PL217907B1 - Krążnik przenośnika taśmowego - Google Patents

Krążnik przenośnika taśmowego

Info

Publication number
PL217907B1
PL217907B1 PL390916A PL39091610A PL217907B1 PL 217907 B1 PL217907 B1 PL 217907B1 PL 390916 A PL390916 A PL 390916A PL 39091610 A PL39091610 A PL 39091610A PL 217907 B1 PL217907 B1 PL 217907B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hubs
sleeves
roller
metal
belt conveyor
Prior art date
Application number
PL390916A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390916A1 (pl
Inventor
Kazimierz Furmanik
Antoni Kalukiewicz
Piotr Kulinowski
Stanisław Wieloch
Tomasz Lasota
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL390916A priority Critical patent/PL217907B1/pl
Publication of PL390916A1 publication Critical patent/PL390916A1/pl
Priority to EP20110460007 priority patent/EP2374740A2/en
Publication of PL217907B1 publication Critical patent/PL217907B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G39/00Rollers, e.g. drive rollers, or arrangements thereof incorporated in roller-ways or other types of mechanical conveyors 
    • B65G39/02Adaptations of individual rollers and supports therefor
    • B65G39/09Arrangements of bearing or sealing means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest krążnik przenośnika taśmowego, znajdujący zastosowanie w przemyśle wydobywczym, cukierniczym, ciepłowniczym i budowlanym.
Znany jest krążnik dla przenośnika taśmowego z polskiego opisu patentowego nr 164187, wewnątrz którego umieszczone są łożyska osadzone na osi. Łożyska mają uszczelki z obu stron, zaś od strony zewnętrznej mają pakiet uszczelniający. Każde łożysko wewnętrzne wraz z uszczelnieniem jest umieszczone wewnątrz dwu piast zwróconych ku sobie, w których osadzony jest także pierścień elastyczny, korzystnie gumowy. Elastyczny pierścień jest oddzielony od łożyska za pośrednictwem tulei.
Inny znany krążnik przenośnika taśmowego znany jest z polskiego opisu patentowego nr 170870, który ma dzielony rurowy płaszcz składający się z dwóch żebrowanych tulei, które z jednej strony tworzą integralne piasty dla łożysk, osłonięty od zewnątrz uszczelnieniem, a z drugiej są połączone centralnym pierścieniem poprzez nakrętki na końcach nieruchomej ośki podpartej w piastach. Żebrowane tuleje i centralny pierścień mają pasowane powierzchnie stożkowe, zamykające wewnętrzne komory dzielonego rurowego płaszcza.
Jeszcze inny znany krążnik przenośnika taśmowego z polskiego opisu patentowego nr 170831 składający się z dwóch żebrowanych walców, nasadzanych na stożkowe końce ruchomego wału, w którym łożyska ruchomego wału są osadzone w tulei, usytuowanej centralnie między żebrowanymi walcami i połączonej ze wspornikiem umieszczonym w szczelinie miedzy tymi walcami dla podpierania krążnika.
Kolejny krążnik nośny przenośnika taśmowego znany jest z polskiego wzoru użytkowego nr 62446, który składa się z osi i płaszcza obrotowego ułożyskowanego na osi poprzez węzły łożyskowe, przy czym wewnętrzna powierzchnia płaszcza pokryta jest warstwą masy wygłuszającej.
Niedogodnością znanych i opisanych rozwiązań krążników do przenośników taśmowych eksploatowanych w bardzo trudnych i zapylonych warunkach i eksploatowanych z reguły na otwartych przestrzeniach w zmiennych warunkach klimatycznych, jest ich duży ciężar, niska sprawność techniczna i występowanie częstych awarii spowodowanych zacieraniem się współpracujących części obrotowych oraz występowanie dużych oporów ruchu, które z kolei wpływają na ich wysoką energochłonność, szybkie zużycie i częste awarie.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie nowej konstrukcji krążnika przenośnika taśmowego, która zapewni małe jego opory ruchu obrotowego, zmniejszenie masy pojedynczego krążnika, a tym samym umożliwi uzyskanie niskiej energochłonności i wydłuży znacznie jego trwałość i pewność działania. Ponadto nowa konstrukcja krążnika przenośnika taśmowego ma umożliwić uzyskanie małej masy, niskich oporów ruchu oraz ma zapewnić prostotę budowy oraz łatwy montaż i demontaż.
