PL221077B1 - Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego - Google Patents

Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego

Info

Publication number
PL221077B1
PL221077B1 PL396389A PL39638911A PL221077B1 PL 221077 B1 PL221077 B1 PL 221077B1 PL 396389 A PL396389 A PL 396389A PL 39638911 A PL39638911 A PL 39638911A PL 221077 B1 PL221077 B1 PL 221077B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnetrons
target
layer
power
supplied
Prior art date
Application number
PL396389A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396389A1 (pl
Inventor
Jarosław Domaradzki
Danuta Kaczmarek
Bogdan Adamiak
Jerzy Dora
Sławomir Maguda
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL396389A priority Critical patent/PL221077B1/pl
Publication of PL396389A1 publication Critical patent/PL396389A1/pl
Publication of PL221077B1 publication Critical patent/PL221077B1/pl

Links

Landscapes

  • Physical Vapour Deposition (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego, w szczególności przeznaczony do wytwarzania warstw jednoskładnikowych lub wieloskładnikowych lub wielowarstw.
Znane są rozwiązania w technice nanoszenia warstw metodą rozpylania magnetronowego z zastosowaniem jednoczesnego rozpylania co najmniej dwóch targetów. Z opisu patentowego USA nr US6620299 znane są sposób i urządzenie do powlekania podłoży za pomocą dwubiegunowego impulsowego rozpylania magnetronowego. Urządzenie zawiera, co najmniej trzy magnetrony, z których każdy wyposażony jest w target i każdy podłączony jest do bipolarnego źródła zasilania impulsowego o częstotliwości od 10 kHz do 100 kHz. Magnetrony podłączane są do zasilaczy impulsowych za pośrednictwem modułu przełączającego, sterowanego przez oprogramowanie, przy czym, podczas nanoszenia warstwy, aktywne są co najmniej dwa magnetrony, z których w danej chwili jeden pracuje jako anoda, a drugi jako katoda. Rozwiązanie to stosowane jest do nanoszenia warstw izolacyjnych lub warstw o niewielkiej przewodności elektrycznej.
Znane z publikacji, np. Musil J., Baroch P., Vlcek J., Nam K.H., Han J.G., Reactive magnetron sputtering of thin films: prezent and trends, Thin Solid Films, Vol. 475, 2005, s. 208-218, lub Baroch P., Musil J., Vlcek J., Nam K.H., Han J.G., Reactive magnetron sputtering of TiO2 film, Surf. Coat. Technol. Vol. 193, 2005, s. 107-111, urządzenia dwu-magnetronowe, w których zastosowano niezbalansowany układ magnetyczny, umożliwiający przemienne rozpylanie dwóch magnetronów (tzw. co-sputtering) z jednakową lub różną mocą. Sposób sterowania mocą dostarczoną do magnetronów w tych układach umożliwia wytwarzanie warstw lub wielowarstw, których skład materiałowy ograniczony jest do składu obu rozpylanych targetów oraz do rodzaju gazu roboczego.
Istota sposobu, według wynalazku polega na tym, że w jednym cyklu technologicznym w wyniku rozpylania co najmniej jednego targetu nanosi się na podłoża umieszczone na stoliku, co najmniej jedną warstwę materiału targetu i/lub produktów reakcji materiału targetu oraz gazu reaktywnego doprowadzanego wlotami do komory próżniowej. Podczas nanoszenia na podłoża, co najmniej jednej warstwy materiału targetu, układem sterowania steruje się mocą dostarczaną z zasilacza do co najmniej jednego magnetronu zasilanego impulsowo. Czas pracy każdego z magnetronów ustawia się indywidualnie za pomocą oddzielnego układu przełączającego z wykorzystaniem układu sterowania wyposażonego w sterownik mikroprocesorowy.
Korzystnie, na podłoża nanosi się co najmniej jedną warstwę materiału rozpylanego z co najmniej dwóch targetów i/lub produktów reakcji materiałów targetów z gazem reaktywnym, przy czym poszczególne magnetrony pracujące w układzie, zasila się jednocześnie i/lub sekwencyjnie, a mocą dostarczaną do poszczególnych magnetronów pracujących w układzie i zasilanych z oddzielnych zasilaczy, steruje się układem sterowania.
