PL226347B1 - Przesyp - Google Patents

Przesyp

Info

Publication number
PL226347B1
PL226347B1 PL406952A PL40695214A PL226347B1 PL 226347 B1 PL226347 B1 PL 226347B1 PL 406952 A PL406952 A PL 406952A PL 40695214 A PL40695214 A PL 40695214A PL 226347 B1 PL226347 B1 PL 226347B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyors
conveyor
belt
movement
discharge
Prior art date
Application number
PL406952A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406952A1 (pl
Inventor
Marek Kalita
Danuta Cebula
Dariusz Prostański
Dominik Bałaga
Michał Siegmund
Janusz Sedlaczek
Original Assignee
Inst Techniki Górniczej Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Techniki Górniczej Komag filed Critical Inst Techniki Górniczej Komag
Priority to PL406952A priority Critical patent/PL226347B1/pl
Publication of PL406952A1 publication Critical patent/PL406952A1/pl
Publication of PL226347B1 publication Critical patent/PL226347B1/pl

Links

Landscapes

  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Abstract

Przesyp z układem urządzeń zapobiegających gromadzeniu się zanieczyszczeń w jego obrębie podczas przekazywania transportowanego materiału z jednego przenośnika na drugi charakteryzuje się tym, że w obrębie przesypu, pomiędzy wysypującym przenośnikiem (1), przekazującym nadawę (3) na odbierający przenośnik (2) jest zamocowane stabilnie względem tych dwóch przenośników przechwytujące urządzenie (4), korzystnie taśmowe. Początek bieżni przechwytującego urządzenia (4) jest usytuowany pod zrzutem zanieczyszczeń z wysypującego przenośnika (1), a koniec trasy znajduje się nad trasą przenośnika odbierającego (2). Przechwytujące urządzenie (4) jest usytuowane względem przenośników (1, 2) równolegle lub skośnie. Ruch przechwytującego urządzenia (4) jest sprzężony z ruchem przenośników (1, 2) za pośrednictwem impulsu elektrycznego lub mechanicznego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przesyp z układem urządzeń zapobiegających gromadzeniu się zanieczyszczeń w jego obrębie podczas przekazywania transportowanego materiału, zwłaszcza z jednego przenośnika taśmowego na drugi.
Znany jest z opisu patentowego wynalazku nr PL 63 967 przesyp przenośnikowy, który ma między bębnem zrzutowym a przenośnikiem odbierającym umieszczoną zsuwnię z krótką bieżnią. Zsuwnia ta jest zawieszona przegubowo i wychylnie w pewnej odległości od bębna zrzutowego tworząc szczelinę między bębnem i górną krawędzią zsuwni. Szczelina ma kształt podłużny i usytuowana jest równolegle do osi bębna zrzutowego. Bieżnia zsuwni ma w przekroju podłużnym kształt odcinka łuku lub może być wyposażona w krótki ruszt usytuowany bezpośrednio przy przenośniku odbierającym.
Znany jest też, z opisu patentowego wynalazku nr PL 100 404, przesyp przeznaczony do przekazywania urobku z jednego przenośnika taśmowego na drugi, który ma stalowe pręty, o dowolnym profilu, ułożone równolegle do osi podłużnej przenośnika odbierającego. Pręty te są rozmieszczone w pewnych odstępach od siebie i nachylone pod kątem równym lub mniejszym od kąta naturalnego zsypu urobku. Końce prętów są połączone trwale z obu stron za pośrednictwem blach. Również z boków pręty ograniczone są pionowo usytuowanymi blachami, które nadają kierunek przesypywanemu urobkowi. Ponadto blachy boczne wyposażone są w uchwyty mocujące przesyp do korpusu bębna wysypowego przenośnika taśmowego.
Znany jest również, z opisu patentowego wynalazku nr PL 169 400, przesyp osiowo-kątowy zawierający jednostronną zsuwnię mającą klapy sprzężone z mechanizmem dźwigniowym, służący do kierowania strugi nosiwa w miejscu jego przeładunku z jednego przenośnika na drugi. Przesyp ten ma płaszczyznę zsypną z bocznymi blachami usytuowaną pod kątem w stosunku do podającego przenośnika i skierowaną na odbierający kątowo usytuowany przenośnik. Płaszczyzna zsypna w obszarze nad odbierającym, osiowo usytuowanym przenośnikiem jest dwudzielna i składa się z klap odchylanych wokół sworzni dźwigniowymi układami.
W obrębie większości przesypów, w następstwie dużej wilgotności transportowanej przez urządzenia odstawcze nadawy, między innymi na skutek działania instalacji zraszających, występuje duże nagromadzenie zanieczyszczeń powstających w wyniku spadania poza przesyp przylepionych do taśmy urządzenia odstawczego resztek transportowanej nadawy, która. Resztki te odpadają od taśmy pod swoim ciężarem lub w wyniku pracy urządzenia czyszczącego taśmę. Zalegające na spągu, często znaczne ilości tak nagromadzonej nadawy, są kłopotliwe i muszą być usuwane. Dotychczas jednak brak rozwiązań, które by w sposób zmechanizowany rozwiązywały ten problem i obecnie nagromadzone zanieczyszczenia usuwane są w prymitywny sposób za pomocą łopat.
