PL218034B1 - Podnóżek motorniczego albo maszynisty - Google Patents
Podnóżek motorniczego albo maszynistyInfo
- Publication number
- PL218034B1 PL218034B1 PL392845A PL39284510A PL218034B1 PL 218034 B1 PL218034 B1 PL 218034B1 PL 392845 A PL392845 A PL 392845A PL 39284510 A PL39284510 A PL 39284510A PL 218034 B1 PL218034 B1 PL 218034B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- footrest
- cover
- button
- sleeve
- button assembly
- Prior art date
Links
Landscapes
- Passenger Equipment (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podnóżek motorniczego albo maszynisty, przeznaczony do korzystania w pojazdach szynowych, takich jak pociągi albo tramwaje.
Podnóżek motorniczego albo maszynisty spełnia podstawowe funkcje ułatwiające codzienną eksploatację pojazdów szynowych, takie jak funkcja czuwania oraz funkcja awaryjnego hamowania. Zadanie czuwania jest wykonywane przez przycisk czuwaka znajdujący się na osłonie podnóżka. Motorniczy bądź maszynista w trakcie prowadzenia pojazdu szynowego trzyma stopę na przycisku czuwaka, wciskając go w osłonę podnóżka. Przycisk czuwaka pełni rolę zabezpieczenia na wypadek zasłabnięcia motorniczego lub maszynisty pojazdu, które automatycznie podczas zwolnienia nacisku na przycisk czuwaka załącza układ hamulcowy i doprowadza w konsekwencji do zatrzymania pojazdu. Zadaniem zespołu przycisku piasecznicy jest funkcja wspomagająca proces awaryjnego hamowania taboru na oblodzonej powierzchni szyn. Po wciśnięciu przycisku piasecznicy pod koła pojazdów szynowych sypany jest piasek, który ułatwia zatrzymanie pojazdu.
Znane podnóżki motorniczego albo maszynisty mają jeden albo dwa układy funkcyjne, takie jak zespół czuwaka i zespół piasecznicy, albo tylko zespół czuwaka. Na ogół podnóżek motorniczego albo maszynisty jest osadzony na stałe i zamontowany w dolnej części kabiny przed fotelem, lub zintegrowany z dolną częścią fotela motorniczego albo maszynisty i pomocnika maszynisty, bez możliwości zmiany jego położenia. Znany z polskiego opisu wzoru użytkowego Ru 94451 fotel maszynisty ma do spodniej płyty zespołu fotela przymocowany wspornik, z którym wahliwie połączony jest podnóżek. Wspornik wyposażony jest w mikrowyłącznik czuwaka. W zespole tym nie ma możliwości zmiany położenia wspornika, a tym samym możliwości podnoszenia i opuszczania podnóżka.
Celem wynalazku jest umożliwienie dostosowania wysokości usytuowania płyty wsporczej podnóżka, dla nóg motorniczego albo maszynisty i pomocnika maszynisty, do indywidualnego wzrostu obsługującego, a zadaniem technicznym, postawionym do rozwiązania, było opracowanie konstrukcji podnóżka motorniczego albo maszynisty o regulowanej odległości od siedziska pojazd.
Podnóżek motorniczego albo maszynisty, według wynalazku, zawiera zespół przycisku czuwaka, zespół przycisku piasecznicy oraz zespół przycisku zwalniaka, wraz z układem przemieszczania wspornika osłony podnóżka, mającym zamocowane do wewnętrznej części korpusu podnóżka uchwyt górnej prowadnicy i uchwyt dolnej prowadnicy, w których osadzone są liniowe prowadnice wyposażonego w łożyska liniowe suwaka, połączonego z gazową sprężyną, która jest połączona z głowicą zwalniaka, oraz za pośrednictwem linki z zespołem przycisku zwalniaka. Gazowa sprężyna jest połączona sworzniami z dźwigniami, w których osadzone są sworznie wyposażone w kulkowe łożyska. Natomiast dźwignie są połączone z tuleją obsady łożyska, wewnątrz której usytuowany jest bazowy czop z dystansową tuleją, igiełkowym łożyskiem i pierścieniem z tworzywa sztucznego. Cały układ połączony jest ze ścianą korpusu podestu oraz z czołową osłoną, a suwak, z osadzonym w górnej części odbojnikiem, połączony jest ze wspornikiem osłony, która w centralnej części ma zamocowany zespół przycisku zwalniaka z zamocowaną do jego dźwigni linką. Natomiast do bocznych ścian wspornika osłony z jednej strony zamocowany jest krańcowy wyłącznik zespołu przycisku czuwaka, a z drugiej strony zamocowanym jest krańcowy wyłącznik zespołu przycisku piasecznicy, przy czym krańcowe wyłączniki połączone są elektrycznie ze złączem zamocowanym do tylnej ściany korpusu podestu, a osłona podnóżka pokryta jest przeciwpoślizgową wykładziną. Układ dźwigni przemieszczany kątowo wokół bazowego czopa, za pośrednictwem sprężyny gazowej i zespołu łożysk, toczących się po skośnej prowadnicy suwaka, powoduje jego przemieszczenie w górę wraz z wspornikiem przymocowanym do suwaka, a wraz z nim płyty podnóżka z zespołem przycisków.
