PL226635B1 - Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie - Google Patents

Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie

Info

Publication number
PL226635B1
PL226635B1 PL412815A PL41281515A PL226635B1 PL 226635 B1 PL226635 B1 PL 226635B1 PL 412815 A PL412815 A PL 412815A PL 41281515 A PL41281515 A PL 41281515A PL 226635 B1 PL226635 B1 PL 226635B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
terminal
terminals
nodal
pole
semiconductor switches
Prior art date
Application number
PL412815A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412815A1 (pl
Inventor
Ryszard Strzelecki
Oleksandr Husev
Original Assignee
Akademia Morska W Gdyni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Morska W Gdyni filed Critical Akademia Morska W Gdyni
Priority to PL412815A priority Critical patent/PL226635B1/pl
Publication of PL412815A1 publication Critical patent/PL412815A1/pl
Publication of PL226635B1 publication Critical patent/PL226635B1/pl

Links

Landscapes

  • Inverter Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ falownika wielopoziomowego obniżająco-podwyższającego napięcie. Znajduje on zastosowanie do przekształcania energii elektrycznej ze źródeł niskiego napięcia stałego, zwłaszcza akumulatorów, ogniw paliwowych i fotowoltaicznych w energię elektryczną napięcia przemiennego.
Wielopoziomowe falowniki z diodami poziomującymi napięcie od lat znajdują zastosowanie w układach napędów elektrycznych dużej mocy oraz układach generowania energii ze źródeł odnawialnych. Maksymalne napięcie blokowania tranzystorów trójpoziomowego falownika z diodami poziomującymi może być o połowę mniejsze od napięcia blokowania tranzystorów w analogicznym falowniku dwupoziomowym. Pozwala to na stosowanie w konstrukcji falownika tranzystorów na mniejsze napięcie od napięcia wyjściowego falownika - a więc tranzystorów szybszych i często o mniejszych stratach - co jest niezwykle korzystne, zwłaszcza w układach przekształtnikowych dużej mocy. Generalnie, gałąź fazowa falownika składa się z liczby łączników półprzewodnikowych dwukrotnie większej od liczby kondensatorów dzielnika napięcia w obwodzie pośredniczącym. Ponadto, falownik wielopoziomowy składa się z wielu szyn wejściowych dodatnich i ujemnych przyłączonych do kondensatorów obwodu pośredniczącego za pomocą zacisków węzłowych.
Kondensatory obwodu pośredniczącego pełnią rolę magazynów energii i są połączone szeregowo ze sobą tworząc dzielnik napięcia. Zaciski węzłowe poszczególnych wyjść dzielnika połączone są z zaciskami węzłowymi diod poziomujących połączonych w grupy. Działanie poziomujące diod poziomujących polega na ograniczeniu napięcia na poszczególnych łącznikach półprzewodnikowych do poziomu napięcia źródła podzielonego przez liczbę stopni dzielnika napięcia. Niedogodnością wielopoziomowych falowników napięcia, podobnie jak dwupoziomowych falowników napięcia jest to, że napięcie wyjściowe jest zawsze mniejsze od sumy napięć na kondensatorach. Nie można podwyższać napięcia wyjściowego falownika powyżej wartości sumy napięć na zaciskach węzłowych, a maksymalna wartość napięcia na zaciskach węzłowych falownika nie może być podwyższana za pomocą odpowiednich metod sterowania łącznikami półprzewodnikowymi falownika wielopoziomowego.
Znany jest z patentu nr PL 215 666 układ falownika wielopoziomowego, zwłaszcza podwyższającego napięcie układ falownika wielopoziomowego z diodami poziomującymi podwyższającego napięcie wyjściowe w stosunku do napięcia źródła. Układ znajduje zastosowanie do przekształcania energii elektrycznej ze źródeł niskiego napięcia w postaci akumulatorów, ogniw paliwowych i ogniw fotowoltaicznych w energię prądu przemiennego o podwyższonej wartości napięcia. Układ charakteryzuje się tym, że na wejściu posiada obwód zawierający odpowiednio połączone ze sobą dwie pary dławików sprzężonych oraz dwa kondensatory. Dzięki zastosowaniu półprzewodnikowego łącznika blokującego, połączonego szeregowo ze źródłem, układ umożliwia podwyższanie napięcia wejściowego falownika wielopoziomowego w stosunku do napięcia źródła dzięki wykorzystaniu krótkotrwałych stanów zwarć gałęzi fazowych, niedozwolonych w klasycznych falownikach wielopoziomowych. Niedogodnością układu jest niekorzystnie wysoka zawartość wyższych harmonicznych w przebiegach napięcia wyjściowego falownika wielopoziomowego w stanach pracy z dużymi wartościami współczynnika podwyższania napięcia źródła. Wszystkie sterowane łączniki półprzewodnikowe wszystkich gałęzi falownika wielopoziomowego muszą być konstruowane na napięcia blokowania i prądy znacznie wyższe od napięć blokowania i prądów sterowanych łączników półprzewodnikowych w klasycznym wielopoziomowym falowniku napięcia z diodami poziomującymi o tej samej mocy i tej samej wartości znamionowej napięcia wyjściowego. Jest to spowodowane niekorzystnie dużymi wartościami prądów gałęzi fazowych podczas pracy falownika w trybie podwyższania napięcia za pomocą zwarć gałęzi.
