PL229380B1 - System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych - Google Patents

System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych

Info

Publication number
PL229380B1
PL229380B1 PL405178A PL40517813A PL229380B1 PL 229380 B1 PL229380 B1 PL 229380B1 PL 405178 A PL405178 A PL 405178A PL 40517813 A PL40517813 A PL 40517813A PL 229380 B1 PL229380 B1 PL 229380B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tdc
measurement
signals
signal
clk
Prior art date
Application number
PL405178A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405178A1 (pl
Inventor
Grzegorz KORCYL
Grzegorz Korcyl
Paweł MOSKAL
Paweł Moskal
Marcin KAJETANOWICZ
Marcin Kajetanowicz
Marek Pałka
Original Assignee
Univ Jagiellonski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Jagiellonski filed Critical Univ Jagiellonski
Priority to PL405178A priority Critical patent/PL229380B1/pl
Priority to PCT/EP2014/068352 priority patent/WO2015028594A1/en
Priority to US14/915,238 priority patent/US10007011B2/en
Publication of PL405178A1 publication Critical patent/PL405178A1/pl
Publication of PL229380B1 publication Critical patent/PL229380B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01TMEASUREMENT OF NUCLEAR OR X-RADIATION
    • G01T1/00Measuring X-radiation, gamma radiation, corpuscular radiation, or cosmic radiation
    • G01T1/29Measurement performed on radiation beams, e.g. position or section of the beam; Measurement of spatial distribution of radiation
    • G01T1/2914Measurement of spatial distribution of radiation
    • G01T1/2985In depth localisation, e.g. using positron emitters; Tomographic imaging (longitudinal and transverse section imaging; apparatus for radiation diagnosis sequentially in different planes, steroscopic radiation diagnosis)

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Nuclear Medicine (AREA)
  • Measurement Of Radiation (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system akwizycji pomiarowych danych tomograficznych, przeznaczony zwłaszcza do stosowania w tomografii PET lub scyntygrafii SPECT. System umożliwia ciągły zapis sygnałów w trakcie wykonywania pomiarów. System według wynalazku pozwala na optymalne przetworzenie i zapisanie informacji niesionej przez sygnały z układu detektorów używanych w pozytonowej tomografii emisyjnej bez konieczności ich wstępnej selekcji układem wyzwalania, oraz umożliwia implementację różnych algorytmów wspomagających analizę zbieranych danych w czasie rzeczywistym.
Obrazy wnętrza organizmów można uzyskiwać wykorzystując różnego rodzaju techniki tomograficzne, w których dokonuje się rejestracji i pomiaru promieniowania z tkanek organizmu oraz przetwarza się uzyskane dane na obraz.
Jedną z technik tomograficznych jest pozytonowa tomografia emisyjna (ang. Positron Emission Tomography, PET), która polega na określeniu przestrzennego rozkładu wybranej substancji w ciele, oraz umożliwia odnotowanie zmian stężenia tej substancji w czasie, co pozwala ustalić szybkość metabolizmu poszczególnych komórek tkankowych.
Wybraną substancję stanowi radiofarmaceutyk, który podaje się pacjentowi na krótko przed wykonaniem obrazowania PET. Radiofarmaceutyk, nazywany także znacznikiem izotopowym, jest substancją chemiczną, w której przynajmniej jeden atom zastąpiono izotopem promieniotwórczym, przykładowo 11C, 15O, 13N, 18F, który dobiera się tak, aby uległ rozpadowi promieniotwórczemu z wyemitowaniem pozytonu (antyelektronu). Pozyton zostaje wyemitowany z jądra atomowego i przenika do przestrzeni tkankowej pacjenta, gdzie ulega anihilacji z elektronem - obecnym w organizmie pacjenta.
Zjawisko anihilacji pozytonu i elektronu - będące podstawą obrazowania w technice PET, polega na zamianie masy tych cząstek w energię, która zostaje wyemitowana w postaci fotonów anihilacyjnych, każdy o energii równej 511 keV. W wyniku pojedynczego zjawiska anihilacji powstają najczęściej dwa fotony, które zgodnie z zasadą zachowania pędu rozbiegają się w przeciwnych kierunkach pod kątem 180° w układzie spoczynkowym pozytonu i elektronu, przy czym tor ruchu fotonów tworzący linię prostą określa się jako tzw. linię odpowiedzi (z ang. Linę of Response - LOR). Strumień powstających w opisanym procesie fotonów nosi nazwę promieniowania gamma, a każdy foton określa się mianem kwantu gamma - dla podkreślenia jądrowego pochodzenia tego promieniowania. Powstałe kwanty gamma mają zdolność przenikania przez materię - w tym tkanki organizmów żywych - co pozwala na ich detekcję w pewnej odległości od pacjenta. Proces anihilacji pozytonu i elektronu następuje zazwyczaj w odległości kilku milimetrów od miejsca rozpadu znacznika promieniotwórczego. Ten fakt stanowi naturalne ograniczenie ostrości obrazu w technice PET do kilku milimetrów.