Korzystnie, jeżeli podnóżek ma zespół przycisku zwalniaka, zawierający przycisk zwalniaka połączony złączem gwintowym z naciskową tuleją, połączoną z umieszczonym wewnątrz sprężyny trzpieniem sterującym dźwigni przycisku, przy czym sprężyna jest umieszczona współosiowo wewnątrz kształtowej tulei. Naciskowa tuleja usytuowana jest wewnątrz kształtowej tulei, której kołnierz zamocowany jest do wspornika osłony, i która połączona jest z dźwignią zwalniaka i z końcówką linki zwalniaka, przy czym naciskowa tuleja osadzona jest na osłonie za pośrednictwem pierścieniowej nakrętki, połączonej z kształtową tuleją.
Korzystnie, jeżeli zespół przycisku czuwaka zawiera korpus z dwiema komorami, w których osadzone są liniowe łożyska, oraz trzecią komorę, w której osadzona jest tuleja i uszczelniający simering, przy czym korpus, zakryty od spodu płytką, zamocowany jest do osłony podnóżka, w której umieszczone są, osadzone w łożyskach liniowych, symetrycznie po obu stronach liniowe prowadnice,
PL 218 034 B1 przy czym dolną częścią prowadnica dociśnięta jest do rolki krańcowego wyłącznika, zaś do obu prowadnic, uszczelnionych oringami i wystających ponad osłonę podnóżka, zamocowana jest płytka pedału czuwaka, którego środkowa część podparta jest tuleją osadzoną ślizgowo w środkowej komorze korpusu i zawierającą umieszczoną osiowo sprężynę, usytuowaną w środkowej komorze korpusu.
Korzystnie, zespół przycisku piasecznicy zawiera tulejowy korpus z kołnierzem, zamocowanym do osłony podnóżka śrubami, w którym osadzony jest ślizgowo, i uszczelniony oringiem, tulejowy przycisk zawierający umieszczoną osiowo sprężynę, opartą o pokrywkę zakrywającą tulejowy korpus od dołu, przy czym łeb śruby dociśnięty jest do rolki prawego krańcowego wyłącznika.
Korzystnie, jeżeli w wewnętrznej środkowej części wspornika ma zainstalowany zespół grzałek rurkowych, zasilanych prądem o napięciu 24 V, podłączonych przewodami do przyłączeniowego złącza.
Przedmiot wynalazku, stanowiący zintegrowany mechanizm podnóżka, odznacza się takimi zaletami jak:
- zawiera korpus stalowy z zamkniętą komorą mechanizmu regulacji wysokości, zamocowany do podłoża kabiny motorniczego albo maszynisty,
- ma mechanizm dźwigniowo-krzywkowy z prowadnicami liniowymi zapewniającymi płynny ruch posuwisto zwrotny,
- ma napęd z płynną regulacją dowolnego położenia wysokości płyty wsporczej nóg, realizowany przez sprężynę gazową z zaworem blokady położenia i systemem głowicy otwierającej zawór poprzez elastyczną linkę i głowicę zwalniaka,
- ma wspornik ruchomy przymocowany do suwaka ruchu góra - dół, do którego zamocowane są przyciski czuwaka, piasecznicy, oraz przycisk regulującej ruch płyty wsporczej nóg, przymocowanej do wspornika,
- system instalacji elektrycznej łączącej wyłączniki krańcowe, sterowane przez przycisk czuwaka, oraz przycisk piasecznicy z gniazdem przyłączeniowym typu HARTING wraz z końcówką umożliwiają podłączenie podnóżka do systemu sterowania pojazdem, zaś stopień ochrony IP66 zapewnia bezpieczną eksploatację podnóżka,
- prostowodowe przyciski czuwaka z zastosowaniem tocznych prowadnic liniowych zapewniają niezawodność działania czuwaka,
- usytuowanie przycisku piasecznicy i jego konstrukcja zapewniają jedynie awaryjny tryb ich zastosowania,
- dla potrzeb obsługi konserwacyjnej konstrukcja umożliwia zdjęcie górnej osłony wspornika nóg bez konieczności demontażu przycisków czuwaka i piasecznicy oraz wewnętrznej instalacji elektrycznej i wyłączników krańcowych,
- wykonywany jest ze specjalnym układem do podgrzewania płyty wsporczej nóg, w którym możliwe jest zastosowanie podgrzewanych elektrycznie bezpiecznych mat grzewczych o mocy 80 W.
