PL218146B1 - Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny - Google Patents
Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalnyInfo
- Publication number
- PL218146B1 PL218146B1 PL399021A PL39902112A PL218146B1 PL 218146 B1 PL218146 B1 PL 218146B1 PL 399021 A PL399021 A PL 399021A PL 39902112 A PL39902112 A PL 39902112A PL 218146 B1 PL218146 B1 PL 218146B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- filler
- polymer
- natural
- amount
- thermoplastic composition
- Prior art date
Links
Landscapes
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny.
Znane są kompozycje termoplastyczne zawierające napełniacze w postaci rozdrobnionych materiałów naturalnych, zawierających celulozę (materiały lignocelulozowe). Najczęściej są to materiały pochodzące z roślin wieloletnich (materiały drzewne), ale wykorzystywane są również materiały wytwarzane z roślin jednorocznych (juta, len, konopie). Znane jest również wykorzystanie rozdrobnionej słomy rzepakowej, pszennej i ryżowej.
Przedstawione w opisie patentowym PL 195047 zastosowanie mączek drzewnych w ilości 70 - 100 cz. wag. na 100 cz. wag. PVC służy do otrzymywania nośnych, spodnich warstw wykładzin podłogowych. W opisach CN 1292398 i CN 1603088 plastyfikowane kompozycje PVC z mączkami drzewnymi są wykorzystywane jako niepalne dekoracyjne wyroby drewnopodobne. Mączki drzewne są stosowane w ilości 30-70% wag. Stosowanie włókien naturalnych (len, konopie, sizal, juta) do wykładzin podłogowych PVC opisano w dokumencie GB 1279497 i JP 57108161. Jako napełniacz stosowana jest także rozdrobniona słoma ryżowa, jak to przedstawiono w opisach patentowych CN 1281875, CN 1536028, CN 1629217, CN 1830876, CN 101298189, CN 101544837, CN 101955611 oraz CN 102086306.
Z opisu patentowego PL 186577 znane są kompozyty na bazie włókien naturalnych (lnu, konopi). Sposób wytwarzania kompozytu z polimeru termoplastycznego i włókien przez mieszanie polimeru przed jego wytłoczeniem z pociętymi włóknami polega na tym, że do polimeru termoplastycznego dodaje się włókna naturalne o długości od 0,5 mm do 3 mm w ilości do 25 cz. wag. na 100 cz. wag. polimeru miesza się i wytłacza w dolnym zakresie temperatury topnienia polimeru, przy czym czas przebywania mieszaniny w strefie grzejnej wytłaczarki wynosi od 20 do 30 sekund, a następnie otrzymany kompozyt granuluje się.
Znany jest z opisu patentowego PL 202219 sposób otrzymywania kompozytu poprzez łączenie polimerów termoplastycznych oraz słomy rzepakowej polegający na tym, że z materiału lignocelulozowego, którym jest słoma rzepakowa, usuwa się wilgoć, następnie rozdziela na fragmenty o długości do 5 mm i łączy się z polimerem termoplastycznym, korzystnie polietylenem i/lub polipropylenem w ilości do 80% wagowych słomy, z kolei mieszaninę podgrzewa się do temp. 393-493 K i poddaje procesowi wytłaczania, a następnie chłodzenia i granulacji. Otrzymany kompozyt według wynalazku ma zastosowanie w przemyśle budowlanym i motoryzacyjnym.
