PL226797B1 - Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu - Google Patents

Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu

Info

Publication number
PL226797B1
PL226797B1 PL412804A PL41280415A PL226797B1 PL 226797 B1 PL226797 B1 PL 226797B1 PL 412804 A PL412804 A PL 412804A PL 41280415 A PL41280415 A PL 41280415A PL 226797 B1 PL226797 B1 PL 226797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
color
camouflage pattern
camouflage
matrix
created
Prior art date
Application number
PL412804A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412804A1 (pl
Inventor
Ireneusz Plebankiewicz
Wojciech Przybył
Bogusława Szczodrowska
Grzegorz Musiał
Original Assignee
Wojskowy Inst Techniki Inżynieryjnej Im Profesora Józefa Kosackiego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Techniki Inżynieryjnej Im Profesora Józefa Kosackiego filed Critical Wojskowy Inst Techniki Inżynieryjnej Im Profesora Józefa Kosackiego
Priority to PL412804A priority Critical patent/PL226797B1/pl
Publication of PL412804A1 publication Critical patent/PL412804A1/pl
Publication of PL226797B1 publication Critical patent/PL226797B1/pl

Links

Landscapes

  • Image Processing (AREA)
  • Processing Or Creating Images (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób generowania cyfrowego wzoru kamuflażu przeznaczonego do skutecznego maskowania sprzętu w dowolnie wybranym terenie dla potrzeb głównie militarnych.
Znany jest z amerykańskiego zgłoszenia wynalazku US Patent 5972479 sposób przygotowania wzoru kamuflażu. Obejmuje on w pierwszym etapie wykonanie serii zdjęć w środowisku, w którym stosowany ma być dany wzór kamuflażu. Typowa sceneria obejmuje różnego rodzaju listowia, a w preferowanym przykładzie wykonania listowie obejmuje co najmniej liście dębu, topoli i brzozy. Następnie fotografie liści drzew w wersji cyfrowej przenoszone są graficznie do komputera. Fotografie w wersji cyfrowej w komputerze nakładane są warstwowo jedna na drugą, tworząc złożony druk przedstawiający całość wzoru kamuflażu. Stworzony w ten sposób wzór kamuflażowy wykorzystywany jest do wytworzenia materiału maskującego. W procesie tym po nałożeniu obrazu jeden na drugim za pomocą programu komputerowego, kolory na obrazie są oddzielane od siebie tworząc wielkość barw dominujących w druku złożonym. Następnie bazując na wielkości pojedynczych druków kolorowych stworzonych za pomocą separacji barw tworzy się wiele warstw. Każdy z rastrów odpowiada jednemu wydrukowi kolorowemu stworzonemu poprzez separację barw. W kolejnym etapie następuje identyfikacja barw oddzielonych w wyniku procesu separacji. Znając kolory i akceptowane zakresy kolorów, a także dysponując warstwami rastrów, przeprowadza się identyfikację barw i rastruje się warstwę materiału poprzez wykorzystanie odpowiednich warstw rastrowych. W przykładzie wykonania, w którym materiał maskujący ma w zamierzeniu symulować środowisko, w którym rosną dęby, topole i brzozy, dominujące barwy wybrane z druku złożonego to kolory: czarny, ciemnozielony, jasnozielony, pomarańczowy, khaki i szary. Podobny sposób znany jest również z patentów amerykańskich US 2005/0005339 A1 i US 2009/0105018 A1, gdzie w początkowym etapie wykonywane są zdjęcia np. liści bądź zwierząt o specyficznym kamuflażu, które służą za wzór kamuflażu do naniesienia na wyposażenie lub ubiór żołnierzy. Z polskiego opisu patentowego P.395736 znany jest sposób przygotowania wzoru kamuflażu polegający na tym, że na urządzeniach wchodzących w skład jednego systemu zarządzania barwą po wykonaniu serii zdjęć techniką cyfrową reprezentatywnego obszaru terenu w zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni i analizie uzyskanych zobrazowań mającej na celu wygenerowanie wzoru kamuflażu dedykowanego do danego terenu, wyznacza się reprezentatywną barwę poszczególnych obszarów oraz udział procentowy wyznaczonych barw. Następnie ponownie analizuje się zobrazowania uwzględniając elementy charakterystyczne dla danego obszaru i określa się rozkład oraz kształt plam o reprezentatywnych wcześniej wyznaczonych barwach, tworząc dedykowany wzór kamuflażu. W etapie końcowym symuluje się uzyskany wzór kamuflażu na wykonanych zobrazowaniach w celu jego optymalizacji.
Istota wynalazku polega na tym, że z katalogu wzorów barw reprezentujących elementy tła terenu, wybierana jest barwa o największym udziale procentowym i tworzona jest matryca kolorowa. Posługując się wygenerowaną matrycą kolorową w generatorze liczb pseudolosowych tworzone są dwuwymiarowe matryce zerojedynkowe, które w dalszej kolejności, z wykorzystaniem programu graficznego, składane są warstwowo. Jednocześnie przeprowadzane jest ich skalowanie i pozycjonowanie, a uzyskany wzór kamuflażu następnie zapisywany jest w postaci pliku i poddawany jest ostatecznej optymalizacji w programie statystyka, gdzie przeprowadzana jest operacja liczenia udziału poszczególnych barw we wzorze i sprawdzana czy jest on równy zakładanemu.
Korzystnie, każda z dwuwymiarowych matryc zerojedynkowych ma udział jedynek odpowiadający od 5% do 95% w sumarycznej ilości elementów wynikających z wymiarów matrycy.
Korzystnie, optymalizacja wzoru kamuflażu, do momentu uzyskania procentowego udziału poszczególnych barw, przeprowadzana jest poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw.