Wynalazek jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podnóżek motorniczego w widoku z przodu i w półprzekroju osiowym, fig. 2 - podnóżek motorniczego w półprzekroju osiowym i w widoku z góry, fig. 3 - podnóżek motorniczego w widoku z boku fig. 4 przycisk piasecznicy w przekroju osiowym, fig. 5 - przycisk zwalniaka w przekroju osiowym, fig. 6 przycisk czuwaka w przekroju osiowym, fig. 7 - regulowany podnóżek motorniczego w widoku ogólnym, fig. 8 - mechanizm podnoszenia podnóżka w schemacie ogólnym, fig. 9 - schemat dolnego położenia podnóżka, a fig. 10 - schemat górnego położenia podnóżka.
Regulowany podnóżek motorniczego, w przykładowym wykonaniu według wynalazku, ma do wewnętrznej części korpusu podestu 01 zamocowane dwa uchwyty prowadnic 06A i 06B posiadające ograniczenie w postaci regulowanego nakrętką 39 zderzaka 38, ograniczającego ruch suwaka 05. W uchwytach zamocowane są hartowane stalowe, liniowe toczne prowadnice 07, po których swobodnie porusza się aluminiowy suwak 05 z wciśniętymi tocznymi liniowymi łożyskami 52, oraz zamocowanym od góry odbojnikiem 14. Rolę napędu mechanicznego poruszającego suwakiem 05 w pionie pełni gazowa sprężyna 21, połączona z głowicą 24 zwalniaka. Pełni tym samym rolę blokady położenia suwaka 05, i wyzwalana jest przyciskiem 22 zwalniaka, za pomocą stalowej linki 23 zwalniaka, połączonej z zaworem zwrotnym gazowej sprężyny 21. Gazowa sprężyna 21 zamocowana jest do sworznia 16. W ramię dźwigni 08 wciśnięty jest sworzeń 19, na którym osadzone są cztery kulkowe łożyska 27, które przekazują energię suwakowi 05, umożliwiając tym samym poruszanie się suwaka 05 w pionie. Dźwignie 08 są spawane w ośmiu punktach z tuleją 09 obsady łożyska. Na bazowy czop 13 nałożona jest dystansowa tuleja 11, następnie całość przykręcona jest do ściany korpusu 01 podestu.
PL 218 034 B1
Na bazowy czop 13 nałożone jest igiełkowe łożysko 26, a następnie wciśnięta dźwignia 08 z wspawaną obsadą 09 łożyska. Celem zabezpieczenia przed zsuwaniem się mechanizmu dźwigni 08, w przyspawanej obsadzie 09 łożyska znajduje się kanałek pod osadczy pierścień 28 Segera, a w obsadę 09 łożyska i na wystający bazowy czop 13 wciśnięty jest pierścień 12 z poliamidu. Całość przykręcona jest wkrętem 31 do czołowej osłony 04 Do aluminiowego suwaka 05 jest przykręcony wspornik 03 osłony. Osłona 02 podnóżka ma dziewięć punktów zgrzania sworzni gwintowanych, które służą do połączenia osłony 02 podnóżka ze wspornikiem 03 osłony. Do wspornika 03 osłony, w jej centralnej części, przykręcony jest przycisk 22 zwalniaka, do którego podczepiona jest linka 23 zwalniaka. Na bocznych ścianach wspornika 03 osłony są przykręcone dwa krańcowe wyłączniki 44, zawiadujące odpowiednio przyciskiem 20 czuwaka i przyciskiem 10 piasecznicy. Z krańcowych wyłączników 44, wyprowadzone są elektryczne przewody 42, które zabezpieczone samozaciskową opaską zapobiegającą niepożądanym przemieszczeniom podczas pracy, następnie przymocowane są do korpusu 01 podestu. Ostatecznie przewody 42 połączone są ze złączem 46, przymocowanym do tylnej ściany korpusu 01 podnóżka. Osłona 02 podnóżka oklejona jest przeciwpoślizgową wykładziną 15.
