PL227943B1 - Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM - Google Patents

Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM

Info

Publication number
PL227943B1
PL227943B1 PL413261A PL41326115A PL227943B1 PL 227943 B1 PL227943 B1 PL 227943B1 PL 413261 A PL413261 A PL 413261A PL 41326115 A PL41326115 A PL 41326115A PL 227943 B1 PL227943 B1 PL 227943B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
voltage
motor
value
pmsm
rotor
Prior art date
Application number
PL413261A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413261A1 (pl
Inventor
Tomasz Biskup
Aleksander Bodora
Arkadiusz Domoracki
Henryk Kołodziej
Original Assignee
Enel Pc Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Politechnika Śląska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enel Pc Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Politechnika Śląska filed Critical Enel Pc Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL413261A priority Critical patent/PL227943B1/pl
Publication of PL413261A1 publication Critical patent/PL413261A1/pl
Publication of PL227943B1 publication Critical patent/PL227943B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Control Of Ac Motors In General (AREA)

Abstract

Sposób estymacji polegający na tym, że estymowany kąt położenia wirnika silnika PMSM o magnesach zagłębionych z enkoderem inkrementalnym jest wypracowywany na podstawie danych uzyskiwanych w cyklu 6 wymuszeń napięciowych za pomocą klasycznego falownika napięcia i uzyskanych informacji o osiąganych prądach w odpowiednich fazach i wartościach kąta położenia wirnika w chwili wymuszenia, a następnie na podstawie uzyskanych wcześniej charakterystyk prądu w funkcji kąta położenia wyznaczany jest skorygowany kąt estymowany Θskor z uwzględnieniem zmian kąta w czasie właściwego wymuszenia napięciowego. Wartość czasu trwania pojedynczego wymuszenia napięciowego tp zostaje ustalona eksperymentalnie tak, aby maksymalna wartość prądu fazowego w osiągana w kolejnych wymuszeniach napięciowych była na poziomie amplitudy prądu znamionowego silnika PMSM IPM i pozwalała na wyraźne ujawnienie się zjawiska nasycenia obwodu magnetycznego przynajmniej w jednej fazie. W celu zachowania stabilnych warunków wymuszenia wartość czasu tp jest korygowana odwrotnie proporcjonalnie w zależności od stosunku wartości chwilowej napięcia uDC w stosunku do jego wartości znamionowej UDCn.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób estymacji spoczynkowego położenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM o magnesach zagłębionych (IPM), w szczególności w układzie napędowym z enkoderem inkrementalnym.
Sterowanie silników z magnesami trwałymi o sinusoidalnej sile elektromotorycznej (PMSM), wymaga wymuszenia przepływu prądu przez uzwojenia silnika, zależnie od położenia wirnika przy ustalonym sposobie jego namagnesowania. Znany jest klasyczny układ zasilania silnika PMSM, gdzie uzwojenia stojana silnika są dołączone do 3-fazowego falownika napięcia, zbudowanego w oparciu o tranzystory. Falownik pozwala na wymuszenie napięcia i prądu o odpowiedniej orientacji względem położenia wirnika. Ze względu na budowę i właściwości silników PMSM w sterowaniu wykorzystuje się typowo układ współrzędnych związany z wirnikiem. Powszechnie stosowane układy sterowania w ymagają informacji o położeniu wirnika względem stojana. Może ona pochodzić bezpośrednio z zamontowanego czujnika położenia wirnika lub może ona zostać odtworzona na podstawie wybranej metody, np. bazującej na modelu matematycznym silnika. Zastosowanie czujnika położenia wirnika uniez ależnia działanie układu sterowania od niedoskonałości metody odtwarzania.
