PL221143B1 - Klapa upustowa - Google Patents

Klapa upustowa

Info

Publication number
PL221143B1
PL221143B1 PL399235A PL39923512A PL221143B1 PL 221143 B1 PL221143 B1 PL 221143B1 PL 399235 A PL399235 A PL 399235A PL 39923512 A PL39923512 A PL 39923512A PL 221143 B1 PL221143 B1 PL 221143B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
door
release mechanism
flap
catch
wall
Prior art date
Application number
PL399235A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399235A1 (pl
Inventor
Janusz Świętoniowski
Stanisław Mędrek
Original Assignee
Bh Res Mędrek I Wspólnicy Spółka Jawna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bh Res Mędrek I Wspólnicy Spółka Jawna filed Critical Bh Res Mędrek I Wspólnicy Spółka Jawna
Priority to PL399235A priority Critical patent/PL221143B1/pl
Publication of PL399235A1 publication Critical patent/PL399235A1/pl
Publication of PL221143B1 publication Critical patent/PL221143B1/pl

Links

Landscapes

  • Air-Flow Control Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest klapa upustowa, stosowana do zabudowy w ścianach kanałów wentylacyjnych oraz innych przewodów powietrznych w układach klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania powietrznego o niskich ciśnieniach i dużych przepływach tego czynnika i zabezpieczająca te kanały przed ich zniszczeniem wywołanym niepożądanym wzrostem ciśnienia lub podciśnienia poza progowe wartości dopuszczalne.
Znana jest upustowa klapa nadciśnieniowa typu merPL1 firmy „MERCOR” S.A. stosowana w systemach nadciśnienia klatek schodowych i chroniąca przed zadymianiem poprzez wytwarzanie nadciśnienia oraz mająca za zadanie utrzymywanie odpowiedniej różnicy ciśnień przed i za swoją przegrodą uniemożliwiając wzrost ciśnienia powyżej zadanej wartości. Klapa ta składa się z prostokątnej obudowy wykonanej z blachy ocynkowanej, wewnątrz której osadzona jest przegroda w postaci łopatek obrotowych o odpowiednio dobranym kształcie, które zaopatrzone są w ciężarki obciążające tę przegrodę tak, że łopatki te nie wychodzą poza obudowę tej klapy. Ciężarki te wykonane są w kształcie pasków stalowych o odpowiedniej masie i kształcie, zapewniając w ten sposób wymagany punkt pracy oraz szybkość działania i reakcji tej klapy na zmieniające się ciśnienie w kanale. Na całej szerokości klapy wklejone są listwo we uszczelki polietylenowe zapewniające wymaganą szczelność urządzenia, które podczas normalnej pracy jest zamknięte. Dopiero w przypadku gdy różnica ciśnień przed lub za przegrodą przekracza wartość progową ustawioną przez producenta tej klapy, zwykle wynoszącą 50 Pa jej łopatki gwałtownie otwierają się powodując wyrównanie ciśnień. Po obniżeniu się ciśnienia w chronionej przestrzeni łopatki tej klapy pod wpływem ich ciężarków automatycznie powracają do stanu spoczynkowego, powodując zamknięcie klapy, przy czym gwałtowna reakcja tych łopatek na zmieniające się ciśnienie umożliwia odpowiedni przepływ strumienia powietrza. Układem napędowym tej klapy są odpowiednio dobrane ciężarki stalowe mocowane na jej łopatkach oraz siła grawitacji.
Znana jest również klapa nadciśnieniowa zwrotna typ ARK austriackiej firmy „TROX” przeznaczona do montażu w systemach wentylacyjnych gdzie występuje ryzyko wystąpienia nadciśnienia i służąca do automatycznego zamykania pojedynczego odcinka kanału wentylacyjnego. Klapa ta składa się również z prostokątnej obudowy metalowej, w której zamontowane są obrotowo dwie żaluzje wyposażone w magnesy służące do ich zamykania. W przypadku wystąpienia przekroczenia ustalonego fabrycznie ciśnienia otwarcia, żaluzje te automatycznie otwierają przekrój czynny obudowy tej klapy, obniżając to ciśnienie, przy czym wartość ciśnienia otwarcia tych żaluzji ustalona jest za pomocą tych magnesów.
