 - wykrój pojemnika kartonowego dla sześciopaku, fig. 13 - fragment wykroju pojemnika dla czteropaku z dodatkowym wzmocnieniem środkowym, fig. 14 - fragment wykroju pojemnika czteropaku z otworami pobraniowymi zasłoniętymi folią termokurczliwą, fig. 15 - widok wykroju pojemnika kartonowego dla sześciopaku z otworami dla uchwytu plastikowego w otworach części górnych, fig. 16 - widok wykroju pojemnika kartonowego dla dziewięciopaku z podkładką wzmacniającą części górne i z otworami dla dwóch uchwytów plastikowych w otworach części górnych, zaś fig. 17 ukazuje fragment wykroju pojemnika z otworami pobraniowymi częściowo przysłoniętymi folią termokurczliwą.
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju w postaci płata, posiada ściankę dolną podstawy oddzieloną liniami gięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami gięcia od części górnej zaopatrzonej w kształtowy uchwyt i znane zamknięcie, przy czym krótsze boki ścianek posiadają skrzydełka oddzielone liniami gięcia. Pojemnik ma kształt przelotowego kanału Ko przekroju prostokątnym, którego ścianka dolna 1_, la i część górna 3, 3z zawierają co najmniej dwa skrzydełka 10 oddzielone liniami gięcia 10a, przy czym skrzydełka 10 mają krawędzie oporowe 11 o kształcie półokręgu, natomiast ścianka dolna 1_, 1a zawiera co najmniej jedno nacięte skrzydełko stabilizujące 50, które ma krawędź oporową 11a o kształcie półokręgu. W ściance bocznej 2, 2a, 2b, 2c znajduje się otwór pobraniowy 5, 6, 7, zaś w ściance bocznej 2 znajduje się otwór kontrolny 20. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane są wzmocnienia 21,22. Otwór pobraniowy 5, 6, 7 jest zasłonięty folią termokurczliwą 23a połączoną z wewnętrzną powierzchnią ścianki bocznej kanału K, przy czym współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej 23a w kierunku wzdłużnym otworu pobrani owego 5, 6, 7 jest większy niż w kierunku poprzecznym, zaś opcjonalnie otwór pobraniowy 5, 6, 7 może być częściowo przysłonięty folią termokurczliwą 23a w części sąsiadującej ze ścianką dolną 1., gdzie współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej 23a w kierunku wzdłużnym otworu pobraniowego 5, 6, 7 jest większy
PL 229 491 Β1 niż w kierunku poprzecznym. Część górna 3, 3z i/lub ścianka dolna 1., la połączona jest, poprzez zawierającą przewężenie podstawę 52, z co najmniej jednym skrzydełkiem blokującym 51 wyposażonym w krawędź oporową 11 b o kształcie półokręgu, przy czym krawędzie skrzydełka blokującego 51 i podstawy 52 są tożsame z odpowiadającą im krawędzią otworu pobraniowego 5, 6, 7. Wymiar d skrzydełka 10, skrzydełka stabilizującego 50 lub skrzydełka blokującego 51 odpowiada wewnętrznej średnicy obrzeża puszki. Na szerokości wykroju znajdują się strefy przegięcia B równoległe do linii gięcia 1g. Ścianka boczna 2, 2a, granicząca ze ścianką dolną 1., la, zawiera naciętą część 53, która jest styczna do powierzchni tejże ścianki dolnej 1., la wewnątrz kanału K, przy ścianki dolne 1 i la połączone są łącznikiem 30 zawierającym co najmniej jedną naciętą klapkę 19. która jest styczna do powierzchni ścianki dolnej 1 i la wewnątrz kanału K. Pojemnik ma podkładkę 3d z otworami podkładowymi 33a połączoną z częścią górną 3, przy czym otwory podkładowe 33a są poosiowe z otworami zaczepowymi 33 w części górnej 3.
Dla lepszego wyjaśnienia rozwiązania poniżej omówiono niektóre z możliwych przykładów jego realizacji.
Przykład I
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju z w postaci płata, posiada ściankę dolną 1 podstawy oddzieloną liniami gięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami gięcia od części górnej zaopatrzonej w kształtowy uchwyt 30 i znane zamknięcie, przy czym krótsze boki ścianek posiadają skrzydełka oddzielone liniami gięcia. Złożony do postaci roboczej ma kształt przelotowego kanałuo przekroju prostokątnym. Ścianka dolna 1., la i część górna 3, 3z zawierają po dwa skrzydełka 10, oddzielone liniami gięcia 10a, które mają krawędzie oporowe 11 dla wewnętrznych obrzeży puszek. Wymiar d skrzydełka 10, skrzydełka stabilizującego 50 lub skrzydełka blokującego 51 odpowiada wewnętrznej średnicy obrzeża puszki. W ściance bocznej 2 wykonany jest otwór kontrolny 20.