Sposób według wynalazku pozwala otrzymać unikatowy wzór kamuflażu o niepowtarzalnej teksturze dzięki zastosowaniu generatora liczb pseudolosowych. Jego zaletą jest również bardzo krótki czas uzyskiwania nowych wzorów kamuflażu w dowolnej ilości, dostosowanych do scenerii występującej w środowisku, której dedykowany jest kamuflaż. Każdy nowy proces generowania wzorów kamuflażu tworzy nowy niepowtarzalny wzór kamuflażu, to jest kształtu plam i ich rozkładu.
Przykład
W reprezentatywnej scenerii obszaru wykonywane są zobrazowania w zakresie widzialnym i w bliskiej podczerwieni za pomocą wysokiej klasy cyfrowych aparatów fotograficznych o znanych profilach barwnych. Zobrazowania te wykonane w formacie RAW wywoływane są, z uwzględnieniem profilu barwnego aparatu fotograficznego i zapisywane na stacji roboczej w formacie pliku graficznego,
PL 226 797 B1 na podstawie którego tworzony jest katalog wzorców barw specyficznych dla danego terenu. Z katalogu wybierane są barwy reprezentujące elementy tła terenu, z których barwa o największym udziale procentowym stanowi bazę do wygenerowania, w generatorze matryc koloru, matrycy kolorowej o wielkości 180 dpi x 300 dpi zależnej od zakładanej rozdzielczości o wartości 5 mm elementu podstawowego wynikowego wzoru kamuflażu o wymiarach 90 cm x 180 cm. Posługując się wygenerowaną matrycą kolorową w generatorze liczb pseudolosowych tworzonych jest dziewiętnaście dwuwymiarowych matryc zerojedynkowych w postaci macierzy. Każda z matryc zerojedynkowych ma udział jedynek od 5% do 95% w sumarycznej ilości elementów 54000, wynikającej z jej wymiarów. Otrzymane macierze wczytywane są do programu graficznego umożliwiającego pracę na warstwach, będących jedną z funkcji zawansowanego programu graficznego ogólnie dostępnego. W programie tym przeprowadzane jest skalowanie i przesuwanie warstw względem siebie, w efekcie czego następuje krycie jednej barwy przez drugą w zależności od jej pozycji na stosie warstw. Wstępny wybór udziału procentowego wynikowego wzoru kamuflażu realizowany jest w programie graficznym poprzez odpowiednie włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw z matrycami. Po otrzymaniu złożonego obrazu z poszczególnych warstw, zapisywany jest on w postaci pliku, który następnie wczytywany jest do programu statystyka. W programie statystyka liczony jest udział poszczególnych barw kamuflażu i porównywany jest z zakładanym. Jeśli otrzymany udział procentowy poszczególnych barw jest równy lub zbliżony w określonej dokładności z założonym, uznajemy proces generowania cyfrowego wzoru kamuflażu za zakończony. Natomiast w przypadku różnic udziału procentowego poszczególnych barw, między otrzymanym wzorem kamuflażu a zakładanym, ponownie w programie graficznym proces jest powtarzany poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw z matrycami oraz ich skalowanie i przesuwanie względem siebie, a otrzymany nowy wzór, zapisywany jest w postaci pliku i wczytywany do programu statystyka, gdzie jest ponownie liczony udział poszczególnych barw kamuflażu. Proces powtarzany jest do momentu uzyskania wzoru kamuflażu o zakładanym udziale procentowym poszczególnych barw z określoną dokładnością.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób przygotowania wzoru kamuflażu polegający na wykonaniu serii zdjęć techniką cyfrową reprezentatywnego obszaru terenu w zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni i analizie uzyskanych zobrazowań mającej na celu wygenerowanie katalogu wzorów barw specyficznych dla danego terenu, znamienny tym, że z katalogu wzorów barw reprezentujących elementy tła terenu, wybierana jest barwa o największym udziale procentowym i tworzona jest matryca kolorowa. Posługując się wygenerowaną matrycą kolorową w generatorze liczb pseudolosowych tworzone są dwuwymiarowe matryce zerojedynkowe, które w dalszej kolejności, z wykorzystaniem programu graficznego, składane są warstwowo i jednocześnie przeprowadzane jest ich skalowanie i pozycjonowanie, a uzyskany wzór kamuflażu następnie zapisywany jest w postaci pliku, który poddawany jest ostatecznej optymalizacji w programie statystyka, gdzie przeprowadzana jest operacja liczenia udziału poszczególnych barw we wzorze i sprawdzana, czy jest on równy zakładanemu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że każda z dwuwymiarowych matryc zerojedynkowych ma udział jedynek odpowiadający od 5% do 95% w sumarycznej ilości elementów wynikających z wymiarów matrycy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że optymalizacja wzoru kamuflażu, do momentu uzyskania procentowego udziału poszczególnych barw, przeprowadzana jest poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw.
PL412804A 2015-06-22 2015-06-22 Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu PL226797B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412804A PL226797B1 (pl) 2015-06-22 2015-06-22 Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412804A PL226797B1 (pl) 2015-06-22 2015-06-22 Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412804A1 PL412804A1 (pl) 2017-01-02
PL226797B1 true PL226797B1 (pl) 2017-09-29

