PL228146B1 - Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego - Google Patents

Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego

Info

Publication number
PL228146B1
PL228146B1 PL412208A PL41220815A PL228146B1 PL 228146 B1 PL228146 B1 PL 228146B1 PL 412208 A PL412208 A PL 412208A PL 41220815 A PL41220815 A PL 41220815A PL 228146 B1 PL228146 B1 PL 228146B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
victim
led
red
casualty
infrared
Prior art date
Application number
PL412208A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412208A1 (pl
Inventor
Radosław Nowosielski
Mateusz Rulewicz
Michał Uherek
Bernard Zając
Bernard Zajac
Original Assignee
Heart Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heart Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Heart Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL412208A priority Critical patent/PL228146B1/pl
Publication of PL412208A1 publication Critical patent/PL412208A1/pl
Publication of PL228146B1 publication Critical patent/PL228146B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszk odowanego, przeznaczone dla zespołu ratownictwa medycznego, do automatycznej oceny stanu zdrowia rannych poprzez pomiar i monitoring w czasie rzeczywistym zmian parametrów życiowych, zwłaszcza pulsu, saturacji krwi i częstości oddechowej.
Elektroniczny system komunikacji, sposób lokalizacji w czasie rzeczywistym i koordynacja informacji znane są z opisu patentowego USA nr US8521125. Sposób realizowany na urządzeniu mobilnym, zawierający zdefiniowanie wspólnego geograficznego punktu lokalizacji w miejscu wielu pacjentów poszkodowanych, wykonanie badania miejsca każdego poszkodowanego, gromadzenie danych i informacji o lokalizacji w stosunku do lokalizacji punktu odniesienia; udostępnianie danych szkody i informacji o lokalizacji pacjentów w czasie rzeczywistym do wielu urządzeń mobilnych; dla każdego kolejnego urządzenia mobilnego, wybieranie jednego z pacjentów; i dla każdego kolejnego urządzenia mobilnego, wybór z innych urządzeń mobilnych w czasie rzeczywistym i niezbędnej pomocy dla jednego poszkodowanego; zawierające ponadto aktualizację wszystkich urządzeń mobilnych z diagnozą i dalsze informacje o szpitalu każdego poszkodowanego, w którym aktualizacja jest przypisana. Ponadto w miejscu badania, każdego poszkodowanego koduje się kolorem zakres jego urazu, przy czym na urządzeniach mobilnych wyświetla się okno statusu dla klasyfikacji szkody i leczenia poszkodowanego. Dodatkowo dostarczenie dodatkowych informacji diagnostycznych dzięki przenośnym urządzeniem do szpitala, w którym pacjent jest kierowany. System zawiera pierwszy responder zawierający pierwsze urządzenie bezprzewodowe i wielu urządzeń mobilnych, przy czym punkt lokalizacji odniesienia określa pierwsze urządzenie mobilne i wykonuje badanie położenia każdego poszkodowanego, wykorzystując pierwsze mobilne urządzenie do przechwytywania informacji o lokalizacji w odniesieniu do punktu i danych szkody o lokalizacji odniesienia dla każdego poszkodowanego, zawierające ponadto aktualizację wszystkich urządzeń mobilnych z diagnozą i informacje o szpitalu każdego poszkodowanego. Mobilne urządzenie zawiera interfejs sieciowy, pamięć do przechowywania danych, procesor i lokalny interfejs komunikacyjny do łączenia przez interfejs sieciowy, pamięć, bazę danych z procesorem, w którym procesor jest skonfigurowany do zdefiniowanego wspólnego geograficznego punktu lokalizacji odniesienia w miejscu wielu poszkodowanych pacjentów, zawierające ponadto aktualizację wszystkich urządzeń mobilnych z diagnozą i dalsze informacje o szpitalu każdego poszkodowanego, w którym aktualizacja jest przypisana.
