PL226042B1 - Listwa przypodlogowa - Google Patents

Listwa przypodlogowa

Info

Publication number
PL226042B1
PL226042B1 PL391470A PL39147010A PL226042B1 PL 226042 B1 PL226042 B1 PL 226042B1 PL 391470 A PL391470 A PL 391470A PL 39147010 A PL39147010 A PL 39147010A PL 226042 B1 PL226042 B1 PL 226042B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
recess
section
bendability
masking part
Prior art date
Application number
PL391470A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391470A1 (pl
Inventor
Piotr Wit Voelkel
Original Assignee
Vox Industrie Spółka Akcyjna Profile Spółka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vox Industrie Spółka Akcyjna Profile Spółka Komandytowa filed Critical Vox Industrie Spółka Akcyjna Profile Spółka Komandytowa
Priority to PL391470A priority Critical patent/PL226042B1/pl
Publication of PL391470A1 publication Critical patent/PL391470A1/pl
Publication of PL226042B1 publication Critical patent/PL226042B1/pl

Links

Landscapes

  • Details Or Accessories Of Spraying Plant Or Apparatus (AREA)

Abstract

Listwa przypodłogowa składa się z części maskującej (A), stanowiącej element bazowy i zaślepki (B) połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z gniazda i zaczepu (B1). Część maskująca (A) ma formę kształtownika o przekroju poprzecznym stałym, niezmiennym na całej jego długości, przy czym lico części maskującej (A) stanowią fragmenty jej powierzchni, będące połączeniami płaszczyzn z wycinkami pobocznic cylindrów. Promieniej krzywizn fragmentów pobocznic cylindrów biegną w różnych kierunkach. Gniazdo tworzą krawędzie części maskującej usytuowane w okolicy wlotu zagłębienia (A2), znajdującego się w części maskującej (A). W części ścianki zagłębienia (A3), leżącej między krawędziami części maskującej, znajduje się obszar (C) o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia (A3). Obszarem (C) o zwiększonej podatności na zginanie względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia (A3) jest pasek wstawki z materiału o zwiększonej podatności na zginanie względem podatności na zginanie materiału pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia (A3).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest listwa przypodłogowa, przeznaczona do maskowania szczeliny w miejscu przejścia ściany w podłogę oraz umożliwiająca prowadzenie przewodów elektrycznych, przebiegających w strefach przejścia ściany w podłogę.
Z polskiego zgłoszenia wynalazku numer P 375466 znana jest listwa przypodłogowa zbudowana z części maskującej i zaślepki połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z mocująco-zatrzaskowego gniazda i zaczepu. Mocująco-zatrzaskowym gniazdem jest przestrzeń stworzona przez dwa trapezy stykające się ze sobą dłuższymi podstawami posiadające pionową ścianę z mocującymi otworami. Zatrzaskiem są ramiona zaślepki zakończone profilami w kształcie litery „v”. Górny odcinek maskującej części z elastyczną końcówką ma kształt łuku i przechodzi poza płaszczyznę pionowej ściany gniazda tworząc z nią kąt 60o-70°. Dolny odcinek maskującej części z elastyczną końcówką, przechodzący dwoma łukami, wklęsłym i wypukłym, do płaszczyzny poziomej tworzy z nią kąt 60°-70°.
Z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego numer W 100252 znana jest listwa przypodłogowa, składająca się z profilu przyściennego mocowanego bezpośrednio do ściany budynku oraz zacisk anego na nim profilu frontowego, oklejonego od strony zewnętrznej folią dekoracyjną, przy czym krawędzie wzdłużne profilu frontowego posiadają utworzone w wyniku zagięcia folii dekoracyjnej elastyczne wypustki.