Korzystnie, podczas nanoszenia co najmniej jednej warstwy materiału poszczególne magnetrony pracujące w układzie zasila się wyprostowanym przebiegiem sinusoidalnym unipolarnym zmodulowanym prostokątnie o częstotliwości roboczej w zakresie od 1 kHz do 500 kHz, pogrupowanymi w paczki impulsów kwasi-prostokątnych, które powtarza się z częstotliwością przynajmniej o rząd mniejszą od częstotliwości roboczej, przy czym moc dostarczana do poszczególnych targetów zależy od częstotliwości powtarzania, czasu trwania oraz współczynnika wypełnienia paczki impulsów i jest ustawiana indywidualnie dla każdego z magnetronów.
Korzystnym jest również, gdy podczas nanoszenia co najmniej jednej warstwy materiału poszczególne magnetrony pracujące w układzie zasila się bipolarnymi impulsami sinusoidalnymi o częstotliwości roboczej w zakresie od 1 kHz do 500 kHz, pogrupowanymi w paczki impulsów kwasiprostokątnych, które powtarza się z częstotliwością przynajmniej o rząd mniejszą od częstotliwości roboczej, przy czym moc dostarczana do poszczególnych targetów zależy od częstotliwości powt arzania, czasu trwania oraz współczynnika wypełnienia paczki impulsów i jest ustawiana indywidualnie dla każdego z magnetronów.
Korzystnie, nanosi się co najmniej jedną warstwę materiału z co najmniej dwóch targetów i/lub produktów reakcji materiałów targetów z gazem reaktywnym, przy czym koncentrację materiałów w nanoszonej warstwie zmienia się poprzez zmianę mocy, którą dostarcza się do poszczególnych magnetronów pracujących w układzie.
Korzystnie, koncentrację materiałów w nanoszonej co najmniej jednej warstwie materiału nanoszonego na podłoże (PD), zmienia się liniowo lub nieliniowo.
PL 221 077 B1
Korzystnie, gęstość plazmy w pobliżu rozpylanego targetu zwiększa się poprzez umieszczenie przed magnetronami anody, najkorzystniej kołowej.
Sposób według wynalazku, umożliwia nanoszenie warstw o stałym lub gradientowym rozkładzie materiałów wchodzących w skład warstwy lub wielowarstwy, poprzez zasilanie jednego lub większej liczby magnetronów w sposób niezależny, przy czym moc dostarczana do poszczególnych magnetronów może być w czasie rozpylania stała lub zmienna liniowo lub zmienna nieliniowo według zadanej formuły a ponadto liczba pracujących magnetronów w czasie nanoszenia warstwy może być stała lub zmienna, a załączanie magnetronów odbywa się w dowolnej kolejności, jednocześnie lub sekwencyjnie. Sposób umożliwia wytwarzanie pojedynczych warstw metalicznych lub tlenkowych, które mogą być jedno lub wielkoskładnikowe, o stałym lub zmiennym rozkładzie domieszki, z których ponadto, mogą być tworzone układy wielowarstwowe. Warstwy i wielowarstwy wytworzone sposobem według wynalazku, charakteryzują się dobrym współczynnikiem osadzanego materiału do strumienia zanieczyszczeń pochodzących z tła atmosfery, co w konsekwencji daje warstwy o większej czystości w porównaniu do innych sposobów z wykorzystaniem rozpylania magnetronowego. Sposób pozwala również na rozpylanie targetów metalicznych jednoskładnikowych lub wieloskładnikowych lub targetów proszkowych, a wytwarzanie warstw może odbywać się z wykorzystaniem obojętnego gazu roboczego - argonu lub w obecności gazu reaktywnego tlenu lub azotu lub w mieszaninie gazowej złożonej z gazu obojętnego i reaktywnego w różnych proporcjach. Dodatkowo umieszczenie przed magnetronami kołowych anod, zwiększa gęstość plazmy w pobliżu rozpylanego targetu, co korzystnie wpływa na efektywność rozpylania targetów.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest w przykładzie wykonania i uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wielotargetowy układ do rozpylania magnetronowego, fig. 2 - charakterystyki jednoczesnego zasilania układu dwóch magnetronów podczas nanoszenia warstwy materiału dwuskładnikowego o stałym rozkładzie materiałów w warstwie, fig. 3 - charakterystyki jednoczesnego zasilania układu dwóch magnetronów podczas nanoszenia warstwy trzyskładnikowej o stałym rozkładzie materiałów w warstwie, fig. 4 - charakterystyki jednoczesnego zasilania układu dwóch magnetronów podczas nanoszenia warstwy dwuskładnikowej o rosnącym rozkładzie jednego materiału w warstwie, a fig. 5 - charakterystyki jednoczesnego zasilania układu dwóch magnetronów podczas nanoszenia warstwy dwuskładnikowej rosnącym liniowo rozkładzie jednego materiału i malejącym liniowo rozkładzie drugiego materiału w warstwie.