Układ falownika wielopoziomowego obniżająco-podwyższającego napięcie składający się ze źródła napięcia o biegunie ujemnym i biegunie dodatnim, składający się ze środkowego zacisku węzłowego, z dwóch wewnętrznych zacisków węzłowych i dwóch zewnętrznych zacisków węzłowych, składający się z dwóch obwodów wejściowych w postaci czwórników, połączonych ze sobą w środkowym zacisku węzłowym, a także połączonych odpowiednio z poszczególnymi biegunami źródła napięcia oraz połączonych odpowiednio z wewnętrznymi i zewnętrznymi zaciskami węzłowymi, przy czym każdy czwórnik zawiera odpowiednio dwa dławiki, przy czym początek pierwszego dławika jest połączony z odpowiednim biegunem źródła napięcia, dwa kondensatory i jeden półprzewodnikowy łącznik blokujący, przy czym półprzewodnikowy łącznik blokujący połączony jest swoim zaciskiem wyjściowym z górnym biegunem pierwszego kondensatora i początkiem drugiego dławika i odpowiednim wewnętrznym zaciskiem węzłowym, a swoim zaciskiem wejściowym z dolnym biegunem drugiego
PL 226 635 B1 kondensatora i końcem pierwszego dławika, a dolny biegun pierwszego kondensatora w każdym czwórniku jest połączony ze środkowym zaciskiem węzłowym, a górny biegun drugiego kondensatora i koniec drugiej cewki w każdym czwórniku jest połączony z odpowiednim zewnętrznym zaciskiem węzłowym, składający się z filtra wyjściowego, z diod poziomujących, z identycznych gałęzi fazowych o liczbie o jeden mniejszej od liczby faz falownika, przy czym każda z tych gałęzi fazowych składa się ze sterowanych łączników półprzewodnikowych i przy czym skrajne zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych znajdujących się w skrajnych częściach tych gałęzi fazowych połączone są bezpośrednio z odpowiednimi wewnętrznymi zaciskami węzłowymi, a zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych znajdujące się w środku poszczególnych gałęzi fazowych połączone są z filtrem wyjściowym, a pozostałe zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych poszczególnych gałęzi fazowych połączone są ze środkowym zaciskiem węzłowym za pośrednictwem diod poziomujących, a diody poziomujące połączone są ze sobą szeregowo parami, przy czym każda para diod poziomujących ma punkt połączenia w środkowym zacisku węzłowym charakteryzuje się według wynalazku tym, że ostatnia gałąź fazowa falownika składa się z czterech sterowanych łączników półprzewodnikowych o zwiększonej wytrzymałości napięciowo-prądowej, a górny zacisk skrajnego górnego łącznika sterowanego jest połączony z górnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym, a dolny zacisk skrajnego dolnego łącznika sterowanego jest połączony z dolnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym.
Dzięki konstrukcji według wynalazku możliwe jest uzyskanie korzystnie mniejszej zawartości wyższych harmonicznych w przebiegach napięcia wyjściowego falownika w trybie podwyższania napięcia w stanach pracy z dużymi wartościami współczynnika podwyższania napięcia wejściowego. Tylko jedna gałąź falownika połączona swoim początkiem z górnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW1 a swoim końcem z dolnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW5 pracuje w trybie zwarć i musi posiadać sterowane łączniki półprzewodnikowe zwymiarowane na podwyższone napięcie i podwyższoną wartość prądu.
Rozwiązanie takie jest korzystne zwłaszcza w układach zasilania instalacji trójfazowej czteroprzewodowej. W stosowanych w takich układach falownikach wielopoziomowych trójfazowych czteroprzewodowych czwarta gałąź z natury działania układu jest przeznaczona do przewodzenia prądów o znacznie wyższej wartości niż pozostałe gałęzie fazowe.