W skład tomografu PET wchodzą urządzenia detekcyjne, wykrywające promieniowanie gamma oraz elektronika i oprogramowanie umożliwiające określenie miejsca anihilacji-pozytonu w ciele na podstawie miejsca i czasu detekcji danej pary kwantów gamma. Detektory promieniowania ułożone są zwykle w warstwy tworzące pierścień wokół pacjenta i składają się zasadniczo z materiału scyntylacyjnego nieorganicznego. Kwant gamma wpada do scyntylatora, który pochłania jego energię, a następnie wypromieniowuje ją w postaci światła (strumienia fotonów). Mechanizm pochłaniania energii promieniowania gamma przez scyntylator może zachodzić zasadniczo na dwa sposoby: poprzez efekt Comptona lub w wyniku zjawiska fotoelektrycznego, przy czym w stosowanych w technice PET tomografach, w celach obliczeniowych bierze się pod uwagę tylko efekt fotoelektryczny. Stąd przyjmuje się, że liczba fotonów wytworzonych w materiale scyntylatora jest proporcjonalna do energii kwantu gamma zdeponowanej w tym scyntylatorze.
Gdy dwa anihilacyjne kwanty gamma zostaną zarejestrowane przez parę detektorów w odstępie czasu nie większym niż kilka nanosekund czyli w tzw. koincydencji, można zlokalizować punkt anihilacji - który będzie znajdować się na linii odpowiedzi LOR - czyli na linii łączącej środki detektorów lub pomiędzy punktami w scyntylatorach paskowych, w których kwanty gamma zdeponowały energię. Współrzędne miejsca anihilacji uzyskuje się na podstawie różnicy czasów pomiędzy dotarciem kwantów gamma do detektorów leżących na dwóch końcach linii LOR. W literaturze technikę tę nazywa się metodą czasu przelotu TOF (z ang. Time of Flight), a tomografy PET wykorzystujące pomiar czasu nazywane są odpowiednio TOF-PET. Do zastosowania tej techniki wymagane są czasowe zdolności rozdzielcze scyntylatora rzędu kilkuset pikosekund.
PL 229 380 Β1
Impulsy świetlne ze scyntylatora mogą być zamieniane na impulsy elektryczne z wykorzystaniem fotopowielaczy lub fotodiod. Sygnały elektryczne z konwerterów niosą informacje o miejscu i czasie zarejestrowania kwantów anihilacyjnych oraz energii przez nie zdeponowanej.
Podstawowymi elementami układu przetwarzającego sygnały w detektorach promieniowania są dyskryminatory stało-poziomowe (ang. Leading Edge Discriminator) i dyskryminatory stało-frakcyjne (ang. Constant Fraction Discriminator), które w połączeniu z konwerterami cyfrowymi TDC (ang. Time-to-Digital Converter) umożliwiają pomiar czasu, w którym sygnały elektryczne z tych detektorów przekraczają zadane napięcie odniesienie lub zadaną frakcję amplitudy sygnału. Dyskryminatory takie zbudowane są na bazie standardowych elementów elektronicznych i składają się między innymi ze źródła prądowego, przedwzmacniacza prądowego, komparatora, układu kształtowania, kondensatorów, oporników, diod, tranzystorów i linii transmisyjnych. Jeśli sygnał z detektora jest większy niż napięcie progowe ustawione na dyskryminatorze, to na wyjściu dyskryminatora pojawia się sygnał logiczny niosący informacje o czasie zarejestrowania kwantu gamma. Ładunek mierzony jest natomiast za pomocą konwerterów ADC (ang. Analog-to-Digital Converter).
Rozdzielczości czasowe w przypadku dyskryminatorów stało-poziomowych i stało-frakcyjnych są ograniczone zależnością odpowiedzi tych dyskryminatorów od kształtu sygnałów, a w przypadku dyskryminatorów stało-poziomowych - także od amplitudy sygnałów wejściowych. Czas wyznaczany przy użyciu dyskryminatorów stało-poziomowych, ze względu na tzw. efekt chodzenia (ang. Time Walk) zmienia się wraz z amplitudą sygnału. Efekt ten może być do pewnego stopnia korygowany, jeśli jednocześnie mierzony jest ładunek lub amplituda sygnału. Natomiast w przypadku dyskryminatorów stało-frakcyjnych czas, w którym sygnał przekracza ustaloną frakcję amplitudy, zasadniczo nie zależy od amplitudy, ale zmienia się w zależności od kształtu sygnału (czyli rozkładu liczby fotonów w funkcji czasu).