Family

ID=57629017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412804A PL226797B1 (pl) 2015-06-22 2015-06-22 Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226797B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107423799A (zh) * 2017-08-13 2017-12-01 宁波亿诺维信息技术有限公司 一种二维码生成系统

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107423799A (zh) * 2017-08-13 2017-12-01 宁波亿诺维信息技术有限公司 一种二维码生成系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL412804A1 (pl) 2017-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106575207B (zh) 在打印产品中嵌入数据的系统和方法
DE69829177T2 (de) Verfahren zur bildverarbeitung
JP2007043488A5 (pl)
RU2014143920A (ru) Защитное устройство для проецирования набора синтетических изображений
CN107005621B (zh) 将3d对象的至少一部分转换为适于打印的格式的方法
US20160298934A1 (en) Camouflage pattern having wave-like lines
DE102016202281A1 (de) Verfahren und system zum generieren und drucken dreidimensionaler barcodes
DE3306442A1 (de) Verfahren zur farberfassung und farbmodifikation und einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
Cerrillo-Cuenca et al. An assessment of methods for the digital enhancement of rock paintings: the rock art from the precordillera of Arica (Chile) as a case study
DE102011106072A1 (de) Schattenentfernung in einem durch eine fahrzeugbasierte kamera erfassten bild unter verwendung einer optimierten ausgerichteten linearen achse
US20160232697A1 (en) Systems, processes, and computer program products for creating geo-location-based visual designs and arrangements originating from geo-location-based imagery
PL226797B1 (pl) Sposób generowania cyfrowego wzoru kamu azu
CN101846879B (zh) 光栅图像分色的加网方法和承印物上的光栅图像制造方法
DE102018222260A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Verarbeiten eines Bildsignals eines Bildsensors für ein Fahrzeug
PL219873B1 (pl) Sposób przygotowania wzoru kamuflażu
JP2024511083A (ja) 高次元マテリアルの自由式収集方法
Tominaga et al. Appearance reconstruction of fluorescent objects based on reference geometric factors
WO2001063909A1 (de) Verfahren zum drucken eines bildes in zwei farben
KR101770259B1 (ko) Cellular automaton과 Iterative relocation system을 이용한 패턴디자인 시스템 및 그 제어방법
WO2019229793A1 (ja) 学習用データセット生成装置、学習用データセット生成方法および記録媒体
WO2020152099A1 (de) Verfahren zum drucken von authentifizierungskennzeichen mit einem amplitudenmodulierten rasterdruck
KR101684355B1 (ko) Cellular automaton과 Iterative relocation system을 이용한 패턴디자인 시스템 및 그 제어방법
EP3803793B1 (de) Abschätzung von ortskoordinaten von lichtquellen in umgebungsbildern
KR100917275B1 (ko) 컬러 맵 및 컬러 칩 추출 방법
JP2015141118A (ja) 林相解析装置、林相解析方法及びプログラム