P r z y k ł a d 1
Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego polega na tym, że w jednym cyklu technologicznym w wyniku rozpylania dwóch targetów T wykonanych z różnych materiałów, nanosi się na podłoża PD umieszczone na stoliku ST, jedną warstwę materiału targetu. Podczas nanoszenia na podłoża PD warstwy, układem sterowania S steruje się mocą dostarczaną z dwóch zasilaczy Z1, Z2 do dwóch magnetronów M1, M2 zasilanych impulsowo, przy czym poszczególne magnetrony M1, M2 pracujące w układzie, zasila się jednocześnie i sekwencyjnie, wyprostowanym przebiegiem sinusoidalnym unipolarnym o częstotliwości roboczej 1 kHz, pogrupowanym w paczki impulsów kwasi-prostokątnych, które powtarza się z częstotliwością 100 Hz. Całkowita moc P dostarczana do poszczególnych targetów T zależy od częstotliwości powtarzania, czasu trwania At oraz współczynnika wypełnienia paczki impulsów i jest ustawiana indywidualnie dla każdego z magnetronów M1, M2, przy czym moc P dostarczana jest do pierwszego magnetronu M1, paczką impulsów o czasie trwania t równym połowie czasu powtarzania unipolarnych paczek impulsów At, jest stała i wynosi 50% mocy efektywnej pierwszego zasilacza Z1, zaś do drugiego magnetronu M2 moc P dostarczana jest paczką impulsów o czasie trwania t równym ćwierci czasu powtarzania unipolarnych paczek impulsów At, jest stała i wynosi 25% mocy efektywnej drugiego zasilacza Z2. Czas powtarzania unipolarnych paczek impulsów At wynosi 1 ms. Ponadto gęstość plazmy w pobliżu rozpylanego targetu T zwiększa się poprzez umieszczenie przed magnetronami M1, M2 kołowej anody A.
P r z y k ł a d 2
Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że w jednym cyklu technologicznym w wyniku rozpylania trzech targetów T, z których każdy wykonany jest z innego materiału, nanosi się na podłoża PD umieszczone na stoliku ST, jedną warstwę materiału targetu. Podczas nanoszenia na podłoża PD warstwy, układem sterowania S steruje się mocą dostarczaną z trzech zasilaczy Z1, Z2, Z3 do trzech magnetronów M1, M2, M3 zasilanych impulsowo paczką impulsów o takim samym czasie trwania i takiej samej mocy P, o czasie trwania t równym ćwierci czasu powtarzania unipolarnych paczek im4
PL 221 077 B1 pulsów At, przy czym moc P dostarczana paczką impulsów wynosi 25% mocy efektywnej zasilaczy Z1, Z2, Z3, a czas powtarzania unipolarnych paczek impulsów At wynosi 400 ms.
P r z y k ł a d 3
Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego przebiega jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że moc P dostarczana jest do pierwszego magnetronu M1, paczką impulsów o czasie trwania t równym połowie czasu powtarzania unipolarnych paczek impulsów At, jest stała i wynosi 50% mocy efektywnej pierwszego zasilacza Z1, zaś do drugiego magnetronu M2 moc P dostarczana jest paczkami impulsów o rosnącym liniowo czasie trwania t paczek impulsów, przez co zmienia się koncentrację materiałów w warstwie nanoszonej na podłoża PD. Czas powtarzania unipolarnych paczek impulsów At wynosi 250 ms poprzez zmianę mocy.
P r z y k ł a d 4
Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego przebiega jak w przykładzie pierwszym albo trzecim z tą różnicą, że moc P dostarczana do pierwszego magnetronu M1, jest paczkami impulsów bipolarnych o malejącym liniowo czasie trwania t, zaś do drugiego magnetronu M2 moc P dostarczana jest paczką impulsów o rosnącym liniowo czasie trwania t paczek impulsów. Czas powtarzania unipolarnych paczek impulsów At wynosi 350 ms.
P r z y k ł a d 5
Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego przebiega jak w przykładzie pierwszym albo trzecim z tą różnicą, że na podłoża PD nanosi się warstwę materiału rozpylanego z targetów T i produktów reakcji materiału targetów z gazem reaktywnym, który doprowadza się wlotami W do komory próżniowej K, przy czym poszczególne magnetrony M1, M2 pracujące w układzie, zasila się wyprostowanym przebiegiem sinusoidalnym unipolarnym o częstotliwości roboczej 500 kHz, pogrupowanym w paczki impulsów kwasi-prostokątnych, które powtarza się z częstotliwością 10 Hz.