Pozostałe gałęzie falownika mogą być zwymiarowane na znamionowe napięcie wyjściowe falownika i znamionowy prąd wyjściowy falownika, gdyż nie biorą udziału podczas pracy falownika w trybie zwarć.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest bliżej w przykładzie wykonania i na rysunku przedstawiającym schemat ideowy falownika wielopoziomowego obniżająco-podwyższającego napięcie.
Falownik wielopoziomowy o liczbie faz równej 3 i liczbie poziomów równej 3 składa się ze źródła napięcia ZN, dwóch par dławików L1, L2 oraz L3, L4, dwóch par kondensatorów C1, C2 oraz C3, C4, dwóch półprzewodnikowych łączników blokujących Ł1 i Ł2, ze środkowego zacisku węzłowego ZW3, z dwóch wewnętrznych zacisków węzłowych ZW2, ZW4, dwóch zewnętrznych zacisków węzłowych ZW1, ZW5, ośmiu sterowanych łączników półprzewodnikowych S11, S12, S13, S14, S21, S22, S23, S24, czterech sterowanych łączników półprzewodnikowych o zwiększonej wytrzymałości napięciowo-prądowej SZ1, SZ2, SZ3, SZ4, sześciu diod poziomujących D11, D12, D13, D21, D22, D23, filtra wyjściowego F i obciążenia O.
Początek pierwszego dławika L1 jest połączony z biegunem dodatnim źródła napięcia ZN, pierwszy półprzewodnikowy łącznik blokujący Ł1 połączony jest swoim zaciskiem wyjściowym z górnym biegunem pierwszego kondensatora C1, początkiem drugiego dławika L2 oraz wewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW2, a swoim zaciskiem wejściowym z dolnym biegunem drugiego kondensatora C2 i końcem pierwszego dławika L1. Górny biegun drugiego kondensatora C2 i koniec drugiego dławika L2 są połączone z górnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW1.
Początek trzeciego dławika L3 jest połączony z biegunem ujemnym źródła napięcia ZN, drugi półprzewodnikowy łącznik blokujący Ł2 połączony jest swoim zaciskiem wyjściowym z górnym - rozpatrując od strony zacisku węzłowego środkowego ZW3 - biegunem trzeciego kondensatora C3, początkiem czwartego dławika L4 oraz wewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW4, a swoim zaciskiem wejściowym z dolnym biegunem czwartego kondensatora C4 i końcem trzeciego dławika L3. Górny biegun czwartego kondensatora C4 i koniec czwartego dławika L4 są połączone z dolnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW5.
Sterowane łączniki półprzewodnikowe S11, S12, S13, S14 są połączone szeregowo tworząc pierwszą gałąź fazową. Sterowane łączniki półprzewodnikowe S21, S22, S23, S24 są połączone szeregowo
PL 226 635 B1 tworząc drugą gałąź fazową. Sterowane łączniki półprzewodnikowe o podwyższonej wytrzymałości napięciowo-prądowej SZ1, SZ2, SZ3, SZ4 są połączone szeregowo tworząc ostatnią gałąź fazową FZ.
Górne zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych S11 i S21 stanowiące górne końce pierwszych dwóch gałęzi fazowych są połączone ze sobą i z wewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW2. Dolne zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych S14 i S24 stanowiące dolne końce pierwszych dwóch gałęzi fazowych są połączone ze sobą i z zaciskiem węzłowym ZW4. Górny zacisk sterowanego łącznika półprzewodnikowego SZ1 stanowiący górny koniec ostatniej gałęzi fazowej FZ jest połączony z górnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW1. Dolny zacisk sterowanego łącznika półprzewodnikowego SZ4 stanowiący dolny koniec ostatniej gałęzi fazowej FZ jest połączony z dolnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym ZW5.
Trzy fazy filtra wyjściowego F są włączone odpowiednio pomiędzy łączniki S12 i S13, łączniki S22 i S23 oraz łączniki SZ2 i SZ3. Filtr wyjściowy F jest połączony z obciążeniem O. Początki diod poziomujących D11, D12, D13 są połączone ze sobą i ze środkowym zaciskiem węzłowym ZW3. Końce diod poziomujących D21, D22, D23 są połączone ze sobą i ze środkowym zaciskiem węzłowym ZW3. Koniec diody poziomującej D11 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe S11 i S12. Koniec diody poziomującej D12 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe S21 i S22. Koniec diody poziomującej D13 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe SZ1 i SZ2. Początek diody poziomującej D21 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe S13 i S14. Początek diody poziomującej D22 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe S23 i S24. Początek diody poziomującej D23 jest włączony pomiędzy łączniki półprzewodnikowe SZ3 i SZ4.

