PL220372B1 - Podbudowa nawierzchni sportowych - Google Patents

Podbudowa nawierzchni sportowych

Info

Publication number
PL220372B1
PL220372B1 PL395878A PL39587811A PL220372B1 PL 220372 B1 PL220372 B1 PL 220372B1 PL 395878 A PL395878 A PL 395878A PL 39587811 A PL39587811 A PL 39587811A PL 220372 B1 PL220372 B1 PL 220372B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipes
chambers
substructure according
substructure
modules
Prior art date
Application number
PL395878A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395878A1 (pl
Inventor
Hanna Starzyk
Agnieszka Jastrzębska
Paweł Doliński
Original Assignee
Doliński Paweł Wm Internat
Jastrzębska Agnieszka Obiekty Sportowe
Starzyk Hanna Lodowiska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Doliński Paweł Wm Internat, Jastrzębska Agnieszka Obiekty Sportowe, Starzyk Hanna Lodowiska filed Critical Doliński Paweł Wm Internat
Priority to PL395878A priority Critical patent/PL220372B1/pl
Publication of PL395878A1 publication Critical patent/PL395878A1/pl
Publication of PL220372B1 publication Critical patent/PL220372B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podbudowa powierzchni sportowych zwłaszcza lodowisk i boisk sportowych.
Znane są płyty żelbetowe, które stosuje się przy budowie lodowisk stacjonarnych. W płytach żelbetowych umieszczane są rury wężownicy mrożeniowej a następnie zatapiane w betonie. Na betonie układa się sztuczną trawę, która po wlaniu wody i zamrożeniu tafli pełni funkcję powierzchni lodowiska a po rozmrożeniu trawy pełni funkcję powierzchni boiska. Takie lodowisko stacjonarne daje możliwość wykorzystania powierzchni, na której zostało zbudowane latem jako powierzchni boiska. Ponadto, przenosi obciążenia wynikające z ruchu pieszych i pojazdów bez ryzyka uszkodzenia rur. Jednakże takiego lodowiska nie można już nigdzie przemieścić, pozostaje ono w określonej lokalizacji. Ponadto, z uwagi na wysoki koszt wykonania płyty żelbetowej jest to rozwiązanie najdroższe ze znanych.
W lodowiskach demontowalnych znane jest zastosowane rur w zasypce piaskowej. Takie rozwiązanie nie zapewnia jednak pełnej stabilizacji położenia rur wężownicy mrożeniowej w trakcie zamrażania płyty lodowiska. Ponadto, po rozmrożeniu lodu rury wężownicy mrożeniowej narażone są na uszkodzenia, gdyż pokrywa je tylko cienka warstwa piasku. Lodowisko takie nie przenosi żadnych obciążeń mechanicznych, gdyż rury mogą zostać uszkodzone.
Znane są siatki komórkowe (geokraty) w formie plastra miodu, które stosuje się w budownictwie jako formę zbrojenia gruntów słabonośnych, które umożliwia wzmocnienie i stabilizację podłoża gruntowego. Ponadto, jest czynnikiem przenoszącym obciążenia działające na słabe podłoże gruntowe.
Z polskiego opisu wzoru użytkowego nr 61402 znana jest kratka ochronna do powierzchni trawnikowej ukształtowana z wielu komór w postaci graniastosłupów prawidłowych o podstawie sześciokąta, tworzących strukturę plastra miodu. Na zewnętrznych ścianach zewnętrznych komór krata wyposażona jest w zaczepy.
Znane rozwiązania w postaci siatek i kratki ochronnej z opisu nr 61402 mają jednakże tę wadę, iż z uwagi na budowę w formie płaskiej płyty nie jest możliwe zainstalowanie w ich wnętrzu rur.
Celem wynalazku jest dostarczenie podbudowy nawierzchni sportowej, która zapewniałaby ochronę rur wężownicy mrożeniowej przed uszkodzeniem i stabilizowała ich ułożenie w płycie lodowiska. Celem wynalazku jest także zapewnienie takiej podbudowy nawierzchni sportowej, która umożliwiałaby użytkowanie powierzchni przez cały rok, w sezonie zimowym jako powierzchnię lodowiska a w pozostałym okresie jako powierzchnię boiska sportowego. Kolejnym celem wynalazku jest dostarczenie podbudowy lodowiska, którą można dowolnie przenosić jako element lodowiska demontowalnego lub wykorzystać jako element lodowiska stacjonarnego.
