PL225960B1 - Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym - Google Patents

Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym

Info

Publication number
PL225960B1
PL225960B1 PL410515A PL41051514A PL225960B1 PL 225960 B1 PL225960 B1 PL 225960B1 PL 410515 A PL410515 A PL 410515A PL 41051514 A PL41051514 A PL 41051514A PL 225960 B1 PL225960 B1 PL 225960B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sensor
sprayer
deflection
measuring
shaft
Prior art date
Application number
PL410515A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410515A1 (pl
Inventor
Szczepan Michał Sobotka
Szczepan Michal Sobotka
Piotr Szczyglak
Adam Józef Lipiński
Adam Jozef Lipinski
Original Assignee
Univ Warmińsko Mazurski W Olsztynie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Warmińsko Mazurski W Olsztynie filed Critical Univ Warmińsko Mazurski W Olsztynie
Priority to PL410515A priority Critical patent/PL225960B1/pl
Publication of PL410515A1 publication Critical patent/PL410515A1/pl
Publication of PL225960B1 publication Critical patent/PL225960B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciągniku rolniczym wykonujący zabieg zwany opryskiwaniem.
Opryskiwacze polowe są wykorzystywane w rolnictwie do ochrony roślin wykorzystując belkę polową oraz układ cieczowy, poprzez rozpylacze nanosi się ciecz użytkową na powierzchnie roślin. Równomierność naniesienia cieczy zależy głównie od stabilność belki polowej, a ściśle mówiąc stabilność całego agregatu złożonego z ciągnika i opryskiwacza zawieszanego, do którego są zamontowane rozpylacze oraz przewody cieczowe opryskiwacza.
Sztywne podwieszanie belki polowej oraz nadmierna prędkość podczas przeprowadzenia zabiegu doprowadzić może do jej uszkodzenia na nierównym terenie oraz zakłócić równomierność naniesienia. Odchylenia agregatu wzrastają ze wzrostem prędkości poruszania się na nierównościach. Pomijając rodzaj opryskiwacza tj. przyczepiany lub zawieszany, belka polowa powinna mieć dużą szerokość roboczą oraz wymagane jest, aby rozpylacze były zamontowane w sposób stabilny i równomierny.
Maszyna rolnicza, jaką jest opryskiwacz wykonująca zabiegi ochrony roślin rozpylając ciecz roboczą ze środkiem chemicznym jest znana w praktyce i opisana. Odpowiednio do różnych rodzajów opryskiwanych obiektów opryskiwacze posiadają różne zawieszenia belek polowych.
Dotychczas nie prowadzono badań dotyczących zachowania się opryskiwacza podczas wykonywania zabiegu oprysku. Wszelkie nierówności podłoża napotkane przez koła ciągnika wpływają niekorzystnie na prowadzenie belki polowej nad opryskiwanymi roślinami.
Duże podniesienie się belki polowej powoduje nadmierne znoszenie oraz nierównomierne naniesienie roślin cieczą. Opuszczenie belki polowej pozostawia pasy nie opryskanych roślin oraz d ostanie się środka chemicznego do gleby powodując skażenie. Dlatego też, aby dowiedzieć się jak zachowuję się opryskiwacz lub (cały agregat-opryskiwacz zawieszany) oraz jakie wychylenia występują zaprojektowano i skonstruowano urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza polowego.
Według wynalazku urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciągniku rolniczym montowane do ramy opryskiwacza charakteryzuje się tym, że ma rejestrator, do którego podłączone są czujniki: czujnik obrotowy, czujnik mierzący drogę, dwa czujniki wys okości i czujnik wychylenia ramienia belki polowej. Czujnik obrotowy przymocowany jest do jednego końca wału umieszczonego w osi opryskiwacza a drugi koniec wału połączony jest z dyszlem wózka. Czujnik mierzący drogę znajduje się na wózku ciągniętym za opryskiwaczem i połączony jest z tarczą zębatą zamocowaną równolegle do koła tocznego wózka. Czujniki wysokości połączone są z układem dźwigniowym, przy czym górna część układu dźwigniowego osadzona jest na wale, a dolna część układu dźwigniowego spoczywa na płaskowniku, który zakończony jest kółkiem do kopiowania terenu. Czujnik wychylenia ramienia zamocowany jest w osi przegubu ramienia belki polowej. Oś czujnika wychylenia ramienia belki polowej jest nieruchoma zaś obudowa tego czujnika obraca się razem z ramieniem belki polowej.