Claims (1)

1. Układ falownika wielopoziomowego obniżająco-podwyższającego napięcie składający się ze źródła napięcia o biegunie ujemnym i biegunie dodatnim, składający się ze środkowego zacisku węzłowego, z dwóch wewnętrznych zacisków węzłowych i dwóch zewnętrznych zacisków węzłowych, składający się z dwóch obwodów wejściowych w postaci czwórników, połączonych ze sobą w środkowym zacisku węzłowym, a także połączonych odpowiednio z poszczególnymi biegunami źródła napięcia oraz połączonych odpowiednio z wewnętrznymi i zewnętrznymi zaciskami węzłowymi, przy czym każdy czwórnik zawiera odpowiednio dwa dławiki, przy czym początek pierwszego dławika jest połączony z odpowiednim biegunem źródła napięcia, dwa kondensatory i jeden półprzewodnikowy łącznik blokujący, przy czym półprzewodnikowy łącznik blokujący połączony jest swoim zaciskiem wyjściowym z górnym biegunem pierwszego kondensatora i początkiem drugiego dławika i odpowiednim wewnętrznym zaciskiem węzłowym, a swoim zaciskiem wejściowym z dolnym biegunem drugiego kondensatora i końcem pierwszego dławika, a dolny biegun pierwszego kondensatora w każdym czwórniku jest połączony ze środkowym zaciskiem węzłowym, a górny biegun drugiego kondensatora i koniec drugiej cewki w każdym czwórniku jest połączony z odpowiednim zewnętrznym zaciskiem węzłowym, składający się z filtra wyjściowego, z diod poziomujących, z identycznych gałęzi fazowych o liczbie o jeden mniejszej od liczby faz falownika, przy czym każda z tych gałęzi fazowych składa się ze sterowanych łączników półprzewodnikowych i przy czym skrajne zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych znajdujących się w skrajnych częściach tych gałęzi fazowych połączone są bezpośrednio z odpowiednimi wewnętrznymi zaciskami węzłowymi, a zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych znajdujące się w środku poszczególnych gałęzi fazowych połączone są z filtrem wyjściowym, a pozostałe zaciski sterowanych łączników półprzewodnikowych poszczególnych gałęzi fazowych połączone są ze środkowym zaciskiem węzłowym za pośrednictwem diod poziomujących, a diody poziomujące połączone są ze sobą szeregowo parami, przy czym każda para diod poziomujących ma punkt połączenia w środkowym zacisku węzłowym, znamienny tym, że ostatnia gałąź fazowa falownika (FZ) składa się z czterech sterowanych łączników półprzewodnikowych o zwiększonej wytrzymałości napięciowoprądowej (SZ1, SZ2, SZ3, SZ4), a górny zacisk skrajnego górnego łącznika sterowanego (SZ1) jest połączony z górnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym (ZW1), a dolny zacisk skrajnego dolnego łącznika sterowanego (SZ4) jest połączony z dolnym zewnętrznym zaciskiem węzłowym (ZW5).
PL412815A 2015-06-23 2015-06-23 Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie PL226635B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412815A PL226635B1 (pl) 2015-06-23 2015-06-23 Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412815A PL226635B1 (pl) 2015-06-23 2015-06-23 Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412815A1 PL412815A1 (pl) 2017-01-02
PL226635B1 true PL226635B1 (pl) 2017-08-31