Podnóżek jest wyposażony w zespół przycisku 22 zwalniaka, zawierający przycisk 22D zwalniaka, połączony złączem gwintowym z naciskową tuleją 22C, połączoną z trzpieniem 22G, sterującym dźwignią osadzoną w przycisku 22F zwalniaka, współpracującą ze sprężyną 22E umieszczoną współosiowo wewnątrz kształtowej tulei 22A. Naciskowa tuleja 22C usytuowana jest wewnątrz kształtowej tulei 22A, której kołnierz zamocowany jest do wspornika 03 osłony, i która połączona jest połączeniem wciskowym z głowicą zwalniaka 22F i z końcówką linki 23 zwalniaka. Naciskowa tuleja 22C umiejscowiona jest na osłonie podnóżka 02 osadczą pierścieniową nakrętką 22B, połączoną połączeniem gwintowym z kształtową tuleją 22A.
Podnóżek ma zespół przycisku 20 czuwaka zawierający korpus 20A z dwiema komorami, w których osadzone są liniowe łożyska 53, oraz trzecią komorę, w której osadzona jest tuleja 20D i simering 51, przy czym korpus 20A, zakryty od spodu płytką 20C, zamocowany jest do ostony 02 podnożka, w której umieszczone są, osadzone w liniowych łożyskach 53, symetrycznie po obu stronach liniowe prowadnice 20E-1 i 20E-2. W dolnej części prowadnica 20E-1 naciska na rolkę krańcowego wyłącznika 44, zaś do obu prowadnic uszczelnionych oringami 49 i wystających ponad osłonę 02 podnóżka, zamocowana jest płytka przycisku 20B czuwaka. Środkowa część przycisku 20B czuwaka podparta jest tuleją 20D osadzoną ślizgowo w korpusie 20A, wypychaną osiowo umieszczoną sprężyną 20F znajdującą się w środkowej komorze korpusu 20A.
Podnóżek ma zespół przycisku 10 piasecznicy, zawierający tulejowy korpus 10A z kołnierzem zamocowanym do osłony 02 podnóżka śrubami 32, w którym jest osadzony ślizgowo i uszczelniony oringiem 49 tulejowy przycisk 10B piasecznicy, wypychany sprężyną 10E opierającą się o pokrywkę 10C, zakrywającą tulejowy korpus 10A od dołu, zaś ruch wypychający ogranicza śruba 10D, której łeb naciska na rolkę prawego krańcowego wyłącznika 44.
Podnóżek może mieć w wewnętrznej środkowej części wspornika 03 zainstalowany zespół 63 rurkowych grzałek, zasilanych prądem o bezpiecznym napięciu 24 V przewodami podłączonymi do przyłączeniowego złącza 46, umożliwiający podgrzewanie osłony 02 podnóżka, pokrytej przeciwpoślizgową wykładziną 15.
Podnóżek motorniczego spełnia trzy określone działania. Po wciśnięciu przycisku 20 czuwaka przełączony zostaje znajdujący się w osłonie 02 podnóżka krańcowy wyłącznik 44, którego styki zamykając obwód elektryczny rozłączają zabezpieczenie układu hamulcowego, umożliwiając tym s amym załączenie układu napędowego pojazdu. Gdy przycisk 20 czuwaka zostanie wyciśnięty styki rozwierają się, krańcowy wyłącznik 44 powraca do swojej pierwotnej pozycji i następuje uruchomienie układu hamulcowego, po czym awaryjne zatrzymanie pojazdu. Kierujący pojazdem szynowym wcisk ając przycisk 10 piasecznicy przełącza krańcowy wyłącznik 44 znajdujący się w obudowie podnóżka, zamykając tym samym obwód elektryczny załączający piasecznicę. Wciskając przycisk 22 zwalniaka naciągnięta zostaje stalowa linka 23 zwalniaka, sterująca zaworem zwrotnym gazowej sprężyny 21, która zwalnia tym samym blokadę 24 gazowej sprężyny 21 pozwalając na płynną regulację ustawienia podnóżka. Gazowa sprężyna 21 współpracuje z zespołem dźwigni 08, które rozpierane poruszają się po pochyleniu ramion suwaka 05 unosząc suwak 05 w dowolne położenie, aż do odbojnika 14. Suwak 05 dzięki osadzonym liniowym łożyskom 52 porusza się po prowadnicach 07, zamocowanych odpowiednio w górnym uchwycie 06A prowadnicy i w dolnym uchwycie 06B prowadnicy. Wraz z suwakiem 05 przemieszcza się w pionie przymocowany do niego wspornik 03 osłony, do którego przymocowana jest osłona 02 właściwa podnóżka.