Podbudowa nawierzchni sportowej według wynalazku składa się z dowolnej liczby modułów z których każdy zbudowany jest z wielu komór w postaci graniastosłupa prawidłowego o podstawie sześciokąta tworzących strukturę plastra miodu. Podbudowa nawierzchni sportowej według wynalazku charakteryzuje się tym, że wspólne ściany sąsiadujących ze sobą komór każdego rzędu wyposażone są we wgłębienia, w których osadzone są rury. Wgłębienia te posiadają na górnych krawędziach zwężenia. Rury osadzone są poniżej górnej pionowej krawędzi komór oraz poniżej zwężenia górnej krawędzi wgłębienia. Rury osadzone są we wgłębieniach poprzez wcisk. Rury umieszczone są równolegle do siebie oraz w równych odstępach od siebie, a sąsiadujące ze sobą pary rur połączone są na końcach elementem złącznym. Element złączny umieszczony jest poniżej górnej pionowej krawędzi komór.
Podbudowa nawierzchni sportowej według wynalazku charakteryzuje się tym, moduły wykonane są z mrozoodpornego tworzywa sztucznego, korzystnie z polietylenu. Komory modułów posiadają otwarte dna. Ponadto, przeciwległe zewnętrzne rzędy komór modułu równoległe do kierunku ułożenia rur wyposażone są w wypusty i gniazda. Wypusty i gniazda umieszczone są w tym samym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie. Przeciwległe zewnętrzne rzędy komór modułu prostopadłe do kierunku ułożenia rur również wyposażone są w wypusty i gniazda, które także umieszczone są w jednym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie. W kierunku ułożenia rur moduły połączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów i gniazd umieszczonych na zewnętrznych rzędach komór sąsiadujących modułów. W kierunku poprzecznym do kierunku ułożenia rur moduły również łączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów i gniazd umieszczonych na zewnętrznych rzędach komór sąsiadujących modułów. Przestrzeń pomiędzy wewnętrznymi krawędziami komór a rurami wypełniona jest piaskiem.
PL 220 372 B1
Podbudowa według wynalazku umożliwia wykorzystanie nawierzchni sportowej w dwóch funkcjach - jako lodowiska stacjonarnego oraz boiska sportowego. Podbudowa według wynalazku umożliwia ochronę rur wężownicy mrożeniowej przed uszkodzeniem poprzez umieszczenie rur we wgłębieniach o konstrukcji geokraty, poniżej górnej pionowej krawędzi komór a następnie zasypanie ich piaskiem. Podbudowa wg wynalazku umożliwia przenoszenie dużych obciążeń mechanicznych wynikających nie tylko z ruchu pieszego, ale i ruchu pojazdów mechanicznych bez ryzyka uszkodzenia rur. Ponadto, podbudowa wg wynalazku dzięki osadzaniu rur we wgłębieniach za pomocą wcisku umożliwia stabilizację położenia rur w trakcie układania wężownicy, podczas napełniania lodowiska wodą oraz w początkowej fazie procesu mrożenia. Równomiernie rozmieszczenie rur we wgłębieniach zapewnia równomierne mrożenie tafli lodowiska na całej powierzchni. Na tak przygotowanej nawierzchni można wykonać płytę lodowiska stacjonarnego. W sezonie letnim na nawierzchni podbudowy można ułożyć trawę syntetyczną, podłogę multisportową albo zwiększoną warstwę piasku w zależności od pożądanego przeznaczenia powierzchni. Nawierzchnia sportowa może być użytkowana przez cały rok bez konieczności czasochłonnego i kosztownego procesu montażu i demontażu jak w przypadku dotychczas znanych lodowisk.
Kolejnym korzystnym skutkiem wynalazku jest to, iż podbudowa może być wykorzystana również do budowy lodowiska demontowalnego. Dzięki łączeniu poszczególnych modułów za pomocą współpracujących występów i gniazd oraz montażu rur metodą wciskania można w stosunkowo szybki i prosty sposób zamontować i zdemontować podbudowę. Ponadto, możliwe jest uzyskanie różnych pól powierzchni podbudowy poprzez łączenie dowolnej liczby modułów w kierunku poprzecznym wzdłużnym.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok modułu z góry, fig. 2 - widok modułu z boku, fig. 3 - wgłębienia w przybliżeniu w widoku modułu z boku, fig. 4a - w przybliżeniu sposób połączenia modułów w kierunku ułożenia rur, fig. 4b - w przybliżeniu moduły w pozycji złączonej, fig. 5a w przybliżeniu sposób połączenia modułów w kierunku poprzecznym do kierunku ułożenia rur, fig. 5b - przedstawia w przybliżeniu moduły w pozycji złączonej, fig. 6 - przekrój przez podbudowę wg wynalazku.