Znana jest również klapa nadciśnieniowa typ ϋΚ firmy „SCHAKO KLIMA - LUFT” samoczynnie otwierająca się i zamykająca w wykonaniu ssawnym i tłocznym, którą stanowi prostokątna rama stalowa z którą połączone są obrotowo przysłaniające jej otwór profilowe lamele aluminiowe lub tworzywowe.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji uniwersalnej klapy zabezpieczającej kanały wentylacyjne przed ich zniszczeniem, wywołanym niepożądanym wzrostem ciśnienia lub podciśnienia panującego w nich poza wartości optymalne. Dalszym celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji klapy, która będzie otwierana automatycznie z wykorzystaniem układu sterowania wentylatorami oraz zamykana ręcznie lub mechanicznie po uprzednim usunięciu powodu wzrostu ciśnienia i zadziałania klapy.
Klapa upustowa według wynalazku składa się z czterobocznej ramy metalowej wykonanej z elementów profilowych, której jeden bok połączony jest obrotowo z drzwiczkami zaopatrzonymi w zaczep współpracujący z zaczepem mechanizmu zwalniającego, natomiast pomiędzy ścianą boczną jej drzwiczek i ich ścianą wewnętrzną oraz powierzchnią zewnętrzną ściany czołowej kanału wentylacyjnego umieszczone są uszczelki elastyczne, przy czym jej mechanizm zwalniający wyposażony jest w elektromagnes połączony elektrycznie ze źródłem zasilania oraz ze sterującym nim presostatem.
Korzystnym jest, gdy w stanie zamontowanym w ścianie czołowej kanału wentylacyjnego klapa ta wyposażona jest w siatkę osłonową, przymocowaną do tej ściany. Korzystnym jest również gdy drzwiczki tej klapy na przedłużeniu ich powierzchni zewnętrznej wyposażone są w zewnętrzny zaczep usytuowany symetrycznie w jej osi symetrii oraz na zaczepie mechanizmu zwalniającego, a także gdy drzwiczki te wyposażone są w zaczep usytuowany w pobliżu końca ich powierzchni oraz pod zaczepem mechanizmu zwalniającego. Korzystnym jest także gdy mechanizm zwalniający tej klapy sprzężony jest
PL 221 143 B1 elektrycznie z układem sterowania wentylatorami, a drzwiczki wyposażone są w co najmniej jedną sprężynę połączoną z ramą metalową wspomagającą ich otwieranie i zamykanie.
Klapa upustowa według wynalazku posiada prostą i zwartą konstrukcję i odznacza się dużą uniwersalnością jej działania, gdyż dostosowana jest zarówno do wysokich jak i niskich ciśnień i przepływów powietrza przez zabezpieczane przez nią kanały wentylacyjne, klimatyzacyjne i ogrzewcze. Otwieranie drzwiczek tej klapy za pomocą mechanizmu zwalniającego może być dodatkowo wspomagane działaniem sprężyn, a uszczelnienie tych drzwiczek za pomocą uszczelek elastycznych zapewnia pełną jej powietrznoszczelność.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładach jego wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fragment kanału wentylacyjnego z zamontowanymi w jego ścianie bocznej dwóch klap upustowych w widoku perspektywicznym, fig. 2 - ten sam fragment kanału wentylacyjnego z jedną klapą upustową w widoku z przodu, fig. 3 - ten sam fragment kanału wentylacyjnego z klapą, której drzwiczki otwierane są siłą wywołaną nadciśnieniem powietrza panującym w tym kanale w przekroju pionowym wzdłuż linii A-A, fig. 4 - fragment kanału wentylacyjnego z klapą której drzwiczki otwierane są siłą wywołaną podciśnieniem powietrza panującym w kanale wentylacyjnym, w przekroju wzdłuż linii B-B na fig. 1, a fig. 5 - schemat połączeń elektrycznych elementów wyzwalających otwarcie klapy.
