PL224961B1 - Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej - Google Patents

Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej

Info

Publication number
PL224961B1
PL224961B1 PL408055A PL40805514A PL224961B1 PL 224961 B1 PL224961 B1 PL 224961B1 PL 408055 A PL408055 A PL 408055A PL 40805514 A PL40805514 A PL 40805514A PL 224961 B1 PL224961 B1 PL 224961B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arm
arms
blade
robot
attached
Prior art date
Application number
PL408055A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408055A1 (pl
Inventor
Wojciech Moczulski
Marcin Januszka
Wawrzyniec Panfil
Piotr Przystałka
Original Assignee
Politechnika Śląska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Śląska filed Critical Politechnika Śląska
Priority to PL408055A priority Critical patent/PL224961B1/pl
Priority to PL15001249T priority patent/PL2940298T3/pl
Priority to EP15001249.0A priority patent/EP2940298B1/en
Publication of PL408055A1 publication Critical patent/PL408055A1/pl
Publication of PL224961B1 publication Critical patent/PL224961B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F03MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS; WIND, SPRING, OR WEIGHT MOTORS; PRODUCING MECHANICAL POWER OR A REACTIVE PROPULSIVE THRUST, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F03DWIND MOTORS
    • F03D17/00Monitoring or testing of wind motors, e.g. diagnostics
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F03MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS; WIND, SPRING, OR WEIGHT MOTORS; PRODUCING MECHANICAL POWER OR A REACTIVE PROPULSIVE THRUST, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F03DWIND MOTORS
    • F03D80/00Details, components or accessories not provided for in groups F03D1/00 - F03D17/00
    • F03D80/50Maintenance or repair
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/72Wind turbines with rotation axis in wind direction

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wind Motors (AREA)
  • Manipulator (AREA)

