PL217721B1 - System dystrybucji płynnych substancji spożywczych - Google Patents

System dystrybucji płynnych substancji spożywczych

Info

Publication number
PL217721B1
PL217721B1 PL396475A PL39647511A PL217721B1 PL 217721 B1 PL217721 B1 PL 217721B1 PL 396475 A PL396475 A PL 396475A PL 39647511 A PL39647511 A PL 39647511A PL 217721 B1 PL217721 B1 PL 217721B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
distribution
station
liquid food
cooling
cooling circuit
Prior art date
Application number
PL396475A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396475A1 (pl
Inventor
Krzysztof Zdanek
Original Assignee
Krzysztof Zdanek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krzysztof Zdanek filed Critical Krzysztof Zdanek
Priority to PL396475A priority Critical patent/PL217721B1/pl
Publication of PL396475A1 publication Critical patent/PL396475A1/pl
Publication of PL217721B1 publication Critical patent/PL217721B1/pl

Links

Description

Wynalazek dotyczy systemów rozprowadzania substancji spożywczych do samodzielnych, w szczególności, zdalnych stanowisk dystrybucji. Przedmiotem wynalazku jest system dystrybucji płynnych substancji spożywczych, w szczególności piwa do stanowisk nieregularnej dystrybucji zawierający: co najmniej jedno stanowisko nieregularnej dystrybucji; zbiornik zasilający magazynujący płynną substancję spożywczą; urządzenie schładzające zawierające co najmniej pierwszy obieg chłodzący, którego pierwsze wejście dołączone jest za pomocą przewodu zasilającego do wyjścia zbiornika zasilającego a pierwsze wyjście dołączone jest za pośrednictwem systemu przewodów rozprowadzających do co najmniej jednego stanowiska nieregularnej dystrybucji. System taki nadaje się w szczególności do dystrybucji substancji o niskiej temperaturze konsumpcji, które wymagają schłodzenia przed podaniem, takich jak na przykład piwo, w samoobsługowych stanowiskach rozlewczych.
W publikacji niemieckiego zgłoszenia wynalazku DE 4406468 ujawniono samoobsługowy system restauracyjny dla napojów zawierający stoły z blatami wyposażonymi w zawierające kraniki i regulatory wypływu terminale dystrybucyjne podłączone poprzez przewody dystrybucyjne promieniście do centralnej jednostki dystrybucyjnej, która z kolei jest podłączona do beczki z napojem i butli z CO2. Kontrola działania i konsumpcji w systemie (obejmująca mierzenie ilości pobieranych napojów, obliczanie cen, itd.) jest realizowana z wykorzystaniem komputera, multipleksera i magistrali połączonych z innymi elementami systemu za pośrednictwem odpowiednich połączeń sygnałowych. W systemie tym zaimplementowana jest również komunikacja w kierunku od stolika do centrum kontroli, która obejmuje zamawianie z wykorzystaniem guzików, wyświetlanie konsumpcji, raportowanie o błędach wystawiania rachunków.
Podobnego rodzaju system o promienistej strukturze przewodów dystrybucyjnych został opisany w publikacji amerykańskiego zgłoszenia wynalazku US 5291004.
Wspólną cechą powyższych znanych ze stanu techniki systemów dystrybucji napojów jest promienista struktura sieci rozdzielczej zawierającej zbiór przewodów wychodzących ze wspólnego źródła jakim jest zbiornik zasilający lub, w przypadku konieczności obniżenia temperatury napoju, urządzenie schładzające.
Rezultatem takiej konstrukcji jest długie przebywanie substancji w przewodzie prowadzącym ze zbiornika lub urządzenia schładzającego do stanowiska dystrybucji w podwyższonej temperaturze w przypadku długotrwałej przerwy w pobieraniu substancji z danego stanowiska dystrybucji powodujące podniesienie jej temperatury skutkujące z kolei zmniejszeniem walorów smakowych a w przypadku bardzo długiej przerwy mogące nawet doprowadzić do jej zepsucia i całkowitej niezdatności do spożycia. Z tego powodu przed wznowieniem konsumpcyjnego poboru substancji ze stanowiska po dłuższej przerwie w jego eksploatacji konieczne jest powodujące straty wstępne spuszczenie substancji zalegającej w przewodach doprowadzających i ewentualne czyszczenie przewodów rozprowadzających. Straty te mogą być znaczne zwłaszcza w przypadku dużej ilości stanowisk dystrybucyjnych i/lub dużych odległości między źródłem dystrybuowanej substancji a stanowiskami dystrybucyjnymi.
