PL217691B1 - Klocek rzep - Google Patents
Klocek rzepInfo
- Publication number
- PL217691B1 PL217691B1 PL395108A PL39510811A PL217691B1 PL 217691 B1 PL217691 B1 PL 217691B1 PL 395108 A PL395108 A PL 395108A PL 39510811 A PL39510811 A PL 39510811A PL 217691 B1 PL217691 B1 PL 217691B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- heads
- block
- modules
- elements
- module
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63H—TOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
- A63H33/00—Other toys
- A63H33/04—Building blocks, strips, or similar building parts
- A63H33/06—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements
- A63H33/065—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements using elastic deformation
Landscapes
- Manipulator (AREA)
- Toys (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest klocek rzep posiadający elementy zaczepne przemieszczające się względem siebie lub względem osi przechodzącej przez klocek w jednej lub wielu płaszczyznach.
Do tej pory produkowane klocki przez swoją budowę oraz kształt narzucają sposób tworzenia kompozycji powstałych z ich połączenia według ściśle narzuconych reguł, które nie pozwalają na wykroczenie poza nie gdyż ograniczają je możliwości łączenia.
Aktualnie stosowane elementy łączące klocki są połączone z nimi na stałe i stanowią integralną część klocka. Mają one formę wypustów, otworów, haczyków, pętelek lub powierzchni wzajemnie się wpasowujących. Są one ułożone względem siebie w sposób określony do sposobu i zasady łączenia, której przekroczenie skutkuje brakiem połączenia lub połączeniem siłowym tworzącym naprężenia. Naprężenia te mogą doprowadzić do rozłączenia się klocków.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P-386387 znany jest rzep przestrzenny złożony jest z co najmniej trzech połączonych ze sobą we wspólnej podstawie elementów utworzonych z główki i trzonka, przy czym średnica trzonka jest mniejsza od średnicy główki i/lub obwód trzonka jest mniejszy od obwodu główki. Główka rzepu ma kształt przestrzennej bryły korzystnie zbliżonej do półkuli lub przestrzennej bryły złożonej. Trzonek rzepu ma kształt bryły przestrzennej, korzystnie kształt walca i jego obwód w płaszczyźnie „x-z” prostopadłej do osi prostej przechodzącej przez główkę, trzonek i podstawę rzepu jest mniejszy od obwodu główki w płaszczyźnie „x-z” i/lub jego średnica w płaszczyźnie „x-z” prostopadłej do osi przechodzącej przez główkę, trzonek i podstawę rzepu jest mniejsza od średnicy główki w płaszczyźnie „x-z”. Podstawa rzepu ma średnicę i/lub obwód mniejszą lub mniejszy, równą lub równy, większą lub większy od średnicy i/lub obwodu trzonka i ma kształt formy przestrzennej. Stosunek długości trzonka do jego średnicy jest równy, większy, mniejszy lub prawie równy zero. Osie trzonków rzepu połączonych z podstawą łączą się lub nie łączą się w tym samym punkcie podstawy. Oś trzonka skierowana w stronę podstawy jest krzywą lub prostą lub łamaną. Główka i/lub trzonek w rzepie, i/lub podstawa są bryłami pełnymi, i/lub ażurami otwartymi, i/lub ażurami zamkniętymi. Główka, trzonek i podstawa wykonane są z materiałów o różnych właściwościach fizycznych i przynajmniej jeden z nich jest sprężysty i/lub elastyczny. Co najmniej jedno łączenie pomiędzy główką, trzonkiem i podstawą w rzepie jest elastyczne i/lub sprężyste. Rzep przestrzenny łączy się z innymi rzepami przestrzennymi za pomocą główek i trzonków przez zakleszczenie się i/lub zahaczenie się główek względem główek, i/lub główek względem trzonków, i/lub trzonków względem trzonków.