Przykład II
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju z w postaci płata, ma po złożeniu do postaci roboczej kształt przelotowego kanału Ko przekroju prostokątnym. Pojemnik posiada ściankę dolną la podstawy oddzieloną liniami gięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami gięcia od części górnej, zaopatrzonej w kształtowy uchwyt 30 oraz posiada otwór pobraniowy 5 w ściance bocznej 2a. Ścianka dolna 1., la zawiera co najmniej jedno nacięte skrzydełko stabilizujące 50, które ma krawędź oporową 11a o kształcie półokręgu. Dodatkowo, w równoległej ściance bocznej 2 pojemnika wykonany jest otwór kontrolny 20, który umożliwia wypchnięcie puszki przez otwór pobraniowy 5. Ścianka boczna 2a, granicząca ze ścianką dolną la, zawiera naciętą część 53, która jest styczna do powierzchni tejże ścianki dolnej 1a wewnątrz kanału K, przez co usztywnia ściankę la. Na szerokości wykroju znajdują się strefy przegięcia B równoległe do linii gięcia 1g.
Przykład III
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju z w postaci płata, ma na długości wykroju zamocowane do jego powierzchni wzmocnienia 21. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału K o przekroju prostokątnym. Posiada ściankę dolną 1a podstawy oddzieloną liniami zagięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami zagięcia od części górnej, zaopatrzonej w kształtowy uchwyt 30. Pojemnik ma w ściance bocznej 2a otwór pobraniowy 5, zaś część górna 3z i ścianka dolna 1a połączone są, poprzez zawierającą przewężenie podstawę 52, ze skrzydełkiem blokującym 51 wyposażonym w krawędź oporową 11 b o kształcie półokręgu, przy czym krawędzie skrzydełka 51 i podstawy 52 są tożsame z odpowiadającą im krawędzią otworu pobraniowego 5. Ścianka dolna 1a zawiera nacięte skrzydełko stabilizujące 50, które ma krawędź oporową 11a o kształcie półokręgu. Dodatkowo, w równoległej ściance bocznej 2 pojemnika znajduje się otwór kontrolny 20, który umożliwia wypchnięcie puszki przez otwór pobraniowy 5. Ścianka boczna 2ą, granicząca ze ścianką dolną 1ą, zawiera naciętą część 53, która jest styczna do powierzchni tejże ścianki dolnej 1a wewnątrz kanału K.
Przykład IV
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, tak zwany trójpak, wykonany z wykroju w postaci płata, ukazano na fig. 9. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21.. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału K o przekroju prostokątnym. Posiada on ściankę dolną 1. podstawy oddzieloną liniami zagięcia od ścianki bocznej 2b, natomiast część górna 3 zaopatrzona jest w kształtowy uchwyt 30. Pojemnik ma w ściance bocznej 2c otwór pobraniowy 6, zaś część górna 3z i ścianka dolna 1. połączone są, poprzez zawierającą przewężenie podstawę 52, ze skrzydełkiem blokującym 51 wyposażonym w krawędź oporową 11 b o kształcie półokręgu, przy czym krawędzie skrzydełka 51 i podstawy 52 są tożsame z odpowiadającą im krawędzią
PL 229 491 Β1 otworu pobraniowego 6. Dodatkowo, w równoległej ściance bocznej 2b pojemnika znajduje się otwór pobraniowy 7, którego odnośna krawędź jest tożsama z krawędzią skrzydełka blokującego 51 i krawędzią jego podstawy 52. Taki pojemnik umożliwia wyjęcia puszki z dwóch jego stron, przy czym krawędź dna puszki jest blokowana w obu kierunkach.
Przykład V
Pojemnik kartonowy, podobny do omówionego powyżej, dla zestawu puszek w dwóch rzędach, tak zwany sześciopak, wykonany z wykroju w postaci płata, ukazano na fig. 12. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału K o przekroju prostokątnym. Posiada on ściankę dolną 1, la i część górną 3,3z zawierające skrzydełka 10 oddzielone liniami gięcia 10a, przy czym ścianka dolna la ma skrzydełko stabilizujące 50. Ścianki dolne 1, la połączone są łącznikiem 30 zawierającym nacięte klapki 19, które w pozycji roboczej są styczne do ścianek dolnych 1, la i przy obciążeniu puszkami usztywniają je. Część górna 3 zaopatrzona jest w kształtowy uchwyt 30, przy czym pojemnik ma w ściance bocznej 2c otwór pobraniowy 6. Zewnętrzna część górna 3z i ścianka dolna 1 połączone są, poprzez zawierającą przewężenie podstawę 52, ze skrzydełkiem blokującym 51 wyposażonym w krawędź oporową 11 b o kształcie półokręgu, przy czym krawędzie skrzydełka 51 i podstawy 52 są tożsame z odpowiadającą im krawędzią otworu pobrani owego 6 w ściance bocznej 2c. Dodatkowo, w równoległej ściance bocznej 2b pojemnika usytuowany jest otwór pobraniowy 7a, którego dolna część 73 jest w pozycji roboczej styczna do powierzchni ścianki dolnej la. Taki pojemnik umożliwia wyjęcia puszki z dwóch jego stron, przy czym krawędź dna puszki jest blokowana na obu ściankach dolnych 1, la.