Innym znanym rozwiązaniem jest system ujawniony w publikacji amerykańskiego zgłoszenia wynalazku US 5303845. System ten zawiera dystrybutory dla dystrybucji piwa o właściwej zawartości dwutlenku węgla i właściwej temperaturze, połączone rurociągami z szeregowo połączonymi beczkami z piwem. Do beczek tych podłączona jest butla z CO2 dla dostarczania gazu pod ciśnieniem zapewniającym przetłaczanie piwa poprzez rurociąg do dystrybutorów. System zawiera podgrzewacze do podgrzewania beczek do temperatury powyżej temperatury właściwej dla spożycia tak aby zawartość gazu w beczce nie przekroczyła właściwej zawartości gazu pod wpływem podwyższenia ciśnienia gazu dla przetłaczania piwa. W pobliżu lub w samych dystrybutorach zainstalowane są urządzenia schładzające do ponownego schłodzenia piwa do odpowiedniej dla spożycia temperatury.
Zastosowanie urządzenia schładzającego w każdym stanowisku dystrybucji gwarantuje odpowiednią temperaturę pobieranego piwa. Niemniej jednak w przypadku długotrwałej przerwy w pobieraniu substancji ze stanowiska stojąca w przewodach doprowadzających promienistej struktury sieci dystrybucyjnej i pozbawiona schładzania substancja może ulec zepsuciu.
Celem wynalazku jest dostarczenie systemu dystrybucji płynnych substancji spożywczych do zdalnych samodzielnych stanowisk nieregularnej dystrybucji, który w porównaniu z rozwiązaniami znanymi ze stanu techniki przy zastosowaniu jednego urządzenia schładzającego będzie charakteryPL 217 721 B1 zował się mniejszymi stratami substancji powodowanymi okresowym charakterem eksploatacji tych stanowisk.
Istotą wynalazku jest system dystrybucji płynnych substancji spożywczych, w szczególności piwa do stanowisk nieregularnej dystrybucji zawierający co najmniej jedno stanowisko nieregularnej dystrybucji; zbiornik zasilający magazynujący płynną substancję spożywczą; urządzenie schładzające zawierające co najmniej pierwszy obieg chłodzący, którego pierwsze wejście dołączone jest za pomocą przewodu zasilającego do wyjścia zbiornika zasilającego a pierwsze wyjście dołączone jest za pośrednictwem systemu przewodów rozprowadzających do co najmniej jednego stanowiska nieregularnej dystrybucji, który charakteryzuje się tym, że system przewodów rozprowadzających ma układ szeregowy połączony na pierwszym końcu z pierwszym wyjściem pierwszego obiegu chłodzącego urządzenia schładzającego, a na drugim końcu ze środkami wymuszania przepływu w systemie przewodów rozprowadzających.
W przypadku gdy dystrybuowaną substancją jest piwo to zbiornikiem zasilającym jest najczęściej beczka piwa. Urządzeniem schładzającym jest najczęściej schładzarka przepływowa zawierająca zbiornik z ośrodkiem schładzającym (zazwyczaj woda lodowa najczęściej o temperaturze około 3°C), w którym zanurzone są wężownice przez które przepływa piwo.
Stanowisko nieregularnej dystrybucji jest stanowiskiem charakteryzującymi się wysoką nierównomiernością eksploatacji, przykładowo z częstymi stosunkowo długimi okresami przerw w pobieraniu substancji. Najczęściej jest to stanowisko oddalone od centralnego miejsca sprzedaży. Ponadto może to być stanowisko samoobsługowe wykorzystywane bezpośrednio przez klientów zainstalowane przykładowo na stoliku w sali restauracyjnej.
System według wynalazku może zawierać więcej stanowisk nieregularnej dystrybucji, przy czym wszystkie te stanowiska są połączone ze sobą szeregowo w sposób przepływowy za pośrednictwem systemu przewodów rozprowadzających.
W korzystnym przykładzie realizacji takiego systemu według wynalazku urządzenie schładzające zawiera drugi obieg chłodzący z drugim wejściem i drugim wyjściem, przy czym drugie wejście jest połączone z drugim końcem szeregu stanowisk nieregularnej dystrybucji połączonym z co najmniej jednym stanowiskiem regularnej dystrybucji poprzez to drugie wejście i drugie wyjście drugiego obiegu chłodzącego urządzenia schładzającego.