Celem wynalazku jest opracowanie taniego i prostego konstrukcyjnie klocka rzepa przestrzennego, który dzięki swojej budowie ma łatwą zdolność chwytania przedmiotów i tworzenia form przestrzennych o nieregularnych kształtach przez łączenie się wielu takich samych klocków lub jego odmian. Klocki rzepy mogą być wykorzystywane jako klocki zabawki lub elementy budowlane przeznaczone do tworzenia skomplikowanych form przestrzennych, które mogą być wykorzystywane jako element tworzący struktur nawierzchni dróg, sztucznych stoków narciarskich lub klocek i łącznik drutów zbrojeniowych do tworzenia zbrojeniowych konstrukcji żelbetonowych.
Klocek rzep wyposażony w moduły i łączniki, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że ma obrys o kształcie sferycznym lub walcowym i złożony jest z łącznika i co najmniej dwóch modułów wyposażonych w co najmniej jeden osadzony element zaczepny oraz że elementy zaczepne rozchodzą się promieniście od środka podstawy modułu i są złączone podstawą z podstawą modułu oraz że każdy moduł obraca się wokół własnej lub wspólnej osi na własnej lub wspólnych płaszczyznach oraz że przestrzeń pomiędzy sąsiednimi główkami sąsiednich modułów jest zmienna. Elementy zaczepne w klocku mają główki, które są rozmieszczone w sposób dowolny względem siebie z korzystnym wskazaniem na zasadę rozmieszczenia w której suma średnic trzech sąsiednich główek jest większa od sumy odległości między nimi a długość trzonka jest większa od średnicy i/lub wysokości główki i minimalna odległość między główkami nie jest mniejsza od średnicy trzonka. Elementy zaczepne składają się z trzonka o kształcie przestrzennej bryły korzystnie zbliżonej do walca i główki o kształcie przestrzennej bryły korzystnie zbliżonej do kuli lub półkuli i że średnica główki jest większa od średnicy trzonka. Połączenie klocków ze sobą następuje po zahaczeniu się główek elementów zaczepnych o siebie lub/i główek o trzonki w przypadku gdy suma średnic trzech sąsiednich główek jest mniejsza od sumy odległości między nimi a długość trzonka jest większa od średnicy główki. Materiały elementów zaczepnych, trzonków i podstawy mają właściwości elastyczne i/lub sprężyste, i/lub niesprężyste. Łącznik i moduł i elementy zaczepne są wykonane z materiałów o różnych lub takich samych właściwościach
PL 217 691 B1 fizycznych, korzystnie z materiałów sprężystych, elastycznych i o niskim współczynniku tarcia i lub niesprężystych. Główki elementów zaczepnych mają powierzchnie gładkie lub/i wyprofilowane tak by mogły łączyć się z innymi główkami tego samego rodzaju klocka. Główki elementów zaczepnych mają powierzchnie gładkie lub/i powierzchnie z równoległymi rowkami-nacięciami oddalonymi od siebie o szerokość rowka-nacięcia. Łącznik jest bryłą przestrzenną kształtem korzystnie zbliżonej do bryły obrotowej lub wieloboku, oraz że łączy moduły tak aby mogły się one względem siebie obracać.
Głównymi cechami klocka rzepu jest jego sferyczny lub walcowaty kształt oraz zmienne położenie elementów zaczepnych sąsiednich modułów klocka względem siebie.