Family

ID=57629048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412815A PL226635B1 (pl) 2015-06-23 2015-06-23 Układ falownika wielopoziomowego obniżająco‑podwyższającego napięcie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226635B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412815A1 (pl) 2017-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zamiri et al. A new cascaded switched-capacitor multilevel inverter based on improved series–parallel conversion with less number of components
DK2587620T3 (en) DC bus equalization circuit
BR102014011275B1 (pt) conversor de energia multinível, e, sistema de conversão de energia
US20090244936A1 (en) Three-phase inverter
US20190058416A1 (en) Single-Phase Five-Level Active Clamping Converter Unit and Converter
CA2838862C (en) System and method for power conversion
CN107959433B (zh) 一种抑制漏电流的逆变器及逆变系统
BR102015000684B1 (pt) Sistema de conversão de potência, método para operar um conversor de múltiplos níveis, e meio legível por computador não transitório com instruções executáveis por computador
EP2611023A1 (en) Inverter device and solar grid-connected photovoltaic system using same
EP2961057A1 (en) Voltage source converter and control thereof
US10177684B2 (en) Converter for an AC system
KR20160080024A (ko) Mmc 컨버터의 서브모듈 제어기용 전원장치
CN107223304B (zh) 具有能量存储器的多电平变换器
RU2629005C2 (ru) Преобразовательный узел с параллельно включенными многоступенчатыми полупроводниковыми преобразователями, а также способ управления им
US20180241321A1 (en) Voltage source converter and control thereof
CN111555651A (zh) 多电平飞跨电容器转换器模块
BR112016023471B1 (pt) Sistema de transformação de potência de cc em cc de múltiplos módulos e sistema para regulação de transferência de potência
CN105247777A (zh) 电力电子变换器
EP2993777B1 (en) Multilevel converter
WO2014154265A1 (en) Hybrid power converter with modular multilevel strings (m2lc) in neutral point clamping topology
BR102015006966A2 (pt) Conversor de potência e sistema para conversão de potência.
Li et al. Start-up control with constant precharge current for the modular multilevel converter
CN108604797B (zh) 多电平功率变流器及用于控制多电平功率变流器的方法
CN111133668A (zh) 逆变器系统
KR101312589B1 (ko) 멀티레벨 인버터 및 그 인버터의 구동 방법