PL226246B1 - Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym - Google Patents

Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym

Info

Publication number
PL226246B1
PL226246B1 PL412172A PL41217215A PL226246B1 PL 226246 B1 PL226246 B1 PL 226246B1 PL 412172 A PL412172 A PL 412172A PL 41217215 A PL41217215 A PL 41217215A PL 226246 B1 PL226246 B1 PL 226246B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
planter
seedlings
feeder
planting
Prior art date
Application number
PL412172A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412172A1 (pl
Inventor
Jacek Brzózko
Jacek Brzozko
Jarosław Harasimik
Jaroslaw Harasimik
Original Assignee
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie filed Critical Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Priority to PL412172A priority Critical patent/PL226246B1/pl
Publication of PL412172A1 publication Critical patent/PL412172A1/pl
Publication of PL226246B1 publication Critical patent/PL226246B1/pl

Links

Landscapes

  • Transplanting Machines (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sadzarka przeznaczona do wysadzania sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, czyli z bryłką korzeniową.
Sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym produkuje się w szkółkach w różnego rodzaju pojemnikach z podłożem, np. w doniczkach. Gotowe sadzonki z przerośniętym systemem korzeniowym wysadza się w miejscu przeznaczenia. Stosowanie takich sadzonek w uprawie i hodowli lasu pozwala osiągnąć wiele korzyści, np.: zabezpieczenie korzeni przed obsychaniem i uszkodzeniami mechanicznymi, ułatwienie mikoryzowania sadzonek, podniesienie stopnia tzw. udatności upraw, znaczne wydłużenie okresu zakładania upraw poza terminy przyjęte dla sadzonek z odsłoniętym systemem korzeniowym.
Sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym wysadza się na powierzchniach przeznaczonych do zalesienia, jak również na uprzednio przygotowanych powierzchniach leśnych przeznaczonych do odnowień sztucznych.
Proces sadzenia sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym realizuje się za pomocą sadzarek skonstruowanych w oparciu o ramę lub belkę nośną połączoną z trzypunktowym układem zawieszenia ciągnika. Do ramy zazwyczaj zamocowane są koła jezdne i system wysadzania sadzonek oraz siedzenie dla operatora. Sadzarki są wyposażone w bruzdowniki (redlice) służące do wykonywania bruzd oraz w elementy zasypujące i zaciskające wysadzany materiał.
Przykładowo sadzarki do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym znane są z polskich opisów patentowych PL 118 262 i PL 197 368.
W pierwszym z wyżej wymienionych opisów przedstawiona jest sadzarka leśna, której rama jest przegubowo połączona z ciągnikiem. Na ramie są umieszczone siedzenia dla osób obsługujących sadzarkę oraz pojemniki na sadzonki. Sadzarka jest wyposażona w aparat sadzący do mechanicznego podawania sadzonek do bruzdy wykonanej przez bruzdownik. Ponadto sadzarka posiada dwa koła zaciskające zawieszone na ramie dodatkowej i napędzające aparat sadzący. Rama dodatkowa połączona jest z ramą sadzarki sprężynami, co zapewnia równomierny docisk kół zaciskających. Głównym elementem roboczym jest bruzdownik, tworzący w glebie ciągłą szparę. Sadzonki w glebie umieszczane są za pośrednictwem ramion zakończonych chwytakami, do których ręcznie podawane są sadzonki.
Sadzarka przedstawiona w opisie PL 197 368 posiada karuzelowy zespół wysadzający, do którego podaje się ręcznie sadzonki. I w tym przypadku belka nośna jest zamocowana na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Sekcja wysadzająca składa się z ramy zamocowanej przegubowo na belce nośnej, karuzelowego mechanizmu wysadzającego, redlicy, wypychacza sadzonek, a ponadto wyposażona jest w zasobnik na rozsadę i siodełko dla operatora. Wypychacz sadzonek jest zamocowany ruchomo w korpusie mechanizmu karuzelowego, a ruch posuwisto-zwrotny wypychacza w płaszczyźnie równoległej do powierzchni gruntu jest powodowany przez krzywkę posiadającą występy w ilości odpowiadającej liczbie gniazd mechanizmu karuzelowego. Ten ruch wypychacza oraz odpowiednie ukształtowanie redlicy zapobiegają przewracaniu się sadzonek po ich opadnięciu na dno redlicy oraz podczas wypychania i spadania z redlicy do bruzdy w gruncie.
Opisane wyżej sadzarki sprawdzają się podczas sadzenia sadzonek w terenie łatwo dostępnym, o dużej powierzchni. Tymczasem sadzonki wyprodukowane z zakrytym systemem korzeniowym przeznacza się często do zalesień i odnowień w warunkach trudnych, np. tereny górskie, powierzchnie silnie zachwaszczające się, tereny poprzemysłowe oraz do wykonania poprawek i uzupełnień. Istotnym problemem podczas operacji sadzenia na powierzchniach leśnych jest ograniczone pole manewrowania dla agregatów ciągnikowych. Prowadzi to do pomijania części powierzchni przeznaczonych pod odnowienia, szczególnie pod okapem drzew. W takim terenie trudno też jest wykonać bruzdę, do której wypycha się sadzonki. W takich trudnych warunkach terenowych stosuje się najczęściej ręczne sadzenie sadzonek.
Celem wynalazku było opracowanie sadzarki o konstrukcji dostosowanej do użytkowania w trudnych warunkach leśnych.
Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym według wynalazku posiada ramę nośną z parą kół jezdnych, układ wysadzający zawierający podajnik sadzonek oraz koła zaciskowe umieszczone na ramie dodatkowej umiejscowione pod kątem w stosunku do osi jazdy. Sadzarka charakteryzuje się tym, że rama ma kształt prostokąta, jedno z kół jezdnych pozostaje w kontakcie z połączoną z ramą rolką pomiarową, która przekazuje informacje o prędkości obrotowej koła jezdnego
PL 226 246 B1 do sterownika silnika hydraulicznego napędu układu wysadzającego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie silnika. Silnik ten, za pomocą przekładni łańcuchowej, jest połączony z obrotowymi tarczami wysadzającymi, do których następnie połączony jest podajnik sadzonek zakończony w dolnej części dwoma ruchomymi łopatkami połączonymi z podajnikiem za pomocą cięgieł i pierścienia wodzącego napędzanego siłownikiem hydraulicznym dwustronnego działania. Dodatkowa rama kół zaciskowych jest zamocowana do ramy głównej w dolnej części, a w górnej połączona jest z nią przez sprężynę dociskową.