Sposób i urządzenie do obiektywnej oceny neurologicznej oraz wskazówek leczenia znane są z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr WO2011084394. Sposób ten obejmuje następujące etapy: umieszczenie wielu elektrod na głowie poszkodowanego, do zmierzenia spontanicznych sygnałów elektrycznych mózgu i potencjałów wywołanych sygnałami doprowadzonymi poprzez elektrody, za pomocą przenośnego urządzenia bazowego, na którym wyświetlany jest wynik wskazujący na prawdopodobieństwo, że sygnał neurologiczny poszkodowanego jest prawidłowy lub nieprawidłowy. Neurologiczne urządzenie pozwala na szybką ocenę neurologiczną na miejscu przez sanitariusza, pielęgniarkę lub inny personel medyczny w celu identyfikacji pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Urządzenie zawiera czujnik poszkodowanego, zawierający co najwyżej osiem jednorazowych neurologicznych elektrod i co najmniej jeden aparat do ucha; podręczną jednostkę bazową połączoną z czujnikami pacjentów; przy czym jednostka podstawowa zawiera cyfrowy procesor sygnałowy skonfigurowany do wykonywania automatycznej identyfikacji i usuwania nabytych sygnałów elektrycznych mózgu, klasyfikację wyróżników, która ze wstępnie wybranej podgrupy ilościowych cech sygnału, oblicza współczynnik zdolny do wskazywania statystycznego prawdopodobieństwa, czy sygnały elektryczne mózgu poszkodowanego są prawidłowe lub nieprawidłowe, ponadto jednostka podstawowa zawiera panel wyświetlacza do wyświetlania wskaźników.
System monitoringu znany z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr W O2015008047, stanowi urządzenie medyczne, które zawiera moduł czujnika, do mocowania na twarzy poszkodowanego, przy czym moduł zawiera obszar wykrywania dróg oddechowych zawierający czujnik temperatury i czujnik wilgotności zorganizowane w taki sposób, że po zamocowaniu modułu, przepływu powietrza i z płuc poszkodowanego przepływa przez wspomniany obszar wykrywania oddechu, moduł dodatkowo zawiera czujnik optyczny tętna umieszczany na ciele poszkodowanego. Układ przetwarzania sygnałów z modułu czujnika, w celu przetwarzania i łączenia sygnałów z czujnika temperatury, czujnika wilgotności do wyznaczania szybkości oddychania i przetwarzania sygnału z optycznego czujnika
PL 228 146 B1 tętna do określania stanu serca poszkodowanego. Ponadto ma układ wyświetlania danych, podłączony do systemu przetwarzania sygnału. Czujnik może być w postaci klipsa do nosa poszkodowanego (lub doustnie).
Istota sposobu, według wynalazku, polega na tym, że na czole poszkodowanego mocuje się znanymi technikami urządzenie główne zawierające pulsoksymetr i akcelerometr, po czym w czasie rzeczywistym pulsoksymetrem z diodami LED czerwoną i podczerwoną, mierzy się i monitoruje puls, saturację i częstotliwość oddechową poszkodowanego, akcelerometrem mierzy się i monitoruje aktywność fizyczną poszkodowanego i ocenia jego przytomność. Następnie zmierzone sygnały parametrów życiowych poszkodowanego przetwarza się w mikrokontrolerze w wyniku czego otrzymuje się informację o przytomności poszkodowanego i o jego grupie ryzyka, którą przesyła się bezprzewodowo do urządzenia mobilnego, ponadto zmierzonym pulsem steruje się diodą LED RGB, która miga z częstotliwością pulsu poszkodowanego.
Korzystnie, układem do pomiaru ruchu gałek ocznych mierzy się i monitoruje sygnał elektrookulograficzny.
Korzystnie, urządzenie główne osadza się na jednorazowym plastrze, który przykleja się na czole poszkodowanego.
Korzystnie, diody LED czerwoną i podczerwoną zaświeca się naprzemiennie, przy czym światło diod LED czerwonej i podczerwonej rozprasza się oraz odbija od naczyń krwionośnych i ciała poszkodowanego i trafia do fotodiody, zaś na podstawie stosunku amplitud sygnałów zarejestrowanych przez fotodiodę odpowiadających sygnałom diod LED czerwonej i podczerwonej, oblicza się wartość saturacji krwi, natomiast na podstawie sygnału odpowiadającego diodzie podczerwonej LED oblicza się wartości pulsu i częstości oddechowej.
Korzystnie, po ustaleniu przytomności i grupy ryzyka poszkodowanego, zaświeca się odpowiedni kolor diody LED RGB, a zatem w przypadku poszkodowanego priorytetowego, któremu ewakuację, pomoc medyczną i transport zapewnia się w pierwszej kolejności, dioda LED RGB zaświeca się na czerwono, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami wymagającymi pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu, dioda LED RGB zaświeca się na żółto, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami lekkimi, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy, dioda LED RGB zaświeca się na zielono, natomiast w przypadku poszkodowanego z obrażeniami śmiertelnymi, dioda LED RGB zaświeca się na niebiesko.
