PL224772B1 - Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych - Google Patents

Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych

Info

Publication number
PL224772B1
PL224772B1 PL412431A PL41243115A PL224772B1 PL 224772 B1 PL224772 B1 PL 224772B1 PL 412431 A PL412431 A PL 412431A PL 41243115 A PL41243115 A PL 41243115A PL 224772 B1 PL224772 B1 PL 224772B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
housing
measuring
measuring head
head
Prior art date
Application number
PL412431A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412431A1 (pl
Inventor
Łukasz Nowakowski
Michał Skrzyniarz
Edward Miko
Stanisław Adamczak
Leszek Radziszewski
Original Assignee
Politechnika Świętokrzyska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Świętokrzyska filed Critical Politechnika Świętokrzyska
Priority to PL412431A priority Critical patent/PL224772B1/pl
Publication of PL412431A1 publication Critical patent/PL412431A1/pl
Publication of PL224772B1 publication Critical patent/PL224772B1/pl

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych w układzie narzędzie - przedmiot obrabiany N-PO, która montowana jest na suporcie obrabiarki.
Znane jest stanowisko do pomiaru przemieszczeń względnych w układzie narzędzie - przedmiot obrabiany, które zawiera takie zespoły jak, tokarka, zespół przedmiotu obrabianego z bieżnią pomiarową, zespół narzędzia z bezstykowym przetwornikiem przemieszczeń, elektryczny tor pomiarowy, zestaw mikrokomputerowy wraz z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (E. Miko, Konstytuowanie mikronierówności powierzchni metalowych obrobionych narzędziami o zdefiniowanej stereometrii ostrzy. Monografie, Studia, Rozprawy nr 46, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2004). Zespół przedmiotu obrabianego przystosowany jest do prób wielokrotnych, prowadzonych na wymiennych próbkach pierścieniowych, nasadzanych na wałek ustalający. Powierzchnia cylindryczna wałka ustalającego, szczególnie starannie wykonana (np. szlifowana), stanowi bazę pomiarową dla bezstykowego, indukcyjnego czujnika przemieszczeń. Podczas pomiarów próbka jest sztywno związana z bieżnią pomiarową, a czujnik jest sztywno związany z ostrzem narzędzia w wyniku zblokowania podzespołu pomiarowego z podzespołem roboczym.
Znane jest rozwiązanie do pomiarów drgań podczas obróbki tokarskiej wykorzystujące czujnik przyspieszenia. (S.C. Lin, M.F. Chang, A study on the effects of vibrations on the surface finish using a surface topography simulation model for turning. International Journal of Machine Tool & Manufacture 38, 1999, s. 763-782). W tym rozwiązaniu czujnik przyspieszenia przymocowany jest do kła osadzonego w koniku. Tak skonfigurowane stanowisko umożliwia pomiar tylko przyspieszenia na jednym końcu wałka od strony konika, gdzie układ jest najmniej sztywny. Układ ten nie pozwala określić przemieszczeń w układzie narzędzie - przedmiot obrabiany, ponieważ nie ma możliwości dokonania pomiarów przemieszczeń narzędzia. Rejestrowane przyspieszenia z czujnika mogą być obarczone błędem nieosiowego wykonania nakiełka oraz nieosiowym ustawieniem konika. Stanowisko to mierzy jedynie przemieszczenie w jednym kierunku.
W kolejnym rozwiązaniu czujnik przyspieszenia zamocowany jest na narzędziu mierząc jego przyspieszenia w punkcie jego zamocowania. Zmiana punktu zamocowania czujnika na narzędziu powoduje zmianę wartości rejestrowanych przemieszczeń. (Y.S. Tarng, J.Y. Kao, E.C. Lee, Chatter suppression in turning operations with a turned vibration absorber, Journal of Materials Processing Technology 105, 2000, s. 55-60). Takie rozwiązanie nie uwzględnia przemieszczeń obracającego się wałka i jego ugięcia wynikającego z sił skrawania.
