PL219501B1 - Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora - Google Patents

Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora

Info

Publication number
PL219501B1
PL219501B1 PL405922A PL40592213A PL219501B1 PL 219501 B1 PL219501 B1 PL 219501B1 PL 405922 A PL405922 A PL 405922A PL 40592213 A PL40592213 A PL 40592213A PL 219501 B1 PL219501 B1 PL 219501B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blank
rib
shaped
punch
ribs
Prior art date
Application number
PL405922A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405922A1 (pl
Inventor
Andrzej Gontarz
Anna Dziubińska
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL405922A priority Critical patent/PL219501B1/pl
Publication of PL405922A1 publication Critical patent/PL405922A1/pl
Publication of PL219501B1 publication Critical patent/PL219501B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Electrical Apparatus (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora, zwłaszcza metodą kucia na gorąco w trójsuwakowej prasie kuźniczej.
Istnieje wiele znanych i stosowanych metod wytwarzania radiatorów między innymi przez wyciskanie, wytłaczanie, prasowanie, odlewanie, spajanie, składanie lub obróbkę skrawaniem.
Do kształtowania plastycznego radiatorów wykorzystuje się wytłaczanie oraz wyciskanie przedstawione w literaturze specjalistycznej przez S. Lee „How to select a heat sink” Electronics Cooling, nr 1, 1995 r. Radiatory wytłaczane otrzymywane są poprzez tłoczenie w pasku głęboko tłocznej blachy. Technologią wyciskania kształtuje się plastycznie profile na radiatory. Radiator otrzymuje się przez pocięcie wyciskanego profilu na dany wymiar, a następnie wykonuje się w nim otwory gładkie lub gwintowane do przyłączenia elementów elektroniki.
Do wytwarzania radiatorów stosuje się również prasowanie opisane przez E. Raj „Jednofazowe systemy chłodzenia cieczowego do zastosowań w elektronice”. Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 75, Wydawnictwo Akademii Morskiej w Gdyni, Gdynia 2012 r. Radiatory wykonywane są z ponacinanej i odpowiednio ukształtowanej blaszki. Ukształtowane radiatory w postaci wyprasek wykorzystywane są na elementy małej mocy.
Inną metodę wytwarzania radiatorów opisano w patencie amerykańskim nr 006564458B1, która bazuje na technikach spajania. Podany w patencie sposób polega na łączeniu poprzez lutowanie w niskiej temperaturze części radiatora, to jest żeber do podstawy o przekroju prostokątnym. Technologia ta charakteryzuje się niskimi kosztami wytwarzania oraz zapobiega termicznemu odkształceniu żebra poprzez realizację lutowania w niskiej temperaturze.
Przy wytwarzaniu radiatorów stosowana jest technologia spajania oraz metoda obróbki skrawaniem, które opisano w pracy M. Kowalik, T. Trzepieciński „Badanie wpływu parametrów zaprasowania na jakość połączenia aluminiowej płyty radiatora z żebrami”. Rudy Metale nr 6, Wydawnictwo SIGMA-NOT, Warszawa 2010 r. Sposób spajania radiatorów polega na połączeniu żeber z płytą metodą klejenia termoprzewodzącym środkiem na bazie proszków srebra. Do łączenia żeber do podstawy stosowane są kleje bazujące na żywicach epoksydowych. Obróbka skrawaniem radiatorów polega na nadaniu powierzchniom żądanego kształtu, wymiarów oraz jakości powierzchni poprzez usuwanie materiału z wsadu w postaci prostopadłościanu przy użyciu narzędzi skrawających. Jest to przede wszystkim frezowanie kanałów pomiędzy żebrami.
Do sposobów wytwarzania radiatorów należy również składanie. Tego typu rozwiązania wykonywane są z płyt, w których frezowane są kanały do osadzenia żeber w postaci blaszek. Przykładowy sposób montażu tego typu systemów chłodzenia przedstawiono w patencie amerykańskim nr20120227952A1.
