PL220076B1 - Sposób syntezy metanolu - Google Patents

Sposób syntezy metanolu

Info

Publication number
PL220076B1
PL220076B1 PL400591A PL40059112A PL220076B1 PL 220076 B1 PL220076 B1 PL 220076B1 PL 400591 A PL400591 A PL 400591A PL 40059112 A PL40059112 A PL 40059112A PL 220076 B1 PL220076 B1 PL 220076B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
synthesis
reactor
gas
reaction
methanol
Prior art date
Application number
PL400591A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400591A1 (pl
Inventor
Andrzej Gołębiowski
Paweł Kowalik
Marek Dmoch
Stanisław Ledakowicz
Original Assignee
Inst Nawozów Sztucznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nawozów Sztucznych filed Critical Inst Nawozów Sztucznych
Priority to PL400591A priority Critical patent/PL220076B1/pl
Publication of PL400591A1 publication Critical patent/PL400591A1/pl
Publication of PL220076B1 publication Critical patent/PL220076B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Sposób syntezy metanolu z gazu reakcyjnego zwierającego tlenki węgla i wodór, będącego mieszaniną gazu syntezowego i obiegowego, składający się z kilku etapów, w którym w pierwszym etapie proces prowadzony jest w reaktorze, gdzie ciepło reakcji jest wykorzystane do produkcji pary, a następnie produkty reakcji są wykraplane, charakteryzuje się tym, że w drugim etapie syntezy proces prowadzony jest w reaktorach usytuowanych szeregowo, najpierw adiabatycznym, a następnie w jednym lub dwu reaktorach chłodzonych wodą o temperaturze nie niższej niż 150°C, która podgrzewa się ciepłem reakcji do temperatury nie niższej niż 270°C i ewentualnie proces obejmuje trzeci etap, który prowadzony jest w reaktorze autotermicznym ze złożem katalizatora chłodzonym gazem, opuszczającym zamknięty obieg syntezy, przy czym proces syntezy metanolu prowadzony jest pod ciśnieniem od 4 do 8 MPa.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób syntezy metanolu z mieszaniny tlenków węgla i wodoru na katalizatorach miedziowych, prowadzony wieloetapowo z pośrednim wykraplaniem produktów reakcji.
Gazy syntezowe do produkcji metanolu wytwarzane są na ogół z gazu ziemnego na drodze parowego reformingu lub z produktów zgazowania węgla. Gaz syntezowy nie może zawierać trucizn katalizatorów miedziowych takich jak związki siarki i związki chloru. Skład gazu syntezowego powinien spełniać warunek (H2-CO2)/(CO+CO2)=2.01-2.05, przy czym optymalna zawartość CO2 mieści się w zakresie 3-5%. Korzystne jest także jak najniższe stężenie inertów.
Synteza metanolu jest procesem egzotermicznym i odwracalnym. Na katalizatorze miedziowym zachodzą reakcje:
AG°298=-25.34 kJ/mol AG°298=+3.30 kJ/mol AG°298=-28.64 kJ/mol
CO + 2H2 » CH3OH AH°298=-90.64 kJ/mol
CO2 + 3H2 » CH3OH + H2O AH°298=-49.47 kJ/mol
CO + H2O » CO2 + H2 AH°29e=-41.17 kJ/mol
Z termodynamiki procesu wynika, że osiągnięciu wysokiego stopnia przemiany reagentów do metanolu sprzyja zwiększenie ciśnienia procesu, obniżenie temperatury wylotowej z reaktorów oraz zawracanie nieprzereagowanych gazów po wykropleniu produktów reakcji.
Schematy technologiczne poszczególnych rozwiązań procesu są podobne. Różnią się one przede wszystkim konfiguracją węzła syntezy i sposobem odbioru ciepła reakcji oraz konstrukcją reaktorów. Synteza metanolu zwykle jest prowadzona pod ciśnieniem od 4 do 13 MPa, w temperaturach nie przekraczających 300°C. Stopień przemiany tlenków węgla w mieszaninie reakcyjnej (mieszanina gazu syntezowego i obiegowego) jest niski i zwykle nie przekracza 15%.
Sposoby otrzymywania metanolu są przedmiotem szeregu patentów.