Istota urządzenia, według wynalazku, polega na tym, że ma co najmniej jedno urządzenie główne zasilane akumulatorem, wyposażone w mikrokontroler, do którego podłączone są diody LED czerwona i podczerwona poprzez sterownik diod oraz fotodioda poprzez pierwszy przetwornik AC i wzmacniacz fotodiody stanowiące pulsoksymetr, ponadto do mikrokontrolera podłączony jest akcelerometr, korzystnie trójosiowy, dioda LED RGB i moduł komunikacji bezprzewodowej komunikujący się z urządzeniem mobilnym.
Korzystnie, czerwona dioda LED, podczerwona dioda LED, połączone są rozłącznie złączem z układem urządzenia głównego i osadzone na jednorazowym plastrze.
Korzystnie, do mikrokontrolera poprzez drugi przetwornik AC i wzmacniacz instrumentalny podłączone są elektrody pomiarowe pierwsza i druga oraz elektroda sterująca stanowiące układ do pomiaru ruchu gałek ocznych.
Korzystnie, elektrody połączone są rozłącznie złączem z układem urządzenia głównego i osadzone na jednorazowym plastrze.
Korzystnie, mikrokontroler zasilany akumulatorem, do którego podłączone są sterownik diod oraz pierwszy przetwornik AC i wzmacniacz fotodiody, drugi przetwornik AC i wzmacniacz instrumentalny, akcelerometr i moduł komunikacji bezprzewodowej zamknięte są w obudowie, która od strony jednorazowego plastra wyposażona jest w co najmniej jeden magnes trwały, zaś jednorazowy plaster wyposażony jest w co najmniej jedną płytkę ferromagnetyczną, natomiast dioda LED RGB osadzona jest w otworach wykonanych w ściance obudowy.
Korzystnie, urządzeniem mobilnym jest smartphone lub smartwatch z oprogramowaniem.
Korzystnie, co najmniej jedno urządzenie główne podłączone jest do ładowarki, którą stanowi futerał, wewnątrz którego wyprowadzone jest co najmniej jedno gniazdo ładowania, zaś futerał na zewnątrz ma złącze zasilające, ponadto wewnątrz futerału ma co najmniej jedną przegrodę wydzielającą przestrzeń na jednorazowe plastry.
Korzystnie, jednorazowy plaster jest wykonany w postaci elastycznej płytki, korzystnie PCB, na którą z jednej strony naniesiona jest co najmniej jedna elektroda przykryta warstwą gąbki nasączonej
PL 228 146 B1 żelem przewodzącym, ponadto do elastycznej płytki przyklejona jest jednostronna taśma klejąca, w której wykonane są otwory odsłaniające elektrody pokryte warstwą gąbki, natomiast z drugiej strony na elastycznej płytce osadzona jest ramka, w której jest gniazdo sygnałowe i co najmniej jedna płytka ferromagnetyczna.
Korzystnie, pomiędzy elastyczną płytką i jednostronną taśmą klejącą jest dwustronna taśma klejąca.
Urządzenie, według wynalazku, znacznie przyspiesza wykonanie selekcji poszkodowanych (Triage) na miejscu wypadku. Ratownik nie musi samodzielnie sprawdzać parametrów życiowych wystarczy, że naklei on sterylny jednorazowy plaster na czoło poszkodowanego i zamocuje na nim urządzenie główne. Od tej pory funkcje życiowe takie, jak: puls, saturacja krwi, częstość oddechowa, pozycja ciała oraz przytomność są mierzone za pomocą urządzenia. Obsługa systemu na miejscu wypadku jest intuicyjna i nie wymaga dodatkowych czynności. Zaletą urządzenia jest jego kompaktowość. Ponadto urządzenie zbiera jednocześnie szereg istotnych parametrów jedynie z obszaru czoła poszkodowanego. Dzięki rozdzieleniu urządzenia na wielorazową część główną i jednorazowy plaster zachowuje się sterylny kontakt ze skórą czoła poszkodowanego. Wynik przeprowadzonej selekcji odpowiada kolorowi świecenia diody LED RGB, dzięki czemu jest on dobrze widoczny nawet z dużej odległości, dodatkowo dioda ta miga w rytm wykrytego pulsu, ułatwiając ocenę tego parametru. Ratownik wykorzystując urządzenie mobilne (np. smartphone) ma dostęp do pełnej informacji na temat parametrów życiowych odczytanych z wielu urządzeń jednocześnie. Ważną zaletą wynalazku jest śledzenie zmian parametrów życiowych w czasie rzeczywistym. Ładowarka urządzenia głównego została zaprojektowana jako integralna część futerału, aby zapewnić jej mobilność. Odłączając złącze zasilające od ładowarki można przetransportować zestaw kilku urządzeń w jej wnętrzu. Dzięki temu ładowarka służy jednocześnie jako mobilna stacja dokująca. W dodatkowej przegrodzie futerału znajduje się zestaw jednorazowych plastrów. Pozwoliło to na zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych elementów umożliwiających wykonanie selekcji poszkodowanych na miejscu wypadku.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest w przykładzie realizacji i uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowaneg o, fig. 2 - urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowanego z jednorazowym plastrem, fig. 3 - urządzenie główne osadzone na jednorazowym plastrze w widoku aksonometrycznym, fig. 4 - urządzenie główne osadzone na jednorazowym plastrze w przekroju wzdłużnym, fig. 5 - urządzenie główne osadzone na jednorazowym plastrze w widoku z boku, fig. 6 - urządzenie główne osadzone na jednorazowym plastrze w widoku z góry, fig. 7 - jednorazowy plaster w widoku z góry, fig. 8 - przekrój poprzeczny przez elektrodę jednorazowego plastra, przez widoku z góry, fig. 9 - obudowę w widoku z dołu, fig. 10 - przekrój ładowarki wykonanej w postaci futerału, fig. 11 - widok futerału ze złączem zasilającym, a fig. 12 - otwarty futerał w widoku aksonometrycznym.