Zastosowanie urządzenia do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza polowego na ciągniku rolniczym umożliwia wykonanie pomiaru w dowolnie długim czasie. Pliki z poszczególnych pomiarów są zapisywane chronologicznie. Zarejestrowane przejazdy są zapisywane na karcie pamięci, które można dowolnie przenosić. Plik można zaimportować do programu Excel w formie tabelarycznej.
Skrzynka rejestrująca posiada wbudowany akumulator, gdzie praca na w pełni naładowanym akumulatorze wynosi min 100 h. Rejestracja wychyleń w zestawieniu w tym urządzeniu pozwala na określenie wszelkich wychyleń opryskiwacza podczas pracy. Analiza pomiarów pozwala na określenie zakłóceń pracy, ocenę, jakie zakłócenia i w jakim stopniu przeszkody napotkane przez ciągnik podczas pracy z opryskiwaczem wpływają, na jakość wykonywanego zabiegu.
Przedmiot wynalazku zostanie przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, na który fig. 1 przedstawia urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza w widoku z boku, a fig. 2 przedstawia to urządzenie w widoku z góry.
Urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza montowane do ramy opryskiwacza charakteryzuje się tym, że ma rejestrator 1, do którego podłączone są czujniki: czujnik 2 obrotowy, czujnik 3 mierzący drogę, dwa czujniki 4 i 5 wysokości i czujnik 6 wychylenia ramienia belki polowej 7. Czujnik 2 obrotowy przymocowany jest do jednego końca wału 8 umieszczonego w osi opryskiwacza a drugi koniec wału 8 połączony jest z dyszlem wózka 9. Czujnik mierzący drogę 3 znajduje się na wózku 9 ciągniętym za opryskiwaczem i połączony jest z tarczą zębatą 10 zamocowaną równolegle do koła
PL 225 960 B1 tocznego 11 wózka 9. Czujniki 4 i 5 wysokości połączone są z układem dźwigniowym 12, przy czym górna część układu dźwigniowego 12 osadzona jest na wale 8, a dolna część układu dźwigniowego 12 spoczywa na płaskowniku 13 zakończonym kółkiem 14 do kopiowania terenu. Czujnik 6 wychylenia ramienia zamocowany jest w osi przegubu ramienia belki polowej 7. Oś czujnika 6 jest nieruchoma zaś obudowa czujnika obraca się razem z ramieniem belki polowej 7.
Urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza przymocowane do spodniej części opryskiwacza oraz rejestrator 1 umieszczony w kabinie ciągnika, służący do uruchomiania zapisu przeja zdu, zapisu oraz zatrzymania po zakończonym przejeździe. Wszystkie czujniki przed rozpoczęciem pomiarów są skalibrowane.
Czujnik 2 mierzy przechylenie w płaszczyźnie pionowo-poprzecznej. Zamontowanie czujnika 2 poprzez przekładnie pozwała na zwiększenie dokładności pomiaru. Połączony wałek czujnika 2 z wałkiem 8 pozostaje nieruchomy zaś wychyla się opryskiwacz w zależności od rodzaju i wielkości przeszkody. Opryskiwacz obraca się względem wałka 8, gdyż wałek 8 połączony jest przegubowo z dys zlem wózka 9 i nie pozwala na obrót. Przekładnia i obudowa czujnika połączona jest sztywno z opr yskiwaczem.
Przed rozpoczęciem przejazdu należy upewnić się, aby płaskowniki 13 zakończone kółkiem 14 wspierały się na podłożu. Podczas przejazdu ciągnik najeżdża na różnego rodzaju przeszkody (k amienie, bruzdy), kółka 14 mają zadanie toczyć się po powierzchni pola kopiując teren. Płaskowniki 13 wprawiają w ruch czujniki 4 i 5 wysokości powodując odczytanie i zapisanie na bieżąco w skrzynce rejestrującej 1 odpowiednich wartości odchylenia. Na podstawie różnic pomiędzy wartościami wskazanymi przez czujniki 4 i 5 określane jest odchylenie opryskiwacza w płaszczyźnie pionowej - wzdłużnej.
Wózek 9 jest ciągniony za opryskiwaczem dzięki, czemu czujnik 3 mierzy drogę przejechaną przez opryskiwacz. Uzyskując przejechaną drogą można obliczyć rzeczywistą prędkość oraz można określić szczegółowe współrzędne poszczególnych rozpylaczy. Wózek 9 spełnia rolę punktu odniesienia dla czujnika 2 nie pozwalając na obrót wałka 8. Takie połączenie wózka 9 z wałkiem 8 pozwala na prawidłową pracę czujnika 2.
Pomiar wychylenia ramienia belki polowej 7 przez czujnik 6 jest dokonywany w płaszczyźnie poziomej (przód/tył). Czujnik 6 umieszczony w osi obrotu ramienia belki polowej 7 poprzez przekładnie mierzy wszelkie odchylenia od położenia prostego względem belki polowej, która jest nieruchoma. Ściślej mówiąc czujnik 6 mierzy odchylenia od położenia prostopadłego do osi opryskiwacza.

