PL227403B1 - Zestaw modułów do wznoszenia budowli - Google Patents

Zestaw modułów do wznoszenia budowli

Info

Publication number
PL227403B1
PL227403B1 PL386206A PL38620608A PL227403B1 PL 227403 B1 PL227403 B1 PL 227403B1 PL 386206 A PL386206 A PL 386206A PL 38620608 A PL38620608 A PL 38620608A PL 227403 B1 PL227403 B1 PL 227403B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
modules
module
wall
walls
elements
Prior art date
Application number
PL386206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386206A1 (pl
Inventor
Andrzej Dobija
Original Assignee
Andrzej Dobija
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrzej Dobija filed Critical Andrzej Dobija
Priority to PL386206A priority Critical patent/PL227403B1/pl
Publication of PL386206A1 publication Critical patent/PL386206A1/pl
Publication of PL227403B1 publication Critical patent/PL227403B1/pl

Links

Landscapes

  • Residential Or Office Buildings (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw modułów do wznoszenia budowli.
Znany jest zestaw drewnianych elementów konstrukcyjnych do szkieletowych obiektów budowlanych, który składa się z kratowego, czopowego elementu, kratowego zwykłego elementu i narożnego wzmacniającego elementu.
Znany jest także budynek, zwłaszcza dom mieszkalny, opisany w zgłoszeniu P.344807, który to budynek ma konstrukcję szkieletową drewnianą. Konstrukcja ta jest montowana z wcześniej wykonanych, systemem przemysłowym elementów, bez użycia ciężkiego sprzętu i przy małej pracochłonności.
Znany jest także zestaw modułów i drewniany szkielet zamknięty izolacją, zespolone jednym lub kilkoma do znanej ramy znanymi łącznikami, aby utworzyć szkielet w kształcie równoległoboku lub trójkąta, przy czym rozwiązanie to służy przede wszystkim do budowy domów mieszkalnych.
Istota konstrukcji zestawu modułów do wznoszenia budowli, zawierającego moduł mający postać prostokątnego kasetonu z otworami montażowymi i modułu łączącego, charakteryzuje się tym, że moduł mający postać prostokątnego kasetonu, który jest naprzeciwległe otwartym równoległobokiem, podzielonym w połowie swej szerokości wewnętrzną przegrodą przymocowaną do wewnętrznych powierzchni ścian, kształtującą jego przekrój w postaci dwuteownika, a moduł łączący jest równoległobokiem o szerokości równej szerokości ściany modułu mającego postać kasetonu, przy czym oba moduły mają otwory montażowe, które w module mającym postać kasetonu są rozmieszczone na każdej jego ścianie i po obu stronach mocowania wewnętrznej przegrody, a w module łączącym są one tak wykonane, że mają one identyczny układ (rozstaw) i wielkości i w obu elementach wykonany jest co najmniej jeden otwór montażowy.
Otwory montażowe w ścianach kasetonu, służą do wprowadzania w nie łączników zespalających moduły bezpośrednio ze sobą, lub za pośrednictwem modułu łączącego. Moduł łączący łączy ze sobą moduły konstrukcyjne, jednocześnie stabilizując całą konstrukcję, przy pomocy trzpieni, sworzni, nitów lub śrub.
Zestaw modułów do wznoszenia budowli, według wynalazku, pozwala na szybkie postawienie budynku, w tzw. stanie surowym.
Budowle z modułów według wynalazku, mogą być stawiane także przez osoby, niemające specjalistycznego wykształcenia.
W przypadku zastosowania w nich materiałów naturalnych, np. drewna lub przetworzonego drewna (płyty OSB, MFP), budynek z nich zbudowany jest budynkiem ekologicznym.
Zestaw modułów do wznoszenia budowli, według wynalazku, w przykładzie wykonania, przedstawiony jest na załączonym rysunku, na którym fig. 1 pokazuje moduł konstrukcyjny w widoku z przodu, a fig. 2 pokazuje moduł łączący, natomiast na fig. 3 uwidoczniono w widoku aksonometrycznym ścianę zbudowaną z modułów konstrukcyjnych, na fig. 4 ścianę, której moduły konstrukcyjne łączą się za pośrednictwem modułu łączącego o różnych grubościach, poza tym fig. 5 pokazuje połączenie ścian z modułów na ukos.
Zestaw modułów według przykładu wykonania wynalazku, składa się z konstrukcyjnych modułów A i łączących modułów B.
Konstrukcyjny moduł A ma kształt kasetonu, którego ściany 1 są wykonane z płyty OSB o grubości 22 mm.
