PL226672B1 - Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny - Google Patents

Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny

Info

Publication number
PL226672B1
PL226672B1 PL411652A PL41165215A PL226672B1 PL 226672 B1 PL226672 B1 PL 226672B1 PL 411652 A PL411652 A PL 411652A PL 41165215 A PL41165215 A PL 41165215A PL 226672 B1 PL226672 B1 PL 226672B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
joints
unit
arms
aggregate according
Prior art date
Application number
PL411652A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411652A1 (pl
Inventor
Krzysztof Dziekan
Original Assignee
Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno Handlowe Dziekan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno Handlowe Dziekan filed Critical Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno Handlowe Dziekan
Priority to PL411652A priority Critical patent/PL226672B1/pl
Publication of PL411652A1 publication Critical patent/PL411652A1/pl
Publication of PL226672B1 publication Critical patent/PL226672B1/pl

Links

Landscapes

  • Sowing (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo-siewny przeznaczony do upraw polowych związanych z przygotowaniem gleby pod zasiew oraz przystosowany do współpracy z dodatkowym narzędziem końcowym przykładowo z siewnikiem.
Znane rozwiązania agregatów rolniczych składają się co najmniej z ramy nośnej i narzędzi uprawowych. Agregaty te wyposażone są również w różnego rodzaju osprzęt służący do podnoszenia poszczególnych narzędzi uprawowych, zamocowany na ramie nośnej. Sterowanie położeniem narzędzi uprawowych odbywa się za pomocą mechanizmów ręcznych lub siłowników hydraulicznych.
W stanie techniki znane są agregaty uprawowo-siewne w których siewnik unoszony jest na czas transportu ku górze, przy czym agregaty te wyposażone są w jeden siłownik hydrauliczny usytuowany wzdłuż osi mechanizmu podnoszenia. Kąt obrotu jaki wykonuje rama siewnika podczas unoszenia wynosi około 90°, co sprawia, że siewnik unosi się do góry, ale przesunięcie środka ciężkości całego agregatu jest zbyt małe i wymaga zastosowania dodatkowego wsparcia w postaci koła podporowego.
Przykładowo z opisu patentowego PL-161431 znany jest układ hydrauliczny agregatu rolniczego, a zwłaszcza agregatu uprawowego lub uprawowo-siewnego, w którym osprzęt do wydźwigu siewnika osadzony jest na końcu ramy, przy czym osprzęt ten wyposażony jest w układ przegubowy, podnoszony za pomocą siłownika hydraulicznego usytuowanego równolegle do osi wzdłużnej agregatu.
Podobnie z opisu patentowego PL-215510 znany jest agregat uprawowo-siewny wyposażony w układ podwieszenia siewnika osadzony na końcu ramy i wyposażony w siłowniki hydrauliczne zamocowane poprzecznie do osi wzdłużnej agregatu.
W obu rozwiązaniach osprzęt do unoszenia siewnika został umieszczony na końcu ramy nośnej co powoduje, że nie jest możliwe takie złożenie siewnika na czas transportu, aby nie było potrzeby stosowania koła podporowego dla zrównoważenia ciężaru narzędzia siewnego.
Celem wynalazku jest opracowanie agregatu rolniczego, w którym narzędzie końcowe, zwłaszcza siewnik, będzie mogło być unoszone do góry i przewożone bez konieczności stosowania koła podporowego.
Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo-siewny zawierający co najmniej ramę nośną do której zamocowane są narzędzia uprawowe i układ zawieszenia narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika, z osprzętem hydraulicznym do podnoszenia tego narzędzia, według wynalazku charakteryzuje się tym, że osprzęt hydrauliczny do podnoszenia narzędzia końcowego zamocowany jest wahliwie w przedniej części ramy nośnej agregatu, i połączony jest z ramą zawieszenia narzędzia końcowego, która to rama zamocowana jest wahliwie na przegubie głównym zamocowanym na ramie nośnej, przy czym maksymalny kąt wychylenia ramy wynosi od 110° do 130°. Osprzęt hydrauliczny ramy do zawieszenia narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika składa się z pary siłowników hydraulicznych, rozmieszczonych symetrycznie względem osi wzdłużnej agregatu i zamocowanych na przegubach początkowych i przegubach końcowych, przy czym przeguby początkowe usytuowane są na ramie nośnej agregatu w pobliżu wieżyczki trójpunktowego układu zawieszenia agregatu, a przeguby końcowe usytuowane są na ramie zawieszenia narzędzia końcowego. Rama zawieszenia narzędzia końcowego stanowi układ przestrzenny i zawiera sztywną prostokątną ramę czołową której boki tworzą przeguby dla dwóch par ruchomych ramion, zaś w górnej, poprzecznej belce ramy czołowej usytuowany jest uchwyt zawieszenia dla narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika. Końce ruchomych ramion zamocowane są wahliwie w przegubach głównych. Na górnych ramionach w ich końcowej części zamocowane są przeguby końcowe. Ramiona ramy zawieszenia stężone są ze sobą w parach poprzeczkami. Odległość przegubów głównych od przegubów początkowych osprzętu hydraulicznego jest zbliżona do długości siłowników hydraulicznych maksymalnie wysuniętych.