Claims (1)

  1. Urządzenie do pomiaru kąta wychylenia opryskiwacza montowane do ramy opryskiwacza, znamienne tym, że ma rejestrator (1), do którego podłączone są czujniki: czujnik (2) obrotowy, czujnik (3) mierzący drogę, dwa czujniki (4) i (5) wysokości i czujnik (6) wychylenia ramienia belki polowej (7), przy czym czujnik (2) obrotowy przymocowany jest do jednego końca wału (8) umieszczonego w osi opryskiwacza a drugi koniec wału (8) połączony jest z dyszlem wózka (9), natomiast czujnik (3) mierzący drogę znajduje się na wózku (9) ciągniętym za opryskiwaczem i połączony jest z tarczą zębatą (10) zamocowaną równolegle do koła tocznego (11) wózka (9), a czujniki (4) i (5) wysokości połączone są z układem dźwigniowym (12), przy czym górna część układu dźwigniowego (12) osadzona jest na wale (8), a dolna część układu dźwigniowego (12) spoczywa na płaskowniku (13), który zakończony jest kółkiem (14) do kopiowania terenu, a czujnik (6) wychylenia ramienia zamocowany jest w osi przegubu ramienia belki polowej (7) przy czym oś czujnika (6) jest nieruchoma zaś obudowa czujnika (6) obraca się razem z ramieniem belki polowej (7).
PL410515A 2014-12-11 2014-12-11 Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym PL225960B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410515A PL225960B1 (pl) 2014-12-11 2014-12-11 Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410515A PL225960B1 (pl) 2014-12-11 2014-12-11 Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410515A1 PL410515A1 (pl) 2016-06-20
PL225960B1 true PL225960B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=56120687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410515A PL225960B1 (pl) 2014-12-11 2014-12-11 Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225960B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108835089A (zh) * 2018-07-09 2018-11-20 安徽省雷氏农业科技有限公司 一种喷雾式农药机械设备
PL442735A1 (pl) * 2022-11-04 2024-05-06 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Urządzenie do pomiaru względnego odchylenia belki opryskiwacza polowego od położenia równowagi

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108835089A (zh) * 2018-07-09 2018-11-20 安徽省雷氏农业科技有限公司 一种喷雾式农药机械设备
PL442735A1 (pl) * 2022-11-04 2024-05-06 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Urządzenie do pomiaru względnego odchylenia belki opryskiwacza polowego od położenia równowagi

Also Published As

Publication number Publication date
PL410515A1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6634484B2 (ja) 農業耕作システム及び農業用ドローンの操作方法
CA3001166C (en) System and method for calibrating a material metering system
EP3007553B2 (de) Vorrichtung zum ausbringen von flüssigen und/oder festen wirkstoffen und verfahren zur steuerung einer solchen vorrichtung
US10314223B2 (en) Agricultural implement having frame sections moveable relative each other
BR102017012455A2 (pt) System and method for leveling an agricultural implementation
Lipiński et al. Precision of tractor operations with soil cultivation implements using manual and automatic steering modes
CA3097446A1 (en) Method for determining a turning radius
WO2015067804A1 (de) Vorrichtung zum ausbringen von flüssigen und/oder festen wirkstoffen und verfahren zur steuerung einer solchen vorrichtung
EP2835050A1 (de) Landwirtschaftliche Verteilmaschine mit Ausbringgestänge
EP3235379B1 (de) System und verfahren zur erfassung der räumlichen verteilung des sprühfächers einer landwirtschaftlichen arbeitsmaschine
PL225960B1 (pl) Urzadzenie do pomiaru kata wychylenia opryskiwacza polowego zawieszanego na ciagniku rolniczym
US9913422B2 (en) Apparatus to reliably locate pull-type implement according to a localizing signal
CN112203496A (zh) 在田地中工作并确定田地内机具的位置的系统和方法
EP1475609A2 (de) Bezugssystemkompensationssystem eines Landfahrzeugs
Miller et al. Effects of multi-mode four-wheel steering on sprayer machine performance
SE1451417A1 (sv) Lantbruksredskap för jordbearbetning med styrbara axlar
RU2550915C1 (ru) Трактор точного хода и способ автопилотирования машинно-тракторного агрегата по местным ориентирам
BR112014031620A2 (pt) máquina agrícola com um chassi aperfeiçoado.
Kaliniewicz et al. A new system for measuring boom displacement in a field crop sprayer
DE102021101629A1 (de) Autonomes landwirtschaftliches trägerfahrzeug und autonome landwirtschaftliche maschinenkombination
US12016256B2 (en) Agricultural toolbar with working and transport positioning
IT201800009734A1 (it) Dispositivo di taratura di una macchina irroratrice
Almbauer et al. Determination of the influence of the driving speed on the application parameters of orchard sprayers
Semichev et al. Automated attachment device for controlling position of agricultural implements in an aggregate
DE20108302U1 (de) Anordnung an landwirtschaftlichen Geräten zur Erfassung der Verbrauchsmenge von Streugut