Przesyp według wynalazku charakteryzuje się tym, że pomiędzy przenośnikami, wysypującym i odbierającym, ma zamocowane stabilnie względem tych przenośników przechwytujące urządzenie, korzystnie taśmowe, którego początek bieżni jest usytuowany pod zrzutem zanieczyszczeń z wysypującego przenośnika, a koniec trasy znajduje się nad trasą przenośnika odbierającego.
Przechwytujące urządzenie może być usytuowane względem przenośników wysypującego i odbierającego równolegle lub skośnie.
Przechwytujące urządzenie wyposażone jest w zgarniak do kierowania na odbierający przenośnik tej części nadawy, która spada poza obszar przesypu.
Ponadto, przechwytujące urządzenie posiada boczne burty.
Poza tym, przechwytujące urządzenie jest wyposażone w napędzające urządzenie małej mechanizacji o napędzie pneumatycznym/elektrycznym/hydraulicznym.
Ruch przechwytującego urządzenia jest sprzężony z ruchem przenośników wysypującego i/lub odbierającego za pośrednictwem impulsu elektrycznego pochodzącego od uruchomienia napędowych silników tych przenośników lub za pośrednictwem impulsu mechanicznego pochodzącego od ruchu taśmy tych przenośników.
Rozwiązanie według wynalazku w przykładowym wykonaniu pokazano na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje w widoku z boku w sposób schematyczny usytuowanie urządzeń w układzie równoległym w obszarze przesypu taśmowych przenośników, fig. 2 przedstawia w widoku z boku inny układ przesypu taśmowych przenośników i pokazanego w perspektywie skośnego względem nich usytuowania przechwytującego taśmowego urządzenia, zaś fig. 3 pokazuje samo przechwytujące taśmowe urządzenie w widoku perspektywicznym.
PL 226 347 B1
W obszarze przesypu, pomiędzy taśmowym wysypującym przenośnikiem 1 i taśmowym odbierającym przenośnikiem 2, przekazujących sobie nadawę 3 umieszczono taśmowe przechwytujące urządzenie 4. Taśmowe przechwytujące urządzenie 4 składa się z taśmy 5, zgarniaka 6, nośnej ramy 7, pneumatycznego napędu 8 w postaci kątowej zakrętarki, przenoszącego napęd zespołu 9, napinającego zespołu 10 i pośredniej rolki 11. Taśmowe przechwytujące urządzenie 4 jest zamocowane stabilnie względem przenośników 1 i 2 i ma początek bieżni usytuowany pod zrzutem zanieczyszczeń z wysypującego przenośnika 1. Koniec trasy taśmowego przechwytującego urządzenia 4 znajduje się nad taśmą odbierającego przenośnika 2. Takie usytuowanie taśmowego przechwytującego urządzenia 4 sprawia, że na jego ruchomą taśmę 5 przechwytywana jest ta część 3a nadawy 3, która normalnie spadłaby poza obszar przesypu i nie zostałaby przekazana na odbierający przenośnik 2. Część 3a nadawy 3 pochodzi z opadów przylepionej do taśmy przenośnika 1 resztek nadawy 3a lub jest wynikiem działania skrobaka 13 lub innego zespołu czyszczącego taśmę tego przenośnika. Taśmowe przechwytujące urządzenie 4 transportuje część 3a nadawy 3 i za pomocą zgarniaka 6 skierowuje ją na odbierający przenośnik 2. Zastosowanie w taśmowym przechwytującym urządzeniu 4 zgarniaka 6 zapewnia korzystne ukierunkowanie części 3a nadawy 3 dodatkowo przekazywanej na odbierający przenośnik 2. Kierunek ruchu taśmy 5 przechwytującego urządzenia 4 transportującej część 3a jest współbieżny z kierunkiem ruchu nadawy 3 na przenośnikach 1 i 2. Dla poprawy skuteczności wychwytywania i przekazywania części 3a nadawy 3, taśmowe przechwytujące urządzenie 4 jest wyposażone w boczne burty 12. Taśmowe przechwytujące urządzenie 4 jest podwieszone do konstrukcji jednego z przenośników lub obudowy wyrobiska za pomocą cięgien 14. Może ono być również posadowione na odpowiedniej konstrukcji zbudowanej na spągu. Trasy przenośników 1 i 2 mogą być usytuowane równolegle względem taśmowego przechwytującego urządzenia 4 lub, alternatywnie, taśmowe przechwytujące urządzenie 4 może być umieszczone skośnie w stosunku do tras przenośników 1 i 2.
Układ według wynalazku może być zrealizowany nie tylko dla przesypów przenośników taśm owych, ale również dla przesypów innych typów przenośników, na przykład zgrzebłowych. Przechwytujące urządzenie 4 alternatywnie może być zbudowane w formie krótkiego innego typu przenośnikowego urządzenia transportującego część 3a nadawy 3, na przykład w formie przenośnika zgrzebłowego. Jako napęd 8 przechwytującego urządzenia 4 może być wykorzystane inne urządzenie małej mechanizacji w wersji elektrycznej lub hydraulicznej. Jako napęd 8 może być także zastosowany odrębny własny silnik elektryczny, pneumatyczny bądź hydrauliczny. Praca przechwytującego urządzenia 4 może być niezależna lub może być sprzężona z pracą przenośników 1 i 2, poprzez impuls elektryczny pochodzący od uruchomienia napędowych silników tych przenośników lub impuls mechaniczny p ochodzący od ruchu taśmy przenośników.