Abstract

Robot charakteryzuje się tym, że konstrukcja nośna robota składa się z siedmiu ramion: ramienia (1), ramienia (2), ramienia (3), ramienia (4), ramienia (5), ramienia (6) i ramienia (7), gdzie ramiona (1 i 2), ramiona (1 i 3), ramiona (3 i 5), ramiona (2 i 4), połączone są przegubowo z jednym obrotowym stopniem swobody, a położenie kątowe pomiędzy ramionami ustalane jest za pomocą układów napędowych (13), przy czym w połączeniach przegubowych pomiędzy ramionami (2 i 4) oraz (3 i 5) zamocowane są ramiona skanujące (8 i 9) z szeregiem otworów montażowych, a do ramienia (6) zamocowane jest koło (12), do ramienia (7) zamocowane jest koło (11) prowadzące po powierzchni łopaty (16), a do ramienia (1) zamocowane jest koło (10) prowadzące po krawędzi spływu łopaty (16).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej przemieszczający się po powierzchni łopaty elektrowni wiatrowej i dokonujący jej inspekcji.
Robot komunikuje się z systemem sterowania turbozespołu wiatrowego w celu zapewnienia odpowiedniego położenia łopat podczas inspekcji.
W znanym i dotychczas stosowanym rozwiązaniu robota do inspekcji łopat elektrowni wiatrowych, prezentowanym m.in. w publikacji Robot to inspect rotor blades (autorzy: Tilo Forster, Torsten Felsch, Norbert Elkmann) zapewniono możliwość samodzielnego wspinania się urządzenia na łopaty wirnika i dokonywanie inspekcji elektrowni wiatrowej każdego typu. Robot posiada 16 stopni swobody i opuszczany jest w miejsce inspekcji za pomocą systemu 4 lin. Rama robota składa się z 5 ramion ułożonych w kształt prostokąta i obejmuje łopatę. Konstrukcja robota zapewnia możliwość dopasowywania do przekroju łopaty.
W opisie patentowym US 8 281 442 znane jest rozwiązanie systemu do inspekcji i czyszczenia łopat elektrowni wiatrowej, które stanowi pojazd z kołowym układem jezdnym oraz z układem samobalansującym, zapewniające utrzymanie robota na krawędzi natarcia łopaty. Powyższe rozwiązanie zapewnia działanie robota wyłącznie przy poziomym położeniu łopaty.
W innym znanym rozwiązaniu przedstawionym w opisie patentowym US 8 171 809 dokonanie inspekcji łopaty możliwe jest za pomocą układów montowanych na urządzeniu przemieszczającym się po słupie elektrowni wiatrowej. Rozwiązanie zapewnia możliwość bezkontaktowej inspekcji łopaty za pomocą laserowej aparatury pomiarowej.
Celem wynalazku jest udoskonalenie poruszania się wzdłuż łopaty elektrowni wiatrowej i umożliwienie inspekcji powierzchni i krawędzi łopaty.
Istota według wynalazku charakteryzuje się tym, że konstrukcja nośna robota składa się z siedmiu ramion: ramienia jeden, ramienia dwa, ramienia trzy, ramienia cztery, ramienia pięć, ramienia sześć i ramienia siedem, gdzie ramiona jeden i dwa, ramiona jeden i trzy, ramiona trzy i pięć, ramiona dwa i cztery, połączone są przegubowo z jednym obrotowym stopniem swobody, a położenie kątowe pomiędzy ramionami ustalane jest za pomocą układów napędowych, przy czym w połączeniach przegubowych pomiędzy ramionami dwa i cztery oraz trzy i pięć zamocowane są ramiona sk anujące osiem i dziewięć z szeregiem otworów montażowych, a do ramienia sześć zamocowane jest jedno koło, do ramienia siedem zamocowane jest koło prowadzące po powierzchni łopaty, a do ramienia jeden zamocowane jest koło prowadzące po krawędzi spływu łopaty.
Ramiona skanujące wykonują ruch obrotowy w jednej płaszczyźnie dzięki układowi napędowemu oraz jego długość jest większa niż połowa szerokości łopaty elektrowni wiatrowej w najszerszym przekroju.
Koło prowadzące na wklęsłej powierzchni tocznej posiada rowki.
Powierzchnia kół prowadzących jest wypukła i styka się z powierzchnią łopaty po stronie krawędzi natarcia.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość jednoczesnego skanowania obu powierzchni spływu powietrza, krawędzi natarcia i krawędzi spływu powietrza łopat elektrowni za pom ocą urządzeń pomiarowych przymocowanych na końcach ramion skanujących. Inspekcja realizo wana jest w trakcie jednego przejazdu robota wzdłuż łopaty. Ramiona skanujące znajdujące się po obu stronach łopaty wykonują ruch obrotowy lub wahadłowy, realizując skanowanie powierzchni łopaty.
Dzięki kołowemu układowi jezdnemu i regulowanej konstrukcji ramion robot może przemieszczać się wzdłuż łopaty elektrowni wiatrowej, w celu dokonania jej inspekcji bez użycia lin zabezpieczających. Działanie wynalazku pozwala na regulowanie położenia kół prowadzących i ich docisku do łopaty tak, aby zapewnić ciągły kontakt z łopatą i możliwość hamowania robota w trakcie jego poruszania się, w kierunku od końca łopaty do piasty turbiny, przy położeniu łopaty w górnej pozycji równoległej do kierunku działania siły grawitacji. Zastosowanie hamulców elektrycznych i odpowiednio ułożonych ramion robota pozwala na hamowanie robota podczas przemieszczania.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia robota w pozycji rozłożonej, fig. 2 przedstawia robota w pozycji częściowo złożonej, fig. 3 przedstawia sposób mocowania robota na łopacie.
Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej według wynalazku składa się z siedmiu ramion (1) do (7). Połączenia pomiędzy ramionami są przegubowe o jednym obrotowym stopniu swobody, a położenie kątowe pomiędzy ramionami ustalane jest za pomocą układów napędowych (13). SumaPL 224 961 B1 ryczna długość każdej pary ramion (2) i (4) oraz (3) i (5) jest większa od szerokości łopaty (16) w najszerszym przekroju. W rozwiązaniu konstrukcyjnym robota według wynalazku, w połączeniu przegubowym pomiędzy ramionami (2) i (4) oraz (3) i (5) zamocowane są ramiona skanujące (8) i (9) z wykonanym szeregiem otworów montażowych, gdzie długość ramienia skanującego (8) i (9) jest większa niż połowa szerokości łopaty (16) elektrowni wiatrowej w najszerszym przekroju. Każde ramię skanujące (8) i (9) może wykonywać ruch obrotowy w jednej płaszczyźnie w zakresie 0-360 stopni, napędzane jest za pomocą silnika (14) połączonego z przekładnią mechaniczną oraz hamulcem elektrycznym. Ponadto do ramienia (6) przymocowane jest koło prowadzące (12) i do ramienia (7) przymocowane jest koło prowadzące (11), stykające się z powierzchnią łopaty (16), natomiast do ramienia (1) przymocowane koło prowadzące (10), które posiada na wklęsłej powierzchni tocznej rowki. Powierzchnia dwóch kół (11) i (12) jest wypukła i ma kontakt z powierzchnią łopaty (16) po stronie krawędzi natarcia. Wszystkie koła prowadzące napędzane są za pomocą układów napędowych (15) połączonych z przekładnią i hamulcem elektrycznym.
W momencie umieszczenia robota na łopacie robot przylega kołem z rowkami do krawędzi spływu łopaty, natomiast kołami o wypukłej powierzchni tocznej do powierzchni łopaty po stronie kr awędzi natarcia. Robot komunikuje się z systemem sterowania turbozespołu wiatrowego w celu zapewnienia położenia łopaty, na której jest zamocowany tak, aby znajdowała się ona nad gondolą ele ktrowni wiatrowej, równolegle do kierunku działania siły grawitacji.