Sygnały logiczne z dyskryminatorów są przetwarzane przez system wyzwalania, w którym podlegają one ciągowi operacji logicznych. Wynikiem tych operacji jest sygnał logiczny niosący informacje o tym, czy zarejestrowane zdarzenie powinno podlegać dalszej obróbce elektronicznej. Ciągi operacji logicznych dobierane są w zależności od rodzaju detektorów, konfiguracji modułów oraz częstości rejestrowanych zdarzeń i ich głównym celem jest odrzucenie sygnałów nieprzydatnych przy rekonstrukcji obrazu, a tym samym zminimalizowanie czasu martwego systemu akwizycji, a także czasu koniecznego do obróbki danych i rekonstrukcji obrazu.
W publikacjach zgłoszeń patentowych WO2011/008119 oraz WO2011/008118 opisano różne aspekty związane z tomografami PET, które mogą mieć istotne znaczenie dla zrozumienia niniejszego opisu, a w szczególności sposób wyznaczania miejsca jonizacji na podstawie rozkładu czasu lub amplitud sygnałów mierzonych w różnych miejscach wokół scyntylatora. Rozwiązania opisane w powyższych publikacjach patentowych bazują na pomiarze czasu dotarcia impulsów świetlnych do brzegów detektora. Zmiany kształtów i amplitud sygnałów w zależności od miejsca jonizacji i ilości zdeponowanej energii stanowią ograniczenie w uzyskiwanych czasowych zdolnościach rozdzielczych. Wariacje kształtów i amplitud sygnałów są tym większe im większy jest scyntylator. Z wyżej wymienionych powodów w obecnym stanie techniki nieosiągalne są zdolności rozdzielcze poniżej 100 ps dla dużych bloków scyntylacyjnych. Rozdzielczość ta przekłada się także na rozdzielczość wyznaczania miejsca jonizacji. W przypadku scyntylatorów polimerowych (korzystnych w użyciu ze względu na niską cenę) amplitudy sygnałów wywoływanych przez kwanty gamma, w tym anihilacyjne kwanty gamma stosowane w pozytonowej emisyjnej tomografii, mają rozkład ciągły wynikający z reakcji kwantów gamma z elektronami przede wszystkim w wyniku zjawiska Comptona i zaniedbywalnie małego prawdopodobieństwa na zajście zjawiska fotoelektrycznego. W konsekwencji amplitudy sygnałów w scyntylatorach polimerowych zmieniają się nawet jeśli pochodzą z tego samego miejsca. Ograniczenia w uzyskiwanej rozdzielczości, w przypadku reakcji w wyniku efektu Comptona wynikają z faktu, że amplituda sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez fotopowielacze zależy od dwóch niewiadomych: od odległości między miejscem jonizacji a fotopowielaczem oraz od energii zdeponowanej przez kwant gamma. Opisane powyżej efekty mają wpływ na pogarszanie rozdzielczości czasowej i przestrzennej także w przypadku monoenergetycznych rozkładów start energii występujących na przykład w przypadku efektu fotoelektrycznego.