Przykład VI
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek o większej średnicy w części środkowej niż w częściach brzegowych posiada zdublowane otwory pobraniowe 6, 7, podobne do wskazanych w przykładzie V. Pomiędzy otworami zastosowano dodatkowe wzmocnienie 22, zaś przy bokach kartonowego wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału Ko przekroju prostokątnym.
Przykład VII
Pojemnik kartonowy - trójpak - dla zestawu puszek o większej średnicy w części środkowej niż w częściach brzegowych, wykonany z wykroju w postaci płata, ukazano na fig. 14. Pojemnik zawiera otwory pobraniowe 6ą, 7a zasłonięte folią termokurczliwą 23 połączoną z wewnętrzną powierzchnią ścianki bocznej kanału K. Zastosowano tu folię termokurczliwą 23, której współczynnik kurczliwości w kierunku wzdłużnym otworu pobrani owego 6ą, 7a jest większy niż w kierunku poprzecznym. Na długości pomiędzy otworami zastosowano dodatkowe wzmocnienie 22, zaś przy bokach kartonowego wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału Ko przekroju prostokątnym.
Przykład VIII
Pojemnik kartonowy - sześciopak - dla zestawu puszek o średnicy zbliżonej do średnicy ich krawędzi, ukazany na fig. 15, ma konstrukcję podobną do pojemnika przedstawionego w przykładzie V. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21, zaś ścianki dolne 1, lą są połączone ze sobą. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału K o przekroju prostokątnym.
Przykład IX
Pojemnik kartonowy - dziewięciopak - dla zestawu puszek węższych, ukazany na fig. 16, ma konstrukcję podobna do pojemnika przedstawionego w przykładzie VIII. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21, zaś trzy ścianki dolne 1, lą, są połączone ze sobą. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału K o przekroju prostokątnym. Dla usztywnienia konstrukcji pojemnik ma podkładkę 3d z otworami podkładowymi 33a połączoną z częścią górną (3), przy czym w pozycji roboczej otwory podkładowe (33ą) są poosiowe z otworami zaczepowymi (33) w części górnej (3). Podwójne uchwyty plastikowe mocowane są w otworach zaczepowych 33, przechodzą przez otwory podkładowe 33a i przełożone są przez otwory ustalające 38 w części górnej 3b.
Przykład X
Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek szerszych, tj. puszek o średnicy większej niż średnica ich krawędzi, posiada otwory pobraniowe 5 ze skrzydełkami blokującymi 51 u góry, częściowo przysłonięte, od dołu, folią termokurczliwa 23a. Folia termokurczliwa jest elastyczna i umożliwia wyjęcie puszki z pojemnika. Współczynnik kurczliwości folii 23a w kierunku wzdłużnym otworu pobraniowego 5 jest
PL 229 491 Β1 większy niż w kierunku poprzecznym. Na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane zostały wzmocnienia 21, a pomiędzy otworami 5 wzmocnienia 22. Po złożeniu do postaci roboczej pojemnik ma kształt przelotowego kanału Ko przekroju prostokątnym.
Pojemniki według wynalazku mają wytrzymałą konstrukcję, stąd mogą być stosowane jako wielopaki puszek.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek, wykonany z wykroju w postaci płata, posiadający ściankę dolną podstawy oddzieloną liniami gięcia od ścianek bocznych, które są oddzielone liniami gięcia od części górnej zaopatrzonej w kształtowy uchwyt i znane zamknięcie, przy czym krótsze boki ścianek posiadają skrzydełka oddzielone liniami gięcia, znamienny tym, że ma kształt przelotowego kanału (K) o przekroju prostokątnym, którego ścianka dolna (1,1a) i część górna (3, 3z) zawierają co najmniej dwa skrzydełka (10) oddzielone liniami gięcia (lOą).
  2. 2. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że skrzydełka (10) mają krawędzie oporowe (11) o kształcie półokręgu.
  3. 3. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że ścianka dolna (1., la) zawiera co najmniej jedno nacięte skrzydełko stabilizujące (50), które ma krawędź oporową (11 a) o kształcie półokręgu.
  4. 4. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że w ściance bocznej (2, 2a, 2b, 2c) znajduje się otwór pobraniowy (5, 6, 7).