Stosowane są:
- enkodery absolutne (rozwiązanie droższe) lub
- enkodery inkrementalne z dwoma sygnałami zmiany kąta położenia oraz trzecim - sygnałem położenia zerowego (rozwiązanie tańsze).
W przypadku tego drugiego rozwiązania kąt położenia nie jest określony od chwili zasilenia układu sterowania do chwili pojawienia się pierwszego impulsu położenia zerowego w wyniku ruchu wykonanego przez wirnik. W większości przypadków w układach napędowych z silnikiem PMSM wyposażonych w enkoder inkrementalny wymagane jest więc wyznaczenie statycznego położenia wirnika przed uruchomieniem układu.
Sposób według wynalazku polega na tym, że statyczne położenie wirnika wyznacza się przez procedurę obejmującą cykl sześciu wymuszeń napięciowych wykonanych za pomocą 3-fazowego falownika napięcia przy podłączonym silniku PMSM, wykorzystując zjawisko zróżnicowania indukcyjności zastępczych silnika w osiach d i q oraz zjawisko nasycania obwodu magnetycznego silnika, przy czym w każdym wymuszeniu załączone są przez założony czas tp dwa z trzech tranzystorów grupy dodatniej falownika (T1-T3) i jeden grupy ujemnej (T4-T6) lub jeden tranzystor grupy dodatniej (T1-T3) i dwa tranzystory grupy ujemnej (T4-T6), a w wyniku przyłożenia napięcia zasilania Udc do zacisków silnika następuje przepływ prądu, który po czasie tp osiąga wartość zależną od kąta położenia wirnika, kolejność wymuszeń jest obojętna i przed każdym wymuszeniem napięciowym prądy silnika są zerowe, a na podstawie zmierzonych wartości i uzyskanych wcześniej charakterystyk prądów fazowych w funkcji położenia wirnika, wyznacza się estymowany kąt położenia Qskor skorygowany o średnią arytmetyczną, odczytanych za pomocą enkodera inkrementalnego, położeń kątowych wirnika w chwilach właściwych wymuszeń napięciowych.
Czas załączenia tranzystorów ustala się tak, aby maksymalne wartości prądów osiągane przy wymuszeniach były na poziomie amplitudy prądu znamionowego silnika PMSM IPM i powodowałaby ujawnienie się zjawiska nasycenia obwodu magnetycznego przynajmniej w jednej fazie, przy czym w celu zachowania stabilnych warunków wymuszenia wartość czasu załączenia tranzystorów jest korygowana odwrotnie proporcjonalnie w zależności od stosunku wartości chwilowej napięcia zasilania falownika do jego wartości znamionowej.
Zaletą wynalazku jest fakt, że ewentualny ruch wirnika w czasie cyklu testowego jest korygowany w fazie wyznaczania estymowanego kąta położenia. Jest to podstawowa zaleta wynalazku w stosunku do podobnych metod znanych z literatury.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na rysunkach, na których Fig. 1 przedstawia schemat połączeń układu napędowego z silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi PMSM oraz układem sterowania US, na Fig. 2 przedstawiono, wyidealizowane charakterystyki wartości prądów mierzonych Ia+, Ia-, Ib+, 1b-, 1c+, !c-, położenia Θ dla typowego silnika z magnesami zagłębionymi, a na Fig. 3 wyznaczane charakterystyki wartości średnich dla każdej fazy jA(AV), jB(AV), jC(AV) w funkcji kąta położenia Θ uzyskane na podstawie charakterystyk z Fig. 2.
Statyczne położenie wirnika jest wyznaczane przez procedurę obejmującą cykl sześciu wymuszeń napięciowych wykonanych za pomocą 3-fazowego falownika napięcia przy podłączonym silniku PMSM. Wykorzystywane jest w ten sposób znane zjawisko zróżnicowania indukcyjności zastępczych
