PL229076B1 - Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego - Google Patents

Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego

Info

Publication number
PL229076B1
PL229076B1 PL391974A PL39197410A PL229076B1 PL 229076 B1 PL229076 B1 PL 229076B1 PL 391974 A PL391974 A PL 391974A PL 39197410 A PL39197410 A PL 39197410A PL 229076 B1 PL229076 B1 PL 229076B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
camera
eye
user
measuring
image
Prior art date
Application number
PL391974A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391974A1 (pl
Inventor
Andrzej Czyżewski
Rafał Rybacki
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL391974A priority Critical patent/PL229076B1/pl
Priority to US13/136,235 priority patent/US20120026276A1/en
Publication of PL391974A1 publication Critical patent/PL391974A1/pl
Publication of PL229076B1 publication Critical patent/PL229076B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/011Arrangements for interaction with the human body, e.g. for user immersion in virtual reality
    • G06F3/013Eye tracking input arrangements
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B3/00Apparatus for testing the eyes; Instruments for examining the eyes
    • A61B3/10Objective types, i.e. instruments for examining the eyes independent of the patients' perceptions or reactions
    • A61B3/113Objective types, i.e. instruments for examining the eyes independent of the patients' perceptions or reactions for determining or recording eye movement
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/048Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI]
    • G06F3/0481Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI] based on specific properties of the displayed interaction object or a metaphor-based environment, e.g. interaction with desktop elements like windows or icons, or assisted by a cursor's changing behaviour or appearance
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F2203/00Indexing scheme relating to G06F3/00 - G06F3/048
    • G06F2203/048Indexing scheme relating to G06F3/048
    • G06F2203/04806Zoom, i.e. interaction techniques or interactors for controlling the zooming operation