Z polskiego opisu wzoru użytkowego numer Ru 63142 znana jest listwa przypodłogowa składająca się z dwóch profili, to znaczy profilu podstawy i profilu osłonowego. Profil podstawy ma kształt trapezowy i wyposażony jest w odgięte z zewnątrz ramię. Zewnętrzne zakończenie ramienia odchylone jest na zewnątrz. Od strony dłuższej podstawy (otwartej) profil podstawy posiada przewężenie ograniczone dwiema pochylonymi płaszczyznami. W dolnej ściance profiluje znajduje się szereg przelotowych otworów. Profil osłonowy posiada długie ramię i zagięte pod kątem krótkie ramię, połączone łukowato z długim ramieniem. Przy drugim zakończeniu długiego ramienia, po stronie wewnętrznej profilu osłonowego, znajdują się dwa odstające żebra osadcze, których ścianki zewnętrzne mają wybrzuszenia zazębiające się z krawędziami kształtowymi profilu podstawy. W trakcie montażu listwy, profil osłonowy jest mocowany w profilu podstawy przy wykorzystaniu żeber osadczych, których zewnętrzne wybrzuszenia tworzą złącze zatrzaskowe z pochylonymi płaszczyznami profilu podstawy. Po zmontowaniu listwy długie ramię profilu osłonowego jest usytuowane w jednej linii z odchylonym na zewnątrz, ramieniem profilu podstawy i stanowi jego przedłużenie. Obydwa zagięte ramiona osłaniają przestrzenie, w których mogą być ułożone przewody elektryczne lub telefoniczne. Profil podstawy i profil osłonowy wykonane są poprzez wytłaczanie z tworzywa sztucznego i pokryte ozdobnym laminatem. Profil podstawy może być przyklejony do ściany, lub przykręcony za pomocą wkrętów. Dobór sposobu mocowania jest związany z rodzajem materiału, z którego wykonana jest ściana.
Celem wynalazku jest rozwiązanie pozwalające na poszerzenie funkcjonalności konstrukcji o możliwość ułatwienia procesów malowania lub tapetowania ścian bez konieczności demontażu listwy.
Istota listwy przypodłogowej składającej się z elementu bazowego i zaślepki, połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z gniazda i zaczepu, ponadto część maskująca ma formę kształtownika o stałym, niezmiennym na całej jego długości, przekroju poprzecznym, przy czym gniazdo tworzą krawędzie części maskującej usytuowane w okolicy wlotu zagłębienia znajdującego się w części maskującej, charakteryzuje się tym, że na całej swej długości ścianka zagłębienia części maskującej ma w zagłębieniu, poza obrębem gniazda ograniczonego krawędziami części maskującej, obszar o zwiększonej podatności przekroju poprzecznego na zginanie względem podatności na zginanie przekroju poprzecznego pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia. Według innej, korzystnej cechy wynalazku obszarem o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego ścianki zagłębienia jest pasek stanowiący fragment ścianki zagłębienia którego grubość jest mniejsza niż grubość pozostałej części ścianki zagłębienia. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku usytuowana między krawędziami części maskującej, powierzchnia paska stanowi dno rowka w ściance zagłębienia. Według następnej, korzystnej cechy wynalazku pasek w ściance zagłębienia jest usytuowany naprzeciw gniazda. Według innej, korzystnej cechy wynalazku obszarem o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego ścianki zagłębienia, jest fragment ścianki zagłębienia mający postać paska wstawki z materiału o zwiększonej podatności na zginanie względem materiału ścianki zagłębienia. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku krawędzie górna i dolna listwy m aPL 226 042 B1 skującej wieńczą wstawki z materiału o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego względem materiału części maskującej.
Korzystnym skutkiem stosowania konstrukcji według wynalazku ułatwienie procesów malowania lub tapetowania ścian bez konieczności demontażu listwy - co jest szczególnie istotne w przypadkach wcześniejszego zamontowania przewodów elektrycznych w zagłębieniu listwy. Niezależnie od powyższego rozwiązanie pozwala na uzyskanie wysokiej powtarzalności rezultatu, w stopniu gwarantującym istotne zmniejszenie braków produkcyjnych, skutkującym istotnym zmniejszeniem kosztów produkcji.
Wynalazek zostanie bliżej wyjaśniony za pomocą przykładowej jego realizacji zilustrowanej rysunkiem, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny listwy przypodłogowej, a fig. 2 przekrój poprzeczny jej części maskującej.