  5. 5. Pojemnik według zastrz. 4, znamienny tym, że w ściance bocznej (2) znajduje się otwór kontrolny (20).
  6. 6. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że na długości wykroju do jego powierzchni zamocowane są wzmocnienia (21, 22).
  7. 7. Pojemnik według zastrz. 4, znamienny tym, że otwór pobraniowy (5, 6, 7) jest zasłonięty folią termokurczliwą (23a) połączoną z wewnętrzną powierzchnią ścianki bocznej kanału (K), przy czym współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej (23a) w kierunku wzdłużnym otworu pobrani owego (5, 6, 7) jest większy niż w kierunku poprzecznym.
  8. 8. Pojemnik według zastrz. 4, znamienny tym, że otwór pobraniowy (5, 6, 7) jest częściowo przysłonięty folią termokurczliwą (23a) w części sąsiadującej ze ścianką dolną (1.), przy czym współczynnik kurczliwości folii termokurczliwej (23a) w kierunku wzdłużnym otworu pobraniowego (5, 6, 7) jest większy niż w kierunku poprzecznym.
  9. 9. Pojemnik według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że część górna (3, 3z) i/lub ścianka dolna (1, la) połączona jest, poprzez zawierającą przewężenie podstawę (52), z co najmniej jednym skrzydełkiem blokującym (51) wyposażonym w krawędź oporową (11b) o kształcie półokręgu, przy czym krawędzie skrzydełka blokującego (51) i podstawy (52) są tożsame z odpowiadającą im krawędzią otworu pobraniowego (5, 6, 7).
  10. 10. Pojemnik według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 9, znamienny tym, że wymiar (d) skrzydełka (10), skrzydełka stabilizującego (50) lub skrzydełka blokującego (51) odpowiada wewnętrznej średnicy obrzeża puszki.
  11. 11. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że na szerokości wykroju znajdują się strefy przegięcia (B) równoległe do linii gięcia (1g).
  12. 12. Pojemnik według zastrz. 1 albo 4 albo 5, znamienny tym, że ścianka boczna (2, 2a), granicząca ze ścianką dolną (1., la), zawiera naciętą część (53), która jest styczna do powierzchni tejże ścianki dolnej (1., la) wewnątrz kanału (K).
  13. 13. Pojemnik według zastrz. 1 albo 3 albo 9 albo 12, znamienny tym, że ścianki dolne (1) i (1a) połączone są łącznikiem (30) zawierającym co najmniej jedną naciętą klapkę (19), która jest styczna do powierzchni ścianki dolnej (1) i (1a) wewnątrz kanału (K).
  14. 14. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że ma podkładkę (3d) z otworami podkładowymi (33a) połączoną z częścią górną (3), przy czym otwory podkładowe (33a) są poosiowe z otworami zaczepowymi (33) w części górnej (3).
PL412076A 2015-04-20 2015-04-20 Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek PL229491B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412076A PL229491B1 (pl) 2015-04-20 2015-04-20 Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412076A PL229491B1 (pl) 2015-04-20 2015-04-20 Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412076A1 PL412076A1 (pl) 2016-02-29
PL229491B1 true PL229491B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=55361214

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412076A PL229491B1 (pl) 2015-04-20 2015-04-20 Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229491B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412076A1 (pl) 2016-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4171046A (en) Multi-celled container carrier
US7762395B2 (en) Carrier packages and methods of erecting carrier packages
KR101463147B1 (ko) 적층 가능한 물품 포장용 용기
US3425543A (en) Packaged tray of articles
CA2784068C (en) Packaging container, blank and method of forming a packaging container
RU2494024C1 (ru) Разъемная упаковочная система для демонстрационных контейнеров
PL177718B1 (pl) Pojemnik do puszek
KR20100068338A (ko) 카톤 및 카톤 블랭크
US7124890B2 (en) Case ready stackable tray designs
MX2011005212A (es) Caja de carton para la exhibicion de una pluralidad de productos.
KR20150013866A (ko) 카톤 및 카톤 블랭크
KR20100031499A (ko) 병 패키징 박스 및 대응하는 절결부
KR20160022860A (ko) 카톤 및 카톤 블랭크
JPS636418B2 (pl)
US20090057384A1 (en) Carton for dispensing products and method of using the same
GB2198709A (en) Carton-forming blank
CA2845446A1 (en) Stackable carrier
CA2840504C (en) Dispensing system
PL229491B1 (pl) Pojemnik kartonowy dla zestawu puszek
US20180282039A1 (en) Clip-in carrier package for beverage cans
US3446417A (en) Packaging and shipping container for eggs and the like
US9926126B2 (en) Package configuration for empty sheet-formed containers
EP0059024A1 (en) Box or carton for packaging eggs or the like
CA2356219C (en) Shipping carton with slotted flaps
JP6276950B2 (ja) カートンおよびカートンブランク