Dzięki zmiennej pozycji elementów zaczepnych względem siebie klocek rzep zyskuje większą możliwość wpasowywania się elementów zaczepnych z innymi elementami zaczepnymi innych klocków tego typu. Dzięki temu sytuacja że niektóre elementy zaczepne zamiast się zazębiać z innymi odpychają się od siebie ma zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie na fig. 1 pokazany jest w widoku aksonometrycznym klocek rzep χ o formie kulistej oraz płaszczyzna z prostopadła do osi obrotu d wokół której obracają się moduły m, na fig. 2 pokazany jest w przekroju klocek χ w formie kulistej z połączonymi ze sobą dwoma modułami m bez oddzielnego łącznika L, gdzie moduły m są jednocześnie łącznikami L i łączą się wzajemnie nierozłącznie w sposób pozwalający na obracanie się modułów względem siebie i względem wspólnej osi d, na fig. 3 pokazany jest w przekroju klocek χ w formie kulistej z połączonymi ze sobą dwoma modułami m za pomocą dwóch modułów m których podstawy p są jednocześnie łącznikami L, gdzie wszystkie moduły obracają się względem wspólnej osi d, na fig. 4 pokazany jest w widoku aksonometrycznym klocek w formie walca złożony z kilku modułów obracających się względem wspólnej osi d w płaszczyźnie z, na fig. 5, 6 i 7 - pokazane są w widoku aksonometrycznym elementy m i a i L z których jest zbudowany klocek rzep w formie walcowej, na fig. 5 - pokazane są w widoku aksonometrycznym dwa moduły m składające się z elementów zaczepnych a i podstawy p, na fig. 6 - pokazany jest w widoku aksonometrycznym moduł m składający się z elementu zaczepnego a i podstawy p zintegrowanej z łącznikiem L oraz oddzielny łącznik L, na fig. 7 i 12 pokazany jest w widoku aksonometrycznym element zaczepny a, na fig. 8 pokazany jest przekrój klocka w formie walca z łącznikiem L i sześcioma modułami m obracających się względem wspólnej osi d w płaszczyźnie z, na fig. 9 i 13 - pokazany jest w widoku aksonometrycznym klocek χ w formie kulistej o wielu płaszczyznach z i wielu modułach obracających się wokół własnych osi d połączonych łącznikiem L, na fig. 10 i 11, i 12 pokazane są w widoku aksonometrycznym elementy m i a i L z których jest zbudowany klocek χ o formie kulistej o wielu osiach d, na fig. 10 - pokazany jest łącznik L łączący moduły m ze sobą klocka χ o formie kulistej o wielu osiach d, na fig. 11 pokazany jest moduł m składający się z podstawy p oraz elementów zaczepnych a, na fig. 14 pokazany jest w przekroju klocek χ w formie kulistej o wielu osiach obrotu d z połączonymi ze sobą modułami m za pomocą łącznika L, na fig. 15 - pokazany jest w przekroju klocek χ i możliwości łączenia się z innymi klockami tego typu z każdej strony, na fig. 16 - pokazane są złączone ze sobą klocki x, na fig. 17 pokazany jest w widoku aksonometrycznym ten sam klocek χ oraz zmienne pole k pomiędzy główkami g zmieniającymi pozycję względem siebie w trakcie obrotu modułów względem siebie wokół osi d na płaszczyźnie z, na fig. 18 pokazany jest element zaczepny a i a1 złożonych z główki g i trzonka e i podstawy p, a na fig. 19 - pokazany jest element zaczepny a gdzie główka a ma większą średnicę sg od średnicy st trzonka e.
Jak przedstawiono na rysunku (fig. od 1 do 19) klocek rzep χ ma kształt walca lub kuli i złożony jest z modułów m posiadających elementy zaczepne a oraz oś obrotu d modułu m lub łącznika modułów L, płaszczyznę z prostopadłą do osi obrotu d po której obraca się moduł, podstawę modułu p, główkę g elementu zaczepnego a, podstawę f elementu zaczepnego a, trzonek f elementu zaczepnego a, zmienne pole k pomiędzy główkami g zmieniającymi pozycję względem siebie w trakcie obrotu sąsiednich modułów m względem siebie wokół osi d na płaszczyźnie z.
Klocek rzep χ, według wynalazku złożony jest z co najmniej dwóch modułów m połączonych ze sobą lub osobnym łącznikiem L oraz elementów zaczepnych a przytwierdzonych podstawą f do podstawy p modułu m. Moduł m posiada przynajmniej jeden element zaczepny a oraz podstawę p. Podstawa p modułu m ma kształt bryły przestrzennej korzystnie zbliżonej do bryły obrotowej. Moduł m posiada swoją oś d obrotu względem której się obraca. Moduły m połączone są ze sobą za pomocą łącznika L. Podstawa p moduł m w niektórych przypadkach jest łącznikiem L. Moduły m obracają się względem siebie lub/i łącznika L.