P r z y k ł a d 1
Listwa przypodłogowa składa się z części maskującej A, stanowiącej element bazowy i zaślepki B połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z gniazda A1 i zaczepu B1. Część maskująca A ma formę kształtownika o stałym, niezmiennym na całej jego długości, przekroju poprzecznym, przy czym lico części maskującej A stanowią fragmenty jej powierzchni będące połączeniami płaszczyzn z wycinkami pobocznie cylindrów, poza tym promienie r krzywizn fragmentów pobocznie cylindrów biegną w różnych kierunkach. Gniazdo A1 tworzą krawędzie części maskującej A1 i A1 usytuowane w okolicy wlotu zagłębienia A2 znajdującego się w części maskującej A. W części ścianki zagłębienia A3, leżącej między krawędziami części maskującej A1 i A1 , znajduje się obszar C o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia A3. Obszarem C o zwiększonej podatności na zginanie względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia A3 jest pasek ścianki zagłębienia A3, którego grubość c jest mniejsza niż grubość a pozostałej części ścianki zagłębienia A3. Pasek w ściance zagłębienia A3 jest usytuowany naprzeciw gniazda A1, przy czym usytuowana wewnątrz zagłębienia A2 powierzchnia paska, o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia A3, stanowi dno rowka w ściance zagłębienia A3. Krawędzie górna A5 i dolna A6 listwy maskującej A wieńczą wstawki D z materiału o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie materiału pozostałych fragmentów części 12 maskującej A. Krawędzie części maskującej A1 i A1 skierowane są w stronę wlotu zagłębienia A2. Zaślepka B ma formę kształtownika o stałym, niezmiennym na całej jego długości, przekroju poprzecznym, z boków długich zaślepki B, w okolicach ich krawędzi, wychodzą haki zaczepu B1 skierowane zaczepami na zewnątrz zaślepki B. Po zamontowaniu zaślepki B w gnieździe A1 części maskującej A haki zaczepu B1 zachodzą za krawędzie części maskującej A1 i A1 tworząc niezawodne połączenie zaślepki B z częścią maskującą A.
P r z y k ł a d 2
Listwa przypodłogowa składa się z części maskującej A, stanowiącej element bazowy i zaślepki B połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z gniazda A1 i zaczepu B1. Część maskująca A ma formę kształtownika o przekroju poprzecznym stałym, niezmiennym na całej jego długości, przy czym lico części maskującej A stanowią fragmenty jej powierzchni będące połączeniami płaszczyzn z wycinkami pobocznic cylindrów. Promienie r krzywizn fragmentów pobocznic cylindrów “ 12 biegną w różnych kierunkach. Gniazdo A1 tworzą krawędzie części maskującej A1 i A1 usytuowane w okolicy wlotu zagłębienia A2 znajdującego się w części maskującej A. W części ścianki zagłębienia A3, leżącej między krawędziami części maskującej A1 i A1 , znajduje się obszar C o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębi enia A3. Obszarem C o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia A3 jest pasek wstawki z materiału o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie materiału pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia A3. Krawędzie górną A5 i dolną A6 listwy maskującej A wieńczą wstawki D z materiału o zwiększonej podatności na zginanie, względem podatności na zginanie materiału pozostałych frag12 mentów ścianki części maskującej A. Krawędzie części maskującej A1 i A1 skierowane są w stronę wlotu zagłębienia A2. Zaślepka B ma formę kształtownika o stałym, niezmiennym na całej jego długości, przekroju poprzecznym, z boków długich zaślepki B, w okolicach ich krawędzi, wychodzą haki zaczepu B1 skierowane zaczepami na zewnątrz zaślepki B. Po zamontowaniu zaślepki B w gnieździe ““ ~~ 2 A1 części maskującej A haki zaczepu B1 zachodzą za krawędzie części maskującej A1 i A1 tworząc niezawodne połączenie zaślepki B z częścią maskującą A.