Obecnie w stanie techniki w pozytonowej tomografii emisyjnej używane są wielomodułowe systemy detekcyjne zbudowane z kryształów scyntylacyjnych i fotopowielaczy. Przykład takiego znanego systemu przedstawiono na Fig. 1. Sygnały elektryczne S z fotopowielaczy 1 niosące informacje o miejscu i czasie zarejestrowania przez detektory kwantów anihilacyjnych oraz energii zdeponowanej przez te kwanty są przetwarzane na sygnały logiczne w analogowych dyskryminatorach
PL 229 380 Β1 stało-poziomowych lub stało-frakcyjnych wchodzących w skład zespołu 2 elektronicznych układów czołowych (ang. Front-End Electronics). Jeśli sygnał z detektora jest większy niż napięcie progowe ustawione na dyskryminatorze to na wyjściu dyskryminatora pojawia się sygnał logiczny niosący informacje o czasie zarejestrowania kwantu gamma. Sygnały cyfrowe i analogowe SCA z zespołu 2 układów czołowych są następnie przetwarzane przez system wyzwalania 4, w którym sygnały logiczne z dyskryminatorów podlegają ciągowi operacji logicznych, których wynikiem jest logiczny sygnał wyzwalania W niosący informacje czy zarejestrowane zdarzenie powinno podlegać dalszej obróbce elektronicznej czy nie. Ciągi operacji logicznych dobierane są w zależności od rodzaju detektorów, konfiguracji modułów oraz częstości rejestrowanych zdarzeń i ich głównym celem jest odrzucenie sygnałów nieprzydatnych przy rekonstrukcji obrazu, a tym samym zminimalizowanie czasu martwego systemu akwizycji, a także czasu koniecznego do obróbki danych i rekonstrukcji obrazu. Równolegle do systemu wyzwalania 4, sygnały cyfrowe i analogowe SCA z układów czołowych przesyłane są do zespołu 3 układów pomiarowych. Zespół 3 zawiera konwertery TDC (Time-to-Digital Converter), gdzie sygnały cyfrowe zamieniane są na liczby reprezentujące odstęp czasu pomiędzy cyfrowym impulsem z zespołu 2 układów elektroniki czołowej a sygnałem wyzwalania W. Zespół układów pomiarowych 3 zawiera także konwertery ADC (Analog to Digital Converter) służące do pomiaru ładunku sygnałów analogowych. Liczby będące wynikami pomiarów, w postaci informacji dotyczących czasu T i amplitudy A zmierzonych sygnałów S zostają następnie wysłane do komputera 5 w celu zapisania na dysku i wykonania późniejszej analizy danych.
W standardowych systemach odczytu stosuje się konwertery analogowo-cyfrowe ADC dające informacje o ładunku całego sygnału, a ponadto w obecnie opracowywanych prototypowych rozwiązaniach stosuje się także ciągłe próbkowanie sygnałów analogowych. Ciągłe próbkowanie w tym wypadku odnosi się do trybu działania konwertera ADC, który zbiera określoną liczbę próbek sygnału analogowego wypełniając bufor przesuwny do momentu otrzymania sygnału odczytu, wtedy zawartość bufora jest zapisywana. Sygnał odczytu generowany jest w oparciu o logikę kwalifikującą zdarzenia jako interesujące.
W amerykańskim opisie patentowym US 8,164,063 opisany został system akwizycji wykorzystujący digitalizację sygnałów analogowych za pomocą układów ADC oraz TDC. Układy te są wyzwalane w momencie, gdy analogowy sygnał przekroczy pewien zadany próg. Dane pomiarowe otrzymane z tych układów służą jako dane wejściowe do zaawansowanego, wielopoziomowego systemu podejmującego decyzję o ich przesłaniu dalej bądź porzuceniu, w momencie gdy system zakwalifikuje je jako tło.
Ponadto, w amerykańskim opisie patentowym US 7,091,489 opisany został system zawierający dedykowany procesor koincydencji, który analizuje dane z układów TDC. Dopiero w wypadku pozytywnej odpowiedzi procesora rozpoczyna się odczyt zdigitalizowanych danych.
Niezależnie jednak od rozwiązań stosowanych do przetwarzania czy próbkowania sygnałów analogowych i ich dalszej obróbki cyfrowej, stosowane w stanie techniki w tomografii PET czy scyntygrafii SPECT (z ang. Singlephoton emission computed tomography), układy akwizycji danych zawierają jedno lub kilku poziomowy układ wyzwalania podejmujący decyzje o digitalizacji zarejestrowanych sygnałów i zapisaniu na nośniki pamięci informacji o zarejestrowanym zdarzeniu.
Rozwiązania opisane w publikacjach zgłoszeń patentowych WO2011/008119 oraz WO2011/008118 bazują na organicznych scyntylatorach polimerowych charakteryzujących się bardzo krótkimi impulsami świetlnymi z czasami zaniku rzędu 1,5 ns, powodującymi, że w praktyce całkowita szerokość impulsów jest poniżej 10 ns. Umożliwiają one zatem praktycznie całkowite wyeliminowanie koincydencji przypadkowych występujących w znanych w stanie techniki tomografach PET czy SPECT. Czasy trwania impulsów świetlnych w scyntylatorach polimerowych są w przybliżeniu takie same jak maksymalne różnice czasu pomiędzy dotarciem kwantów anihilacyjnych do detektorów. Rozwiązania te cechują się tym, że sygnały z różnych zdarzeń anihilacyjnych są od siebie mocno odseparowane w czasie i zasadnym jest zapisywanie wszystkich zdarzeń bez wstępnej selekcji w celu zminimalizowania strat w informacji o badanym rozkładzie gęstości radio-farmaceutyku w pacjencie.
