PL223828B1 - Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu - Google Patents

Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu

Info

Publication number
PL223828B1
PL223828B1 PL394644A PL39464411A PL223828B1 PL 223828 B1 PL223828 B1 PL 223828B1 PL 394644 A PL394644 A PL 394644A PL 39464411 A PL39464411 A PL 39464411A PL 223828 B1 PL223828 B1 PL 223828B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
inventoried
inventory
communication interface
signal
Prior art date
Application number
PL394644A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394644A1 (pl
Inventor
Krzysztof Zdanek
Original Assignee
Krzysztof Zdanek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krzysztof Zdanek filed Critical Krzysztof Zdanek
Priority to PL394644A priority Critical patent/PL223828B1/pl
Publication of PL394644A1 publication Critical patent/PL394644A1/pl
Publication of PL223828B1 publication Critical patent/PL223828B1/pl

Links

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym obejmującym opróżnialne inwentaryzowane pojemniki (2) zawierające inwentaryzowane substancje i zaopatrzone w indywidualne identyfikatory (31), co najmniej jedną wagę elektroniczną (4) oraz co najmniej jeden system informatyczny (6) zaopatrzony w co najmniej jeden interfejs komunikacyjny (61) oraz bazę danych (63) przechowującą co najmniej informacje o aktualnej wadze inwentaryzowanych pojemników (2). Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie (3) do realizacji takiego sposobu. Aby zapewnić wysoką bieżącą poprawność reprezentacji inwentaryzowanych zasobów przez dane zawarte w systemie inwentaryzacyjnym oraz umożliwić łatwe identyfikowanie opróżnialnych pojemników (2), których inwentaryzacja nie została przeprowadzona prawidłowo system inwentaryzacyjny zawiera dodatkowo co najmniej jeden sygnalizator (33), w który korzystnie zaopatrywany jest każdy z inwentaryzowanych pojemników, a ponadto każdy z inwentaryzowanych pojemników (2) zaopatrywany jest w czujnik ruchu (32) oraz interfejs komunikacyjny (34) do współpracy z rzeczonym co najmniej jednym interfejsem komunikacyjnym (61) systemu informatycznego (6). Sygnalizator (33) aktywowany jest za pośrednictwem sygnału wygenerowanego przez czujnik (32) ruchu bezpośrednio lub w pewnym odstępie czasu po każdym przechyleniu pojemnika (2). Nakłada to na pracownika obowiązek identyfikacji pojemnika oraz jego zważenia na wadze elektronicznej (4) dla modyfikacji informacji o aktualnej wadze pojemnika przechowywanej w bazie danych (63) systemu informatycznego celem dezaktywacji sygnalizatora (33) za pośrednictwem sygnału dostarczonego przez interfejs komunikacyjny pojemnika (34) sprzężony z interfejsem komunikacyjnym (61) systemu informatycznego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym obejmującym opróżnialne inwentaryzowane pojemniki zawierające inwentaryzowane substancje i zaopatrzone w indywidualne identyfikatory, czujniki ruchu, a korzystnie czujniki przechyłu, oraz interfejsy komunikacyjne przystosowane do współpracy z co najmniej jednym interfejsem komunikacyjnym systemu informatycznego; co najmniej jedną wagę elektroniczną; oraz co najmniej jeden system informatyczny zaopatrzony w co najmniej jeden interfejs komunikacyjny oraz bazę danych przechow ującą co najmniej informacje o aktualnej wadze inwentaryzowanych pojemników. Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do automatycznej inwentaryzacji w takim systemie inwentaryzacyjnym.
W publikacji WO 2008/042287 ujawniono system inwentaryzacyjny, który automatycznie monitoruje wagę pojemnika przed i po pobraniu substancji z pojemnika. Różnica tej wagi określa ilość substancji, jaka została pobrana i jest ona porównywana z wartością sprzedaży jaką zainkasował pracownik za daną ilość substancji. Pozwala to na wykrycie ewentualnej kradzieży danego pracownika, co ma znaczenie zwłaszcza w placówkach, w których wiele osób pobiera substancje z danego dozownika inkasując za nie określoną należność, a za straty generowane przez nieuczciwego pracownika odpowiadają zbiorowo wszyscy uprawnieni do obsługi dozownika, System ten ma zastosowanie na przykład do inwentaryzacji dozowania wysokoprocentowych alkoholi w barach i placówkach gastronomicznych lub też farmaceutyków w ośrodkach zdrowia. System ten zawiera dodatkowo środki automatycznej kontroli wizualnej, których zadaniem jest rejestracja obrazu osób obsługujących dozownik celem wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w ich pracy.