Znany jest również sposób wytwarzania radiatorów polegający na metodzie odlewania przedstawiony w opracowaniu T. Fuxiang, W. Mingrong „Design of die casting die for radiator component”, Journal of Special Casting & Nonferrous Alloys, Chiny 2004 r. Odlana konstrukcja radiatora o gęstym upakowaniu żeber o kształcie szpilkowym umożliwia uzyskanie bardzo dobrych parametrów termicznych przy chłodzeniu uderzeniowym.
Istotą sposobu kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora, zwłaszcza metodą kucia na gorąco w trójsuwakowej prasie kuźniczej jest to, że półfabrykat w kształcie płyty nagrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, a następnie nagrzany półfabrykat umieszcza się w wykroju zamkniętym, który utworzony jest przez płytę dolną matrycę stałą, stempel boczny i dwie listwy oporowe, po czym wprawia się stempel boczny z wgłębieniem o zarysie półokrągłym w części kształtującej w ruch postępowy ze stałą prędkością w kierunku matrycy stałej i spęcza się odcinek półfabrykatu i kształtuje się żebro w przestrzeni ograniczonej czołowymi powierzchniami matrycy stałej oraz stempla bocznego, następnie wycofuje się z ukształtowanego półfabrykatu z jednym żebrem stempel boczny, następnie wyjmuje się półfabrykat z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, po czym powtórnie umieszcza się ukształtowany półfabrykat z jednym żebrem w wykroju zamkniętym oraz umieszcza się bloczek uzupełniający na płycie dolnej pomiędzy ukształtowanym półfabrykatem i stemplem bocznym, z kolei przy bocznej ścianie ukształtowanego żebra wstawia się przekładkę, po czym przemieszcza się stempel górny ze stałą prędkością w kierunku płyty dolnej i dociska się przekładkę do półfabrykatu, następnie wprawia się stempel boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością w kierunku matrycy stałej i spęcza się kolejny odcinek półfabrykatu i kształtuje się drugie żebro, następnie wycofuje się z ukształtowaPL 219 501 B1 nego półfabrykatu stempel górny i stempel boczny, po czym wyjmuje się półfabrykat z dwoma żebrami wraz z przekładką z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, następnie ponownie umieszcza się nagrzany półfabrykat w przestrzeni roboczej oraz umieszcza się dwa bloczki uzupełniające pomiędzy półfabrykatem i stemplem bocznym, następnie przy bocznej ścianie ukształtowanego drugiego żebra wstawia się kolejną przekładkę, po czym przemieszcza się stempel górny ruchem postępowym ze stałą prędkością w kierunku płyty dolne i dociska się przekładki do półfabrykatu, następnie wprawia się stempel boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością w kierunku matrycy stałej i spęcza się kolejny odcinek półfabrykatu i kształtuje się trzecie żebro, przy czym kolejne żebra radiatora kształtuje się poprzez wykonywanie czynności jak przy kształtowaniu trzeciego żebra. Przy bocznych ścianach ukształtowanych żeber umieszcza się przekładki. Kształtuje się radiator z żebrami o zarysie półokrągłym.
Korzystnym skutkiem sposobu według wynalazku jest to, że umożliwia znaczne oszczędności materiałowe w stosunku do radiatorów uzyskiwanych metodą obróbki skrawaniem. Kolejną zaletą wynalazku jest uniwersalność metody, która może być stosowana do kształtowania radiatorów z różnych materiałów używanych w obróbce plastycznej. Sposób kształtowania plastycznego radiatorów metodą kucia pozwala uzyskać wyroby z żebrami o zarysie półokrągłym. Pozytywnym skutkiem wynalazku jest fakt, iż ukształtowany radiator technologią obróbki plastycznej na gorąco posiada dobre własności mechaniczne i użytkowe zdeterminowane korzystną strukturą.