Claims (8)

1. Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego polegający na rozpylaniu targetów, znamienny tym, że w jednym cyklu technologicznym w wyniku rozpylania co najmniej jednego targetu (T) nanosi się na podłoża (PD) umieszczone na stoliku (ST), co najmniej jedną warstwę materiału targetu i/lub produktów reakcji materiału targetu i gazu reaktywnego doprowadzanego wlotami (W) do komory próżniowej (K), przy czym podczas nanoszenia na podłoża (PD), co najmniej jednej warstwy materiału targetu, układem sterowania (S) steruje się mocą dostarczaną z zasilacza (Z1, Z2, Z3, ..., Zn) do co najmniej jednego magnetronu (M1, M2, M3, ..., Mn) zasilanego impulsowo, natomiast czas pracy każdego z magnetronów (M1, M2, M3, ..., Mn) ustawia się indywidualnie za pomocą oddzielnego układu przełączającego z wykorzystaniem układu sterowania (S) wyposażonego w sterownik mikroprocesorowy.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że na podłoża (PD) nanosi się co najmniej jedną warstwę materiału rozpylanego z co najmniej dwóch targetów (T) i/lub produktów reakcji materiałów targetów z gazem reaktywnym, przy czym poszczególne magnetrony (M1, M2, M3, ..., Mn) pracujące w układzie, zasila się jednocześnie i/lub sekwencyjnie, a mocą dostarczaną do poszczególnych magnetronów (M1, M2, M3, ..., Mn) pracujących w układzie i zasilanych z oddzielnych zasilaczy (Z1, Z2, Z3, ..., Zn), steruje się układem sterowania (S).
3. Sposób, według zastrz. 2, znamienny tym, że podczas nanoszenia co najmniej jednej warstwy materiału poszczególne magnetrony (M1, M2, M3, ..., Mn) pracujące w układzie zasila się wyprostowanym przebiegiem sinusoidalnym unipolarnym o częstotliwości roboczej w zakresie od 1 kHz do 500 kHz, pogrupowanym w paczki impulsów kwasi-prostokątnych, które powtarza się z częstotliwością przynajmniej o rząd mniejszą od częstotliwości roboczej, przy czym moc (P) dostarczana do poszczególnych targetów (T) zależy od częstotliwości powtarzania, czasu trwania (At) oraz współczynnika wypełnienia paczki impulsów i jest ustawiana indywidualnie dla każdego z magnetronów (M1, M2, M3, Mn).
4. Sposób, według zastrz. 2, znamienny tym, że podczas nanoszenia co najmniej jednej warstwy materiału poszczególne magnetrony (M1, M2, M3, ..., Mn) pracujące w układzie zasila się bipolarnymi impulsami sinusoidalnymi o częstotliwości roboczej w zakresie od 1 kHz do 500 kHz, pogrupowanymi w paczki impulsów kwasi-prostokątnych, które powtarza się z częstotliwością przynajmniej
PL 221 077 B1 o rząd mniejszą od częstotliwości roboczej, przy czym moc (P) dostarczana do poszczególnych targetów (T) zależy od częstotliwości powtarzania, czasu trwania (Δΐ) oraz współczynnika wypełnienia paczki impulsów i jest ustawiana indywidualnie dla każdego z magnetronów (M1, M2, M3, ..., Mn).
5. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że nanosi się co najmniej jedną warstwę materiału z co najmniej dwóch targetów (T) i/lub produktów reakcji materiałów targetów z gazem reaktywnym, przy czym koncentrację materiałów w nanoszonej warstwie zmienia się poprzez zmianę mocy, którą dostarcza się do poszczególnych magnetronów (M1, M2, M3, ..., Mn) pracujących w układzie.
6. Sposób, według zastrz. 5, znamienny tym, że koncentrację materiałów w nanoszonej co najmniej jednej warstwie materiału nanoszonego na podłoże (PD), zmienia się liniowo.
7. Sposób, według zastrz. 5, znamienny tym, że koncentrację materiałów w nanoszonej co najmniej jednej warstwie materiału nanoszonego na podłoże (PD) zmienia się nieliniowo.
8. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że gęstość plazmy w pobliżu rozpylanego targetu (T) zwiększa się poprzez umieszczenie przed magnetronami (M1, M2, M3, ..., Mn) anody (A), korzystnie kołowej.
PL396389A 2011-09-20 2011-09-20 Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego PL221077B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396389A PL221077B1 (pl) 2011-09-20 2011-09-20 Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396389A PL221077B1 (pl) 2011-09-20 2011-09-20 Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396389A1 PL396389A1 (pl) 2012-04-23
PL221077B1 true PL221077B1 (pl) 2016-02-29