Z opisu zgłoszenia patentowego US 20060238346A1 znane jest natomiast urządzenie do inwentaryzacji wyposażone w czujnik ruchu będący czujnikiem przechyłu i interfejs komunikacyjny.
Ponadto z opisu zgłoszenia patentowego US 20050200490 A1 znane jest urządzenie inwentaryzacyjne zawierające sygnalizator aktywowany przy każdym przemieszczeniu butelki, przy pomocy czujnika ruchu złożonego z nadajnika i odbiornika podczerwieni.
Celem wynalazku było dostarczenie rozwiązania, zapewniającego wysoką bieżącą poprawność reprezentacji inwentaryzowanych zasobów przez dane zawarte w systemie inwentaryzacyjnym a także umożliwiającego łatwe identyfikowanie tych opróżnialnych pojemników, w przypadku których inwentaryzacja nie została przeprowadzona prawidłowo.
Istotą wynalazku jest sposób automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym opisany na wstępie niniejszego opisu, charakteryzujący się tym, że system inwentaryzacyjny zawiera dodatkowo co najmniej jeden sygnalizator, zaś sposób obejmuje etapy
a) wysyłania do sygnalizatora z czujnika ruchu danego pojemnika sygnału reprezentującego ruch tego pojemnika oraz aktywacji środków sygnalizacyjnych sygnalizatora, bezpośrednio lub z opóźnieniem czasowym, jeżeli sygnał ten wskazuje na przechylenie tego pojemnika;
b) zważenia rzeczonego pojemnika na rzeczonej co najmniej jednej wadze elektronicznej oraz; wysyłania do systemu informatycznego i do sygnalizatora sygnałów pomiarowych z rzeczonej wagi elektronicznej oraz;
c) uaktualnienia rekordów rzeczonej bazy danych odpowiadających rzeczonemu pojemnikowi i dezaktywacji środków sygnalizacyjnych sygnalizatora.
Do identyfikacji danego pojemnika zwykle wykorzystuje się skanery kodów kreskowych bądź graficznych (przykładowo standard IrDA) naniesionych na pojemnik bądź, coraz bardziej popularne urządzenia typu RFID (ang. Radio-frequencyidentification).
Korzystne jest, aby każdy z inwentaryzowanych pojemników zaopatrywany był w rzeczony co najmniej jeden sygnalizator. Pozwala to łatwe określenie, który pojemnik został aktywowany jego czujnikiem ruchu.
Korzystne jest ponadto, aby inwentaryzowane pojemniki zawierały dodatkowo automatyczne urządzenia zamykające, przy czym w etapie a) sygnał aktywacyjny środków sygnalizacyjnych sygnalizatora jest zarazem sygnałem zamknięcia urządzenia zamykającego danego pojemnika, zaś w etapie c) sygnał dezaktywacyjny środków sygnalizacyjnych sygnalizatora jest zarazem sygnałem otwarcia urządzenia zamykającego danego pojemnika.
Istotą wynalazku jest również urządzenie do automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym obejmującym
- opróżnialne inwentaryzowane pojemniki zawierające inwentaryzowane substancje i zaopatrzone w indywidualne identyfikatory,
PL 223 828 B1
- co najmniej jedną wagę elektroniczną, oraz
- co najmniej jeden system informatyczny zaopatrzony w co najmniej jeden interfejs komunikacyjny oraz bazę danych przechowującą co najmniej informacje o aktualnej wadze inwentaryzowanych pojemników, które zawiera mocowalne do inwentaryzowanego pojemnika
- czujnik ruchu, a korzystnie czujnik przechyłu, i interfejs komunikacyjny przystosowany do współpracy z rzeczonym co najmniej jednym interfe jsem komunikacyjnym systemu informatycznego, które charakteryzuje się tym, że zawiera dodatkowo sygnalizator, którego wejście sygnałów jest połączone z wyjściem sygnałów czujnika ruchu oraz wyjściem sygnałów interfejsu komunikacyjnego, oraz którego środki sygnalizacyjne są aktywowane sygnałem wysyłanym przez czujnik ruchu bezpośrednio lub z opóźnieniem czasowym, jeżeli sygnał czujnika ruchu wskazuje na przechylenie tego pojemnika, oraz którego środki sygnalizacyjne są dezaktywowane sygnałem wysyłanym przez interfejs komunikacyjny pojemnika sprzężony z interfejsem komunikacyjnym systemu informatycznego i wygenerowanym w odpowiedzi na sygnał pomiarowy potwierdzający dokonanie pomiaru wagi pojemnika przypis anego do tego sygnalizatora.