Podbudowa nawierzchni sportowej składa się z dowolnej liczby modułów 1. Tak jak pokazano na fig. 1 każdy moduł zbudowany jest z wielu komór 2 w postaci graniastosłupa prawidłowego o podstawie sześciokąta tworzących strukturę plastra miodu. Każda komora 2 posada otwarte dno 4, poprzez które odprowadzana jest woda opadowa latem oraz woda z lodowiska przy rozmrażaniu tafli. Wspólne ściany 3 sąsiadujących komór 2 każdego rzędu wyposażone są we wgłębienia 11, w których umieszczone są rury 9 wężownicy mrożeniowej, jak pokazano na fig. 2 i 3. Rury 9 wężownicy mrożeniowej osadzane są we wgłębieniach 11 komór 2 poprzez ich wciśnięcie. Zwężenie 12 górnej krawędzi wgłębienia 11 komory 2 powstrzymuje wyślizgiwanie się rur 9 z wgłębień 11, co widać w szczególności w przybliżeniu na fig. 3. W ten sposób zapewniona jest stabilizacja położenia rur 9 w trakcie układania wężownicy, podczas napełniania lodowiska wodą i w procesie mrożenia tafli. Rury wężownicy mrożeniowej 9 oraz elementy złączne 10 (widoczne na fig. 1, nieuwzględnione na fig. 2 i 3) umiejscowione są poniżej górnej pionowej krawędzi komór 2 przez co są one chronione przed uszkodzeniem podczas eksploatacji nawierzchni. Jak uwidoczniono na fig. 1 rury 9 umieszczone są równolegle do siebie oraz w tej samej odległości od siebie. Równomierne rozmieszczenie rur 9 we wgłębieniach 11 komór 2 na całej powierzchni podbudowy zapewnia równomierne mrożenie tafli. Sąsiadujące ze sobą pary rur 9 połączone są na końcach elementem złącznym 10 wielu znanych typów. Przeciwległe zewnętrzne rzędy 13 komór 2 modułu 1 równoległe do kierunku ułożenia rur 9 wyposażone są w wypusty 5 i gniazda 7. W korzystnej postaci wynalazku wypusty 5 i gniazda 7 umieszczone są w tym samym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie. Przeciwległe zewnętrzne rzędy 13 komór modułu 1 prostopadłe do kierunku ułożenia rur 9 wyposażone są w wypusty 6 i gniazda 8. W korzystnej postaci wynalazku wypusty 6 i gniazda 8 umieszczone są w tym samym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie.
Na fig. 4 i 5 pokazano sposób łączenia poszczególnych modułów 1 w kierunku ułożenia rur 9 oraz w kierunku do niego poprzecznym oraz moduły 1 w położeniu zamkniętym. Jak widać na fig. 4a w kierunku ułożenia rur 9 moduły 1 połączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów 6 i gniazd 8. Natomiast jak pokazano na fig. 5a w kierunku poprzecznym do kierunku ułożenia rur 9 moduły 1 łączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów 5 i gniazd 7. Fig. 4b i 5b pokazują, że w pozycji złożonej moduły 1 tworzą zwartą i jednolitą strukturę stabilizującą położenie rur 9. Ponadto, złożone moduły po zamontowaniu rur 9 oraz elementów złącznych 10 umożliwiającą uzyskanie
PL 220 372 B1 jednolitej całości powierzchni tafli lodowiska bez konieczności ograniczania jej na krańcach listwami. Poprzez wypusty 5, 6 i współpracujące z nimi gniazda 7, 8 można łączyć dowolną liczbę modułów 1 przez co może zostać uzyskana powierzchnia tafli o dowolnych poprzecznych i wzdłużnych wymiarach.
Podbudowa wg wynalazku formowana jest z mrozoodpornego tworzywa sztucznego, korzystnie z polietylenu, metodą wtrysku. Jak widać na fig. 6 podbudowa wg wynalazku układana jest na równym zagęszczonym podłożu z kruszywa budowlanego 15, na którym może, ale nie musi być ułożona izolacja termiczna. Przestrzeń pomiędzy wewnętrznymi krawędziami komór 2 a rurami 9 wypełniona jest piaskiem 14. Na podbudowie można umieścić warstwę syntetycznej trawy, podłogę multisportową lub zwiększoną warstwę piasku w zależności od przeznaczenia i sposobu użytkowania nawierzchni sportowej. Tak przygotowana nawierzchnia przenosi obciążenia wynikające zarówno z ruchu pieszego osób jak i pochodzące od pojazdów mechanicznych a jednocześnie zabezpiecza rury wężownicy mrożeniowej przed uszkodzeniem.