Znane jest rozwiązanie, w którym wykorzystuje się czujnik optyczny do pomiaru przemieszczeń względnych w układzie N-PO. (S.K. Choudhury, M.S. Sharath, On-line control of machine tool vibration during turning operation, Journal of Materials Processing Technology 47, 1995, s. 251-259). Układ ten, w odróżnieniu od pozostałych, uwzględnia przemieszczenia zarówno wałka jak i przedmiotu obrabianego, lecz tylko w jednym kierunku. Wadą czujników optycznych jest duża wrażliwość na jakość powierzchni i natężenie światła podczas pomiaru.
Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych, zawierająca czujnik przemies zczeń osadzony w korpusie głowicy równolegle do ruchu poprzecznego narzędzia względem przedmiotu obrabianego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest wyposażona w drugi czujnik przemieszczeń zainstalowany na trzpieniu osadzonym suwliwie w obudowie prostopadle do czujnika os adzonego w korpusie głowicy. Obudowa posiada suwak, wystający poza zarys prostopadłościennej obudowy, którym jest osadzona suwliwie w korpusie głowicy.
Korzystnie, trzpień, na którym jest zainstalowany drugi czujnik, posiada powierzchnię płaską, z którą współpracuje śruba kontrująca obudowy, i jest zakończony tłoczkiem, korzystnie w postaci cylindra, przy czym pomiędzy powierzchnią czołową tłoczka a ścianką obudowy jest sprężyna, natomiast w pokrywie obudowy jest śruba regulacyjna współpracująca z drugą powierzchnią czołową tłoczka.
Korzystnie, suwak, przy pomocy którego obudowa jest osadzona suwliwie w korpusie głowicy, posiada powierzchnię płaską, z którą współpracuje śruba kontrująca korpusu i suwak jest zakończony tłoczkiem, korzystnie w postaci cylindra. Pomiędzy powierzchnią czołową tłoczka, a ścianką korpusu jest sprężyna, natomiast w pokrywie korpusu jest śruba regulacyjna współpracująca z drugą powierzchnią czołową tłoczka.
Głowica pomiarowa według wynalazku umożliwia szybki i bardzo dokładny pomiar przemieszczeń względnych w układzie N-PO, dla wielu rodzajów narzędzi oraz różnych gabarytów obrabianego
PL 224 772 B1 przedmiotu. Głowica stanowiąca zespół nośny czujników, dzięki swojej uniwersalności może być montowana na różnych oprawkach narzędziowych, i wykorzystywana na większości tokarek.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok aksonometryczny głowicy pomiarowej w układzie N-PO, fig. 2 - widok z boku głowicy pomiarowej, fig. 3 widok z góry, a fig. 4 - przekrój obudowy głowicy pomiarowej.
Pierwszy czujnik przemieszczeń 1 jest zainstalowany w trzpieniu 7 osadzonym suwliwie w korpusie głowicy 9. Konstrukcja ta umożliwia regulację położenia czujnika 1 w kierunku osi X względem bieżni pomiarowej nieobrobionej lub wstępnie przygotowanej powierzchni wałka 6, za pomocą systemu regulacji. W korpusie głowicy 9 osadzony suwliwie suwak 17 obudowy 8 pozwalający na regulację jej położenia w osi Y. W obudowie 8 jest prowadnica 10 tłoczka 12 osadzonego na trzpieniu 11, w którym zainstalowany jest drugi czujnik 2.