Krążnik przenośnika taśmowego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że posiada gładki metalowy rurowy płaszcz, który jest zamknięty obustronnie profilowanymi piastami wykonanymi z metalu metodą kucia lub spawania, przy czym na zewnętrznych czołowych powierzchniach piast znajdują się, wystające na boki, stopniowane półosie usytuowane w podłużnej osi symetrii krążnika, zaś podstawę półosi stanowią wgłębne pierścieniowe gniazda usytuowane w walcowych kołnierzach piast, podczas gdy na łożyskach kombinowanych są osadzone osłonowe tuleje, wyposażone w zaślepki, zaś na bokach osłonowych tulei są wykonane przeciwległe płaskie sfazowania, które służą do umieszczenia tulei w widełkach nieuwidocznionej ramy przenośnika taśmowego i tym, że rurowy płaszcz jest połączony z piastami za pomocą spawania.
Natomiast alternatywny krążnik przenośnika taśmowego charakteryzuje się tym, że rurowy metalowy płaszcz jest zaopatrzony w warstwę z tworzywa sztucznego o niskim współczynniku tarcia, w celu wyciszenia pracy taśmy przenośnika z końcami połączonymi ze sobą za pomocą metalowych spinaczy.
Zaletą krążnika według wynalazku jest jego prostota budowy, łatwy montaż i demontaż, niskie opory ruchu, zaś alternatywne rozwiązanie krążnika z metalowym płaszczem zaopatrzonym w warstwę tworzywa sztucznego zapewnia dodatkowo cichą współpracę krążnika z metalowymi połączeniami końcówek odcinków taśm. Dodatkową zaletą rozwiązania krążnika według wynalazku jest jego niska masa, a tym samym niższa energochłonność oraz znacznie zwiększona jego trwałość.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia krążnik w przekroju osiowym i w widoku ogólnym z boku, fig. 2 przedstawia szczegół „A”
PL 217 907 B1 krążnika w przekroju podłużnym, fig. 3 przedstawia szczegół „B” krążnika w przekroju podłużnym, a fig. 4 przedstawia alternatywne rozwiązanie krążnika w przekroju osiowym i w widoku ogólnym z boku.
Krążnik zbudowany jest z gładkiego metalowego rurowego płaszcza 1, który jest zamknięty obustronnie profilowanymi piastami 2 wykonanymi z metalu metodą kucia lub obróbki skrawaniem. Na zewnętrznych czołowych powierzchniach 3 piast 2 znajdują się, wystające na boki, stopniowane półosie 4 usytuowane w podłużnej osi symetrii 5 krążnika. Podstawę półosi 4 stanowią wgłębne pierścieniowe gniazda 6 usytuowane w walcowych kołnierzach 7 piast 2, podczas gdy na łożyskach kombinowanych 8 są osadzone osłonowe tuleje 9 wyposażone w zaślepki 10, zaś na bokach osłonowych tulei 9 są wykonane przeciwległe płaskie sfazowania 11, które służą do umieszczenia tulei 9 w widełkach nieuwidocznionej ramy przenośnika taśmowego. Gniazda 6 piast 2 są wyposażone w zblokowaną parę uszczelniających pierścieni 12 i 13 oraz w odrzutniki 14 wykonane z tworzywa sztucznego w kształcie odchylonej stopki. Na krawędziach większych średnic „D” półosi 4 są wsparte wewnętrzne pierścienie kombinowanych łożysk 8, zaś na mniejszych średnicach „d” tulei 9 są wsparte zewnętrzne pierścienie kombinowanych łożysk 8. Natomiast na mniejszych średnicach „d”' półosi 4 są osadzone wewnętrzne pierścienie kombinowanych łożysk 8, zaś na większych średnicach wewnętrznych „D”' tulei 9 są osadzone zewnętrzne pierścienie kombinowanych łożysk 8. Pierścienie zewnętrzne kombinowanych łożysk 8 są zabezpieczone przed przesuwaniem się za pomocą pierścieni osadczych 15 umieszczonych w obwodowych rowkach 15' znajdujących się w większych wewnętrznych średnicach „D”' tulei 9. Natomiast pierścienie wewnętrzne kombinowanych łożysk 8 są zabezpieczone przed przesuwaniem się za pomocą pierścieni osadczych 16 umieszczonych w obwodowych rowkach 16' znajdujących się na mniejszych średnicach „d”' półosi 4. Rurowy płaszcz 1 jest połączony z piastami 2 za pomocą spawania.
W alternatywnym rozwiązaniu krążnika przedstawionym na fig. 4 gładki metalowy rurowy płaszcz 1 jest zaopatrzony w warstwę 17 z tworzywa sztucznego w celu wyciszenia pracy taśmy przenośnika z końcówkami odcinków taśm połączonych ze sobą za pomocą metalowych spinaczy.