Korzystnymi środkami wymuszania przepływu w systemie przewodów rozprowadzających jest co najmniej jedno stanowisko regularnej dystrybucji przyłączone do drugiego końca szeregowego systemu przewodów rozprowadzających bezpośrednio albo pośrednio poprzez drugie wejście i drugie wyjście drugiego obiegu chłodzącego urządzenia schładzającego, i/lub pompa cyrkulacyjna łącząca pierwsze wejście pierwszego obiegu chłodzącego urządzenia schładzającego z drugim końcem szeregowego systemu przewodów rozprowadzających bezpośrednio albo pośrednio poprzez drugie wejście i drugie wyjście drugiego obiegu chłodzącego urządzenia schładzającego.
Stanowisko regularnej dystrybucji jest stanowiskiem, z którego pobór substancji dystrybuowanej następuje na bieżąco w tym sensie, że w okresie normalnej eksploatacji nie ma długich okresów czasu, w których by nie nastąpił żaden pobór substancji. Typowym stanowiskiem tego rodzaju jest używane przez sprzedawcę centralne stanowisko sprzedaży lokalu gastronomicznego, najczęściej znajdujące się w obszarze baru.
Wszystkie przewody rozprowadzające szeregowego systemu przewodów rozprowadzających są korzystnie umieszczone w jednym izolowanym termicznie przewodzie osłonowym. W przewodzie osłonowym korzystne jest ponadto umieszczenie przewodów obiegu wody chłodzącej, które są korzystnie podłączone do zbiornika czynnika chłodniczego urządzenia schładzającego.
Korzystne jest wyposażenie systemu według wynalazku w elektroniczny układ sterujący podłączony co najmniej do jednego stanowiska dystrybucji i mierzący czas przerw w pobieraniu substancji na tym stanowisku i wymuszający wstępne upuszczenie na tym stanowisku predefiniowanej ilości substancji po wykryciu przekroczenia przez zmierzony czas przerwy predefiniowanego granicznego czasu przerwy.
System według wynalazku może być korzystnie zaimplementowany w lokalu gastronomicznym takim jak restauracja, przy czym stanowisko regularnej dystrybucji jest stanowiskiem lokalnym umiejscowionym w punkcie sprzedaży ciągłej, takim jak na przykład bar, a stanowiska nieregularnej dystrybucji oddalonymi od punktu sprzedaży, w szczególności samoobsługowymi, zainstalowanymi przykładowo w blatach stolików sali restauracyjnej czy na zewnątrz lokalu.
PL 217 721 B1
Rozwiązania według wynalazku zapewniają ograniczenie do minimum długości przewodów, w których występuje stanie substancji rozprowadzanej w czasie nieużywania stanowiska nieregularnej dystrybucji. Nawet w przypadku całkowitego zaprzestania użytkowania danego stanowiska substancja zalega jedynie w przewodzie prowadzącym od trójnika przyłączeniowego sieci dystrybucyjnej do kranika dozującego. W pozostałej części sieci dystrybucyjnej zapewniony jest regularny przepływ wynikający bądź z poboru substancji ze stanowiska regularnej dystrybucji lub innych stanowisk nieregularnej dystrybucji (powodującego równocześnie dopływ świeżej substancji do sieci dystrybucyjnej) bądź z cyrkulacji zawartej w sieci dystrybucyjnej substancji poprzez urządzenie schładzające (powodujące utrzymywanie obniżonej temperatury substancji). Co ważne powyższe zalety zostały osiągnięte bez znacznego zwiększania złożoności znanych systemów i bez niepotrzebnego zwielokrotniania urządzeń.
Wynalazek zilustrowano w przykładach wykonania i na załączonym rysunku, na którym:
fig. 1 ilustruje schematycznie pierwszy przykład wykonania systemu dystrybucji płynnych substancji spożywczych według wynalazku, fig. 2 ilustruje schematycznie drugi przykład wykonania systemu dystrybucji płynnych substancji spożywczych według wynalazku, fig. 3 ilustruje schematycznie trzeci przykład wykonania systemu dystrybucji płynnych substancji spożywczych według wynalazku, a fig. 4 ilustruje schematycznie czwarty przykład wykonania systemu dystrybucji płynnych substancji spożywczych według wynalazku.