PL 218 034 B1
Podnóżek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przedłożone przez producentów nowoczesnego taboru komunikacji kolejowej i tramwajowej. Stworzony został z myślą zapewnienia jak największego komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w podnóżku zapewniają trwałą niezawodność mechaniczną w procesie codziennej eksploatacji. Zgodnie z obowiązującym kodeksem UIC 651, dotyczącym ukształtowania kabin maszynisty lokomotyw, wagonów napędowych, jednostek trakcyjnych i pojazdów sterujących, podnóżek spełnia wymogi formalne wynikające z tego dokumentu.
Podnóżek ma płynną regulację wysokości, celem zapewnienia bezpiecznej i komfortowej pozycji w czasie eksploatacji pojazdu przez motorniczego albo maszynistę. Wytyczne kodeksu UIC regulują jednoznacznie skrajne położenia podestu. Według kodeksu podnóżek musi posiadać płynną regulację wysokości w zakresie 0 - 80 mm, tak aby zapewniał bezpieczną ergonomię stanowiska pracy, dostosowaną do pracowników o różnym wzroście. W odpowiedzi na ten wymóg podnóżek ma płynną regulację wysokości w zakresie 0 - 100 mm uwzględniając wymiary antropometryczne.
Wymogiem uzupełniającym, branym pod uwagę przy określaniu powierzchni widoczności i pola zasięgu rąk w kabinie w zależności od wybranej postawy, jest kąt nachylenia osłony podnóżka względem podłoża. Norma przewidziana przez kodeks UIC dla utrzymania poprawnej sylwetki za pulpitem sterowniczym mieści się w granicach 15° - 25°. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w podnóżku powodują, że kąt nachylenia osłony przedniej względem podłoża wynosi 24°, spełniając tym samym wymogi kodeksu. Zgodnie z wymogiem kodeksu płaszczyzna oparcia dla nóg w podnóżku wyklejona jest wykładziną przeciwpoślizgową. Podnóżek spełnia wymóg dotyczący połączenia przycisku czuwaka automatycznego z podnóżkiem. Podnóżek zawiera odpowiednio przytwierdzone do osłony 02 podnóżka przycisk 10 piasecznicy, przycisk 22 zwalniaka oraz przycisk 20 czuwaka i wyposażony jest w prowadnice liniowe toczne, zapewniające płynność i niezawodność ruchu, wraz z systemem podnoszenia podnóżka zainstalowanym w zamkniętej przestrzeni.
Zgodnie z normą BHP maksymalny dopuszczalny ciężar przenoszony przez człowieka podczas pracy wykonywanej na stałe wynosi 30 kg. Pozostając zgodnym z normami BHP założono, że zmiana wysokości położenia płyty podnóżka nie może przekraczać tej wartości. Masa elementów składowych uczestniczących w ruchu posuwisto zwrotnym, przy uwzględnieniu rzeczywistych wymiarów i założeń konstrukcyjnych podnóżka, wynosi około 10 kg. Po uwzględnieniu wielkości mas współdziałających z naciskiem wywieranym przez motorniczego siła potrzebna do opuszczenia płyty podnóżka wynosi około 256 N, co odpowiada ciężarowi 26 kg. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że siła potrzebna do przemieszczenia płyty podnóżka mieści się w dopuszczalnych granicach 30 kg i spełnia wymagania normy BHP.
Zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami wytrzymałościowymi, odpowiednio dla dźwigni 08 przy zastosowaniu gazowej sprężyny 21 o sile 500 N, stwierdzono maksymalne naprężenia rzędu 12 MPa, które są znacznie mniejsze od dopuszczalnych naprężeń dla materiału z jakiego wykonana jest dźwignia 08, gwarantując tym samym niezawodną pracę zespołu. Dla liniowych prowadnic 07 przy obciążeniu osłony podnóżka ciężarem około 80 kg stwierdzono, że największe naprężenia sięgają 40 MPa i są znacznie mniejsze od dopuszczalnych dla materiału z jakiego wykonana jest prowadnica 07. Przyjęte założenia dla projektu systemu dźwigniowego oraz napędu mechanicznego przez sprężynę gazową spełniają wymogi ergonomii i prostoty konstrukcyjnej podnóżka. Podnóżek motorniczego spełnia wszelkie założenia formalne wynikające z obowiązujących norm.