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój izometryczny narzędzi oraz półfabrykatu w początkowym etapie procesu kształtowania pierwszego żebra, fig. 1a - widok izometryczny użytego półfabrykatu, fig. 2 - przekrój izometryczny narzędzi i ukształtowanego półfabrykatu z jednym żebrem po pierwszej operacji, fig. 2a - widok izometryczny ukształtowanego półfabrykatu z jednym żebrem, fig. 3 - przekrój izometryczny początkowego etapu kucia półfabrykatu z dwoma żebrami, fig. 4 - przekrój izometryczny końcowego etapu kucia półfabrykatu z dwoma żebrami, fig. 4a - widok izometryczny ukształtowanego półfabrykatu z dwoma żebrami, fig. 5 - przekrój izometryczny początkowego etapu kucia półfabrykatu z trzema żebrami, fig. 6 - przekrój izometryczny końcowego etapu kucia radiatora, fig. 6a - widok izometryczny ukształtowanego radiatora.
Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora, zwłaszcza metodą kucia na gorąco w trójsuwakowej prasie kuźniczej w przykładzie wykonania dla stopu aluminium polega na tym, że półfabrykat 1 w kształcie płyty nagrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco wynoszącej dla stopu aluminium PA11 480°C. Następnie nagrzany półfabrykat 1 umieszcza się w wykroju zamkniętym, który utworzony jest przez płytę 2 dolną, matrycę 3 stałą, stempel 4 boczny i dwie listwy 5 oporowe. Po czym wprawia się stempel 4 boczny z wgłębieniem o zarysie półokrągłym w części kształtującej w ruch postępowy ze stałą prędkością V1, która wynosi 6 mm/s w kierunku matrycy 3 stałej i spęcza się odcinek półfabrykatu 1 i kształtuje się żebro w przestrzeni ograniczonej czołowymi powierzchniami matrycy 3 stałej oraz stempla 4 bocznego. Następnie wycofuje się z ukształtowanego półfabrykatu 6 z jednym żebrem stempel 4 boczny. Następnie wyjmuje się półfabrykat 6 z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco wynoszącej dla stopu aluminium PA11 480°C. Po czym powtórnie umieszcza się ukształtowany półfabrykat 6 z jednym żebrem w wykroju zamkniętym oraz umieszcza się bloczek 7a uzupełniający na płycie 2 dolnej pomiędzy ukształtowanym półfabrykatem 6 i stemplem 4 bocznym. Z kolei przy bocznej ścianie ukształtowanego żebra wstawia się przekładkę 9a. Po czym przemieszcza się stempel 8 górny ze stałą prędkością V2, która wynosi 6 mm/s w kierunku płyty 2 dolnej i dociska się przekładkę 9a do półfabrykatu. Następnie wprawia się stempel 4 boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością V1, która wynosi 6 mm/s w kierunku matrycy 3 stałej i spęcza się kolejny odcinek półfabrykatu 6 i kształtuje się drugie żebro. Następnie wycofuje się z ukształtowanego półfabrykatu 10 stempel 8 górny i stempel 4 boczny. Po czym wyjmuje się półfabrykat 10 z dwoma żebrami wraz z przekładką 9a z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco wynoszącej dla stopu aluminium PA11 480°C. Następnie ponownie umieszcza się nagrzany półfabrykat 10 w przestrzeni roboczej oraz umieszcza się dwa bloczki 7a i 7b uzupełniające pomiędzy półfabrykatem 10 i stemplem 4 bocznym. Następnie przy bocznej ścianie ukształtowanego drugiego żebra wstawia się kolejną przekładkę 9b. Po czym przemieszcza się stempel 8 górny ruchem postępowym ze stałą prędkością V2, która wynosi 6 mm/s w kierunku płyty 2 dolnej i dociska się przekładki 9a i 9b do półfabrykatu 10. Następnie wprawia się stempel 4 boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością V1, która wynosi 6 mm/s w kierunku matrycy 3 stałej i spęcza się kolejny odcinek pół4
PL 219 501 B1 fabrykatu 10 i kształtuje się trzecie żebro. Przy czym kolejne żebra radiatora 11 kształtuje się poprzez wykonywanie czynności jak przy kształtowaniu trzeciego żebra. Przy bocznych ścianach ukształtowanych żeber umieszcza się przekładki 9a, 9b, 9c, 9d, 9e, 9f. Kształtuje się radiator 11 z żebrami o zarysie półokrągłym.