Patent US. 5,631,302 dotyczy rozwiązania, w którym metanol wytwarzany jest z gazu syntezowego na katalizatorze miedziowym pod ciśnieniem powyżej 20 bar w temperaturach w zakresie 200-350°C w układzie dwóch szeregowo połączonych reaktorów. Pierwszy reaktor jest reaktorem adiabatycznym i pozwala na przereagowanie 10-30% tlenków węgla. W kolejnym etapie gaz procesowy kierowany jest do reaktora rurowego z katalizatorem umieszczonym wewnątrz rur przeponowo chłodzonych wrzącą wodą. Strumień opuszczający reaktor rurowy jest chłodzony do temperatury pozwalającej na głębokie wykroplenie metanolu i wody, a nieprzereagowane gazy dodawane są do strumienia gazu procesowego opuszczającego reaktor adiabatyczny, po czym całość kierowana jest do reaktora rurowego.
Patent U.S. 5,827,901 dotyczy rozwiązania, w którym metanol jest wytwarzany w układzie dwóch reaktorów z katalizatorem miedziowym. Pierwszy z reaktorów jest reaktorem rurowym, przy czym katalizator umieszczony jest wewnątrz rur chłodzonych wodą, która odbierając ciepło reakcji wytwarza parę wysokociśnieniową. Mieszanina reakcyjna kierowana jest następnie do drugiego reaktora, w którym ciepło reakcji odbierane jest przez mieszaninę gazu syntezowego i obiegowego wchodzącego do pierwszego reaktora.
W zgłoszeniu patentowym US 2011/0178187 A1 opisany jest inny wariant otrzymywania metanolu w reaktorach w układzie szeregowym, gdzie pierwszy z nich jest reaktorem rurowym chłodzonym wrzącą wodą, a drugi reaktor jest reaktorem chłodzonym gazem, przy czym pomiędzy pierwszym i drugim reaktorem wykraplane są produkty reakcji.
Zgłoszenie US 2007/0043126 A1 dotyczy konfiguracji węzła syntezy metanolu i polega na zastosowaniu trzech szeregowo połączonych reaktorów, przy czym co najmniej jeden z reaktorów jest chłodzony zimnym gazem syntezowym, w celu podgrzania go do temperatury syntezy i co najmniej jeden z reaktorów jest chłodzony wodą, a ciepło reakcji wykorzystywane jest do produkcji pary oraz co najmniej jeden z reaktorów jest chłodzony wodą, a ciepło reakcji wykorzystywane jest do podgrzewu wody procesowej.
Odmienny sposób syntezy metanolu opisano w patentach U.S. 5,262,443 oraz EP 0448019, gdzie metanol otrzymywany jest w reaktorze na katalizatorze miedziowym, przy czym warunki tego procesu (temperatura, ciśnienie, wielkość strumienia reagentów) są dobrane tak, by zmaksymalizować stopień przemiany do metanolu. W wyniku tego przekroczony zostaje punkt rosy, a metanol ulega częściowemu wykropleniu na złożu katalizatora. W efekcie osiąga się korzystne przesunięcie równowagi i głębsze przereagowanie tlenków węgla do metanolu.
Inne rozwiązanie polegające na zwiększeniu stopnia przemiany gazu syntezowego do metanolu poprzez częściowe usunięcie produktów z układu reakcyjnego zamieszczono w patencie EP 0326 718 B1.
PL 220 076 B1
Jego istotą jest zastosowanie szeregowego układu adiabatycznych reaktorów z katalizatorem w złożu stałym (strefa reakcji), pomiędzy którymi znajdują się adsorbery z selektywnymi względem metanolu sorbentami (strefa sorpcji).
Z analizy stanu techniki wynika, że ekonomikę wytwarzania metanolu, koszta energetyczne i inwestycyjne można poprawić prowadząc zarówno etap produkcji gazu syntezowego jak i etap syntezy metanolu pod zbliżonym ciśnieniem około 6 MPa oraz stosując w węźle syntezy metanolu pośrednie wykraplanie produktów reakcji.
Możliwości wykorzystania ciepła reakcji syntezy metanolu do produkcji pary technologicznej maleją ze wzrostem ciśnienia w węźle przygotowania gazu syntezowego. Można je zwiększyć stosując saturację technologicznego gazu ziemnego kierowanego do procesu parowego reformingu lub półspalania z tlenem, ale i wówczas są one ograniczone, ponieważ do wstępnego nasycania takiego gazu można wykorzystać znacznie mniej wartościowe ciepło z instalacji przygotowania gazu syntezowego. Według obecnie znanych sposobów, nawet stosując powyższe rozwiązania, stopień wykorzystania ciepła syntezy do produkcji pary technologicznej jest niski. Można go podwyższyć, ale wówczas ciśnienie pary produkowanej w instalacji syntezy nie przekracza 4 MPa. Nie można zwiększyć ciśnienia w instalacji produkcji gazu syntezowego powyżej 3-4 MPa i dlatego konieczne jest zastosowanie kompresora, sprężającego gaz do ciśnienia syntezy 6-8 MPa.