PL 217 691 B1
Łącznik L łączy moduły m tak aby mogły się one względem siebie obracać. Łącznik L jest bryłą przestrzenną kształtem korzystnie zbliżonej do bryły obrotowej. Łącznik L i moduł m i elementy zaczepne a są wykonane z materiałów o różnych lub takich samych właściwościach fizycznych, korzystnie z materiałów sprężystych, elastycznych i o niskim współczynniku tarcia.
Elementy zaczepne a rozchodzą się promieniście od podstawy p modułu m i/lub jego osi d i są przymocowane do modułu m. Elementy zaczepne a składają się z trzonka e o kształcie podłużnym najlepiej zbliżonym do walca i główki g o kształcie złożonej bryły przestrzennej najlepiej w kształcie sferycznym lub grzybka.
Trzonek e jest przymocowany podstawą f do podstawy modułu p. Trzonek e jest dowolnej długości, korzystnie zbliżonej do trzykrotności wysokości główki g.
Główka g ma właściwości łączenia się z innymi główkami innych klocków przez zahaczenie się lub szczepienie (Fig. 18/a1). Średnica sg główki g jest większa od średnicy st trzonka e.
Przestrzeń k pomiędzy sąsiednimi główkami g sąsiednich modułów m jest zmienna w wyniku obracania się tych modułów względem siebie i wspólnej lub własnej osi d.
Claims (8)
1. Klocek rzep wyposażony w moduły i łączniki, znamienny tym, że ma obrys o kształcie sferycznym lub walcowym i złożony jest z łącznika (L) i co najmniej dwóch modułów (m) wyposażonych w co najmniej jeden osadzony element zaczepny (a) oraz że elementy zaczepne (a) rozchodzą się promieniście od środka podstawy (p) modułu (m) i są złączone podstawą (f) z podstawą modułu (p), oraz że każdy moduł (m) obraca się wokół własnej lub wspólnej osi (d) na własnej lub wspólnych płaszczyznach (z), oraz że przestrzeń (k) pomiędzy sąsiednimi główkami (g) sąsiednich modułów (m) jest zmienna.
2. Klocek według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy zaczepne (a) w klocku (x) mają główki (g), które są rozmieszczone w sposób dowolny względem siebie z korzystnym wskazaniem na zasadę rozmieszczenia w której suma średnic trzech sąsiednich główek (g) jest większa od sumy odległości między nimi a długość trzonka (e) jest większa od średnicy i/lub wysokości główki (g) i minimalna odległość między główkami (g) nie jest mniejsza od średnicy trzonka (e).
3. Klocek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że elementy zaczepne (a) składają się z trzonka (e) o kształcie przestrzennej bryły korzystnie zbliżonej do walca, i główki (g) o kształcie przestrzennej bryły korzystnie zbliżonej do kuli lub półkuli i że średnica (sg) główki (g) jest większa od średnicy (st) trzonka (e).
4. Klocek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że połączenie klocków ze sobą następuje po zahaczeniu się główek (g) elementów zaczepnych (a) o siebie lub/i główek (g) o trzonki (e) w przypadku gdy suma średnic trzech sąsiednich główek (g) jest mniejsza od sumy odległości między nimi a długość trzonka (e) jest większa od średnicy główki (g).
5. Klocek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że łącznik (L) i moduł (m) i elementy zaczepne (a) są wykonane z materiałów o różnych lub takich samych właściwościach fizycznych, korzystnie z materiałów sprężystych, elastycznych i o niskim współczynniku tarcia i lub ni esprężystych.
6. Klocek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że główki (g) elementów zaczepnych (a) mają powierzchnie gładkie lub/i wyprofilowane tak aby mogły łączyć się z innymi główkami [a(1)] tego samego rodzaju klocka (x).
7. Klocek według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że główki (g) elementów zaczepnych (a) mają powierzchnie gładkie lub/i powierzchnie z równoległymi rowkami-nacięciami (t) oddalonymi od siebie o szerokość rowka-nacięcia (t).