Przedstawiony na rysunku fig. 1 pierwszy przykładowy system 1 według wynalazku jest przeznaczony do dystrybucji piwa w lokalu restauracyjnym i zawiera zbiornik zasilający 2 będący beczką z piwem, której wyjście jest podłączone za pośrednictwem przewodu zasilającego 3 z urządzeniem schładzającym 4, z którego piwo jest rozprowadzane do trzech stanowisk nieregularnej dystrybucji 5 i jednego stanowiska regularnej dystrybucji 6 stanowiącego środki wymuszania przepływu piwa w sieci rozdzielczej 8. Piwo transportowane jest z beczki 2 do pozostałej części systemu pod wpływem ciśnienia gazu napędowego, najczęściej dwutlenku węgla. Celem uniknięcia zapowietrzenia systemu gazem napędowym po pobraniu całej zawartości beczki 2, na przewodzie zasilającym 3 zabudowany jest odcinający zawór kielichowy 31 (tak zwany odpieniacz) zamykający połączenie beczki 2 z urządzeniem schładzającym 4 po zakończeniu przepływu przez ten zawór piwa objawiającym się dopływem gazu, do kielicha zaworu 31. Beczka 2, urządzenie schładzające 4 i stanowisko regularnej dystrybucji 6 są zlokalizowane w niewielkiej odległości od siebie w obszarze stanowiska barowego 7 natomiast stanowiska nieregularnej dystrybucji 5 są od niego oddalone będąc zainstalowanymi na stolikach sali restauracyjnej. Każde stanowisko nieregularnej dystrybucji 5 zawiera obudowę 51, w której zabudowany jest trójnik 52 połączony z uchodzącym w kraniku 53 wewnętrznym przewodem wylotowym 54, na którym zabudowany jest zawór 55 sterowany lokalnie w sposób manualny lub zdalnie ze stanowiska barowego 7 w sposób elektryczny oraz przepływomierz 56 mierzący ilość płynu pobieranego na stanowisku. Analogiczną budowę ma stanowisko regularnej dystrybucji 6 zawierające obudowę 61, kranik 63 i przewód wylotowy 64 z zaworem 65 i przepływomierzem 66, które jednak nie zawiera trójnika. Urządzenie schładzające 4 jest schładzarką przepływową zawierającą zbiornik 41 z zimną wodą, w której zanurzona jest pierwsza wężownica 42 stanowiąca pierwszy obieg chłodzący, do którego wlotu 421 jest przyłączony przewód zasilający 2. Schłodzone piwo jest wyprowadzane ze schładzarki 4 poprzez wylot 422 wężownicy 42 do przyłączonego do niego pierwszego przewodu rozprowadzającego 81 systemu przewodów rozprowadzających 8. System 8 obejmuje cztery przewody rozprowadzające 81, 82, 83, 84, które będąc dołączonymi do trójników 52 łączą ze sobą szeregowo w sposób przepływowy kolejne stanowiska nieregularnej dystrybucji 5. Na przeciwległym względem schładzarki 4 końcu szeregu 9 połączonych przepływowo stanowisk nieregularnej dystrybucji 5 do ostatniego przewodu dystrybucyjnego 84 przyłączone jest stanowisko regularnej dystrybucji 6. W przedstawionym układzie piwo pobierane ze stanowiska regularnej dystrybucji 6 przepływa przez całą sieć przewodów rozprowadzających 8 nie dopuszczając do zbyt długotrwałego zastoju płynu w sieci 8.
Na rysunku fig. 2 przedstawiono drugi przykład wykonania systemu 1' według wynalazku stanowiący rozwinięcie układu z rysunku fig. 1. W systemie tym na końcowym przewodzie 84 szeregowego układu przewodów rozprowadzających 8 połączonym z wlotem 421 wężownicy 42 schładzarki 4 zainstalowano pompę cyrkulacyjną 10 stanowiącą środki wymuszania przepływu piwa w układzie 8. Znajdujące się w sieci rozdzielczej piwo nie jest narażone na zepsucie lub
PL 217 721 B1 nadmierne nagrzanie ale krążąc w obiegu obejmującym przewody 81-84, pompę 10 i wężownicę
42, jest na bieżąco schładzane.
Oczywisty jest niepokazany szczegółowo na rysunku system stanowiący kombinację systemów 1 i 1', w którym do ostatniego przewodu 84 sieci rozdzielczej 8 zostanie podłączona zarówno pompa cyrkulacyjna 10 jak i stanowisko regularnej dystrybucji 6. Układ taki byłby przewidywany do zastosowania w przypadku dużej całkowitej długości układu przewodów rozprowadzających. W takim układzie oddziaływanie stanowiska regularnej dystrybucji na niekorzystne zaleganie ciepłego piwa w sieci rozdzielczej mogłoby być dodatkowo wspomagane schładzaniem piwa w wyniku jego cyrkulacji w obiegu zamkniętym utworzonym przez przewody sieci rozdzielczej, pompę cyrkulacyjną i wężownicę schładzarki.
Dalszym udoskonaleniem przedstawionych wcześniej przykładów realizacji wynalazku jest przedstawiony na rysunku fig. 3 system 1”, w którym zastosowano schładzarkę 4” z dwoma wężownicami 42, 43. W odróżnieniu od poprzednich systemów, w systemie 1” na przeciwległym względem schładzarki 4” końcu szeregu 9 połączonych przepływowo stanowisk nieregularnej dystrybucji 5 wylotowy koniec ostatniego przewodu dystrybucyjnego 84” przyłączony jest do wlotu 431 drugiej wężownicy 43 schładzarki 4”. Natomiast stanowisko regularnej dystrybucji 6 jest przyłączone do wylotu 432 drugiej wężownicy 43. Tak więc w tym systemie piwo w pewnym stopniu podgrzane przy przepływie przez sieć 8 przed doprowadzeniem do stanowiska regularnej dystrybucji 6 jest ponownie schłodzone w drugiej wężownicy 43 schładzarki 4”. Do ostatniego przewodu 84 szeregowego układu przewodów rozprowadzających 8 dołączony jest przewód powrotny 85 z pompą recyrkulacyjną 10 na drugim końcu podłączony do pierwszego wejścia 421 pierwszej wężownicy 42.