Family

ID=46002834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396389A PL221077B1 (pl) 2011-09-20 2011-09-20 Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221077B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107245701A (zh) * 2017-06-26 2017-10-13 广东振华科技股份有限公司 一种多靶材磁控溅射卷绕镀膜机及镀膜方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107245701A (zh) * 2017-06-26 2017-10-13 广东振华科技股份有限公司 一种多靶材磁控溅射卷绕镀膜机及镀膜方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL396389A1 (pl) 2012-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2833795C (en) High-power sputtering source
CN105683409B (zh) 装饰性hipims-硬材料层
JP2019090113A (ja) 高出力インパルスコーティング方法
US9885107B2 (en) Method for continuously forming noble metal film and method for continuously manufacturing electronic component
KR101724375B1 (ko) 나노구조 형성장치
PL221077B1 (pl) Sposób nanoszenia warstw w wielotargetowym układzie do rozpylania magnetronowego
US10407767B2 (en) Method for depositing a layer using a magnetron sputtering device
KR20160060628A (ko) AlN을 함유한 압전막을 증착하는 방법 및 AlN을 함유한 압전막
US20150184284A1 (en) Method of coating by pulsed bipolar sputtering
RU2138094C1 (ru) Установка для нанесения тонкослойных покрытий
US11094515B2 (en) Sputtering apparatus and sputtering method
DE102012110043B4 (de) Verfahren zur Einstellung des Arbeitspunktes beim reaktiven Sputtern
RU2539891C1 (ru) Способ осаждения тонких пленок оксида церия
JP2006524291A (ja) 定置された基板をパルスマグネトロンスパッタにより被覆する方法
Kelly Continual development keeps reactive sputter deposition at the forefront of surface engineering processes
Schütte et al. How to run a reliable reactive HIPIMS process over a target lifetime
PL242483B1 (pl) Sposób nanoszenia metodą magnetronową powłok tlenkowych na podłoża oraz powłoki otrzymane tym sposobem
UA86943U (uk) Пристрій одержання багатокомпонентних та багатошарових покриттів
Chun Metal plasma source ion implantation using a pulsed cathodic arc
RU2556433C1 (ru) Способ реактивного магнетронного нанесения наноразмерного слоя оксида на подложку
PL239275B1 (pl) Sposób nanoszenia metodą magnetronową na podłoża ultracienkich powłok funkcyjnych o zwiększonej odporności fizycznej i chemicznej oraz podłoża z powłokami funkcyjnymi otrzymane tym sposobem
RU2467878C2 (ru) Способ нанесения теплозащитного покрытия
JPWO2021255201A5 (ja) コーティングを付着させる方法及び装置
PL167171B1 (pl) Urządzenie do osadzania warstw