Urządzenie do automatyczne) inwentaryzacji według wynalazku ma korzystnie formę zintegrowaną zawierającą indywidualny identyfikator, czujnik ruchu, sygnalizator i interfejs komunikacyjny łączący wyjście czujnika ruchu z wejściem sygnalizatora i wejście sygnalizatora z innymi elementami systemu.
Taka forma zintegrowana ma korzystnie formę opaski zaciskowej bądź przylepnej bądź po dstawki na pojemnik.
Korzystne jest również wyposażenie urządzenia do automatycznej inwentaryzacji w zabezpieczenie gwarancyjne.
Zabezpieczenie gwarancyjne (ang. tamper-evidenf) pozwala na łatwe wykrycie nieautoryzowanego dostępu do urządzenia (na przykład celem zamiany z analogicznym urządzeniem na innym pojemniku), który możliwy jest jedynie po zniszczeniu lub uszkodzeniu zabezpieczenia.
Zabezpieczenie to może mieć formę jednorazowych plomb termokurczliwych bądź zrywalnych, taśm przylepnych, mikroprzełączników sprzężonych z urządzeniem i generujących sygnał otwarcia w chwili nieautoryzowanego zdjęcia urządzenia i tym podobnych.
Sygnalizator jest korzystnie sygnalizatorem świetlnym i/lub akustycznym.
Urządzenie według wynalazku może również zawierać w sobie indywidualny identyfikator pojemnika. Alternatywnie możliwe jest oczywiście wykorzystanie fabrycznych identyfikatorów pojemników, jeżeli są w nie wyposażone, bądź kombinacji identyfikatora fabrycznego z indywidualnym identyfikatorem urządzenia.
Korzystne jest również wyposażenie urządzenia do automatycznej inwentaryzacji w automatyczne urządzenie zamykające pojemnik, sprzężone funkcjonalnie z sygnalizatorem.
Urządzenie według wynalazku może również zawierać inne elementy takie jak elementy zasilające (baterie, fotoogniwa, etc.), elementy rejestracji czasu aktywacji i/lub dezaktywacji sygnalizatora i tym podobne.
Wynalazek zilustrowano w przykładach wykonania i na załączonych rysunkach, na którym; fig. 1 ilustruje schematycznie pierwszy przykład wykonania systemu inwentaryzacyjnego dla implementacji pierwszego przykładu realizacji sposobu według wynalazku, fig. 2 ilustruje schematycznie drugi przykład wykonania systemu inwentaryzacyjnego dla implementacji drugiego przykładu realizacji sposobu według wynalazku, a fig. 3 ilustruje przykładowy rozproszony system inwentaryzacyjny.
Przedstawiony na rysunku fig. 1 system inwentaryzacyjny 1 według wynalazku jest systemem przeznaczonym dla jednostki gastronomicznej. Do każdego z pojemników 2 znajdujących się w zasobach takiej jednostki zawierających napoje sprzedawane w ilościach mniejszych niż nominalne pojemności pojemników (tak zwane „pojemniki opróźnialne”) przymocowany jest zespół identyfikacyjnosygnalizacyjny 3 stanowiący zintegrowany przykład wykonania urządzenia według wynalazku i zawierający indywidualny identyfikator 31 oraz zespół czujnika przechyłu 32, sygnalizatora 33 i interfejsu komunikacyjnego 34 łączący wyjście czujnika 32 z wejściem sygnalizatora 33 i wejście sygnalizatora 33 z innymi elementami systemu 1.
PL 223 828 B1
Identyfikator 31 jest dowolnymi znanym ze stanu techniki identyfikatorem takim jak na przykład kod graficzny (na przykład kod paskowy) czy transponder elektroniczny (na przykład etykieta RFID).
