PL223646B1 - Plazmowa świeca zapłonowa - Google Patents

Plazmowa świeca zapłonowa

Info

Publication number
PL223646B1
PL223646B1 PL404725A PL40472513A PL223646B1 PL 223646 B1 PL223646 B1 PL 223646B1 PL 404725 A PL404725 A PL 404725A PL 40472513 A PL40472513 A PL 40472513A PL 223646 B1 PL223646 B1 PL 223646B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrodes
candle
spark plug
plasma
insulation
Prior art date
Application number
PL404725A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404725A1 (pl
Inventor
Krzysztof Jankowski
Edward Reszke
Original Assignee
Edward Reszke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edward Reszke filed Critical Edward Reszke
Priority to PL404725A priority Critical patent/PL223646B1/pl
Publication of PL404725A1 publication Critical patent/PL404725A1/pl
Publication of PL223646B1 publication Critical patent/PL223646B1/pl

Links

Landscapes

  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
  • Spark Plugs (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest plazmowa świeca zapłonowa, przeznaczona dla silników spalinowych, inicjująca zapłon mieszanki paliwo-powietrznej.
Plazmowy układ zapłonowy znany z polskiego opisu patentowego nr PL 127501 ma pomiędzy kondensatorem a elektrodą centralną świecy włączony tyrystor wysokonapięciowy. Jego bramka sterowana jest przez blok formowania impulsów od przerywacza obwodu uzwojenia pierwotnego cewki zapłonowej lub w przypadku silnika wielocylindrowego z rozdzielaczem zapłonu od czujnika indukcyjnego zainstalowanego na przewodzie łączącym diodę z elektrodą centralną. Blok formowania impulsów jest znanym zespołem złożonym z kondensatora, diody zabezpieczającej i układu rezystorów.
Urządzenie i sposób do zapłonu materiałów palnych w komorze spalania silnika spalinowego za pomocą plazmy koronowej wytwarzanej w rezonatorze koncentrycznym znany jest z opisu patentowego USA nr US7721697. Urządzenie ma koncentryczny rezonator, wewnątrz którego umieszczona jest elektroda zasilana sygnałem zmiennym o częstotliwości radiowej. Wyładowanie plazmowe powstające w pobliżu elektrody zapala materiały palne w komorze spalania silnika spalinowego.
Generator mikrofal znany z opisu patentowego USA nr US8026772, zawiera rezonator, który ma dwie elektrody zasilane napięciem zapłonu, pomiędzy którymi jest przerwa iskrowa. Generator mikrofal o zwiększonej mocy, może działać przy stosunkowo wysokich napięciach zapłonu lub natężeniach pola elektrycznego.
Znana ze stosowania świeca zapłonowa ma jedną elektrodę centralną. Propagacja energii impulsowej z cewki zapłonowej zachodzi w torze współosiowym utworzonym z centralnego pręta świecy oraz z jej metalowej obudowy umasionej do bloku silnika.
W publikacji Dyjakon A.: Plazmowy zapłon rozpylonych paliw ciekłych Inżynieria Chemiczna i Procesowa, 2004 T. 25, z. 4, s. 2121-2128, przedstawiony jest palnik olejowy z zapłonem plazmotronowym, przy czym pomiędzy dwiema elektrodami zapalany jest łuk ślizgający się wzdłuż elektrod pod wpływem wymuszonego przepływu gazu podawanego pomiędzy elektrodami oraz sił elektrodynamicznych. Palnik olejowy zamocowany jest osiowo w komorze spalania, w której umieszczona jest dodatkowo zapalarka plazmowa. Zapalarka zasilana jest energią elektryczną z zasilacza wysokonapięciowego wysokiej częstotliwości i dodatkowym strumieniem powietrza wprowadzanym ze sprężarki do zapalarki, w celu poprawy jej działania polegającego na wypychaniu łuku elektrycznego.
Istota świecy zapłonowej, według wynalazku, polega na tym, że ma co najmniej trzy identyczne elementy generatora plazmy w postaci elektrod symetrycznie rozmieszczonych wewnątrz uziemionego korpusu, przy czym elektrody zamocowane są w izolacji osadzonej w korpusie, oraz podłączone do co najmniej jednego generatora mocy.
Korzystnie, elektrody wykonane są z prętów przewodzących, najkorzystniej metalowych.
Korzystnie, w izolacji od strony komory spalania, wykonane jest wgłębienie, zaś elektrody wykonane są z drutów wygiętych w kształcie odwróconej litery V do wnętrza wgłębienia, przy czym pomiędzy wygiętymi elektrodami utworzona jest szczelina, w której zapalany jest łuk elektryczny ślizgający się po powierzchni tych elektrod.