Konstrukcyjny moduł A ma wymiary 578 x 534 x 220 mm. Wewnątrz zamocowana jest ściana 2, wykonana z płyty OSB o gr. 10 mm. Ściana 2 jest zamocowana w połowie szerokości ścian i konstrukcyjnego modelu A, tj. W odległości 110 mm od ich krawędzi. W ścianach 1, po obu stronach linii ściany wewnętrznej, są rozmieszczone w dwóch rzędach cztery otwory 3 o średnicy 5 mm, które są oddalone od siebie w odległości wynoszącej czwartą część długości każdej ściany 1, tj. 55 mm od krawędzi ścian 1 Łączący moduł B ma szerokość 220 mm i grubość 22 mm, a wykonany jest z płyty OSB. Otwory montażowe 4 łączącego modułu B mają średnicę 5 mm, a rozmieszczone są od siebie w odległościach identycznych, jak otwory na ścianie konstrukcyjnego modułu A. Ścianę złożoną z konstrukcyjnych modułów A w najprostszym wykonaniu, pokazuje fig. 3, gdzie konstrukcyjne moduły A łączone są ze sobą bezpośrednio jak w elemencie 5 lub też przy pomocy łączącego modułu B o podwójnej grubości jak w elemencie 6, czy też z użyciem łączącego modułu B o grubości równej grubości ściany konstrukcyjnego modułu A, jak pokazuje element 7. Ściana może mieć grubość jednego konstrukcyjnego modułu A lub dwóch równoległych konstrukcyjnych modułów A. Połączenia
PL 227 403 B1 konstrukcyjnych modułów A pod dowolnym kątem, realizowane są przy zastosowaniu znanych klinów, których wielkość zależna jest od wielkości kąta, pod jakim maja być połączone konstrukcyjne moduły A.
Łączące moduły B mają także zastosowanie jako połączenia poziome.
Do wykonania belek konstrukcyjnych, stanowiących elementy nośne przyjęto płytę OSB4 o grubości 22 mm, którą stosuje się do wykonywania elementów o podwyższonych obciążeniach mechanicznych i podwyższonej wilgotności na zewnątrz oraz wewnątrz.
Do wykonania przewiązek nośnych elementów ścian i stropów, stosuje się także płytę OSB/4.
Elementy łączące wykonano jako belki konstrukcyjne zespolone o grubości 3 x 22 mm = 66 mm, o wysokości 220 mm, jako belki stropowe oraz pojedyncze grubości 22 mm i wysokości 220 mm, jako elementy konstrukcji ścian.
Łączenie poszczególnych elementów łączących konstrukcję stropową w jeden element zespolony odbywa się za pomocą trzpieni.
Długość elementów łączących dobiera się w zależności od wysokości kondygnacji, oraz od rozpiętości przęsła, które należy przekryć tarczą stropu.
Moduły w formie „skrzyń” w opisywanym przykładzie wynoszą 578 x 534 mm, szerokość skrzyni 220 mm. Przepona usztywniająca z płyty grubości 10 mm, wykonana w osi elementu.
Połączenie elementów skrzyni, zarówno ścianek zewnętrznych jak i ścianki przepony, za pomocą klejenia.
Wymiar modułowy ściany wznoszonej konstrukcji wynosi 600 mm (siatka modularna) według sekwencji: 578 mm (pierwszy wymiar skrzyni), 22 mm (grubość przewiązki).
Drugi wymiar modułowy ściany konstrukcji (jej wysokość) wynosi n x 534, zakładając optymalną wysokość kondygnacji, przyjęto pięć warstw skrzyń, co daje łączną wysokość 2670 mm. W celu osiągnięcia pełnej uniwersalizacji, tzn. wykonywania niemal każdej długości i wysokości przegrody, w tym możliwości adaptacji tej technologii do każdego projektu, przyjęto także produkcję elementów stanowiących część podstawowych elementów modułowych (skrzyń): 1/2,1/3 i 1/4 z szerokości.
Stropy budynku wykonuje się za pomocą układania na wykonanych i zwieńczonych za pomocą oczepów (wieńców wykonanych przy użyciu położonych wzdłuż osi podłużonych ścian, przewiązek w liczbie min. jednej) ścianach, w taki sposób, aby oś podłużna belki pokrywała się z osią modułową ściany.
Wypełnienie stropu stanowią również skrzynie wypełniające pola pomiędzy belkami o szerokości 534 mm, montowane równolegle z układaniem belek stropowych.
W trakcie montażu stropów istnieje możliwość „wyniesienia na zewnątrz” belek stropowych poza obrys ścian, co może stanowić konstrukcję balkonów.
Z uwagi na zunifikowany rozstaw otworów w skrzyniach (po dwa na każdej ścianie skrzyni po obu stronach przepony - 16 szt.) i w elementach łączących i w belkach nośnych (belkach stropowych), łączenie wszystkich elementów poszczególnych przegród (skrzyń do przewiązek w ścianie oraz skrzyń i belek stropowych w stropie), odbywa się za pomocą sworzni montowanych w fabrycznie wykonanych otworach elementów, bez konieczności użycia na placu budowy wiertarki.
Połączenie poszczególnych przegród (ściana-ściana, ściana-strop), odbywa się za pomocą specjalnych łączników ciesielskich.
Po zmontowaniu stanu surowego budynku istnieje wyjątkowa możliwość dowolnego prowadzenia prac wykończeniowych, po uprzednim osiągnięciu pełnej izolacyjności cieplnej budynku; np. 2 x 100 mm wełny mineralnej. Wykonanie wszelkich instalacji można realizować etapami, „wyjmując” miejscowo wełnę mineralną połażoną „na sucho” a następnie uzupełniając fragmentarycznie ocieplenie w miejscu przebiegu trasy poszczególnych mediów.