W systemie 1” istnieje również możliwość alternatywnego (wskazanego na rysunku fig. 3 linią przerywaną) podłączenia przewodu powrotnego 85 do wylotu 432 drugiej wężownicy 43 schładzarki 4” zamiast bezpośrednio do końcowego przewodu 84 sieci 8. Przy takim połączeniu piwo recyrkulowane przez pompę 10 przepływa kolejno przez obydwie wężownicę 42, 43 schładzarki 4”.
Oczywiste jest zastosowanie uproszczonych wariantów systemu 1” z rysunku fig. 3 w których zrezygnowano albo z zastosowania stanowiska regularnej dystrybucji 6 albo z wykorzystania pompy cyrkulacyjnej 10.
Na rysunku fig. 4 przedstawiono kolejny przykład realizacji systemu 1”' według wynalazku. Układ ten jest strukturalnie zbliżony do układu 1” z rysunku fig. 3. W układzie tym wszystkie przewody dystrybucyjne 81-84 są przewodami wewnętrznymi we wspólnym izolowanym termicznie przewodzie osłonowym 86. Równolegle do przewodów dystrybucyjnych 81-84 w przewodzie osłonowym 86 biegną dodatkowe przewody wewnętrzne 87 i 88, które będąc na jednych końcach połączone ze sobą a na drugich końcach wprowadzone do zbiornika 41”' wody chłodzącej schładzarki 4”'. W przewodach 86 i 87 z wykorzystaniem niepokazanych na rysunku urządzeń pompowych wytwarza się obieg wody chłodzącej dochładzający dodatkowo piwo znajdujące się w przewodach dystrybucyjnych 81-84. System 1”' jest ponadto wyposażony w elektroniczny układ sterujący 11. Układ wejściowy wyjściowy układu 11 jest podłączony za pośrednictwem przewodów komunikacyjnych 111 z zaworami 55, 65, które w tym przypadku są elektrozaworami, i przepływomierzami 56, 66 stanowisk 5, 6, i mierzy on czasy przerwy w pobieraniu piwa na poszczególnych stanowiskach dystrybucyjnych 5, 6 i w zależności od wyników tych pomiarów wymusza (przykładowo poprzez odpowiednią sygnalizację i odpowiednie automatyczne sterowanie zamykaniem zaworów 55, 65) na obsłudze wstępne upuszczenie ilości płynu odpowiadającej objętości przewodu wylotowego 54, 64 stanowiska 5, 6 po wykryciu przekroczenia predefiniowanego granicznego czasu przerwy, wynoszącego przykładowo 8 czy 12 godzin. W przypadku wznowienia pobierania piwa po odmierzeniu przez przepływomierz zadanej do odpuszczenia ilości płynu nastąpi chwilowe zamknięcie elektrozaworu.
W systemie 1'” elektroniczny układ sterujący 11 jest wykorzystany do realizacji funkcjonalności zdalnego sterowania elektrozaworami 56, 66 dla zdalnego otwierania dostępu do stanowisk nieregularnej dystrybucji 5 dla klientów oraz dla zabezpieczającego blokowania stanowiska dystrybucji 5, 6 w przypadku przewidywanego dłuższego okresu nieużytkowania. Po wykupieniu przez klienta pewnej ilości piwa dla danego stanowiska obsługa za pomocą terminala sterującego podłączonego do elektronicznego układu sterującego 11 prześle do niego dane zamówienia obejmujące numer stanowiska dystrybucyjnego i ilość wykupionego piwa lub wartość pieniężną napojów pobranych ze stanowiska. W odpowiedzi układ sterujący aktywuje na wybranym stanowisku nieregularnej dystrybucji 5 nie pokazany na rysunku sygnalizator optyczny wskazujące na stan otwarcia stanowiska i na podstawie odczytów z przepływomierzy 56 zacznie zliczać ilość pobieranych napojów, ewentualnie przeliczając ją od6
PL 217 721 B1 powiednio na wartość pieniężną. Następnie po pobraniu wykupionej ilości napoju lub ilości odpowiadającej zakupionej wartości pieniężnej układ sterujący 11 zamknie elektrozawór 56 danego stanowiska 5 i wyłączy na nim sygnalizator.
Oczywistym jest również, że systemy według wynalazku nadają się do dystrybucji dowolnych innych płynów w szczególności płynów spożywczych takich jak napoje.
Zastrzeżenia patentowe
1. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych, w szczególności piwa do stanowiska