P r z y k ł a d 1
Klapa upustowa (1) uruchamiana działaniem siły nadciśnienia (F1) panującego wewnątrz kanału wentylacyjnego (2) składa się z kwadratowej ramy metalowej (3), wykonanej z elementów profilowych (4), której górny poziomy bok (5) połączony jest obrotowo za pomocą zawiasów (6) z drzwiczkami (7) zaopatrzonymi w zaczep płytkowy (8) usytuowany na przedłużeniu zewnętrznej ich powierzchni naprzeciw zawiasów (6) i w osi symetrii (9) tej klapy, przy czym zaczep ten w stanie spoczynku drzw iczek (7) opiera się o ruchomy zaczep (10) mechanizmu zwalniającego (11), przymocowany do ramy metalowej (3) i wyposażonego w elektromagnes (12) połączony przewodami elektrycznymi (13) ze źródłem zasilania (14) o napięciu 24 V, przy czym w obwód tego elektromagnesu włączony jest ster ujący nim presostat (15) i spełniający funkcję czujnika różnicy ciśnień. Poza tym klapa upustowa (1) pomiędzy górnym bokiem (16) drzwiczek (7) oraz górnym bokiem ramy (3) od strony zawiasów (6) oraz pomiędzy zewnętrzną powierzchnią ściany czołowej (17) kanału wentylacyjnego (2) i wewnętrzną powierzchnią drzwiczek (7) w pobliżu końca od strony ich zaczepu (8) wyposażona jest w uszczelki elastyczne (18 i 19), zapewniające powietrznoszczelność tej klapy, a ponadto klapa ta w stanie zamontowanym w ścianie (17) tego kanału wyposażona jest w siatkę osłonową (20), przymocowaną do zewnętrznej powierzchni ściany (17) tego kanału wokół ramy metalowej (3) tej klapy.
P r z y k ł a d 2
Klapa upustowa (1) uruchamiana działaniem siły podciśnienia (F2) wywołanej podciśnieniem powietrza panującym w kanale wentylacyjnym (2) składa się z prostokątnej ramy metalowej (21) wykonanej z elementów profilowych (22), której górny poziomy bok (5) połączony jest obrotowo za pomocą zawiasów (6) z drzwiczkami (7), zamocowanych do wewnętrznych końców ramy metalowej (21) tych drzwiczek, zaopatrzonych w zaczep kątownikowy (23) przymocowany do zewnętrznej ich powierzchni (24), do którego poziomej półki (25) w stanie spoczynku drzwiczek (7) przylega ruchomy zaczep (10) mechanizmu zwalniającego (11) wyposażonego również w elektromagnes (12) połączony przewodami elektrycznymi (13) ze źródłem zasilania (14) o napięciu 24 V, przy czym w obwód tego elektromagnesu włączony jest również sterujący nim presostat (15). Poza tym w wykonaniu tej klapy upustowej również pomiędzy górnym bokiem (16) drzwiczek (7) oraz górnym bokiem ramy (21) od strony zawiasów (6) oraz pomiędzy górnym bokiem (16) drzwiczek (7) od strony tych zawiasów zamocowane są uszczelki elastyczne (18), natomiast pomiędzy zewnętrzną powierzchnią drzwiczek (7) w pobliżu ich końca od strony zaczepu kątownikowego (23) i poziomą półką (26) ramy metalowej (21) oraz pomiędzy górną półką tej ramy i zewnętrzną powierzchnią ściany czołowej (17) kanału wentylacyjnego (2) osadzone są uszczelki elastyczne (19') zapewniające także powietrznoszczelność tej klapy.
P r z y k ł a d 3.