Regulowany podnóżek motorniczego albo maszynisty, przeznaczony dla tramwajów i jednostek trakcji kolejowej, zawiera zespół przycisku 20 czuwaka, zespół przycisku 10 piasecznicy, oraz zespół przycisku 22 zwalniaka, wraz z układem przemieszczania wspornika 03 osłony 02 podnóżka, mającym zamocowane do wewnętrznej części korpusu 01 podnóżka uchwyt górnej prowadnicy 06A i uchwyt dolnej prowadnicy 06B, w których osadzone są liniowe prowadnice 07 suwaka 05 z tocznymi liniowymi łożyskami 52. Gazowa sprężyna 21 połączona jest z głowicą 24 zwalniaka, z którym jest połączona linką 23, przy czym gazowa sprężyna 21 jest połączona sworzniami 16 z dźwigniami 08, w których osadzone są sworznie 19 wyposażone w kulkowe łożyska 29, natomiast dźwignie 08 są połączone z tuleją 09 obsady łożyska, wewnątrz której usytuowany jest bazowy czop 13 z dystansową tuleją 11, igiełkowym łożyskiem 26 i pierścieniem 12 z tworzywa sztucznego, zaś cały układ połączony jest ze ścianą korpusu 01 podestu oraz z czołową osłoną 04, a suwak 05, z osadzonym w górnej części odbojnikiem 14, połączony jest ze wspornikiem 03 osłony 02, która w centralnej części ma zamocowany zespół przycisku 22 zwalniaka z zamocowaną do przycisku 22F zwalniaka linką 23, natomiast do bocznych ścian wspornika 03 osłony 02 z jednej strony zamocowany jest krańcowy wyłącznik 44,
PL 218 034 B1 a z drugiej strony zamocowany jest drugi krańcowy wyłącznik 44, przy czym krańcowe wyłączniki 44 połączone są elektrycznie ze złączem 46 zamocowanym do tylnej ściany korpusu 01 podestu, zaś osłona 02 podnóżka pokryta jest przyklejoną antypoślizgową wykładziną 15. Wyłączniki krańcowe w pyłoszczelnej obudowie metalowej, z podwójną izolacją, są zamocowane na płycie wsporczej, przycisk czuwaka wyposażony jest w liniowe prowadnice zapewniające płynność i niezawodność ruchu, zaś obudowa przycisków zamknięta celem ochrony trwałości ich funkcjonowania. Podstawę i osłonę przednią mechanizmu napędu podnoszenia polakierowano proszkowo. Podnóżek wykonano z blachy nierdzewnej nielakierowanej z wyklejoną płaszczyzną oparcia dla nóg wykładziną przeciwpoślizgową, i zamocowano do płyty wsporczej wkrętami imbusowymi, dostępnymi po usunięciu zaślepek maskujących otwory w wykładzinie. W podnóżku zastosowano ruchomą, bezstopniowo regulowaną płytę wsporczą dla nóg motorniczego albo maszynisty, umożliwiającą dostosowanie wysokości jej położenia do indywidualnego wzrostu obsługującego. Podnóżek spełnia wymogi określone w kodeksie UIC 651 dotyczące płynnej regulacji wysokości podnóżka w zakresie 0 - 105 mm, zapewniającej wymóg bezpiecznej i komfortowej pozycji w czasie eksploatacji pojazdu, zapewnia optymalny kąt pochylenia płyty wsporczej dla nóg motorniczego albo maszynisty w zakresie 15° - 25°, co jest istotne ze względu na wymagany komfort pracy, zapewnia stabilność położenia nóg, poprzez wyklejenie płyty wsporczej wykładziną antypoślizgową, zapewnia połączenie elementów sterowania bezpieczeństwem ruchu, to jest czuwaka hamulca bezpieczeństwa oraz piasecznicy wspomagającej hamowanie, poprzez integrację przycisków sterujących z płytą wsporczą nóg, oraz zapewnia siłę potrzebną do regulacji wysokości płyty wsporczej nóg o wartości około 26 kg, dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu ramion suwaka i zastosowaniu sprężyny gazowej o sile podnoszenia 500 N.