Claims (8)

1. Przesyp z układem urządzeń zapobiegających gromadzeniu się zanieczyszczeń w jego obrębie podczas przekazywania transportowanego materiału z jednego przenośnika na drugi, w szczególności dotyczący przenośników taśmowych, znamienny tym, że w obrębie przesypu, pomiędzy wysypującym przenośnikiem (1), przekazującym nadawę (3) na odbierający przenośnik (2) ma zamocowane stabilnie względem tych przenośników (1) i (2) przechwytujące urządzenie (4), korzystnie taśmowe, którego początek bieżni jest usytuowany pod zrzutem zanieczyszczeń z wysypującego przenośnika (1), a koniec trasy znajduje się nad trasą przenośnika odbierającego (2).
2. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że przechwytujące urządzenie (4) jest usytuowane równolegle względem przenośników (1) i (2).
3. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że przechwytujące urządzenie (4) umieszczone jest skośnie w stosunku do przenośników (1) i (2).
4. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że przechwytujące urządzenie (4) ma zgarniak (6) do kierowania na odbierający przenośnik (2) tej części (3a) nadawy (3), która spada poza obszar przesypu.
5. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że przechwytujące urządzenie (4) posiada boczne burty (12).
PL 226 347 B1
6. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że przechwytujące urządzenie (4) jest wyposażone w napędzające urządzenie (8) małej mechanizacji o napędzie pneumatycznym//elektrycznym/hydraulicznym.
7. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że ruch przechwytującego urządzenia (4) jest sprzężony z ruchem przenośników (1) i/lub (2) za pośrednictwem impulsu elektrycznego pochodzącego od uruchomienia napędowych silników tych przenośników.
8. Przesyp według zastrz. 1, znamienny tym, że ruch przechwytującego urządzenia (4) jest sprzężony z ruchem przenośników (1) i/lub (2) za pośrednictwem impulsu mechanicznego pochodzącego od ruchu taśmy tych przenośników.
PL406952A 2014-01-27 2014-01-27 Przesyp PL226347B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406952A PL226347B1 (pl) 2014-01-27 2014-01-27 Przesyp

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406952A PL226347B1 (pl) 2014-01-27 2014-01-27 Przesyp

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406952A1 PL406952A1 (pl) 2015-08-03
PL226347B1 true PL226347B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=53723583

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406952A PL226347B1 (pl) 2014-01-27 2014-01-27 Przesyp

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226347B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL406952A1 (pl) 2015-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5156828B2 (ja) 軌道の締結金具を収容しかつ貯蔵するための機械ならびに方法
US8590695B2 (en) Techniques for the conveyance of solid combustible material
KR101424425B1 (ko) 버켓용 부착광 제거장치
CN103459723A (zh) 用于清筛轨道的碎石道碴的方法和机械组
KR101778362B1 (ko) 절단스크랩 분리수거장치
CN105059873A (zh) 一种胶带运输机自动集渣装置
EA005324B1 (ru) Самоочищающийся закрытый ленточный конвейер для сыпучих материалов
NL8401329A (nl) Bandtransporteur voor het verticaal of steil transporteren van stortgoed.
EA030506B1 (ru) Грузовой вагон с отдельно управляемыми сбрасывающими устройствами
PL226347B1 (pl) Przesyp
KR101676029B1 (ko) 콘베이어 슈트
RU2246568C2 (ru) Путевая машина
CN109516147A (zh) 一种送料装置
JP5479847B2 (ja) コンベア装置
KR20190001589U (ko) 컨베이어용 부착물 제거장치
JP5434723B2 (ja) ヤード移動機
CN105059874A (zh) 用于皮带输送机的辊筒清洁装置
KR101281771B1 (ko) 낙광 이송 장치
CN202414738U (zh) 带有压带式多点卸料器的胶带输送机
JP2004035244A (ja) スクレーパ式チェーンコンベア
JP5601151B2 (ja) 定量切り出し装置用ホッパースカート装置
JP5494006B2 (ja) リクレーマ
CA2929712C (en) A self cleaning apparatus for a belt conveyor
KR20200067548A (ko) 컨베이어 벨트용 일체형 클리닝 장치
CN102556642A (zh) 带有压带式多点卸料器的胶带输送机