Korzystnie do przedniej części ramy zamocowany jest co najmniej jeden pojemnik na sadzonki. Tarcze wysadzające posiadają korzystnie szereg otworów na różnych promieniach do regulacji głębokości pracy podajnika sadzonek. Sprężyna łącząca koła zaciskowe z ramą korzystnie posiada nakrętkę do regulacji długości sprężyny. Podajnik sadzonek w górnej części jest korzystnie zakończony koszem ułatwiającym podawanie sadzonek.
Sadzarka według wynalazku jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach na powierzchniach o ograniczonym polu manewrowania. Sadzarka nie posiada bruzdownika, a otwory w ziemi są wykonywane przez aktywne ruchome łopatki. Łopatki napędzane siłownikiem hydraulicznym dwustronnego działania, poprzez cięgła i pierścień wodzący, rozpychają glebę na boki. Otwory w napędowych tarczach wysadzających zapewniających ruch podajnika sadzonek pozwalają na regulację głębokości pracy łopatek.
Chwilową zerową prędkość wypadkową w chwili uwolnienia sadzonki uzyskuje się poprzez zastosowanie regulowanego automatycznie silnikiem hydraulicznym podajnika sterowanego rolką zbierającą dane bezpośrednio z powierzchni koła jezdnego. Wielkość odstępów pomiędzy miejscami wysadzania sadzonek jest regulowana za pomocą układu pomiarowego, w którym obroty koła jezdnego są przenoszone na rolkę pomiarową, a następnie przeliczane przez sterownik, co pozwala na określenie wymaganej prędkości obrotowej tarczy podajnika w stosunku do pokonanej odległości.
Możliwość regulacji długości sprężyny pozwala na zmianę siły nacisku kół zaciskowych na glebę.
Sadzarka według wynalazku może być połączona z małym pojazdem typu quad, co znacznie ułatwia manewrowanie w ograniczonej przestrzeni w porównaniu z sadzarkami ciągnikowymi.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia widok sadzarki, fig. 2 przedstawia widok sadzarki z boku, a fig. 3 przedstawia rysunek złożeniowy podajnika sadzonek z łopatkami.
Sadzarka posiada ramę nośną 1, do której zamontowane są poszczególne układy maszyny. Układ jezdny tworzy para kół ogumionych 2, ułożyskowanych na półosiach, które są bezpośrednio połączone z ramą nośną za pomocą połączeń śrubowych. Do ramy umocowany jest także układ pomiarowy. Napęd na rolkę pomiarową 3 wyposażoną w czujnik przenoszony jest za pomocą prawego koła jezdnego. Obroty rolki przeliczane są przez sterownik, co pozwala na określenie prędkości sadzenia i pokonanej odległości. Wartości te są niezbędne do sterowania układem za pomocą sterownika. Na ramie w przedniej części maszyny za pomocą wsporników i profili giętych zamocowane są dwie skrzynie na sadzonki 4, pełniące rolę bufora na czas sadzenia. Maszyna posiada dyszel 5 z możliwością regulacji jego długości oraz z zaczepem kulowym 6, do połączenia jej z czterokołowym pojazdem terenowym typu quad. W tylnej części umiejscowiony jest układ zaciskający sadzonki. Składa się on z ramion 7, przegubowo zamocowanych do ramy 1. Na końcu ramion znajdują się koła zaciskające 8, które zagęszczają glebę. Są one zamontowane pod kątem w stosunku do osi jazdy, co polepsza zaciskanie gleby wokół sadzonek. Nacisk na koła zaciskające realizowany jest za pomocą sprężyny 9. Możliwa jest regulacja jej długości za pomocą nakrętki 10, co skutkuje zmianą nacisku kół na glebę. W centralnym miejscu umiejscowiony jest układ wysadzający nie posiadający bruzdownika, składający się z silnika hydraulicznego 11, przekładni łańcuchowej 12, obrotowych tarcz podajnika 13, dwóch giętych profili blaszanych połączonych ze sobą, stanowiących podajnik sadzonek 14. W górnej części tych elementów umiejscowiony został kosz 15, ułatwiający operatorowi trafienie sadzonką do podajnika podczas sadzenia. W dolnej części układu zamontowano obejmę z czterema czopami, na których umocowane są łopatki aktywne 16, oddziaływujące na glebę. Ich zadaniem jest wykonanie otworu w glebie pod sadzonkę. Ruch elementów aktywnych realizowany jest za pośrednictwem cięgieł 17 i pierścienia wodzącego 18, który bezpośrednio napędzany jest siłownikiem hydraulicznym dwustronnego działania 19. W środkowej części rynien, zainstalowano mocowanie siłownika 20 oraz umiejscowiono obejmy z czopami 21. Za ich pomocą układ połączony jest z tarczami napędowymi. Tarcze 13 posiadają szereg otworów na różnych promieniach. Pełnią one funkcje regulacji głębokości pracy elementów aktywnych.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym posiadająca ramę nośną z parą kół jezdnych, układ wysadzający zawierający podajnik sadzonek oraz koła zaciskowe umieszczone na ramie dodatkowej umiejscowione pod kątem w stosunku do osi jazdy, znamienna tym, że rama (1) ma kształt prostokąta, jedno z kół jezdnych (2) pozostaje w kontakcie z połączoną z ramą rolką pomiarową (3), która współpracuje ze sterownikiem silnika hydraulicznego (11) napędu układu wysadzającego, który to silnik, za pomocą przekładni łańcuchowej (12), jest połączony z obrotowymi tarczami podajnikowymi (13), do których podłączony jest podajnik sadzonek (14) zakończony w dolnej części ruchomymi łopatkami (16) połączonymi z podajnikiem (14) za pomocą cięgieł (17) i pierścienia wodzącego (18) napędzanego siłownikiem hydraulicznym dwustronnego działania (19), zaś dodatkowa rama (7) kół zaciskowych (8) jest zamocowana do ramy (1) w dolnej części, a w górnej połączona jest z ramą przez sprężynę dociskową (9).
  2. 2. Sadzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada dyszel (5) o regulowanej długości z zaczepem kulowym (6).
  3. 3. Sadzarka według zastrz. 1, znamienna tym, że tarcze obrotowe (13) posiadają szereg otworów na różnych promieniach do regulacji głębokości pracy podajnika sadzonek (14).
  4. 4. Sadzarka według zastrz 1, znamienna tym, że podajnik sadzonek (14) w górnej części jest zakończony koszem (15).
PL412172A 2015-04-28 2015-04-28 Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym PL226246B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412172A PL226246B1 (pl) 2015-04-28 2015-04-28 Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412172A PL226246B1 (pl) 2015-04-28 2015-04-28 Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412172A1 PL412172A1 (pl) 2016-11-07
PL226246B1 true PL226246B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=57210586