Claims (3)

1. Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora, zwłaszcza metodą kucia na gorąco w trójsuwakowej prasie kuźniczej, znamienny tym, że półfabrykat (1) w kształcie płyty nagrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, a następnie nagrzany półfabrykat (1) umieszcza się w wykroju zamkniętym, który utworzony jest przez płytę (2) dolną, matrycę stałą, stempel (4) boczny i dwie listwy (5) oporowe, po czym wprawia się stempel (4) boczny z wgłębieniem o zarysie półokrągłym w części kształtującej w ruch postępowy ze stałą prędkością (V1) w kierunku matrycy (3) stałej i spęcza się odcinek półfabrykatu (1) i kształtuje się żebro w przestrzeni ograniczonej czołowymi powierzchniami matrycy (3) stałej oraz stempla (4) bocznego, następnie wycofuje się z ukształtowanego półfabrykatu (6) z jednym żebrem stempel (4) boczny, następnie wyjmuje się półfabrykat (6) z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, po czym powtórnie umieszcza się ukształtowany półfabrykat (6) z jednym żebrem w wykroju zamkniętym oraz umieszcza się bloczek (7a) uzupełniający na płycie (2) dolnej pomiędzy ukształtowanym półfabrykatem (6) i stemplem (4) bocznym, z kolei przy bocznej ścianie ukształtowanego żebra wstawia się przekładkę (9a), po czym przemieszcza się stempel (8) górny ze stałą prędkością (V2) w kierunku płyty (2) dolnej i dociska się przekładkę (9a) do półfabrykatu (6), następnie wprawia się stempel (4) boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością (V1) w kierunku matrycy (3) stałej i spęcza się kolejny odcinek półfabrykatu (6) i kształtuje się drugie żebro, następnie wycofuje się z ukształtowanego półfabrykatu (10) stempel (8) górny i stempel (4) boczny, po czym wyjmuje się półfabrykat (10) z dwoma żebrami wraz z przekładką (9a) z wykroju i dogrzewa się w piecu do temperatury kucia na gorąco, następnie ponownie umieszcza się nagrzany półfabrykat (10) w przestrzeni roboczej oraz umieszcza się dwa bloczki (7a) i (7b) uzupełniające pomiędzy półfabrykatem (10) i stemplem (4) bocznym, następnie przy bocznej ścianie ukształtowanego drugiego żebra wstawia się kolejną przekładkę (9b), po czym przemieszcza się stempel (8) górny ruchem postępowym ze stałą prędkością (V2) w kierunku płyty (2) dolnej i dociska się przekładki (9a) i (9b) do półfabrykatu (10), następnie wprawia się stempel (4) boczny w ruch postępowy ze stałą prędkością (V1) w kierunku matrycy (3) stałej i spęcza się kolejny odcinek półfabrykatu (10) i kształtuje się trzecie żebro, przy czym kolejne żebra radiatora (11) kształtuje się poprzez wykonywanie czynności jak przy kształtowaniu trzeciego żebra.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy bocznych ścianach ukształtowanych żeber umieszcza się przekładki (9a), (9b), (9c), (9d), (9e), (9f).
3. Sposób według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że kształtuje się radiator (11) z żebrami o za-
PL405922A 2013-11-05 2013-11-05 Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora PL219501B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405922A PL219501B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405922A PL219501B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405922A1 PL405922A1 (pl) 2014-08-18
PL219501B1 true PL219501B1 (pl) 2015-05-29

Family

ID=51302522

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405922A PL219501B1 (pl) 2013-11-05 2013-11-05 Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219501B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL405922A1 (pl) 2014-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102751201B (zh) 功率模块用基板的制造方法及功率模块用基板
JP2013146786A (ja) 熱交換フィン取付用コアの成形用型、および、そのコアの製造方法
CN109974495A (zh) 均温板结构制造方法
EP2944395A1 (en) Method for producing cooling device and heat-dissipating member
JP2010129774A (ja) 一体型ピンフィンヒートシンクの製造方法
JP5912282B2 (ja) ピン状フィン一体型ヒートシンク及びその製造方法
PL219501B1 (pl) Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora
PL219497B1 (pl) Sposób kształtowania w wykroju zamkniętym radiatora z żebrem o zarysie półokrągłym
JP5808554B2 (ja) ピン状フィン一体型ヒートシンクの製造方法及び製造装置
CN201682725U (zh) 滚压式插片散热器
PL219498B1 (pl) Sposób kształtowania półswobodnego radiatora
PL219445B1 (pl) Sposób kształtowania radiatora
Dziubińska et al. A new method for producing finned heat sinks for electronic applications
PL219499B1 (pl) Sposób kształtowania radiatora dwurzędowego
CN202562344U (zh) 热管结构
CN101827512B (zh) 大功率电子器件散热方法以及滚压式插片散热器
CN202979558U (zh) 散热装置组合结构
CN103075905B (zh) 热管结构
TW201618869A (zh) 鋼製型材之製造方法、擠型裝置及鋼製擠錠
CN204936196U (zh) 一种热压机
CN111025824A (zh) 一种投影仪壳体的加工方法
CN203489758U (zh) 热管结构
Iyengar Resource constrained heat sink optimization
CN204122643U (zh) 一种翅片成型机下脱模随动结构
CN204027405U (zh) 一种双铝挤焊接散热器