Korzystnym jest, gdy w osi korpusu pomiędzy elektrodami symetrycznie rozmies zczonymi na okręgu, umieszczony jest uziemiony pręt.
Korzystnym jest również, gdy elektrody naniesione są w postaci warstwy na górną powierzchnię izolacji wypełniającej korpus.
Korzystnie, elektrody połączone są generatorem mocy poprzez dzielnik mocy, najkorzystniej pomiędzy dzielnik mocy i co najmniej trzy elektrody włączone są co najmniej dwa przesuwniki fazy.
Korzystnie, pomiędzy dzielnik mocy i co najmniej trzy elektrody włączone są co najmniej trzy izolatory mikrofalowe.
Zaletą świecy zapłonowej plazmowej, według wynalazku jest zastosowanie przebiegów sinusoidalnych w ilości równej ilości elektrod, przesuniętych względem siebie w fazie o kąt 360 stopni podzielony przez ilość elektrod, tak że pole elektryczne układu elektrod będzie wirowało generując jednorodny dysk plazmy. Rozwiązanie pozwala także na zdigitalizowanie ciągu prostokątnych impulsów wysokonapięciowych, które mogą być indeksowane i fazowane cyfrowo do wybranych par lub grup elektrod wywołując powstanie plazmy o zadanym kształcie.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym, fig. 1 przedstawia trójelektrodową świecę zapłonową plazmową z symetryczną trójfazową linią zasilającą w przekroju wzdłużnym w ujęciu schematycznym, fig. 2 - czteroelektrodową świecę zapłonową plazmową
PL 223 646 B1 z łukiem ślizgowym, fig. 3 - trójelektrodową świecę zapłonową w widoku z góry, fig. 4 - czteroelektrodową świecę zapłonową w widoku z góry, fig. 5 - pięcioelektrodową świecę zapłonową w widoku z góry, fig. 6 - czteroelektrodową świecę zapłonową w widoku z góry z uziemionym prętem w widoku z góry, fig. 7 - świecę zapłonową z czterema elektrodami naniesionymi w postaci warstwy na powierzchnię izolacji w widoku z góry, fig. 8 - świecę zapłonową z trzema elektrodami naniesionymi w postaci warstwy na powierzchnię izolacji w widoku z góry, fig. 9 - trójfazowy układ zasilania elektrod, fig. 10 - układ zasilania trójelektrodowej świecy zapłonowej z cyfrowym układem kluczującym, fig. 11 - układ zasilania mikrofalami trójelektrodowej świecy zapłonowej, podłączony do źródła stałego napięcia, a fig. 12 - układ zasilania mikrofalami trójelektrodowej świecy zapłonowej z izolatorami.
P r z y k ł a d 1
Plazmowa świeca zapłonowa ma trzy elektrody E1, E2, E3 wykonane z prętów przewodzących i symetrycznie rozmieszczone wewnątrz cylindrycznego uziemionego korpusu KR. Elektrody E1, E2, E3 zamocowane są w izolacji IZ osadzonej w korpusie KR, oraz podłączone za pośrednictwem przesuwników fazy do jednego generatora mocy G. Plazma PL zapalana jest pomiędzy elektrodami E1, E2, E3.
P r z y k ł a d 2
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że ma cztery elektrody E1, E2, E3, E4 symetrycznie rozmieszczone wewnątrz uziemionego korpusu KR. W izolacji IZ od strony komory spalania, wykonane jest wgłębienie. Elektrody E1, E2, E3, E4 wykonane są z drutów wygiętych w kształcie odwróconej litery V do wnętrza wgłębienia. Pomiędzy wygiętymi elektrodami E1, E2, E3, E4 utworzona jest szczelina, w której zapalana jest plazma PL w postaci łuku elektrycznego ślizgającego się po powierzchni tych elektrod E1, E2, E3, E4.
P r z y k ł a d 3
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że ma cztery elektrody E1, E2, E3, E4 symetrycznie rozmieszczone wewnątrz uziemionego korpusu KR, a pomiędzy elektrodami E1, E2, E3, E4 symetrycznie umieszczony jest uziemiony pręt PR.
Ilość elektrod E1, E2, E3, E4, E5, E6 może być dowolna powyżej dwóch (fig. 3, fig. 4 oraz fig. 5). Elektrody E1, E2, E3, E4, E5, E6 mogą być naniesione w postaci warstwy przewodzącej na górną powierzchnię izolacji IZ wypełniającej korpus KR (fig. 6 i fig. 7), natomiast izolacja IZ może być osadzona w korpusie KR, tak że jej górna powierzchnia jest poniżej górnej krawędzi korpusu KR, leży w górnej krawędzi korpusu KR, albo wystaje powyżej górnej krawędzi korpusu KR.
P r z y k ł a d 4
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie pierwszym albo drugim z tą różnicą, że ma sześć elektrod E1, E2, E3, E4, E5, E6 symetrycznie rozmieszczone wewnątrz uziemionego korpusu KR, które zasilane są parami trójfazowo, przy czym elektrody pierwsza E1 i trzecia E3 podłączone są do trzeciej fazy F3, elektrody druga E2 i piąta E5 do drugiej fazy F2, zaś elektrody czwarta E5 i szósta E6 do pierwszej fazy F1.
