PL227296B1 - Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego - Google Patents

Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego

Info

Publication number
PL227296B1
PL227296B1 PL393704A PL39370411A PL227296B1 PL 227296 B1 PL227296 B1 PL 227296B1 PL 393704 A PL393704 A PL 393704A PL 39370411 A PL39370411 A PL 39370411A PL 227296 B1 PL227296 B1 PL 227296B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
installation
image
portable
camera
data
Prior art date
Application number
PL393704A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393704A1 (pl
Inventor
Paweł Dworak
Original Assignee
Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie filed Critical Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Priority to PL393704A priority Critical patent/PL227296B1/pl
Priority to EP11461522A priority patent/EP2479734A1/en
Publication of PL393704A1 publication Critical patent/PL393704A1/pl
Publication of PL227296B1 publication Critical patent/PL227296B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08CTRANSMISSION SYSTEMS FOR MEASURED VALUES, CONTROL OR SIMILAR SIGNALS
    • G08C17/00Arrangements for transmitting signals characterised by the use of a wireless electrical link

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing And Monitoring For Control Systems (AREA)
  • User Interface Of Digital Computer (AREA)
  • General Factory Administration (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego tworzący mobilny system HMI (Human Machine Interface). Sposób ten realizuje się poprzez urządzenie mobilne.
Dynamiczny rozwój wyposażenia, możliwości funkcjonalnych i mocy obliczeniowych urządzeń przenośnych pozwala na realizację coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie zadań i aplikacji. Rozwój ten wykorzystać można również do budowy mobilnych przemysłowych systemów HMI/SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Dostępne obecnie na rynku systemy HMI/SCADA pozwalają jedynie na budowę predefiniowanych ekranów synoptycznych systemu ułatwiając co najwyżej sposób (automatyzację) ich przygotowania. Aplikacje te coraz częściej pozwalają na pracę w urządzeniach przenośnych jednak wszystkie oferowane obecnie na rynku tego typu narzędzia wymagają predefiniowania ekranów synoptycznych i wymagają ręcznej nawigacji. Najbardziej zaawansowane narzędzia wizualizacji procesów wykorzystują techniki wirtualnej rzeczywistości do modelowania procesu. W rozwiązaniu tym dane wyświetlane są na tle trójwymiarowego obrazu będącego wirtualnym odzwierciedleniem rzeczywistego procesu.
Znany jest z opisu patentowego US 7444188 sposób pozwalający poprzez uniwersalny przenośny moduł kontroli i monitoringu na kontrolę i monitoring instalacji technicznej, instalacja jest przypisana do co najmniej jednego regionalnie kontrolowanego podobszaru wewnątrz kontrolowanego obszaru. Sposób polega na określaniu obecnej pozycji przenośnego modułu poprzez środki sygnału pozycjonującego, następnie przypisanie modułu do instalacji jeżeli znajduje się on w regionie kontrolowanego podobszaru instalacji. Po czym przesyła się i ładuje się dane interfejsu użytkownika HMI z instalacji do modułu. Kontroluje się instalacje przy użyciu danych z interfejsu wczytanych do przenośnego modułu. Wczytywanie danych interfejsu do kontroli instalacji kontroluje się jako funkcję odległości od instalacji do modułu. Z opisu zgłoszenia patentowego EP1975751 znany jest sposób monitoringu i kontroli parametrów instalacji technicznej, w którym identyfikuje się urządzenia instalacji poprzez analizę obrazu z kamery wbudowanej w przenośne urządzenie, przy czym przedstawia się bieżące dane o stanie instalacji technicznej, a identyfikację można przeprowadzić, między innymi, na podstawie uniwersalnego znacznika, który ma każde urządzenie w postaci kodu kreskowego. Z opisu wynalazku US2005131582A1 znany jest z kolei sposób przedstawiania informacji, w którym dane pobrane z systemu rozszerzonej rzeczywistości AR nakłada się na obraz wygenerowany kamerą.
Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego instalacji technicznej, według wynalazku, w rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystujący przenośny moduł polegający na tym, że dokonuje się identyfikacji kontrolowanego obszaru instalacji technicznej. Następnie pobiera się dane z serwera komunikacyjnego i kontroluje się obszar instalacji. Istota wynalazku polega na tym, że identyfikuje się poszczególne urządzenia instalacji poprzez analizę obrazu z kamery wbudowanej w moduł w postaci przenośnego urządzenia, a następnie dane pobrane z serwera komunikacji przedstawia się na bieżąco nanosząc je na obraz z kamery na ekranie przenośnego urządzenia. Osoba kontrolująca na obrazie urządzenia monitorowanego ma wyświetlane dane w postaci parametrów tego urządzenia. Dane te przekazuje się z serwera komunikacyjnego, który połączony jest ze sterownikami urządzeń instalacji technicznej. Urządzenia identyfikuje się na podstawie uniwersalnego znacznika, który ma każde urządzenie. Uniwersalne znaczniki mogą mieć postać obrazu samego urządzenia lub kodu kreskowego. Może mieć również postać dowolnej grafiki, przyporządkowanej do danego urządzenia.
Proponowane rozwiązanie pozwala na wykorzystanie możliwości funkcjonalnych urządzenia mobilnego tj. np. zintegrowanej kamery do akwizycji a następnie analizy danych i/lub nawigacji w aplikacji wizualizacyjnej, a nie jak dotychczas jedynie korzystanie z możliwości wyświetlania przygotowanych wcześniej danych. Rozwiązanie eliminuje konieczność tworzenia bardzo wielu ekranów synoptycznych w przypadku mnogości koniecznych do zaprezentowania parametrów. Proponowane rozwiązanie pozwala na sprawną, szybką nawigację w aplikacji a jednocześnie przejrzystą prezentację danych procesowych poszczególnych urządzeń. Sposób oznaczania urządzeń znacznikami uniwersalnymi według wynalazku pozwala na niewielkich rozmiarów ekranach urządzeń przenośnych na rozmieszczeniu elementów nawigacyjnych i wizualizujących wartości parametrów przemysłowych w sposób logiczny, czytelny i łatwy w użytkowaniu. Proponowane rozwiązanie pozwala na szybkie, płynne przejścia do prezentacji kolejnych parametrów procesu jest szczególnie istotne podczas bezpośredniej inspekcji poszczególnych urządzeń procesu technologicznego, prowadzonych w sytuacjach awaPL 227 296 B1 ryjnych, rozruchach lub wyłączeniach urządzeń czy całych linii technologicznych, a także podczas bieżącej diagnostyki urządzeń. Opisywany sposób pozwala na szybkie przełączanie pomiędzy wizualizowanymi parametrami poszczególnych urządzeń procesu.
Wynalazek bliżej przedstawiono w przykładach wykonania i na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat mobilnego systemu wizualizacji danych procesowych, Fig. 2 przedstawia sposób prezentacji danych procesowych, w którym na obraz z kamery nałożono drugi obraz przedstawiający dane procesowe dotyczące urządzenia A, uzyskując informacje w rozszerzonej rzeczywistości, Fig. 3 przedstawia schemat sposobu identyfikacji poszczególnych elementów instalacji polegającego na analizie ich kształtu.
P r z y k ł a d 1
