PL226459B1 - Pantograf przestrzenny stopniowy - Google Patents

Pantograf przestrzenny stopniowy

Info

Publication number
PL226459B1
PL226459B1 PL412301A PL41230115A PL226459B1 PL 226459 B1 PL226459 B1 PL 226459B1 PL 412301 A PL412301 A PL 412301A PL 41230115 A PL41230115 A PL 41230115A PL 226459 B1 PL226459 B1 PL 226459B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connector
connectors
joint
height
pantograph
Prior art date
Application number
PL412301A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412301A1 (pl
Inventor
Przemysław Filipek
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL412301A priority Critical patent/PL226459B1/pl
Publication of PL412301A1 publication Critical patent/PL412301A1/pl
Publication of PL226459B1 publication Critical patent/PL226459B1/pl

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)

Abstract

Pantograf przestrzenny stopniowy składa się z belek (1a, 1b i 1c) o jednakowych długościach. Na każdej z belek (1a, 1b i 1c) w części środkowej znajduje się przegub (2) środkowy, a na obu ich końcach znajdują się przeguby (3) końcowe. Pierwsza belka (1a) połączona jest przegubem (3) końcowym z belką drugą (1b) od strony wewnętrznej, a druga belka (1b) połączona jest przegubem (3) końcowym z belką trzecią (1c) od strony wewnętrznej. Każda pierwsza belka (1a) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z większym łącznikiem (4a) w częściach środkowych ścianek bocznych, a każda druga belka (1b) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z mniejszym łącznikiem (4b) w częściach środkowych ścianek bocznych, z kolei każda trzecia belka (1c) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z małym łącznikiem (4c) w częściach środkowych ścianek bocznych. Zewnętrzny obrys łączników (4a, 4b, 4c) posiada kształt figury geometrycznej płaskiej. Wysokość figury mniejszego łącznika (4b) jest równa wysokości figury większego łącznika (4a) pomniejszonej o grubość belki (1b) od strony każdego z boków figury większego łącznika (4a).