Celowym byłoby opracowanie rozwiązania, które pozwoli na ciągłe zapisywanie danych zbieranych w trakcie obrazowania PET lub SPECT, umożliwiając bezstratne zapisanie wielu zdarzeń, bez konieczności stosowania systemu wyzwalania i wstępnej selekcji zdarzeń na poziomie elektroniki odczytu.
PL 229 380 Β1
Przedmiotem wynalazku jest system akwizycji pomiarowych danych tomograficznych z detektorów systemu tomografii PET lub scyntygrafii SPECT, zawierający zespół układów elektronicznych czołowych do konwersji sygnałów pomiarowych (S) na sygnały cyfrowe i analogowe (SCA) i zespół układów elektronicznych pomiarowych zawierający układy TDC do określania czasu (T) wystąpienia impulsów w sygnałach cyfrowych (SC), przy czym zespół układów elektronicznych pomiarowych zawiera szereg modułów TDC, z których każdy zawiera szereg układów TDC i sterownik modułu, przy czym sterownik modułu jest przystosowany do przekazywania do każdego z układów TDC sygnału zegarowego CLK dostarczanego do sterownika modułu ze sterownika systemu, natomiast system charakteryzuje się tym, że każdy układ TDC jest przystosowany do przeprowadzania pomiarów w oknie pomiarowym, którego granice są wyznaczane przez sąsiednie zbocza sygnału zegarowego (CLK) wspólnego dla wszystkich układów TDC, przy czym sygnał zegarowy (CLK) jest sygnałem wyzwalania pomiaru i ma stałą częstotliwość w trakcie całego okresu trwania akwizycji sygnałów w trakcie obrazowania PET lub SPECT.
Korzystnie, układy TDC są układami typu FPGA.
Korzystnie, sterownik systemu jest układem FPGA.
System będący przedmiotem wynalazku pozwala na ciągłe zapisywanie danych zbieranych w trakcie obrazowania PET czy SPECT, umożliwiając zapisanie praktycznie wszystkich zdarzeń bez żadnych strat. Daje on także możliwość przeprowadzania bardziej szczegółowego dostrajania kalibracji poszczególnych modułów detekcyjnych (patrz Fig. 3) nawet na podstawie danych zbieranych w trakcie wykonywania diagnozy pacjenta. Przy skonfigurowaniu elektroniki w taki sposób, aby czas pojedynczego pomiaru trwał dokładnie tyle ile odstęp pomiędzy kolejnymi odczytami, zapisane zostają praktycznie wszystkie zdarzenia zarejestrowane w modułach detekcyjnych. Jest to technika szczególnie wydajna w przypadku powyżej opisanych tomografów PET opartych na scyntylatorach polimerowych, dla których czas trwania sygnałów (~10 ns) jest o ponad rząd wielkości mniejszy niż czas trwania sygnałów w obecnie stosowanych tomografach PET bazujących na nieorganicznych kryształach scyntylacyjnych.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia system akwizycji danych z systemem wyzwalania ze stanu techniki;
Fig. 2 przedstawia system akwizycji danych według wynalazku w przykładzie wykonania;
Fig. 3 przedstawia przykład wykonania modułu TDC;
Fig. 4 przedstawia schemat pomiaru sygnału z fotopowielacza.
Fig. 1 przedstawia system akwizycji danych z systemem wyzwalania, znany ze stanu techniki, przybliżony we wstępie.
Fig. 2 przedstawia przykład wykonania systemu akwizycji danych według wynalazku. Sygnały analogowe S z modułu detekcyjnego 10 trafiają do zespołu 20 układów elektroniki czołowej (ang. Front-End Electronics). Zespół 20 odpowiada za wygenerowanie sygnałów cyfrowych i analogowych SCA niosących informacje o ładunku lub amplitudzie sygnału S oraz o momencie, gdy analogowy sygnał S wytwarzany w detektorach 10 przekroczy zadane napięcie progowe. Sygnały SCA są następnie przesłane do zespołu 30 układów elektroniki pomiarowej, która zawiera moduły pomiarowe. Modułami tymi są moduły TDC 31 (z ang. Time-to-Digital Converter) służące do precyzyjnego odmierzania czasu, w którym nadszedł impuls sygnału cyfrowego SC, a sygnały analogowe z układu czołowego przesyłane są do układu ADC 35 (z ang. Analog-to-Digital Converter) służącego do precyzyjnego określania amplitudy lub ładunku impulsu. Strukturę pojedynczego modułu TDC 31 przedstawiono na Fig. 3. W przedstawionym przykładzie wykonania zastosowano cztery moduły TDC: TDCa ... TDCd, przy czym do każdego modułu doprowadzany jest ten sam sygnał wyzwalania CLK.
