PL217417B1 - Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego - Google Patents

Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego

Info

Publication number
PL217417B1
PL217417B1 PL382725A PL38272507A PL217417B1 PL 217417 B1 PL217417 B1 PL 217417B1 PL 382725 A PL382725 A PL 382725A PL 38272507 A PL38272507 A PL 38272507A PL 217417 B1 PL217417 B1 PL 217417B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
intracranial
pressure
phase
infusion
cerebrospinal fluid
Prior art date
Application number
PL382725A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382725A1 (pl
Inventor
Henryk Juniewicz
Krzysztof Cieślicki
Magdalena Kasprowicz
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL382725A priority Critical patent/PL217417B1/pl
Priority to PCT/PL2008/000001 priority patent/WO2009002196A1/en
Publication of PL382725A1 publication Critical patent/PL382725A1/pl
Publication of PL217417B1 publication Critical patent/PL217417B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/03Detecting, measuring or recording fluid pressure within the body other than blood pressure, e.g. cerebral pressure; Measuring pressure in body tissues or organs
    • A61B5/031Intracranial pressure

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do pomiaru parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas wykonywania inwazyjnego, diagnostycznego testu infuzyjnego u pacjentów z podejrzeniem wodogłowia komunikacyjnego w celu kwalifikacji pacjenta do zabiegu założenia zastawki wodogłowiowej.
Znany jest powszechnie test infuzyjny jako jedyny, aczkolwiek inwazyjny, sposób pomiaru rezystancji resorpcji płynu mózgowo-rdzeniowego Rpmr1, której wartość, obok wcześniej wykonanych badań klinicznych i obrazowych, ma wpływ na podjęcie decyzji przez lekarza o zabiegu operacyjnym implantacji zastawki, jako metody z wyboru leczenia wodogłowia. Test infuzyjny polega na wykonaniu dwóch nakłuć do przestrzeni płynowej lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Do jednej igły podłączona jest pompa infuzyjna, z której podawany jest ze znanym natężeniem Iinf roztwór płynu o parametrach zbliżonych do płynu fizjologicznego. Do drugiej igły podłączony jest czujnik ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Czasowy przebieg sygnału elektrycznego z tego czujnika jest prezentowany na ekranie monitora przyłóżkowego. Test ten wykonuje się w układzie wyposażonym w czujnik ciśnienia wewnątrzczaszkowego i pompę infuzyjną, które są podłączone do urządzenia wyświetlającego przebieg ciśnienia.
Znany jest sposób wykonania testu z wykorzystaniem tylko jednego nakłucia. Wówczas pompa infuzyjna i przetwornik ciśnienia są podłączone do odgałęzień wychodzących z jednej igły.
W przebiegu zmian ciśnienia wewnątrzczaszkowego podczas testu infuzyjnego można wyróżnić trzy fazy - przed rozpoczęciem infuzji, podczas infuzji oraz po zakończeniu infuzji. W początkowym okresie trwania badania podczas spoczynku pacjenta, bez prowadzenia infuzji roztworu płynu, wykonywany jest pomiar początkowego ciśnienia Pb płynu mózgowo rdzeniowego. Na podstawie tej wartości dokonuje się wyboru wartości natężenia infuzji Iinf roztworu płynu z pompy infuzyjnej. W fazie narastającej prowadzi się infuzję roztworu płynu ze stałym natężeniem i równocześnie mierzy się ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Wartość tego ciśnienia narasta aż do osiągnięcia końcowego stanu równowagi (plateau). Przybliżoną wartość rezystancji resorpcji Rpmr1 płynu mózgowo-rdzeniowego wyznacza się jako iloraz różnicy ciśnienia plateau Pe w końcowym stanie równowagi oraz początkowego ciśnienia Pb podzielony przez natężenie infuzji Iinf wg wzoru:
gdzie:
Rpmr1 - rezystancja resorpcji płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie narastającej, mm Hg/(ml/min),
Pe - ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w części plateau, mm Hg,
Pb - początkowe ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie przed rozpoczęciem infuzji, mm Hg,
Iinf - natężenie infuzji roztworu płynu w fazie narastającej, ml/min.
W fazie opadającej po zaprzestaniu infuzji następuje spadek wartości ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Znany jest model krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego opisany m.in. w artykule A. Marmarou, K. Shulman, R. Rosende, „A nonlinear analysis of the cerebrospinal fluid system and intracranial pressure dynamice”. Journal of Neurosurgery, nr 48, 1978, s. 332-344 oraz w artykule H. Juniewicza, M. Kasprowicz, M. Czosnyki, Z. Czosnyki, S. Gizewskiego, M. Dzik, J. D. Pickarda, „Analysis of intracranial pressure during and after the infusion test in patients with communicating hydrocephalus”. Physiological Measurement, nr 26, 2005, s. 1039-1048. Zgodnie z tym modelem przebieg ciśnienia wewnątrzczaszkowego podczas infuzji ze stałym natężeniem Iinf wyraża się następującą zależnością funkcyjną:
PL 217 417 B1 gdzie: Po1 jest ciśnieniem odniesienia płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie narastającej, a E1 jest elastywnością wewnątrzczaszkową w fazie narastającej. Początkowe ciśnienie Pb wyznacza się w fazie przed rozpoczęciem infuzji, a natężenie infuzji Iinf dobiera się na podstawie wartości ciśnienia początkowego Pb. Ze względu na złożoną postać zależności funkcyjnej parametry kompensacyjne przestrzeni wewnątrzczaszkowej Rpmr1, Po1 i E1 wyznacza się jedynie metodą iteracyjną korzystając z gradientowych lub bezgradientowych metod poszukiwania ekstremum funkcji wielu zmiennych np. z algorytmu Levenberga-Marquardta, Lazariasa lub innych.