W przypadku wystąpienia w kanale wentylacyjnym (2) niskich ciśnień klapę upustową (1) wyposażono w nie pokazaną na rysunku jedną lub dwie sprężyny wspomagające otwieranie drzwiczek (7) tej klapy, która połączona była także z układem sterowania wentylatorami zaopatrzonymi w wyłącznik krańcowy również nie pokazany na rysunku.
PL 221 143 B1
P r z y k ł a d 4.
W innym wykonaniu klapy upustowej (1) nie pokazanej na rysunku, zamiast elektromagnesu (12) współpracującego z mechanizmem zwalniającym (11) zastosowano zamek uruchamiany siłownikiem pneumatycznym zasilanym ciśnieniem panującym w kanale wentylacyjnym (1).
Zasada działania klapy upustowej polega na tym, że po zamontowaniu jej w otworze (27) ściany czołowej (17) kanału wentylacyjnego (2) w czasie prawidłowej pracy instalacji wentylacyjnej klapa ta jest zamknięta szczelnie i przysłania ten otwór. Wówczas zaczep płytkowy (8) drzwiczek (7) spoczywa na zaczepie (10) mechanizmu zwalniającego (11) lub na poziomej półce (25) zaczepu kątownikowego (23) spoczywa zaczep (10) tego mechanizmu. Z kolei przy wzroście ciśnienia lub podciśnienia w kanale wentylacyjnym (2) ponad wielkości progowe następuje zadziałanie elektromagnesu (12) lub siłownika pneumatycznego oraz wysunięcie zaczepu (10) mechanizmu zwalniającego spod zaczepu (8) drzwiczek (7) lub jego wysunięcie z poziomej półki (25) zaczepu (23) tych drzwiczek, w wyniku czego pod wpływem działania sił (F1) lub (F2) wywołanych działaniem dużego ciśnienia lub podciśnienia drzwiczki (2) zostają natychmiast otwarte odpowiednio na zewnątrz w kierunku siatki ochronnej (20) lub do wnętrzna kanału wentylacyjnego (2). Otwarcie drzwiczek (7) klapy upustowej (1) powoduje wystąpienie dużej nieszczelności w kanale wentylacyjnym (2) i wypuszczenie na zewnątrz ciśnienia powietrza z nadciśnieniowego kanału wentylacyjnego (2), lub zassanie z zewnątrz niedoboru powietrza do kanału podciśnieniowego (2), w wyniku czego destrukcyjnie działająca różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem tego kanału i jego otworami zostaje zmniejszona, przy czym otwarcie tej klapy powiązane jest także z nie pokazanym na rysunku układem sterowania wentylatorami obsługującymi zabezpieczony odcinek instalacji wentylacyjnej tak, że po jej otwarciu wentylatory te są automatycznie wyłączone z ruchu, w wyniku zadziałania wyłącznika krańcowego sterującego ich zasilaniem elektrycznym. Po usunięciu przyczyny otwarcia klapy upustowej (2) i zamknięciu ręcznym lub mechanicznym za pomocą siłownika nie pokazanego na rysunku tej klapy układ wentylacyjny powraca do stanu normalnej pracy.
Poza tym w zależności od wielkości kanału wentylacyjnego (2) i ilości powietrza przesyłanego tym kanałem dobiera się odpowiednią ilość klap upustowych (1), tworzących „baterię klap” zapewniającą wymagane rozszczelnianie tego kanału.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Klapa upustowa stosowana w układach klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania powietrznego i zabezpieczająca je przed szkodliwym działaniem wzrostu ciśnienia lub podciśnienia w tych układach posiadająca obudowę metalową i połączony z nią obrotowo element przysłaniający jej otwór, współpracujący z mechanizmem otwierającym ten element, znamienna tym, że składa się z czterobocznej ramy metalowej (3) wykonanej z elementów profilowych (4) i (22), której jeden bok połączony jest obrotowo z drzwiczkami (7) zaopatrzonymi w zaczep (8) lub (23) współpracujący z zaczepem (10) mechanizmu zwalniającego (11), natomiast pomiędzy ścianą boczną (16) drzwiczek (8), ich ścianą wewnętrzną i powierzchnią zewnętrzną ściany czołowej (17) kanału wentylacyjnego (2) umieszczone są uszczelki elastyczne (18 i 18') oraz (19 i 19'), przy czym mechanizm zwalniający (11) wyposażony jest w elektromagnes (12) połączony elektrycznie ze źródłem zasilania (14) oraz ze sterującym nim presostatem (15).