P r z y k ł a d 1
Sposób określania stanu fizjologicznego poszkodowanego polega na tym, że na czole poszkodowanego opaską mocuje się urządzenie główne 1 wyposażony w mikrokontroler 4, do którego podłączony jest pulsoksymetr, akcelerometr 10, dioda LED RGB 11 i moduł komunikacji bezprzewodowej 13. Po czym w czasie rzeczywistym pulsoksymetrem z diodami LED czerwoną 5 i podczerwoną 6, mierzy się i monitoruje puls, saturację i częstość oddechową poszkodowanego, akcelerometrem 10 mierzy się i monitoruje aktywność fizyczną poszkodowanego i ocenia jego przytomność, następnie zmierzone sygnały parametrów życiowych poszkodowanego przetwarza się w mikrokontrolerze 4 w wyniku czego otrzymuje się informację o przytomności poszkodowanego i o jego grupie ryzyka, którą przesyła się bezprzewodowo do urządzenia mobilnego 14. Pomiar oraz monitorowanie pulsu, saturacji, i częstości oddechowej poszkodowanego, polega na tym, że diody LED czerwoną 5 i podczerwoną 6 zaświeca się naprzemiennie, przy czym światło diod LED czerwonej 5 i podczerwonej 6 rozprasza się oraz odbija od naczyń krwionośnych i ciała poszkodowanego i trafia do fotodiody 9, zaś na podstawie stosunku amplitud sygnałów zarejestrowanych przez fotodiodę 9 odpowiadających sygnałom diod LED czerwonej 5 i podczerwonej 6, oblicza się wartość saturacji krwi, natomiast na podstawie sygnału odpowiadającego diodzie podczerwonej diodzie LED 6 oblicza się wartości pulsu i częstości oddechowej. Do obliczenia pulsu i częstości oddechowej wykorzystuje się przetworzony cyfrowo sygnał z diody podczerwonej 6. Ponadto zmierzonym pulsem steruje się diodą LED RGB 11, która miga z częstotliwością pulsu poszkodowanego. Po ustaleniu przytomności i grupy ryzyka poszkodowanego przez urządzenie główne 1, zaświeca się odpowiedni kolor diody LED RGB 11, a zatem w przypadku poszkodowanego priorytetowego, któremu ewakuację, pomoc medyczną i transport zapewnia się pierwszej kolejności,
PL 228 146 B1 dioda LED RGB 11 zaświeca się na czerwono, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami wymagającymi pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu, dioda LED RGB 11 zaświeca się na żółto, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami lekkimi, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy, dioda LED RGB 11 zaświeca się na zielono, natomiast w przypadku poszkodowanego z obrażeniami śmiertelnymi, dioda LED RGB 11 zaświeca się na niebiesko.