Claims (9)

1. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych, w szczególności piwa do stanowiska nieregularnej dystrybucji zawierający:
- co najmniej jedno stanowisko nieregularnej dystrybucji (5);
- zbiornik zasilający magazynujący płynną substancję spożywczą (2);
- urządzenie schładzające (4) zawierające co najmniej pierwszy obieg chłodzący (42), którego pierwsze wejście (421) dołączone jest za pomocą przewodu zasilającego (3) do wyjścia zbiornika zasilającego (2) a pierwsze wyjście (422) dołączone jest za pośrednictwem systemu (8) przewodów rozprowadzających (81, 82, 83, 84) do co najmniej jednego stanowiska nieregularnej dystrybucji (5), znamienny tym, że system przewodów rozprowadzających (8) ma układ szeregowy połączony na pierwszym końcu z pierwszym wyjściem (421) pierwszego obiegu chłodzącego (42) urządzenia schładzającego (4), a na drugim końcu ze środkami wymuszania przepływu w systemie przewodów rozprowadzających (8).
2. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera co najmniej dwa stanowiska nieregularnej dystrybucji (5) połączone ze sobą szeregowo w sposób przepływowy za pośrednictwem systemu przewodów rozprowadzających (8).
3. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że urządzenie schładzające (4”) zawiera drugi obieg chłodzący (43) z drugim wejściem (431) i drugim wyjściem (432), przy czym drugie wejście (431) jest połączone z drugim końcem szeregowego systemu przewodów rozprowadzających (8) połączonym z co najmniej jednym stanowiskiem regularnej dystrybucji (6) poprzez to drugie wejście (431) i drugie wyjście (432) drugiego obiegu chłodzącego (43) urządzenia schładzającego (4”).·
4. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że środkami wymuszania przepływu w systemie przewodów rozprowadzających (8) jest co najmniej jedno stanowisko regularnej dystrybucji (6) przyłączone do drugiego końca szeregowego systemu przewodów rozprowadzających (8) bezpośrednio albo pośrednio poprzez drugie wejście (431) i drugie wyjście (432) drugiego obiegu chłodzącego (43) urządzenia schładzającego (4”).
5. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że środkami wymuszania przepływu w systemie przewodów rozprowadzających (8) jest pompa cyrkulacyjna (10) łącząca pierwsze wejście (421) pierwszego obiegu chłodzącego (42) urządzenia schładzającego (4, 4”) z drugim końcem szeregowego systemu przewodów rozprowadzających (8) bezpośrednio albo pośrednio poprzez drugie wejście (431) i drugie wyjście (432) drugiego obiegu chłodzącego (43) urządzenia schładzającego (4”).
6. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według dowolnego z poprzednich zastrz. 1-5, znamienny tym, że wszystkie przewody rozprowadzające (81, 82, 83, 84) systemu przewodów rozprowadzających (8”') są umieszczone w jednym izolowanym termicznie przewodzie osłonowym (86).
7. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według zastrz. 6, znamienny tym, że przewód osłonowy (86) zawiera przewody obiegu wody chłodzącej (87, 88), korzystnie podłączone do zbiornika (41”') czynnika chłodniczego urządzenia schładzającego (4'”).
8. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według dowolnego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że zawiera elektroniczny układ sterujący (10) podłączony co najmniej do jednego stanowiska dystrybucji (5, 6) i mierzący czas przerw w pobieraniu substancji na tym stanowisku i wymuszający wstępne upuszczenie na tym stanowisku predefiniowanej ilości substancji po wykryciu przekroczenia przez zmierzony czas przerwy predefiniowanego granicznego czasu przerwy.
9. System dystrybucji płynnych substancji spożywczych według dowolnego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że stanowisko regularnej dystrybucji (6) jest stanowiskiem lokalnym umiejscowionym w punkcie sprzedaży ciągłej a stanowiska nieregularnej dystrybucji (5) są stanowiskami oddalonymi od punktu sprzedaży, w szczególności samoobsługowymi.
PL396475A 2011-09-29 2011-09-29 System dystrybucji płynnych substancji spożywczych PL217721B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396475A PL217721B1 (pl) 2011-09-29 2011-09-29 System dystrybucji płynnych substancji spożywczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396475A PL217721B1 (pl) 2011-09-29 2011-09-29 System dystrybucji płynnych substancji spożywczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396475A1 PL396475A1 (pl) 2013-04-02
PL217721B1 true PL217721B1 (pl) 2014-08-29