Zastosowany w tym przykładzie jako czujnik ruchu, czujnik przechyłu 32 jest dowolnym znanym ze stanu techniki czujnikiem (a w szczególności czujnikiem opartym na akcelerometrach), który generuje i przesyła za pośrednictwem interfejsu komunikacyjnego 34 sygnał aktywacyjny do sygnalizatora 33 po przechyleniu pojemnika 2, do którego jest on przymocowany, o zadany kąt od pozycji pionowej. W zależności od geometrii pojemnika 2 kąt ten może być różny, przy czym minimalny kąt przechyłu aktywujący sygnalizator 33 powinien być równy minimalnemu kątowi przechyłu, przy którym z nominalnie napełnionego pojemnika 2 możliwe jest wylewanie lub wysypywanie jego zawartości. Dla większości butelek można przyjąć, iż kąt ten wynosi około 30°.
Sygnalizator 33 jest urządzeniem generującym po otrzymaniu sygnału aktywacyjnego z czujnika przechyłu 32 sygnały optyczne i/lub dźwiękowe, przy czym generowanie tych sygnałów może być opóźnione względem chwili otrzymania sygnału aktywacyjnego o predefiniowany okres czasu odpowiadający przeciętnemu czasowi potrzebnemu sprzedawcy na opróżnienie danej dawki substancji zawartej w pojemniku 2 i na zważenie pojemnika 2.
W punkcie obsługi klienta jednostki gastronomicznej, gdzie sprzedawcy opróżniają pojemniki ze sprzedawanymi napojami, znajduje się co najmniej jedna waga elektroniczna 4 i urządzenie identyf ikacyjne 5, których wyjścia poprzez odpowiednie interfejsy komunikacyjne 41 i 51 są sprzężone z inte rfejsem komunikacyjnym 81 współpracującego z nimi systemu informatycznego 6. Urządzenie identyfikacyjne 5 zawiera dowolny znany ze stanu techniki czytnik 52 mający zdolność odczytywania informacji zakodowanych w identyfikatorach 31 pojemników 2, w szczególności w przypadku kodów graficznych jest to czytnik optyczny natomiast w przypadku znaczników RFID jest to czytnik z nadajnikiem i dekoderem, Waga 4 posiada układ pomiarowy 42 sprzężony z elektronicznym przetwornikiem siły 43.
W systemie informatycznym 6 sterowanym przez układ mikroprocesorowy 62 utworzona jest baza danych 63, w której przechowywane są informacje o inwentaryzowanych pojemnikach 2 i/lub inwentaryzowanych substancjach w nich zgromadzonych oraz o aktualnym stanie tych pojemników 2 i/lub zasobów substancji.
Baza danych 63 może być zarządzana za pośrednictwem interfejsu SQL (ang. Structured Query Language) i zawierać tabelę pojemników o przykładowej strukturze i rekordach:
TABELA POJEMNIK
ID_POJEMNIKA ID_SUBSTANCJI WAGA_POJEMNIKA
1234 23 0.5
oraz tabelę o przykładowej strukturze i rekordach: TABELA SUBSTANCJA
ID_SUBSTANCJI NAZWA_SUBSTANCJI ILOŚĆ_POJEMNIKÓW
23 WINO 5
Osoby nadzorujące pracę jednostki gastronomicznej mają dostęp do przeglądania i modyfikowania zawartości tej bazy danych poprzez typowy interfejs dostępowy 64 zawierający urządzenia wejściowe (klawiatura, mysz komputerowa) i wyjściowe (wyświetlacz graficzny) systemy informatycznego 6. Poprzez sprzężenie interfejsów komunikacyjnych 34 i 61 zrealizowane jest połączenie kom unikacyjne pomiędzy systemem informatycznym 6 a sygnalizatorem 33.
Przedstawiony przykład systemu inwentaryzacyjnego 1 służy do realizacji opisanej poniżej pierwszej przykładowej implementacji sposobu automatycznej inwentaryzacji według wynalazku. W czasie przyjmowania pojemników na ewidencję jednostki gastronomicznej do pojemników opróżnialnych 2 mocuje się zespoły identyfikująco-sygnalizacyjne 3 z indywidualnym identyfikatorem 31 oraz zespołem czujnika 31 połączonego poprzez interfejs 34 z sygnalizatorem 33. Następnie każdy z 10 oznaczonych w ten sposób pojemników 2 waży się i na podstawie sygnału pomiarowego przesłanego z wagi 4 poprzez interfejsy 41 i 61 jednostka mikroprocesorowa 62 tworzy w bazie danych 63 systemu informatycznego 6 indywidualny rekord dla nowo wprowadzonego do systemu pojemnika 2 zawierający co najmniej jego wagę początkową. Dla kolejnych pojemników tego samego rodzaju zawierających taką samą ilość danej substancji ważenie pojemnika można oczywiście pominąć. Oczywiście na podstawie wagi pustego i pełnego pojemnika oraz jego objętości można określić gęstości subPL 223 828 B1 stancji w nim zawartej a tym samym objętość substancji, jaka będzie ubywała z pojemnik a podczas kolejnych cykli opróżniania.