P r z y k ł a d 2
Sposób określania stanu fizjologicznego poszkodowanego przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że urządzenie główne 1 osadza się na jednorazowym plastrze 16, który przykleja się na czole poszkodowanego, po czym w czasie rzeczywistym pulsoksymetrem z diodami LED czerwoną 5 i podczerwoną 6, mierzy się i monitoruje puls, saturację i częstość oddechową poszkodowanego, akcelerometrem 10 mierzy się i monitoruje aktywność fizyczną poszkodowanego i ocenia jego przytomność oraz układem do pomiaru ruchu gałek ocznych mierzy się i monitoruje sygnał elektrookulograficzny, następnie zmierzone sygnały parametrów życiowych poszkodowanego przetwarza się w wyniku czego otrzymuje się informację o przytomności poszkodowanego i o jego grupie ryzyka. Zmierzone parametry życiowe i informacja o grupie ryzyka poszkodowanego, przekazywane są bezprzewodowo do urządzenia mobilnego 14, a urządzenie mobilne 14 znanymi technikami przekazuje odebrane informacje do zewnętrznego serwera, do którego dostęp posiada jednostka służby zdrowia. Dodatkowo urządzenie mobilne 14 pozwala na dodanie opisu poszkodowanego, który przesyłany jest również do serwera.
P r z y k ł a d 3
Urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowanego ma cztery urządzenia główne 1, z których każde zasilane akumulatorem 2 z układem zasilania 3 zapewniającym stabilizację napięć w układzie. Każde urządzenie główne 1 wyposażone jest w mikrokontroler 4, do którego podłączone są poprzez sterownik diod 12 diody LED czerwona 5 i podczerwona 6 oraz poprzez pierwszy przetwornik AC 7 i wzmacniacz fotodiody 8 fotodioda 9 stanowiące pulsoksymetr. Mikrokontroler 4 zapewnia odpowiednie sterowanie układami elektronicznymi urządzenia głównego oraz jest wykorzystywany do akwizycji sygnałów z fotodiody 9 i pulsoksymetru oraz ich dalszego przetwarzania. Ponadto do mikrokontrolera 4 podłączony jest akcelerometr 10, dioda LED RGB 11 i moduł komunikacji bezprzewodowej 13, przy czym wszystkie cztery urządzenia główne 1 komunikują się z jednym urządzeniem mobilnym 14 w postaci smartphona z oprogramowaniem. Urządzenie mobilne 14 pozwala na obserwację parametrów wysyłanych bezprzewodowo z aktywnych urządzeń głównych 1, które zostały zamocowane na czołach poszkodowanych osób. Każde urządzenie główne 1 zamknięte jest w obudowie 22, w której wykonany jest otwór na diodę LED RGB 11. Urządzenia główne 1 podłączane jest złączem z ładowarką 26.
P r z y k ł a d 4
Urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowanego wykonane jak w przykładzie trzecim z tą różnicą, że ma osiem urządzeń głównych 1, a akcelerometr 10 jest akcelerometrem trójosiowym. Trójosiowy akcelerometr 10 pozwala na ustalenie pozycji ciała poszkodowanego poprzez pomiar rozkładu wektora przyspieszenia ziemskiego na poszczególne osie. Akcelerometr jest wykorzystywany dodatkowo do określenia aktywności fizycznej. Na podstawie zmian pozycji ciała w czasie oraz przyspieszeń dynamicznych, niezwiązanych z obecnością przyspieszenia ziemskiego, mikrokontroler 4 oblicza współczynnik aktywności fizycznej. Ponadto do mikrokontrolera 4 podłączone są poprzez drugi przetwornik AC 17 i wzmacniacz instrumentalny 18 elektrody pomiarowe pierwsza 19 i druga 20 oraz elektroda sterująca 21 stanowiące układ do pomiaru ruchu gałek ocznych. Każde urządzenie główne 1 wyposażone jest w mikrokontroler 4, do którego podłączone są sterownik diod 12, pierwszy przetwornik AC 7 i wzmacniacz fotodiody 8, akcelerometr 10, dioda LED RGB 11, moduł komunikacji bezprzewodowej 13 oraz drugi przetwornik AC 17 i wzmacniacz instrumentalny 18 zamknięty jest w przezroczystej obudowie 22, pod którą umieszczona jest dioda LED RGB 11. Natomiast czerwona dioda LED 5, podczerwona dioda LED 6, elektrody pomiarowe pierwsza 19 i druga 20 oraz elektroda sterująca 21 połączone są rozłącznie złączem 15 z układem urządzenia głównego 1 i osadzone na jednorazowym plastrze 16. Wzmacniacz instrumentalny 18 zapewnia wzmocnienie sygnału różnicowego z elektrod pomiarowych pierwszej 19 i drugiej 20. Elektrody pomiarowe pierwsza 19 i druga 20 znajdują się na jednorazowym plastrze 16, który przyklejony jest do czoła poszkodowanego, dzięki czemu istnieje możliwość pomiaru potencjału elektrycznego związanego z ruchem gałek ocznych. Elektroda sterująca 21 została wykorzystana w celu zmniejszenia wielkości artefaktów