P r z y k ł a d 5
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie pierwszym albo drugim z tą różnicą, że ma trzy elektrody E1, E2, E3 połączone z układem zasilacza wyposażonym w półprzewodnikowe układy kluczujące T1, T2, T3, T4, T5, T6 z tranzystorami typu 2SK1120, sterującym łączeniem wybranych elektrod E1, E2, E3 ze źródłem prądu stałego U, ponadto pomiędzy półprzewodnikowe układy kluczujące T1, T2, T3, T4, T5, T6 i elektrody E1, E2, E3, włączone są transformatory TR1, TR2, TR3, przy czym wspólny punkt wysokonapięciowych uzwojeń wtórnych połączony jest ze źródłem napięcia V, nadającemu wynikowej plazmie wymagany potencjał.
P r z y k ł a d 6
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie pierwszym albo drugim z tą różnicą, że ma trzy elektrody E1, E2, E3 połączone z generatorem mocy G poprzez dzielnik mocy S.
P r z y k ł a d 7
Plazmowa świeca zapłonowa wykonana jak w przykładzie szóstym z tą różnicą, że ma cztery elektrody E1, E2, E3, E4 symetrycznie rozmieszczone wewnątrz uziemionego korpusu KR, przy czym pomiędzy dzielnik mocy S i elektrody E1, E2, E3, E4 włączone są połączone szeregowo cztery przesuwniki fazy F1, F2, F3, F4 z czterema izolatorami mikrofalowymi I1, I2, I3, I4.
Jeżeli nie stosuje się izolatorów mikrofalowych I1, I2, I3, I4, wówczas różnice fazy pomiędzy kolejnymi przesuwnikami fazy F1, F2, F3, F4, wynoszą 45 stopni, zaś w przypadku zastosowania izolatorów mikrofalowych I1, I2, I3, I4, różnice fazy pomiędzy kolejnymi przesuwnikami fazy F1, F2, F3, F4, wynoszą 90 stopni.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Plazmowa świeca zapłonowa zawierająca elektrody podłączone do zasilacza, które umies zczone są w cylindrycznej obudowie ceramicznej, znamienna tym, że ma co najmniej trzy identyczne elementy generatora plazmy w postaci elektrod (E1, E2, E3, E4, E5, E6) symetrycznie rozmieszczonych wewnątrz uziemionego korpusu (KR), przy czym elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) zamocowane są w izolacji (IZ) osadzonej w korpusie (KR), oraz podłączone do co najmniej jednego generatora mocy (G).
  2. 2. Świeca, według zastrz. 1, znamienna tym, że elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) wykonane są z prętów przewodzących korzystnie metalowych.
  3. 3. Świeca, według zastrz. 1, znamienna tym, że w izolacji (IZ) od strony komory spalania, wykonane jest wgłębienie, zaś elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) wykonane są z drutów wygiętych w kształcie odwróconej litery V do wnętrza wgłębienia, przy czym pomiędzy wygiętymi elektrodami (Ei, E2, E3, E4, E5, E6) utworzona jest szczelina, w której zapalany jest łuk elektryczny ślizgający się po powierzchni tych elektrod (E1, E2, E3, E4, E5, E6).
  4. 4. Świeca, według zastrz. 1, znamienna tym, że w osi korpusu (KR) pomiędzy elektrodami (Ei, E2, E3, E4, E5, E6) symetrycznie rozmieszczonymi na okręgu, umieszczony jest uziemiony pręt (PR).
  5. 5. Świeca, według zastrz. 1, znamienna tym, że elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) naniesione są w postaci warstwy na górną powierzchnię izolacji (IZ) wypełniającej korpus (KR).
  6. 6. Świeca, według zastrz. 1, znamienna tym, że elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) połączone są generatorem mocy (G) poprzez dzielnik mocy (S).
  7. 7. Świeca, według zastrz. 6, znamienna tym, że pomiędzy dzielnik mocy (S) i co najmniej trzy elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) włączone są co najmniej dwa przesuwniki fazy (F1, F2, F3, F4).
  8. 8. Świeca, według zastrz. 6, znamienna tym, że pomiędzy dzielnik mocy (S) i co najmniej trzy elektrody (E1, E2, E3, E4, E5, E6) włączone są co najmniej trzy izolatory mikrofalowe (I1, I2, I3, I4).
PL404725A 2013-07-16 2013-07-16 Plazmowa świeca zapłonowa PL223646B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404725A PL223646B1 (pl) 2013-07-16 2013-07-16 Plazmowa świeca zapłonowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404725A PL223646B1 (pl) 2013-07-16 2013-07-16 Plazmowa świeca zapłonowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404725A1 PL404725A1 (pl) 2015-01-19
PL223646B1 true PL223646B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=52305594