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego.
Znane są systemy do śledzenia punktu patrzenia i na tej podstawie określające punkt fiksacji wzroku. Systemy te dzielą się według sposobu interakcji z użytkownikiem na kontaktowe oraz bezkon-taktowe.
Pierwsza grupa systemów wymaga noszenia przez użytkownika specjalnie przygotowanego hełmu lub innej konstrukcji, na której zainstalowane jest oprzyrządowanie. Z europejskiego opisu zgłoszenia patentowego nr EP0733338A1 znane jest zakładane na głowę urządzenie mobilne, które współdziała z oświetlaczami pracującymi w zakresie podczerwieni, rozmieszczonymi w narożnikach monitora komputerowego. Sposób pomiaru punktu fiksacji wzroku polega na włączaniu i wyłączaniu oświetlaczy, a następnie zapisywaniu w obrazie kamery odbić od powierzchni źrenic oraz na przekazywaniu w celu przetwarzania przez komputer.
Druga grupa systemów charakteryzuje się tym, że wykorzystywane jest oświetlanie różnych części oka przez różnego rodzaju oświetlanie oraz monitorowanie odbić światła od powierzchni różnych części oka. Z opisu patentowego US 6758563 znane jest rozwiązanie polegające na tym, że oko jest oświetlane niebieskim światłem i wykrywany jest punkt, któremu odpowiada największa absorpcja na siatkówce. Po wykryciu tego punktu można określić kierunek fiksacji wzroku. Z opisu patentowego US 6659611 znane jest rozwiązanie pracujące w zakresie światła podczerwonego generowanego przez oświetlacze, które to na powierzchni tęczówki tworzy konstelację odbić. Analiza tych odbić oraz określenie położenia środka źrenicy pozwala na wyznaczenie punktu fiksacji wzroku użytkownika.
Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego składający się z komputera wraz z oprogramowaniem, oświetlaczy oczu umieszczonych w pobliżu rogów monitora komputera oraz kamery charakteryzuje się według wynalazku tym, że układ zawiera kontroler do sterowania trybem generowania światła przez oświetlacze oczu, zaś w kamerze zainstalowany jest optyczny filtr pasmowo-przepustowy oraz matryca, w której osadzony jest obraz twarzy wraz z obrazem oczu użytkownika. Kamera zaopatrzona jest w sterownik, sterujący położeniem obiektywu kamery w pionie i poziomie, w sposób zapewniający ciągłą obecność w kadrze obrazu twarzy i oczu.
Wynalazek objaśniony jest bliżej w przykładzie wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat rejestracji przez matrycę kamery odbić oświetlaczy z powierzchni oka, fig. 2 - symboliczny obraz oka z efektem ciemnej źrenicy i jasnej źrenicy, fig. 3 - schemat wyboru trybu pracy układu do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku, fig. 4 - schemat pracy układu do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku, fig. 5 - schemat sterowania kamerą przez sterownik.
Przykład
Układ składa się z komputera wraz z oprogramowaniem, oświetlaczy oczu umieszczonych w pobliżu rogów monitora komputera oraz kamery. Układ zawiera również kontroler do sterowania trybem generowania światła przez oświetlacze oczu. W kamerze zainstalowany jest optyczny filtr pasmowo--przepustowy oraz matryca, w której osadzony jest obraz twarzy wraz z obrazem oczu użytkownika, a ponadto kamera zaopatrzona jest w sterownik PTZ (pan-tilt-zoom), sterujący położeniem obiektywu kamery w pionie i poziomie, w sposób zapewniający ciągłą obecność w kadrze obrazu twarzy i oczu.
Na monitorze komputera jak pokazano na fig. 1 umieszczone są cztery oświetlacze A,B,C,D stanowiące punktowe źródło światła w postaci diod LED, które generują światło w zakresie podczerwieni. Ponadto na osi kamery umieszczona jest dodatkowa kamera. Kamera zaopatrzona jest w sterownik PTZ (pan-tilt-zoom), który umożliwia sterowanie położeniem obiektywu kamery w pionie i poziomie.
Generowane przez oświetlacze oczu światło o ustalonym natężeniu ma za zadanie generować odbicia na powierzchni oka, przy czym układ zawiera kontroler do sterowania trybem generowania światła przez oświetlacze oczu. Oświetlacze oczu na rogach ekranu spełniają rolę generowania pojedynczych, punktowych odbić zwanych glintami, natomiast oświetlacze oczu umieszczone na osi kamery mają za zadanie generować odbicie od całej powierzchni źrenicy. Włączenia lub wyłączenia oświetlaczy oczu na osi ekranu powoduje powstanie różnych obrazów oka.
Jak pokazano na fig. 2B przy uruchomionych wszystkich oświetlaczach oczu, powstaje wspomniany efekt jasnej źrenicy, natomiast jak pokazano na fig. 2A w przypadku uruchomienia części oświetlaczy, przy założeniu dostosowania natężenia światła do odpowiednich wymagań, źrenica oka pozostaje nie oświetlona i na oku generowany jest efekt ciemnej źrenicy.
Jak pokazano na fig. 3 obydwa efekty zostały wykorzystane ze względu na różnorodność cech charakterystycznych oczu różnych użytkowników oraz ze względu na różnice w poziomach oświetlenia tła.
Wykorzystanie tych dwóch efektów pozwala na uniezależnienie od cech fizycznych oka użytkownika oraz warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Decyzja o wykorzystaniu któregoś z tych dwóch trybów jest podjęta podczas kalibracji systemu i może być też zmieniona przez użytkownika.
Jak pokazano na fig. 4 odbite od oka oświetlenie tła jak i artefakty spowodowane przez światło z oświetlaczy oczu trafiają wraz z obrazem twarzy do dedykowanej kamery, która umożliwia pracę w zakresie podczerwieni. W kamerze zainstalowany jest filtr pasmowo-przepustowy, który selekcjonuje pożądane długości światła należącego do zakresu podczerwieni, a generowanego przez oświetlacze oczu. Celem zastosowania filtru jest eliminacja zakłóceń i artefaktów spowodowanych przez oświetlenie zewnętrzne. Obraz twarzy użytkownika wraz z jego-oczami osadzony jest na matrycy CCD kamery, która jest czuła również w zakresie podczerwieni.
Wygenerowany przez kamerę obraz trafia do dalszej obróbki przez zaprojektowany algorytm. Zadaniem algorytmu jest ustalenie na podstawie przesianego obrazu z kamery położenia punktu, fiksa-cji wzroku na monitorze komputera. W tym celu dane-obrazu są przetwarzane i wyznaczane są wszystkie zmienne, które są niezbędne do ustalenia wyniku. W pierwszej kolejności wyznaczane są współrzędne położenia środka źrenicy wyrażone we współrzędnych w obrazie. Następnie według tej samej metodologii wyznaczane są pozycje glintów, czyli odbić od oświetlaczy, na powierzchni oka. Relacja pomiędzy położeniem glintów, a położeniem środka źrenicy obrazuje przekształcenie geometryczne położenia punku fiksacji wzroku w stosunku do oświetlaczy oczu umieszczonych na rogach; ekranu. Na podstawie tej relacji wyznaczany jest punkt fiksacji wzroku, który przyjmuje postać relatywnego położenia w stosunku do oświetlaczy oczu na powierzchni ekranu.
Jak pokazano na fig. 5 obraz z kamery jest przetwarzany w taki sposób, że w trakcie obróbki można uzyskać położenie oczu w kadrze. Jeżeli położenie oczu zbliża się do którejkolwiek krawędzi obrazu, uruchamiane jest polecenie sterujące silnikiem sterownika PTZ kamery tak, aby utrzymać odpowiedni kadr.: Jeżeli oczy są blisko górnej krawędzi, kamera przesuwana jest do góry itd.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenie patentowe
  2. 1. Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego składający się z komputera wraz z oprogramowaniem, oświetlaczy oczu umieszczonych w pobliżu rogów monitora komputera oraz kamery, znamienny tym, że układ zawiera kontroler do sterowania trybem generowania światła przez oświetlacze oczu, zaś w kamerze zainstalowany jest optyczny filtr pasmowo-przepustowy oraz matryca, w której osadzony jest obraz twarzy wraz z obrazem, oczu użytkownika, a-ponadto kamera zaopatrzona jest w sterownik, sterujący położeniem obiektywu kamery w pionie i poziomie, w sposób zapewniający ciągłą obecność w kadrze obrazu twarzy i oczu.
PL391974A 2010-07-27 2010-07-27 Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego PL229076B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391974A PL229076B1 (pl) 2010-07-27 2010-07-27 Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego
US13/136,235 US20120026276A1 (en) 2010-07-27 2011-07-27 Manner of ranging items on the computer monitor screen surface, especially key words for the requirements of web browser users