Description

Przedmiotem wynalazku jest pantograf przestrzenny stopniowy.
Dotychczas znany i stosowany jest z publikacji Goldstein P. „Jak mnożyć przeguby?”, miesięcznik matematyczno-fizyczno-astronomiczny DELTA, nr 12/2005 w której pantograf jest płaskim mechanizmem przegubowym, który składa się z pewnej liczby sztywnych prętów, połączonych w taki sposób, by mogły się obracać wokół punktu połączenia. Znany jest również ze zgłoszenia polskiego wynalazku nr P.396813 pantograf dla pojazdu z napędem elektrycznym, który zawiera ramę izolowaną elektrycznie od pojazdu, w której na mimośrodowym wale ułożyskowany jest wahliwie dźwigar, połączony przegubowo przynajmniej z górnym ramieniem, wyposażonym w sprzęgnięty z nim zespół ślizgowy. Pantograf jest wyposażony w elektrosilnikowy napęd podnoszenia, izolowany elektrycznie od pojazdu i od dźwigara oraz w przynajmniej jedną rozciąganą sprężynę, sprzęgniętą z dźwigarem. Napęd, za pośrednictwem elektrycznego izolatora i dwuramiennej dźwigni napędowej, ułożyskowanej wahliwie w ramie, jest sprzęgnięty z jednym końcem rozciąganej sprężyny, podczas gdy drugi koniec sprężyny jest sprzęgnięty z dźwigarem, korzystnie poprzez niekołową nawrotną przekładnię cięgnową o otwartym cięgnie, której oś obrotu pokrywa się z osią obrotu dźwigara względem ramy.
Istotą pantografu przestrzennego stopniowego posiadającego belki, łączniki i przeguby jest to, że składa się z belek o jednakowych długościach. Na każdej z belek w części środkowej znajduje się przegub środkowy, a na obu ich końcach znajdują się przeguby końcowe. Pierwsza belka połączona jest przegubem końcowym z drugą belką od strony wewnętrznej, a druga belka połączona jest przegubem końcowym z trzecią belką od strony wewnętrznej. Każda pierwsza belka połączona jest w części środkowej przegubem środkowym z większym łącznikiem w częściach środkowych ścianek bocznych, a każda druga belka połączona jest w części środkowej przegubem środkowym z mniejszym łącznikiem w częściach środkowych ścianek bocznych, z kolei każda trzecia belka połączona jest w części środkowej przegubem środkowym z małym łącznikiem w częściach środkowych ścianek bocznych. Zewnętrzny obrys łączników posiada kształt figury geometrycznej płaskiej. Wysokość figury mniejszego łącznika jest równa wysokości figury większego łącznika pomniejszonej o grubość belki od strony każdego z boków figury większego łącznika. Wysokość figury małego łącznika jest równa wysokości figury mniejszego łącznika pomniejszonej o grubość belki od strony każdego z boków figury małego łącznika. Belki połączone przegubami końcowymi tworzą kształt linii łamanej. Łączniki mogą mieć kształt figury wypukłej. Łączniki mogą mieć kształt figury wklęsłej, przy czym przeguby umieszczone są w częściach środkowych zewnętrznych boków łączników. Łączniki zamocowane są w ten sposób, że wysokość figury pierwszego łącznika jest mniejsza od wysokości figury kolejnego łącznika o wartość dwóch grubości belek. W łącznikach mogą znajdować się otwory przelotowe.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że charakteryzuje się prostą budową, dużą wytrzymałością konstrukcji, dużym przyrostem długości po rozłożeniu, cichą pracą oraz niezawodnością działania.
Wynalazek jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach na których fig. 1 przedstawia widok izometryczny pantografu w częściowym rozłożeniu w przykładzie z łącznikami w kształcie wielokąta wypukłego foremnego, fig. 2 - rzut pantografu z dołu.
Pantograf przestrzenny stopniowy składa się z belek 1a, 1b, 1c o jednakowych długościach. Na każdej z belek 1a, 1b, 1c w części środkowej znajduje się przegub 2 środkowy, a na obu ich końcach znajdują się przeguby 3 końcowe. Pierwsza belka 1a połączona jest przegubem 3 końcowym z drugą belką 1b od strony wewnętrznej, a druga belka 1b połączona jest przegubem 3 końcowym z trzecią belką 1c od strony wewnętrznej. Każda pierwsza belka 1a połączona jest w części środkowej przegubem 2 środkowym z większym łącznikiem 4a w częściach środkowych ścianek bocznych, a każda druga belka 1b połączona jest w części środkowej przegubem 2 środkowym z mniejszym łącznikiem 4b w częściach środkowych ścianek bocznych, z kolei każda trzecia belka 1c połączona jest w części środkowej przegubem 2 środkowym z małym łącznikiem 4c w częściach środkowych ścianek bocznych. Zewnętrzny obrys łączników 4a, 4b, 4c posiada kształt figury geometrycznej płaskiej. Wysokość h2 figury mniejszego łącznika 4b jest równa wysokości h1 figury większego łącznika 4a pomniejszonej o grubość g2 belki 1b od strony każdego z boków figury większego łącznika 4a. Wysokość h3 figury małego łącznika 4c jest równa wysokości h2 figury mniejszego łącznika 4b pomniejszonej o grubość g3 belki 1c od strony każdego z boków figury małego łącznika 4b. Belki 1a, 1b, 1c połączone przegubami 3 końcowymi tworzą kształt linii łamanej. Łączniki 4a, 4b, 4c mają kształt figury wypukłej. Łączniki 4a, 4b, 4c mają kształt figury wklęsłej, przy czym przeguby 2 umieszczone są w częściach środkowych zewnętrznych boków łączników 4a, 4b, 4c. Łączniki zamocowane są w ten sposób, że wysokość figury
PL 226 459 B1 pierwszego łącznika jest mniejsza od wysokości figury kolejnego łącznika o wartość dwóch grubości belek. W łącznikach 4a, 4b, 4c znajdują się otwory przelotowe usytuowane w osi pionowej pantografu.
Działanie pantografu polega na tym, że zmiana kąta a nachylenia jednej z belek 1a, 1b, 1c względem podstawy jednego z łączników 4a, 4b, 4c, powoduje wydłużanie lub skracanie długości całej konstrukcji. Przy zmniejszaniu kąta a konstrukcja się składa, a przy zwiększaniu kąta a do 90° względem podstawy jednego z łączników 4a, 4b, 4c, konstrukcja się rozkłada. Belki 1a, 1b, 1c pochylają się w jednakową stronę względem każdego z boków jednego z łączników 4a, 4b, 4c i pod jednakowymi kątami.