Claims (5)
1. Podnóżek motorniczego albo maszynisty, wyposażony w zespół przycisku czuwaka oraz zespół przycisku piasecznicy, oba osadzone w korpusie i otoczone obudową, znamienny tym, że zawiera zespół przycisku (20) czuwaka, zespół przycisku (10) piasecznicy oraz zespół przycisku (22) zwalniaka, wraz z układem przemieszczania wspornika (03) osłony (02) podnóżka, mającym zamocowane do wewnętrznej części korpusu (01) podnóżka uchwyt górnej prowadnicy (06A) i uchwyt dolnej prowadnicy (06B), w których osadzone są liniowe prowadnice (07) wyposażonego w łożyska liniowe (52) suwaka (05), połączonego z gazową sprężyną (21), która połączona jest z głowicą (24) zwalniaka, oraz za pośrednictwem linki (23) z zespołem przycisku (22) zwalniaka, przy czym gazowa sprężyna (21) jest połączona sworzniami (16) z dźwigniami (08), w których osadzone są sworznie (19) wyposażone w łożyska kulkowe (27), natomiast dźwignie (08) są połączone z tuleją (09) obsady łożyska, wewnątrz której usytuowany jest bazowy czop (13) z dystansową tuleją (11), igiełkowym łożyskiem (26) i pierścieniem (12) z tworzywa sztucznego, przy czym cały układ połączony jest ze ścianą korpusu (01) podestu oraz z czołową osłoną (04), zaś suwak (05), z osadzonym w górnej części odbojnikiem (14), połączony jest ze wspornikiem (03) osłony (02), która w centralnej części ma zamocowany zespół przycisku (22) zwalniaka z zamocowaną do jego dźwigni (22F) linką (23), natomiast do bocznych ścian wspornika (03) osłony (02) z jednej strony zamocowany jest krańcowy wyłącznik (44) zespołu przycisku (20) czuwaka, a z drugiej strony zamocowany jest krańcowy wyłącznik (44) zespołu przycisku (10) piasecznicy, przy czym krańcowe wyłączniki (44) połączone są elektrycznie ze złączem (46) zamocowanym do tylnej ściany korpusu (01) podestu, zaś osłona (02) podnóżka pokryta jest przeciwpoślizgową wykładziną (15).
2. Podnóżek, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół przycisku (22) zwalniaka zawiera przycisk (22D) zwalniaka połączony złączem gwintowym z naciskową tuleją (22C) połączoną z umieszczonym wewnątrz sprężyny (22E) trzpieniem sterującym (22G) dźwigni (22F) przycisku, przy czym sprężyna (22E) jest umieszczona współosiowo wewnątrz kształtowej tulei (22A) i naciskowa tuleja (22C) usytuowana jest wewnątrz kształtowej tulei (22A), której kołnierz zamocowany jest do wspornika (03) osłony, i która połączona jest z dźwignią (22F) zwalniaka i z końcówką linki (23) zwalniaka, przy czym naciskowa tuleja (22C) osadzona jest na osłonie (02) za pośrednictwem pierścieniowej nakrętki (22B), połączonej z kształtową tuleją (22A).
3. Podnóżek, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół przycisku (20) czuwaka zawiera korpus (20A) z dwiema komorami, w których osadzone są liniowe łożyska (53), oraz trzecią komorą, w której osadzona jest tuleja (20D) i uszczelniający simering (51), przy czym korpus (20A), zakryty od
PL 218 034 B1 spodu płytką (20C), zamocowany jest do osłony (02) podnóżka, w której umieszczone są, osadzone w łożyskach liniowych (53), symetrycznie po obu stronach liniowe prowadnice (20E-1, 20E-2), przy czym dolną częścią prowadnica (20E-1) dociśnięta jest do rolki krańcowego wyłącznika (44), zaś do obu prowadnic, uszczelnionych oringami (49) i wystających ponad osłonę (02) podnóżka, zamocowana jest płytka pedału (20B) czuwaka, którego środkowa część podparta jest tuleją (20D), osadzoną ślizgowo w środkowej komorze korpusu (20A) i zawierającą umieszczoną osiowo sprężynę (20F), usytuowaną w środkowej komorze korpusu (20A).
4. Podnóżek, według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół przycisku (10) piasecznicy zawiera tulejowy korpus (10A) z kołnierzem, zamocowanym do osłony (02) podnóżka śrubami (32), w którym osadzony jest ślizgowo, i uszczelniony oringiem (49), tulejowy przycisk (10B) piasecznicy zawierający umieszczoną osiowo sprężynę (10E), opartą o pokrywkę (10C) zakrywającą tulejowy korpus (10A) od dołu, przy czym łeb śruby (10D) dociśnięty jest do rolki prawego krańcowego wyłącznika (44).