Sposób według wynalazku pozwala na wyeliminowanie wad znanych rozwiązań syntezy metanolu i dodatkowo pozwala na zmniejszenie niezbędnej ilości katalizatora, ze względu na zbliżony do optymalnego profil temperatury w reaktorze lub reaktorach chłodzonych wodą. Ułatwia to budowę dużych jednostek syntezy o wydajności nawet 10000 ton metanolu na dobę.
Celem wynalazku jest radykalna poprawa, w stosunku do stanu techniki, wykorzystania ciepła reakcji syntezy metanolu, szczególnie w procesach, w których gaz syntezowy zawiera duże ilości metanu i w których synteza metanolu z pośrednim wykraplaniem produktów prowadzona jest pod zbliżonym ciśnieniem, jak proces produkcji gazu syntezowego.
Sposób syntezy metanolu z gazu reakcyjnego zwierającego tlenki węgla i wodór, będącego mieszaniną gazu syntezowego i obiegowego, składający się z kilku etapów, w którym w pierwszym etapie proces prowadzony jest w reaktorze, gdzie ciepło reakcji jest wykorzystane do produkcji pary, a następnie produkty reakcji są wykraplane, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w drugim etapie syntezy proces prowadzony jest w reaktorach usytuowanych szeregowo, najpierw adiabatycznym, a następnie w jednym lub dwu reaktorach chłodzonych wodą o temperaturze nie niższej niż 150°C, która podgrzewa się ciepłem reakcji do temperatury nie niższej niż 270°C.
Ewentualnie proces obejmuje trzeci etap, który prowadzony jest w reaktorze autotermicznym ze złożem katalizatora chłodzonym gazem, opuszczającym zamknięty obieg syntezy. Proces syntezy metanolu prowadzony jest pod ciśnieniem od 4 do 8 MPa, korzystnie pod ciśnieniem 5.5-6.5 MPa.
Korzystnie, gdy w sposobie według wynalazku ciśnienie procesu syntezy metanolu różni się od ciśnienia wytwarzania gazu syntezowego o nie więcej niż 0.5 MPa.
Korzystnie, gdy reaktor adiabatyczny w drugim etapie syntezy jest dwuzłożowy, przy czym w górnym złożu znajduje się katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C, natomiast w dolnym złożu katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C. Dodatkowo w reaktorze adiabatycznym w drugim etapie syntezy przepływ gazu przez złoża katalizatorów jest radialny.
W reaktorach, w których ciepło reakcji odbierane jest przez wodę oraz w reaktorze autotermicznym katalizator umieszczony jest w rurach o średnicy wewnętrznej od 20 do 80 mm.
W pierwszym reaktorze chłodzonym wodą w drugim etapie procesu umieszczone są dwa rodzaje katalizatorów, przy czym w dolnej części rur tego reaktora umieszczono katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C, zaś w górnej jego części katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C.
W drugim reaktorze chłodzonym wodą w drugim etapie procesu i/lub w reaktorze autotermicznym umieszczony jest jeden rodzaj katalizatora, korzystnie katalizator miedziowy dostosowanym szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C.
W sposobie według wynalazku w reaktorach, w których ciepło reakcji odbierane jest przez wodę, katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C umieszczony jest w górnej wlotowej części stanowiącej od 20 do 40% złoża.
Całe ciepło reakcji odprowadzane w drugim etapie syntezy jest wykorzystywane do wytwarzania pary technologicznej. Natomiast gazy odprowadzane z węzła syntezy są korzystnie zawracane w czę4
PL 220 076 B1 ści do technologicznego gazu ziemnego, a w części kierowane do gazu opałowego, w takiej ilości by stężenie inertów w gazie reakcyjnym nie przekraczało 20% obj., przy czym do gazu opałowego kieruje się taką ilość gazów odprowadzanych z węzła syntezy, by stężenie azotu i argonu w gazie obiegowym nie przekraczało 5% obj.
W sposobie według wynalazku każdy reaktor syntezy metanolu może być zastąpiony co najmniej dwoma reaktorami w układzie równoległym.
Sposób wytwarzania metanolu według wynalazku w postaci schematu technologicznego przedstawiono na fig. 1.
Realizację procesu według wynalazku ilustrują przykłady wykonania.