Głowica pomiarowa stanowiąca zespół nośny czujników składa się z obudowy 8 i korpusu 9 umocowanego do oprawki 3. W obudowie 8 jest prowadnica 10 dla tłoczka 12 na którym jest gumowy pierścień 13. W tłoczku 12 jest zamocowany trzpień 11. Pomiędzy obudową 8, a tłoczkiem 12 jest sprężyna 14, która zapewnia wstępne napięcie układu regulacyjnego oraz realizuje ruch powrotny tłoczka 12 wraz z zamocowanym trzpieniem 11. Dokładna regulacja położenia czujników realizowana jest za pomocą śrub regulacyjnych 15. Z płaską powierzchnią 5 trzpienia 11 współpracuje śruba kontrująca 16 umożliwiającą blokadę wykorzystywaną podczas pomiaru przemieszczeń w układzie narzędzie przedmiot obrabiany, w celu zwiększenia sztywności układu pomiarowego oraz wyeliminowaniu luzów w układzie prowadnic. Obudowa 8 posiada suwak 17, wystający poza jej prostopadłościenny zarys, którym obudowa 8 jest osadzona suwliwie w korpusie 9. Suwak 17, ma zarys zbliżony do trzpienia 11, z płaską powierzchnią 5' współpracującą ze śrubą kontrującą 16 oraz tłoczkiem 12, w prowadnicy korpusu. Obudowa 8 oraz korpus 9 posiadają pokrywy 18, w których są śruby 15 umożliwiające dokładną regulację położenia czujników 1, 2.
Demontowalne pokrywy 18 umożliwiają, poprzez wymianę, stosowanie różnych układów regulacji położenia, oraz różnych długości trzpienia 11, a także suwaka 17, co zwiększa zakres stosowania głowicy pomiarowej.
Podczas obróbki tokarskiej występują przemieszczenia względne noża tokarskiego i toczonego przedmiotu w dwóch kierunkach, są to przemieszczenia w kierunku osi X oraz przemieszczenia w kierunku prostopadłym do osi X wynikające z kinematyki procesu skrawania, ugięcia się wałka oraz niepożądanych zjawisk występujących podczas procesu skrawania.
Po zamocowaniu przedmiotu obrabianego 6 w uchwycie tokarskim następuje automatyczny dojazd głowicy pomiarowej do powierzchni obrabianej. Za pomocą układu regulacji składającego się ze śruby regulacyjnej 15, sprężyny 14, a także tłoczka 12 z trzpieniem 11 przeprowadzana jest kalibracja układu pomiarowego poprzez regulację odległości czujników 1, 2 od powierzchni obrabianej przedmiotu obrabianego 6. Odległość czujnika 1 od noża tokarskiego 4, po przeprowadzeniu kalibracji, jest ściśle określona i nie podlega ponownej regulacji. Drugi czujnik przemieszczeń 2 jest ustawiony pod kątem 90 stopni w stosunku do pierwszego czujnika 1. Za pomocą prowadnic i elementów prowadzonych jest regulowane położenia czujnika 2 względem przedmiotu obrabianego 6, tak aby pomiar można było wykonywać dokładnie w osi obrabianego przedmiotu 6. Po dokładnym ustawieniu czujników 1, 2 względem obrabianego przedmiotu 6 ich położenie jest blokowane za pomocą śrub kontrujących 16.
Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu pomiarowego średnicy wałków wynikająca z zastosowania dłuższego trzpienia oraz suwaka. Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych może być stosowana do pomiaru drgań zarówno przy obróbce na sucho jak i z zastosowaniem chłodziwa.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych, zawierająca czujnik przemieszczeń osadzony w korpusie głowicy równolegle do ruchu poprzecznego narzędzia, względem przedmiotu obrabianego, znamienna tym, że jest wyposażona w drugi czujnik przemieszczeń (2) zainstalowany na trzpieniu (11) osadzonym suwliwie w obudowie (8) prostopadle do czujnika (1) osadzonego w korpusie głowicy (9) przy czym obudowa (8) posiada suwak (17), wystający poza zarys prostopadłościennej obudowy (8), którym jest osadzona suwliwie w korpusie głowicy (9).
    PL 224 772 B1
  2. 2. Głowica pomiarowa według zastrz. 1, znamienna tym, że trzpień (11) posiada powierzchnię płaską (5), z którą współpracuje śruba kontrująca (16), i jest zakończony tłoczkiem (12), korzystnie w postaci cylindra, przy czym pomiędzy powierzchnią czołową tłoczka (12) a ścianką obudowy (8) jest sprężyna (14), natomiast w pokrywie (18) obudowy jest śruba regulacyjna (15) współpracująca z drugą powierzchnią czołową tłoczka (12).