Oznaczony i wstępnie zważony pojemnik 2 trafia do punktu obsługi klienta, gdzie będzie stopniowo opróżniany. Przy każdym przemieszczeniu pojemnika lub korzystnie - przechyleniu pojemnika 2 celem wylania części jego zawartości, przy przekroczeniu minimalnego, zadanego kąta aktywacji następuje wygenerowanie przez czujnik ruchu 32 sygnału aktywacyjnego, który poprzez interfejs 34 zostaje przesłany do sygnalizatora 33. Rejestrowany jest również czas wystąpienia sygnału aktywacyjnego.
W zależności od sposobu implementacji sygnalizatora 33 uaktywnienie środków sygnalizacyjnych sygnalizatora 33 może nastąpić natychmiast po otrzymaniu sygnału aktywacyjnego albo aktywacja środków sygnalizacyjnych może nastąpić z pewnym 30 opóźnieniem o predefiniowany okres czasu o czym wspomniano powyżej.
Świecący bądź wysyłający sygnał dźwiękowy sygnalizator 33 informuje sprzedawcę i inne os oby w pobliżu o konieczności zważenia pojemnika celem dezaktywacji sygnalizatora.
W tym celu, po zakończeniu cyklu opróżniania sprzedawca dokonuje identyfikacji pojemnika za pomocą czytnika 52 oraz waży pojemnik 2. Przykładowo w celu prawidłowej identyfikacji w przypadku zastosowania czytnika optycznego kod graficzny na pojemniku należy oświetlić wiązką świetlną czytnika IrDa natomiast w przypadku identyfikacji radiowej znacznik RFID należy umieścić w obszarze pokrytym wiązka radiową nadajnika czytnika i w takiej odległości od czytnika aby sygnał nadawany przez znacznik mógł być zdekodowany przez dekoder czytnika. Oczywiście identyfikacja pojemnika może też następować automatycznie po jego umieszczeniu na wadze 4 lub nawet po zważeniu pojemnika.
W kolejnym etapie odpowiadające sobie sygnał identyfikacyjny z urządzenia identyfikacyjnego 5 i sygnał pomiarowy z wagi elektronicznej 4 są poprzez interfejsy komunikacyjne 51 i 41 tych urządzeń są przesyłane do jednostki mikroprocesorowej 62 systemu informatycznego 6, który na ich podstawie modyfikuje rekord zidentyfikowanego pojemnika 2 poprzez zmianę przypisanej mu wagi (zapisanie wagi aktualnej). Jednocześnie po otrzymaniu sygnału identyfikacyjnego potwierdzającego identyfik ację pojemnika 2 i sygnału pomiarowego potwierdzającego dokonanie pomiaru wagi zidentyfikowanego pojemnika system komputerowy 6 wysyła za pośrednictwem swojego interfejsu komunikacyjnego 61 i interfejsu komunikacyjnego 34 pojemnika sygnał dezaktywacyjny sygnalizatora 33 uaktywnionego wcześniej zarejestrowanym zdarzeniem przechyłu pojemnika.
Czasokres pomiędzy zarejestrowaną chwilą wystąpienia sygnału aktywacyjnego a chwilą dezaktywacji sygnalizatora 33 świadczy o sumienności pracownika w punkcie obsługi klienta.
Oczywiście w przypadku opóźnienia aktywacji sygnalizatora 33 i zważenia pojemnika 2 przez sprzedawcę bez zbędnej zwłoki, jeśli sygnał dezaktywacyjny dotrze do sygnalizatora 33 przed jego zamierzoną aktywacją do takiej optycznej tub dźwiękowej aktywacji nie dojdzie. Na rysunku fig. 2 przedstawiono drugi przykład realizacji systemu inwentaryzacyjnego 1' według wynalazku, W systemie tym waga elektroniczna 4' jest wyposażona w czytnik 52' identyfikatora 31 pojemnika 2 pełniąc jednocześnie funkcję urządzenia identyfikacyjnego. Sygnał identyfikacyjny czytnika 52' jest przekazywany do układu pomiarowego 42' wagi 4', w którym w tym przykładzie wykonania sygnał identyfikacyjny jest sprzężony z sygnałem pomiarowym i przesyłany poprzez interfejsy 41' i 61' do systemu informatyc znego 6', który na ich podstawie dokonuje modyfikacji bazy danych 63. W układzie pomiarowym 42' na podstawie sprzężenia sygnału identyfikacyjnego i sygnału pomiarowego generowany jest ponadto sygnał dezaktywacyjny dla sygnalizatora 33 przesyłany do niego poprzez interfejsy 4' i 34'.
