PL219361B1 - Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego - Google Patents

Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego

Info

Publication number
PL219361B1
PL219361B1 PL394020A PL39402011A PL219361B1 PL 219361 B1 PL219361 B1 PL 219361B1 PL 394020 A PL394020 A PL 394020A PL 39402011 A PL39402011 A PL 39402011A PL 219361 B1 PL219361 B1 PL 219361B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hardening
sockets
induction hardening
quenching machine
upper rim
Prior art date
Application number
PL394020A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394020A1 (pl
Inventor
Leszek Patrzek
Original Assignee
Masz Famur Spółka Akcyjna Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Famur Spółka Akcyjna Fab filed Critical Masz Famur Spółka Akcyjna Fab
Priority to PL394020A priority Critical patent/PL219361B1/pl
Publication of PL394020A1 publication Critical patent/PL394020A1/pl
Publication of PL219361B1 publication Critical patent/PL219361B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/25Process efficiency

Landscapes

  • Heat Treatment Of Articles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego.
Znane są różne sposoby utwardzania gniazd w korpusach. Stosuje się metody mechaniczne takie jak np. nagniatanie naporowe lub nagniatanie udarowe. W metodach cieplno-mechanicznych wykorzystuje się połączone oddziaływanie ciepła i nacisku w celu otrzymania powłok lub utwardzonych warstw wierzchnich. Do metod cieplno-mechanicznych można zaliczyć: natryskiwanie (cieplne, płomieniowe, detonacyjne), platerowanie i utwardzanie detonacyjne. Metody cieplne polegają na oddziaływaniu ciepła na metale w celu zmiany struktury metalu w stanie stałym (hartowanie, odpuszczanie, wyżarzanie) lub zmiany stanu skupienia (nadtapianie, napawanie, natapianie, powlekanie zanurzeniowe). Hartowanie, odpuszczanie i wyżarzanie czyli nagrzewanie warstwy wierzchniej i następnie chłodzenie z określoną szybkością może być prowadzone metodą indukcyjną, płomieniową, plazmową lub wiązką lasera.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 169940 sposób ciągłego hartowania indukcyjnego, polegający na zastosowaniu cylindrycznego wzbudnika do hartowania przedmiotów o zmiennym na długości przekroju kołowym. Przedmiotowi umieszczonemu w cylindrycznym wzbudniku nadaje się ruch obrotowy wokół swojej osi, a równocześnie przemieszcza się go względem wzbudnika z niezmienną w czasie prędkością liniową przy stałej ściśle określonej mocy czynnej generatora wysokiej częstotliwości.
Znane jest z polskiego opisu ochronnego nr Ru 44193 urządzenie do indukcyjnego hartowania wewnętrznej powierzchni elementu rurowego. Urządzenie charakteryzuje się tym, że indukcyjny wzbudnik zamocowany jest do natryskiwacza, a w stojaku znajduje się zasilająco-chłodząca instalacja indukcyjnego wzbudnika. Natryskiwacz wyposażony jest w obwodowo na nim usytuowany oraz przestawnie osiowo osadzony pierścień, tworzący ze ścianką komorę oraz wypływowe szczeliny o nastawnym przekroju.
Znany jest z polskiego opisu ochronnego nr Ru 47820 wzbudnik do indukcyjnego hartowania powierzchniowego, zwłaszcza wałków. Wzbudnik ten składa się elementu grzejnego z przylutowaną wzdłuż jego obwodu rurką dodatkowego chłodzenia oraz przewodów przylutowanych do końców elementu grzejnego. Element grzejny wykonany jest w postaci niepełnego pierścienia wykonanego z rurki o przekroju półkolistym nieco spłaszczonym, której ścięta powierzchnia stanowi część roboczą wzbudnika. Przewody zagięte są u podstawy wzbudnika.
Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, charakteryzuje się tym, że najpierw korpus kombajnu górniczego, posiadający co najmniej dwa ucha z cylindrycznymi współosiowymi gniazdami, ustawiany jest pionowo na stole roboczym maszyny hartującej tak, aby wspólna oś gniazd pokrywała się z osią przesuwu przyrządu. Następnie przyrząd przesuwa się ruchem roboczym pionowo w dół zaczynając nad górną powierzchnią korpusu i kończąc nad powierzchnią stołu roboczego maszyny hartującej. Ruch roboczy przyrządu kończy się po przesunięciu jego części roboczej poza obrys ucha korpusu, które znajduje się najbliżej powierzchni stołu roboczego maszyny hartującej.
Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, posiadający niepełny pierścień wykonany z rurki, charakteryzuje się tym, że wykonany jest z zamkniętego profilu miedzianego o prostokątnym przekroju, którego szerokość wynosi 8 mm, wysokość 12 mm a grubość ścianki 1,5 mm. Jego część robocza składa się z równolegle leżących, w odległości równej co najmniej szerokości profilu miedzianego, otwartej obręczy dolnej i otwartej obręczy górnej, umieszczonych współosiowo i połączonych łącznikami pionowymi. Odległość między łącznikami pionowymi nie jest większa niż połowa szerokości profilu miedzianego.
Korzystnie, górna obręcz przyrządu, po przeciwnej niż łączniki pionowe stronie posiada przylegające do siebie i leżące w płaszczyźnie górnej obręczy poziome proste odcinki, które tworząc odsądzenie łączą się z przylegającymi do siebie pionowymi prostymi odcinkami, równoległymi do wspólnej osi obręczy dolnej i obręczy górnej.
Korzystnie, przylegające do siebie pionowe proste odcinki połączone są z przylegającymi do siebie poziomymi prostymi odcinkami końcowymi do mocowania w uchwycie maszyny hartującej.
Rozwiązania wg wynalazku całkowicie spełniły oczekiwane założenia. Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, według
PL 219 361 B1 wynalazku, umożliwia optymalne wykorzystanie nowoczesnego urządzenia do hartowania indukcyjnego, przez wykonanie hartowania kilku gniazd w jednym cyklu roboczym i przy jednym ustawieniu korpusu. Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, według wynalazku, umożliwia prowadzenie procesu hartowania dla szeregu różnych wielkości średnic wewnętrznych gniazd korpusów, przy zachowaniu zasady identycznej średnicy gniazd w danym korpusie. Ukształtowanie przyrządu umożliwia uzyskanie równomiernego utwardzenia (zahartowania) wewnętrznej powierzchni cylindrycznej gniazd korpusu. Ukształtowanie przyrządu zapewnia takie mocowanie w uchwycie maszyny hartującej, które umożliwia prowadzenie hartowania kilku gniazd korpusu w jednym cyklu roboczym maszyny hartującej.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, zaś fig. 2 przedstawia przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego.
Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, według wynalazku, polega na tym, że najpierw korpus 1 kombajnu górniczego posiadający co najmniej dwa ucha 2 z cylindrycznymi współosiowymi gniazdami 3 ustawiany jest pionowo na podkładkach na stole roboczym 4 maszyny hartującej 9. Sposób ustawienia korpusu 1 jest taki, że wspólna oś gniazd 3 pokrywa się z osią przesuwu przyrządu 5. Następnie przyrząd 5 przesuwa się ruchem roboczym pionowo w dół zaczynając się nad górną powierzchnią 6 korpusu 1 i kończąc nad powierzchnią 7 stołu roboczego 4 maszyny hartującej 9. Ruch roboczy przyrządu 5 kończy się po przesunięciu jego części roboczej 5.1 poza obrys ucha 2 korpusu 1, które znajduje się najbliżej powierzchni 7 stołu roboczego 4 maszyny hartującej 9.
Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, według wynalazku, jest wykonany z zamkniętego profilu miedzianego o prostokątnym przekroju. Szerokość w przekroju jest równa 8 mm a wysokość 12 mm, przy grubości ścianki nie większej niż 1,5 mm. Część robocza 5.1 przyrządu 5 składa się z równolegle leżących, w odległości równej co najmniej szerokości profilu miedzianego, otwartej obręczy dolnej 5.2 i otwartej obręczy górnej 5.3, umieszczonych współosiowo i połączonych łącznikami pionowymi 5.4 Odległość między łącznikami pionowymi 5.4 nie jest większa niż połowa szerokości profilu miedzianego. Górna obręcz 5.3 przyrządu 5, po przeciwnej niż łączniki pionowe 5.4 stronie posiada przylegające do siebie i leżące w płaszczyźnie górnej obręczy 5.3 poziome proste odcinki 5.5. Odcinki 5.5 tworząc odsądzenie łączą się z przylegającymi do siebie pionowymi prostymi odcinkami 5.6, równoległymi do wspólnej osi obręczy dolnej 5.2 i obręczy górnej 5.3. Przylegające do siebie pionowe proste odcinki 5.6 połączone są z przylegającymi do siebie poziomymi prostymi odcinkami końcowymi 5.7, które mocuje się do uchwytu 8 maszyny hartującej 9. Odległość poziomych prostych odcinków końcowych 5.7 od obręczy górnej jest o co najmniej 25 mm dłuższa niż grubość najszerszego ucha 2 korpusu 1. Różnica średnicy „B” gniazda 3 korpusu 1 i średnicy zewnętrznej „A” części roboczej 5.1 przyrządu 5 jest równa co najmniej 10 mm.