Z opisu patentowego PL 208723 znana jest kompozycja polichlorowinylowa z naturalnym napełniaczem, zawierająca pierwotny lub wtórny poli(chlorek winylu), napełniacz naturalny i ewentualnie środki pomocnicze, charakteryzująca się tym, że jako napełniacz naturalny zawiera rozdrobnioną, wysuszoną słomę rzepakową, w ilości 5 - 60% wagowych w stosunku do polimeru. Napełniacz stosowany w tej kompozycji otrzymuje się przez rozdrobnienie wysuszonej słomy rzepakowej w młynie nożowym, udarowym lub innym, z wymiennym sitem o różnej wielkości oczek (w zakresie od 0,1 - 5 nm). Kompozycję wytwarza się przez zmieszanie fizyczne odpadowego lub pierwotnego PVC z napełniaczem lignocelulozowym uzyskanym ze słomy rzepakowej, a następnie granulację kompozycji na linii wytłaczarkowej z wytłaczarką jedno lub dwuślimakową, lub poprzez walcowanie PVC z napełniaczem, a następnie granulację w młynie nożowym. Uzyskane kompozycje przetwarza się dalej standardowymi metodami takimi jak wtryskiwanie lub prasowanie. Kompozycję można także wytłaczać bezpośrednio (z pominięciem procesu granulacji) np.: na profile lub rury. Stwierdzono, że polichlorowinylowa kompozycja termoplastyczna, w której jako napełniacz zastosowano rozdrobnioną słomę rzepakową charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do kompozycji, w których jako napełniacz stosuje się mączki i pyły drzewne lub napełniacze mineralne. Kompozycja ta jest odporna na starzenie w warunkach atmosferycznych, a więc nie jest biodegradowalna.
Średnia roczna produkcja słomy w Polsce przekracza 30 min ton z tego ok. 1/3 startowi nadwyżkę nie wykorzystywaną na paszę lub ściółkę dla zwierząt. Biorąc to pod uwagę, zasadne wydaje się wykorzystanie tego surowca jako napełniacza kompozycji polimerowych.
Kompozycja z napełniaczem naturalnym według wynalazku zawierająca napełniacz naturalny, pierwotny lub wtórny polietylen małej lub dużej gęstości, pierwotny lub wtórny polipropylen lub aglomerat polipropylenu i polietylenu, pierwotny lub wtórny poli(chlorek winylu) ewentualnie środki pomocnicze, charakteryzuje się tym, że jako napełniacz naturalny zawiera rozdrobnioną słomę żytnią, jęczmienną lub owsianą o cząstkach, których największy wymiar wynosi 0,25 - 1,5 mm w ilości 5 - 40% wagowych w stosunku do polimeru.
PL 218 146 B1
Korzystnie kompozycja według wynalazku zawiera napełniacz w ilości 10 - 30% wagowych w stosunku do polimeru.
Korzystnie kompozycja według wynalazku zawiera dodatek kompatybilizatora do poliolefin w ilości do 5% wagowych w stosunku do polimeru. Jako kompatybilizatory kompozycja zawiera zwłaszcza polipropylen modyfikowany bezwodnikiem maleinowym lub polietylen modyfikowany bezwodnikiem maleinowym.
Kompozycje według wynalazku otrzymuje się przez fizyczne zmieszanie wybranej osnowy polimerowej z napełniaczem i środkami pomocniczymi na walcach kalandra lub w wytłaczarce jedno lub dwu ślimakowej w temperaturze nie przekraczającej temperatury degradacji napełniacza naturalnego, a następnie rozdrabnia lub granuluje w znany sposób. Korzystnie stosuje wytłaczarkę zaopatrzoną w system odgazowania i w system oddzielnych dozowników, oddzielny dozownik do każdego surowca. Do wytłaczarki korzystnie wprowadza się napełniacz do strefy zawierającej już uplastyczniony polimer z ewentualnym kompatybilizatorem.
Uzyskana według wynalazku kompozycja może być przetwarzana przez wytłaczanie, wtrysk, prasowanie.
Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny według wynalazku może znaleźć zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, meblowym, budowlanym, w ogrodnictwie a także do wyrobu opakowań.
Dzięki małej zdolności do absorbowania wody (poniżej 1%) mogą znaleźć zastosowanie do aplikacji zewnętrznych: wiadra, kontenery, pojemniki, doniczki, elementy architektury ogrodowej itp., także do zastosowań wewnętrznych np.: w przemyśle samochodowym. Kompozycje charakteryzują się dobrymi właściwościami użytkowymi i z powodzeniem mogą stanowić substytut drewna oraz kompozyty polimerowo-drzewne (WPC), a dzięki zastosowaniu odpadowych materiałów są tanie.
Kompozycje z materiałem lignocelulozowym łatwo można poddać poużytkowej utylizacji termicznej wyrobów, poprzez spalenie z odzyskiem energii.