Claims (19)

1. Podbudowa nawierzchni sportowej składająca się z dowolnej liczby modułów z których każdy zbudowany jest z wielu komór w postaci graniastosłupa prawidłowego o podstawie sześciokąta tworzących strukturę plastra miodu, znamienna tym, że wspólne ściany (3) sąsiadujących ze sobą komór (2) każdego rzędu wyposażone są we wgłębienia (11), w których osadzone są rury (9).
2. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (11) posiadają na górnych krawędziach zwężenia (12).
3. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że rury (9) osadzone są poniżej górnej pionowej krawędzi komór (2).
4. Podbudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że rury (9) osadzone są poniżej zwężenia (12) górnej krawędzi wgłębienia (11).
5. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że rury (9) umieszczone są równolegle do siebie.
6. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że rury (9) umieszczone są w równych odstępach od siebie.
7. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że sąsiadujące ze sobą pary rur (9) połączone są na końcach elementem złącznym (10).
8. Podbudowa według zastrz. 7, znamienna tym, że element złączny (10) umieszczony jest poniżej górnej pionowej krawędzi komór (2).
9. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że rury (9) osadzone są we wgłębieniach (11) poprzez wcisk.
10. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że komory (2) posiadają otwarte dna (4).
11. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że moduł (1) wykonany jest z mrozoodpornego tworzywa sztucznego.
12. Podbudowa według zastrz. 11, znamienna tym, że moduł (1) wykonany jest korzystnie z polietylenu.
13. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przeciwległe zewnętrzne rzędy (13) komór (2) modułu (1) równoległe do kierunku ułożenia rur (9) wyposażone są w wypusty (5) i gniazda (7).
14. Podbudowa według zastrz. 13, znamienna tym, że wypusty (5) i gniazda umieszczone są w tym samym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie.
15. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przeciwległe zewnętrzne rzędy (13) komór (2) modułu (1) prostopadłe do kierunku ułożenia rur (9) wyposażone są w wypusty (6) i gniazda (8).
16. Podbudowa według zastrz. 15, znamienna tym, że wypusty (6) i gniazda umieszczone są w tym samym rzędzie korzystnie naprzemiennie obok siebie.
17. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że w kierunku ułożenia rur moduły (1) połączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów (6) i gniazd (8) umieszczonych na zewnętrznych rzędach (13) komór (2) sąsiadujących modułów (1).
18. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że w kierunku poprzecznym do kierunku ułożenia rur (9) moduły (1) łączone są za pomocą współpracujących ze sobą wypustów (5) i gniazd (7) umieszczonych na zewnętrznych rzędach (13) komór (2) sąsiadujących modułów (1).
PL 220 372 B1
19. Podbudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przestrzeń pomiędzy wewnętrznymi krawędziami komór (2) a rurami (9) wypełniona jest piaskiem (14).
PL395878A 2011-08-04 2011-08-04 Podbudowa nawierzchni sportowych PL220372B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395878A PL220372B1 (pl) 2011-08-04 2011-08-04 Podbudowa nawierzchni sportowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395878A PL220372B1 (pl) 2011-08-04 2011-08-04 Podbudowa nawierzchni sportowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395878A1 PL395878A1 (pl) 2013-02-18
PL220372B1 true PL220372B1 (pl) 2015-10-30

Family

ID=47682170

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395878A PL220372B1 (pl) 2011-08-04 2011-08-04 Podbudowa nawierzchni sportowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220372B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395878A1 (pl) 2013-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7914228B2 (en) Multi-purpose construction module
US10094073B2 (en) Water-permeable ground grid for pavings
US8464490B2 (en) Construction panel
US20150368866A1 (en) System for Regulating Temperature and Moisture on a Field
US9938670B2 (en) Permeable paving system
EP2398969A1 (en) Modular block
CA2832491A1 (en) Lawn grid
WO2008009879A1 (en) Support member or reinforcement for use in earthworks
ES2890940T3 (es) Rejilla de estabilización del suelo
RU2324032C1 (ru) Дорожная насыпь на вечномерзлых грунтах
PL220372B1 (pl) Podbudowa nawierzchni sportowych
KR100834516B1 (ko) 연성을 갖는 보도블록
KR20110051712A (ko) 인공지반 녹화용 보행판 조립체 및 이를 이용한 시공방법
RU2576536C1 (ru) Сборно-разборное дорожное покрытие и способ его сборки
RU161956U1 (ru) Арочная водопропускная труба под дорожной насыпью в зоне вечной мерзлоты
RU2777801C1 (ru) Способ устройства основания при возведении термостойкого дорожного полотна на вечномерзлых грунтах и теплоизоляционная плита основания
ES2391850B1 (es) Bloque constructivo empotrable
RU226297U1 (ru) Панель отмостки
KR20110089215A (ko) 분활식 보도블록
PL73431Y1 (pl) Kratka gruntowa
RU2691040C1 (ru) Устройство полимерного (пластикового) сборного дорожного покрытия
RU47380U1 (ru) Теплоизолирующий слой дорожной конструкции на вечномёрзлых грунтах
JP2019077987A (ja) 舗装道路構造体を構成する道路ユニットの路床モジュール
RU166702U1 (ru) Панель для сборно-разборного грунтового покрытия
GB2479390A (en) System of low surface area paving blocks