Claims (6)

1. Listwa przypodłogowa składająca się z części maskującej, stanowiącej element bazowy i zaślepki połączonych ze sobą za pomocą zatrzasku, który zbudowany jest z gniazda i zaczepu, ponadto część maskująca ma formę kształtownika o stałym, niezmiennym na całej jego długości, przekroju poprzecznego, przy czym gniazdo tworzą krawędzie części maskującej usytuowane w okolicy wlotu zagłębienia znajdującego się w części maskującej, znamienna tym, że na całej swej długości ścianka zagłębienia (A3) części maskującej (A) ma w zagłębieniu (A2), poza obrębem gniazda (A1) ograniczonego krawędziami części maskującej (A11) i (A12), obszar (C) o zwiększonej podatności przekroju poprzecznego na zginanie względem podatności na zginanie przekroju poprzecznego pozostałych fragmentów ścianki zagłębienia (A3).
2. Listwa przypodłogowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że obszarem (C) o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego ścianki zagłębienia (A3) jest pasek stanowiący fragment ścianki zagłębienia (A3) którego grubość jest mniejsza niż grubość pozostałej części ścianki zagłębienia (A3).
3. Listwa przypodłogowa, według zastrz. 2, znamienna tym, że usytuowana między krawę12 dziami części maskującej (A1 ) i (A1 ), powierzchnia paska stanowi dno rowka w ściance zagłębienia (A3).
4. Listwa przypodłogowa, według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że pasek w ściance zagłębienia (A3) jest usytuowany naprzeciw gniazda (A1).
5. Listwa przypodłogowa, według zastrz. 1, znamienna tym, że obszarem (C) o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego ścianki zagłębienia (A3), jest fragment ścianki zagłębienia (A3) mający postać paska wstawki z materiału o zwiększonej podatności na zginanie względem materiału ścianki zagłębienia (A3).
6. Listwa przypodłogowa, według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że krawędzie górna (A5) i dolna (A6) listwy maskującej wieńczą wstawki (D) z materiału o zwiększonej podatności na zginanie przekroju poprzecznego względem materiału części maskującej (A).
PL391470A 2010-06-10 2010-06-10 Listwa przypodlogowa PL226042B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391470A PL226042B1 (pl) 2010-06-10 2010-06-10 Listwa przypodlogowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391470A PL226042B1 (pl) 2010-06-10 2010-06-10 Listwa przypodlogowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391470A1 PL391470A1 (pl) 2011-12-19
PL226042B1 true PL226042B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=45374249

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391470A PL226042B1 (pl) 2010-06-10 2010-06-10 Listwa przypodlogowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226042B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391470A1 (pl) 2011-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL68063Y1 (pl) Listwa przypodłogowa
RU2539063C2 (ru) Система крепления плинтуса
EA017561B1 (ru) Рейка плинтуса для закрепления края напольного покрытия
KR200456095Y1 (ko) 건목 스타터 및 그것을 사용한 시공 구조
PL226042B1 (pl) Listwa przypodlogowa
RU2429332C1 (ru) Комплект плинтусных профилей
KR20180000743U (ko) 전선용 몰딩
RU96388U1 (ru) Комплект плинтусных профилей (варианты)
KR101248575B1 (ko) 건축용 외장패널 조립체
RU72002U1 (ru) Плинтус
RU98209U1 (ru) Плинтус
RU210561U1 (ru) Соединитель профилей для LED-ленты
CN214462186U (zh) 一种吊顶造型结构
RU115804U1 (ru) Плинтус напольный с двумя кабель-каналами
RU71681U1 (ru) Плинтус
RU91587U1 (ru) Комплект фурнитуры к напольному плинтусу
CN214302455U (zh) 一种弧形幕墙的金属墙板轻质化造型设计结构
CN205530922U (zh) 天花板的格栅结构及格栅的固定件装置
RU104222U1 (ru) Плинтус напольный с кабель-каналом
RU40071U1 (ru) Пластмассовый плинтус
RU56921U1 (ru) Плинтус
RU37509U1 (ru) Пластмассовый плинтус
KR100884937B1 (ko) 배선 덕트 결합 조정 접속장치
RU52894U1 (ru) Пластмассовый плинтус
JP5687852B2 (ja) 水密パッキン