Poprzez zamocowanie siłowników w pobliżu trójpunktowego układu zawieszenia agregatu oraz odpowiedni dobór siłowników i odpowiednie umiejscowienie przegubu głównego, możliwy jest obrót ramion ramy podnoszenia siewnika o kąt większy od 90°. Przy obrocie ramy zawieszenia narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika o kąt około 120° następuje pochylenie siewnika w kierunku wieżyczki, a tym samym przesunięcie środka ciężkości podnoszonego narzędzia co z kolei powoduje, że nie jest konieczne jego podparcie na czas transportu dodatkowym kołem. Przedstawione rozwiązanie wpływa również na zmniejszenie gabarytów całego agregatu w pozycji złożenia na czas transportu.
Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo-siewny w przykładzie wykonania został pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia agregat uprawowo-siewny w rzucie aksonometrycznym, w którym
PL 226 672 B1 rama zawieszenia siewnika pokazana jest w pozycji opuszczonej, fig. 2 przedstawia ten sam agregat z ramą zawieszenia siewnika maksymalnie uniesioną do góry, zaś fig. 3 przedstawia rzut aksonometryczny ramy zawieszenia siewnika.
W przykładzie wykonania przedstawiono agregat rolniczy uprawowo-siewny, który składa się z ramy nośnej 1, do której zamocowane są narzędzia uprawowe to jest kultywator 2, podwójny wał rurowy zębaty 3, wał strunowy 4 oraz rama 5 do zawieszenia siewnika nie pokazanego na rysunku. Do ramy nośnej 1 zamocowana jest również wieżyczka 6 trójpunktowego układu zawieszenia agregatu. Rama 5 zawieszenia siewnika stanowi układ przestrzenny i składa się ze sztywnej prostokątnej ramy czołowej 7, której boki 7a wykonane z blachy są połączone sworzniami 8 tworząc przeguby do wahliwego zamocowania w nich dwóch par ramion 9a i 9b. Drugie końce ramion 9a i 9b zamocowane są wahliwie na sworzniach 10 przegubów głównych 11 zamocowanych do ramy nośnej 1. Na ramionach górnych 9a usytuowane są przeguby końcowe 12 ze sworzniami 13, na których zamocowane są siłowniki hydrauliczne 14. Drugie końce siłowników hydraulicznych 14 zamocowane są na sworzniach 15 przegubów początkowych 16 usytuowanych na ramie nośnej 1. Przeguby początkowe 16 zamocowane są po obu stronach wieżyczki 6, zaś przeguby główne 11 zamocowane są w pobliżu podwójnego wału rurowego zębatego 3 to jest w odległości zbliżonej do długości siłowników hydraulicznych 14 w pozycji wysuniętej. Ramiona 9a i 9b stężone są parami poprzeczkami 17. Każda poprzeczka 17 ma postać belki, do której zamocowana jest trwale kształtowo wycięta blacha. Poprzeczki 17 zamocowane są do ramion 9a i 9b przeciwlegle. W górnej belce poprzecznej 7b ramy czołowej 7 usytuowany jest uchwyt zawieszenia 18, do którego mocuje się siewnik nie pokazany na rysunku.
W innych przykładach wykonania do uchwytu zawieszenia 18 może być zamocowane inne narzędzie rolnicze.
Sterowanie układem hydraulicznym odbywa się z kabiny ciągnika.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo-siewny zawierający co najmniej ramę nośną do której zamocowane są narzędzia uprawowe i układ zawieszenia narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika, z osprzętem hydraulicznym do podnoszenia tego narzędzia, znamienny tym, że osprzęt hydrauliczny do podnoszenia narzędzia końcowego zamocowany jest wahliwie w przedniej części ramy nośnej (1) agregatu, i połączony jest z ramą (5) zawieszenia narzędzia końcowego, która to rama (5) zamocowana jest wahliwie na przegubie głównym (11) zamocowanym na ramie nośnej (1), przy czym maksymalny kąt wychylenia ramy (5) wynosi od 110° do 130°.
  2. 2. Agregat według zastrz. 1, znamienny tym, że osprzęt hydrauliczny ramy (5) składa się z pary siłowników hydraulicznych (14), rozmieszczonych symetrycznie względem osi wzdłużnej agregatu i zamocowanych na przegubach początkowych (16) i przegubach końcowych (12).
  3. 3. Agregat według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że odległość przegubów głównych (11) od przegubów początkowych (16) osprzętu hydraulicznego jest zbliżona do długości siłowników hydraulicznych (14) maksymalnie wysuniętych.
  4. 4. Agregat według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że przeguby początkowe (16) usytuowane są na ramie nośnej (1) agregatu w pobliżu wieżyczki (6) trójpunktowego układu zawieszenia agregatu, a przeguby końcowe (12) usytuowane są na ramie (5).
  5. 5. Agregat według zastrz. 1, znamienny tym, że rama (5) ma postać przestrzenną i zawiera sztywną prostokątną ramę czołową (7), której boki (7a) mają postać przegubów dla dwóch par ruchomych ramion (9a) i (9b), zaś w górnej, poprzecznej belce (7b) ramy czołowej usytuowany jest uchwyt zawieszenia (18) dla narzędzia końcowego zwłaszcza siewnika.
  6. 6. Agregat według zastrz. 1 i 5, znamienny tym, że końce ruchomych ramion (9a) i (9b) zamocowane są wahliwie w przegubach głównych (11).
  7. 7. Agregat według zastrz. 1 i 5, znamienny tym, że na ramionach (9a) w ich końcowej części zamocowane są przeguby końcowe (12).
  8. 8. Agregat według zastrz. 5 do 7, znamienny tym, że ramiona (9a) ramy (5) lub ramiona (9b) ramy (5) stężone są ze sobą poprzeczkami (17).
PL411652A 2015-03-19 2015-03-19 Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny PL226672B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411652A PL226672B1 (pl) 2015-03-19 2015-03-19 Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411652A PL226672B1 (pl) 2015-03-19 2015-03-19 Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411652A1 PL411652A1 (pl) 2016-09-26
PL226672B1 true PL226672B1 (pl) 2017-08-31