Claims (2)

1. Zestaw modułów do wznoszenia budowli składający się z modułu w postaci prostokątnego kasetonu i modułu łączącego z otworami montażowymi, znamienny tym, że ma moduł (A) mający postać prostokątnego kasetonu, który jest naprzeciwlegle otwartym równoległobokiem, podzielonym w połowie swej szerokości wewnętrzną przegrodą (2), przymocowaną do wewnętrznych powierzchni ścian (1) modułu (A) i ma łączący moduł (B) mający postać równoległoboku o szerokości równej szerokości ściany modułu (A), który poprzez montażowe otwory (4), zespala ze sobą moduły (A) i (B), które mają co najmniej jeden otwór montażowy
PL 227 403 B1 (3) i (4), przy czym otwory (4) w module łączącym (B), mają identyczne układ i wielkości, jak otwory montażowe (3) w module (A).
2. Zestaw według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że wzajemne połączenie modułów (A), lub wzajemne połączenie modułów łączących (B), lub wzajemne połączenie modułów (A) i (B) może być zrealizowane przy pomocy trzpieni, sworzni, nitów lub śrub.
PL386206A 2008-10-02 2008-10-02 Zestaw modułów do wznoszenia budowli PL227403B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386206A PL227403B1 (pl) 2008-10-02 2008-10-02 Zestaw modułów do wznoszenia budowli

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386206A PL227403B1 (pl) 2008-10-02 2008-10-02 Zestaw modułów do wznoszenia budowli

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386206A1 PL386206A1 (pl) 2010-04-12
PL227403B1 true PL227403B1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=42989713

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386206A PL227403B1 (pl) 2008-10-02 2008-10-02 Zestaw modułów do wznoszenia budowli

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227403B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386206A1 (pl) 2010-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8458980B2 (en) Modular building construction
KR102587251B1 (ko) 구조체를 생성하기 위한 모듈식 시스템, 모듈식 커넥터 및 모듈식 시스템을 포함하는 구조체
JP4658115B2 (ja) 輸送可能なモジュラー式建築物及びその建築方法
KR102334938B1 (ko) 조립식 체적 건축 모듈의 연결 시스템 및 연결 방법
EA034315B1 (ru) Блочно-модульное строительное сооружение
US20180023283A1 (en) Building construction
US9410313B1 (en) Building block system
SK50082015U1 (sk) Stavebný modulový rám
WO2016115015A1 (en) Structurally independent frame for component based multi-unit buildings
US20050086900A1 (en) Integral forming technology, a method of constructing steel reinforced concrete structures
EP2348161A2 (en) Modular system for house building
GB2429217A (en) Modular shell housing system
PL227403B1 (pl) Zestaw modułów do wznoszenia budowli
KR100851878B1 (ko) 모듈러 주택용 패널 박스 모듈
RU94996U1 (ru) Деревянный строительный элемент, блок, стена и перекрытие малоэтажного сооружения
ES2374467B1 (es) Proceso constructivo de viviendas o edificaciones modulares con paneles prefabricados.
RU2783396C1 (ru) Панельно-каркасный модуль для строительства зданий
JP2010126946A (ja) 建物の床下構造
JP4656750B2 (ja) ユニット建物
GB2556049A (en) A column assembly
GB2474059A (en) Corner joint for timber-framed building structures
JP2023110690A (ja) 建物ユニットの組付け構造
WO2020222313A2 (ru) Модульный дом из железобетонных плит в виде транеции
KR20190010519A (ko) 빌딩컴포넌트 건축방식의 구조단열 모듈패널
ES2416555B1 (es) Sistema constructivo modular

Legal Events

Date Code Title Description
REFS Decisions on refusal to grant patents (taken after the publication of the particulars of the applications)