5. Podnóżek, według zastrz. 1, znamienny tym, że w wewnętrznej środkowej części wspornika (03) ma zainstalowany zespół (63) grzałek rurkowych, zasilanych prądem o napięciu 24 V, podłączonych przewodami do przyłączeniowego złącza (46).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392845A PL218034B1 (pl) | 2010-11-03 | 2010-11-03 | Podnóżek motorniczego albo maszynisty |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392845A PL218034B1 (pl) | 2010-11-03 | 2010-11-03 | Podnóżek motorniczego albo maszynisty |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL392845A1 PL392845A1 (pl) | 2012-05-07 |
PL218034B1 true PL218034B1 (pl) | 2014-09-30 |
Family
ID=46060908
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL392845A PL218034B1 (pl) | 2010-11-03 | 2010-11-03 | Podnóżek motorniczego albo maszynisty |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL218034B1 (pl) |
Cited By (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE202016004888U1 (de) | 2016-08-10 | 2016-10-19 | Tever Technik GmbH & Co. KG | Fußpodest mit höhenverstellbarer Trittplatte zum Führen eines Fahrzeuges, vorzugsweise eines Schienenfahrzeuges |
PL424509A1 (pl) * | 2018-02-05 | 2019-08-12 | Urządzenia I Konstrukcje Spółka Akcyjna | Piasecznica i sposób kondycjonowania piasku w piasecznicy |
EP4029756A1 (de) | 2021-01-15 | 2022-07-20 | TEVER Technik GmbH & Co. KG | Fusspodest mit höhenverstellbarer trittplatte zum führen eines fahrzeugs |
-
2010
- 2010-11-03 PL PL392845A patent/PL218034B1/pl unknown
Cited By (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE202016004888U1 (de) | 2016-08-10 | 2016-10-19 | Tever Technik GmbH & Co. KG | Fußpodest mit höhenverstellbarer Trittplatte zum Führen eines Fahrzeuges, vorzugsweise eines Schienenfahrzeuges |
PL424509A1 (pl) * | 2018-02-05 | 2019-08-12 | Urządzenia I Konstrukcje Spółka Akcyjna | Piasecznica i sposób kondycjonowania piasku w piasecznicy |
EP4029756A1 (de) | 2021-01-15 | 2022-07-20 | TEVER Technik GmbH & Co. KG | Fusspodest mit höhenverstellbarer trittplatte zum führen eines fahrzeugs |
DE102021005953A1 (de) | 2021-01-15 | 2022-07-21 | TE-V-ER Technik GmbH & Co. KG | Fußpodest mit höhenverstellbarer Trittplatte zum Führen eines Fahrzeugs |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL392845A1 (pl) | 2012-05-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10322044B2 (en) | Medical support apparatus | |
US5634532A (en) | Brake system for traveling container | |
CN102211536B (zh) | 扶手和具有这种扶手的操作员工作台 | |
US4142641A (en) | Transfer mechanism | |
US10220949B2 (en) | Airplane seat with an adjustable device | |
US9266447B2 (en) | Vehicle seat and commercial vehicle | |
PL218034B1 (pl) | Podnóżek motorniczego albo maszynisty | |
WO2008020021A1 (en) | Chair-lift chair safety device with a crossbar lock-release control device | |
US20230159072A1 (en) | Lift cart with mechanically actuated automatic braking device | |
GB2442438A (en) | Adjustable seat with load cell and counterbalance | |
CN103057479B (zh) | 一种轮椅上下车装置 | |
CN108791329A (zh) | 一种机车司机室可调节升降脚踏 | |
CN112088118B (zh) | 用于轨道车辆的驾驶台的模块化的脚踏板 | |
KR101956000B1 (ko) | 휠체어 브레이크 시스템 | |
TW201615455A (zh) | 汽車座椅 | |
US7543876B1 (en) | Electrically actuated lifting and transferring apparatus | |
CN109715120B (zh) | 用于腿部支承的医疗装置 | |
US20050023071A1 (en) | Joystick-operated driving system | |
JP7497856B2 (ja) | 自走式歯科診療椅子 | |
WO2019026144A1 (ja) | 介助システム | |
CN201484297U (zh) | 工业车辆的脚踏板 | |
CN107901920B (zh) | 一种站台补偿装置 | |
ITBO970567A1 (it) | Poltrona a rotelle per invalidi, semovente, sterzante, con movimento di sali-scendi, particolarmente adatta per l'impiego nell'ambito domes | |
CN219706760U (zh) | 座椅扶手及应用该座椅扶手的汽车 | |
KR102446525B1 (ko) | 철도차량용 데드팬 풋 페달 |