Family

ID=56942374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411652A PL226672B1 (pl) 2015-03-19 2015-03-19 Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226672B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127623U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Zespół hydraulicznego wydźwigu końcowego narzędzia rolniczego zwłaszcza siewnika
PL127622U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Mechanizm regulacji wzajemnego położenia narzędzi uprawowych w maszynach rolniczych

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127623U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Zespół hydraulicznego wydźwigu końcowego narzędzia rolniczego zwłaszcza siewnika
PL127622U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Mechanizm regulacji wzajemnego położenia narzędzi uprawowych w maszynach rolniczych

Also Published As

Publication number Publication date
PL411652A1 (pl) 2016-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2059925C (en) Forwardly folding tool bar
US9763376B2 (en) Forward rotating transport axle
US20090236108A1 (en) Agricultural Machine
US9629300B2 (en) Turnbuckle adjustment for tillage implement tracking
PL226672B1 (pl) Agregat rolniczy zwłaszcza uprawowo‑siewny
DK2524583T3 (en) Semi-mounted plow with wheels and adjustable working width
US6205937B1 (en) Folding planter frame
US2673505A (en) Lift hitch for implements
US4452318A (en) Folding frame implement with wing mounted support stand
CA1096685A (en) Tandem disc cultivators
RU2345514C1 (ru) Агрегат-сцепка для обработки почвы
CN111096111A (zh) 用于农用拖拉机的动力升降装置
PL189826B1 (pl) Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu
PL71349Y1 (pl) Zespół hydraulicznego wydźwigu końcowego narzędzia rolniczego zwłaszcza siewnika
US3088526A (en) Folding multiple row cultivator
PL240521B1 (pl) Rama rozsuwana urządzeń uprawowych
PL226227B1 (pl) Rama pielnika rzedowego
PL238907B1 (pl) Agregat uprawowo-siewny z regulacją przesuwu sekcji roboczych i sposób regulacji przesuwu sekcji roboczych
CA2628292A1 (en) Agricultural implement with flexible wing locking system
PL231733B1 (pl) Układ nośny ramowo-wysięgnikowy łączący dwa siewniki precyzyjne
PL65633Y1 (pl) Przegubowy łącznik do agregatu uprawowego
US1992428A (en) Cultivator
PL219776B1 (pl) Składana belka
CZ285372B6 (cs) Nesený otočný pluh
EP2965605B1 (de) Landwirtschaftliches gerät