PL 227 943 B1
T6 - wartość mierzonego prądu Ia- = ia(tG), wyłączone T5, T1, T3 - wartość mierzonego prądu Jb+ = ih(tG),
T6 - wartość mierzonego prądu Ib. = ih(tG),
T1, T2 - wartość mierzonego prądu Ic+ = ic(tG),
T5 - wartość mierzonego prądu Ic. = ic(tp), silnika w osiach d i q oraz zjawisko nasycania obwodu magnetycznego silnika. W każdym wymuszeniu załączone są przez założony czas tG dwa z trzech tranzystorów grupy dodatniej falownika (T1-T3) i jeden grupy ujemnej (T4-T6) lub jeden tranzystor grupy dodatniej (T1-T3) i dwa tranzystory grupy ujemnej (T4-T6). W wyniku przyłożenia napięcia zasilania Udc do zacisków silnika następuje przepływ prądu, który po czasie te osiąga wartość zależną od kąta położenia wirnika. Po każdym wymuszeniu odczytywane są chwilowe wartości kąta położenia z enkodera oraz wartości prądów fazowych silnika PMSM, uzyskane w wyniku sześciu niezerowych wymuszeń napięciowych na uzwojeniach fazowych silnika, będące wynikiem załączenia trzech z sześciu tranzystorów 3-fazowego falownika napięcia według następującej sekwencji:
- załączone tranzystory T1, T5, T6, wyłączone T4, T2, T3 - wartość mierzonego prądu Ia+ = ia(tG), kąt ©a+
- załączone tranzystory T4, T2, T3, wyłączone T1, T5, kąt ©a.
- załączone tranzystory T2, T4, T6, kąt ©b+
- załączone tranzystory T5, T1, T3, wyłączone T2, T4, kąt ©b.
- załączone tranzystory T3, T4, T5, wyłączone T6, kąt ©c+
- załączone tranzystory T6, T1, T2, wyłączone T3, T4, kąt ©c.
przy czym tranzystory T1, T2, T3 należą do górnej grupy falownika, T4, T5, T6 do jednej grupy falownika, kolejność wymuszeń jest nieistotna i przed każdym wymuszeniem napięciowym prądy silnika muszą być zerowe. Po każdym załączeniu zespołu tranzystorów następuje cykl rozładowania prądu w indukcyjnościach silnika w celu uzyskania zerowych warunków początkowych przed następnym załączeniem. Wszystkie wartości kątów przedstawione w opisie są kątami elektrycznymi uwzględniającymi liczbę par biegunów silnika. Wartość kąta odzwierciedla przemieszczenie wirnika od chwili zasilenia układu sterowania, bowiem jego wartość początkowa jest ustawiona na zero. Impuls prądowy w czasie każdej próby może powodować ruch wirnika silnika zależny od momentu wytwarzanego przez silnik, momentów zaczepowych silnika i stabilizujących położenie oraz momentu oporowego na wale. Ewentualny ruch wirnika w czasie cyklu testowego jest korygowany w fazie wyznaczania estymowanego kąta położenia.
Na podstawie uzyskanych wcześniej charakterystyk wartości prądów fazowych w funkcji położenia wirnika (przykładowe pokazane na Fig. 2 i Fig. 3), wyznaczany jest estymowany kąt położenia ©skór skorygowany o średnią arytmetyczną odczytanych za pomocą enkodera inkrementalnego położeń kątowych w chwilach właściwych wymuszeń napięciowych.
Wartość czasu trwania pojedynczej próby tG zostaje ustalona eksperymentalnie tak, aby maksymalna wartość prądu osiągana w wymuszeniach: Ja+, Ja., Jb+, Jb., Jc+, Jc., była na poziomie amplitudy prądu znamionowego silnika PMSM IPM i pozwalała na wyraźne ujawnienie się zjawiska nasycenia obwodu magnetycznego przynajmniej w jednej fazie. W celu zachowania stabilnych warunków wym uszenia wartość czasu tG jest korygowana odwrotnie proporcjonalnie w zależności od stosunku wartości chwilowej napięcia Udc w stosunku do jego wartości znamionowej UDCn.