Instalacja technologiczna składa się z urządzeń U1 ... Un, których pracę kontrolują sterowniki programowalne S1 ... Sm połączone są z serwerem komunikacji SK. Zadaniem serwera komunikacji SK jest wymiana danych procesowych z poszczególnymi sterownikami. Serwer komunikacji SK komunikuje się ze sterownikami S1 ... Sm z wykorzystaniem różnych protokołów komunikacyjnych takich jak np. Modbus, Profibus, EtherCat, EthemetPowerlink, CAN, OPC i innymi. Serwer komunikacji SK połączony jest z przenośnym urządzeniem PU wyposażonym w kamerę i ekran. Serwer komunikacji SK dokonuje odczytu wartości poszczególnych danych procesowych i na żądanie użytkownika udostępnia je do odczytu na ekranie przenośnego modułu PU. Dane odczytywane na serwerze SK zorganizowane są w grupy odnoszące się do poszczególnych logicznie i/lub funkcjonalnie oddzielonych od siebie urządzeń U1 ... Un. Każde z urządzeń U1 ... Un oznacza się indywidualnym uniwersalnym znacznikiem w postaci grafiki stanowiącej kolejne litery. Znaczniki te umieszcza się w takim miejscu, aby były widoczne podczas identyfikacji. Osoba kontrolująca i monitorująca instalację kieruje kamerę przenośnego urządzenia PU na poszczególne urządzenia U1 ... Un. W przenośnym urządzeniu PU analizuje się on-Iine obraz z kamery w poszukiwaniu na zrzucie obrazu z kamery E zdefiniowanych uniwersalnych znaczników. Grupy zmiennych przypisane danemu urządzeniu U1 ... Un oraz zestaw uniwersalnych znaczników na potrzeby metody obróbki obrazu z kamery określa się w pliku konfiguracyjnym wczytywanym do serwera komunikacji SK i przenośnego urządzenia PU podczas uruchamiania aplikacji wizualizacyjnej bądź modyfikuje się na bieżąco w trakcie jej działania. W momencie pozytywnej identyfikacji uniwersalnego znacznika A urządzenia Un (co przedstawiono na Fig. 1) z serwera komunikacji SK wysyła się na przenośne urządzenie PU dane procesowe dotyczące urządzenia Un. Dane te wyświetla się na bieżąco nanosząc je na obraz z kamery na ekranie przenośnego urządzenia PU w technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) (co pokazano na Fig. 2). Po sprawdzeniu poprawności parametrów procesu kamerę przenośnego urządzenia PU kieruje się na kolejne urządzenia U1 . Un. Jeżeli żaden ze znaczników urządzeń U1 ... Un nie znajduje się w obszarze analizowanego obrazu E to na ekranie przenośnego urządzenia PU przedstawiany jest niezmodyfikowany obraz rejestrowany przez kamerę urządzenia.
P r z y k ł a d 2
Sposób analogiczny jak w przykładzie 1, przy czym kontroluje się i monitoruje instalację składającą się z trzech urządzeń U1, U2, U3 a jako uniwersalne znaczniki stosuje się obraz samego urządzenia lub jego charakterystycznej części w postaci zdjęcia. Rozwiązanie takie możliwe jest do realizacji w przypadku kontroli instalacji, w której każde z urządzeń posiada wyraźnie inny kształt, tak jak w sytuacji przedstawionej na rysunku Fig. 3, na którym przedstawiono schematycznie przykładową instalację układu trzech zbiorników U1, U2, U3. Każdy ze zbiorników ma inny kształt, dlatego jako uniwersalne znaczniki przyjmuje się zdjęcia poszczególnych zbiorników. Zdjęcia wykonane przez użytkownika systemu wprowadza się do przenośnego urządzenia PU i przypisuje się jednoznacznie poszczególnym urządzeniom U1 ... U3. Identyfikacja urządzenia U1 ... U3 polega wówczas na bezpośrednim wyszukiwaniu na zrzucie obrazu z kamery E obrazu ze zdjęcia danego elementu.
P r z y k ł a d 3
Sposób analogiczny jak w przykładzie 2, przy czym jako uniwersalne znaczniki stosuje się określony przez użytkownika zarys samego urządzenia lub jego charakterystycznej części. W instalacji układu trzech zbiorników U1, U2, U3 (Fig. 3) każdy ze zbiorników posiada inny kształt - U1 to trapez, U2 to prostokąt, a U3 to wycinek koła. Kształty te użytkownik systemu wprowadza do przenośnego urządzenia PU i przypisuje jednoznacznie poszczególnym urządzeniom U1, U2, U3. Identyfikacja urządzenia polega na tym, że wykrywa się krawędzie zbiornika znajdującego się w polu widzenia kamery E i dopasowuje się je do zdefiniowanych kształtów dla poszczególnych zbiorników U1, U2, U3. W przypadku stosowania tej metody dla instalacji z urządzeniami U1 . Un o powtarzających się kształtach ostateczną decyzję o identyfikacji urządzenia podejmuje użytkownik systemu.