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391974A PL229076B1 (pl) 2010-07-27 2010-07-27 Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391974A1 PL391974A1 (pl) 2012-01-30
PL229076B1 true PL229076B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=45510299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391974A PL229076B1 (pl) 2010-07-27 2010-07-27 Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego

Country Status (2)

Country Link
US (1) US20120026276A1 (pl)
PL (1) PL229076B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8885882B1 (en) 2011-07-14 2014-11-11 The Research Foundation For The State University Of New York Real time eye tracking for human computer interaction
PL414836A1 (pl) 2015-11-18 2017-05-22 Assistech Spółka Z Ograniczona Odpowiedzialnością Układ i sposób wspomagania oceny stanu neurologicznego i wspomagania prowadzenia rehabilitacji neurologicznej, zwłaszcza funkcji poznawczych i/lub językowych
CN106339087B (zh) * 2016-08-29 2019-01-29 上海青研科技有限公司 一种基于多维坐标的眼球追踪方法及其装置
CN109739344B (zh) * 2018-11-20 2021-12-14 平安科技(深圳)有限公司 基于眼球运动轨迹的解锁方法、装置、设备和存储介质

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9398848B2 (en) * 2008-07-08 2016-07-26 It-University Of Copenhagen Eye gaze tracking

Also Published As

Publication number Publication date
US20120026276A1 (en) 2012-02-02
PL391974A1 (pl) 2012-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2018177311A1 (zh) 视线追踪装置及头戴式显示设备
US9962078B2 (en) Gaze tracking variations using dynamic lighting position
RU2698115C2 (ru) Электронные очки
JP4783018B2 (ja) 眼及びその凝視方向を検知し、追跡する方法と装置
KR100796178B1 (ko) 투사기 장치, 시각적 맵핑 표시 방법, 및 이를 이용한 야간 주행 안전성 향상 방법
US9125253B2 (en) Illumination system
JP3298640B2 (ja) 視野分析器用凝視トラッキング
JP6308940B2 (ja) 視線追跡シーン参照位置を識別するシステム及び方法
EP1349487B1 (en) Image capturing device with reflex reduction
KR100850357B1 (ko) 시선 위치 추적 방법 및 그 장치
EP3870025A1 (en) System and method to automatically adjust illumination during a microsurgical procedure
EP2681904A2 (en) Security camera assembly
EP2226703A2 (en) Wearable eye tracking system
US20110170060A1 (en) Gaze Tracking Using Polarized Light
JP2014532542A5 (pl)
TW201405434A (zh) 瞳孔偵測裝置
TW201416908A (zh) 瞳孔追蹤裝置
GB2372683A (en) Eye tracking display apparatus
JP2023550538A (ja) 瞳孔検出および視線追跡のためのイベントカメラシステム
PL229076B1 (pl) Układ do pomiaru położenia punktu fiksacji wzroku użytkownika na powierzchni ekranu komputerowego
JP2017113573A (ja) 視力検査装置及び視の検査方法
CN102202559A (zh) 多功能眼科检查装置
CN103565399B (zh) 瞳孔检测装置
JP6687195B2 (ja) 眼部画像処理装置
WO2019129353A1 (en) Exposure time control