PL 228 146 B1 pochodzących z otoczenia. Zapewnia ona ujemne sprzężenie zwrotne sygnału wspólnego elektrod pomiarowych pierwszej 19 i drugiej 20. Na podstawie zmian potencjału mikrokontroler 4 oblicza częstotliwość ruchów gałek ocznych. Obudowa 22 od strony jednorazowego plastra 16 wyposażona jest w trzy magnesy trwałe 23, zaś jednorazowy plaster 16 wyposażony jest w trzy płytki ferromagnetyczne 25, których usytuowanie odpowiada usytuowaniu magnesów trwałych 23. Urządzeniem mobilnym 14 jest smartwatch z oprogramowaniem. Urządzenia główne 1 podłączone jest do ładowarki 26 w postaci futerału, wewnątrz którego wyprowadzonych jest osiem gniazd ładowania 27, zaś na zewnątrz ma złącze zasilające 28, ponadto wewnątrz futerału ma przegrodę 29 wydzielającą przestrzeń na jednorazowe plastry 16. Jednorazowy plaster 16 jest wykonany w postaci elastycznej płytki 31 PCB, na którą z jednej strony naniesione są dwie elektrody pomiarowe pierwsza 19 i druga 20 oraz elektroda sterująca 21 przykryte warstwą gąbki 32, ponadto do elastycznej płytki 31 przyklejona jest dwustronną taśmą klejącą 34, jednostronna taśma klejąca 33 przy czym w obu taśmach klejących jednostronnej 33 i dwustronnej 34 wykonane są otwory odsłaniające elektrody 19, 20, 21 pokryte warstwą gąbki 32, natomiast z drugiej strony na elastycznej płytce 31 osadzona jest ramka 30, w której osadzone jest gniazdo sygnałowe 24 i trzy płytki ferromagnetyczne 25.
Urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowanego składa się z czterech elementów: urządzenia głównego 1 wielorazowego użytku, jednorazowego plastra 16, urządzenia mobilnego 14 typu smartphone/smartwatch z oprogramowaniem, obsługującego jednocześnie kilka urządzeń głównych 1 oraz zewnętrznej ładowarki 26. Czerwona dioda LED 5, podczerwona dioda LED 6 i fotodioda 9 pulsoksymetru oraz elektrody pomiarowe pierwsza 19 i druga 20 oraz elektroda sterująca 21 mające bezpośredni kontakt z ciałem poszkodowanego zostały oddzielone od reszty układu, co pozwala na zachowanie należytej sterylności. W części jednorazowej znajduje się również włącznik będący częścią złącza 15, który zwiera jeden z pinów wejściowych mikrokontrolera 4 do masy, dając jednocześnie sygnał do włączenia urządzenia głównego 1, dzięki czemu aktywuje się połączenie urządzenia głównego 1 z jednorazowym plastrem 16. Ładowarka 26 pozwala na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń głównych 1, na przykład 3, 6 lub 9 sztuk. Jest ona zaprojektowana tak, aby zmieściła się w niewielkiej apteczce. Dzięki temu ratownik udając się na miejsce zdarzenia nie musi wyciągać urządzeń z ładowarki 26, a jedynie odłącza apteczkę od zasilania, wewnątrz której znajduje się ładowarka 26 z urządzeniami, w urządzeniu może być zastosowana dowolna ładowarka 26, w tym również bezprzewodowa.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
1. urządzenie główne,
2. akumulator,
3. układ zasilania,
4. mikrokontroler,
5. czerwona dioda LED,
6. podczerwona dioda LED,
7. pierwszy przetwornik AC,
8. wzmacniacz fotodiody,
9. fotodioda,
10. akcelerometr,
11. dioda LED RGB,
12. sterownik diod LED
13. moduł komunikacji bezprzewodowej,
14. urządzenie mobilne,
15. złącze,
16. jednorazowy plaster,
17. drugi przetwornik AC,
18. wzmacniacz instrumentalny,
19. pierwsza elektroda pomiarowa,
20. druga elektroda pomiarowa,
21. elektroda sterująca,
22. obudowa urządzenia głównego,
23. magnes trwały,
24. gniazdo sygnałowe,
PL 228 146 B1
25. płytka ferromagnetyczna,
26. ładowarka,
27. gniazdo ładowania,
28. złącze zasilające,
29. przegroda,
30. ramka,
31. płytka elastyczna,
32. gąbka,
33. taśma klejąca jednostronna,
34. taśma klejąca dwustronna.