Claims (4)

1. Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, znamienny tym, że najpierw korpus (1) kombajnu górniczego, posiadający co najmniej dwa ucha (2) z cylindrycznymi współosiowymi gniazdami (3), ustawiany jest pionowo na stole roboczym (4) maszyny hartującej (9) tak, aby wspólna oś gniazd (3) pokrywała się z osią przesuwu przyrządu (5), następnie przyrząd (5) przesuwa się ruchem roboczym pionowo w dół zaczynając nad górną powierzchnią (6) korpusu (1) i kończąc nad powierzchnią (7) stołu roboczego (4) maszyny hartującej (9), przy czym ruch roboczy przyrządu (5) kończy się po przesunięciu jego części roboczej (5.1) poza obrys ucha (2) korpusu (1), które znajduje się najbliżej powierzchni (7) stołu roboczego (4) maszyny hartującej (9).
2. Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego, posiadający niepełny pierścień wykonany z rurki, znamienny tym, że wykonany jest z zamkniętego profilu miedzianego o prostokątnym przekroju, którego szerokość wynosi 8 mm, wysokość 12 mm a grubość ścianki 1,5 mm, przy czym jego część robocza (5.1) składa się z równolegle leżących, w odległości równej co najmniej szerokości profilu miedzianego, otwartej obrę4
PL 219 361 B1 czy dolnej (5.2) i otwartej obręczy górnej (5.3), umieszczonych współosiowo i połączonych łącznikami pionowymi (5.4), przy czym odległość między łącznikami pionowymi (5.4) nie jest większa niż połowa szerokości profilu miedzianego.
3. Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego, według zastrz. 2, znamienny tym, że górna obręcz (5.3) przyrządu, po przeciwnej niż łączniki pionowe (5,4) stronie posiada przylegające do siebie i leżące w płaszczyźnie górnej obręczy (5.3) poziome proste odcinki (5.5), które tworząc odsadzenie łączą się z przylegającymi do siebie pionowymi prostymi odcinkami (5.6), równoległymi do wspólnej osi obręczy dolnej (5.2) i obręczy górnej (5.3).
4. Przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego, według zastrz. 3, znamienny tym, że przylegające do siebie pionowe proste odcinki (5.6) połączone są z przylegającymi do siebie poziomymi prostymi odcinkami końcowymi (5.7) do mocowania w uchwycie (8) maszyny hartującej (9).
PL394020A 2011-02-24 2011-02-24 Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego PL219361B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394020A PL219361B1 (pl) 2011-02-24 2011-02-24 Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394020A PL219361B1 (pl) 2011-02-24 2011-02-24 Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394020A1 PL394020A1 (pl) 2012-08-27
PL219361B1 true PL219361B1 (pl) 2015-04-30

Family

ID=46762661

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394020A PL219361B1 (pl) 2011-02-24 2011-02-24 Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219361B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394020A1 (pl) 2012-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10016802B2 (en) Method and apparatus for manufacturing a bent product
JP5435033B2 (ja) 曲げ部材の製造方法及び製造装置
JP5403071B2 (ja) 誘導加熱コイル、加工部材の製造装置および製造方法
US20160090842A1 (en) Additive manufacturing method for fabricating a component
US8511135B2 (en) Bending apparatus
US10443109B2 (en) Method for producing a hot-formed and quench-hardened motor vehicle component formed by internal high-pressure forming
EA017248B1 (ru) Способ производства гнутых изделий и устройство и линия для непрерывного производства гнутых изделий
CN103537848B (zh) 一种大直径液压油缸缸体的修复再制造系统和方法
Shukla et al. Arc behavior in wire arc additive manufacturing process
EP3119161A1 (en) Heat-treatment device and heat-treatment method
KR20080103269A (ko) 선체 외판의 곡면가공 자동화 장치
PL219361B1 (pl) Sposób utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowegohartowania indukcyjnego i przyrząd do utwardzania gniazd w korpusie kombajnu górniczego metodą powierzchniowego hartowania indukcyjnego
DE502005003493D1 (de) Verfahren und vorrichtung zum herstellen eines längsnahtgeschweissten hohlprofils
US20120315398A1 (en) Method and system for manufacturing metal-plated steel pipe
CN106573285A (zh) 弯曲部件的制造方法以及钢材的热弯曲加工装置
CN104284741B (zh) 穿孔轧制用顶头的制造方法
KR20190021349A (ko) 튜브로 페라이트 FeCrAl 합금의 중공부를 성형하기 위한 방법
CN106413934B (zh) 弯曲部件的制造方法以及钢材的热弯曲加工装置
JP6761352B2 (ja) 二次元あるいは三次元構造を備えた軽金属及び軽金属合金から成る、開いた或いは閉じた環状の構造部材を製造するための方法および設備
Kim et al. Analysis of a laser assisted milling process with inclination angles
KR101261795B1 (ko) 세그멘트 롤 분해조립장치
CN106661647A (zh) 加热装置和加热方法
CN102756246B (zh) 汽车挡泥板支架复合精密成形方法
CN104259744A (zh) 一种环形件加工方法及其加工装置
UA24295U (en) Method of continuous production of electric welding round and profile pipes