Punkt przegięcia tp krzywej chwilowych wartości ciśnienia wewnątrzczaszkowego dla części narastającej, opisany jest wzorem:
gdzie: tp jest czasem wystąpienia punktu przegięcia w przebiegu ciśnienia wewnątrzczaszkowego w fazie narastającej. Na podstawie chwilowej wartości ciśnienia P(t) płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie opadającej po zakończeniu infuzji, które wyraża się następującym wzorem:
gdzie: Po2 jest ciśnieniem odniesienia płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie opadającej, E2 jest elastywnością wewnątrzczaszkową w fazie opadającej, Rpmr2 jest rezystancją resorpcji płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie opadającej, wyznacza się wartość ciśnienia odniesienia Po2 płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie opadającej oraz iloraz E2/Rpmr2 elastywności wewnątrzczaszkowej E2 przez rezystancję resorpcji Rpmr2 płynu mózgowo-rdzeniowego w fazie opadającej.
Istota układu według wynalazku, polega na tym, że czujnik ciśnienia wewnątrzczaszkowego jest połączony przez urządzenie przetwarzające ciśnienie na sygnał analogowy, przetwornik analogowo-cyfrowy z układem rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego, ponadto pompa infuzyjna jest połączona z układem rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego.
Ze względu na złożoną postać zależności ciśnienia wewnątrzczaszkowego po zakończeniu infuzji w fazie opadającej ciśnienie odniesienia Po2 i iloraz E2/Rpmr2 elastywności wewnątrzczaszkowej E2 przez rezystancję resorpcji Rpmr2 płynu mózgowo-rdzeniowego wyznacza się jedynie metodą iteracyjną korzystając z gradientowych lub bezgradientowych metod poszukiwania ekstremum funkcji wielu zmiennych np. z algorytmu Levenberga-Marquardta, Lazariasa lub innych.
Zaletą układu według wynalazku jest możliwość automatycznej estymacji wartości parametrów Pb, Rpmr1, E1, Po1 oraz tp w trakcie infuzji oraz możliwość przerwania infuzji po minięciu punktu przegięcia tp przebiegu ciśnienia wewnątrzczaszkowego i ekstrapolacja wartości ciśnienia plateau Pe przed jego osiągnięciem, a tym samym skrócenie czasu infuzji. Jeśli podczas infuzji w kolejnych iteracjach uzyskuje się stabilne wartości Rpmr1 , E1, Po1 i tp, to wartości tych parametrów można, jak zaproponowano w pracy K. Cieślickiego, R. Czepki: „Optymalizacja dolędźwiowego testu infuzyjnego u chorych z wodogłowiem komunikującym. Podstawy teoretyczne w świetle obserwacji klinicznych”, Neurologia i Neurochirurgia Polska, nr 38, 2004, s. 189-195, przyjąć jako ostateczne dla fazy narastającej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, który przedstawia schemat blokowy układu do pomiaru parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas wykonywania testu infuzyjnego.
P r z y k ł a d 1:
Układ do pomiaru parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas wykonywania testu infuzyjnego z dwoma nakłuciami do przestrzeni płynowej lędźwiowego odcinka kręgosłupa 1. Do jednej igły podłączona jest pompa infuzyjna 2, z której podawany jest ze znanym natę4
PL 217 417 B1 żeniem roztwór płynu o parametrach zbliżonych do płynu fizjologicznego. Do drugiej igły podłączony jest czujnik ciśnienia wewnątrzczaszkowego 3 do pomiaru ciśnienia P(t) płynu mózgowo-rdzeniowego. Sygnał elektryczny z tego czujnika ciśnienia wewnątrzczaszkowego 3 jest kierowany przez urządzenie przetwarzające ciśnienie na sygnał analogowy 4, przetwornik analogowo-cyfrowy 5 do układu rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego 6. Ponadto z układem rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego 6 połączona jest pompa infuzyjna 2. W układzie rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego 6, na bieżąco wyznacza się początkowe ciśnienie Pb oraz metodą iteracyjną rezystancję resorpcji Rpmr1 płynu mózgowo-rdzeniowego, elastywność wewnątrzczaszkową E1, ciśnienie odniesienia Po1 płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wyliczany jest punkt przegięcia tp krzywej ciśnienia. W trakcie rejestracji ciśnienia wewnątrzczaszkowego po przerwaniu infuzji wyznaczane jest metodą iteracyjną ciśnienie odniesienia Po2 płynu mózgowo-rdzeniowego oraz iloraz E2/Rpmr2 elastywności wewnątrzczaszkowej E2 przez rezystancję resorpcji Rpmr2 płynu mózgowo-rdzeniowego.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Układ do pomiaru parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas wykonywania testu infuzyjnego wyposażony w dwie igły umieszczone w przestrzeni płynowej lędźwiowego odcinka kręgosłupa, przy czym pierwsza igła jest połączona z czujnikiem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a druga z pompą infuzyjną, znamienny tym, że czujnik ciśnienia wewnątrzczaszkowego (3) jest połączony przez urządzenie przetwarzające ciśnienie na sygnał analogowy (4), przetwornik analogowo-cyfrowy (5) z układem rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego (6), ponadto pompa infuzyjna (2) jest połączona z układem rejestracji i obróbki sygnału cyfrowego (6).
PL382725A 2007-06-22 2007-06-22 Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego PL217417B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382725A PL217417B1 (pl) 2007-06-22 2007-06-22 Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego
PCT/PL2008/000001 WO2009002196A1 (en) 2007-06-22 2008-01-03 Method and system to determine compensatory parameters of intracranial space during the infusion test