Claims (4)

1. Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej, znamienny tym, że konstrukcja nośna robota składa się z 7 ramion: ramienia 1, ramienia 2, ramienia 3, ramienia 4, ramienia 5, ramienia 6 i ramienia 7, gdzie ramiona 1 i 2, ramiona 1 i 3, ramiona 3 i 5, ramiona 2 i 4, połączone są przegubowo z jednym obrotowym stopniem swobody, a położenie kątowe pomiędzy ramionami ustalane jest za pomocą układów napędowych 13, przy czym w połączeniach przegubowych pomiędzy ramionami 2 i 4 oraz 3 i 5 zamocowane są ramiona skanujące 8 i 9 z szeregiem otworów montażowych, a do ramienia 6 zamocowane jest koło 12, do ramienia 7 zamocowane jest koło 11 prowadzące po powierzchni łopaty 16, a do ramienia i zamocowane jest koło 10 prowadzące po krawędzi spływu łopaty 16.
2. Robot według zastrz. 1, znamienny tym, że ramię skanujące 8 i ramię skanujące 9 wykonuje ruch obrotowy w jednej płaszczyźnie dzięki układowi napędowemu 14 oraz jego długość jest większa niż połowa szerokości łopaty 16 elektrowni wiatrowej w najszerszym przekroju.
3. Robot według zastrz. 1, znamienny tym, że koło prowadzące 10 na wklęsłej powierzchni tocznej posiada rowki.
4. Robot według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia kół prowadzących 11 i 12 jest wypukła i styka się z powierzchnią łopaty 16 po stronie krawędzi natarcia.
PL408055A 2014-04-29 2014-04-29 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej PL224961B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408055A PL224961B1 (pl) 2014-04-29 2014-04-29 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej
PL15001249T PL2940298T3 (pl) 2014-04-29 2015-04-28 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej
EP15001249.0A EP2940298B1 (en) 2014-04-29 2015-04-28 Robot for wind power plant rotor blades inspection

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408055A PL224961B1 (pl) 2014-04-29 2014-04-29 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408055A1 PL408055A1 (pl) 2015-11-09
PL224961B1 true PL224961B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=53487161