P r z y k ł a d 1
Gaz syntezowy 1 o składzie (% obj.) H2: 66.9, CO: 19.9, CO2: 8.9, CH4: 3.8, N2: 0.5 zmieszany z gazem obiegowym 2 w stosunku 1:2 tworzy gaz reakcyjny, który jest sprężany do ciśnienia 6 MPa i za pomocą kompresora 3 podawany jest przez wymiennik ciepła 4, gdzie podgrzewa się temperatury 245°C do reaktora-kotła 5, w którym ciepło reakcji wykorzystywane jest do produkcji pary energetycznej o ciśnieniu 4 MPa. Reaktor-kocioł 5 jest połączony ze zbiornikiem 6 zasilanym wodą rurociągiem 7, a para odprowadzana jest rurociągiem 8. Gaz o temperaturze 265°C opuszczający reaktor-kocioł 5 jest schładzany w wymienniku 4 i chłodnicy 9 do temperatury 42°C. Wykroplone produkty reakcji z separatora 1 odprowadzane są rurociągiem 11. Gaz z separatora 10 po podgrzaniu w wymienniku 4 do temperatury kierowany jest do dwuzłożowego reaktora adiabatycznego 12. W górnym złożu reaktora umieszczony jest katalizator miedziowy 13, dostosowany szczególnie do pracy w temperaturze poniżej 260°C, a w dolnym złożu umieszczony jest katalizator miedziowy 14, dostosowany szczególnie do pracy powyżej 260°C.
Następnie strumień o temperaturze 300°C opuszczający reaktor adiabatyczny kierowany jest do reaktora rurowego 15 chłodzonego wodą. W górnej części rur znajduje się katalizator miedziowy 14, dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C, natomiast w dolnej ich części katalizator miedziowy 13, dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C. Woda chłodząca o temperaturze 180°C doprowadzana jest do reaktora 15 rurociągiem 16, a woda odprowadzana rurociągiem 17 ma temperaturę 290°C. Gaz z reaktora 15 jest schładzany w wymienniku ciepła 4 i chłodnicy 9 do temperatury 42°C. Wykroplone produkty reakcji odprowadzane są z separatora 10 rurociągiem 11. Część gazu obiegowego 18 podgrzana w wymienniku 4 kierowana jest do reaktora autotermicznego 21, w którym katalizator umieszczony jest w rurach, a gaz przed wprowadzeniem na katalizator odbiera ciepło reakcji przepływając w przestrzeni międzyrurowej. Strumień gazu o temperaturze 230°C opuszczający reaktor 21 podgrzewa wodę kotłową 22 w wymienniku 23 a następnie jest chłodzony do temperatury 42°C w wymienniku 4 i chłodnicy 9. Wykroplone produkty reakcji z separatora 10 odprowadzane są rurociągiem 11, przy czym strumień gazów wydmuchowych 24 o składzie w % obj. H2: 56.7, CO; 0.7, CO2: 8.0, CH4: 31.5, N2: 3.1, jest częściowo zawracany do strumienia technologicznego gazu ziemnego rurociągiem 25, a pozostała jego część jest kierowana do gazu opałowego rurociągiem 26.
W pierwszym etapie w reaktorze 5, wytwarzanych jest 43.4% metanolu, w drugim etapie, w reaktorach 12, 15 i 21 wytwarzane jest 54,2% metanolu, a w reaktorze autotermicznym 2,4% metanolu.

Claims (14)

1. Sposób syntezy metanolu z gazu reakcyjnego zwierającego tlenki węgla i wodór, będącego mieszaniną gazu syntezowego i obiegowego, składający się z kilku etapów, w którym w pierwszym etapie proces prowadzony jest w reaktorze, gdzie ciepło reakcji jest wykorzystane do produkcji pary, a następnie produkty reakcji są wykraplane, znamienny tym, że w drugim etapie syntezy proces prowadzony jest w reaktorach usytuowanych szeregowo, najpierw adiabatycznym (12), a następnie w jednym lub dwu reaktorach (15), (19) chłodzonych wodą o temperaturze nie niższej niż 150°C, która podgrzewa się ciepłem reakcji do temperatury nie niższej niż 270°C i ewentualnie proces obejmuje trzeci etap, który prowadzony jest w reaktorze autotermicznym (21) ze złożem katalizatora chłodzonym gazem, opuszczającym zamknięty obieg syntezy, przy czym proces syntezy metanolu prowadzony jest pod ciśnieniem od 4 do 8 MPa.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie procesu syntezy metanolu różni się od ciśnienia wytwarzania gazu syntezowego o nie więcej niż 0.5 MPa.