Na rysunku fig. 3 przedstawiono przykład realizacji rozproszonego systemu 1'' według wynalazku, który zawiera dwa systemy informatyczne 6 i 6', dwie wagi elektroniczne 4' pełniące jednocześnie funkcję urządzeń identyfikacyjnych oraz trzy wagi elektroniczne 4 współpracujące z osobnymi urządzeniami identyfikującymi 5. Wszystkie urządzenia w systemie 1” komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej 7, do której podłączone są ich interfejsy komunikacyjne. Sieć taka może być siecią lokalną lub też siecią rozległą taką jak na przykład teleinformatyczna sieć internetowa. W systemie rozproszonym 1' możliwe jest również zaimplementowanie rozproszonej bazy danych a także ustalenie określonej hierarchii systemów informatycznych 6.
Przykładowe urządzenie według wynalazku do automatycznej inwentaryzacji w systemie inwe ntaryzacyjnym może mieć formę cylindrycznej kubkowej podstawki z tworzywa sztucznego nakładanej na dolną część pojemnika, w której ściankę wbudowano płytkę drukowaną zawierającą obwody z elementami składowymi czujnika przechyłu, sygnalizatora sterujący dwoma naprzeciwległymi diodami zainstalowanymi na zewnętrznej powierzchni ścianki bocznej takiej podstawki, baterię bądź akumulator oraz interfejs komunikacji bezprzewodowej z anteną drukowaną. Dodatkowo w dnie takiej
PL 223 828 B1 podstawki mógłby zostać wbudowany identyfikator RFID. Dla zamocowania takiej podstawki do butelki podstawka byłaby wyposażona w dwa zakończone uszkami wąsy wystające z górnej krawędzi jej ścianki obwodowej. Długość wąsów byłaby dostosowana do wysokości butelki a w szczególności do odległości pomiędzy jej dnem a początkiem szyjki. Po umieszczeniu butelki w takiej podstawce przez uszy wąsów przeprowadzana byłaby opaska zaciskana na dolnej części szyjki butelki uniemożliwiająca wyjęcie butelki z podstawki. Zastosowana opaska zaciskowa powinna zapewniać funkcjonalność zabezpieczenia gwarancyjnego pozwalającego na łatwe wykrycie nieautoryzowanego wyjęcia pojemnika z podstawki (na przykład celem zamiany z analogiczną podstawką na innym pojemniku), uni emożliwiając taką operację bez zniszczenia lub uszkodzenia takiego zabezpieczenia. Podstawkę można również wyposażyć w łącznikowy układ elektryczny uruchamiany przy mechanicznym odłączeniu podstawki od butelki i aktywujący sygnalizator po zdjęciu podstawki. Urządzenie w formie opisanej podstawki mogłoby być w szczególności stosowane w drugim przykładzie realizacji systemu inwentaryzacyjnego z rysunku fig. 2 gdyż wbudowana w jego dnie etykieta RFID byłaby łatwa do odczytania przez umieszczony pod szalą wagi czytnik RFID.
W innym nie przedstawionym na rysunku przykładzie realizacji wynalazku urządzenie do automatycznej inwentaryzacji może dodatkowo zawierać automatyczne urządzenie zamykające pojemnik, sprzężone funkcjonalnie z sygnalizatorem w taki sposób, że zamyka ono pojemnik wraz z aktywacją sygnalizatora pojemnika i otwiera pojemnik po jego dezaktywacji.
W innych przykładach wykonania urządzenia do automatycznej inwentaryzacji według wynalazku zamiast jednego zespołu identyfikacyjno-sygnalizującego 3 można zastosować oddzielny identyfikator 31 (na przykład fabryczną etykietę identyfikacyjną naklejoną lub nadrukowaną na pojemniku).