Family

ID=48040861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396475A PL217721B1 (pl) 2011-09-29 2011-09-29 System dystrybucji płynnych substancji spożywczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217721B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422627A1 (pl) * 2017-08-24 2019-02-25 Chuptyś Janusz Contissi System do napełniania od dołu pojemników porcjowych napojami, zwłaszcza gazowanymi

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422627A1 (pl) * 2017-08-24 2019-02-25 Chuptyś Janusz Contissi System do napełniania od dołu pojemników porcjowych napojami, zwłaszcza gazowanymi

Also Published As

Publication number Publication date
PL396475A1 (pl) 2013-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11203515B2 (en) Apparatuses, systems, and methods for dispensing beverages using alcoholic concentrates
NL1033915C2 (nl) Inrichting en werkwijze voor het afgeven van drank.
CN103118970B (zh) 具有流体温度调节和控制系统的燃料或def分配器
US20190135607A1 (en) Fluid dispensing system
AU2016101916A4 (en) A beverage dispenser
US20070271950A1 (en) Method and Apparatus for Chilling Draught Beverages
EP1222140B1 (en) Integrated heat exchanger and liquid dispensing unit
PL217721B1 (pl) System dystrybucji płynnych substancji spożywczych
EA011741B1 (ru) Устройство для выдачи напитков
IES990050A2 (en) Improvements in dispenser units
JP2019104504A (ja) 液体品質管理装置
ES2271089T3 (es) Un distribuidor de cerveza.
GB2505903A (en) Dispensing beverage left in dispense lines using pressurised gas
WO2023047008A1 (es) Máquina para dispensado automático de bebidas con pasarela de pago electrónica
GB2383322A (en) Beverage dispense system
US20200290862A1 (en) Wine dispensing system
AU780020B2 (en) Integrated heat exchanger and liquid dispensing unit
SK287906B6 (sk) Mobile self-service draft table
JP2019177921A (ja) 液体注出管理装置
GB2423980A (en) Beverage dispense
RU17915U1 (ru) Система для розлива напитков
BG1185U1 (bg) Система за самостоятелно наливане на напитки в заведения
CZ304460B6 (cs) Prosklený výčepní chladicí pult s regulací výkonu chlazení
WO2009125224A1 (en) A fluid delivery arrangement
SK5177Y1 (sk) Mobilný samoobslužný výčapný stôl