Claims (6)

1. Pantograf przestrzenny stopniowy posiadający belki, łączniki i przeguby, znamienny tym, że składa się z belek (1a, 1b, 1c) o jednakowych długościach, zaś na każdej z belek (1a, 1b, 1c) w części środkowej znajduje się przegub (2) środkowy, a na obu ich końcach znajdują się przeguby (3) końcowe, przy czym pierwsza belka (1a) połączona jest przegubem (3) końcowym z drugą belką (1b) od strony wewnętrznej, a druga belka (1b) połączona jest przegubem (3) końcowym z trzecią belką (1c) od strony wewnętrznej, przy czym każda pierwsza belka (1a) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z większym łącznikiem (4a) w częściach środkowych ścianek bocznych, a każda druga belka (1b) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z mniejszym łącznikiem (4b) w częściach środkowych ścianek bocznych, z kolei każda trzecia belka (1c) połączona jest w części środkowej przegubem (2) środkowym z małym łącznikiem (4c) w częściach środkowych ścianek bocznych, natomiast zewnętrzny obrys łączników (4a, 4b, 4c) posiada kształt figury geometrycznej płaskiej, przy czym wysokość (h2) figury mniejszego łącznika (4b) jest równa wysokości (h1) figury większego łącznika (4a) pomniejszonej o grubość (g2) belki (1b) od strony każdego z boków figury większego łącznika (4a), zaś wysokość (h3) figury małego łącznika (4c) jest równa wysokości (h2) figury mniejszego łącznika (4b) pomniejszonej o grubość (g3) belki (1c) od strony każdego z boków figury małego łącznika (4b).
2. Pantograf według zastrz. 1, znamienny tym, że belki (1a, 1b, 1c) połączone przegubami (3) końcowymi tworzą kształt linii łamanej.
3. Pantograf według zastrz. 1, znamienny tym, że łączniki (4a, 4b, 4c) mają kształt figury wypukłej.
4. Pantograf według zastrz. 1, znamienny tym, że łączniki (4a, 4b, 4c) mają kształt figury wklęsłej, przy czym przeguby (2) umieszczone są w częściach środkowych zewnętrznych boków łączników (4a, 4b, 4c).
5. Pantograf według zastrz. 1, 3, 4, znamienny tym, że łączniki (4a, 4b, 4c) zamocowane są w ten sposób, że wysokość figury pierwszego łącznika jest mniejsza od wysokości figury kolejnego łącznika o wartość dwóch grubości belek.
6. Pantograf według zastrz. 1, 3, 4, 5, znamienny tym, że w łącznikach (4a, 4b, 4c) znajdują się otwory przelotowe usytuowane w osi pionowej pantografu.
PL412301A 2015-05-11 2015-05-11 Pantograf przestrzenny stopniowy PL226459B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412301A PL226459B1 (pl) 2015-05-11 2015-05-11 Pantograf przestrzenny stopniowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412301A PL226459B1 (pl) 2015-05-11 2015-05-11 Pantograf przestrzenny stopniowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412301A1 PL412301A1 (pl) 2016-11-21
PL226459B1 true PL226459B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=57287987

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412301A PL226459B1 (pl) 2015-05-11 2015-05-11 Pantograf przestrzenny stopniowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226459B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412301A1 (pl) 2016-11-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2629867B1 (en) A toy building set
CN107482322B (zh) 一种基于张拉结构的可展开抛物柱面天线
CN104889976B (zh) 一种三转动解耦球面并联机器人机构
CN103848328B (zh) 乘客传送设备
EP3045274A3 (en) Robotic arm with five-bar spherical linkage
JP2014168818A5 (pl)
JP2017060769A (ja) ロープガイド装置及びこれを有する歩行用ステッキチェア
RU2019131361A (ru) Цепной конвейер и сцепное звено для него
ES2835034T3 (es) Góndola de turbina eólica con estructura de armazón trasera
CN110301024A (zh) 摇杆机构和具有该摇杆机构的遥控器
US9270021B1 (en) Low-profile mast array
WO2010099175A3 (en) Mechanical joint with hydraulic actuators and an involute-shaped cam
CN102377122A (zh) 一种架空输电线路球绞式联结金具
PL226459B1 (pl) Pantograf przestrzenny stopniowy
EP2515198A3 (en) Slidable mobile terminal
FR2938709B1 (fr) Cablage electrique dans une articulation
TWI362953B (pl)
PL226460B1 (pl) Pantograf przestrzenny prosty
US11600906B2 (en) Mounting assemblies and mounting kit for base station antennas
EP2385404A3 (en) Connectors and assemblies having a plurality of moveable mating arrays
JP5225167B2 (ja) 断路器
JP2020010304A (ja) 無給電中継装置
AU2016201850B2 (en) Tent assembly
EP1992586A3 (en) Mechanism for adjusting distance between first and second support members
EP2345916A3 (en) Connectors and assemblies having a plurality of moveable mating arrays