Claims (2)

1. Sposób estymacji kąta położenia spoczynkowego wirnika silnika PMSM o magnesach zagłębionych z enkoderem inkrementalnym, znamienny tym, że statyczne położenie wirnika wyznacza się przez procedurę obejmującą cykl sześciu wymuszeń napięciowych wykonanych za pomocą 3-fazowego falownika napięcia przy podłączonym silniku PMSM, wykorzystując zjawisko zróżnicowania indukcyjności zastępczych silnika w osiach d i q oraz zjawisko nasycania obwodu magnetycznego silnika, przy czym w każdym wymuszeniu załączone są przez założony czas tG dwa z trzech tranzystorów grupy dodatniej falownika (T1-T3) i jeden grupy ujemnej (T4-T6) lub jeden tranzystor grupy dodatniej (T1-T3) i dwa tranzystory grupy
PL 227 943 B1 ujemnej (T4-T6), a w wyniku przyłożenia napięcia zasilania Udc do zacisków silnika następuje przepływ prądu, który po czasie tg osiąga wartość zależną od kąta położenia wirnika, kolejność wymuszeń jest obojętna i przed każdym wymuszeniem napięciowym prądy silnika są zerowe, a na podstawie zmierzonych wartości i uzyskanych wcześniej charakterystyk prądów fazowych w funkcji położenia wirnika, wyznacza się estymowany kąt położenia Qskor skorygowany o średnią arytmetyczną, odczytanych za pomocą enkodera inkrementalnego, położeń kątowych wirnika w chwilach właściwych wymuszeń napięciowych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czas załączenia tg ustala się tak, aby maksymalne wartości prądów osiągane przy wymuszeniach były na poziomie amplitudy prądu znamionowego silnika PMSM IPM, powodując ujawnienie się zjawiska nasycenia obwodu magnetycznego przynajmniej w jednej fazie, przy czym w celu zachowania stabilnych warunków wymuszenia wartość czasu tg jest korygowana odwrotnie proporcjonalnie w zależności od stosunku wartości chwilowej napięcia UDC do jego wartości znamionowej UDCn.
PL 227 943 Β1
PL413261A 2015-07-24 2015-07-24 Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM PL227943B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413261A PL227943B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413261A PL227943B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413261A1 PL413261A1 (pl) 2017-01-30
PL227943B1 true PL227943B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=57867811

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413261A PL227943B1 (pl) 2015-07-24 2015-07-24 Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227943B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413261A1 (pl) 2017-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103618485B (zh) 一种无位置传感器无刷直流电机初始位置检测方法
Bharatkar et al. Dual-mode switching technique for reduction of commutation torque ripple of brushless dc motor
Antonello et al. Benefits of direct phase voltage measurement in the rotor initial position detection for permanent-magnet motor drives
Champa et al. Initial rotor position estimation for sensorless brushless DC drives
CN102969955A (zh) 永磁直流无刷双转电机的无位置检测
CN107769633B (zh) 确定无铁pmsm电机的转子的取向的方法和电机系统
Ungurean et al. Sensorless control of a BLDC PM motor based on If starting and back-EMF zero-crossing detection
Pindoriya et al. Analysis of position and speed control of sensorless BLDC motor using zero crossing back-EMF technique
US9214882B2 (en) Control device and method for determining the rotor angle of a synchronous machine
US9178455B2 (en) Control device and method for determining the rotor angle of a synchronous machine
US20200059183A1 (en) Method for aligning a three-phase machine having soft start and three-phase machine
Gambetta et al. New sensorless commutation technique for brushless DC motors
CN101931356B (zh) 驱动电路
Pillai et al. Analysis and simulation studies for position sensorless BLDC motor drive with initial rotor position estimation
Pairo et al. Initial rotor position estimation of synrm based on pulsating voltage injection combined with finite position set algorithm
JP2017093164A (ja) ロータ位置検出装置及びモータ制御装置
Armando et al. Experimental methods for synchronous machines evaluation by an accurate magnetic model identification
PL227943B1 (pl) Sposób estymacji spoczynkowego połozenia wirnika silnika synchronicznego z magnesami trwałymi PMSM IPM
US20140055066A1 (en) Brushless motor control device and brushless motor control method
US10804824B2 (en) Method and circuit arrangement for determining the position of a rotor in an electric motor
JP5923437B2 (ja) 同期電動機駆動システム
TW201421892A (zh) 永磁同步馬達之磁極初始位置偵測方法
US20170272019A1 (en) Power conversion device and control method for same, and electric power steering control device
US20150188467A1 (en) Zero crossing point estimating circuit, motor driving control apparatus and method using the same
JP5640865B2 (ja) セル多重インバータ