Claims (2)

1. Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego instalacji technicznej w rozszerzonej rzeczywistości, poprzez przenośny moduł polegający ni tym, że dokonuje się identyfikacji kontrolowanego obszaru instalacji technicznej, na następnie pobiera się dane z serwera komunikacji i kontroluje się obszar instalacji, znamienny tym, że identyfikuje się poszczególne urządzenia (U1 ... Un) instalacji poprzez analizę obrazu z kamery wbudowanej w przenośne urządzenie (PU) a następnie dane pobrane z serwera komunikacji (SK) przedstawia się na bieżąco nanosząc je na obraz z kamery na ekranie przenośnego urządzenia (PU).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że identyfikuje się na podstawie uniwersalnego znacznika, który ma każde urządzenie (Un), w postaci kodu kreskowego lub grafiki.
PL393704A 2011-01-24 2011-01-24 Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego PL227296B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393704A PL227296B1 (pl) 2011-01-24 2011-01-24 Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego
EP11461522A EP2479734A1 (en) 2011-01-24 2011-06-22 Method for monitoring and controlling of parameters of industrial process

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393704A PL227296B1 (pl) 2011-01-24 2011-01-24 Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393704A1 PL393704A1 (pl) 2012-07-30
PL227296B1 true PL227296B1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=44280774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393704A PL227296B1 (pl) 2011-01-24 2011-01-24 Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2479734A1 (pl)
PL (1) PL227296B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1501062B1 (de) 2003-07-22 2012-01-04 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren und HMI System zur Bedienung und Beobachtung einer technischen Anlage
US7558950B2 (en) * 2005-10-27 2009-07-07 Sony Ericsson Mobile Communications Ab Methods of configuring an electronic device to be operable with an electronic apparatus based on automatic identification thereof and related devices
WO2009025499A1 (en) * 2007-08-20 2009-02-26 Gwangju Institute Of Science And Technology Remote control system using natural view user interface, remote control device, and method therefor

Also Published As

Publication number Publication date
EP2479734A1 (en) 2012-07-25
PL393704A1 (pl) 2012-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Dini et al. Application of augmented reality techniques in through-life engineering services
EP3385797A1 (en) Monitoring device, monitoring system, monitoring program and recording medium
EP3869288A1 (en) Virtual reality and augmented reality for industrial automation
CN109559380A (zh) 过程控制环境的3d映射
EP2942717A1 (en) Apparatus and method for providing augmented reality for maintenance applications
EP1770607B1 (de) System und Verfahren zur Darstellung von Benutzerinformationen, insbesondere von Augmented-Reality-Informationen, mit Hilfe von in RFID-Datenspeichern hinterlegten Trackinginformationen
CN103097973B (zh) 在安全系统中用于因果矩阵的方法和查看器
CN105144011A (zh) 用于过程控制系统的图形过程变量趋势监控
JP2014078122A (ja) 点検システム及び点検方法
JP2021528777A (ja) 拡張現実を用いた自動動的診断ガイド
RU2716743C1 (ru) Способ распознавания и отображения доступов оператора к объектам процесса, а также операторская система
CN111081017B (zh) 车辆信息管理系统、方法、计算机设备及存储介质
CN107315402A (zh) 仪器保养装置、仪器保养方法及记录介质
CN110579191A (zh) 目标对象的巡检方法、装置及设备
JPWO2019107420A1 (ja) 設備管理システム
DE102021120250A1 (de) Schnellaktivierungstechniken für industrielle Augmented-Reality-Anwendungen
Rajan et al. Machine fault diagnostics and condition monitoring using augmented reality and IoT
CN112016645A (zh) 产业用机械的数据收集设定装置
CN110014305A (zh) 一种零件加工的控制方法及装置、系统
PL227296B1 (pl) Sposób monitoringu i kontroli parametrów procesu przemysłowego
US10372096B2 (en) Use of a live video stream in a process control system
CN113085861A (zh) 自动驾驶车辆的控制方法及装置、自动驾驶车辆
Embers et al. Smart Maintenance Services for Buildings with Digital Twins and Augmented Reality
D’Onofrio et al. Augmented reality for maintenance and repair
CN111512250A (zh) 虚拟培训方法