Claims (2)

1. Krążnik przenośnika taśmowego zaopatrzony w łożyska kombinowane, pierścienie osadcze i zaślepki oraz w zazębiające się pierścienie uszczelniające i pierścienie uszczelniające odrzutowe, znamienny tym, że posiada gładki metalowy rurowy płaszcz (1), który jest zamknięty obustronnie profilowanymi piastami (2) wykonanymi z metalu metodą kucia lub spawania, przy czym na zewnętrznych czołowych powierzchniach (3) piast (2) znajdują się, wystające na boki, stopniowane półosie (4) usytuowane w podłużnej osi symetrii (5) krążnika, zaś podstawę półosi (4) stanowią wgłębne pierścieniowe gniazda (6) usytuowane w walcowych kołnierzach (7) piast (2), podczas gdy na łożyskach kombinowanych (8) są osadzone osłonowe tuleje (9) wyposażone w zaślepki (10), zaś na bokach osłonowych tulei (9) są wykonane przeciwległe płaskie sfazowania (11), które służą do umieszczenia tulei (9) w widełkach nieuwidocznionej ramy przenośnika taśmowego i tym, że rurowy płaszcz (1) jest połączony z piastami (2) za pomocą spawania.
2. Krążnik według zastrz. 1, znamienny tym, że rurowy metalowy płaszcz (1) jest zaopatrzony w warstwę (17) z tworzywa sztucznego, w celu wyciszenia pracy taśmy przenośnika z końcami połączonymi ze sobą za pomocą metalowych spinaczy.
PL390916A 2010-04-06 2010-04-06 Krążnik przenośnika taśmowego PL217907B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390916A PL217907B1 (pl) 2010-04-06 2010-04-06 Krążnik przenośnika taśmowego
EP20110460007 EP2374740A2 (en) 2010-04-06 2011-02-21 Roller of a belt conveyor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390916A PL217907B1 (pl) 2010-04-06 2010-04-06 Krążnik przenośnika taśmowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390916A1 PL390916A1 (pl) 2010-10-11
PL217907B1 true PL217907B1 (pl) 2014-09-30

Family

ID=43013938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390916A PL217907B1 (pl) 2010-04-06 2010-04-06 Krążnik przenośnika taśmowego

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2374740A2 (pl)
PL (1) PL217907B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105059862A (zh) * 2015-06-30 2015-11-18 辽宁科技大学 一种胶带输送机的半轴滚筒

Also Published As

Publication number Publication date
EP2374740A2 (en) 2011-10-12
PL390916A1 (pl) 2010-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI403652B (zh) 滾子軸承鏈條
WO2013003552A1 (en) Track chain cartridge having thrust bearings
US10105819B2 (en) Support and coupling assembly for a screw auger having multiple coupled screws
WO2014013754A1 (ja) アンギュラ玉軸受及び組合せ軸受
CN104728274A (zh) 具有密封单元的滚动轴承
JP2016084911A (ja) 車輪用軸受装置
ES2369192T3 (es) Junta de eje.
CN102822541B (zh) 至少两个部分可相对于彼此旋转的轴承布置
KR100938919B1 (ko) 그루브가 형성된 포일 베어링
KR101060267B1 (ko) 열교환용 베어링하우징 및 복합씰을 구비한 경량 열교환 컨베이어 로울러
PL217907B1 (pl) Krążnik przenośnika taśmowego
US9115760B1 (en) Tapered roller bearing
TW201402431A (zh) 附行進轉子之輸送鏈
WO2008099819A1 (ja) 小径転がり玉軸受および定着装置
ES2686247T3 (es) Sistema y método para lubricar cojinetes planos
CN202642752U (zh) 带式给料机滚筒
CN107738888B (zh) 抗腐防尘特殊工况下皮带运输机滚筒轴的新型密封装置
CN202391957U (zh) 外圈剖分式调心滚子轴承
CN213863946U (zh) 一种复合新材料托辊密封结构
JP2005282813A (ja) ローラチェーン
KR102432666B1 (ko) 마그네틱 이송롤러
CN103195823B (zh) 轮毂
CN106246718A (zh) 一种滚针衬套及其辅装结构
CN105987079A (zh) 单向驱动结构
PL220848B1 (pl) Krążnik przenośnika taśmowego