Claims (15)

1. Sposób określania stanu fizjologicznego poszkodowanego, w którym zakres urazu poszkodowanego koduje się kolorem, znamienny tym, że na czole poszkodowanego mocuje się znanymi technikami urządzenie główne (1) zawierające pulsoksymetr i akcelerometr (10), po czym w czasie rzeczywistym pulsoksymetrem z diodami LED czerwoną (5) i podczerwoną (6), mierzy się i monitoruje puls, saturację i częstość oddechową poszkodowanego, akcelerometrem (10) mierzy się i monitoruje aktywność fizyczną poszkodowanego i ocenia jego przytomność, następnie zmierzone sygnały parametrów życiowych poszkodowanego przetwarza się w mikrokontrolerze (4) w wyniku czego otrzymuje się informację o przytomności poszkodowanego i o jego grupie ryzyka, którą przesyła się bezprzewodowo do urządzenia mobilnego (14), ponadto zmierzonym pulsem steruje się diodą LED RGB (11), która miga z częstotliwością pulsu poszkodowanego.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że układem do pomiaru ruchu gałek ocznych mierzy się i monitoruje sygnał elektrookulograficzny.
3. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie główne (1) osadza się na jednorazowym plastrze (16), który przykleja się na czole poszkodowanego.
4. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że diody LED czerwoną (5) i podczerwoną (6) zaświeca się naprzemiennie, przy czym światło diod LED czerwonej (5) i podczerwonej (6) rozprasza się oraz odbija od naczyń krwionośnych i ciała poszkodowanego i trafia do fotodiody (9), zaś na podstawie stosunku amplitud sygnałów zarejestrowanych przez fotodiodę (9) odpowiadających sygnałom diod LED czerwonej (5) i podczerwonej (6), oblicza się wartość saturacji krwi, natomiast na podstawie sygnału odpowiadającego diodzie podczerwonej diodzie LED (6) oblicza się wartości pulsu i częstości oddechowej.
5. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że po ustaleniu przytomności i grupy ryzyka poszkodowanego, zaświeca się odpowiedni kolor diody LED RGB (11), a zatem w przypadku poszkodowanego priorytetowego, któremu ewakuację, pomoc medyczną i transport zapewnia się pierwszej kolejności, dioda LED RGB (11) zaświeca się na czerwono, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami wymagającymi pomocy medycznej, jednak opóźnienie w jej wdrożeniu nie zagraża ich życiu, dioda LED RGB (11) zaświeca się na żółto, w przypadku poszkodowanego z obrażeniami lekkimi, którzy przeżyją, niezależnie od rodzaju udzielonej pomocy, dioda LED RGB (11) zaświeca się na zielono, natomiast w przypadku poszkodowanego z obrażeniami śmiertelnymi, dioda LED RGB (11) zaświeca się na niebiesko.
6. Urządzenie do określania stanu fizjologicznego poszkodowanego wyposażone w urządzenie mobilne, znamienne tym, że ma co najmniej jedno urządzenie główne (1) zasilane akumulatorem (2), wyposażone w mikrokontroler (4), do którego podłączone są diody LED czerwona (5) poprzez sterownik diod (12) i podczerwona (6) oraz fotodioda (9) poprzez pierwszy przetwornik AC (7) i wzmacniacz fotodiody (8) stanowiące pulsoksymetr, ponadto do mikrokontrolera (4) podłączony jest akcelerometr (10), korzystnie trójosiowy, dioda LED RGB (11) i moduł komunikacji bezprzewodowej (13) komunikujący się z urządzeniem mobilnym (14).
7. Urządzenie, według zastrz. 6, znamienne tym, że czerwona dioda LED (5), podczerwona dioda LED (6), połączone są rozłącznie złączem (15) z układem urządzenia głównego (1) i osadzone na jednorazowym plastrze (16).
PL 228 146 B1
8. Urządzenie, według zastrz. 6, znamienne tym, że do mikrokontrolera (4) poprzez drugi przetwornik AC (17) i wzmacniacz instrumentalny (18) podłączone są elektrody pomiarowe pierwsza (19) i druga (20) oraz elektroda sterująca (21) stanowiące układ do pomiaru ruchu gałek ocznych.
9. Urządzenie, według zastrz. 8, znamienne tym, że elektrody (19, 20, 21) połączone są rozłącznie złączem (15) z układem urządzenia głównego (1) i osadzone na jednorazowym plastrze (16).