  3. 3. Głowica pomiarowa według zastrz. 1, znamienna tym, że suwak (17) posiada powierzchnię płaską (5'), z którą współpracuje śruba kontrująca (16) korpusu (9) i jest zakończony tłoczkiem (12), przy czym pomiędzy powierzchnią czołową tłoczka (12), a ścianką korpusu (9) jest sprężyna (14), natomiast w pokrywie (18) jest śruba regulacyjna (15) współpracująca z drugą powierzchnią czołową tłoczka (12).
PL412431A 2015-05-22 2015-05-22 Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych PL224772B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412431A PL224772B1 (pl) 2015-05-22 2015-05-22 Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412431A PL224772B1 (pl) 2015-05-22 2015-05-22 Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412431A1 PL412431A1 (pl) 2016-02-29
PL224772B1 true PL224772B1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=55361218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412431A PL224772B1 (pl) 2015-05-22 2015-05-22 Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224772B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL233064B1 (pl) * 2017-10-25 2019-08-30 Instytut Mech Gorotworu Polskiej Akademii Nauk Sposób i urządzenie do pomiaru przemieszczeń względnych fragmentów obiektu

Also Published As

Publication number Publication date
PL412431A1 (pl) 2016-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102637460B1 (ko) 기어 스카이빙을 위한 장치 및 방법
US9421667B2 (en) Machine tool for measuring a workpiece
US6568096B1 (en) Device and method for measuring shape deviations of a cylindrical workpiece and correcting steadying element and correcting follower for use therewith
CA2650162C (en) Three point turning machine
JPH0347688B2 (pl)
CN103358221A (zh) 用于正被机加工的工件的探针的测量头
DE102014006151B4 (de) Verfahren zur Messung des Rundlaufs einer Werkzeugmaschine sowie für die Durchführung des Verfahrens ausgebildete Werkzeugmaschine
PL224772B1 (pl) Głowica pomiarowa do pomiaru przemieszczeń względnych
CN210387968U (zh) 激光切割设备
DE19758214A1 (de) Optische Präzisionsmeßeinrichtung zur Bestimmung der Kantenposition, der Kantensteigung und der Rauhigkeitskenngrößen von unbewegten, sowie zur Bestimmung des Durchmessers, der Kreis- und Zylinderformabweichungen bei bewegten rotationssymmetrischen Werkstücken während des Fertigungsprozesses, indem das im Abstandssensor durch Laserbeleuchtung von Objektkanten entstehende zweidimensionale Fresnel'sche Beugungsbild nach Steigung, Dämpfung der Einhüllenden, der Ortsfrequenz und nach Höhenschichtlinien ausgewertet wird
EP3334562B1 (en) Grinding error compensation
Li et al. On-machine self-calibration method for compensation during precision fabrication of 900-mm-diameter zerodur aspheric mirror
US3296904A (en) Tool block
US20210069858A1 (en) Modular clamping device
CN113001259B (zh) 用于测量钻孔的测量方法和测量系统以及具有测量系统的精密机床
CN212007150U (zh) 一种圆筒高精度在线检测系统
JP2628523B2 (ja) 表面形状測定用トレーサ
RU167130U1 (ru) Устройство для измерения диаметров деталей при токарной обработке
KR20180129809A (ko) 공구를 기계가공 장치에 중심을 맞추는 부대용품, 중심맞춤 방법 및 상기 부대용품을 포함하는 중심맞춤 장치
EP1832839B1 (en) Ballbar equipment
牛増渊 et al. Error separation systems for precision measurement of roll parts and machine tools
Yang et al. Performance Characterization of Precision Machines
JPS62208839A (ja) 切削加工を行なう工作機械
US20230128675A1 (en) Grinding machine centering gauge
JP5168985B2 (ja) 測定ヘッド調整装置