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404725A PL223646B1 (pl) 2013-07-16 2013-07-16 Plazmowa świeca zapłonowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223646B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404725A1 (pl) 2015-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10072629B2 (en) Repetitive ignition system for enhanced combustion
US20140109886A1 (en) Pulsed power systems and methods
US8278807B2 (en) Radiofrequency plasma generation device
TW505734B (en) Add-on unit to conventional ignition systems to provide a follow-on current through a spark plug
US2441277A (en) Combined injector nozzle and spark plug
JP2008521164A (ja) 高周波プラズマ点火プラグ
CN204827767U (zh) 点火装置和点火系统
CA2901240C (en) System and method for elastic breakdown ignition via multipole high frequency discharge
CN109155503A (zh) 可用于高频点火系统的火花塞
CA2383187C (en) Long-life traveling spark ignitor and associated firing circuitry
US8453628B2 (en) Method for generating corona discharges in two combustion chambers of a combustion engine
US3219866A (en) Crossed field ignition plug system
CA2870131C (en) High-frequency plasma ignition device
JP2019511671A (ja) 燃焼室内の空気/燃料の混合物に点火を行う点火装置
JP2010257949A (ja) プラズマジェット点火プラグ
PL223646B1 (pl) Plazmowa świeca zapłonowa
BR102015027599A2 (pt) sistema de ignição corona
WO2013042555A1 (ja) 点火プラグ、点火装置及び混合気に点火する方法
KR102209845B1 (ko) 연료/공기 혼합물 점화방법과 점화 시스템의 예열 플러그
RU2287080C1 (ru) Система зажигания двс
Efimov et al. Design and performances of high-current modular pulsed power
SU1076994A1 (ru) Запальна свеча поверхностного разр да
RU202843U1 (ru) Высоковольтный сильноточный импульсный индуктор
Saiki High-voltage Pulse Generation Using Electrostatic Induction in Capacitor
JP3218967U (ja) 連結火花放電点火装置