Choć w przedstawionych przykładach wykonania zastosowano czujniki przechyłu rejestrujące przechylenia pojemnika, w innych zastosowaniach korzystne może być zastosowanie czujników ruchu innego typu, jak na przykład czujników rejestrujących podniesienie bądź przemieszczenie pojemnika (akcelerometrów), czujników rejestrujących otwarcie pojemnika, i tym podobnych.
Sposób według wynalazku mógłby również z powodzeniem zostać zaimplementowany w innym systemie inwentaryzacyjnym niż przedstawione na rysunku, który zawierałby jeden centralny sygnalizator aktywowany sygnałami doprowadzanymi z interfejsów komunikacyjnych poszczególnych poje mników wyposażonych w czujniki ruchu.
Wreszcie dla znawcy dziedziny wynalazku jest oczywiste, że system sposób według wynalazku może być zaimplementowane na wiele innych sposobów różniących się drogami przekazywania sygnałów pomiarowych, identyfikacyjnych, aktywacyjnych i dezaktywacyjnych, przy czym wszystkie takie modyfikacje i warianty realizacji wchodzą w zakres zdefiniowany w zastrzeżeniach patentowych.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym obejmującym
    - opróżnialne inwentaryzowane pojemniki zawierające inwentaryzowane substancje i zaopatrzone w indywidualne identyfikatory, czujniki ruchu, a korzystnie czujniki przechyłu, oraz interfejsy komunikacyjne przystosowane do współpracy z co najmniej jednym interfejsem komunikacyjnym systemu informatycznego,
    - co najmniej jedną wagę elektroniczną, oraz
    - co najmniej jeden system informatyczny zaopatrzony w co najmniej jeden interfejs komunikacyjny oraz bazę danych przechowującą co najmniej informacje o aktualnej wadze inwentaryzowanych pojemników, znamienny tym, że system inwentaryzacyjny zawiera dodatkowo co najmniej jeden sygnalizator, zaś sposób obejmuje etapy
    a) wysyłania do sygnalizatora z czujnika ruchu danego pojemnika sygnału reprezentującego ruch tego pojemnika oraz aktywacji środków sygnalizacyjnych sygnalizatora, bezpośrednio lub z opóźnieniem czasowym, jeżeli sygnał ten wskazuje na przechylenie tego pojemnika;
    b) zważenia rzeczonego pojemnika na rzeczonej co najmniej jednej wadze elektronicznej oraz;
    c) wysyłania do systemu informatycznego i do sygnalizatora sygnałów pomiarowych z rzeczonej wagi elektronicznej oraz uaktualnienia rekordów rzeczonej bazy danych odpowiadających rzeczonemu pojemnikowi i dezaktywacji środków sygnalizacyjnych sygnalizatora.
    PL 223 828 B1
  2. 2. Sposób automatycznej inwentaryzacji według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy z inwentaryzowanych pojemników zaopatrywany jest w rzeczony co najmniej jeden sygnalizator.
  3. 3. Sposób automatycznej inwentaryzacji według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że inwentaryzowane pojemniki zawierają dodatkowo automatyczne urządzenia zamykające, przy czym w etapie a) sygnał aktywacyjny środków sygnalizacyjnych sygnalizatora jest zarazem sygnałem zamknięcia urządzenia zamykającego danego pojemnika, zaś w etapie c) sygnał dezaktywacyjny środków sygnalizacyjnych sygnalizatora jest zarazem sygnałem otwarcia urządzenia zamykającego danego pojemnika.
  4. 4. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji w systemie inwentaryzacyjnym obejmującym
    - opróżnialne inwentaryzowane pojemniki zawierające inwentaryzowane substancje i zaopatrzone w indywidualne identyfikatory,
    - co najmniej jedną wagę elektroniczną, oraz
    - co najmniej jeden system informatyczny zaopatrzony w co najmniej jeden interfejs komunikacyjny oraz bazę danych przechowującą co najmniej informacje o aktualnej wadze inwentaryzowanych pojemników, które zawiera mocowalne do inwentaryzowanego pojemnika
    - czujnik ruchu, a korzystnie czujnik przechyłu, i interfejs komunikacyjny przystosowany do współpracy z rzeczonym co najmniej jednym interfe jsem komunikacyjnym systemu informatycznego, znamienne tym, że zawiera dodatkowo sygnalizator (33), którego wejście sygnałów jest połączone z wyjściem sygnałów czujnika ruchu (32) oraz wyjściem sygnałów interfejsu komunikacyjnego (34), oraz którego środki sygnalizacyjne są aktywowane sygnałem wysyłanym przez czujnik ruchu (32) bezpośrednio lub z opóźnieniem czasowym, jeżeli s ygnał czujnika ruchu (32) wskazuje na przechylenie tego pojemnika (2), oraz którego środki sygnalizacyjne są dezaktywowane sygnałem wysyłanym przez interfejs komunikacyjny (34) pojemnika (2) sprzężony z interfejsem komunikacyjnym (61) systemu informatycznego (6) i wygenerowanym w odpowiedzi na sygnał pomiarowy potwierdzający dokonanie pomiaru wagi pojemnika (2) przypisanego do tego sygnalizatora (33).