8. Klocek według zastrz. 1, znamienny tym, że łącznik (L) jest bryłą przestrzenną kształtem korzystnie zbliżonej do bryły obrotowej lub wieloboku, oraz że łączy moduły (m) tak aby mogły się one względem siebie obracać.
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL395108A PL217691B1 (pl) | 2011-06-03 | 2011-06-03 | Klocek rzep |
EP12460027.1A EP2529820B1 (en) | 2011-06-03 | 2012-06-01 | Self-gripping device |
PL12460027T PL2529820T3 (pl) | 2011-06-03 | 2012-06-01 | Klocek rzep |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL395108A PL217691B1 (pl) | 2011-06-03 | 2011-06-03 | Klocek rzep |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL395108A1 PL395108A1 (pl) | 2012-12-17 |
PL217691B1 true PL217691B1 (pl) | 2014-08-29 |
Family
ID=46458410
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL395108A PL217691B1 (pl) | 2011-06-03 | 2011-06-03 | Klocek rzep |
PL12460027T PL2529820T3 (pl) | 2011-06-03 | 2012-06-01 | Klocek rzep |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL12460027T PL2529820T3 (pl) | 2011-06-03 | 2012-06-01 | Klocek rzep |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2529820B1 (pl) |
PL (2) | PL217691B1 (pl) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3597874A (en) * | 1969-04-14 | 1971-08-10 | Charles S Ogsbury | Releasably interlocking units having a snap connection |
US20070111634A1 (en) * | 2005-11-15 | 2007-05-17 | Rosenzweig Gary L | Ball cluster construction system, basic construction unit and method of making |
PL386387A1 (pl) | 2008-10-30 | 2010-05-10 | Wardas Jaros & Lstrok Aw 3D St | Rzep przestrzenny |
-
2011
- 2011-06-03 PL PL395108A patent/PL217691B1/pl unknown
-
2012
- 2012-06-01 EP EP12460027.1A patent/EP2529820B1/en not_active Not-in-force
- 2012-06-01 PL PL12460027T patent/PL2529820T3/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL395108A1 (pl) | 2012-12-17 |
EP2529820A1 (en) | 2012-12-05 |
PL2529820T3 (pl) | 2015-05-29 |
EP2529820B1 (en) | 2014-12-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP2629867B1 (en) | A toy building set | |
ES2516820T3 (es) | Un juego de construcción de juguete | |
US20120094572A1 (en) | Toy Construction System Having a Rotatable Connector/Spinner Device | |
US20100087119A1 (en) | Set of blocks with freely movable magnetic anchoring elements, for the construction of game assemblies | |
CN103492035B (zh) | 游戏件 | |
US20140182332A1 (en) | Piece Of Jewelry | |
US20190217176A1 (en) | Punching Bag System | |
EA036283B1 (ru) | Игровой конструктор | |
US20130047668A1 (en) | Decorative element with base element and pins arranged thereon with decorative or ornamental stones, in particular pearls respectively arranged thereon | |
PL217691B1 (pl) | Klocek rzep | |
PL386387A1 (pl) | Rzep przestrzenny | |
US20120157272A1 (en) | Weighted exercise hoops | |
JP4987279B2 (ja) | 磁気治療具 | |
CN105142746B (zh) | 用于娱乐物品的元件、相应的系统以及方法 | |
US9132340B2 (en) | Toy figure, board game involving the use of a toy figure, and method of playing a board game involving the use of a toy figure | |
US6030303A (en) | Tethered ball construction | |
US20140024482A1 (en) | Skill toy | |
US11266866B1 (en) | Portable exercise device | |
US10881934B2 (en) | Method and apparatus for an athletic training aid | |
EP3616765A1 (en) | Magnetic construction toy | |
US20150367214A1 (en) | Throw Weight | |
EP1663431B1 (en) | Accessory for magnetic construction games | |
RU2215566C2 (ru) | Головоломка "браслет" | |
NL1023494C1 (nl) | Flexibel modulair bouwsysteem. | |
TWM541197U (zh) | 寵物用鏈扣組 |