Rezultatem pomiaru pojedynczego układu TDC z każdego modułu detekcyjnego 31 jest liczba T reprezentująca odstęp czasu pomiędzy cyfrowym impulsem SC z zespołu 20 elektroniki czołowej a sygnałem CLK wyzwalania, którym w przypadku niniejszego wynalazku jest sygnał zegarowy o stałej częstotliwości CLK, pochodzący z centralnego sterownika systemu 40. Centralny sterownik systemu 40 zawiera układ programowalnej logiki FPGA (ang. Field Programmable Gate Array). Zadaniem sterownika 40 jest generowanie sygnału wyzwalania CLK z zadaną częstotliwością. Sygnał wyzwalania CLK, generowany ze stałą częstotliwością, skutkuje uruchamianiem pojedynczych pomiarów w układach TDC.
Fig. 3 przedstawia konstrukcję pojedynczego modułu TDC, którym może być przykładowo płyta TRBv3 (z ang. Trigger Readout Board ver 3), używane w eksperymentach fizyki wysokich energii. Są to komponenty składające się z pięciu układów FPGA typu Lattice ECP3, z czego cztery 311-314
PL 229 380 Β1 pełnią rolę układów TDC do pomiaru czasu, natomiast jeden 315 pełni rolę sterownika modułu i komunikuje się ze sterownikiem systemu 40.
Pomiar czasu dokonywany przez układy TDC polega na wprowadzeniu cyfrowego sygnału wejściowego SC do serii elementów, połączonych ze sobą w szereg, z których każdy wprowadza pewne opóźnienie. Znając konkretne wartości tych opóźnień oraz liczbę elementów, przez które przeszedł sygnał, można stwierdzić ile czasu upłynęło od momentu rozpoczęcia pomiaru. Im mniejsze są wartości poszczególnych opóźnień, tym bardziej precyzyjny pomiar można osiągnąć. W przypadku funkcjonalności TDC zaimplementowanej w układach FGPA, w charakterze elementów opóźniających wykorzystuje się wewnętrzną budowę takich układów. Podstawową jednostką ich budowy są bloki logiczne połączone pomiędzy sobą specjalnymi liniami, zwanymi liniami przeniesienia. Są to szybkie połączenia umożliwiające pracę sumatorów binarnych, tym samym wprowadzające minimalne opóźnienia. Poprzez połączenie wielu takich elementów w jeden łańcuch (ang. Carry Chain) otrzymujemy jeden kanał pomiarowy TDC.
Każdy z układów FPGA 311-314, działających jako układy TDC, obsługuje przykładowo 32 kanały wejściowe, których rozdzielczość czasowa wynosi 14 ps. Zebrane dane mogą być następnie przesłane do komputera bezpośrednio lub poprzez sterownik systemu 40, używając połączeń światłowodowych, których prędkość przesyłania danych może wynosić 3,2 Gbps. Protokołami użytymi do transmisji danych mogą być protokół niskopoziomowy 8b/10b oraz protokół Gigabit Ethernet. Sterownik systemu 40, realizujący funkcję systemu wyzwalania, również zawiera układ FPGA, dobrany w taki sposób, aby zapewnić możliwość implementacji algorytmów analizujących i przetwarzających w czasie rzeczywistym spływające dane.
Korzystnie, sygnał wyzwalania CLK przesyłany jest w standardzie LVDS, w celu zmniejszenia podatności na zakłócenia, za pomocą dedykowanych kabli.
Do każdej płyty może być podłączony światłowód, celem przesyłania informacji kontrolnych oraz zebranych danych.
Fig. 4 przedstawia schemat wykonywania pomiarów. Poprzez wykonywanie pomiarów rozumiane jest rozpoczęcie rejestrowania przez układy TDC sygnałów cyfrowych SC w postaci impulsów przychodzących od zespołu 20 układów elektroniki czołowej oraz wysłanie danych z zespołu układów 30 elektroniki pomiarowej. Rejestrowanie tych sygnałów trwa w okresie wyznaczonym przez odstęp pomiędzy dwoma kolejnymi sygnałami zegara wyzwalającego CLK i określany jest mianem okna pomiarowego. Dzięki charakterowi układów FPGA, przetworzenie oraz przesłanie zapisanych danych może odbywać się równolegle do procesu rejestrowania przychodzących sygnałów. W ten sposób czas martwy pomiędzy dwoma pomiarami jest pomijalny i przyjąć można, że całkowity pomiar trwa w sposób ciągły. Dane z pojedynczego pomiaru, opisujące zarejestrowane sygnały cyfrowe SC podczas jednego okna pomiarowego zostają zapisane jako jeden blok danych i oznaczone kolejnymi numerami identyfikującymi ich kolejność. Może się zdarzyć sytuacja, w której cyfrowy sygnał trafi na przejście pomiędzy dwoma oknami pomiarowymi. Wówczas rozpoznane zbocza sygnału zostaną odseparowane do dwóch bloków danych o kolejnych numerach, pozwalając na ich połączenie w późniejszej analizie. Liczby będące wynikami pomiarów zostają następnie wysłane do komputera 50 w celu zapisania na dysku i wykonania późniejszej analizy danych.