  5. 5. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według zastrz. 4, znamienne tym, że ma formę zintegrowaną zawierającą indywidualny identyfikator (31), czujnik ruchu (32), sygnalizator (33) i interfejs komunikacyjny (34) łączący wyjście czujnika ruchu (32) z wejściem sygnalizatora (33) i wejście sygnalizatora (33) z innymi elementami systemu (1).
  6. 6. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według zastrz. 5, znamienne tym, że ma formę opaski zaciskowej bądź przylepnej bądź podstawki na pojemnik (2).
  7. 7. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według zastrz. 5 albo 8, znamienne tym, że jest wyposażone w zabezpieczenie gwarancyjne.
  8. 8. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, znamienne tym, że sygnalizator (33) jest sygnalizatorem świetlnym i/lub akustycznym.
  9. 9. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, znamienne tym, że zawiera indywidualny identyfikator (31) pojemnika (31).
  10. 10. Urządzenie do automatycznej inwentaryzacji według dowolnego z poprzednich zastrzeżeń, znamienne tym, że zawiera dodatkowo automatyczne urządzenie zamykające pojemnik, sprzężone z sygnalizatorem (33).
PL394644A 2011-04-21 2011-04-21 Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu PL223828B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394644A PL223828B1 (pl) 2011-04-21 2011-04-21 Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394644A PL223828B1 (pl) 2011-04-21 2011-04-21 Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394644A1 PL394644A1 (pl) 2012-10-22
PL223828B1 true PL223828B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=47076839

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394644A PL223828B1 (pl) 2011-04-21 2011-04-21 Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223828B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394644A1 (pl) 2012-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU729012B2 (en) An apparatus for data communication and deactivation of electronic article surveillance tags
US7623035B2 (en) RF-enablement of products and receptacles therefor
US7982622B2 (en) Apparatus and method for monitoring and communicating data associated with a product
EP3025287B1 (en) Processes for distribution and use of a mobile rfid container
KR101869501B1 (ko) 스마트 패키지 내용물 이용을 모니터링하기 위한 모니터링 방법
ES2398230T3 (es) Detector/desactivador manual para dispositivo de vigilancia electrónica de artículos (EAS) con un sistema de captura de datos integrado
JP4781072B2 (ja) Rfidタグ及び非接触データキャリアシステム
MXPA06012413A (es) Activar etiqueta de datos mediante control de carga o de orientacion o de usuario.
US20160239796A1 (en) System and method for monitoring merchandise in a retail environment
MXPA06012409A (es) Desactivacion de etiqueta de datos de empaque para privacia del usuario o por violacion evidente.
CA2680096A1 (en) Monitoring device for a tracking system
US20090261974A1 (en) System for wirelessly monitoring inventory in the dispensing of items
CN209785129U (zh) 自动售货机
PL223828B1 (pl) Sposób automatycznej inwentaryzacji oraz urządzenie do realizacji takiego sposobu
JP4857651B2 (ja) 物品管理システム
CN113112207B (zh) 一种基于射频技术的智能货架物料管理系统及方法
AU2008100432B4 (en) A system for weighing product and monitoring use of said product and methods of use thereof
JP2007176550A (ja) 収納装置
EP1064610B1 (fr) Procede et dispositif pour le paiement automatique d'au moins un article pris par un consommateur dans un restaurant self-service
JP2021512563A (ja) 飲料用コースタ、飲料用コースタを有するシステム及び飲料用コースタを有するシステムにおけるデータ通信のための方法
CN116342003A (zh) 集装箱货物管理系统及方法
WO2022245242A1 (ru) Устройство для самостоятельного совершения покупок
WO2021165954A1 (en) A method and system of rfid tray for hotel rooms
CN114863655A (zh) 一种用于监测提醒的智能装置及方法