10. Urządzenie, według zastrz. 6, 7, 8 i 9, znamienne tym, że mikrokontroler (4) zasilany akumulatorem (2), do którego podłączone są sterownik diod (12) oraz pierwszy przetwornik AC (7) i wzmacniacz fotodiody (8), drugi przetwornik AC (17) i wzmacniacz instrumentalny (18), akcelerometr (10) i moduł komunikacji bezprzewodowej (13) zamknięte są w obudowie (22), która od strony jednorazowego plastra (16) wyposażona jest w co najmniej jeden magnes trwały (23), zaś jednorazowy plaster (16) wyposażony jest w co najmniej jedną płytkę ferromagnetyczną (25), natomiast dioda LED RGB (11) osadzona jest w otworach wykonanych w ściance obudowy (22).
11. Urządzenie, według zastrz. 6, znamienne tym, że urządzeniem mobilnym (14) jest smartphone z oprogramowaniem.
12. Urządzenie, według zastrz. 6, znamienne tym, że urządzeniem mobilnym (14) jest smartwatch z oprogramowaniem.
13. Urządzenie, według zastrz. 6, 7, 8 i 9, znamienne tym, że co najmniej jedno urządzenie główne (1) podłączone jest do ładowarki (26), którą stanowi futerał, wewnątrz którego wyprowadzone jest co najmniej jedno gniazdo ładowania (27), zaś futerał na zewnątrz ma złącze zasilające (28), ponadto wewnątrz futerału ma co najmniej jedną przegrodę (29) wydzielającą przestrzeń na jednorazowe plastry (16).
14. Urządzenie, według zastrz. 7, znamienne tym, że jednorazowy plaster (16) jest wykonany w postaci elastycznej płytki (31), korzystnie PCB, na którą z jednej strony naniesiona jest co najmniej jedna elektroda (19, 20, 21) przykryta warstwą gąbki (32) nasączonej żelem przewodzącym, ponadto do elastycznej płytki (31) przyklejona jest jednostronna taśma klejąca (33), w której wykonane są otwory odsłaniające elektrody (19, 20, 21) pokryte warstwą gąbki (32), natomiast z drugiej strony na elastycznej płytce osadzona jest ramka (30), w której jest gniazdo sygnałowe (24) i co najmniej jedna płytka ferromagnetyczna (25).
15. Urządzenie, według zastrz. 14, znamienne tym, że pomiędzy elastyczną płytką (31) i jednostronną taśmą klejącą (33) jest dwustronna taśma klejąca (34).
PL412208A 2015-05-04 2015-05-04 Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego PL228146B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412208A PL228146B1 (pl) 2015-05-04 2015-05-04 Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412208A PL228146B1 (pl) 2015-05-04 2015-05-04 Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412208A1 PL412208A1 (pl) 2016-11-07
PL228146B1 true PL228146B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=57210625

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412208A PL228146B1 (pl) 2015-05-04 2015-05-04 Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228146B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412208A1 (pl) 2016-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20210393203A1 (en) Securement dressing with conformal border
CN113316413A (zh) 用于测量哺乳动物受试者生理参数的传感器网络和其应用
KR102309022B1 (ko) 인공지능 기반의 생체 신호 원격 모니터링 시스템
CN107530009A (zh) 患者穿戴式传感器组件
US20170231555A1 (en) Device for monitoring physiological parameters
JP2018510752A (ja) 神経学的状態検出ユニット及びその使用方法
US20230240604A1 (en) Self contained monitor and system for use
US11712574B2 (en) Accessory-based storage for use with a medical device
Dhivya et al. Quadcopter based technology for an emergency healthcare
ES2800296T3 (es) Aparato de medida/seguimiento de signos vitales
US20200037912A1 (en) Electrocardiogram Sensor
CN110403585A (zh) 一种具有运动健康监测功能的袖标
KR20220115024A (ko) 웨어러블 다중 생체 신호 측정장치
PL228146B1 (pl) Sposób i urzadzenie do okreslania stanu fizjologicznego poszkodowanego
US20190254606A1 (en) Multiple sensor wearable and portable non-invasive respiration monitoring instrumentation
CN217218987U (zh) 一种监护设备
CN212213718U (zh) 一种心功能步行实验检测手环
ES2943486B2 (es) Método y sistema de triaje para atender a víctimas afectadas por una emergencia o catástrofe
CN220175098U (zh) 非接触式生命体征监测评估装置
ES1153786U (es) Dispositivo de control médico para cama hospitalaria
WO2017089986A1 (es) Monitor de signos vitales vestible con interconexión
KR102241608B1 (ko) 평활근 이완 기능이 내장된 무선 웨어러블 환자모니터링 장치
Parak et al. Modular development telemonitoring system
US20220054026A1 (en) Mobile pulse oximetry and ecg electrode telemetry device, system and method of use
CN205758529U (zh) 一种健康状态检测系统及可穿戴设备