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412172A PL226246B1 (pl) 2015-04-28 2015-04-28 Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226246B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412172A1 (pl) 2016-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6997120B2 (en) Planting apparatus and method
EP2622955B2 (de) Landwirtschaftliche Maschine mit einem System zur selbsttätigen Einstellung eines Bearbeitungsparameters und zugehöriges Verfahren
US4141302A (en) Furrow opener and apparatus for no-tillage transplanters and planters
US4054007A (en) Row-crop tillage and treating device
CN105451537A (zh) 用于种植和处理农业植物种苗的设备
SE529190C2 (sv) Lantbruksmaskin för jordbearbetning
US20130008360A1 (en) Automatic guidance system for pull-type agricultural implement
DK2793544T3 (en) Agricultural machine with improved ground following for working members
US20190166753A1 (en) Reconfigurable tillage system
HU205225B (en) Tiller for cultures sown in rows
US2715882A (en) Grass planting machine
CN115361862A (zh) 种植设备
US3830311A (en) Universal tool carrier
PL226246B1 (pl) Sadzarka do sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym
US2221769A (en) Tractor attachment
US20220022359A1 (en) Method for Weeding and a Weeding Rod
EP2954767A1 (fr) Semoir comportant des outils ouvreurs et des outils semeurs avec un châssis perfectionné
SE1151030A1 (sv) Jordbruksmaskin försedd med förskjutbar redskapssektion
JP2010142132A (ja) 野菜移植機
EP3294049B1 (en) An agricultural implement for use in a field comprising pre-prepared tracks
US20110192619A1 (en) Tractor-propelled cultivator having flexible weeder blade
RU2772843C2 (ru) Прицепной сельскохозяйственный рабочий механизм
US11083123B2 (en) Multi-purpose agricultural implement
CA2542541C (en) Parallel link trailing arm for seeders
US56183A (en) Improvement in corn-planters