  2. 2. Klapa upustowa według zastrz. 1, znamienna tym, że w stanie zamontowanym w ścianie czołowej (17) kanału wentylacyjnego (2) wyposażona jest w jej siatkę osłonową (20), przymocowaną do tej ściany.
  3. 3. Klapa według zastrz. 1, znamienna tym, że jej drzwiczki (7) na przedłużeniu ich powierzchni zewnętrznej wyposażone są w zewnętrzny zaczep (8) usytuowany symetrycznie w osi (9) jej symetrii oraz na zaczepie (10) mechanizmu zwalniającego (11) oraz wyposażone są w zaczep (23) usytuowany w pobliżu końca na zewnętrznej ich powierzchni oraz pod zaczepem (10) mechanizmu zwalniającego (11).
  4. 4. Klapa według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm zwalniający (11) sprzężony jest elektrycznie z układem sterowania wentylatorami.
  5. 5. Klapa według zastrz. 1, znamienna tym, że drzwiczki (7) korzystnie wyposażone są w co najmniej jedną sprężynę połączoną z ramą metalową (3) wspomagającą ich otwieranie i zamykanie.
PL399235A 2012-05-18 2012-05-18 Klapa upustowa PL221143B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399235A PL221143B1 (pl) 2012-05-18 2012-05-18 Klapa upustowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399235A PL221143B1 (pl) 2012-05-18 2012-05-18 Klapa upustowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399235A1 PL399235A1 (pl) 2013-11-25
PL221143B1 true PL221143B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=49626473

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399235A PL221143B1 (pl) 2012-05-18 2012-05-18 Klapa upustowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221143B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106635071A (zh) * 2016-10-27 2017-05-10 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 一种用于焦炉顶部烟尘捕集罩事故放散的非常放散装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106635071A (zh) * 2016-10-27 2017-05-10 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 一种用于焦炉顶部烟尘捕集罩事故放散的非常放散装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL399235A1 (pl) 2013-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6579168B1 (en) Back-up DC vent system for equipment enclosure
WO2011066563A3 (en) Outdoor electronic equipment enclosures and related methods
US8371913B1 (en) Exterior sealed window-mounted fan
KR101756588B1 (ko) 방화용 환풍기
KR101389159B1 (ko) 실내 압력 조절 장치
AU2006333854A1 (en) Indoor unit of air conditioner
CN108105929B (zh) 一种预制舱
PL221143B1 (pl) Klapa upustowa
WO2017020727A1 (zh) 换气装置的管罩
ES2262057T3 (es) Dispositivo para combatir un fuego originado en un aseo de una avion.
WO2014140205A1 (en) Arrangement for pressurizing a space and/or evacuating smoke therefrom in case of a fire
RU2523224C2 (ru) Клапан приточной вентиляции
JP3839689B2 (ja) 換気装置
JP2008298403A (ja) 外気取り入れ装置
CN215720881U (zh) 一种内嵌安装于墙体的箱型结构防火阀
WO2012013138A1 (zh) 换气扇用的防火闸
FI120848B (fi) Savukaasupelti
CN209046094U (zh) 一种抗燃弧的通风装置
KR200477999Y1 (ko) 역류방지 댐퍼
EP3469268B1 (en) Methods and means for energy-efficient ventilation systems for buildings
CN112840170B (zh) 浴室干燥机
CN208011004U (zh) 一种防火阀
JP2016152627A (ja) ファンユニット
KR20180000733U (ko) 덕트용 역류 방지 댐퍼
CN219910835U (zh) 隧道的排烟装置