Kompozycje polimerowe na osnowie termoplastów wzmacniane włóknami naturalnymi są produktami konkurencyjnymi w stosunku do tradycyjnych materiałów polimerowych napełnianych włóknem szklanym czy mineralnym, i płyt pilśniowych. Przyczyniają się do obniżenia kosztów wytwarzania.
Otrzymane kompozyty charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi. Moduły sprężystości przy zginaniu i rozciąganiu są od kilku do kilkunastu razy większe w porównaniu do czystej osnowy polimerowej (bez napełniacza). Dzięki wynalazkowi można otrzymać materiały o poprawionej wytrzymałości na zginanie, rozciąganie lub udarności.
Kompozycje według wynalazku przedstawiono w przykładach i zestawiono w tabeli ich właściwości.
P r z y k ł a d I.
Polietylen w postaci granulatu, pociętą słomę jęczmienną o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 30% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 180°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d II.
Polietylen w postaci granulatu, pociętą słomę jęczmienną o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 30% wagowych w stosunku do polimeru oraz kompatybilizator w postaci polietylenu, modyfikowanego bezwodnikiem maleinowym w ilości 5% wagowych w stosunku do polimeru, podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 180°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d III.
Poli(chlorek winylu) stanowiący odpad z produkcji kabli i słomę owsianą o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 40% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 100 obrotów na minutę w temperaturze 170°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
PL 218 146 B1
P r z y k ł a d IV.
Polipropylen stanowiący odpad folii opakowaniowej i pociętą słomę żytnią o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 10% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 190°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d V.
Polipropylen stanowiący odpad folii opakowaniowej i pociętą słomę żytnią o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 20% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 190°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d VI.
Polipropylen stanowiący odpad folii opakowaniowej i pociętą słomę żytnią o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 30% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 190°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d VII.
Polipropylen stanowiący odpad folii opakowaniowej i pociętą słomę żytnią o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 40% wagowych w stosunku do polimeru podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 200 obrotów na minutę w temperaturze 190°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
P r z y k ł a d VIII.
Polipropylen stanowiący odpad folii opakowaniowej i pociętą słomę żytnią o rozdrobnieniu 0,75 mm w ilości 30% wagowych w stosunku do polimeru oraz kompatybilizator w postaci polipropylenu, modyfikowanego bezwodnikiem maleinowym w ilości 5% wagowych w stosunku do polimeru, podaje się na wytłaczarkę i wytłacza przy prędkości obrotowej ślimaków 100 obrotów na minutę w temperaturze 190°C. Tworzywo po wyjściu z głowicy wytłaczarskiej chłodzi się i granuluje, a następnie przetwarza metodą wtrysku w celu otrzymania kształtek do badań fizyko-mechanicznych.
Właściwości otrzymanych kompozytów z przykładów I-VIII przedstawiono w tabeli. Dla porównania w tabeli umieszczono również właściwości mechaniczne polimeru bez napełniacza.
Tabela
Właściwości mechaniczne kompozytów z przykładów I-VIII
Numer przykładu | Rozciąganie | Zginanie | Udamość Charpy z karbem | |||||
Wydłużenie przy zerwaniu | Wytrzymałość na zerwanie | Granica plastyczności | Moduł przy rozciąganiu | Strzałka ugięcia | Wytrzymałość na zginanie | Moduł przy zginaniu | ||
% | MPa | MPa | MPa | mm | MPa | MPa | kJ/mJ | |
PE | 31 | 35 | 35 | 1836 | 10 | 44 | 1515 | 5 |
PP | 107 | 13 | 13 | 269 | 10 | 7 | 158 | 64 |
1 | 13 | 10 | 10 | 1164 | 10 | 14 | 627 | 12 |
Π | 6 | 15 | 15 | 1275 | 10 | 20 | 750 | 8 |
PVC | 185 | 16 | 16 | 98 | 10 | 1 | 31 | 48 |
III | 6 | 15 | 15 | 1010 | 10 | 15 | 527 | 9 |
PP odpadowy | 390,35 | 10 | 10 | 1012 | 10 | 21 | 765 | 8 |
IV | 12 | 15 | 15 | 1466 | 10 | 21 | 1104 | 6 |
V | 6 | 15 | 15 | 2140 | 9 | 23 | 1591 | 6 |
VI | 3 | 15 | 15 | 2591 | 6 | 23 | 2213 | 5 |
VII | 2 | 14 | 14 | 3279 | 4 | 24 | 2735 | 4 |
VIII | 3 | 26 | 26 | 2818 | 7 | 38 | 2423 | 5 |
PE, PP, PVC - osnowa polimerowa bez napełniacza i kompatybilizatora
Claims (4)
1. Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny, pierwotny lub wtórny polietylen małej lub dużej gęstości, pierwotny lub wtórny polipropylen lub aglomerat polipropylenu i polietylenu, pierwotny lub wtórny poli(chlorek winylu), ewentualnie środki pomocnicze, znamienna tym, że jako napełniacz naturalny zawiera rozdrobnioną słomę żytnią, jęczmienną lub owsianą o cząstkach, których największy wymiar wynosi 0,25 - 1,5 mm w ilości 5 - 40% wagowych w stosunku do polimeru.
2. Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera napełniacz w ilości 10-30% wagowych w stosunku do polimeru.
3. Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera dodatek kompatybilizujący poliolefinę z napełniaczem w ilości do 5% wagowych w stosunku do polimeru.
4. Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny według zastrz. 1 albo 4, znamienna tym, że jako dodatek kompatybilizujący poliolefinę z napełniaczem zawiera polipropylen modyfikowany bezwodnikiem maleinowym lub polietylen modyfikowany bezwodnikiem maleinowym.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL399021A PL218146B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL399021A PL218146B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL399021A1 PL399021A1 (pl) | 2013-10-28 |
PL218146B1 true PL218146B1 (pl) | 2014-10-31 |
Family
ID=49449349
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL399021A PL218146B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL218146B1 (pl) |
-
2012
- 2012-04-27 PL PL399021A patent/PL218146B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL399021A1 (pl) | 2013-10-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP7305718B2 (ja) | 木材パルプを含むセルロース複合材料および同セルロース複合材料を製造するプロセス | |
US6780359B1 (en) | Synthetic wood composite material and method for molding | |
US7307108B2 (en) | Compositions and composites of cellulosic and lignocellulosic materials and resins, and methods of making the same | |
US8106105B2 (en) | Compositions and methods for producing high strength composites | |
AU2013328401B2 (en) | Plant fiber-reinforced thermoplastic resin composition | |
US9238731B2 (en) | Reinforcing additives for composite materials | |
Chen et al. | Effect of polymer blend matrix compatibility and fibre reinforcement content on thermal stability and flammability of ecocomposites made from waste materials | |
CN104610715A (zh) | 一种纤维增强全降解耐热环保材料及其制备方法与应用 | |
US8629203B2 (en) | Rigid biofiber thermoplastic composite and articles made therefrom | |
WO2008030969A2 (en) | Composite materials | |
Banat et al. | Thermo-gravimetric stability of high density polyethylene composite filled with olive shell flour | |
US7743567B1 (en) | Fiberglass/cellulosic composite and method for molding | |
US20210171738A1 (en) | Cellulosic Composites Comprising Wood Pulp | |
WO2011130780A1 (en) | Cellulose fibre-polymer composite material | |
US20090326082A1 (en) | Compositions and Methods for Producing Articles from Recycled Materials | |
Alzebdeh et al. | Polymer blend natural fiber based composites | |
CN102010582A (zh) | 一种改性聚对苯二甲酸乙二醇酯瓶回收料制备塑料模板的方法 | |
JP2009001597A (ja) | セルロース繊維含有熱可塑性樹脂組成物の製造方法 | |
PL218146B1 (pl) | Kompozycja termoplastyczna zawierająca napełniacz naturalny | |
TW202102585A (zh) | 複合式塑膠合金製程方法 | |
Mekap et al. | Secondary fiber/recycled polypropylene composites | |
PL224574B1 (pl) | Sposób wytwarzania wyrobów z tworzywa kompozytowego na osnowie poli(chlorku winylu) metodą wytłaczania oraz wyrób z tworzywa kompozytowego na osnowie poli(chlorku winylu) | |
KR20080078756A (ko) | 정전기 방지 포장재와 필름의 재활용 기술 및 활용 방안 |