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382725A PL217417B1 (pl) 2007-06-22 2007-06-22 Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382725A1 PL382725A1 (pl) 2009-01-05
PL217417B1 true PL217417B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=39295987

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382725A PL217417B1 (pl) 2007-06-22 2007-06-22 Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL217417B1 (pl)
WO (1) WO2009002196A1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3052238B2 (ja) * 1998-04-27 2000-06-12 明彦 和智 髄液吸収測定システム、髄液吸収測定方法、記憶媒体、および、髄液圧の吸収を測定するために用いられる穿刺針
WO2006091164A1 (en) * 2005-02-28 2006-08-31 Jan Malm Method and device for determining the hydrodynamics of the cerebrospinal fluid system

Also Published As

Publication number Publication date
PL382725A1 (pl) 2009-01-05
WO2009002196A1 (en) 2008-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Eklund et al. Assessment of cerebrospinal fluid outflow resistance
US9101314B2 (en) System and method for monitoring bladder and abdominal pressures, and bladder function recovery system
US20070175828A1 (en) Device for setting up a dilution measurement site
JP2013520718A (ja) 尿の値に基づいて薬剤を投与するためのシステムおよび方法
ES2636956T3 (es) Dispositivo para determinar al menos un indicador característico relativo al metabolismo de la glucosa de un paciente
Farahmand et al. Intracranial pressure in hydrocephalus: impact of shunt adjustments and body positions
Cecconi et al. A prospective study of the accuracy and precision of continuous cardiac output monitoring devices as compared to intermittent thermodilution
Qvarlander et al. The pulsatility curve—the relationship between mean intracranial pressure and pulsation amplitude
EP2106265A2 (en) Assay catheter with pressure monitoring
Raabe et al. Monitoring of intracranial compliance: correction for a change in body position
US20110118612A1 (en) Valved Catheter with Integrated Pressure Measurement Capabilities
Rodriguez et al. Simultaneous pressure–volume measurements using optical sensors and MRI for left ventricle function assessment during animal experiment
PL217417B1 (pl) Układ do wyznaczania parametrów kompensacyjnych przestrzeni wewnątrzczaszkowej podczas testu infuzyjnego
Jetzki et al. A multisensor implant for continuous monitoring of intracranial pressure dynamics
Pennell et al. Noninvasive measurement of cerebrospinal fluid flow using an ultrasonic transit time flow sensor: a preliminary study
US20220347363A1 (en) Correlation between intraperitoneal pressure ("ipp") measurements and patient intraperitoneal volume ("ipv") methods, apparatuses, and systems
CN108471958A (zh) 用于确定人体缺水的方法
Jorfeldt et al. Influence of leg position and environmental temperature on segmental volume expansion during venous occlusion plethysmography
Goldstein et al. Blood pressure measurements in the ankle are not equivalent to blood pressure measurements in the arm
RU2520764C2 (ru) Способ измерения внутрибрюшного давления
Webb et al. The use of optical polarimetry as a noninvasive in vivo physiological glucose monitor
Andersson et al. Assessment of cerebrospinal fluid outflow conductance using an adaptive observer—experimental and clinical evaluation
ES2320946B1 (es) Metodo y sistema para calibrar un modelo matematico de estimacion del hierro hepatico a partir de mediciones de imagenes de resonancia magnetica.
CN115701936A (zh) 用于比较患者生理参数的系统
Castro et al. Anesthesia steady-state index: A combined measure of BIS, blood pressure and heart rate: 3AP8–6