Sygnał zegarowy CLK generowany jest ze stałą częstotliwością niezależnie od sygnałów rejestrowanych przez układ detekcyjny. Jako źródło sygnału wyzwalania można zastosować dedykowaną płytę zawierającą oscylator, z którego sygnał przepuszczony przez układ FPGA ustawiający odpowiednio zadaną częstotliwość na sygnale wyjściowym, rozprowadzony zostaje do elektroniki pomiarowej.
Dzięki temu, że wszystkie układy pomiarowe 311-314 poszczególnych modułów pomiarowych 31 TDCa ... TDCd są podłączone do wspólnego sygnału zegarowego, to czasy sygnałów pochodzących z różnych zdarzeń są ze sobą zsynchronizowane, dając możliwość wyznaczania rzeczywistych różnic czasu pomiędzy chwilami interakcji kwantów gamma dla całego zbioru danych SC zebranych od momentu włączenia do momentu zakończenia akwizycji sygnałów w trakcie obrazowania PET lub SPECT.
Sterownik systemu 40 zrealizowany w postaci układu FPGA może być w łatwy sposób reprogramowany i rekonfigurowany, co zapewnia dużą elastyczność dla całego systemu.
Modułowa budowa systemu pozwala na dodawanie oraz odejmowanie komponentów w zależności od liczby modułów detekcyjnych.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych z detektorów systemu tomografii PET lub scyntygrafii SPECT, zawierający zespół układów elektronicznych czołowych do konwersji sygnałów pomiarowych na sygnały cyfrowe i analogowe i zespół układów elektronicznych pomiarowych zawierający układy TDC do określania czasu wystąpienia impulsów w sygnałach cyfrowych, przy czym zespół układów elektronicznych pomiarowych zawiera szereg modułów TDC , z których każdy zawiera szereg układów TDC i sterownik modułu, przy czym sterownik modułu jest przystosowany do przekazywania do każdego z układów TDC sygnału zegarowego CLK dostarczanego do sterownika modułu ze sterownika systemu, natomiast system jest, znamienny tym, że każdy układ TDC (311-314) jest przystosowany do przeprowadzania pomiarów w oknie pomiarowym, którego granice są wyznaczane przez sąsiednie zbocza sygnału zegarowego (CLK) wspólnego dla wszystkich układów TDC (311-314), przy czym sygnał zegarowy (CLK) jest sygnałem wyzwalania pomiaru i ma stałą częstotliwość w trakcie całego okresu trwania akwizycji sygnałów w trakcie obrazowania PET lub SPECT.
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że układy TDC (311-314) są układami typu FPGA.
  3. 3. System według zastrz. 1, znamienny tym, że sterownik systemu (40) jest układem FPGA.