PL 220 076 B1
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces syntezy metanolu prowadzony jest pod ciśnieniem 5.5-6.5 MPa.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reaktor adiabatyczny (12) w drugim etapie syntezy jest dwuzłożowy.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że w górnym złożu znajduje się katalizator miedziowy (13) dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C, natomiast w dolnym złożu katalizator miedziowy (14) dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w reaktorze adiabatycznym (13) w drugim etapie syntezy przepływ gazu przez złoża katalizatorów jest radialny.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w reaktorach, w których ciepło reakcji odbierane jest przez wodę oraz w reaktorze autotermicznym (21), katalizator umieszczony jest w rurach o średnicy wewnętrznej od 20 do 80 mm.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że w reaktorze (15) umieszczone są dwa rodzaje katalizatorów, zaś w reaktorze (19) i/lub reaktorze autotermicznym (21) umieszczony jest jeden rodzaj katalizatora.
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że w dolnej części rur reaktora (15) umieszczono katalizator miedziowy (13) dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C, zaś w górnej jego części katalizator miedziowy (14) dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C oraz, że w reaktorze (19) i/lub reaktorze autotermicznym (21) umieszczono katalizator miedziowy dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach poniżej 260°C.
10. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że w reaktorach, w których ciepło reakcji odbierane jest przez wodę, katalizator miedziowy (14) dostosowany szczególnie do pracy w temperaturach powyżej 260°C umieszczony jest w górnej wlotowej części stanowiącej od 20 do 40% złoża.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że całe ciepło reakcji odprowadzane w drugim etapie syntezy jest wykorzystywane do wytwarzania pary technologicznej.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gazy odprowadzane z węzła syntezy są korzystnie zawracane w części do technologicznego gazu ziemnego, a w części kierowane do gazu opałowego, w takiej ilości by stężenie inertów w gazie reakcyjnym nie przekraczało 20% obj.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że do gazu opałowego kieruje się taką ilość gazów odprowadzanych z węzła syntezy, by stężenie azotu i argonu w gazie obiegowym nie przekraczało 5% obj.
14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy reaktor syntezy metanolu może być zastąpiony co najmniej dwoma reaktorami w układzie równoległym.
PL400591A 2012-08-31 2012-08-31 Sposób syntezy metanolu PL220076B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400591A PL220076B1 (pl) 2012-08-31 2012-08-31 Sposób syntezy metanolu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400591A PL220076B1 (pl) 2012-08-31 2012-08-31 Sposób syntezy metanolu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400591A1 PL400591A1 (pl) 2014-03-03
PL220076B1 true PL220076B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=50158529

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400591A PL220076B1 (pl) 2012-08-31 2012-08-31 Sposób syntezy metanolu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220076B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400591A1 (pl) 2014-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2381058C2 (ru) Способ проведения гетерогенных каталитических экзотермических газофазных реакций
RU2481151C2 (ru) Способ проведения синтеза фишера-тропша и реактор для его осуществления
CA3006755C (en) Methanol process
Jensen et al. From coal to clean energy
JP5677659B2 (ja) 一体化ガス精製装置
EP2022754A1 (en) Process for producing ammonia synthesis gas
UA75901C2 (en) A method for ammonia synthesis on the basus of nitrogen-hydrogen mixture obtained from natural gas
WO2014056535A1 (en) Process for the production of synthesis gas
US20100256246A1 (en) System and method for conditioning biomass-derived synthesis gas
US4568530A (en) Ammonia synthesis
US20190126231A1 (en) A methanol synthesis process layout for large production capacity
RU2510883C2 (ru) Способ получения синтез-газа для производства аммиака
RU2338685C2 (ru) Способ получения синтез-газа и устройство для его осуществления
CN102271796A (zh) 绝热反应器和在该绝热反应器中产生富甲烷气的方法和系统
GB2568128A (en) Methanol synthesis process
JP2010013422A (ja) メタノール合成反応器およびメタノール合成方法
JP4487175B2 (ja) バイオマスからのメタノール製造方法
US20100267848A1 (en) Method and reactor for the preparation of methanol
CN102010767A (zh) 一种合成天然气工艺
AU2012244041B2 (en) Non-CO2 emitting manufacturing method for synthesis gas
PL220076B1 (pl) Sposób syntezy metanolu
CN212237215U (zh) 自热净化炉和变换反应及热回收装置
RU2438969C1 (ru) Способ получения метановодородной смеси
EP3714971B1 (en) System for methanol production from a synthesis gas rich in hydrogen and co2/co
CN103911196A (zh) 一种利用工厂废气制天然气的方法和装置