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408055A PL224961B1 (pl) 2014-04-29 2014-04-29 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej
PL15001249T PL2940298T3 (pl) 2014-04-29 2015-04-28 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL15001249T PL2940298T3 (pl) 2014-04-29 2015-04-28 Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2940298B1 (pl)
PL (2) PL224961B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE112013005873A5 (de) * 2012-10-16 2015-12-31 Susanne Krampe Roboter zur Inspektion von Rotorblaettern von Windenergieanlagen
DE102017104490A1 (de) * 2017-03-03 2018-09-06 Innogy Se Inspektionsgerätsteuerungseinrichtung für ein Inspektionsgerät einer Windkraftanlage
CN108458889B (zh) * 2018-06-29 2024-02-20 洛阳视距智能科技有限公司 一种电力巡检传感设备模拟试验平台
CN110261089A (zh) * 2019-07-04 2019-09-20 杭州戬威机电科技有限公司 一种自动检测的风电叶片探伤设备

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005119054A1 (de) * 2004-05-26 2005-12-15 Hexagon Metrology Gmbh Vorrichtung zur kontrolle von rotorblättern von windkraftanlagen vor ort
DE102008019680A1 (de) * 2008-04-11 2009-11-12 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Vorrichtung zum Ermöglichen des Zugangs zu einer sich hoch über den Boden erstreckenden Anordnung und Verfahren zum Installieren einer solchen Vorrichtung
US8281442B2 (en) 2009-07-17 2012-10-09 General Electric Company Wind turbine blade inspection and cleaning system
US8544484B2 (en) * 2010-06-23 2013-10-01 Dustin Jensen Wind turbine blade treatment apparatuses and methods
US8171809B2 (en) 2010-06-25 2012-05-08 General Electric Company System and method for wind turbine inspection
KR101245780B1 (ko) * 2011-09-02 2013-03-21 삼성중공업 주식회사 풍력터빈용 블레이드 유지관리장치
WO2013102460A1 (en) * 2012-01-02 2013-07-11 Sidis Aps Suspension system for wind turbines
DE112013005873A5 (de) * 2012-10-16 2015-12-31 Susanne Krampe Roboter zur Inspektion von Rotorblaettern von Windenergieanlagen
EP2727843B1 (en) * 2012-10-30 2020-07-01 The Boeing Company Apparatus for automated maintenance of aircraft structural elements
CN103661661B (zh) * 2013-12-05 2015-12-02 河北工业大学 一种风电叶片攀爬机器人

Also Published As

Publication number Publication date
EP2940298B1 (en) 2016-11-09
PL2940298T3 (pl) 2017-05-31
EP2940298A1 (en) 2015-11-04
PL408055A1 (pl) 2015-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009262652B2 (en) Device for enabling access to a wind turbine
PL224961B1 (pl) Robot do inspekcji łopat elektrowni wiatrowej
AU2007209637B2 (en) Device for enabling access to a structure above ground level
CN102297098B (zh) 用于风力涡轮机检查的系统和方法
WO2018049895A1 (zh) 风力发电机组的叶片状态监测装置及监测方法
ES2640954T3 (es) Dispositivo de elevación para conectar dos segmentos de pala de rotor de una turbina eólica
ES2573827T3 (es) Control de turbinas eólicas basado en sectores de rotor
JP2011032860A (ja) タワー昇塔及び点検整備装置
BR112015000166A2 (pt) dispositivo para manipular uma pá de rotor de turbina eólica
EP2728332B1 (en) Test rig
JP2017115787A (ja) 風力発電設備のメンテナンス方法および無人飛行機
JP6333222B2 (ja) ブレード検査装置及びブレード検査方法
KR101794051B1 (ko) 풍력 터빈 타워 및 블레이드 진단 시스템
US9394883B2 (en) Circuit wind power system and method for generating electricity using the same
US11604056B2 (en) Device for the inspection of wind power plants
EP2674740A1 (en) A fatigue testing device for a wind turbine blade
CN203391889U (zh) 一种自适应风电塔外廓的机械装置
EP2910775B1 (en) A wind power electricity generation system and method thereof
EP3653875B1 (en) System and method for wind blade inspection, repair and upgrade
CN206490362U (zh) 应用于输电线路巡检机器人的机械手臂
KR20140000965A (ko) 풍력발전기용 블레이드 설치 시스템
ES2837129T3 (es) Control para una turbina eólica
CN103342139B (zh) 一种自适应风电塔外廓的机械装置
JP2017125493A (ja) 大型構造物のメンテナンス方法および無人飛行機
CN113289832A (zh) 用于风机叶片维修的刮腻子机器人