PL405178A 2013-08-30 2013-08-30 System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych PL229380B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405178A PL229380B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych
PCT/EP2014/068352 WO2015028594A1 (en) 2013-08-30 2014-08-29 A system for acquisition of tomographic measurement data
US14/915,238 US10007011B2 (en) 2013-08-30 2014-08-29 System for acquisition of tomographic measurement data

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405178A PL229380B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405178A1 PL405178A1 (pl) 2015-03-02
PL229380B1 true PL229380B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=51726474

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405178A PL229380B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych

Country Status (3)

Country Link
US (1) US10007011B2 (pl)
PL (1) PL229380B1 (pl)
WO (1) WO2015028594A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3347742B1 (en) 2015-09-07 2020-02-12 Uniwersytet Jagiellonski Method for reconstructing multi-tracer metabolic and morphometric images and tomography system for multi-tracer metabolic and morphometric imaging
JP6623861B2 (ja) * 2016-03-14 2019-12-25 株式会社島津製作所 放射線検出器およびそれを備えたtof−pet装置
CN114935677B (zh) * 2022-07-27 2022-09-27 深圳市鼎阳科技股份有限公司 一种实现异步传输时数据延时固定的采样装置

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7091489B2 (en) 2003-10-16 2006-08-15 Brookhaven Science Associates, Llc Positron emission tomography wrist detector
US7800070B2 (en) * 2006-04-10 2010-09-21 Quantum Molecular Technologies, Inc. Quantum photodetectors, imaging apparatus and systems, and related methods
US8063379B2 (en) * 2006-06-21 2011-11-22 Avraham Suhami Radiation cameras
US8164063B2 (en) 2006-07-28 2012-04-24 Koninklijke Philips Electronics N.V. Time of flight measurements in positron emission tomography
PL388555A1 (pl) 2009-07-16 2011-01-17 Uniwersytet Jagielloński Urządzenie paskowe i sposób do wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma oraz zastosowanie urządzenie do wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma w emisyjnej tomografii pozytonowej
PL218733B1 (pl) 2009-07-16 2015-01-30 Univ Jagielloński Urządzenie matrycowe i sposób wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma
DE102009047860B3 (de) * 2009-09-30 2011-04-28 Infineon Technologies Ag Schaltungsanordnung, Analog-Digital-Wandler und Verfahren zum Wandeln von Zeitintervallen
US8222607B2 (en) * 2010-10-29 2012-07-17 Kabushiki Kaisha Toshiba Apparatus for time to digital conversion
WO2012137109A2 (en) * 2011-04-05 2012-10-11 Koninklijke Philips Electronics N.V. Detector array with time-to-digital conversion having improved temporal accuracy
US8779367B2 (en) * 2012-02-20 2014-07-15 General Electric Company System and method for correcting timing errors in a medical imaging system
WO2013139480A1 (de) * 2012-03-21 2013-09-26 Ludwig-Maximilians-Universität München Swept-source-oct-system und -verfahren mit phasengelockter detektion

Also Published As

Publication number Publication date
US10007011B2 (en) 2018-06-26
PL405178A1 (pl) 2015-03-02
WO2015028594A1 (en) 2015-03-05
US20160209522A1 (en) 2016-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9176240B2 (en) Apparatus and method for channel count reduction in solid-state-based positron emission tomography
JP5667446B2 (ja) ポジトロン放出断層撮影法のパルス開始時間推定方法および一致ペア識別方法、ポジトロン放出断層撮影法スキャナ
Xie et al. Implementation of LYSO/PSPMT block detector with all digital DAQ system
US9804206B2 (en) Method and a device for measuring parameters of an analog signal
PL229380B1 (pl) System akwizycji pomiarowych danych tomograficznych
US7253415B2 (en) Method and apparatus for vetoing random coincidences in positron emission tomographs
US10088581B2 (en) Method and a system for determining parameters of reactions of gamma quanta within scintillation detectors of PET scanners
KR101174485B1 (ko) Pet 장치 및 pet 장치의 신호 처리 방법
US9804279B2 (en) Method for determining parameters of a reaction of a gamma quantum within a scintillator of a PET scanner
EP1410069B1 (en) Data reduction system for nuclear medical imaging
Zeng et al. Evaluation of a PET detector based on SiPMs and FPGA-only MVT digitizers
Stringhini et al. Development of a high resolution module for PET scanners
Park et al. Improvement of noise equivalent count rate using Compton kinematics in a Compton PET
Haselman et al. Fpga-based data acquisition system for a positron emission tomography (PET) scanner.
Dragone et al. An event driven read-out system for a novel PET scanner with Compton enhanced 3-D gamma reconstruction
ES2387904B1 (es) Procedimiento y dispositivo para la detección y discriminación de eventos válidos en detectores de radiación gamma
Chen et al. Radiation Detection in SPECT and PET
Xie et al. A new approach for pulse processing in PET
Del Guerra et al. PET Detectors
Chatziioannou et al. System sensitivity in preclinical small animal imaging
Rissi et al. COMPET—A preclinical PET scanner implementing a block detector geometry with high resolution, high sensitivity and 3D event reconstruction
Fontaine et al. The Labpettm, a Fully Digital, Apd-Based, Positron Emission Tomography Scanner Dedicated to Molecular Imaging
WO2015028610A1 (en) A method and a system for determining parameters of a position of a gamma quantum reaction within a scintillator detector of a pet scanner
Konovalov et al. INVESTIGATION OF NaI (Tl) SCINTILLATORS FOR POSITRON-EMISSION TOMOGRAPH AT HIGH GAMMA-QUANTUM INTENSITIES
Tapias et al. Eighty channel multiplexed list mode data acquisition system for a 25–511 keV gamma camera